1 Het huis op zijn kop met hulp van tv-serie Kijk op interieur' I Binnen en toch buiten >e romantiek van het nieuwe tafelen samenwerking met maar liefst tachtig fabrikanten, die gratis de benodigde meubelen en accessoires beschikbaar stelden. Dat deden ze natuurlijk niet voor niets. Van der Steeg heeft dan ook nauw contact met het Commissariaat voor de Media om af te tasten wat wél en niet kan. „In het algemeen zit je goed als je merknamen in drie Wat in de uitzendingen wordt om zeild. komt in het begeleidende 'cursusboek' wel volop aan bod. Het boek, dat maar liefst zestig gulden moet gaan kosten, bevat ior JACQUELINE KRONENBURG ILVERSUM In het Dorjaar begint het altijd te riebelen: die lichteiken euken zint je niet meer, de idkamer ziet er na tien jaar ik veel te armoedig uit en it bankstel met die eens zo endy rib kan ook echt niet eer. Dan is het tijd om je terieur eens een flinke »urt te geven. De NCRV t ieft deze lente een voorzet et de programmaserie 'Kijk interieur', die op 31 maart in start gaat. de Belgische tv is al langer een ecifiek programma gewijd aan terieurs, maar in Nederland is t nog een gat in de markt. Zelf- indig producent Marc van der eeg van Tacs (Television Audio immunication Support) in Nieu- egein kreeg anderhalf jaar gele- n het idee voor de serie door de komst van lifestyle-bladen en de rnieuwde aandacht voor de in- :hting van het huis. i de auto en de vakantie staat t interieur nu op de derde plaats n de investeringen van het Ne- rlandse gezin en dat maakt zo'n ogrammaserie ook commercieel teressant. De Vara en de NCRV dden allebei wel oren naar het lee van Van der Steeg: uiteinde- k zei de christelijke omroep het rst ja. Marijke Amado tekent tor de presentatie. Acht zaterdagen lang komen ach tereenvolgens de huiskamer, keu ken, slaapkamers, badkamer, en tree, tuin, verlichting, geluid en de toekomst van de interieurinrich ting aan bod. Aan de serie werken drie binnen huisarchitecten mee, die in de stu dio elk die woonvertrekken naar eigen goeddunken inrichtten, ge baseerd op een vastgestelde doel groep. Arno Twigt uit Utrecht moest zich inleven in de situatie van twee jonge werkende mensen met hond, die in een typisch yup- pie-achtig appartement in een klassiek pand wonen. Jan Ruys uit Zeist ging uit van een gezin van vier personen dat in een twee-on- der-een-kaphuis woont, waarvan het oudste kind al op kamers is. De voorkeur gaat uit naar een klassieke inrichting. Hans de Wit uit Zaltbommel mocht zich uitle ven op een gegoed gezin in een modern huis. Dat de binnenhuisarchitecten zich wel eens te veel laten meeslepen, blijkt uit de informatiemappen over hun aandeel in de serie. De Wit bedenkt bijvoorbeeld twee aparte douches voor de kinderen, omdat dat sterk comfortverhogend is en de zelfstandigheid zou bevor deren. En de ouders kunnen zich op hun slaapkamer met glazen openhaard terugtrekken. En wat te denken van de hobbykamer van Twigt, waar 'gestileerde rommel' mag worden gemaakt? Om niet de 'bordeelachtige' slaapkamer com pleet met schuin opgehangen zee schilderij te vergeten. Ruys om schrijft in zijn profielschets zijn voud noemt. Maar het commissari aat keurt officieel altijd pas na uit zending: dan pas weet je of het mag". Marijke Amado presenteert het programma over huiskamer, keuken, verlichting, tuin e.d. met behulp van drie binnenhuis architecten. 