^a-hossers' komen niet jnd van hun salaris Bomaanslag bij Justitie opgeëist door afsplitsing RaRa lEUWi mer eist meer geld behandeling Bor i gokverslaafden Basisvorming in 1992 van start xKONINKUJK mus Oorlogsveteranen alsnog geëerd met zuilengalerij GENLAND EcidócGouacmt DINSDAG 27 MAART 1990 PAGINA 3 uw (20) gewelddadig f liet leven gebracht TrBANKEN In het Zuidlimburgse rojeld (gemeente Onderbanken) heeft andelaarster gistermorgen aan de an een bosje het lichaam gevonden 20-jarige Margot Rademakers uit die et,»' bf s een woordvoerder van de rijkspoli- o iet slachtoffer op een gewelddadige wn het leven beroofd. De jonge ziin was zatei"dagavond met vriendinnen "L an naar een plaatselijke discotheek. onderzoek is gebleken dat ze tegen ir 's nachts de discotheek verliet in ;elii iap van een kennis die een eindje stve ar zou zijn opgelopen. Een buurton- nlij van het recherchebijstandsteam geen spoor van de dader opgele- Tegenvaller voor Pronk DEN HAAG Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) verwacht als gevolg van oud be leid een overschrijding van zijn begroting van circa 1Ö0 miljoen gulden dit jaar. Minister Kok van financiën eist dat de overschrij ding door Ontwikkelingssamen werking zelf wordt goedgemaakt binnen de begroting van dit jaar. Volgens Pronk is dat niet een voudig „gezien de enorme over schrijding". De bewindsman schrijft dit in een notitie aan de vaste kamercommissie voor ont wikkelingssamenwerking over het rapport 'Hulp of Handel'. Taxibedrijven in actie tegen treintaxi UTRECHT Vijf taxibedrijven in Ede gaan vanaf begin april de trein taxi van de NS beconcurreren met een verlaagd tarief. Zij bieden ie dereen voor vijf gulden een zit plaats aan in één van hun vijf taxi's. Het initiatief is genomen door de VETO (Verenigde Edese Taxibedrij ven) en is een rechtstreeks gevolg van de onvrede die in de taxiwereld heerst over het treintaxiproject van de Nederlandse Spoorwegen. In dertig steden door het hele land vervoeren de NS-treintaxi's trein reizigers voor vijf gulden per zit plaats binnen de gemeentegrenzen. Jongen uit Tilburg aan nekkramp overleden TILBURG Een 17-jarige jongen uit Tilburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woonplaats over leden aan de gevolgen van nek kramp. De meao-leerling was don derdagavond onwel geworden en de dag erna naar een ziekenhuis ge bracht. Volgens woordvoerder dr. G. Aarts van de Middenbrabantse GGD is dit jaar sprake van een om de ze ven jaar terugkerende piek in nek- krampgevallen. Landelijk doen zich dan steeds zo'n 150 gevallen voor, waarvan 10 20 procent overlijdt. Door dit geringe aantal is enige sa menhang tussen deze gevallen moei lijk te ontdekken, aldus Aarts. DEN HAAG De afsplitsing van de actie groep RaRa, de Revolutionaire Anti Racistiese Aktie „Crespo Galende", heeft zich verant woordelijk gesteld voor de bomaanslag op het ministerie van justitie van maandagmorgen 4.20 uur. Dat gebeurde in een brief aan de Radio Nieuwsdienst van het ANP en bij de bladen van de Perscombinatie in Amsterdam. De actie groep meldt in de brief dat gebruik is gemaakt van twee explosieve ladingen en een tijdsver- trager. Deze waren volgens de brief geplaatst bij de huisdrukkerij van het ministerie. Een woordvoerster van de Haagse politie be vestigde dat gebruik is gemaakt van twee ex plosieven. Dat is maandagmiddag uit onderzoek gebleken. Een tijdsvertrager is niet gevonden. De ontploffing was zoals in de brief vermeld bij de reproductie-afdeling van het ministerie. De actiegroep zegt de aanslag te hebben ge pleegd omdat „justitie een misdadig asielbeleid voert". In het getroffen gebouw wordt volgens de actiegroep gewerkt aan „een hernieuwde vormgeving op het gebied van controle en agressie tegen asielzoekers". De actiegroep eist in de brief een vluchtelin genbeleid dat niet in handen van de politie