ME11940 Zes miljoen bloemen staan te pronken in fleurig Keukenhof Nederland heeft vertekend beeld eerste oorlogsdagen Eaidó&Qowtant Eerste exemplaar De strijd op Nederlands grondgebied LEIDEN OMGEVING WOENSDAG 28 MAART 1990 PAGINA 18 H. Amersfoort P. H. Kamphuis redactie Het eerste exemplaar van het boek ,Mei 1940, de strijd op Nederlands grondgebied" wordt morgen middag om vier uur in de Prinses Julianakazerne in Den Haag uitgereikt. De bevelhebber der landstrijd krachten, luitenant-generaal M.J. Wilmink, overhan digt het boek aan de minister van defensie A.L. ter Beek en aan de staatssecretaris van defensie B.J.M. Baron van Voorst tot Voorst. Het boek, dat is ver schenen in een oplage van 4000 exemplaren, is vanaf morgen voor f49,50 in de boekhandel te koop. DEN HAAG Van de eerste oorlogsdagen in mei 1940 bestaat in Neder land een erg vertekend beeld. Door de schok van de snelle nederlaag heb ben de Duitsers in de ver halen meer militaire macht toebedeeld gekre gen dan ze in feite had den. Ook zijn de verhalen over bombardementen overtrokken en werd ten onrechte gesproken over massale schending van het oorlogsrecht. Ook zou Duitsland niet heel Ne derland hebben willen bezetten. Dit blijkt uit het boek „Mei 1940, de strijd op Nederlands grondge bied". Zo zouden volgens de verha len veel Duitsers zijn gesneu veld bij gevechten rond de Af sluitdijk. Onderzoek heeft aan getoond dat bij deze gevechten maar een paar Duitsers om het leven kwamen. Bij de Grebbe- berg hebben Duitse soldaten zich inderdaad ernstig misdra gen, maar volgens de onder zoekers gebeurde dat door in dividuen die in het heetst van de strijd een waas voor de ogen kregen. In Polen werden door de SS wel massale wreed heden begaan, maar in Neder land in die eerste dagen van mei niet. Dat vertekende beeld van de meidagen is volgens P.H. Kamphuis, een van de schrijvers van het boek, zeer begrijpelijk. „De snelle neder laag leidde tot een behoefte aan -rechtvaardigheid en tot een zin geven aan alle ge brachte offers", zo zegt hij. Kamphuis noemt het boek een resultaat van ouderwets histo risch handwerk. Hij schreef het boek samen met medere dacteur H. Amersfoort en acht collega's van de Leidse Uni versiteit, de Koninklijke Mili taire Academie in Breda en het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie in Amster dam. „Wij hebben bewust ge kozen voor een andere aanpak want we wilden een toevoe ging aan de bestaande kennis", aldus Piet Kamphuis. Het idee voor een boek over die eerste meidagen ontstond toen de sectie Militaire Ge schiedenis in Den Haag zich drie jaar geleden opmaakte om alle vragen in het kader van de vijftigste verjaardag van de Duitse inval te kunnen beant woorden. De sectie verwachtte rond dit jubileum een grote stroom aanvragen om infor matie, materiaal en lezingen. Er werd een programma opge zet om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Omdat hier voor veel onderzoek nodig was rijpte langzaam het idee om een eigen boek te schrijven. In militaire archieven in bin nen- en buitenland ontdekten de historici dat de tragiek van Nederland was dat de strijd om ons land door bondgenoten moest worden gevoerd. Neder land zelf was dan ook niet het uiteindelijke doel van de Duit sers. In feite had men alleen interesse in de drie noordelijke provincies en Noord-Brabant. Deze gebieden hadden de Duitsers nodig om Frankrijk te kunnen bezetten. Het is alleen aan de Luftwaffe, de Duitse luchtmacht, te dan ken dat geheel Nederland be