oorhoulse kweker maakt 1 venswerk van Galla s „Curium moet stoppen met gebruik van ritalin in kinderpsychiatrie Provincie pakt illegale mest- opslagen aan ;IDEN OMGEVING NA SaidóaQowumt WOENSDAG 28 MAART 1990 PAGINA 15 D'er Franssen preekt in Langeraar ir herindeling 1ERAAR Het VVD-Tweede Ka- J. Franssen spreekt morgenavond in ihiehuis van Langeraar over de ge- ■I SER Ttelijke herindeling. Hij is uitgenodigd EURO de VVD-afdeling Ter Aar. Deze afde- het volstrekt oneens met het voorstel Leimuidense VVD over de herinde- jeeft gedaan. De liberalen van Leimui- uillen Ter Aar opdelen in drie stukken oubrugge, Leimuiden en de combinatie IV: BlLveen/Zeven hoven elk een stuk ge- ,n De Tweede en Eerste Kamer nemen in een definitief besluit over de herinde- Zoals bekend moeten Zevenhoven, iinëfjvveen en Ter Aar één gemeente gaan jh. De bijeenkomst begint morgen om Mogelijk ov-kaart personeel provincie DEN HAAG Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland gaan met de vakorganisaties overleg plegen over de mogelijk heden om het personeel van de provincie een ov-jaarkaart te verstrekken. Begin februari heeft de NS een offerte uitgebracht, die 2,5 miljoen gulden lager uit viel dan de oorspronkelijke reke ning. Tussen de zekere dekking van twee miljoen en de offerte gaapt nu nog een kloof van 2,5 miljoen gulden. Het provinciebe stuur acht het niet uitgesloten dat dit verschil nog wordt overbrugd. Vóór de zomer zullen GS het re sultaat bekend maken. Achttien procent jeugd Lisse doet nooit aan sport LISSE Ongeveer de helft van de Lissese jeugd is niet aangesloten bij een sportvereni ging. Circa achttien procent van de jongeren doet helemaal niet aan sport. Dit blijkt uit een enquête die de Sportraad Lisse onlangs heeft gehouden. Om de jeugd meer voor sport te in teresseren is de Sportraad Sportraad een jeugd- sportkennismakingsproject gestart. De Sport raad, die onder andere bij het gemeentebestuur de belangen van zestien Lissese sportvereni gingen behartigt, heeft een rapport geschreven waarin „de sportvisie op de middellange ter mijn" wordt weergegeven. Na afloop van de jaarvergadering wordt dit rapport aan het col lege van burgemeester en wethouders aange boden. De jaarvergadering is op maandag 2 april, 's avonds om acht uur in het clubhuis van RTV De Bollenstreek aan de Spekkelaan. Automatisering politie Wassenaar kost half miljoen WASSENAAR De aanschaf van automatiseringsappa ratuur voor de Wassenaarse politie gaat 608.800 gulden kosten. Dit staat in een notitie dat het college van B en W naar de raadsleden heeft gestuurd. B en W willen voor het project een krediet van 468.900 gulden beschikbaar stellen. Bij de gemeentepolitie in Wassenaar leeft al ge ruime tijd de wens de volledige administratie te automati seren. Door het Politie Studiecentrum is daarvoor een speciaal programma ontwikkeld. Deze methode van wer ken wordt al gebruikt door de politie in Zoetermeer. Het in gebruik te nemen systeem (Multipol) kan door Wasse naar worden gekoppeld aan regionale en landelijke infor matiesystemen. De jaarlijkse lasten worden gedekt uit het niet vervullen van vacatures, zo staat in de notitie aan de gemeenteraad. Naar verwachting worden met het invoe ren van de automatisereing tot 1995 in totaal 2,4 formatie plaatsen niet opgevuld. Binnenkort wordt het plan be sproken in de raadscommissies. Pontseizoen begint weer VOORSCHOTEN Het vaarseizoen van het pontje over de Vliet