230 pagina's redactionele tekst en is verder voorzien van ruim ze ventig brochures van deelnemen de fabrikanten. De eerste uitzending van 'Kijk op interieur' is zoals gezegd op 31 maart en daarna nog zeven weken lang op zaterdag op Nederland 1. De uitzendtijd is van 16.25 tot 17.05 EN HAAG Nederlanders gal' O ipen tot nu toe niet warm ior het 'uitgebreid tafelen', tegenstelling tot de litsers, Fransen en ianen die traditioneel :er gevoel hebben voor •omantiek. Maar het lijkt op dat de aandacht voor izellig uitgebreid tafelen nu ik in Nederland toeneemt, eemd genoeg in een tijd in magnetrons en ukenmachines. Een overdekt terras of een extra woonkamer, een serre geeft a een huis (extra) o luxe. 2 Serre maakt huis licht, ruim en behaaglijk door DICK HOFLAND DEN HAAG Afgaande op de vertaling doet het woord een broeikas vermoeden: serre. Oorspronkelijk is het ook een ruimte voor planten en bloemen die veel warmte nodig hebben. Wat we tegenwoordig onder serre verstaan heeft daar wel mee te maken; het woord geeft bovendien iets weer van de behaaglijke sfeer. Serre in het moderne taalgebruik staat voor overdekt terras, tuinkamer of uitgebouwde kamer. Extra ruimte in elk geval bij het huis, waarin licht en warmte een essentiële rol spelen. Een serre wordt veelal getypeerd als een ruimte waar je binnen bent, maar tegelijk ook buiten. Dat is niet zo gek, want essentieel voor een serre is dat het een ruimte is die geheel uit glas bestaat. Het lijkt dus inderdaad of je buiten zit, maar omdat het glas wind en re gen buiten houdt, heb je niet de nadelen van buiten. En zodra het echt mooi weer wordt, kun je bijna alles openzetten en weer echt bui ten gaan zitten. De redenen om een serre aan te schaffen kunnen verschillen. De één wil het als overdekt terras om zo lang mogelijk van het kleinste beetje zon te genieten, de ander wil extra woonruimte, weer een ander wil er een klein en donker huis ruimer en lichter door ma ken. Zeker in dat laatste geval is er niet zelden sprake van een me tamorfose. Maar ook van een fikse kostenpost, omdat in elk geval de gevel moet worden gesloopt en er vaak een nieuwe draagconstructie moet worden gemaakt. Ook dient de vloer te worden geëgaliseerd en is het aangenamer als er in de ex tra woonruimte verwarming wordt aangelegd. Een punt is wel dat extra woonruimte ook bete kent dat de tuin een stuk kleiner wordt. Niet in alle gevallen is een serre daarom aan te raden. Vergunning Wie een serre wil bouwen, hoe klein ook, moet altijd een bouw vergunning aanvragen. In sommi ge gemeenten wordt daar erg moeilijk over gedaan, in andere weer totaal niet. Ook kunnen om wonenden bezwaar aantekenen; de buurman bijvoorbeeld die voort aan de hele dag tegen de serre moet aankijken en daar geen trek in heeft. Ook moet rekening wor den gehouden met de ligging van de serre. Soms kan die zodanig zijn dat het er bij mooi weer niet meer is uit te houden van de hitte. In overleg met de bouwer kan het materiaal zoveel mogelijk daaraan worden aangepast. Het materiaal waaruit kan worden gekozen is hout en aluminium. Hout biedt de meeste mogelijkhe den, maar moet wel geregeld wor den onderhouden. Aluminium is er in twee soorten, de gewone, pro fielen en de zogeheten thermisch onderbroken profielen. De laatste zijn iets duurder, maar isoleren erg goed en voorkomen condens als het buiten een stuk kouder is dan binnen. Beide soorten zijn er in de standaardkleuren wit en bruin, alle andere kleuren zijn tegen meerprijs leverbaar. Prijs Een standaard-serre bestaat niet. Elk glazen huisje is afhankelijk van de mogelijkheden van het be staande huis en de wehsen van de bewoners. Vrijwel alle denkbare afmetingen en vormen zijn moge lijk, alleen vliegt de prijs omhoog naarmate de klant veeleisender wordt. Gaan we uit van een basis serre van drie meter diep en vier meter breed van thermisch alumi nium, met schuifdeur, dubbel glas, een dak dat niet kan worden opengeschoven, een schuifpui, geen heiwerk en een bestaande vloer, dan komt die op rond de tienduizend gulden. We praten dan over een overdekt terras. ..Wijk je er iets van af, dan wordt