is, geen gedwongen vestiging in opvangcentra, vrije toegang van vluchtelingen tot alle voor zieningen en schrappen van het begrip „econo mische vluchteling". e VANDAAGl IN HET t 'HT Het idee te b'^e^oren Ü)dens rhe< Asdagen. De „Na- r zoals de gisteren enteerde actiegroep nge, onderbetaalde sPe(i zich noemt, voe- h als „achtergeble- lestvierders in een waar de muziek al •laar ntteljiopen". leiding voor de actie volgens initiatiefne- wiskundeleraar S. de inder ludiek. De Her- ering Onderwijs Sala- IOS), die in 1985 door onderwijsminister 1 werd ingevoerd, is er is lai iak van ^at Haan, „hem vele collega's van r HOS", structureel te betaald krijgen voor h al zo ondergewaar- >eroep. „Toen ik na mijn lerarenoplei ding een baan kreeg, gaven mijn ouders me elke maand extra geld. Een beginnende le raar verdient nu zo'n zestien-, zeventienhonderd gulden net to. In het begin ben je al blij dat je eindelijk wat meer ver dient dan je studiebeurs, maar op den duur is dit toch niet vol te houden? Ik moet er niet aan denken van mijn salaris ook nog een gezin te moeten on derhouden", aldus De Haan. Als het aan De Haan ligt, zul len de onderwijsvakbonden in de toekomst bij de overheid moeten pleiten voor een sala risverbetering van twintig procent voor de leraren die na 1985 in dienst zijn getreden. „Dat betekent niet dat wij wil len dat de oudere leraren, die veel meer verdienen, moeten inleveren, of dat er op hun atv of vut bezuinigd moet worden. Nee, er moet gewoon meer geld van de overheid op tafel komen. De samenleving is er altijd vanuit gegaan dat ie mand leraar wordt uit een soort roeping. Gedeeltelijk is dat'zo, de motivatie onder le raren is heel hoog. Maar dat rechtvaardigt op geen enkele manier een te laag inkomen". Gisteren, op het symposium „De leraar, de spil van het on derwijs", traden de „Na-hos- sers" voor het eerst naar bui ten. Godsdienstleraar H. Ver- weij deed een oproep aan col lega's zich aan te sluiten en hun steun te betuigen aan de groep. „Ik las een maand gele den in de krant dat leraren van technische vakken extra betaald zullen krijgen. Ik roep u hierbij op dat extraatje te weigeren zolang dat niet voor elke jonge collega geldt", aldus Verweij. Gezien het uitbundi ge applaus dat hem ten deel viel, kan minister Ritzen bin nenkort een groot aantal te rugstortingen op zijn rekening verwachten. „Na-hosser" De Haan was vol gens eigen zeggen op zijn school de enige die in 1985 be zwaar maakte tegen de achter uitgang in zijn inkomen. „De meesten waren al lang blij dat ze een baan hadden", zegt hij. De gevolgen van de HOS wor den volgens hem nu pas dui delijk: „De pabo's lopen leeg, studenten van leraren-oplei dingen zullen nooit leraar worden. Ze zorgen wel dat ze in het bedrijfsleven aan de bak komen". Conclusie: „Scholen worden nu nog bevolkt door „dure" ouderen, en zullen.over tien jaar geen leraar meer kunnen vinden". den" gaan praten. Gisteren werd afgesproken dat dit op 4 april zal gebeuren. Levert dat niets op, dan sluit 'De Haan „harde acties" niet uit: „We hebben al boeren bereid ge vonden hun traktoren af te staan, om wegen te blokkeren en daar lessen te gaan geven. Verder denken we erover alle eindexamen-leerlingen een acht te geven, en anderen vaak vrijaf te geven". De Haan en zijn collega's zeggen actiegroepen als van de akker bouwers en de VVIO van ver pleegkundigen als hun grote voorbeeld te zien. Niets vernomen Drs. J. Bouwsma, voorzitter van het Nederlands Genoot schap van Leraren (NGL) en J. Tichelaar, secretaris van de ABOP, zeiden gisteren offi cieel nog niets vernomen te hebben van de eisen van de „Na-hossers". Bouwsma noemt de twintig procent salarisver hoging wel „een slag in de lucht": „Ik zou eerst wel eens willen weten waar dat getal op gebaseerd is. Bovendien mo gen hun eisen nooit ten koste gaan van andere sectoren in het onderwijs. Een