tussen de ge meente Voorschoten en het recreatiegebied Vlietland be gint weer. Aanstaande zater dag om twaalf uur wordt het startsein gegeven door de burgemeester van Voorscho ten, de directeur van Vliet land en plaatsvervangend districtshoofd van De Lan den. De veerpont heeft vorig jaar 30.000 passagiers overgezet, wat een recordaantal was. Vanaf dit seizoen is de boot aangepast voor rolstoelgebruikers. De provincie Zuid-Holland heeft het pontje ter beschikking gesteld en subsidieert samen met de gemeente Voor schoten een deel van de kosten. De twee schippers zijn tijdens het seizoen in dienst van Recreatie centrum Vlietland. De dienstregeling van het pontje ziet er als volgt uit: dinsdag tot en met vrijdag van twee tot zeven uur, zaterdag en zondag van tien tot een en van twee tot zeven. Op maandag vaart de pont niet, be halve op paasmaandag. Opstap plaatsen voor het pontje zijn het Frans Halsplantsoen in Voorscho ten en de Oostvlietweg achter de Scheepswerf in Vlietland aan de Vliet. H aciet) 1i OEMEN VAN PIET KOOMEN BIJ NATIONAAL MONUMENT K9(J ar (1! )RHOUT Op 4 mei, aeiste ag dat Nederland de toffers van de twee wereldoorlog her- t, legt premier Lub- een groot bloemstuk 14 00 et monument op de in Amsterdam. In 27 bloemstuk zijn „Cal- die afkom- ijn van de Voorhout- loemenkweker Piet 45, 2 ljn Vi ]6Y\ I l°em 347 ien. rley V !alla, de officiële naam Zantedeschia Aethiopica- von Stuttgart, is een ritte, lelieachtige kelk af- ig uit een anthuriu- ige plant. „Natuurlijk Si r in Nederland meer Cal- skers", zegt Piet Koom- woont aan de Engelse- „Maar de mijne hebben ;nnelijk wat bijzonders, emen zijn dichtgesloten stengel en op de veiling in Rijnsburg ben ik ETR0 iee de enige". faaie, witte kelkbloem veelal gebruikt bij ilechtigheden. „Maar Flan wordt hij ook veel in ODE( boeketten verwerkt en vooral veel bij waterpartijen op shows in de hele wereld. In de roomskatholieke kerken staan ze rond Pasen op het al taar", legt kweker Koomen uit. De Voorhouter teelt de Calla al 35 jaar, maar in de eerste ja ren niet als broodwinning. Hij kreeg zijn Calla's per toeval in handen gespeeld. „Ik werkte vroeger bij de firma H. van Wieringen en op een dag wa ren we bezig in de tuin van een klooster aan de Zoeter- woudsesingel in Leiden. Naast de kapeldeur stond een plant die van de Overste verwijderd moest worden. Baas Van Wie- ringen vond dat zonde en ad viseerde mij om die plant mee naar huis te nemen. Die zijn er bijna niet meer zei hij", weet Piet zich nog te herinneren. Bloemen Na jaren telen kwamen in die plant eindelijk bloemen. „Ik ben toen gaan proberen meer planten te krijgen, maar dat ging gepaard met de nodige ups en downs. Op een gegeven moment heb ik ze in de kas gezet en ben er verder mee ge gaan. Dat was zo'n tien jaar geleden. Door een andere ma nier van telen probeerde ik de bloei te vervroegen. Vooral mijn vrouw Jannie maakte er ieder jaar een sport van om de eerste bloem te ontdekken. Zelf hadden we er reuze ple zier in. Het was echt meer een sport. Maar dan ga je je op een gegeven moment afvragen: Wat moet ik er mee? Heeft het waarde? Is het lonend? Want intussen was een groot gedeel te van de kas bezet door de Calla-planten". Zijn broers Gerard, manager bij een groot bloemenexport- bedrijf, en Hans, bloemenhan delaar voor Nederland en Duitsland, stimuleerden hem om door te gaan. Ook de Rabo bank had vertrouwen in de exotische bloemen van de Voorhoutse