overij is maar een woord Basisvorming krijgt voorlopig groen licht „Menselijk falen oorzaak SLM-ramp^' iderwijs kan studiebeurzen al in '91 afstoten Brust bij Raad van State r reorganisatie-plan it? Goede rechtsvorm basis voor gezonde onderneming De Vries verwacht toch spanningen in coalitie KvK waarschuwt voor opkopen bv's en nv's 'NENLAND Geidó© Sou/iont WOENSDAG 28 MAART 1990 PAGINA 3 miliedrama ziekenhuis "^HOVEN Een 29-jarige Eindhove- heeft gisteren in het Eindhovense rina-ziekenhuis zijn 23-jarige vrouw eschoten en zijn 2-jarig dochtertje aan het hoofd verwond. Daarna hij de hand aan zichzelf geslagen, rama speelde zich af tijdens het be ur, nadat de man met zijn dochtertje rëerouw was komen opzoeken, die her- wel van een gal-operatie. Het zieken- n i ioch de politie wil verder enige me- ille ngen doen over het familiedrama. lej()ver de toestand van het meisje, zal (informatie meer worden verstrekt, in elk geval overgebracht naar het Clisabethziekenhuis in Tilburg dat is nartialiseerd in hersenletsels. rijf eid Amerikaanse niet uitgeleverd AMSTERDAM Nederland zal de Amerikaanse Elizabeth L. McCallister (40), een voormalige rechter uit de staat Oklahoma, niet uitleveren aan de Vere nigde Staten. De VS hadden gevraagd om haar uitle vering, omdat ze er van wordt beschuldigd haar 7- jarige dochtertje te hebben onttrokken aan de voog dij van haar ex-man. De vrouw was met het kind naar het buitenland gevlucht omdat volgens haar was gebleken dat de man het meisje seksueel mis bruikte. McCallister zat sinds eind november gevan gen. Zij werd toen aangehouden wegens een ver keersovertreding. Ze is gistermiddag vrijgelaten en zei buitengewoon gelukkig te zijn met de beslissing van Justitie. De vrouw zal naar verwachting op een door haar zelf te bepalen tijdstip vrijwillig terugke ren naar de VS. Zij zal in Oklahoma proberen de voogdij over haar kind weer terug te krijgen. „Verbranden in kleine installaties gevaarlijk" ARNHEM Het verbranden van vuil in kleine installaties is wel degelijk gevaarlijk. In veel gevallen is de uitstoot van schadelijke stoffen te hoog en aanpassingen zijn tech nisch vaak moeilijk te realiseren. Volgens de stichting Natuur en Milieu drei gen deze kleine installaties echter buiten schot te blijven bij de scherpe Richtlijn Ver branden, die in november 1993 van kracht wordt. Daarop wees A. Klingenberg van de stichting vandaag in Arnhem tijdens een stu diedag over afvalverwijdering en ruimtelijke ordening. Volgens Klingenberg gaat het met name om bedrijven die afval verbranden met de bedoe ling bepaalde materialen terug te winnen, zo als zilver uit fotografisch afval en koper uit electromotoren. AMSTERDAM De ramp met het SLM-vliegtuig op 7 juni vorig jaar is het gevolg geweest van menselijk falen en niet van technische mankementen. De gezagvoerder van het vliegtuig had op basis van de hem beschikbare vlieggegevens moeten uitwijken naar een ander vliegveld, omdat het zicht onvoldoende was. Dat is de belangrijkste conclusie van NOS- radio verslaggever R. Khemradj, de schrijver van het boek „Vlucht PY-764, de SLM vliegramp in Suriname" dat van daag in Hilversum werd gepresenteerd. Bij de ramp nabij het Surinaamse vliegveld Zanderij kwamen 176 mensen om het leven. Khemradj schreef het boek op basis van onder meer eigen onderzoek in Suriname en de letterlijke tekst van de gesprekken en gegevens die door de zwarte doos zijn geregi streerd. „Mijn conlusie is dat de oorzaak van de ramp niet moet worden gezocht in technische mankementen, maar in een verkeerde interpretatie van de vlieggegevens op het cru ciale moment van de landing", aldus Khemradj. Nederland in VS onbekend DEN HAAG Ons land heeft in de VS een zwak imago. Dat is de uitkomst van een uitge breid onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT), Schiphol en de KLM. Uit het onderzoek blijkt onder meer dat van de 50.000 ondervraag de Amerikaanse reizigers 65 procent denkt dat met „Netherlands" een groep Noordeuropese landen wordt bedoeld. Twintig procent van de Amerikanen veronderstelt vanwege de aandui