jonge le raar vindt nog wel een andere baan, maar ouderen zijn vaak De leraar voor de klas. Jonge leraren willen twintig procent salaris erbij. veroordeeld tot levenslang. Aan hun situatie mag dus ze ker niet geknibbeld worden". Volgens ABOP-secretaris Ti chelaar is het veel belangrijker eerst maatschappelijk meer aanzien te verkrijgen met het beroep van leraar. „Pas wa neer je een breed maatschap pelijk draagvlak hebt voor je eisen, kun je iets bereiken. En dreigen met harde acties haalt daarbij weinig uit. De graan- boeren hebben met hun trak- tor-blokkades ook nog niets bereikt". Tichelaar zet boven dien vraagtekens bij de actie bereidheid van de leraren. Probleem Ook de op het symposium aan wezige politici toonden giste ren weinig perspectief voor de „Na-hossers". Goed, het pro bleem bestaat, maar CDA-ka- merlid Van de Camp komt bij voorbeeld zelf uit een agrari sche familie, „dus traktoren maken niet zo'n geweldige in- FOTO: DIJKSTRA zeggingen te doen. „Wanneer er meer geld voor de collectie ve sector moet komen, bete kent dat dat de belasting om hoog moet. Probeer dat maar eens te verkopen". Slechts VVD'er Franssen vond dat het huidige kabinet de „illusies die het in de verkiezingstijd heeft beloofd ook waar moet ma ken". Aardig, van Franssen. „Maar", zo mompelde een toe horend conrector, „was het niet ook zijn partij die in 1985 akkoord ging met de HOS?". JEAN-PIERRE GEELEN e we zo t< idsbi kwij na belei zelf itone (Van onze imentaire redactie) 1DIAAG De over- jieerderheid van de Kamer vindt dat meer geld moet ;en voor de behan- van gokverslaaf- (jlet- CDA-kamerlid brink diende daar- iteren, tijdens een >ver het kansspel een motie in die was ondertekend VdA, D66, GPV, n RPF. In Neder- ijn naar schatting nensen ernstig aan verslaafd. _:retaris Kosto (justitie) het weliswaar dat temm *r n'et wilde aangeven extra geld vandaan lomen, maar beloofde kiëze notie *n het kabinet te n r espreken. Het kabinet c ook buigen over een )tie waarin wordt ge- personeel bij po- justitie in te zetten opsporing en vervol exploitanten van ille- huizen en kansspelen, dient het kabinet zich en over de Wens van oordvoerster me- jL laas om de opbrengst l^fjegin volgend jaar in te instantloterij' (met de 'krasloten') vooral te laten komen aan istische sportbeoefe- gehandicaptensport. ties van CDA, PvdA, D66 gingen, zij het lengde gevoelens, ak- et de invoering van de öór k jen. t gev ne keer f krasloten. Dit zijn goedkope, op vele punten verkrijgbare loten, waarop men direct na aankoop door het wegkrassen van een ondoorzichtig laagje kan zien of men een priis heeft gewonnen. De woord voerders van genoemde frac ties uitten hun twijfels over de fraudebestendigheid van de lo ten en vroegen zich tevens af of de gokverslaving er niet mee in de hand wordt ge werkt. Staatssecretaris Kosto erkendedat deze risico's be staan. Hij toonde zich bereid over drie jaar aan de hand van de praktijkervaringen en en kele onderzoeken de voor- en nadelen van de instantloterij nog eens tegen elkaar af te wegen. Kosto benadrukte dat de in stantloterij een van de midde len is om illegale gokcircuits de wind uit de zeilen te nemen en het weglekken van Neder lands 'gokgeld' naar buiten kabinet besloten dat het aantal legale casino's in ons land (mo menteel acht in getal) met drie mag worden uitgebreid en dat de hoofdprijzen voor loterijen mogen worden verhoogd. Waar de nieuwe casino's zul len komen is overigens nog niet bekend. Het protest van de VVD'er Korthals tegen het kabinetsbesluit om vijf procent van de opbrengst van de nieu we instantloterij te schenken aan de binnenkort te privati seren Staatsloterij vond bij Kosto geen gehoor. Het geld voor de Staatsloterij moet be schouwd worden als compen satie voor de verwachte ver mindering in de verkoop van 'vijfjes' (eenvijfde van een heel lot van 25 gulden). De