Wonen interessante bezigheid in 1990 Veel waardering voor Nederlandse ontwerpen Slaap kamer krijgt meer door RIA SCHUURHUIZEN KEULEN Alles wat met het huis te maken heeft, staat op het ogenblik in de belangstelling bij heel veel mensen. Je lekker terugtrekken in je eigen gezellig ingerichte woning is in het begin van de jaren '90 een heel belangrijke trend. Invloed Bedbank van Borek Sipek, gemaakt door Driade. 'Cocooning' hebben Amerikaanse trend-voorspellers dit fenomeen genoemd, je inkapselen dus, de boze wereld buitensluiten en je te rugtrekken in je eigen beschermde kringetjes met familie en vrien den. Na de kleding, de auto, twee va kanties per jaar, allerlei video- en stereo-apparatuur is dus nu de in richting van het huis een van de belangrijkste prioriteiten van de gemiddelde mens in het rijke wes ten. Hoe belangrijk bleek wel tijdens de Keulse meubelbeurs, de groot ste op dit gebied in de wereld, die onlangs werd gehouden. Behalve een record-aantal deelnemers (1300 standhouders waarvan meer dan 800 uit 34 landen) bezochten op de publieksdag zo'n 40.000 men sen deze beurs, die in principe al leen voor vakmensen is geopend. Vorig jaar, toen de trend zich al aankondigde, stelde men voor het eerst deze 'wereldwoondag' in en dat was zo'n groot succes dat men dit jaar herhaalde. Met nog meer succes. Op deze enorme beurs, waar veer tien hallen zijn volgepropt met meubels, keukens en slaapkamers, is het tegenwoordig ook gemakke lijk geworden om op zoek te gaan naar nieuwe trends. Sinds vorig jaar heeft men namelijk in een hal alle avantgarde-ontwerpers en -fa brikanten bij elkaar gebracht. Daar kan men dus in één oogop slag zien wat er echt nieuw is. En leigenlijk is dat vrij weinig, want juist bij deze avantgarde is men al een paar jaar bezig met het war mer maken van het interieur door het gebruik van meer hout, van warmere kleuren, van gedessi neerde stoffen. Ook de trend van kleinere fragielere meubels is al weer een paar jaar aan de gang. Natuurlijk, er zijn nog steeds enor me grote zware bankstellen en grote logge kasten, maar over het algemeen is het allemaal lichter geworden, zowel qua vorm als qua zwaarte. En natuurlijk moet alles kunnen bewegen, tafels kunnen jworden uitgeklapt of uitgescho lden, banken hebben aan alle kan- "ven beweegbare kussens of kunnen in een handomdraai worden omge toverd tot bed. Gemakkelijke stoe len kunnen met handeltjes in al lerlei standen worden gezet, zodat men lekker languit kan liggen. £omfort staat bovenaan het ver langlijstje van de meeste mensen die nieuwe meubels gaan kopen. En functionaliteit natuurlijk, ge makkelijk te verplaatsen, maar ook eenvoudig om mee te verhui zen, vandaar dat de materialen die men gebruikt, zoals metalen en plexi-glas, steeds lichter worden. Opvallend is de terugkeer van roestvrijstaal in het interieur, na tuurlijk in de keuken, maar ook voor de hal of voor werkkamer en kantoren. Een eerlijk materiaal, dat lang niet zo koel is als men wel zou denken. Opvallend is de invloed van de Franse ontwerper Philippe Starck. Overal op de beurs in Keulen vindt men ontwerpen die op de een of andere manier zijn afgeke ken van Starck. Opvallend verder dat de hi-tech-inrichtingen voorbij zijn en ook dat de invloed van de Scandinaviërs op het wonen nu toch wel erg onbelangrijk is ge worden. Natuurlijk maken ze nog steeds mooie meubels van licht hout, maar qua ontwerp bieden ze niets nieuws. Daarvoor moet men nog altijd bij de Italianen zijn, maar zeker ook bij de Nederlanders. Zwitsers en Spanjaarden komen sterk op met goed doordachte ontwerpen. Hoewel men zou verwachten dat gezelligheid en design eikaars te genpolen zijn, blijkt dat niet te kloppen. Steeds meer fabrikanten gaan in navolging van Italië, waar de samenwerking tussen ontwer pers en fabrikanten van oudsher een normale zaak is, ontwerpers aantrekken voor hun nieuwe pro- dukten. En het blijkt dat het publiek daar Noren blijven experimenteren met stoelen, waarbij de zithouding an ders is dan we gewend zijn. Hier een model van Stokke. ook zeer in is geïnteresseerd is. Men wil graag design in het inte rieur, maar het moet wel gemak kelijk te combineren zijn met de andere meubels. Daar vloeit een beetje uit voort dat het interieur niet meer zo eenvormig wordt in gericht. Een bank, twee stoelen, tafel van hetzelfde merk, alles moest keurig bij elkaar passen. Nu ziet men in dat het combineren van een paar stijlen heel spannend kan zijn en natuurlijk moet men nooit vergeten dat gezelligheid heel persoonlijk is. Wat de een ge zellig vindt, brengt een ander aan het griezelen, maar vast staat wel dat het