het al snel duurder", zegt me vrouw Rijnbeek van serreoouwer Vitrona in Naaldwijk. „Als de diepte groter wordt dan drie en een halve meter, dan moeten er dwarsbalken worden aangebracht. Of als je een hele speciale vorm wilt, een cirkelvormig dak bijvoor beeld, dan moeten alle profielen worden aangepast. Dat soort din gen drijft de prijs natuurlijk op". De bouwtijd is kort, twee drie dagen. Als er een vloer moet wor den gestort komt daar nog ruim een week bij, voor het uitharden van het beton. Daarna wordt het in huis bij de eerste zonnestralen al zomer; bij wie het er voor over heeft. „Want", zegt mevrouw Rijn beek „we praten over het alge meen natuurlijk wel over luxe". doelgroep onder meer met 'sporten het liefst vanwege de borrel ach teraf'. Wat dat met de inrichting van hun huis te maken heeft Budget Maar dat terzijde. Vast onderdeel in het programma, dat telkens veertig minuten duurt, is dus de toelichting van de architecten op hun keuken of badkamer. Vervol gens wordt informatie gegeven hoe bijvoorbeeld een keuken wordt gemaakt, waar je op moet letten bij de indeling van een keu ken, hoe je met kleuren kunt wer ken enzovoort. Tacs en de NCRV hebben deskundigen ingehuurd die zinnige dingen zeggen over kleurenleer of de historie van het huiselijk interieur. Volgens de tv-producent is reke ning gehouden met een gemiddeld budget: er worden soms dure idee- en aan de hand gedaan, maar die zijn vaak ook zelf met wat handig heid voor veel minder geld aan te brengen. Ook zal worden gestimu- leerd dat mensen met behulp van o een paar slimme decoratietechnie- 0 ken de sfeer in huis zonder veel o kosten kunnen aanpassen. Toch is het geen echt doe-het-zelfpro- gramma. Nederlander'. Juist de onbekende Een favoriet onderdeel in de serie Nederlander die iets bijzonders zal ongetwijfeld het 'binnenkijken' heeft gedaan met zijn huis, is worden. „Mensen vinden het heer- spraakmakend", aldus Van der lijk te kunnen zien hoe anderen Steeg, hun huis hebben ingericht. Wij hebben gezocht naar wat extreme situaties, zoals het wonen in een Commissariaat kerk. En met nadruk zijn we niet op bezoek gegaan bij 'de bekende 'Kijk op interieur' is gemaakt in jderne ontwerpen van Duitse en designers, die een hang rtonen naar de klassieke perio- vinden steeds meer aftrek op Nederlandse markt. Het tijd irk van houten bistroplankjes en astic bekertjes lijkt definitief üorbij met de terugkeer van de mantiek. een modern ingerichte kamer, aar kaarslicht en gedimde halo- •enlampen de sfeer maken, staat n tafel met alle mogelijke diner- cessoires klaar voor de maaltijd, ienden en familie schuiven aan bewonderen het mooie witte rvies gedecoreerd met blauwe oemen Het tafelkleed hangt tot de grond, zoals de Engelsen dat temen: een 'skirted table' (een ta- met een rok aan). Het tafel- ;d is afgestemd op het servies, iervol brandende kaarsen en a dromerige vaas met bloemen irden voorwaarden voor een ge lige avond bij 'trendy' eters, bordat mensen meer aandacht een goed gedekte tafel beste- worden ook de serviezen Beds uitgebreider. „Alle servie- n zijn compleet en alles past bij kaar", zegt Hochstenbach, mede- irkster van de afdeling servie- n in de Bijenkorf, terwijl ze een rvies aanwijst met negen ver- lillende maten borden van-bon nschaaltje tot aan het onder- rd. „Veel van deze borden zijn gebruiken bij één en dezelfde aaltijd, die begint bij het voorge- cht en die eindigt met de bonbon de koffie". luxe maaltijd van vandaag be- -j aat uit meer dan drie gangen, 1 aarbij de koffie evenveel aan- cht krijgt als het hoofdgerecht, s in de entourage eromheen. J voorbeeld van een compleet "vies is 'Grindley bouquet' uit de llectie van de Bijenkorf, waar- c de prijzen nogal meevallen rgeleken bij andere 'trendy' ser- ezen. Maar ook al is het wat lurder, de huidige consument wil «d betalen voor degelijke luxe. ocoonlng Terugkeer van de romantiek met het Engelse bloemenservies 'Grindley bouquet' van de Bijenkorf. oe komt dat toch, die langzame nmekeer naar gezellig thuis tafe- n? De term 'cocooning' hoor je Beds vaker én dat lijkt ook nu de irzaak. 