kweker. Piet Koomen stortte zich volledig op op de kweek van de Calla. Op tal van manieren probeer de hij het gewas uit en intus sen heeft hij een volkomen ei gen manier van kweken. De resultaten zijn verbluffend. „Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad hoor", vertelt hij. „Zes jaar geleden is mijn hele gewas, een nacht vóór de bloei, geheel verbrand. Dan móet je helemaal weer op nieuw beginnen en dan is het zaak dat je wordt gesteund door je vrouw en kinderen". Prijzen Nu is het zover dat op elke be langrijke tentoonstelling de bloemen van Koomen pron ken. Hij behaalde zeer veel eerste prijzen. Piet Koomen verwacht veel van de toe komst. Hij wil twee keer per jaar gaan oogsten, in mei en november. „Er moet straks een constante aanvoer zijn, de handel moet ervan op aan kunnen. Dan krijg ie ook een goede prijsvorming". Koomen gebruikt vrijwel geen bestrijdingsmiddelen. Ook de vliegen worden geweerd met ouderwetse en milieuvriende lijke vliegenvangers. „Want het zuivere wit van de bloem moet ook echt zuiver en on aangetast wit blijven", vindt de Voorhoutse kweker, die het teeltrecept van de Calla's in de toekomst alleen zal overdra gen aan zijn aanstaande schoonzoon Paul van Bentem. „Want het is mijn levens werk", zegt hij trots. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT Piet Koomen temidden van zijn Calla's: „De bloemen zijn dichtgesloten en op de veiling Flora ben ik daarmee de enige". FOTO: HENK VAN DEN ENDE SI Idl ,aa raak woningen sM Rijnland/ LI slandstraat iet orde KCHENDAM Af- van woningen aan >t*"ki Elandstraat en Delf- ons Straat in Leidschen- ivordt nog niet over- Dat stelt wethou- C. Erp van volks- iting in antwoord agen van het CDA- ;gejlid C.J. van Kampen. adslid wil inlichtingen ;KE anleiding van geruch ten rer een eventueel niet lan van de voorgeno- fihuisi enovatie en mogelijke van woningen. Ruim g^den is een be- gemaakt voor reno- van de flats waarbij dat 35.000 gulden per dig zou^zijn. RMiNGiet rijk zou 16.000 gul- ibsidie worden ontvan- 89630 ort gelec*en is de zaak w begroot en toen dat renovatie per flat gulden zou kosten, in 4,3 miljoen gulden. Dat ideri etekenen dat de alge- 2O.0C en christelijke woning- 'ereniging 3,2 miljoen uit de reserve moet :n. De woningen ko- raama1 u(t het gemeentelijk gbezit en zijn nog niet geleden door de wo- iartbe*uwverenigingen over- Fr onboten 30 eten lelijk ;,i Iwijnen ,._Jh 1 i(behj ISCHOTEN De snte Voorschoten 'overleg plegen met Ubabyi afsprt M 15- laatsti W eikbai IHUIZE p! ijnland over de aan- ^ann van tien wOOn- p® en op de riolering. 01 hepen liggen achter Kind® Brij Snelderwaard Veurseweg. van de riolering 3fd. B« door de eigenaar van irderij tegengehouden: "'Cn zoud n door zijn ebied moeten lopen, t hoogheemraadschap 'tingsverbod uitvaar- leten de woonschepen 'aar de bewoners dan e moeten is is echter kt onduidelijk. il ontvangen Bel tussen '19.00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr.071- Wa tervrienden Zwemvereniging De Water- vrienden in Lisse houdt morgenavond de jaarverga dering in café-restaurant De Beurs aan de Haven in Lis se. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkie zing. Na afloop is er een ver loting en bingo. Aanvang acht uur. Dementie De KBO afdeling Sassen- heim houdt morgen een voorlichtingmiddag over de mentie. Er is een inleiding door psycholoog Mare Lu ijk die bij psychiatrisch ver pleeghuis Mariënhaven in Warmond werkt, er wordt een video vertoond en van uit de zaal kunnen vragen worden gesteld. Ook niet-le- den zijn welkom bij deze bij eenkomst, die in het club huis van voetbalvereniging Teylingen aan de Menneweg wordt gehouden en om twee uur begint De bijeenkomst wordt besloten met twee ronden bingo. Jan Rot Jan Rot treedt morgenavond op in muziekcafé De Voogd aan de Hoofdstraat in Sas- senheim. Het optreden staat in het teken, van zijn nieuwe elpee. Als speciale gast is de zanger Arthur Ebeling uit genodigd. Rot zingt in het Nederlands nieuwe klassie kers rond zijn vaste thema: de liefde. Aanvang tien uur, toegang kost /4. Zwangerschapsgym - nastiek In Leiderdorp worden cur sussen gymnastiek voor aan staande moeders georgani seerd. Het doel van de lessen is de algehele lichamelijke conditie te verbeteren. Er wordt aandacht besteed aan zwangerschap en bevalling, een goede lichaamshouding, het soepeler maken of ver stevigen van de spieren die tijdens zwangerschap en ba ring extra worden belast, ontspannings- en andemha- lingstechnieken. Verder wordt er gesport: badminton, volleybal en basketbal. Voor vrouwen die bevallen zijn tis er een postpartale cursus. Het geheel staat onder lei- ding van mevrouw W. Hem- pen, gediplomeerd studente z wangerschapsgymnastiek. De cursussen worden gehou den op dinsdagavonden om half acht in het gymnastiek lokaal aan de Liijnbaan of op woensdagavonden in het lokaal aan de Van der Marckstraat in Leiderdorp. Kosten: /30 per maand. In-, lichtingen: mevrouw Hem pen, telefoon 071-890535. Swing Party Jongerencentrum Het Kas teel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn houdt vrijdagavond een super swingparty. Aanvang om half tien. Yaaba Het Parkfilmhuis aan de Cornelis Geellaan 2 i n Al phen aan den Rijn vertoont vrijdagavond de uit 1989 da terende Afrikaanse speel film Yaaba" van Idrissa Ouedraogo. Het verhaal speelt zich af in een dorpje in Burkian Faso, het geboor teland van de regisseur. Twee kinderen, Bil a en zijn nicht en vriendinnetje No- poko, raken bevriend met een oude vrouw, die versto ten is door de dorpsgemeen schap en op enige afstand van het dorp woont. Crescendo Harmoniekapel Crescendo geeft vrijdagavond de jaar lijkse uitvoering in de sport hal van voetbalvereniging Noord wijk aan de Duinwe- Rob Horsting, Bob Rigter en Bert Meulink - tezamen Jazz by Three - spelen vrijdag in het Golden Tulip Beach Ho tel in Noordwijk. Het con cert begint om acht uur en is gratis toegankelijk. De orga nisatie is in handen van de Jazz at the Beach Club. Toneel De Voorhoutse toneelvere niging Cultuur Verheft staat vrijdag en zaterdag op de planken. In het Parochie huis wordt de komische thriller in vier bedrijven „Gesprek met Londen' ge speeld. Aanvang acht uur. Plaatsen kunnen worden ge reserveerd bij Edith Wol vers, 02522-30722. Vrijwilligers De Stichting Kringloop Noordwijk zoekt vrijwilli gers. Er is ruimte voor nieu we medewerkers omdat een aantal vrijwilligers een baan heeft gevonden. De stichting haalt in Noordwijk kleding, papier, meubels en huisraad op en heeft twee winkels waarin spullen worden ver kocht. Wie belangstelling heeft kan bellen met 01719- MENSENRECHTENORGANISATIE CCHR: OEGSTGEEST Het amfetamine-achtige pre paraat ritalin zou niet meer in de kinderpsychia trie gebruikt mogen wor den. Dat is de mening van de Citizins Commission on Human Rights (CCHR) uit Amsterdam. Het middel wordt onder meer ge bruikt in de kinderpsychi