Massale steun uit Westen blijft uit voor Litouwen Franse premier voert anti-raeismecampagne Buitenland Weerstand groeit tegen onderzoek Stasi-verleden VS en Cuba vechten in de ether Ira-kidnapper van Herrema weer op vrije voeten EAV0NTUREN VAN KAPITEIN ROB Als u graag lekker slaapt, moet u nu even wakker worden £cicUc6owuvnt WOENSDAG 28 MAART 1990 PAGINA 7 echts in longarije oopt op leerderheid -u JDAPEST Het De- S ocratisch Forum (cen- im-rechts) en de Unie n Vrije Democraten (li- x raai), de twee partijen bij de Hongaarse ver dingen van afgelopen ïdag als sterkste uit de s kwamen, maken zich voor een onderlinge ijd om in de tweede rkiezingsronde van 8 ril een absolute meer- rheid te halen. ide partijen voelen er wei- Al voor samen een regering vi vormen en zien beide kan- i om alleen te gaan regeren ir het behalen van de abso- meerderheid. Zondag 8 ;il wordt een tweede ver- zingsronde gehouden. Vol- is de jongste gegevens van it Democratisch Forum op 11 procent, gevolgd door de v5 lie van Vrije Democraten t 21,38 procent. De Onaf- ikelijke Partij van Kleine ■ren behaalde 11,76 procent i de stemmen en de Socia- ïsche Partij, de erfgenaam de oude communistische •tij, 10,89 procent. De partij i de communisten van de Ie stempel slaagde er niet in kiesdrempel van vier pro- Si; it te halen en krijgt dus -n parlementszetels. Het- fde geldt voor de Sociaal- iocratische Partij. konvooien met aedsel ereiken ongergebieden i Eritrea A.BET Idris Omar jjnnikt als hij een volle met opschrift „Ameri- lanse Tarwe" op zijn ka- eel laadt. „In 1984 was droogte net zo erg. Het jrschil is dat wij deze er voedsel krijgen", al- <k is de 65-jarige boer uit iet noorden van Etiopië. r is één van de misschien fejniljoen mensen in Eritrea woedsel krijgt van hulpor- Blsaties die werken aan de nt waar de opstandelingen overhand hebben, ondanks 'htaanvallen, militaire of- ïsieven en politiek geharre- Begin dit jaar waar- asS luwden hulpverleners voor ramp, vergelijkbaar met hongersnood van 1984/85 in circa een miljoen mensen erven aan honger, oorlog en kten. Maar de hulporganisa- zijn snel opgetreden om te orkomen dat mensen door nger gedreven op grote ndi ïaal zouden gaan rondtrek- de gebieden in Noord- iopië die in handen zijn van opstandelingen, itributie blijft een probleem ir in het vervallen Afabet, nen Omer en 760 andere iaden iedere maand 15 kilo 3ten|aan komen halen bij de nisatie van het Eri- Volksbevrijdingsfront JLF). Het EPLF vecht voor onafhankelijk Eritrea en 151 heersen bijna de hele pro- De enclave van de opische regering in de •gvlakte raakte verleden helemaal geïsoleerd in de troepen van het EPLF havenstad Massawa inna- m, de enige toegang tot zee or het regeringsleger. De A heeft naar eigen zeggen 000 ton graan in de haven- in-® aangetroffen, voldoende """.000 mensen een maand ig te voeden. Het grootste el van de 50..000 ton voedsel in Massawa lag opgeslagen echter door brand vernie- d. In Afabet bidt Omer dat regen dit jaar overvloedig vallen en dat de gevechten lemen zodat hij in staat zal o dit jaar verder door te ko- 0 in zonder voedselhulp. „De .en komt in juni. Wij hopen op, maar het is de wil n God, niet ons besluit". bun n Linkse partijen staken coalitie-overleg Peres JERUZALEM De drie kleine linkse partijen die hun steun hadden toegezegd aan leider Peres van de Arbeiderspartij om een coalitierege ring te vormen zonder het rechtse Likud-blok van Shamir hebben hun i coalitie-overleg met Peres opge schort. Hierdoor lijkt voor Peres de kans verkeken om binnen de door president Herzog gestelde termijn van vijf weken een coalitie op poten te krijgen. Peres liet weten liever aan te sturen op vervroegde verkie zingen dan het Likud-blok een kans te geven een coalitieregering te vor men. De demissionaire premier Sha mir verklaarde zich echter tegen vervroegde verkiezingen. (Van onze correspondent Rink Drost) OOST-BERLIJN Onder de politici in de DDR groeit de weerstand tegen