Vrede Suriname nog ver weg ubbers neemt uitspraken over minderheden liet terug Zelfs de prijs is heel zacht. n CcicbcSouocMit Tweejarige cao ambulancevervoer „ALSOF BOUTERSE ZOU VERGETEN EN VERGEVEN" We hebben de rolgordijnen in prijs laten zakken. m Nederlandse regering 'ernstig bezorgd' 'Ouderschapsverlof ook deels in cao regelen' iSSi wmÈmmt it: iINNENLAND WOENSDAG 28 MAART 1990 PAGINA 5 FAN ES (GROEN LINKS) TOCH NIET ONTEVREDEN (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Premier Lub- >rs heeft geweigerd zijn uit- iraak voor de IKON-radio te lg te nemen dat de gekleurde linderheden in ons land lie er een uitkering van de soci- le dienst krijgen, dan dat ze oor hun boterham gaan wer- amerlid Andrée van Es van roen Links had de minister- esident gisteren in de Twee- Kamer op het matje geroe- >n. Zij wilde weten of Lub- >rs zich soms aan de zijde had schaard van de Centrumde- ocraten die de leuze voeren it er een einde moet komen in de 'bevoordeling' van de litenlanders. premier hield vol dat „vrij ote percentages" van bepaal- groepen buitenlanders ge- irende langere tijd leven van n inkomensvervangende tkering. Hij vindt dat een ichte zaak. „Het werkt ver- nmend op die groepen. Voor n lijkt het de normale situa- geworden". Ook zou er een landvlek op die mensen ge- irpen worden. „Niet door praten erover, nee, door verzwijgen ervan. Ik vind dit soort dingen het beste woon gezegd kunnen wor- i. Daarom zie ik ook geen nleiding om naar andere nclusies te gaan". venwicht ilgens de premier moet er ngend iets toegevoegd wor- n aan het stelsel van sociale cerheid. „Er moet een luw evenwicht komen tus- rechten en plichten". Als insen zonder werk alleen lar een uitkering krijgen, staat dat eigenlijk gelijk het verstrekken van een ïstillend middel, meent Lu- ,Mensen niet aanspreken hun plicht werk te zoeken, in mijn ogen een a-socia- •nadering. En dan pas ik Er een zinnetje terug te en". De premier ver- rde met nadruk dat zijn o-uitspraak niet denigre- id bedoeld was geweest. „Ie- een die naar het hele inter- w heeft geluisterd, heeft kunnen waarnemen. En ik d dat zo'n uitspraak dan t verkeerd geduid moet rden". Es hield echter staande Lubbers verkeerde sugges- had gewekt. „Hij heeft ge- d dat ze als volgt redene- je werkt om een boterham verdienen en als je die bo- lam van een ander krijgt je niet te werken. Dat is gens de minister-president erlijk de conclusie die men- uit ander culturen trekken ons sociale-zekerheidssys- m. Dat ze gerust de kantjes vanaf kunnen lopen. Dat i hij toch niet gemeend ben!" Premier Lubbers Lubbers antwoordde daarop in algemene termen. Hij sprak nogmaals over de wenselijk heid van het weer aan de slag helpen van alle werklozen (niet alleen de buitenlanders). Toen stelde Van Es vast dat de premier kennelijk toch spijt had. „Als u dat niet uit uw mond kan krijgen, vind ik het best. Maar ik kan nu niet an ders uit uw woorden horen dan dat u dat ene zinnetje maar beter niet had kunnen uitspreken". Zondebokken De VVD'er Wiebenga vroeg de minister-president een an dere uitspraak terug te nemen, namelijk dat het nogal mee valt met het succes van de ex treem-rechtse partijen in ons land. Op dat moment inter rumpeerde het CD-karherlid Janmaat. „Als u daar zo'n zorg over heeft, waarom accepteert u dan dat het aantal buitenlan ders per jaar met zo'n hon derdduizend stijgt? Waarom doet u daar dan niets aan?" Wiebenga antwoordde dat er één groot verschil is tussen de Centrumdemocraten en alle andere partijen in de Kamer. „U bent een partij die zonde bokken zoekt, die groepen te gen elkaar probeert uit te spe len". Ook de PvdA'er Apostolou, die zijn maidenspeech hield, toonde zich ongelukkig met de door Wiebenga geciteerde uit spraak. Lubbers reageerde als volgt: „Ja, het is een probleem, maar in relatie tot het buiten land valt het wél mee. Maar laten we niet constant