atrische kliniek Curium in Oegstgeest. Volgens de CCHR, een inter nationale organisatie die zich bezighoudt met de bestrijding van de psychiatrie heeft ritalin afschuwelijke bijwerkingen, zoals groeistoornissen, ge wichtsverlies, desoriëntatie, depressies en zelfmoordneigin gen. De burgercommissie voor de mensenrechten stelt dat al les gedaan zal worden om het middel uit de handel te halen. Ritalin is volgens de CCHR in de Scandinavische landen al verboden. In Nederland heeft de organisatie het verzoek in gediend de „drug" ook hier van de markt te halen. Vol gens de normen van de psy chiatrie zou 80 procent van de kinderen lijden aan hyper-ac tiviteit. Dat percentage komt niet overeen met de werkelijk heid. stelt de CCHR. Ritalin is in de kinderpsychia trie het aangewezen middel om hyperactiviteit in te dam men. De aanval op ritalin van de CCHR richt zich in eerste instantie ook op Curium. F.C. Azimullah van de com missie heeft als voorbeeld het achtjarige jongetje Guy Frans genomen, dat in Curium met ritalin werd behandeld van wege „Minimal Brain Disfunc tion", oftewel hyperactiviteit. Dit ondanks het feit dat in het Academisch Ziekenhuis Lei den was geconstateerd dat het kind daar niet aan leed. Guy Frans kreeg een lage do sering van anderhalve tablet per dag. „Hij veranderde van een actief ventje in een ang stig, onrustig en mager vogel tje. Nu nog heeft hij pijn in de onderbuik, neemt af in ge wicht, kampt hij met leerstoor nissen en voelt hij zich in de steek gelaten door de wereld om hem heen. De mensen in zijn omgeving reageren ver schrikt wanneer het kind even bij oma mag zijn. Guy Frans is nu geplaatst in het kinderte huis Middel veld van het Leger der Heils in Amsterdam. Ook daar kreeg het kind de dage lijkse dosis ritalin te verwer ken. Een Haagse advocaat pro beert het kind te bevrijden uit de grijparmen van de psychia trie", vertelt Azimullah. De CCHR-man stelt dat nog zwaardere drugs worden ge bruikt als het gewenste effect niet behaald wordt. Dexarit, haldol, cylert en clonidine zou den worden toegepast om kin deren in een chemische dwangbuis te plaatsen. Er zou ook een verband bestaan tus sen het van gebruik ritalin en de toename van het aantal zelfmoorden bij jongere kinde ren. Verder wordt gewezen op het commerciële belang; rita lin is goed voor een omzet van 125 miljoen dollar op jaarbasis voor de farmaceutische indus trie. De CCHR heeft een klachtenlijn geopend waar ou ders die negatieve ervaringen hebben met het gebruik van ritalin door hun kinderen hun reacties kwijtkunnen. Curium bestrijdt de beschuldi ging dat ritalin schadelijk zou zijn. „Ritalin is niet een mid del dat je zomaar moet geven, maar het is een goed middel dat met de juiste begeleiding goede resultaten geeft", stelt kinderpsycholoog F. Boer van Curium. „En dat is niet alleen mijn mening, maar een alge mene opvatting binnen de psy chiatrie. Ritalin wordt vrijwel uitsluitend bij hyperactiviteit gebruikt, incidenteel wel eens bij narcolepsie. Wij hebben er heel goede ervaringen mee en over kwalijke bijwerkingen is mij niets bekend. Bij de behan delde kinderen verdwijnt de motorische onrust zodat ze weer in staat zijn om bijvoor beeld onderwijs te volgen", al dus Boer. Provincie betaalt voor verbeteren kruispunten STREEK De onveilige kruising van de Nieuwveense- weg en de Zevenhovenseweg op de grens van Zevenhoven en Ter Aar wordt nog dit jaar verbeterd. De provincie Zuid- Holland