Oud papierlevert bijna niets meer op Bonden diep teleurgesteld in banken Beurs van Amsterdam ECONOMIE CöidócSouoont WOENSDAG 28 MAART 1990 PAGINA 8 Hogere nettowinst Delft Instruments DELFT In lijn met de verwachtin gen heeft Delft Instruments over 1989 een nettowinst behaald van 19,7 miljoen of 29 procent meer dan in 1988. De omzet bleef met 420 mil joen op het niveau van 1988, zo maakte be op 8 februari jl. gevormde onderneming gisteren bekend. De maatschappij ontstond na een fusie tussen Verenigde Instrumentenfa brieken Enraf-Nonius en Oldelft Groep. De bekendgemaakte resulta ten zijn gebaseerd op het uitgangs punt als ware er gedurende 1989 reeds sprake van een economische eenheid. Het bedrijfsresultaat steeg vorig jaar aanzienlijk en wel met 18,1 miljoen tot 45,3 miljoen. Tien keer meer winst voor VDT TILBURG Van Doorne's Transmissie uit Tilburg heeft de nettowinst over het boekjaar 1989 bijna kunnen vertienvou digen tot een bedrag van ƒ6,5 miljoen (1988 695.000). De om zet bedroeg vorig jaar 53,8 mil joen tegenover ongeveer 80 miljoen het jaar daarvoor (toen werden de door de Fordfabriek geproduceerde transmissieban den nog meegerekend). Naar aanleiding van de stijgende vraag zal de, onderneming eind dit jaat een tweede produktie- lijn openen, waardoor de totale capaciteit wordt verdubbeld tot 400.000 transmissiebanden per jaar. Nutricia succesvol ZOETERMEER De net- to winst van Nutricia, in clusief buitengewone ba ten, bedroeg f 60,2 miljoen in 1989 tegenover f 47,9 miljoen het jaar daarvoor. Het bedrijfsresultaat steeg met 37 procent tot f 87,4 miljoen. De geconsolideer de omzet ging met 8,1 pro cent omhoog tot f 905,3 miljoen. Volgens de le vensmiddelenproducent uit Zoetermeer zijn onder handelingen ten aanzien van een meerderheidsbe lang in een Nieuwzeelands bedrijf in een gevorderd stadium. Topman Jaguar maakt plaats LONDEN Sir John Egan, de topman van de prestigieuze Britse autoproducent Jaguar, vertrekt per 1 juli om het Amerikaanse autoconcern Ford ruimte te geven voor zijn uitbreidingsplannen. Ford heeft Jaguar in december overgenomen. De groeimoge lijkheden van Jaguar onder de paraplu van Ford „kunnen al leen volledig worden benut met een topman van Ford aan het roer", aldus Egan. Egan wordt opgevolgd door William Hayden, die sinds een jaar vice-president is van de AP Ford-fabrieken in Europa. GEMEENTEN IN DE PROBLEMEN Cuba daagt Davidoff uit voor een televisiedebat PARIJS Cuba heeft de in Zwitserland gevestigde siga renhandelaar Zino Davidoff uitgedaagd voor een televisie debat over de kwaliteit van de door hem verkochte Cubaanse sigaren. Davidoff heeft on langs een in 1983 gesloten con tract met de Cubaanse staats onderneming Cubatabaco op gezegd, nadat volgens de han delaar niets was gedaan aan de naar zijn zeggen verminderde kwaliteit van de Cubaanse si garen. „Davidoff weet niets over de kwaliteit van tabak uit Havan na. Hij weet niet eens uit wel ke tabaksvariëteiten de Ha vanna-sigaren bestaan. Hij kan zich dus niet over de kwaliteit van de sigaar uitspreken", al dus Francisco Padron, topman van Cubatabaco. De Cubaanse onderneming blijft de twaalf verschillende sigaren met het merk Davidoff verkopen, maar voorziet haar produkten wel van een nieuw logo om ze te onderscheiden van „imitatie Davidoff-sigaren die niet in Cuba worden gemaakt", aldus Padron. De Cubanen beschouwen zich als wettig eigenaar van de merknaam Davidoff. Cubata baco beschuldigt Davidoff er ook van te hoge prijzen te re kenen en stelt de Davidoff-ro- kers goedkopere rokertjes in het vooruitzicht. Cuba expor teert jaarlijks 80 miljoen siga ren. De Cubaanse onderne ming ontvangt er gemiddeld één dollar per stuk voor. In Parijs gaan ze over de toon bank voor vier tot acht dollar per stuk, met name de 'Monte- cristo-sigaren'. i mannelijk 15. Man nelijk 2e kwal. 7,30-8,10. Mannelijk 3e kwal. 6,85-7,30. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kwaliteit 6,10-6,85, 3e kwaliteit 5,60-6,10 en worstkwaliteit 5,20-6,00. Handel goed prijzen hoger. waarvan graskalveren 17. Melk- kalfkoeien 1e soort 2150-2850, 2e soort 1650-2150. Handel rustig en prijzen gelijk. Melkvaarzen 1e soort 2000-2500 en 2e soort 1400-2000. prijzen gelijk. Guste h zen gelijk. Pinken 1300-1875. Handel goed en prijzen gelijk. Graskalveren 800-1300. Handel redelijk en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de mesterlj, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 1000. Stierkalveren extra kwaliteit 770-970, 1e kwaliteit 580-710 en 2e kwaliteit 450-550. Handel redelijk en prijzen iets lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 595-695, vaarskalveren 1e kwaliteit 475-550 en vaarskalveren 2e kwaliteit 450-550. Handel redelijk en prijzen iets lager. Aanvoer zwartbont 1600. Stierkalveren extra kwaliteit 500-600, stierkalveren 1e kwaliteit 395-460, stierkalveren 2e kwaliteit 225-325. Handel redelijk en prijzen iets lager. Vaarskalveren extra kwali- t 400-500, 1e kwaliteit 300-365 en kwaliteit 900- 1100 en 2e kwaliteit 750-875. Handel redelijk en prijzen gelijk. Varkens per kg l« llachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 817. Slachtschapen 3,50-5,50. Handel slecht en prijzen lager. Ooien tot 20 kg 8,50-9,75. Handel redelijk en prijzen gelijk. Ooien boven 20 kg 7,00-8,25. Handel slecht en prijzen la ger. Rammen tot 22 kg 9,00-10,00, rammen 22-25 kg 9,00-10,00. Handel slecht en prijzen iets lager. Rammen boven 25 kg 7,00-9,00. Handel rede lijk en prijzen gelijk. Zuiglammeren 9,50-12,00. Handel redelijk en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per stuk Inklusief BTW: Slachtschapen 100- 160. Ooien tot 20 kg 170-190, Ooien boven 20 kg 160-185, Rammen tot 22 kg 210-230, Rammen 22-25 kilo 215- 245, Rammen boven 25 kg 225-250. Zuiglammeren 150-190. DEN HAAG De prijs van inzamelpapier is ge daald tot ongeveer één cent per kilo. De handel hëeft vooral te lijden van de import van oud papier uit de Bondsrepubliek en de Verenigde Staten, al dus de Nederlandse Vere niging van Groothandela ren in Papierafval (NVGP). De daling van de prijs voor in zamelpapier levert voor drie kwart van de Nederlandse ge meenten extra kosten op. Deze gemeenten hebben namelijk een zogenaamde milieupremie ingesteld die een bepaalde mi nimumprijs garandeert voor oud papier. Zakt die prijs, zo als nu, dan springt de gemeen te bij. Maar volgens I. Stiensma, mi lieubeleidsmedewerkster van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), is dat een zaak van individuele gemeen ten en heeft de VNG altijd aangedrongen op structurele subsidie van verenigingen die met het ophalen van papier hun kas willen spekken. Daar mee zouden situaties als deze de gemeenten bespaard zijn gebleven. Het ministerie van VROM is ook niet van plan deze tegenvaller voor de ge meenten te verhelpen. Er is in Europa een oud-papie roverschot van 500.000 ton. Volgens W. Wuester van de Vereniging van Nederlandse Papier- en kartonfabrieken (VNP) is dat een direct gevolg van een tekort aan verwer- Braks werkt aan graancompromis (Van onze correspondent Jo Wijnen) LUXEMBURG Tijdens het overleg over de landbouwprij zen dat de Europese land bouwministers op dit ogenblik in Luxemburg voeren, poogt minister Braks een 'graancom promis' uit de bus te slepen. Braks heeft er bij dé Europese Commissie op aangedrongen op zeer korte termijn die uit te voeren naar gelijkheid van een betere pro- duktiebeheersing i de graansector. Braks wil weten of mogelijk een hogere premie braakleggen van gronden kan worden betaald. Verder wil hij onderzocht zien of boeren die hun gronden voor een deel hebben braakgelegd in merking kunnen