over dat probleem praten. Laten we werken aan een ander beleid (jegens de minderheden). Het verweer tegen dit soort (racis tische) gevoelens moet komen uit de morele inspanning, uit de mentale inzet van de Ne derlandse bevolking. En dat komt niet .uit fraai klinkende uitspraken van politici. Daar ligt de kern van de zaak. Dat is mijn overtuiging en daar sta ik voor". UTRECHT Werkgevers en vakbonden hebben gisteren een principe-akkoord gesloten voor een tweejarige cao voor het particuliere ambulance vervoer (2.500 werknemers). De afspraken komen vrijwel geheel tegemoet aan de eisen van de werknemers, aldus een woord voerder van de Vervoersbond FNV. Alle werkne mers ontvangen een loonsverhoging van 2,5 pro cent per 1 januari van dit jaar. Chauffeurs en be geleiders krijgen voorts per 1 april een extra pe riodiek (80 gulden per maand). De verpleegkundi gen op de ambulances komen dan voor anderhal ve periodiek extra (120 gulden) in aanmerking. Het aanvangsuur voor de onregelmatigheidstoe slag verschuift van tien uur naar acht uur 's a- vonds. Stedenbanden met Nicaragua voortgezet UTRECHT Nederlandse gemeenten die een stedenband hebben met gemeenten in Nicaragua zetten dit contact voorlopig voort. Vertegenwoordigers van acht Nederlandse gemeenten, die samenwerken in het Lande lijk Beraad Stedenbanden Nederland-Nica- ragua (LBSNN), hebben dit gisteren in Utrecht afgesproken. Deze zaak is actueel na de recente verkie zingsoverwinning van de UNO. Die heeft in veel (Nederlandse zuster-)steden een meer derheid in de gemeenteraad behaald. Alleen in Leon (Utrecht), San Carlos (Groningen) en Esteli (Delft) hebben de Sandinisten een meerderheid in de gemeenteraad behouden. In Juichalpa, dat een stedenband heeft met Den Haag en Leiden, verloren de Sandinis- Klachtenlijn verzekeringen slaat aan AMSTERDAM De klachtenlijn verzeke ringen is nu al een overweldigend succes. Sinds de ingebruikenming zondagavond zijn er op het speciale actietelefoonnummer ruim zevenhonderd klachten binnengeko men. Het Breed Platform Verzekeringen dat klachten inventariseert over verzeke ringen die verband houden met gezondheid constateert dat veel bellers zich onrecht vaardig behandeld voelen door de verzeke raars. Zo vertelde een beller dat hij geen be grafenisverzekering voor het gehele gezin icon afsluiten, omdat de dochter geestelijk gehandicapt is. De klachtenlijn verzekerin gen is nog tot en met 30 maart van 12.00- 20.00 uur bereikbaar op 020-16.76.41. Hartfilm kan in ambulance gemaakt worden DORDRECHT Het Merwedeziekenhuis en de ambulancedienst van de GGD in Dordrecht zijn begonnen met een experiment waarmee cardio- grammen (hartfilmpjes) al in de ambulance kunnen worden gemaakt. De ambulances zijn daartoe uitgerust met een draagbare computer, een auto-telefoon en een ECG-opnemer. In het ziekenhuis bevindt zich ontvangst-apparatuur waarmee het ECG wordt uitgeschreven op papier. De cardioloog kan zo op snelle wijze een indruk krijgen van de ernst van het hartinfarct en kan via de auto-telefoon het ambulance-personeel instrueren bepaalde medicijnen toe te dienen. Eenmaal bij het zie kenhuis aangekomen, kan de behandeling van de patiënt zo sneller dan voorheen worden aan gevangen. (vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Hij kan er nog niet helemaal bij. Ronnie Brunswijk, een bosneger die de onvoor spelbare gevaren van het oerwoud kent maar zich laat verrassén door de nachtelijke aanval van le gerleider Desi Bouterse. „Het was een waagstuk van Brunswijk om zich in het hol van de leeuw te vertonen. Alsof Bouterse zou vergeten en verge ven...". In zijn advocatenkantoor aan de Johannes Verhulststraat in Amsterdam analyseert oud- minister André Haakmat de situatie in Suriname. Het is de zelfde kamer waar zeven jaar geleden de strategie werd uit gestippeld voor de opstand in Oost-Suriname. „We hebben Brunswijk tot