ding „Dutch" dat er in ons land Duits wordt ge sproken. Veertig procent weet niet van het be staan van het koninklijk huis. Volgen het NBT heeft Nederland in de VS niet zozeer een slecht imago, maar juist géén imago. In komende cam pagnes in de VS om ons land aan te prijzen voor toeristen, zal voortaan alleen worden gesproken over Holland om elke verwarring te voorko men. gewoon stress heten. In de voorgaande eeuwen mensen aan bepaalde spanningen andere namen: toverij, lelgrij of duivelse kunsten bijvoorbeeld. Dat zegt de antropo- s^illem de Blécourt uit Almere die morgen aan de Rotter- Erasmus Universiteit promoveert op het onderwerp 'Ter- Toverij', veranderende betekenis van toverij in oost-Nederland tussen de zestiende en twintigste eeuw. et, JCRE In de werk- hangen afbeeldin- tovenaars aan de „Ja, ook ik ben op- met Eucalypta. i altijd al een grote in hekserij en onderwerpen. Er wel een zekere, in het occulte, die is inmiddels want zoiets gaat niet met een kritische aldus Willem jêcourt. (chiedenis van toverij is de geschiedenis van jestrijders. In heel Euro tot in de achttiende tovenaressen en een en- 'bvenaar verbrand. Het :epunt van de vervolgin- ig in de periode 1560- Jacobus Scheltema be- in 1828 dat het met de jlgingen in Nederland niet zo'n vaart liep. De doctor in spe kijkt daar anders tegen aan. „Uit nader onderzoek blijkt dat Nederland niet zo verlicht was als Scheltema zei. Ook wij hebben gewoon mee gedaan aan het vervolgen van mensen die van toverij beticht werden. Rond 1700 was het daarmee afgelopen". Als iemand in Drenthe be schuldigd werd van toverij, bogen rechtsprekende instan ties als de Etstoel zich hier over. Een niet onbelan -ijk probleem dat telkenmale v >er opdoemde bij de processen as de bewijslevering. „Bewijzen waren er nie^ glimlacht De Blécourt, „maar als iemand een bekentenis af legde, dan gold dat als bewijs. Voor zo iemand wachtte de brandstapel. Als je niet beken de, werd je óf vrijgelaten óf verbannen naar een andere plek. Er is tot nu toe vaak ge dacht dat het beëindigen van de vervolgingen een gevolg was van het feit dat de rech ters niet meer in toverij ge loofden, maar dat heeft er niks mee te maken. Belangrijkste reden was dat de rechtsprinci pes belangrijker werden: lie ver één schuldige laten lopen dan tien onschuldigen ver branden. Maar daarnaast had het ook een financiële reden: die van toverij be- De Blécourt verwijst alle verhalen over toverij naar het rijk der fabelen. „Vroeger werd meestal de buurvrouw aangewezen als er zaken verkeerd gingen. Nu zoeken we de oorzaak in de ongeluk kige samenloop van omstandigheden". FOTO: ANP ticht werden, moesten meestal De Blécourt verwijst alle ver lang in de gevangenis blijven. halen over toverij naar het Dat vond men te kostbaar". rijk der fabelen. „Je zou het nu gewoon over stress, span ning kunnen hebben wanneer er een opeenvolging van te genslagen is.- Vroeger werd er dan iemand, een buurvrouw meestal, aangewezen als de schuldige. Nu zoeken we de oorzaak meestal in de onge lukkige samenloop van om standigheden. Waar veel men sen op elkaar gepakt zitten, 19e eeuwse stadswijken bij voorbeeld, komt stress voor. Waar vroeger veel mensen in slechte omstandigheden bij el kaar zaten, op elkaar aange wezen waren, sprak men vaak over toverij wanneer er onver klaarbare ongelukken gebeur den. Zo zie je dat spreken over toverij alleen te maken heeft met woorden; hoe benoem je de dingen". Een opmerkelijke uitkomst van zijn onderzoek noemt De Blécourt het gegeven dat in de zeventiende eeuw mannen on geveer even vaak van toverij beticht werden als vrouwen. Hij stelde wel enkele'verschil len vast: de tovenaressen zou den zich vooral gestort hebben op het ziek- of doodtoveren van mensen en dieren, terwijl de mannen werd verweten dat zij met behulp van de tover stok hun eigen sociaal-econo mische positie verbeterd had den. Hekserij en toverij spelen te genwoordig geen grote rol meer. De onderzoeker: „Er zijn nauwelijks aanwijzingen meer voor. Ik ben met mijn onderzoek tot 1940 gegaan. Daarna kom je echt vrijwel niks