drugsproblematiek aanleiding oor arrestatie van Brunswijk Sluiting onveilige clubs New York is ongewenst HDit zijn wild-west taferelen" m voelovietleger bezet ïïpnieuw gebouw CP AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Big Ben in reparatie Neder landsche Bank trots op nieuw 'roodborstje' ÜITENLAND EckLeSouoont DINSDAG 27 MAART 1990 PAGINA 7 nt mi' ordrhein-Westfalen uit opvangkampen (SSELDORF De Westduitse deelstaat Nord- •in-Westfalen sluit met onmiddellijke ingang de yangkampen voor immigranten uit de DDR. Als en noemt de SPD-regering in Düsseldorf dat de stduitsers democratie kennen sinds de verkie- gen een week geleden. Nordrhein-Westfalen, 117 miljoen inwoners de deelstaat met de mees- nwoners, sluit zich met deze maatregel aan bij veel kleinere deelstaten Saarland en Bremen, ook een SPD-regering hebben. De regering in in heeft de deelstaten, die voor een belangrijk I voor de kosten voor opvang van de Ubersied- opdraaien, gevraagd hun opvangkampen tot open te houden. Minister van binnenlandse za- Schauble heeft in Bonn verklaard dat het be- van de deelstaten in strijd is met de Westduit- wet. T i ïfl'. Auto's buitenlandse diplomaten opgeblazen ATHENE In Athene zijn vannacht negen auto's van buitenlandse diplomaten opge blazen. Daarbij zijn geen ge wonden gevallen. De verniel de auto's waren van diploma ten van de ambassades van Syrië, de Sovjetunie, Honga rije, Tsjechoslowakije en Bul garije en van de PLO-verte- genwoordiging. Acht van de wagens waren met een tijd bom opgeblazen. Niemand heeft nog de verantwoorde lijkheid opgeeist. Maar soort gelijke aanslagen zijn in het verleden gepleegd door de guerrillabeweging 17 Novem ber. Politie arresteert Albanezen in Kosovo BELGRADO Servi sche politie-eenheden, die naar de Joegoslavi sche provincie Kosovo waren gezonden om daar orde en gezag te herstel len, hebben etnische Al banezen opgepakt die er van worden verdacht, be trokken te zijn geweest bij recente aanvallen op Serviërs. De aanvallen vonden plaats nadat een geheim zinnige ziekte was uitge broken waardoor hon derden tieners moesten worden opgenomen. Religieus leider brengt Peres in moeilijkheden TEL AVIV De geestelijk leider van twee ultra orthodoxe religieuze partijen, die voor regerings formateur Shimon Peres van cruciaal belang zijn voor de vorming van een coalitieregering, heeft gisteren scherpe kritiek geuit op Peres Arbeiders partij. De 92-jarige rabbijn Eliezar Menachem Schach zei gisteren in een rechtstreeks door de Is raëlische televisie uitgezonden toespraak dat de Arbeiderspartij Israël van het pad van de ware joodse leer heeft afgeleid. Schach is de geestelijk leider van de partijen Degel Hatorah en Shas, die respectievelijk met twee en zes zetels in het 120 zetels tellende Israëlische parlement, de Knesset, vertegenwoordigd zijn. Peres, die zegt zeker te zijn van de steun van 60 parlementariërs, heeft de steun van of Degel Hatorah of Shas nodig voor een coalitie zonder het rechtse Likud-blok. lakmat voorspelt ecutie Brunswijk HAAG De arrestatie Ronnie Brunswijk en zijn iseurs betekent volgens minister A. Haakmat de itieke uitschakeling van het glecommando en het einde Brunswijk. „Een levende nswijk in de gevangenis eit uit tot een Surinaamse ndela en dat kan het leger gebruiken", aldus Haak- advocaat in Amsterdam, actie van gisteravond doet denken aan 8 december toen ook tijdens vredes- prekingen mensen werden rresteerd en kort daarna geëxecuteerd. „De burger- iring lijkt verrast. Het le- heeft vermoedelijk opge ien zonder instructie. Als president geen duidelijk- i verschaft, is dit een itsgreep". ■B In het centrum van Paramaribo houden indiaanse vrouwen al eni ge tijd een wake om opheldering te eisen over