verzetsheld ge maakt en nu eindigt ie als co caïnehandelaar. Een tragiek". Het wegvallen van Brunswijk betekent volgens Haakmat de ondergang van het junglecom mando. „Brunswijk is de on betwiste charismatische leider van het verzet in Suriname. Wat overblijft is de nog grote re spanning tussen bos- en stadsnegers en de bitterheid bij de bewoners van het binnen land. Vanaf de koloniale tijd zijn deze mensen verraden en nu weer. Brunswijk heeft be reikt dat de ontwikkelings hulp niet allemaal naar Para maribo verdwijnt maar voort aan wordt besteed aan het bin nenland. Maar met die eis voor autonomie is hij echt te ver gegaan". Vanaf drie uur gisternacht zit Haakmat aan de telefoon. Vrienden, kennissen, vak bondsmensen, hoge ambtena ren en politiefunctionarissen in Zuid-Amerika. „De Suri naamse politiek is een heel vermoeiende bezigheid. Je moet continue connecties on derhouden in alle groeperin gen in de samenleving. Met de krant red je het niet. Het be langrijke nieuws wordt niet gedrukt maar gaat van mond tot mond. Suriname is een ge ruchtenmaatschappij bij uit stek. De informatie die je krijgt moet je steeds weer con troleren". Na een jarenlange strijd in het voor hem zo vertrouwde oer woud, waagde Brunswijk zich in december in de stad Para maribo. De zetel van de macht en het hol van de leeuw Bou terse. Brunswijk zei te besef fen dat zijn leven in Paramari bo in gevaar was, maar „voor het bereiken van vrede moest dat risico genomen worden". Het vredesoverleg moest een eind maken aan de binnen landse strijd. Een eerdere po ging hiertoe, het Kourou-vre- desakkoord, was mislukt. Vol gens het akkoord zou het jun glecommando voorlopig nog in Oost-Suriname mogen blijven en langzaam worden opgeno men in leger en politie. Maar legerleider Bouterse wilde geen 'terroristen' in zijn man schappen en de Toekayane in dianenstam wenste niet door bosnegers te worden gecontro leerd. Het akkoord bleek onuitvoer baar en zowel het leger als het junglecommando beklaagden zich over de lakse burgerrege ring die geen initiatief nam tot een nieuw vredesoverleg. Bou terse en Brunswijk zochten el kaar zelfs op en op 25 februari tijdens de herdenking van de staatsgreep van tien jaar gele den omhelsden de twee elkaar zowaar. President Shankar zag in de verbroedering een poli tiek succes en nodigde Bruns wijk in Paramaribo uit om te komen tot een vredesakkoord. „Hij dacht dat de zaak zo goed als rond was", weet Haakmat. Maar Brunswijk kwam niet met lege handen naar Parama ribo. Zijn politieke adviseurs hadden behalve een aantal zwaar bewapende aanhangers een pakket eisen meegestuurd. Eisen voor de positie van Brunswijk, garanties voor de bijna achtduizend vluchtelin gen in Frans Guyana en een vergoeding voor de oorlogs schade die de mensen in het binnenland hebben geleden. Haakmat: „Deze eisen konden nog wel instemming vinden van Shankar, maar toen Brunswijk stelde dat het bin nenland autonoom moest wor den van Paramaribo, heeft Shankar het vredesoverleg af gebroken. De laatste eis heeft de alliantie tot stand gebracht tussen Shankar en Bouterse". Hoewel al drie dagen bekend was dat Brunswijk een Colum- André Haakmat: „De Surinaamse politiek is een heel vermoeiende bezigheid' biaans drugstransport had on derschept met duizend kilo co caïne, werd hij er uitgerekend nu van beschuldigd betrokken te zijn bij het transport. De lei der van het junglecommando beweerde dat hij de cocaïne had onderschept toen een vliegtuig een noodlanding maakte in zijn gebied, maar Shankar geloofde hem niet en wees er gisteren op dat er va ker vliegtuigen zijn gezien in het door Brunswijk gecontro leerde gebied. Geschokt door de beschuldigingen belegde Brunswijk enkele uren later een persconferentie voor de televisie waarin hij verklaarde het bijltje erbij neer te leggen en zelfs dacht aan het aanvra gen voor een visum om Suri name te