komen vrijstelling van de zogenaamde mede-verantwoordelijkheids- heffing. De boeren betalen die extra heffing c porten van hun produkten naar niet-Europese landen r gelijk te maken. Braks wil ten slotte weten of «r mogelijkhe den bestaan voor een meer permanente braaklegging. In dat verband moet, volgens de Nederlandse bewindsman, de mogelijkheid van alternatieve bestemmingen - zoals bouw - voor de uit produktie genomen gronden worden be keken. Een ander deel van Braks graancompromis betreft verkorting van de betalings termijn voor de interventies. Dat is het geld dat de graan- boeren ontvangen als de EG hun overtollige produkten op koopt. Renault: winst van 3 miljard PARIJS Het Franse auto concern Renault heeft vorig jaar zijn winst met 5,2 procent zien stijgen tot 9,29 miljard frank {f 3, 1 miljard). De omzet groeide met 8,1 procent tot 174,5 miljard frank (f 58,2 mil jard). Buitengewone lasten van ruim drie miljard frank druk ten de winst. Renaiilt heeft ja renlang verlies geleden hoefde daarom geen belasting te betalen. Het concern ver kocht vorig jaar twee miljoen auto's, 4,7 procent meer dan in 1988. Daarvan ging 50,8 pro cent naar het buitenland. Hoe hoger de berg oud papier, hoe lager de prijs. kingsfabrieken voor het pa pier buiten Nederland. Óns land heeft voldoende capaci teit voor de eigen papierberg. Maar de gemeenten kunnen volgens hem beter doorgaan met subsidiëren dan het papier bij het andere afval te gooien, „omdat het gewoonweg goed koper is". Weigeren Volgens Stiensma is het te wij ten aan de onnadenkendheid van landen als de Bondsrepu bliek dat er zoveel papier wordt verzameld dat het nu geëxporteerd wordt. „Met het inzamelingsproject 'Grtine Tonne' is papier opgehaald zonder te weten waar het naar toe moet". Het buitenlandse papier weigeren kan volgens Stiensma niet omdat het hier niet om afval gaat maar om een grondstof. Maar Wuester denkt dat bin nen drie jaar het capaciteitste kort verdwenen zal zijn, zeker nu de regering in de VS dwin gende maatregelen invoert die een minimumpercentage oud papier in nieuwe produkten vastlegt. Bovendien gaat het FOTO: DIJKSTRA volgens Wuester om een „rela tief klein overschot gezien de wereldwijde verwerking van 78 miljoen ton". Overigens is ons land sinds jaar en dag recordhouder pa pier inzamelen. Afgelopen jaar werd er 1,7 miljoen ton ver werkt tot nieuw papier en karton. Deze hoeveelheid is goed voor bijna 70 procent van de totale vezelinzet in nieuwe produkten. Dit jaar verwacht de VNP een stijging van zes procent tot 1,8 miljoen ton ge bruikt papier. In totaal wer ken er zo'n 5000 oud-papierhandel. Sijthoff-redacties tegen samenvoegen RN en Vrije Volk ROTTERDAM De redacties van de Haagsche Courant, Rotterdams Nieuwsblad en Goudsche Courant (Sijthoff Pers) verzetten zich tegen het opheffen van het Rotterdams Nieuwsblad (RN) als zelfstan dige krant en de vorming van een nieuwe krant samen met Het Vrije Volk. De mogelijk heid van een nieuwe Rotter damse krant zou momenteel worden besproken door de ei genaren van Het Vrije Volk (de Perscombinatie en de Ne: derlandse Dagbladunie) en RN (Sijthoff Pers) als oplossing voor de structurele problemen waarin beide kranten verke ren. De onderhandelingspartij en verwachten nog deze week tot overeenstemming te ko- Elektronisch betalen mag niet veel kosten DEN HAAG Elektronisch betalen mag de gemiddelde winkel niet meer dan 500 gul den per jaar of zes cent per transactie kosten, zo conclu deert het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf in een onderzoeksrapport. De klant betaalt nog steeds het liefst met geld. Aan de kassa wordt in Nederland in 86 pro cent contant afgerekend en in ruim 11 procent met betaal cheques. Cheques worden ge trokken voor duurdere aanko pen. Gemiddeld wordt er 70 gulden op uitgeschreven. De winkelier is het goedkoopste af met contante betaling. Dat kost hem gemiddeld 32 cent per transactie. Creditcards zijn het duurst: de winkelier legt er per transactie gemiddeld 2,70 gulden op toe. Het gaat om administratiekosten, weg brengen van geld, rente-der ving en premies aan banken en creditcardmaatschappijen. Op elektronisch betalen kun nen warenhuizen het meeste toeleggen, namelijk zeven cent per transactie. Bankmedewerkers luisteren nabij de Munttoren in Amsterdam vakbondsvertegenwoordiger. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Onder handelaar H. Noten van de Dienstenbond FNV heeft vanochtend gesteld dat de werkgevers in het bankbedrijf een „forse be weging" hebben gemaakt ten opzichte van hun oor spronkelijke inzet van flexibeler werktijden en afbouw van vut en atv. „Ik wil het echter niet verge lijken met de oorspronkelijke opstelling, want die was niet reëel. Als je dit bod vergelijkt met de cao voor de bouw, een sector die in veel opzichten op het bankbedrijf lijkt, blijft het onder de maat", aldus Noten. De bonden zijn „diep teleurge steld" dat de werkgevers niet wilden toegeven aan een hoge re looneis en een lagere vut- leeftijd, temeer omdat de af spraken in de vorige cao ui terst mager waren. Het arbeidsmarktproject waar de vier grote banken in totaal 40 miljoen gulden in steken, beschouwen' de bonden als winst. De inzet was weliswaar een blijvend arbeidsmark tfonds, maar het project is toch een betekenisvol signaal in, een tijd waarin de werkgele genheid flink onder druk komt te staan door onder meer de fusie van de Amro Bank en ABN en de verdere automati sering bij de Postbank. De 40 miljoen wofdt gebruikt voor opleiding, stages en het opdoen van ervaring in ver schillende functies. De voorge nomen fusie van de Amro Bank en ABN en de afslan king van de Postbank vergen afzonderlijk overleg over soci ale plannen. De werkgevers zijn verder bereid de afspra ken te handhaven over het jaarlijks aantrekken van vijf honderd jeugdigen voor een lq'er/arbeidso.vereenkomst voor twee jaar en het aanstel len van drieduizend jeugdigen. cred lyonn 50.00 50.80 4000.00B 4000.00B 22.00B 22.00B 1215.00 1215.00 155900. 155500. 15800.0 15700.0 16900.0 16900.0 Vorig* ZILVER Amro in trek AMSTERDAM Na de klei ne rally op maandag moest de Amsterdamse effectenbeurs gisteren even op adem komen. In navolging van de lagere koersen op Frankfurt en Lon den was de stemming op het Damrak flauw te noemen. In de markt zat weinig inspiratie en de handel werd geconfron teerd met winstnemingen. Ook de obligatiemarkt was flauw en leverde gemiddeld enkele dubbeltjes in. Al bij de opening moesten de koersen omlaag. In het eerste uur handel daalde de CBS- stemmingsindex naar 115,30 om gedurende de dag weinig beweging meer te vertonen. De CBS-stemmingsindex sloot ten slotte op 115,20 tegenover een slot van 116 op maandag. De CBS-koersindex daalde van 197,7 punten op maandag naar 196,5. De dalers waren gisteren dui delijk in de meerderheid. Van de 260 fondsen rrioesten 110 I noteringen verlies accepteren (42,3 procent). De handel be droeg in totaal ƒ1,5 miljard en waarvan ƒ534 miljoen IF aandelen. u De beleggers waardeerden u' mogelijke fusiepartners AW; en Amro verschillend. koers van de ABN boekte MJJJ het eerste uur van de tonde nog een winst van acht dub e beitjes, daarna ging de koen e echter achteruit. De ABN ver" liet de beursvloer met een plusje van één dubbeltje o| Mnu f 40,20. De Amro daarentege d. kon zich meer verheugen» k de positieve belangstelling- y P' notering sprong naar voren e ar behaalde in deze flauwe mar» toch een winst van l)§g J ƒ80,60 (1,90 procent). De stu* ken van de Amro en Ad stonden in de omzet top- van de aandelen op respect^ velijk een eerste en eer plaats.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8