het lot van in Suri name vermiste personen. Vier opstandige indianen zouden door de Guyanese autoriteiten zijn overgedragen aan de militaire poli tie in het district Nickerie in het westen van Suriname. In de ge meenschap van indianen meent men dat het viertal is vermoord. FOTO: ANP 14 >.05 1.82 >.11 ..67 >.50 3>< 1.26 5.78 ).19 ).92 3.74 ).92 2.81 3.67 HAAG Het ministerie buitenlandse zaken heeft morgen wel contact gehad de ambassade in Parama- over de arrestatie van de ns van het junglecomman- maar kon geen reactie ge- dit moment is de informa- te verward om een reactie pven", meldde een woord der van minister Van den k. CDA-buitenlandwoord- der Harry Aarts veroor- Ide de arrestaties, die hij telt als wild-west taferelen een normale democratie voor kunnen komen, al zou je Brunswijk :ten arresteren, dan nog op deze manier. Het is te om los te lopen dat de mi- 1.92 J irvolg van de voorpagina) jNIUS Het Sovjet- er heeft gisteren in Li- wen opnieuw een ge- iw bezet dat toebehoort de communistische [tij- t ca. jgesc nister van justitie zich nader laat informeren over de arres tatie. Terwijl in een democratie de minister van justitie zelf op dracht geeft". VVD-kamerlid Frans Weisglas reageerde ge schrokken op het nieuws, „on danks de voordurende aanwij zingen over de centrale rol van het leger in Suriname". Vol gens Weisglas moet de eerste verantwoordelijkheid voor de rechtshandhaving bij de rege ring en de volksvertegenwoor diging liggen. „Deze arrestatie onderstreept maar weer eens wie in feite de dienst uit maakt". Weisglas vroeg minis ter Van den Broek vanmiddag in de Kamer om nadere infor matie over de ontwikkelingen in Suriname, eventueel in een besloten overleg. Minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking moet zijn nood hulpprogramma voor Surina me voorlopig opschorten, vindt Weisglas. Of hij voor dat standpunt een kamermeerder heid krijgt was vanmorgen on bekend, aangezien de woord voerders van PvdA en D66 niet bereikbaar waren voor commentaar. Volgens CDA- kamerlid Harry Aarts voor spellen de arrestaties weinig foeds voor het vredesproces in uriname. „Er zijn doden ge vallen, dat zet de instabiele verhoudingen in Suriname on middellijk op scherp. Tevens is weer gebleken wat voor een cruciale rol cocaïne speelt in dit land". (vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO De Su rinaamse regering heeft nog niet gereageerd op de aanhouding van de lei ding van het junglecom mando door het nationaal leger. Volgens welingelichte bron nen in Parmaribo zijn Ronnie Brunswijk, leider van het jun glecommando, Petrus Gary, hoofd van de jc-veiligheids- dienst, en Eddie Jozefzoon, ad viseur van Brunswijk, gearres teerd. De aanhouding vond plaats in verband met „het grote cocaïnetransport naar Moengo". Minister Jules Ajodjia van jus titie en politie en de vice-voor- zitter van de ministerraad, Willy Soemita, zijn vervolgens voor ovprleg naar het kabinet van Bouterse gegaan. De spec taculaire arrestatie vond plaats enkele uren nadat Brunswijk en Jozefzoon misnoegen had den geuit over de reactie van president Ramsewak Shankar op de grote cocaïnevangst die het junglecommando vorige week in de buurt van Moengo Twijfel Brunswijk maakte pas zondag melding van het feit dat hij af gelopen dinsdag duizend kilo ruwe cocaïne in beslag had ge nomen. De hoeveelheid werd volgens hem aangevoerd met een Colombiaans vliegtuig uit Cali. De vier inzittenden die in Moengo werden aangehouden, zouden hebben verklaard dat zij uit de koers waren geraakt en de cocaïne in het Indianen dorp Apoera in West-Surina- me hadden moeten afleveren. Shankar sprak twijfel uit de drugsbestrijdingsactiviteit van het junglecommando en zei over aanwijzingen te