Tweede Kamer heeft het kabinet gevraagd om meer te doen slaafden, die ons land telt. voor de 20.000 ernstig gokver- FOTO: SP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Leerlin gen die in de zomer van 1992 naar de middelbare school gaan, krijgen te maken met de zogeheten basisvorming. Alle leer lingen volgen dan een driejarige algemene oplei ding waarbij 14 vakken verplicht zijn. De basisvorming zal ook gel den voor het lager beroepson derwijs, dat daarmee veran derd zal worden in 'voorberei dend beroepsonderwijs', waar in twee vreemde talen ver plicht zullen zijn. Staatssecre taris Wallage (onderwijs) heeft dit vanmorgen bekendge maakt in een voorstel tot wij ziging van de wet inzake de basisvorming. Het vorige kabi net had al een ontwerp wet bij de Tweede Kamer ingediend. Alle scholen voor voortgezet onderwijs zullen in het school jaar 1991-1992 moeten begin nen met de voorbereiding van de basisvorming. Voor de noodzakelijke veranderingen in de lesprogramma's en het opzetten van nieuwe toetsen en examens heeft Wallage tot 1994 een bedrag van 240 mil joen gulden beschikbaar ge steld. Met de invoering van de basis vorming zal de lesweek in het voortgezet onderwijs worden uitgebreid van 30 naar 32 uren. Tien procent van de les ruimte mogen de scholen naar eigen inzicht besteden, bij voorbeeld voor godsdienston derwijs of Fries. Voorts zal tien procent besteed moeten worden aan activiteiten ter ondersteuning van de basis vorming, zoals studiebegelei ding en beroepsorientatie. Voor alle vakken die in de ba sisvorming worden gegeven worden uniforme toetsen ont wikkeld die elke leerling in de loop van de eerste drie jaar zal moeten afleggen. Wallage is afgestapt van het oorspronke lijke idee om toetsen in ver schillende moeilijkheidsgraden te laten ontwikkelen. In de voorstellen van Wallage worden ook de opheffingsnor men voor 'categoriale scholen' (zoals aparte gymnasia of ma vo's) verruimd. Een school die minder dan 240 leerlingen heeft, moet zich aansluiten bij een scholengemeenschap. Specialisten verliezen kort geding over tarieven UTRECHT Vier specialisten die een kort geding hadden aan gespannen tegen het ziekenfonds ANOZ over de te vergoeden ANOZ hun de normale tarieven zou betalen, hoewel ze weige ren om de modelovereenkomst te tekenen die een onderdeel vormt van. het zogeheten vijf partijenakkoord over de specialiste ninkomens. Daarin is afgesproken dat specialisten die het op de modelovereenkomst gebaseerde individuele contract met het ziekenfonds niet tekenen, maar 90 procent van het gebruikelijke tarief krijgen. De vier specialisten wilden dat ANOZ een „alter natieve" overeenkomst zou aanvaarden en hun gewoon zou be talen. Volgens hen is de modelovereenkomst in strijd met de Ziekenfondswet en de Wet Tarieven Gezondheidszorg. Maar volgens mr. Hofhuis is dat niet het geval, nu de Ziekenfonds raad conform de wet de door respresentatieve organisaties geslo ten overeenkomst heeft goedgekeurd. Prof. Vroon heeft weinig vertrouwen in homeopathie UTRECHT De over- heid meet op een schanda lige wijze met twee maten als het gaat om homeopa thische middelen. Voor malig staatssecretaris Dees (volksgezondheid) heeft destijds deze middelen er kend hoewel hij wist dat ze niet hielpen, maar om dat veel mensen er toch baat bij zeiden te hebben. Dat is een beetje de eigen schuld van de biochemici, want de homeopaat is ze op de markt te slim afge weest. Dat zei hoogleraar en psycho loog prof.dr. P. Vroon gisteren op de 354e verjaardag van de Rijksuniversiteit Utrecht. Vroon gaf aan weinig vertrou wen te hebben in de homeopa thie. Dubbelblind onderzoek heeft volgens hem nog nooit bewijs geleverd dat deze gene- zingsleer ook werkelijk helpt. „Maar ja, bij de huisarts sta je na zeven minuten buiten met een aarzelend geschreven re cept. Een homeopaat stelt je in drie