meer tegen. Het is ook een taboe-onderwerp. Het is een bijgeloof waar je niet meer over praat". JAN WITTING iHAAG Met een F goede wil kan de ^financiering al van- ïuari 1991 worden itiseerd. Studie- zullen dan niet worden verstrekt iet ministerie van ijs maar door een iere instelling die ikele band met het ift. Het rijk moet Als' wel een flinke som geld storten in een garantie fonds ter dekking van de financiële risico's van de 'studiebank'. Deze conclusies worden ge trokken in een tussentijds rap port van de adviescommissie- Le Blanc, die in februari door minister Ritzen van onderwijs is geïnstalleerd om een actie plan voor de verzelfstandiging van de studieleningen op te stellen. Volgens de commissie zullen studenten en oud-stu denten van het nieuwe lenin gensysteem geen enkel nadeel ondervinden. Het lenen wordt niet duurder en de hoogt.e van de bestaande schulden veran dert niet. Minister Ritzen is enthousiast over de snelheid waarmee de adviescommissie tot nu toe heeft gewerkt. Hij zal de Tweede Kamer binnen kort meedelen of hij het actie plan overneemt. De commissie vindt dat de mi nister spoedig gegadigden moet zoeken om de 'studie- bank' op te richten. Deze gega digden (bijvoorbeeld banken, verzekeringsmaatschappijen of pensioenfondsen) vormen dan een 'Stichting Verzelfstandi ging Studieleningen', die de ei genaar-bestuurder van de nieuwe leningsinstelling wordt. De afdracht van de le ningen aan de studenten en het bijhouden van de debiteu- renadminstratie kunnen vol gens de commissie uit prakti sche overwegingen het best in handen blijven van de Infor matiseringsbank in Gronin gen, die nu ook al deze taken voor het ministerie van onder wijs verricht. Voor de inning van studieschulden dient ech ter een apart orgaan in het le ven te worden geroepen. De Kamer wil verder een nieuwe rijksdienst voor studie- en beroepskeuzevoorlichting met 15 tot 30 hooggekwalifi ceerde arbeidsplaatsen in Gro ningen of Leeuwarden vesti gen. Het kabinet is echter ge neigd deze dienst op advies van het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) in Den Haag te posteren. 'Vier vorstinnen' 50 gulden waard Prinses Juliana laat zich door een medewerker van 's Rijks Munt in Utrecht uitleg geven over de eerste zilveren Vier-Vorstinnenmunt (zie inzetje). De munt van 50 gulden wordt uitgegeven ter gele genheid van het feit dat het Koninkrijk der Neder landen dit jaar reeds 100 jaar onafgebroken door vorstinnen wordt geregeerd. FOTO: ANP DEN HAAG In de Tweede Kamer is gisteren positief gereageerd op de voorstellen van staatsse cretaris Wallage van on derwijs om de basisvor ming aan te passen. Het CDA is „gematigd opti mistisch", ook de PvdA is te spreken over de nota. De onderwijswereld rea geerde verdeeld. Volgens CDA-woordvoerder Van de Camp moet er nog wel veel worden verduidelijkt. Hij noemde als voorbeeld de voor stellen voor het handhaven als nevenvestigingen van mavo- en lbo- scholen. „Volstrekte duidelijkheid is hier nodig", aldus het kamerlid. PvdA-woordvoerster Netelen bos noemde één van de opval lendste thema's dat het lbo als bedreigde schoolsoort wordt gered. De PvdA is bovendien „blij verrast" met het extra geld dat Wallage kan uittrek ken voor de invoering van de basisvorming. Samen met de beperking van de vrije ruimte leidt dit tot de „beste condi ties" om deze onderwijsver nieuwing te doen slagen, aldus Netelenbos. Volgens de onderwijsbond ABOP beperkt Wallage de ba sisvorming tot een „twee-jari ge brugklas". De ABOP maakt dit op uit de halvering van de vrije ruimte van 20 procent van de lessen in de eerste twee van de drie jaar basisvorming en de mededeling dat toetsing van de .kerndoelen (de oude eindtermen) al na twee jaar gebeurt. De bond vindt de „tweejarige opzichte van de huidige situa tie maar wil „deze oplossing van politieke meningsverschil len niet opgesierd zien met de term basisvorming". De grootste onderwijsbond be treurt dat opnieuw het vak verzorging in het rijtje van verplichte vakken ontbreekt. De nota van wijziging bevat verder te weinig instrumenten om het isolement