een onderzoek naar het Stasi-verleden van de nieuw gekozen afgevaardig den in de Volkskammer, het Oostduitse parlement. Met name de conservatieve 'Alliantie voor Duits land', die bij de verkiezing op 18 maart net niet de absolute meerderheid haalde, blijkt geen enkele haast te maken met het onderzoek. De PDS, recht sopvolger van de communistische 'Stasi-partij' SED, sluit zich bij die koers aan. Vanuit Bonn krijgen de politici voor wie het on derzoek (dat door een internationale commissie ge houden zou moeten worden) niet zo nodig hoeft, een flinke ruggesteun. De christendemocratische Westduitse minister van binnenlandse zaken Wolf gang Schauble pleitte gisteren voor een grootmoe dige amnestie voor 'iedereen die in het verleden in het geheim voor de gehate staatsveiligheidsdienst in de DDR heeft gewerkt. Alleen kapitaalmisdrij- ven zouden nog vervolgd moeten worden. Alleen de sociaaldemocratische SPD, tegen wier voorzitter Ibrahim Böhme ook verdenkingen zijn geuit, en de burgerrechtspartijen dringen aan op grote haast. Zij willen de onderzoeken afgerond zien voor de installatiezitting van de Volkskam mer. Die staat voor volgende week dinsdag op de agenda. SPD-voorzitter Böhme liet gisteren weten zijn plaats als parlementslid weer in te nemen. Böhme kwam tot die beslissing nadat de onderzoekscom missie die toezicht houdt op de ontbinding van de binnenlandse veiligheidsdienst „Stasi", had be kendgemaakt dat zij geen belastende bewijzen te gen Böhme kon vinden. De socialistische voorman wil echter het voorzit terschap van de SPD pas weer op zich te nemen als hij inzage heeft gehad in de dossiers van de on derzoekscommissie. Böhme was zaterdag beschul digd van banden met de Stasi waarna hij maandag besloot af te treden als partijvoorzitter en parle mentslid. Nadat Böhme zijn beslissing bekend had gemaakt, verklaarde de parlementsfractie van de Oostduitse sociaal-democraten (SPD) bereid te zijn om „onmiddellijke" coalitiegesprekken met de christen-democratische CDU aan te gaan. De CDU had de SPD al eerder gevraagd deel te nemen aan een nieuwe regering waarin ook de andere twee partijen van de christen-democratische Alliantie, de DSU en Demokratischer Aufbruch, en de libe ralen zitting hebben. Missionaris VS in Libanon doodgeschoten KASHAYA FOUKHAR De Amerikaanse missionaris William Robertson is giste ren in zijn huis in zuid-Liba- non vermoord. Broryien bij de veiligheidsdienst zeiden dat drie gemaskerde perso nen gisteravond om half ne gen Robertsons huis in het dorp Rashaya Foukhar wa ren binnengedrongen en de Amerikaan onder de ogen van zijn vrouw en vier kin deren hadden doodgescho- (Door onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU/VILNIUS Wie doet het meest of zijn neus bloedt? In de milli meter voor millimeter stij gende spanning tussen de vrijgemaakte republiek Litouwen en Gorbatsjovs Sovjetmachtscentrum in Moskou, blijft het koppige idee dat men niets met el- kaars overwegingen te maken heeft de boven toon voeren. De Litouwers, die geen moge lijkheden hebben om hun pas uitgeroepen onafhankelijkheid waar te maken, negeren met de moed der wanhoop nachte lijke invallen van het Sovjetle- ger, in hospitalen waar gedes erteerde Litouwse soldaten met geweld naar hun onder deel worden teruggesleurd. Negeren, dat wil zeggen: er is eenvoudig geen machtsmiddel voorhanden om de eigen zeg genschap te realiseren, en dus kan hun president Landsber- gis niet meer doen dan een protestnotS sturen aan zijn col lega Gorbatsjov over het 'ont voeren' van Litouwse jongens door Sovjetsoldaten, en zeggen dat ze terug moeten komen. Intussen gaat het nieuwe Li touwse parlement door met tot diep in de nacht vergaderen en het aannemen van wetten die Moskou nooit zal accepte ren. De redding wordt door Vilnius gezien in de massale steun van de democratische buitenwacht, maar die blijft uit. Een paar dringende nota's van Scandinavische landen. Lech Walesa, en een op eieren lopende