kwartier 75 vragen, zegt dat je aan een unieke ziekte leidt en logisch dat je dan denkt dat je met een ongeloof lijk knappe dokter te maken hebt. Als je dan buiten staat, ben je eigenlijk al genezen". Het placebo-effect (het psy chologische aspect waarbij een patiënt denkt dat hij is opge knapt of zelfs genezen) is in een derde van de gevallen mede debet aan genezing, zo becijferde de hoogleraar. Vroon haalde een onderzoek aan waarbij zwangere vrou wen met braakneigingen een braakmiddel kregen waarvan de arts echter zei dat het een anti-braakmiddel was. De vrouwen hadden nergens last meer van. Het effect van een geneesmiddel is een optelsom van fysisch-chemische en van psychologische aspecten. Zo zegt 90 procent van de hartpatiënten zich na een by- f>ass-operatie veel beter te voe- en, hoewel onderzoek uitwees dat slechts bij 20 procent de hartfunctie ook werkelijk ver beterde. Vroon: „Eigenlijk is het effect van een bypass-ope- ratie nul. Het gaat erom onder welke omstandigheden je het placebo-effect kan maximali seren". Hij raadde de genees middelenfabrikanten aan om placebo-pillen in hun assorti ment op te nemen, en wel in de vorm van kleine tabletjes in felle kleuren. „Gekoppeld aan een merknaam werken ze nog veel beter dan als ze mer- kloos zijn". Bruidsparen betalen te veel BREDERWIEDE Een 46-ja- rige medewerker van de ge meente Brederwiede heeft vo rig jaar enkele tientallen pa ren teveel leges laten betalen voor het voltrekken van het huwelijk. Het geld stopte hij in eigen zak. Het ging om circa 6000 gulden.. Onderzocht wordt of de man, die sinds 1973 werkzaam is op de afde ling bevolking, ook in de voor gaande jaren teveel leges heeft geïnd. De ambtenaar is inmid dels geschorst. 28 maart Prins Claus verricht in Am sterdam de officiële ope ning van het nieuwe hoofd kantoor van Pierson, Hel dring Pierson N.V. Prinses Margriet opent in de RAI de Huishoudbeurs. JBAAI' door WILLEM RITSTIER VEN PAT MU ELKE AVOND AtLEEN EAAT HEB X DAT GE- DEN HAAG Defensiemi nister Ter Beek trekt ongeveer één miljoen gulden uit ten be hoeve van de zogeheten oor logsveteranen. Met die term worden enkele honderddui zenden mannen aangeduid: soldaten uit de Tweede We reldoorlog, militaire verzets- deelnemers, KNIL-militairen, Indiëgangers, Korea-vrijwilli- gers, Nieuw-Guinegangers en 'Unifillers' die in Libanon zijn geweest. De helft van het geld wordt besteed aan de oprichting van een zuilengalerij bij het monu ment in Roermond ter nage dachtenis van de vijfduizend militairen die tussen 1945 en 1962 gesneuveld zijn in Indië en Nieuw-Guinea. Op de zui len zullen de namen van alle gevallenen worden gegra veerd. Voorzitter G. van Maarseveen van de Stichting Veteranen Platform toonde zich teleurge steld dat er niet meer geld be schikbaar komt voor de oud- strijders. „Persoonlijk zou ik de zuilengalerij graag in heb ben willen ruilen voor een fi nanciële schadevergoeding voor de overlevenden van de betreffende acties". Minister Ter Beek meent ech ter dat het belangrijker is im materiële erkenning te geven. Alle groepen veteranen heb ben gemeen dat hun behoefte aan maatschappelijke waarde ring vaak niet of te laat onder kend is, aldus de bewindsman. In zijn gisteren gepresenteerde nota 'Zorg voor veteranen in samenhang' zegt Ter Beek dat in deze tijd van internationale Iri overleg met de Stichting Veteranen Platform, bestaan de uit vooral oud-Indiëgan- gers, heeft minister Ter Beek besloten steun te gaan verle nen aan particuliere initiatie ven, die zich richten op voor lichting over de betekenis van oorlogsgeweld in de belevings wereld van veteranen. Voorts komt er een draaginsigne voor alle veteranen die lijden onder lichamelijke of psychische ge volgen van oorlogsgeweld. Nog dit jaar zullen deze eerste gewonden-insignes worden uitgereikt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3