beschik ken dat er vaker vliegtuigen illegaal landen in Oost-Surina- me, het gebied dat door Bruns wijk wordt gecontroleerd. Brunswijk had juist een com pliment voor de recordvangst verwacht en wond zich er over op dat de regering niet eens bereid was de drugsbe strijding in een te sluiten vre desakkoord op te nemen. „De zaak is zuur. In plaats van een compliment, krijgen wij ver dachtmakingen aan ons adres", zei Jozefzoon gister middag. Hij haalde aan hoe het junglecommando zich in zette om illegaal drugstrans port te voorkomen en marihu- ana-aanplanten in Oost- en Zuid-Suriname te vernietigen. Shankar zei eerder op de mid dag dat de Surinaamse rege ring technische bijstand vroeg aan Colombia, de Verenigde Staten en Venezuela om ille gaal drugsverkeer via Surina me stop te zetten. Ondertussen hebben de Tu- cayana-indianen ontkend dat het door hen gecontroleerde gebied in het westen en mid den van Suriname voor drugs transporten wordt gebruikt. „Het is een ongegronde ver dachtmaking", liet Tucayana- leider Thomas gisteren weten. Hij reageerde op de uitspraak van Brunswijk, die gebaseerd was op verklaringen van de vier Colombianen die vorige week werden aangehouden. Volgens hem zouden zij al in januari 300 kilo cocaïne in Apoera hebben afgeleverd. Thomas zei niet aan de indruk te kunnen ontkomen dat „in dien er sprake is van drugs transport naar Moengo, het vliegtuig op de juiste plek is geland". de Baltische havenstad eindciji peda' v00r 1945 Memel ëe~ 'nd, hebben parachutisten, rerzoek van de tweede se- aris van de stad (een Rus), .toegang verschaft tot het iuw van het partij-comité, maakte een afgevaardigde het Litouwse volksfront dis gisteravond in Vilnius mdgemaakt. Is zondag houden Sovjet pen in de Litouwse hoofd1 Vilnius twee partijgebou- bezet. „De nieuwe bezet- is een schending van de raak binnen de gisteren >rmde coördinatiegroep om te handelen zonder elkaar aIj t in te lichten", aldus Suju- *"*fgevaardigde Vilius Ka- De communistische partij van Litouwen, die zich in decem ber heeft afgesplitst van Mos kou, heeft eerder dit jaar gro tendeels afstand gedaan van zijn onroerend goedbezit. De Litouwse staat lijkt de nieuwe eigenaar te worden maar dat is nog niet definitief geregeld. De orthodoxe communisten, die zich niet conformeren aan de lijn van partijleider Algir- dis Brazauskas, hebben zich onlangs in Moskou beklaagd over „het gebrek aan Verga derruimte". In Vilnius nemen de geruch ten toe dat president Vytautas Landsbergis volgende week een bezoek brengt aan Sovjet leider Gorbatsjov. Landsbergis ontkende echter gisteravond dat een bezoek aan Moskou op stapel staat. Een Poolse parlementaire de legatie, uitsluitend bestaand uit Solidariteit-leden, brengt dinsdag een bezoek aan Vilni us, op uitnodiging van Lands bergis. De Poolse delegatie staat onder leiding van de fractievoorzitter van Solidari teit, Bronislaw Geremek. Een straatdiscussie in de Litouwse hoofdstad Vilnius tussen een Litouwer en één van de Sovjet soldaten die gisteren betrokken waren bij de bezetting van partijgebouwen van de communistische partij. FOTO: AP HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES iki 795 Het spreekt vanzelf, dat de „Surprise" ver van Kaap Goede Hoop blijft. De muitende bemanning heeft andere inen. Met de voorraden wapens en munitie aan boord kunnen natrozen goede handel drijven! Van Noort, die tegen wil en t de navigatie op zich heeft genomen, maar onder voortdu- 'e bewaking staat, hoort, dat het schip na het ronden van de P op een Noord-Oostelijke koers gaat liggen. Gaat het schip naar Indië? Éénmaal komt een Engelse schoenerbrik in 't zicht, maar de muiters hijsen de Engelse vlag aan de gaffel en de brik houdt af. Dan, na een reis