Noordwijkse gemeenteraad eist eerlijke behandeling badlieden Onvrede over weekmarkt in Voorschotel Promenadeloop in Sassenheim Rijnsburgs corso: Typisch Holland Sleutelrol voor Van Mierlo bij collegevorming Katwij LEIDEN OMGEVING £eidóe0Oincmt woensdag 28 maart 1990 pagina Straten vernoemd naar kamerplanten VOORHOUT Het laatste deel van het plan Oosthout krijgt overwegend namen van kamerplanten. Gisteravond vergaderde de straatnaamge- vingscommissie ruim 2,5 uur om een redelijke aansluiting te vinden op de reeds bestaande reeks namen van de nieuw bouwwijk. Gekozen werd om in aansluiting op de bloemen namen en kruidennamen van de vorige deelplannen te kie zen voor de namen van ka merplanten. Het gaat om de Begoniahof, Azaleahóf, Clivia- zoom, Fuchsiastraat en Gera niumhof. Een ander deel van de nieuwe fase sluit aan op de bloemenwijk en daarvoor wer den namen van wilde en veld bloemen gekozen. Dat werd: madeliefjespas (bij de peuter speelzaal), Korenbloemstraat, Bereklauwpad, Zilverschoon- pad en Kroospad en nabij de reeds bestaande Eikehorstlaan koos de straatnaamgevings- commissie voor de naam El zenhorst. In Plan Kerkzicht, de omgeving van het nieuwe gemeentehuis komen naast na men als Raadhuislaan, Raad huisplein en Raadhuiserf ook Klaprooshof, Kerkzicht, Caril lonhof, Kwekerweg en Veld weg. Commissielid Anton de Jong opperde als naam voor de nieuw te bouwen biblio theek De Boekenburcht. SASSENHEIM Naar verwachting circa duizend trimmers nemen dinsdag 3 april deel aan de zevende Promenadeloop die de Ondernemingsvereniging Sassenheim organiseert. Deelnemers aan deze prestatieloop kunnen kiezen uit drie afstanden: 2,5, 5,1 en 10,2 kilometer. De kortste afstand is speciaal bedoeld voor de jeugd tot en met 12 jaar. Inschrijven kan vanaf zes uur 's middags is mu ziekcafé De Voogd aan de Hoofdstraat 267b. In dit gebouw is ook beperkte kleedruimte aanwezig. Deelname kost voor de jeugd drie en voor ouderen vijf gulden. Het startschot voor de 2,5 kilometer wordt om kwart voor zeven gelost. De deel nemers op de 5,1 en 10,2 kilometer starten om half acht. Er is een parcours uitgezet door het centrum van Sassenheim. De trimmers op de twee langste afstanden doen ook de bloembollenvelden in de omgeving van Sassenheim aan. Meer opvangplaatsen asielzoekers Noord wijk NOORDWIJK Het aantal asielzoekers dat in Noordwijk kan komen wonen wordt uitgebreid. Ge faseerd over een periode van vier jaar zal het aantal opvangplaatsen worden vergroot van 6 naar 25. Het verzoek het aantal opvangplaatsen te vergroten is afkomstig van minster D' Ancotia van WVC. In ver band met onverwacht snelle stijging van de instroom van asielzoekers in Nederland is elke gemeente ge vraagd het aantal opvangplaatsen te vergroten tot twee promille van het aantal inwoners van de ge meente. Gezien de vele woningzoekenden in Noord- wijk zegt de gemeente aan dit verzoek niet te kunnen voldoen. Een uitbreiding tot 25 opvangplaatsen kan wel, echter uitsluitend gefaseerd. Bij de provincie zal vanwege de uitbreiding van het aantal opvangplaat sen een verzoek oftï een extra contingent woningen worden gedaan. Inbreker overlopen RIJNSBURG Een 20-ja- rige Leidenaar is gister nacht door de politie aange houden voordat hij zijn slag kon slaan in een woning in de Oranjelaan in Rijnsburg. De man was het huis bin nengaan door de schuifpui aan de achterzijde open te breken, maar werd gestoord door de vrouw des huizes die gerommel hoorde. De Leidenaar ging er daarop vandoor. Dankzij een dui delijk signalement konden agenten die net in de buurt patrouilleerden de man grij- Noordwijk herstelt strand NOORDWIJK De gemeenteraad Noordwijk heeft gisteren 150.000 gulden schikbaar gesteld voor het ophogen van strand. Aan het strand is