inrichten van het huis de komende jaren een spannend, ge zellig werk wordt, waarbij eigen stijl en persoonlijkheid belangrijk zijn. Keulse meubelbeurs toont het laatste nieuws Ontwerpers houden zich nu ook met bedden bezig, zoals dit van de Duitse firma Radius. Prachtig design van de Italiaan Sartori. Eigenlijk een beeldhouwer en dat is bij deze stoel duidelijk zichtbaar. van glasfiber (waar de polsstok hoogspringers mee springen). Door de steunen onder het bed te ver plaatsen kan men ook het gewicht verleggen. Zodat die zware man en dat kleine vrouwtje toch allebei recht liggen. Mooie exemplaren ook bij beddenfabrikant Avek uit Surhuisterveen, een expert op het gebied van de dwarsgespannen spiralen waardoor je 's morgens ook geheel ontspannen kunt»op- staan. De mooiste bedbank, van kerse hout, was te zien bij de Tsjech Bo rek Sipek, die alweer een aantal jaren in Nederland woont, in de stand van Driade. Die stand, ont worpen door Sipek, was de meest spraakmakende van de beurs. Op de grond stukken zwart rubber, witte stukken stof overal, klassie ke muziek, rode vitrines waarin het glaswerk van Sipek. Een beet je morbide, dat wel, maar het trok. in elk geval mensen naar binnen. De bank van Sipek kan men met slechts één simpele handeling, waarbij het zitvlak tien centimeter naar voren komt, omvormen tot een prima eenpersoonsbed, zonder de hele kamer te moeten ontrui- Na de woonkamer en de keuken is nu bij heel veel mensen de slaapkamer de ruimte die eens helemaal opnieuw wordt ingericht. Op de onlangs in Keulen gehouden beurs was daar een duidelijke afspiegeling van te Er werden enorm veel bedden en d 11 11 I*complete slaapkamers aangeboden Opvallend was vooral het feit dat de bedombouw gedessineerd wordt. Eenvoudig houten ombou wen ziet men maar zelden. Prachtige stoffen, waarbij zelfs exemplaren met Hermès-motie- ven, vormen nu de buitenkant van het bed, waarbij natuurlijk sprei en kussens zijn aangepast. Veel aandacht is er voor het hoofdein de, vooral door de ontwerpers. Kennelijk kan men met het bed zelf met zoveel doen, vandaar dat men de hoofdeinden heeft uitge zocht voor allerlei fantastische ontwerpen. Overigens worden ook op het ge bied van het slapen zelf nieuwe mogelijkheden ontdekt. Zo heeft een Italiaanse fabrikant buizen leuke, verlopende vorm met dun ne pootjes. Bij Gelderland heeft men een paar nieuwe banken van Jan des Bouvrie om de twintigjari ge samenwerking te vieren. Op vallend hierbij de prachtige glan zende velours die gemaakt wordt bij de Hengelose Trijp Weverij. Rotan past natuurlijk helemaal in het gezellige sfeertje en dat merkt men heel goed bij Rohé, want de vraag is groot. Daarom heeft men naast stoelen en tafels nu ook éta gères, barkrukken en plantenbak ken van pitriet. Nieuw en oud is een tuinserie; een stoeltje van oud gemaakt ijzer met oud gemaakt pitriet, heel roman tisch en nostalgisch. Maar wel met de voordelen van deze tijd. Het kan gewoon buiten blijven staan. Pierre Mazairac en Karei Boon- zaaijer zijn zo'n beetje de huis-ont werpers van Hennie de Jong ge worden. Zij maakten voor deze fa brikant een nieuw houten stoeltje dat in heel veel kleuren kan wor- .9. den gebeitst en ook maakten zij een nieuwe tafel met een kegel- <g voet van staal als poot. Bij GI De- sign verkoopt men behalve de se- rie unieke glasmeubelen ook lam- o pen van Bjart. Guards heet een heel simpel, maar ook erg mooi staand lampje. Prachtig velours is de stof op deze banken van Gelderland. Nieuwe banken van Gerard van den Berg. Romantische tuinsetje van Rohé. Nieuwe stoelen en lampen bij Pastoe, van Japanse ontwerpers. De Nederlandse inzendingen naar de meubelbeurs in Keulen zijn de afgelopen jaren steeds groter geworden, maar ook de bereidheid tot samenwerking. Dat heeft er toe geleid dat Nederland zeer prominent aanwezig was, met maar liefst twee groepsinzendingen in de hal van de Avantgarde. Natuurlijk was daar weer Dutch Design Centre dat al een paar jaar internationale bekendheid geniet. Met nieuwe produkten, of uitbrei ding van bestaande ontwerpen. Zo is bij Pastoe de kastenserie L 160 nu in verschillende hoogtes en breedtes verkrijgbaar en boven dien in een nog grotere serie kleu ren, waarbij vooral de hooglak in donkerrood voor een heel nieuw effect zorgt. Ook de combinatie van zwart mat en zwart lak is heel spannend en zo kan iedereen op z'n eigen manier een kastenwand samenstellen. Verder bij Pastoe een nieuwe stoel van Kuramata en van een landgenoot twee lampen. Gerard van den Berg komt, na het succes van zijn laatste stoel Loge, weer met een nieuwe bank, in een

Leidse Courant | 1990 | | pagina 23