Bush, dat is de oogst voorlopig. „Is het Westen al weer bereid om Litouwen aan de Sovjetunie te verkopen?", vroeg Landsbergis zich giste ren vertwijfeld af. Het antwoord is al eerder uit het zelfverzekerde Moskou ge komen: „Het Westen steunt de perestrojka en wil Gorbatsjov niet nog met extra problemen opzadelen", zei regerings woordvoerder Gerasimov on langs met een scherp gevoel voor opportuniteit. De vrij kaart voor Gorbatsjov lijkt dus zeker: als de Sovjetpresident maar blijft doorgaan met te verzekeren dat hij geweld in principe zal uitsluiten, zal hij het verzet in Litouwen kun nen smoren. Vooral als er geen duidelijke definitie van geweld is gegeven: gisteroch tend vielen er vier gewonden, waaronder twee patrouilleren de Litouwse politie-agenten die tussenbeide wilden komen toen in het hospitaal van Vil nius deserteurs werden opge pakt. Ze werden door de Sov jetcommando's zodanig in el kaar geramd dat ze meteen de vrijgekomen bedden in het door hen bewaakte object kon den betrekken. Geen geweld? In Litouwen denkt men daar anders over, en het feit dat er nog zo'n 2000 Litouwse deserteurs zijn on dergedoken doet vrezen dat een escalatie onvermijdelijk is. Sovjetgeneraal Varennikov heeft immers gezegd, dat hij de deserteurs ('vluchtelingen' in Litouwse nieuwspraak) stuk voor stuk zal opsporen. En van zijn standpunt bezien heeft hij ook groot gelijk: het gaat im mers om Sovjetsoldaten die in dertijd de eed aan de USSR hebben afgelegd. Weergave President Gorbatsjov doet in tussen of hij helemaal geen probleem in Litouwen heeft. Hij zag er weliswaar afgetobd uit, met zwarte vermoeid- heidsvlekken onder de ogen, toen hij gisteravond een inter view aan de staatstelevisie gaf. Maar in zijn weergave van de eerste bijeenkomst van de Pre sidentiële Raad (een nogal ge- melperd gezelschap van ver trouwelingen, dat duidelijk be doeld is om de macht van het partijgebonden Politburo over te nemen) kwam Gorbatsjov het woord Litouwen niet over de lippen. Economie, landher vorming, herstel van de open bare orde: dat waren volgens Gorbatsjov de prioriteiten ge weest. Wel bracht de tv nog een kort verslag over een pro-Moskou demonstratie, gistermiddag in Vilnius voor het parlements gebouw. De ongeveer 20.000 aanhangers van het centrale gezag hielden zich rustig en er waren geen provocaties dit in tegenstelling tot de opge klopte voorspellingen van het Litouwse volksfront Sajudis, dat voor de zoveelste keer de vonk in het kruitvat ver wachtte. Maar die blijft uit de tactiek van Moskou lijkt ge richt op het steeds meer aan halen van de knelband, zonder dat je nu precies kunt aange ven waar de geweldsgrens wordt overschreden. Zoals Sovjet-defensieminister Jazov gisteren in Parijs zei, op de vraag of er krachtige maat regelen in Litouwen genomen zullen worden: „Wat bedoelt u met krachtig?" Jazov zei er ook bij, dat journalisten die willen weten wat er in Litou wen aan de hand is er maar naar toe moeten gaan. Dat zei Jazov ruimschoots nadat Mos kou een tijdelijk verbod op het reizen van alle buitenlanders naar de omstreden republiek had uitgevaardigd. De definië ring van glasnost wordt er niet gemakkelijker op. HAVANA De VS en Cuba hebben een nieuw strijdperk gevonden: de ether. Tien mi nuten nadat het door Amerika gefinancierde tv-station Marti vanuit Florida was begonnen met het doorgeven van een proefuitzending aan Cuba, probeerden de autoriteiten in Havana het signaal al te blok keren. De kijkers in Havana kregen slechts hét testbeeld te zien en een kort stukje van een show in het Spaans. Elders kon het programma na een korte onderbreking helemaal worden gevolgd. Deze onef fenheid weerhield de Cubaan se regering niet van een sar castische verklaring over de eerste uitzending van het tot TV Menti (Spaans voor TV Leugen) herdoopte station: „Voor de VS was dit debuut niet erg indrukwekkend". Cuba ziet de uitzendingen als elektronische agressie, be stemd om het communistische regiem van