verlaten. Enkele uren later werd hij gearresteerd. „Het mogelijke vertrek van Brunswijk moet Bouterse ze nuwachtig hebben gemaakt. Bouterse is eerder beschuldigd van cocaïnehandel en Bruns wijk heeft, vermoedelijk van de Verenigde Staten, miljoe nen aangeboden gekregen als hij de schuld van Bouterse kon bewijzen. Brunswijk moet veel informatie hebben. Behoudens het leger is alleen het jungle commando op de hoogte van wat er in het binnenland ge beurt. Brunswijk is eerder ge stuit op hennepvelden maar is zelf ook niet brandschoon. Het junglecommando heeft drie vliegtuigjes aangeschaft van elk een miljoen gulden. Die betaal je niet van wat geprut tel met goud of drieduizend gulden uit Nederland. Er wa ren immers ook nog wapens FOTO: ANP nodig en voedsel voor tiendui zend mensen. Als leveranties dan uitblijven, zoek je naar andere onoorbare middelen en krijg je het idee dat de midde len het doel heiligen", aldus Haakmat. Volgens de oud-minister zijn er in het binnenland van Suri name tientallen vliegveldjes die gebruikt worden voor drugstransporten vanuit Co lumbia en lijkt Suriname de plaats in te nemen van Pana ma, waar de Verenigde Staten eind vorig jaar met harde hand orde op zaken hebben gesteld. Als het Surinaamse le ger maandagavond zonder in structie van de regering heeft opgetreden, acht Haakmat „in terventie van het buitenland onvermijdelijk". „Maar ik denk dat Bouterse rugdekking heeft gehad van Shankar. Bei den hebben baat bij de uit schakeling van Brunswijk. Voor Shankar is dan het ob stakel voor het vredesproces geëlimineerd en Bouterse kan de beschuldigingen over drugstransporten afwimpelen op Brunswijk. De prijs die Shankar betaalt is de machts greep van het leger. Het hele binnenland is terrein van het leger en daarmee is het inter nationale drugstransport vei liggesteld". Naïef Tot gisteravond leefde Haak mat in de veronderstelling dat Brunswijk was doodgeschoten. Gevangenhouding leek hem uitgesloten. „Het stomste wat Bouterse kan doen is Bruns wijk gevangen houden. Dan krijg je een Nelson Mandela in zakformaat". En Bouterse is niet dom. „Zijn grootste wapen in de uitschakeling van poli tieke tegenstanders is de ver rassing. Bouterse is zó onbere kenbaar. Het was een waag stuk van Brunswijk om zich in het hol van de leeuw te verto nen. Bouterse is uitermate ge tergd door het feit dat hij de opstand niet heeft kunnen neerslaan en veertig tot zestig mensen, onofficieel zelfs twee honderd, heeft verloren. Hij koesterde wrok en heeft het moment afgewacht waarop hij de rekening zou presenteren, zoals in december '82". Dat de 'struikrover' Brunswijk het spel niet heeft doorzien, vindt Haakmat niet vreemd. „Brunswijk is politiek totaal niet opgewassen tegen Bouter se. Vijfentwintig jaar, naïef, niet verder geschopt dan ser geant in het leger. Maar hij wordt wel omringd door advi seurs die hun politieke come back willen maken via het junglecommando. Politiek ge frustreerde mensen zoals Jo- zefzoon, die al jaren de eerste bosneger president van Suri name wil worden. Zij willen het junglecommando niet op heffen maar omzetten in een politieke partij. Met hun tome loze politieke aspiraties heb ben zij Brunswijk misbruikt. Maar dat gaat Brunswijk alle maal ver boven de pet. Ik denk dat ie het woord autono mie niet eens kan schrijven". MONIQUE VAN DE VEN ADVERTENTIE mm+mm mm v.-. A>' Uni rolgordijnen. Keuze uit diverse actuele kleuren. Bediening door middel van een ketting mechanisme. Zeer eenvoudig op maat te maken. Hoogte 185 cm. Breedtes: 70, 90,120,140, 180 220 cm. 7°cm 120cm J J 220cm Gedessineerde rolgordijnen. Keuze uit diverse kleurstellingen. Bediening door middel van ketting mechanisme. Zeer eenvoudig op maat te maken. Hoogte 185 cm. Breedtes: 70, 90, 120, 140, 180 en 220 cm. Nu 70 cm ■J^OcmgJ 220 cm g^ Uni verduisteringsrolgordijn. 