door de stormen de afgelopen maanden grote schade onts en herstel is nodig voordat het toeristensei begint. Met het beschikbaar gestelde kr kan het strand tussen de politiepost bij hel van Palace en de strandafgang 100 metei noorden van de Vuurtoren worden aangej v Zilverwerk gestolen OEGSTGEEST Dieven hebben gisteren geslagen in een woning aan de Van \ty naarlaan in Oegstgeest. De achterdeur opengebroken, waarna een videorecorde zilverwerk werden weggenomen. ARBEIDSOVEREENKOMST WORDT DOOR NIEMAND ONDERTEKEND NOORDWIJK De stichting Zeebad moet de badlieden eerlijk behan delen en een goed con tract aanbieden. Op dit standpunt stelde zich gis teren de Noordwijkse ge meenteraad. De raadsle den vinden dat de badlie den het aangeboden con tract niet hoeven te on dertekenen. Het CDA stelde voor de huidige strandexploitatie te hand haven en de situatie eerst te onderzoeken. Vrijdag spreken burgemeester en wethouders en de stich ting Zeebad over de ont stane situatie. Aanleiding tot het gisteren ge houden debat was een brief van de badlieden aan de ge meenteraad en burgemeester en wethouders. Hierin zet het personeel van Zeebad haar grieven uiteen over de gang van zaken bij de stichting Zee bad. Riet van Rooyen, echtge note van een der badlieden, lichtte deze brief gisteren in de gemeenteraad toe. Op 22 maart is de badlieden een arbeidsovereenkomst ge presenteerd, waarin volgens Van Rooyen allerlei kwalijke bepalingen zijn opgenomen. Afgesproken was, dat de bad lieden volgens de condities van vorig jaar zouden werken, maar in de arbeidsovereen komst wordt echter gesproken over een proeftijd van twee maanden. Verder wordt over werk niet vergoed, terwijl de arbeidsovereenkomst tussen tijds kan worden beëindigd met een opzegtermijn van één maand. Deze voorwaarden zijn in strijd met een besluit van de gemeenteraad van 25 novem ber 1986, waarin toegezegd wordt dat de badmannen in dienst van de stichting blijven voor minstens vijf jaar. „Nu worden ze als slaven behan deld", aldus een verbolgen Riet van Rooyen. Zij kondigde aan dat de arbeidsovereen komst door geen enkele bad man wordt ondertekend. Discriminatie Van Rooyen vroeg zich af waarom er wel werkgelegen- heidsgaranties worden gege ven aan de mannen en niet aan de vrouwen. „Dit is pure discriminatie", merkte zij op. Zij attendeerde voorts op het reeds lang bestaande wantrou wen tussen de pachters van de strandunits en het badperso- neel. „Als gevolg daarvan ont breekt het aan een goede werkverhouding", meende Van Rooyen. Namens haar achterban stelde zij voor de oude situatie dit jaar te laten voortduren. Riet van Rooyen sprak haar ont stemming uit over het functio neren van het huidige stich tingsbestuur. „Het heeft zich niet als een goed werkgever gedragen. Om al deze redenen vinden wij, dat het bestuur dient op te stappen en wel met onmiddellijke ingang". Als gangmaker tot vernieuwing droeg zij de heer Van Kersber gen voor. Deze heeft geen per soonlijke belangen in de stich ting Zeebad en is inmiddels op de hoogte met de situatie. Noodkreet CDA-fractievoorzitter R. Des- sing noemde het betoog van mevrouw Van Rooyen „een noodkreet van alle mensen, die in dienst van Zeebad zijn". Volgens Dessing hebben de badlieden recht op een fat soenlijke behandeling. B. Cas- spe-Van Noppen (Noordwijks Belang) zei dat over deze kwestie in een veel eerder sta dium de commissie voor toe risme bijeen had moeten wor den geroepen. „Nu hollen we achter de feiten aan". J. Smit (VVD) herinnerde aan de keiharde toezegging, dat aan de arbeidsvoorwaarden van de badlieden niet zou wor den getornd. „Het thans aan geboden contract voldoet niet aan deze conditie", was de conclusie van de fractievoor zitter van de Noordwijkse libe ralen. „Als de