Castro te destabili seren. Washington zegt dat Marti zorgt voor vrije infor- Brandweer in hongerstaking Met hun helmen demonstratief op de grond voor zich zijn de brandweerlieden in Hong Kong giste ren een zesdaagse hongerstaking gestart omdat de regering weigert op hun eisen in te gaan. De in totaal 700 stakers eisen dat hun werkweek wordt teruggebracht van 60 naar 48 uur. Daarnaast eisen ze een ploegendienst van 12, in plaats van 24 uur. FOTO: EPA DUBLIN Eddie Gallagher, toe hij was veroordeeld, uitge- Herrema, die een Akzo-vesti- het IRA-lid dat in 1975 betrok- zeten. Met de ontvoering pro- ging in Ierland bestierde, on- ken was bij de ontvoering van beerde Callagher destijds de gedeerd vrij. De inmiddels ge- de Nederlandse fabrikant Tie- vrijlating te bewerkstelligen pensioneerde en in Nederland de Herrema, is vandaag vrijge- van drie IRA-leden die in Ier- wonende Herrema zei in een komen. Callagher heeft veer- se gevangenissen vastzaten. Na reactie voor de Ierse radio blij tien van de twintig jaar waar- ingrijpen van de politie kwam te zijn voor Callagher. „Ik denk dat hij al lang genoeg in de gevangenis heeft gezeten". Van enige wrok tegen zijn ontvoerder is geen sprake. Herrema ziet zelfs uit naar een ontmoeting met de man die hem achttien dagen lang gij- Met BB op de foto Verbaasd kijkt Martial, een zeehondje van zeven maan den oud, in het rond als zijn kist op het strand bij Cayeux wordt opengescho ven door Bri gitte Bardot en de fotografen elkaar verdrin gen voor hij in de zee ver dwijnt. Voor Martial, die vanaf septem ber in het Frie se Pieterburen is behandeld, hoeft al die pu bliciteit niet zo nodig. Het eni ge wat hij wil, is terug naar de zee. FOTO: AP PARIJS De Franse pre mier Rocard heeft de lei ders van de grote politie ke partijen dringend uit genodigd voor een buiten gewone vergadering over het toenemend racisme en de vreemdelingenhaat in Frankrijk. Dit naar aan leiding van een verontrus tend rapport van de advi serende regeringscommis sie van de mensenrechten, dat gisteren aan Rocard werd aangeboden. De laatste jaren neemt het aantal gevallen van racis tisch geweld en bedreigin gen ernstige proporties aan, zo blijkt uit het rap port. Na samenspraak met de diver se politieke leiders, uitgezon derd Le Pen van het extreem rechtse Front National, wil Rocard begin volgende week een anti-racistisch actieplan presenteren. Tijdens de plech tige presentatie van het rap port in zijn ambtswoning deed premier Rocard een 'oorlogs verklaring' aan de 'plaag' van het racisme. De geconstateerde verbreiding en vooral de gelei delijke acceptatie van het zo geheten 'zachte' racisme (muurteksten, beledigingen en pamfletten) baarde hem grote zorg. „We moeten de spiraal, die van onbegrip naar xenofo bie leidt en van xenofobie tot racisme, absoluut doorbreken", aldus de premier, die ook de Franse pers opriep waakzamer te zijn in de verslaggeving. Hij kondigde in dat verband maat regelen aan tegen de 'exploita tie van het racisme'. Jean-Ma- rie Le Pen en zijn geestver wanten konden zich ongetwij feld herkennen in Rocards kwalificatie „sociale pyroma nen die alleen haat willen zaaien". Bij 53 racistische gewelddaden in Frankrijk vielen vorig jaar een dode en dertig gewonden. Dit jaar kwamen al drie men sen om het leven, onder wie een Marokkaanse scholier die moedwillig werd overreden door een dronken automobi list, na tot op de stoep te zijn achtervolgd. Een kok schoot twee Marokkaanse broers neer, van wie een overleed. Een brigadier van politie werd korte tijd in hechtenis gehou den, nadat hij een jonge Ma rokkaan had doodgeschoten 'die na arrestatie had gepro beerd de benen te nemen. Noordafrikanen Het aantal bij de politie aange geven beledigingen en bedrei gingen steeg van 77 in 1987 naar 239 vorig jaar. De stijging houdt wellicht verband met een nationale controverse rond de vraag of islamitische schoolmeisjes wel of niet met een hoofddoek in de klas mo gen