zet werd. Dit onderdeel van het Duitse leger voorzag pro blemen als Engelse vliegers in Nederland een landingsplaats zouden vinden. De Duitsers vielen Nederland aan en het was volgens Piet Kamphuis volstrekt normaal dat bij deze oorlog tussen een groot en een klein land, het kleine land de oorlog zo snel verloor. De nederlaag had ook te ma ken met het feit dat er in de periode van ontspanning tus sen de eerste en tweede we reldoorlog driftig werd bezui nigd op defensie-uitgaven. In Duitsland werd ook bezuinigd, maar daar slaagde de legertop er in een harde kern in stand te houden die toen het nodig was snel uitgebreid kon wor den tot een grote legermacht. In ons land was er door de be zuinigingen geen structuur om snel te groeien zodat er geen adequaat leger was. „De bood schap in het boek is dan ook dat als er in een tijd van ont spanning, zoals nu, bezuinigd moet worden, men dit moet doen op een wijze dat het weer snel te herstellen is", aldus Kamphuis. Alle auteurs van het boek heb ben ook onderzocht wat er waar is van de uitspraak dat het Nederlandse leger zo slecht was bewapend. De con clusie is dat bij de Duitse inval in Nederland de kwaliteit van de mensen van grotere beteke nis was dan de hoeveelheid „ijzerwerk". Sober Volgens Kamphuis is het boek bewust in een sobere en af standelijke stijl geschreven. Naar de mening van de tien auteurs werkt de schrijfstijl, zoals die in de vijftiger en zes tiger jaren werd gehanteerd werd in oorlogsboeken niet meer. „Deze meestal te emo tionele schrijftrant spreekt de huidige jeugd die een ander beeld van Duitsland heeft niet meer aan", meent Kamphuis. De schrijvers vinden echter de lessen van mei 1940 te belang- NATUUR TWEE WEKEN TE VROEG UIT STARTBLOKKEN rijk. Daarom hebben ze dit boek geschreven waarin zowel de ouderen die het allemaal meemaakten, als de jeugd zich kunnen vinden.- Het boek is een wetenschappe lijk verhaal geworden met een uitgebreide verantwoording van de bronnen zodat de lezers het geschrevene kunnen con troleren en met de schrijvers in discussie kunnen treden. Het telt elf hoofdstukken en is grofweg in drie delen ver deeld. In het eerste deel wordt de geschiedschrijving over de meidagen getoetst aan de vraag „hoe ziet het beeld van de gemiddelde Nederlander over die meidagen eruit?". Het tweede deel beschrijft de Nederlandse en Duitse krijgs macht, hun aanvalsplannen en in „Het duel der generaals" de oorlogsvoering op het hoogste niveau.. Hier wordt onder meer behandeld wat de Neder landse generaal Winkelman en zijn Duitse tegenspeler ge neraal Von Bock op hun hoofdkwartieren planden. Duidelijk komt hieruit naar voren dat de strijd voorname lijk ging om Noord-Brabant. Er is ook aandacht voor de Nederlandse bondgenoten zo als Fransen die ons land op 10 mèi meteen te hulp schoten en het feit dat de enige generaal die toen sneuvelde een Franse generaal was. Voor iedereen duidelijk is nu ook dat bij de capitulatie van 14 mei Zeeland vrij bleef om dat dit bezet was door de Franse strijdkrachten. Uitge breid wordt aandacht geschon ken aan de capitulatie die viel na de gevechten bij de Moer dijk, Dordrecht en het bom bardement van Rotterdam. Het derde gedeelde van het boek bevat de conclusies van de schrijvers en de bijstellin gen. Meelezers In het eindstadium hebben de auteurs zestien deskundige meelezers gehad. Onder hen de historicus professor Hans Blom, deskundige op het ge bied van de tweede wereldoor log alsmede de directeur van de Hogere krijgsschool. Naast