helft van de brief van de badmannen waar is, is het al erg genoeg", was de reactie van W. Schelvis (Groen Links). Hij steunde de suggestie van Dessing om de oude situatie nog even te laten voortduren. In het debat kwam het tot een felle botsing tussen burge meester Hoffmann en CDA- voorman R. Dessing. Deze laatste wees er op, dat de bur gemeester als portefeuillehou der van toerisme het eerst ver antwoordelijk is voor de gang van zaken bij de stichting Zee bad. Hoffmann wees het ver wijt van late reactie van de hand. Volgens de burgemees ter had hij de brief van de badlieden een dag later ont vangen dan de leden van de gemeenteraad. „En dat komt vaker voor". „U kon weten dat deze zaak niet lekker zat, was de repliek van Dessing. „U bent degene, die stappen had moeten doen". Twijfels over tweerichtings verkeer Broekweg VALKENBURG Poli- tiek Valkenburg heeft twijfels over de conclusie van opperwachtmeester G. Uithol van de Valken- burgse politie, dat in de Broekweg zonder proble men tweerichtingsverkeer kan worden ingesteld. Niettemin gaat men ak koord met het voorstel. Alleen P. Mizee (VVD) stemde gisteravond in de commissie ruimtelijke or dening en verkeer tegen. De reconstructie van de Val- kenburgse Broekweg leverde een langdurige discussie in de commissie op. Commissielid Mizee zei dat hij verwachtte dat een rijbreedte van 3,5 me ter te weinig is voor tweerich tingsverkeer. De liberaal stem de daarom voor het handha ven van eenrichtingsverkeer. Hij pleitte tevens voor veran dering van de looproute van de rechter- naar de linkerzijde van de Broekweg, hetgeen voor de schoolkinderen zou betekenen dat de straat niet overgestoken hoeft te worden. Hij werd hierin gesteund door J. van Laarhoven van het CDA. Van Laarhoven en D. Hoff- mans (PvdA/PPR) twijfelden er ook aan of de Broekweg wel breed genoeg zou zijn voor verkeer in twee richtingen. Zij Hond bijt man in achterwerk LISSE Een 43-jarige inwo ner van Lisse werd gistermid dag tijdens een wandeling door het centrum plotseling door een bouvier in zijn bil ge beten. De man passeerde de hond die daar kennelijk van schrok en direct toehapte. De hond was wel aangelijnd, maar voerde zijn actie zo plotseling uit dat de eigenaresse niet tij dig kon ingrijpen. Met bemid deling van de politie is de schadevergoeding onderling geregeld. De hond beet de jas en de broek van de man ka pot. Medailles voor ex-leden van reddingsdienst Dertien ex-leden van de niet meer bestaande gemeentelijke Red- derdeel van de gemeentelijke rampenbestrijdingsorganisatie. De dihgsdienst Katwijk zijn gisteravond door burgemeester G. van volgende ex-leden kregen van Van Montfrans een medaille: R. Montfrans geëerd. De burgemeester reikte de Katwijkers een Coorn, R. de Winter en D. van Duijn (30 jaar lid); J van Dijk (20 herinneringsmedaille uit, waarmee het gemeentebestuur zijn jaar); J. Heeringa, A. de Best, C. van der Plas, C. Guyt, B. Im- waardering liet blijken over de jarenlange inzet van de mannen, thorn en F. van der Meij (15 jaar) en IJ. van Rijn, A. de Jong en De Reddingsdienst is per 1 januari opgeheven als zelfstandig on- P. Guyt (10 jaar). foto- henk van den ende Scoutinggroepen houden zeskamp NOORDWIJKERHOUT Honderdvijftig jongens en meisjes van 11 tot 15 jaar nemen zaterdag deel aan een zeskamp voor alle scoutinggroepen uit de Bollenstreek. Plaats van handeling is recreatieterrein Klein Leeuwenhorst aan de Gooweg in Noord- wijkerhout. Aan de zeskamp wordt meegedaan door scouting groepen uit Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwij- kerhout en Noordwijk. Er wordt gespeeld van half elf 's mor gens tot drie uur 's middags.