zitten. Aanvankelijk wer den enige meisjes van school geweerd, maar later werden dergelijke maatregelen op last van de centrale regering onge daan gemaakt. Bij een kwart van de gevallen van agressie waren extreem rechtse skinheads betrokken. In tachtig procent van de ge vallen richtte het geweld zich tegen Noordafrikanen. Vol gens het onderzoek is 75 pro cent van de Fransen van me ning dat er te veel Noordafri kanen in Frankrijk zijn. Onge veer vier miljoen van de 55 miljoen burgers in Frankrijk zijn immigranten en de grote meerderheid daarvan zijn moslims uit Noord-Afrika. Verontrustend mag heten dat drie kwart van de Fransen meent dat „het gedrag van sommigen soms racistische re acties, tegen die personen, kan rechtvaardigen". Over het al gemeen vinden de Fransen wel dat tegen racisme moet worden opgetreden, maar slechts een zeer kleine groep is bereid zich hiervoor persoon lijk in te zetten. Na de drie dodelijke confron taties begin deze maand heeft het racistische geweld in Frankrijk weer nieuwe slacht offers geëist. In de Parijse voorstad Antony werd vorige week vanuit een rijdende auto enige keren met hagel gescho ten op drie Noord af rikaanse scholieren. De meisjes die een islamitische hoofddoek droe gen bleven ongedeerd, maar een 31-jarige Tunesiër die in de buurt stond werd in de schouder geraakt. Gisteren werd bekend dat in de stad Grenoble een militante van SOS-racisme het ziekenhuis is ingeslagen. Een man, gemas kerd met een blauw-wit-rode sjaal (de Franse driekleur), sloeg de 45-jarige Frangaise van Algerijnse origine met een boksbeugel en een plastic knuppel in elka&r. Bij elke klap kreeg ze te horen: „Deze is van Le Pen", „deze krijg je voor SOS-Racisme", „deze voor de socialisten" enzovoort. In het ziekenhuis moesten 67 hechtingen in haar voorhoofd worden aangebracht. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES «i ]I 6 Zo komen de wapens, die bestemd waren voor ver- ,ir! Kln9 van de Britse forten op Kaap de Goede Hoop, in handen een inlandse vorst, die een opstand beraamt tegen het En- bewind. De vorst is schatrijk en hij betaalt de muiters met fortuin aan juwelen en andere kostbaarheden. De constabel •Brt 00tsman hebben zich in officiersuniformen gestoken en - raen met veel onderscheiding in het paleis van de vorst ont vangen. Wanneer de „Surprise" weer zee kiest laten zij huive rend de kostbaarheden door hun handen glijden. Ze zijn schat rijk! Maar waar nu heen? Terug naar huis, naar Engeland? Dat is onmogelijk. „Laten wij koers zetten naar de West-lndiën," stelt de bootsdman voor; „daar kunnen wij met de Kaapvaart nóg -rij ker worden!" Autobom in Peru LIMA In Peru voert de linkse guerrillabeweging Lich tend Pad zijn geweldsacties op in een poging de presidents verkiezingen van 8 april te sa boteren. Gisteren ontplofte in Huacayo, een kleine 200 kilo meter ten oosten van de hoofdstad Lima, waar presi dentskandidaat Alfonso Bar- rantes zou spreken, een auto bom. Er vielen vier gewonden.' Op aanraden van de politie had Barrantes de bijeenkomst op het plein afgezegd. De rege ring riep vorige week de nood toestand uit in Lima, waardoor burgerrechten buiten werking zijn gesteld. De belangrijkste presidentskandidaat voor de verkiezingen van 8 april is de schrijver Mario Vargas Llosa, de leider van de centrum rechtse coalitie Democratisch Front. Vorig jaar oktober kwa men 330 mensen om toen Lichtend Pad probeerde de ge meenteraadsverkiezingen in Peru te saboteren. (ADVERTENTIE) Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 7 april of zolang de voorraad stre Prachtig donzen dekbed. Gevuld met 65% dons en 35% donsveertjes. Carré gestikt, dus de vulling kan niet verschuiven. 1-persoons 135 x 200 cm. Van 229,- voor 159,- 2-persoons 200 x 200 cm. Van 339- voor 259,- Lits-jumeaux 240 x 200 cm. Van 399,- voor ^99 Comfortabel halfdons hoofdkussen. Van 89,- voor 59,- 't Wordt steeds leuker bij V&D-^

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7