van de mavo- en lbo-scholen bij de vorming van scholengemeen schappen te doorbreken, aldus de ABOP. Het Nederlands Genootschap van Leraren heeft „met ver ontrusting kennis genomen" van de de nota van wijziging. De Besturenraad PCO, de or ganisatie van besturen van protestants-christelijk scholen, reageert „overwegend posi tief". itrai) hu eflAAG Onder de edewerkers bij de van State in Den is oprust uitgebro- 'er de op handen reorganisatie van "(viescollege. tocai ir geleden besloot het de huidige omvang laad van State terug te tot 150 medewerkers, at met name om de eling van de admini- rechtspraak naar de ijke machten in de re- •at betekent dat 100 ju- n 350 ondersteunende elsleden elders moeten ondergebracht. De moet per 1 januari feit zijn. nlang wordt door de onderhandeld over de itsing maar nog steeds cies moet gaan gebeuren, gens een woordvoerder van de AbvaKabo heeft dit geleid tot onrust en onzekerheid onder het personeel. De onrust wordt nogeens verstrekt door de har de en autoritaire houding van de vice-president van de Raad van State, mr. W. Scholten. Hem wordt een gebrek aan be trokkenheid bij zijn personeel verweten. Totnutoe is het de onderhan delaars van de bonden niet ge lukt de garantie te krijgen dat We reorganisatie zonder ge dwongen ontslagen gepaard zal gaan. De onderhandelingen vinden plaats met de ministe ries van binnenlandse zaken en justitie. Hoewel justitie ver antwoordelijk is voor rechter lijke macht is men van mening dat binnenlandse zaken het maar mioet opknappen omdat de Raad van State een aange legenheid is van het binnen lands bestuur. (ADVERTENTIE) Ondernemen zonderzichte verdiepen in de keuze van de ondernemingsvorm, kan ver strekkende gevolgen hebben. Dat ondervinden jaarlijks tien tallen kleine ondernemers die in moeilijkheden raken door een bij de start verkeerd ge kozen rechtsvorm. Om dit te voorkomen kunt u het best een beroep doen op een juridisch adviseur: de notaris. Ook voor tussentijdse wijzi gingen - bijvoorbeeld van een manszaak naar BV - of andere problemen, zoals bedrijfsop volging, is de notaris uw vraag baak bij uitstek. Hij kent de weg in de vaak ingewikkelde wets- regels en kan met u een prak tische oplossing vinden. Bovendien is de notaris onpartijdig. Hij heeft daarom oog voor uw belang en dat van de andere betrokkenen zoals de compagnon(s), partner of kinderen. Vraag de notaris niet alleen juridisch advies bij de start van uw bedrijf, maar ook bij andere belangrijke beslissingen in het leven, zoals samenwonen, huwelijk, voogdij, de verdeling van uw erfenis, de koop en verkoop van een huis, het op richten van een vereniging of stichting. Een kort oriënterend ge sprek met de notaris kost u trouwens niets. Maak dus ge rust een afspraak. Hij kan u precies vertellen hoe u uw zaakjes het best kunt regelen. REGEL JE ZAAKJES MET DE NOTARIS' IBAAI' door WILLEM RITSTIER DEN HAAG Minister de Vries van sociale zaken ver wacht dat de nederlaag van de PvdA bij de gemeenteraads verkiezingen zal leiden tot in stabiliteit van de coalitie. In een vraaggesprek met Else vier trekt De Vries een paral lel met de situatie binnen de VVD na de verkiezingsneder laag vier jaar geleden. „In 1986, toen de VVD negen ze tels verloor en wij er negen wonnen, hebben we in de for matie onze overwinning niet echt uitgebuit. Integendeel, we hebben juist geprobeerd be heerst en terughoudend op die woelingen te reageren. Maar bij degenen die achteruitgaan komen frustraties los. Dat ge voel vreet door en geeft aan leiding tot veel irritaties. Alle maal heel natuurlijke reacties maar ze brengen wel de stabi liteit in gevaar". De minister van sociale zaken ontvouwt in hetzelfde vraag gesprek ook een oplossing om de vlucht van veel vermogen de Nederlanders naar België in te dammen. De Vries ziet wel wat in het versoepelen van het regime van vermo gensbelasting met tegelijker tijd aangescherpte beperking van de aftrekmogelijkheden. De CDA'er toont zich verder geïrriteerd over het fenomeen dat superrijken zich groot scheeps in de belastingontdui king kunnen werpen door het