-Voor een deel staat de zeskamp in het teken van het milieu. Joon opent speelzaal VOORHOUT De tweede peuterspeelzaal in Voorhout wordt vrijdag 6 april officieel geopend. Wethouder B. Joon opent de zaal aan de Bloemen- schans 157 om vijf uur. Ouderenbond Wassenaar groeit sterk WASSENAAR De Katholieke Bond van Ouderen in Wasse naar groeide in het afgelopen jaar als kool. Tegen een ledenver lies van 33 stond een toename van 99, zodat de KBO in Wasse naar nu 502 leden telt. De bond streeft naar „permanente educa tie" voor alle ouderen. Deze educatie dient voor alle ouderen fi nancieel bereikbaar te zijn. De gemeente heeft tot taak voor waarden te scheppen, zodat ouderen in staat worden gesteld ont moetingsmogelijkheden te creeren in hun eigen omgeving. Ge zien de sterke stijging van het aantal ouderen in de toekomst en het streven om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wo nen, moet gestreefd worden om enerzijds nieuwe woningen te bouwen en anderzijds bestaande woningen te renoveren zodat ze in de toekomst ook geschikt zijn voor ouderenhuisvesting. De verkeersveiligheid moet worden verbeterd. Kwetsbare groepen moeten hierbij als norm, inplaats van als uitzondering, worden beschouwd, aldus de KBO. Boulènde stier telt al 40 leden LEIDERDORP De prille jeu de boulesvereniging De Boulende Stier in Leiderdorp heeft een succesvolle oprich tingsvergadering achter de rug. Daar kon de vereniging direct al 40 leden noteren. Het voor lopig bestuur is definitief be stuur geworden. Voorzitter is Frans Broeken, secretaris/pen ningmeester Bram Houps en de verdere leden zijn Albert van Diggele en Gonnie en Cor Luijnenburg. De eerste taak van de vereniging is de aanleg van jeu de boules-banen naast Zijlkwartier. Daarover zijn ge sprekken met de gemeente gaande. Verwacht wordt dat eind mei/begin juni de banen in gebruik kunnen worden ge nomen. Informatie: secretari aat, Ratelaarlaan 8, tel. 891184. RIJNSBURG „Typisch Holland is het motto waaronder het Rijnsburgs bloemencorso op de eerste zaterdag van augustus door de regio trekt. Dat deelde de voorzitter van het bloemencorso J. C. van der Mey gisteravond mede bij de tekeningen show. Ook dit jaar zijn de twaalf praalwagens weer ontworpen door J. van der Plas en de constructie van de wagens wordt weer door Agro tech niek verzorgd. De samenwer king tussen het bestuur van Stichting Rijnsburgs Bloemen corso en hoofdarrangeur Her man van de Berg is hierbij, es sentieel. Ook dit jaar wordt Katwijk weer in de route opgenomen. Hoeveel mensen langs de rou te staan is nog nooit geteld. Wel is bekend dat met name in de badplaatsen het corso veel publiek trekt. „Vorig jaar Wim Rovers se VVV en zijn ga Kees Verplancke be de corso-tekeningen Voorhof in Rijnsburg. foto: henk van dei viel Leiden wat tegen daar proberen we dit ja; aan te doen", aldus de vo ter. De praalwagens beelde verse aspecten uit van land, zoals tulpen, watei tuinbouw, molens, klokt grachten, Deltawerken, BH rij, draaiorgel, havens, en kaas. Gisteravond negen van de twaalf waf Ma sponsors gevonden. H stuur verwacht dat ook r terende drie snel zull®ie ondergebracht. tei pn KATWIJK Gemeente belangen D66, een van de winnaars van de verkie zingen van 21 maart lijkt een sleutelpositie te gaan vervullen in de vorming van een nieuw college van b en w in Katwijk. Als grootste niet-confes- sionele groepering in de gemeenteraad lijkt de par tij van Harry van Mierlo de aangewezen om de vorming van een geheel confessioneel college te voorkomen. Maar dat zal gezien de wens van de RPF om ook een wethou der te leveren nog wel tot discussie .leiden tijdens de onderhandelingen mor gen. De partijen hebben in de afge lopen dagen hun standpunten bepaald. De grootste partij in Katwijk, het CDA wil een coa litie te vormen met de SGP en een niet-confessionele partij. De christendemocraten zien