'Cocooning' houdt in dat mensen gezellig thuis willen n met familie, vrienden of ken- ssen. We hoeven ons niet meer nodig buiten de deur te amuse- n. De woonomgeving wordt ttoral door jongeren gezelliger en ngenamer gemaakt, de Neder- nders trekken zich steeds meer rug in hun eigen knusse 'cocon', oor de gezellig gedekte tafel Wil li de trendsetters best investeren. het geld er niet is, wordt er iftig gespaard. Het servies wordt delen bij elkaar gesprokkeld. Bij ïijaardagen of bruiloften komt naam en het gewenste eet-of nkgerei op het verlanglijstje te aan van een ieder die tijd wil be- Bden aan een gezellige maaltijd, aar niet alleen het servies en be ek worden zorgvuldig gekocht, men heeft oog gekregen voor de hele tafel. „Accessoires zoals mes senleggers, servetringen, bloemen- vazen, kandelaars en zeker ook het tafelkleed passen in één en de zelfde sfeer", zegt Hochstenbach. Men kiest voor een bepaalde trend en richt de tafel in, dat kan ro mantisch of modern zijn. Linda van Velzen van Habitat: „Met name jongeren tussen de 20 en 30 jaar die samenwonen kiezen voor een strak, zwart/wit gedekte tafel met een strak glasservies". Toch neemt ook bij die groep de hang naar romantiek toe. Smeuïg „Vroeger at men zonder poespas van de schotel in het midden. Brood en vingers werden eertijds smeuïg in de saus gedoopt. Tegen woordig eet ieder zijn eigen maal van zijn eigen bord; men hoort zich keurig te bedienen van zowel een lepel als een vork (Uit een Chanson van de Marquis de Coulanges, geciteerd in het boek Het civilisatieproces van Norbert Elias). Deze tekst geeft een beetje aan hoe men tussen 1640 en 1680 met tafelen bezig was. In de etiquette van het tafelen is vanaf het eind van de achttiende eeuw niets wezenlijks meer veran derd. De standaard van de eettech- niek en het gebruik van het eetge rei blijft dezelfde. Een kleine ont wikkeling heeft er toch wel plaats gevonden sinds die tijd. Volgens de huidige tafelnormen krijgt men voor ieder gerecht apart bestek: zo zijn er bijvoorbeeld speciale vis-, vlees- en fruitmesjes gekomen, iets wat in de achttiende eeuw niet ge bruikelijk was. Ook in de vormge ving van het eetgerei is het een en ander veranderd. Vele ontwerpers hebben zich gestort op de aankle ding van onze tafel. Vooral de di nertafel is belangrijk, maar langza merhand krijgt nu ook de ontbijt tafel meer aandacht. Kleuren Vuistregel voor de tafelmode was een effen servies op een gedeco reerd tafelkleed, of eventueel an dersom. Maar tegenwoordig is er veel meer geoorloofd, bloemen met bloemen mag, zolang alles maar bij elkaar past en de kleuren niet vloeken. „En dan maakt het ook nog uit in welke stad de consument woont. De Hagenaar houdt over het alge meen meer van klassiek dan de Amsterdammer of de Utrechte naar, dat weten ze bij de inkoop", aldus Van Velzen van Habitat. De interieurspecialisten stemmen hun inkopen af op de plaatselijke smaak. Een Engelse bloemencrea- tie zal in Amsterdam minder snel verkocht worden dan een zwart/ wit servies. In de besloten sfeer van een 'co con' hoort een gezellige tafel en daar springt de commercie maar al te graag op in. Sinds vijf jaar wor den er zelfs servies-trofeeën uitge reikt voor het beste servies, bestek en glasservies. Nederland is defini tief overgeleverd aan de trend van het gezellig thuis tafelen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27