van twee maanden, laat de „Surprise" het anker vallen in een baai op een eenzame kust. Hier heerst een opstandige vorst, die grote belangstelling heeft voor de wa pens en ec een goede prijs voor over heeft. LONDEN Het luide klok kenspel van de Big Ben zal enige tijd uit het vertrouwde stadsgeluid van Londen ver dwijnen. Het 130 jaar oude uurwerk, dat uittorent boven de Houses of Parliament in de Britse hoofdstad, is aan revisie toe. De hamer die al vele jaren trouw de belang rijkste klok beroert moet worden vervangen wegens metaalmoeheid. Het slaan van de hele uren zal gedu rende twaalf weken niet meer te horen zijn. In die tijd moet er een nieuwe hamer worden gemaakt. De tijd zal Big Ben echter blijven aan geven, zodat de traditioneel ingestelde Brit niet al te zeer van slag zal raken. Een vrouw, met een rozenkrans in de hand, veegt de tranen weg tijdens een kerkdienst In de open lucht, voor de sociëteit Happy Land, waar tijdens een brand zondagnacht 87 mensen omkwamen. FOTO: AP NEW YORK Na de brand waarbij in New York 87 mensen om het leven kwamen, heeft bur gemeester David Dinkins de sluiting aangekondigd van alle illegale nacht clubs in de stad. Niemand gelooft echter dat het Dinkins zal lukken en bij na niemand wil ook dat de burgemeester erin slaagt. Dinkins is persoonlijk diep on der de indruk van wat in de VS „de grootste massamoord uit de Amerikaanse geschiede nis" heet, nu vaststaat dat de brand is gesticht en de dader een bekentenis heeft afgelegd. De eerste burger van de stad is zondagochtend speciaal voor een tweede keer gaan kijken naar de stapel lijken in de uit gebrande ruimte „om de aan blik nooit meer te vergeten" en om blijkbaar met extra vastberadenheid de strijd aan te gaan tegen de zonder ver gunningen opererende clubs. Maar op het stadhuis weet men niet eens hoeveel van dergelijke zogeheten 'social clubs' er in stad zijn. „Mogelijk 1200, maar dat cijfer is een pure gok", zegt een woord voerder van het gemeentebe stuur Slechts enkele honderen illegale clubs staan op het stad huis als zodanig genoteerd. De 'social clubs' of 'nightspots' vormen in New York en alle andere grote Amerikaanse ste den in feite het sociale karkas van met name de grote ge meenschappen van immigran ten. In New York zijn Latijns amerikanen de snelst groeien de groep nieuwkomers en de 'Happy land social club' in het stadsdeel South Bronx werd vooral bezocht door mensen Verdachte discobrand bekent NEW YORK De 36-jarige Cubaan Julio Gonzalez, die ver dacht wordt van brandstichting in een Newyorkse club, waarbij 87 doden vielen, heeft volgens de politie in feite bekend „Vol berouw heeft hij urenlang gehuild. Hij heeft zo goed als be kend", aldus een politiewoordvoerder. De politie wist de man zondag te arresteren. Hij zal worden beschuldigd van 87-voudige moord. Gonzalez, die in 1980 van Cuba naar de VS vluchtte, gold in zijn omgeving als een gefrustreerde man sinds hij een half jaar geleden zijn baan als verkoper had verloren. Het einde van een relatie met een kaartjesverkoopster uit de club vormde de aanleiding tot het drama. Na een weigering van de vrouw om bij hem terug te keren, besloot Gonzalez met een paar liter ben zine aan zijn woede uiting te geven. De vrouw heeft het inferno overigens overleefd. uit Honduras. „Deze clubs ont staan spontaan, vaak van de ene dag op de andere. Ze voor zien in een essentiële menselij ke behoefte. Elke groep heeft zijn clubs. De mensen dansen er op hun eigen muziek en spreken eikaars taal. Iedereen kent iedereen en de prijzen voor eten en drinken zijn laag. Een club sluiten heeft haast het karakter van een jacht op een culturele minderheid", al dus William Kornblum, direc teur van het Centrum voor So ciaal