de RPF liever niet in het college. Lijstaanvoerder A. C. Berkhey zal de niet-confessionele partij en waarschijnlijk dan ook vra gen een geschikte kandidaat voor te dragen. Gemeentebelangen /D66 is daarvoor de waarschijnlijkste kandidaat. De PvdA, gehal veerd na de verkiezingen, zal deze kandidatuur steunen. Groen Links en de VVD, elk met één zetel, zullen zich hier bij aansluiten. Lijsttrekker Van Mierlo van Gemeentebelangen/D66 houdt zich nog op de vlakte over de- deelname aan het college door zijn partij. „Het hangt eerste plaats vanaf of legeprogramma v( ruimte biedt. Daarbij kandidaat kunnen reki... een brede steun in def/oe] met name door het C: grote vraag is of Van bereid is zijn baan als teur van het verpleegh Wilbert op te geven. „U ten is dat nooit", zegt De RPF lijkt door de name van het CDA moeilijke positie te zijn noeuvreerd. In de one PS® delingen zal lijsttrekkeand Hove alleen steun krij zijn streven naar een wethouder. Maar ondai verkiezingswinst hebbe partijen samen negen zi de Katwijkse gemeen Dat is te weinig om steun van het CDA e< fessioneel college te voi I an KM: VOORSCHOTEN De inwoners van Voorschoten zijn ontevreden over hun weekmarkt. De markt, die op vrijdag wordt gehou den, sluit te vroeg voor de inwoners van de foren sengemeente. De VVD heeft in het verkiezings programma al aangekon digd weer terug te willen naar een middag- en avondmarkt. De markt kooplieden zijn ontevre den over de vuilpersin- stallatie, winkeliers kla gen over de slechte be reikbaarheid van hun ne ring en horeca-uitbaters over het abominabele uit zicht vanaf hun terrassen. Om de kosten van de gemeen tereiniging te beperken, plaatst de gemeente iedere marktdag een vuilpersinstalla- tie voor het Ambachtshuis. Daarin moeten de marktkoop lieden na afloop van de markt hun afval storten. De voorzitter van de Leidse Ambulante handel, Bertus Verheij is die vuilpersinstalla- tie voor het Ambachtshuis lie ver kwijt dan rijk: „Dat ding is er buiten ons medeweten ge- De weekmarkt in Voorschoten: bron van onvrede bij handel en horeca. plaatst. Het staat erg lelijk en dient zo snel mogelijk naar het parkeerterrein gebracht te worden. Het is kolder om te stellen dat het apparaat op de markt moet staan. Helemaal niet nodig. De meeste afval komt van de groente- en fruit handelaren en die hebben echt foto: milan konvalinka wel een kereltje, die aan het lang niet meer gelukkig met eind van de markt alle' afval de weekmarkt. Het aantal kra- eventjes naar het parkeerter- men is uitgebreid en iedere kan brengen. Bovendien gaat dat. ding stinken". De winkeliers in de Voor straat, de plaats waar de markt wordt gehouden, zijn ook al- consument moet zich tussen de kramen doorwringen om de winkels te bereiken. Horeca- exploitant Ton Teske (Blauwe Tram) heeft een eigen terras. De bezoekers aan zijn terras kijken echter in een liet groente- en fruitauto, 1 ter de marktkraam keerd staat. Ook Gaste j, ris, gevestigd in het Aix s' huis, kan het op vrijd de vuilpersinstallatie deur wel schudden. Heske: „De opstelling marktkramen is verkeerd. Nu staan men met hun front 11 midden van de Draai gewoon die krai dan kan het midden Voorstraat gebruikt voor eventuele opslag 1 van de marktkoopliede mi fronten van de karme f1 richting winkels Vff De bezoekers aan de kunnen dan ook gem bij de winkels komen heij meent dat die 0 r niet mogelijk is, omde geen plaats is voor d Teske weet zeker dat maal wel kan. Hij no voorbeelden de grote markt en de markt schenhage: „Wanne marktregels nageleei den, dus geen auto's kramen, dan is het mogelijk". Over één punt zijn al! ions. en het wel eens: de 1 loste weekmarkt moet blijv ulf a "W r £t an end alle 1 af LX

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16