hen nog een aantal mensen met een grote feitelijke kennis BOEK OVER MEI 1940 TOONT AAN: LISSE Op de Zuidhol- landse geestgronden, waar eeuwen geleden Jacoba van Beieren zich hoofs vermeide in haar lusthof, zijn tulpen in alle kleuren van de regenboog voorals nog numeriek in de meer derheid. Het grauwe len telicht dat zich in het voorbije weekend door kieren in de langszeilende wolken wrong, kon ook nauwelijks dienen als een serieuze invitatie om zo vroeg in het seizoen naar de Keukenhof in Lisse te gaan. - Toch is er wel degelijk een in vasie op komst. In de zestig dagen die resteren tussen nu en 24 mei, Hemelvaartsdag, zal wederom een zondvloed van stervelingen over de dertig hectaren spoelen van deze fo togenieke etalage van negentig vaderlandse top-bloemenkwe- kers. Zodra wolkenridder Martin Schroder morgenoch tend het 41e seizoen van de Keukenhof officieel heeft in geluid, zal zich bij de kassa koppig leger van dagjesmen- Reken er op, dat ingenieur Henk van Os al weken danig zin heeft in de jaarlijks terug kerende happening, die hij als tuinarchitect vanaf 1 april 1968 keer op keer gestalte heeft gegeven. Hij is zojuist, op 1 maart, doorgeschoven naar de directiestoel van de Keu kenhof-organisatie en meldt van daaruit dat hij nog nooit een opening heeft beleefd waarop zoveel bloemen en planten in bloei stonden als ditmaal het geval is. „Elk jaar is het een gok", legt hij uit. „In dit land moet je nu Ingenieur Henk Van Os: „Ik denk dat de Keukenhof met mijn foto's mijn salaris dik terug verdient". eenmaal rekening houden met de meest onverwachte kli maatwisselingen, waarin ha gel, regen en sneeuw vaste prik zijn. Er zijn dan ook heel wat jaren geweest, dat er bij de opening nauwelijks een bloem in bloei stond. Vandaar ook dat voor magere tijden kassen en paviljoens zijn gebouwd, waarin om de week nieuwe bloemenparades worden ge- presenteerd en voorlichting wordt gegeven over de bloem bollencultuur". „Dit jaar beginnen we met een orchideeën-expositie, die 1200 vierkante meters beslaat. Daarna volgen de parades van amarylis, freesia's en hyacin then. Overigens zitten we nu weer met een gloednieuw pro bleem: hoe houden we de Keukenhof tot de sluiting at tractief? Gelukkig doet april wat ie wil. En nu maar hopen dat zijn voorkeur deze keer uitgaat naar nachtvorst en wat malse buien die extra lang aanhouden. Wij van onze kant helpen vast een handje met een consequente beplanting op drie etages. Onderop, in het souterrain zogezegd, komen de late tulpen. In de laag aarde die we er bovenop aanbrengen planten we vervolgens de tuli- pa's. En daar weer bovenop stoppen we de krokussen. Als die het straks laten afweten slopen we hun etage en maken ze plaats voor de tulipa's. Zo dra ook die zijn uitgebloeid is het de beurt aan de late tul pen. Dank zij deze drietrapsra ket kan de Keukenhof van be gin tot einde kleur bekennen". Mollengang In zijn 41-jarig bestaan heeft de Keukenhof nog geen opening gehad, waarop zoveel bloemen in bloei stonden als ditmaal het geval is. De 900.000 bezoekers die dit jaar verwacht worden van wie zestig procent uit het bui tenland komt en veertig pro cent uit Nederland kan Van Os in elk geval een hand vol primeurs aanbieden. Aller- eerst een tunnel van de par keerplaats voor bussen naar de hoofdingang. „Een formidabele verbete ring", weet Van Os bij voor baat. Zijn Keukenhof ver werkt jaarlijks tienduizend bussen met in totaal 350.000 bezoekers. Dat betekent vol gens het vice-versa-principe 