benutten van ongelimiteerde rente-aftrek in ons land. „Daar mag wat mij betreft best eens naar worden gekeken", aldus De Vries. Om daar on middellijk aan toe te voegen „Aanwijzing Brinkman als kroonprins beetje snel" DEN HAAG Dat premier Lubbers CDA-fractievoorzitter Brinkman heeft gebombardeerd als diens opvolger is „niet onlogisch, maar wel een beetje snel". Deze ontboezeming doet oud-fractievoorzitter en huidig mi nister van sociale zaken Bert de Vries in een vraaggesprek met het weekblad Elsevier. Lubbers had met de aanwijzing van Brinkman „natuurlijk nog wel één of twee jaar kunnen wachten", aldus de minister. De Vries betoont zich geenszins gepasseerd door de premier. „Ik heb me nooit beschouwd als toekomstig lijsttrekker". Bovendien: „als ik' naar mijzelf kijk, ik ben een jaar ouder dan Lubbers en het is merkwaardig om te spreken over een opvolger die ouder is". dat de indruk moet worden schaffen. Dan verziek je de vermeden „dat wij de hypo- hele eigen-woningmarkt, dat theekrente-aftrek willen af- mag niet gebeuren". DEN HAAG Hoop gloort aan de einder voor goedgelovige, maar wan hopige ondernemers die met hun bv of nv in moei lijkheden zijn geraakt. In een advertentie schetst een Nijmegenaar deze on fortuinlijke zakenlui een wenkend perspectief: de man kondigt aan met spoed bv's en nv's over te willen nemen, met de in het oog springende toe voeging: 'Hoge tot zeer hoge schulden geen be zwaar, dreigend faillisse ment geen bezwaar'. Voor wie nog twijfelt wordt als extra lokkertje nog ver meld dat overdracht van de m problemen verkerende bv of nv plaatsvindt 'tegen gehele vrijwaarding'. „Een opmerkelijke adverten tie, maar het lijkt mij hoogst onverstandig om er op in te gaan", oordeelt een woord voerder van de Kamers van Koophandel. „Ik zou namelijk niet graag een bv kopen die op het punt staat failliet te gaan. Want daar kunnen wel eens buitengewoon veel lasten ach ter zitten, met alle vervelende consequenties van dien". De woordvoerder sluit niet uit dat met het opkopen van lege bv's of nv's in dit geval mis bruik gemaakt, zou kunnen worden van zo'n lege bv, met het oogmerk een anteceden ten-onderzoek van justitie te ontlopen. „Voor bepaalde lie den was zo'n constructie, zeker in het verleden, bijzonder aan trekkelijk. Er konden op naam van een oude bv aanvankelijk allerlei activiteiten ontplooid worden die niets meer van doen hadden met de oorspron kelijke doelstelling". Tegenwoordig is dat een stuk moeilijker, omdat zowel de fis cus als justitie een stuk kriti scher is geworden, juist ter voorkoming van misbruik van lege bv's of nv's. Van der Hou wen: „Normaal is natuurlijk dat je gewoor\ zelf een bv of nv opricht. Gebruikelijk is dan dat justitie onderzoekt hoe jouw verleden er uitziet, of je bijvoorbeeld wel eens failliet bent gegaan. Justitie doet daar moeilijker over tegenwoordig. Wij werken er als Kamer van Koophandel trouwens ook aan mee om de boel zuiver en hel der te houden". „Een bv of nv is in feite een rechtspersoon. Dat betekent dat gehandeld moet worden op basis van statuten Waarin het doel van de vennootschap wordt omschreven. Als er bij voorbeeld staat dat je een schildersbedrijf hebt, moet je die activiteiten ook uitvoeren. Als je dat niet doet, accepteert de fiscus dat niet". Achter de advertentie uit Nij megen zit een meneer Wijde- ven, die laat weten „op dit mo ment" geen tijd te hebben na dere uitleg te geven over de achtergronden. Hij volstaat met de mededeling voor een groep mensen te werken „die links en rechts in het land wat bedrijven hebben" Volgens hem willen deze zakenlieden om wat expansie te krijgen nv's en bv's die in de proble men zitten opkopen om ze vervolgens schoon te maken. Dat zou, meent Wijdeven, een fiscaal aantrekkelijk compen- sabel verlies opleveren. De KvK raadt mensen die op basis van de advertentie met de Nijmegenaar in zee zouden willen gaan aan de grootst mo gelijke voorzichtigheid te be trachten om te voorkomen dat ze „met een kat in de zak op gezadeld worden". JOOP LAGAAY

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3