Onderzoek in New York. De social clubs, waar 's nachts vaak het leven doorgaat als de legale horecabedrijven sluiten, ontstaan in leegstaande etages van grote gebouwen. De zol ders of kelders hebben bijna per definitie geen nooduitgan gen. De clubs die professionele vormen aannemen, worden vaak wel door de autoriteiten gesloten wegens het ontbreken van de alcohol- en brandweer- vergunningen, maar ogenblik kelijk ontstaan dan in ae buurt weer nieuwe, minder formele gelegenheden die wettelijk moeilijk definieerbaar en dus aan te pakken zijn. Na elke fatale brand echter ziet het gemeentebestuur zich weer verplicht om groot scheeps actie te ondernemen. Even vaak verstikken die ac ties al spoedig weer onder de lawine van andere prioritei ten. Zo vormde voormalig bur gemeester van New York, Ed Koch, in 1988 na een brand waarin acht mensen omkwa men, een team van 200 inspec teurs die alle illegale en onvei lige clubs zouden opsporen en sluiten. Het afgelopen week einde waren er in heel New York, een stad van 8 miljoen inwoners, nog drie ambtena ren speciaal belast met de vei ligheidscontrole van horeca gelegenheden. „In plaats van nu te dreigen met sluiting zou de gemeente moeten helpen de clubs vol gens de voorschriften te laten opereren. Daar is geld voor nodig en in feite dus gewoon belastingverhoging. Zolang de Amerikaanse samenleving als geheel blijft weigeren om dat soort sociale investeringen te doen, zullen rampen als deze zich blijven voordoen", aldus William Kornblum. Hij vindt de oproep van burge meester Dinkins aan de New Yorkers om zelf niet meer naar onveilige clubs te gaan, bezijden de kwestie. „Deze club had dezelfde onmisbare functie als een dorpsplein in Honduras. En zelfs daar is het de gemeente die voor de vei ligheid zorgt". AMSTERDAM De nieuwig heid was er eigenlijk al een beetje vanaf. Een Amsterdams huis-aan-huisblad had immers begin deze maandN al de pri meur van het 'roodborstje', het nieuwe 25-guldenbiljet van De Nederlandsche Bank. Toch glom bankpresident Duisen- berg gisteren nog van trots bij de presentatie van het nieuwe 'geeltje'. „Een kunstwerk van onschatbare waarde", schertste hij. Zo onschatbaar is de waarde van het nieuwe kunstwerk van Jaap Drupsteen natuurlijk niet. De Nederlandsche Bank heeft er in een eerste oplage totaal 40 miljoen van laten drukken, waarmee voor pre cies 1 miljard gulden aan 'nieuw geld' in circulatie komt. Morgen worden de eer ste wikkels bij de banken af geleverd. Het is de bedoeling dat het nieuwe briefje, in fel rood uitgevoerd, de oude brief jes met de beeltenis van Swee- linck successievelijk vervangt. Het roodborstje luidt een heel nieuwe serie bankbiljetten in. Volgens Duisenberg is het de bedoeling binnen zo'n negen jaar alle overige bankbiljetten (10, 50, 100, 250 en 1000 gul den) te vervangen. De nieuwe bankbiljetten zullen voor een belangrijk deel gelijkvormig zijn, onthulde Drupsteen. Het eerstvolgende biljet dat aan vervanging toe is, is het blau we tientje met de afbeelding van Frans Hals, dat uit 1968 stamt. Het nieuwe tientje wordt kleiner en krijgt de af metingen van het briefje van vijf, dat.geleidelijk uit ae cir culatie zal verdwijnen. Bij het ontwerp heeft Drup steen bewust gekozen voor een zakelijke aanpak, met de na druk op fraudebestendigheid. Zo heeft het bankbiljet behal ve het watermerk en reliëf- verschillen ook twee zogehe ten doorzichtregisters die het vervalsen moeten bemoeilij ken. Voor slechtzienden zijn vijf L-vormige tekens in reliëf gedrukt. Uniek in de wereld is het gebruik van een streepjes code die het nummer van het bankbiljet aangeeft. maakt het 'roodborstje' tot een uniek bankbiljet. FOTO: DIJKSTRA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7