100% lichtdicht.Wit. Hoogte 185 cm. Breedtes70,90,120,140 en 180 cm. Nu7Ocm475012Ocmy2 5Q180cm^J Wbiedingen geldig t/m zaterdag 7 april of zolang de voorraad strekt. Niet verkrijgbaar in Alphen a/d Rijn. - 't Wordt steeds leuker bij V&D. 1 m ISKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER lR' t knhirrtle tijrnW IK heb hel hieririir '1 ufftn (c) Standard Uitgeverij/Wavery Productions (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/PARAMA RIBO De Nederlandse ambassadeur in Paramari bo, Hoekman, heeft aan de Surinaamse autoritei ten de „ernstige bezorgd heid" van de Nederlandse regering overgebracht. „De regering", aldus de ver klaring van het ministerie van buitenlandse zaken „heeft met bezorgdheid ken nis genomen van de gevan genneming door de militaire autoriteiten van de leider van het junglecommando en een aantal van zijn mede werkers, onder wie tenmin ste één persoon van Neder landse nationaliteit (Eddie Jozefzoon -red.), terwijl deze zich op uitnodiging van pre sident Shankar in Paramari bo bevonden voor het afslui ten van een vredesovereen komst. Deze bezorgdheid is des te groter waar de gevan genneming, naar het zich laat aanzien, zonder voor kennis van de civiele justitië le autoriteiten heeft plaatsge vonden". Dit roept volgens de regering vragen op over de rechtswaarborgen waarop iedereen in een democrati sche rechtsstaat aanspraak •op moet kunnen maken. De Tweede Kamer buigt zich morgenmiddag over de ont wikkelingen in Suriname, tijdens de voortzetting van het debat met minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) over ontwikke lingshulp aan Suriname van vorige week. Ook de minis ters Van den Broek (buiten landse zaken) en Hirsch Bal- lin (justitie) zullen daarbij aanwezig zijn. De kamerle den reageerden gechokt op hef nfeuws uit Suriname. Volgens Melkert (PvdA) zou er sprake zijn van een 'ver hulde machtsgreep'. VVD-er Weisglas zei niet verbaasd te zijn over de gebeurtenissen. „Dit is tekenend voor de rol die het leger in Suriname speelt". Weisglas wenst voor afgaand aan het debat infor matie over betrokkenheid van Surinaamse militairen bij prpduktie en handel in (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het merendeel van de fracties in de Tweede Kamer vindt dat het wetsvoorstel inzake ouderschapsverlof meer ruimte moet bieden voor aanvullende en eventueel afwij kende afspraken op cao-niveau. Dat bleek gisteren tijdens het debat over de wettelijke regeling ouderschapsverlof. Volgens het wetsvoorstel moet iedere werknemer die ten minste een jaar in dienst is van een werkgëver, het recht krijgen om gedurende een periode van maximaal zes maanden onbetaald deeltijdverlof op te nemen. Het verlof geldt voor werknemers met kinderen jonger dan vier jaar. De wet is een basisvoorzie ning die per bedrijf kan worden uitgebreid. De oppositiepartijen D66 en Groen Links vinden dat het ouder schapsverlof voor ten minste 50 procent moet worden doorbe taald. Volgens het D66-kamerlid Groenman moeten mensen bo vendien de mogelijkheid krijgen om na de zes maanden langer in deeltijd te blijven werken. De verlofmogelijkheid moet een bijdrage leveren aan een betere combinatie ouderschap-betaalde arbeid. Op die manier hoopt het kabinet bij te dragen aan de herverdeling van betaalde en onbe taalde arbeid en de deelname van vrouwen aan het arbeidspro ces te bevorderen. Bovendien kan de regeling ertoe bijdragen dat de geboorte van een kind voor de vrouw geen aanleiding is uit het arbeidsproces te stappen. (ADVERTENTIE) Prachtig hoogpolig karpet. In 3 warme interieur-tinten. Gemêleerd beige, gemêleerd grijs of gemêleerd roze. Van synthetische en wollen garens. 200 x 240 cm. Van 449,- voor 299,- 160 x 240 cm. Van 399,- voor 249,- Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 7 april of zolang de voorraad strekt. 't Wordt steeds leuker bij V&D. -

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5