heeft daarvoor 115.000 gulden gereserveerd. Het opknappen van deze krui sing is een van de maatregelen waarmee de provincie de on veiligheid op de Zuidhollandse kruispunten wil terugdringen. Een ander kruispunt dat onder handen wordt genomen, is de op- en afrit van Rijksweg A44 in Sassenheim, waar een mid dengeleider wordt verwijderd om het uitzicht te verbeteren. Dit kost 40.000 gulden. Zoals bekend wordt ook de gevaar lijke situatie op het Noord- wijkse kruispunt tussen de Gooweg, Langelaan en 's Gra- vendamseweg nog dit jaar aangepakt. De provincie Zuid- Holland heeft daarvoor 135.000 gulden uitgetrokken. Op de kruising tussen de 's Gravendamseweg en de Gooweg wordt een verkeers plein aangelegd. De maatrege len volgen op een studie naar zogenaamde black spots (ver- keersonveilige punten). De provincie heeft hieruit negen projecten geselecteerd. LEIDEN Zuid-Holland gaat de illegale mestopslagen in de provincie aanpakken. Het gaat om enkele honderden mestho pen die vooral te vinden zijn in het veenweidegebied rond Alphen aan den Rijn, Gouda, de Alblasserwaard en de Vijf- heerenlanden. De mestopsla gen moeten op korte termijn voldoen aan de milieuhygiëni sche eisen van de Bouwtechni sche richtlijnen mestbassins. Deze eisen gelden al vanaf medio 1987. Veehouders die na 1 september van dit jaar geen voorzieningen hebben getrof fen kunnen rekenen op boetes. Dit is het standpunt van het Regionale Milieuoverleg van de Arrondissementen Den Haag, Dordrecht en Rotter dam. In deze RMO's zijn onder meer het Openbaar Ministerie, gemeenten, provincie, water kwaliteitsbeheerders, politie en inspectie milieuhygiëne vertegenwoordigd. De inspectie milieuhygiëne heeft alle gemeenten in Zuid- Holland per brief verzocht de veehouders tijdig te informe ren over wat hen te wachten staat. De gemeente is de be voegde instantie in het kader van de Hinderwet. A. Valken burg van de regionale inspec tie: „Aanleiding zijn signalen, die wij van waterschappen en politie hebben gekregen dat bepaalde gemeenten het er maar bij laten zitten". Mestopslagen die niet voldoen de van grond en bodem zijn afgeschermd belasten het mi lieu. Bodem, grond- en opper vlaktewater worden veront reinigd. Er komt ammoniak vrij, die bijdraagt tot de verzu ring en er zijn stankproble- mén. De bouwtechnische richtlijnen schrijven onder meer een vloeistofdichte vloer voor, opstaande randen om de mestbak en een opvangmoge- lijkheid voor mestvocht. Over wogen wordt de verplichting op te nemen om de mesthopen af te dekken. Boulende stier telt al 40 leden LEIDERDORP De prille jeu de boulesvereniging De Boulende Stier in Leiderdorp heeft een succesvolle oprich tingsvergadering achter de rug. Afgelopen zaterdag was er veel belangstelling voor de bijeenkomst in gebouw Zijl kwartier aan de Van der Marckstraat. Daar kon de vereniging direct al 40 leden noteren. Het voor lopig bestuur is definitief be stuur geworden. Voorzitter is Frans Broeken, secretaris/pen ningmeester Bram Houps en de verdere leden zijn Albert van Diggele en Gonnie en Cor Luijnenburg. De eerste taak van de vereniging is de aanleg van jeu de boules-banen naast Zijlkwartier. Daarover zijn ge sprekken met de gemeente gaande. Verwacht wordt dat eind mei/begin juni de banen in gebruik kunnen worden ge nomen. Informatie: secretari aat, Ratelaarlaan 8, tel. 891184. ELKE DONDERDAG DE BIILAGE BI) UW KRANT MET NFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15