700.000 keer oversteken, wat tot nog toe elk jaar een con stante file tot gevolg had op de weg die langs de hoofdingang loojit. Die chaotische optocht behoort dank zij de mollen gang voorgoed tot het verle- Nieuw is ook de vliegende Keukenhof Brigade, bestaande uit dertig gastvrouwen en gastheren die gerecruteerd zijn uit het studentenbestand van de Leidse Universiteit. Tussen kroegjool en tentamens door zullen ze, gestoken in een sportief tenue, hand- en span diensten verlenen aan de be zoekers. Indachtig de oude wijsheid de toekomst niet oogsten' heeft de Keukenhof uiteraard de jonge bezoekers niet over het hoofd gezien. Jaren terug wer den in de vijvers al avontuur lijke kronkelpaden gecreëerd, waarop men, springend van de ene houten schijf naar de an dere, de overkant moet zien te bereiken. „Wij dachten dat al leen sportieve mensen er ge bruik van zouden maken", be kent Van Os deemoedig. „Maar achteraf is gebleken dat negen van de tien bezoekers, inclusief de 65-plussers, er in springprocessie overheen dan- „Voor de jeugd zijn in het re- FOTO S: CEES VERKERK cente verleden ook een speel- brug en een pyramide ge bouwd, die eveneens in de smaak zijn gevallen Daar komt dit seizoen dan nog een klein speeldorp bij voor de al lerkleinsten". Portemonnee „Voor de groep bezoekers tus sen pakweg vier en twaalf jaar hebben we een Bollenboeren Route samengesteld. Als je daar aan mee wilt doen krijg je gratis een boekje met route beschrijving plus een pen en een poster van drie meter lengte Het zijn kleine atten ties, die een groot effect heb ben. Door dat soort investerin gen is het aantal jeugdige be zoekers inmiddels verdubbeld tot vijftigduizend. En alles wordt nog steeds uit eigen por temonnee betaald. Daar zijn we gelukkig toe in staat, om dat we met de-exploitatie quit te spelen wanneer per seizoen 700.000 toegangskaarten wor den verkocht. Die 200.000 ex tra bezoekers spekken onze I l* spaarpot waaruit de ve wingen worden betaald" Op het punt van kostenbespa ring staat Van Os ook geducht zijn mannetje. Tien jaar geleden ontmoette hij in de Keukenhof de heemde Rus Malak, die zijn tegenwoordige woonplaats Ottawa naar Nederland gevlogen voor een fotoreporta- de bloemententoonstel ling. „De manier waarop die 1 werk ging fascineerde |A dat ik gelijk ook een ca- heb gekocht", zegt Van ?03 „Gelijk een Hasselblatt. Toe maar. Sindsdien fotogra feer ik in de Keukenhof alles wat los maak ik tussen de vijftienhon derd en tweeduizend opnamen ei keuze wordt maakt voor de affiches, posters gidsen voor het komend jaar. Het kantoor hangt inmid dels ook al vol met mijn por- bloemen en plan- Ik denk, dat de Keuken hof door die hobby mijn salaris dik terug verdient". LEO THURING De omslag van het boek „Mei 1940, de strijd op Nederlands grondgebied". over de tweede wereldoorlog. Zij gaven commentaar op de concepten waarna er gediscus sieerd en bijgesteld werd. Zo heeft het boek een waarborg van zorgvuldigheid gekregen. Voor Piet Kamphuis zelf is de belangrijkste les uit het boek dat het altijd gevaarlijk is af te gaan op verhalen van oogge tuigen, zeker als het gaat om emotionele zaken. Als histori cus vindt hij dat hij alle brok stukken moet verzamelen, moet controleren, nog eens controleren en dan analyseren. „Ik denk dat het boek voorziet in een behoefte omdat er een grote vraag om informatie i en een roep om erkenning val WH de veteranen". torge ton op onder HANNEKE GUNTHË Haan< onder

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18