'Confessionele scholen krijgen nieuwe kansen' Lubbers: minderheden serieus nemen kerk wereld Religieuzen Tsjechoslowakije voor bijna onmogelijke taak De 'hardheid' van Lubber; brieven van lezei 1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSommit DINSDAG 27 MAART 1990 PAGI Wereldraad bereidt nieuwe assemblee voor GENEVE De voorbereidingen voor de zevende assemblee van de Wereldraad van Kerken in 1991 zijn in volle gang. Niet alleen in Genève, waar gisteren het voorlopige programma werd gepresenteerd, ook in Canberra, waar afgevaardigden van de ruim driehonderd lidkerken in februari zullen samen komen. Het thema van de nieuwe assemblee luidt: 'Kom, Heili ge Geest - vernieuw de hele schepping'. Mevrouw Jean Skuse, belast met de coördinatie wees er op dat de rooms-katholieken (er komen twintig officiële waarnemers) er zoveel mogelijk bij zullen worden betrokken. De Westduitse theologe Margot Kassmann zei over de biieen- komst van het conciliair proces in Seoul dat de besluiten aldaar ..een oecumenische katechismus vormen inzake sociaal-ethi sche vragen waarover binnen de oecumenische beweging over eenstemming bestaat". Zij vormen de basis voor de komende activiteiten in de kerken. De spanning tussen plaatselijk en wereldwijd werd in Seoul zeer duidelijk, aldus Kassmann. Eerst moeten de kerken regio naal en per continent trachten vast te stellen wat zij aan het geheel hebben bij te dragen, voordat gemeenschappelijk han delen mogelijk is. Seoul was slechts een begin en meer niet, zo zei Kassmann. Dit begin moet op de algemene vergadering van de Wereldraad, volgend jaar in Canberra, en daarna worden voortgezet. Tijdens de korte discussie erkende de Zwitserse voorzitster van de stuurgroep die de bijeenkomst in Seoul heeft voorbereid, dr. Marga Btlhrig, dat op aandringen van de RK Kerk de woorden „conciliair proces" uit het slotdocument wa ren weggelaten. Wij minachten veel om onszelve niet te minachten. Litouwse kerk teleurgesteld over Vaticaan (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Vertegenwoordi gers van de Litouwse katho lieke kerk zijn teleurgesteld over de geringe Vaticaanse steun voor hun natie in het conflict met de Sovjetunie. Na het besluit tot afscheiding hebben Litouwse ballingen er in Italië er bij Johannes Pau- lus op aangedrongen, dat hij zich over de kwestie uit zou spreken. Afgelopen zondag - in zijn wekelijkse toespraak tot de gelovigen op het Sint Pietersplein - heeft hij dat ook gedaan, maar zijn met spanning afgewachte bood schap bleef steken in alge meenheden en bracht niet de onvoorwaardelijke steun, waar de Litouwers op hoop ten. De paus riep beide partijen op om niet te hard van stapel te lopen en in gezamenlijk over leg een 'rechtvaardige en vreedzame oplossing' te vin den. Zonder daarbij aan te ge ven in welke richting die op lossing zou moeten gaan. In theorie zou de paus de eerste moeten zijn om de beslissing van het parlement van Vilni us te onderschrijven. Het Va ticaan heeft namelijk nooit de inlijving in 1940 van Litou wen bij de Sovjetunie erkend en de vooroorlogse Litouwse republiek beschikt nog altijd over een diplomatieke verte genwoordiging bij de Heilige Stoel. Mgr. Andanas, de rector van het Litouws pauselijk priestercollege in Rome en voorzitter van de Litouwse gemeenschap in Italië, is daarom verbaasd over de ge reserveerde houding die de paus tegenover zijn voor 80% uit katholieken bestaande volk aan de dag legt. Maar Karol Wojtila is uit buigzamer hout gesneden dan Andanas voor wie het communisme in welke vorm dan ook de 'in carnatie van de duivel' blijft. De paus hecht aan de goede betrekkingen met de Sovjetu nie, die al concrete resultaten beginnen op te leveren in de netelige kwestie van de Oek- raiense geünieerde kerk (de katholieken met oosterse ri ten). De enkele miljoenen geünieerden die door Stalin gedwongen bij de orthodoxe kerk waren gevoegd en daar door van hun bisschoppen en kerken werden beroofd, krii- gen deze binnenkort terug, als tenminste de verhoudingen tussen Kremlin en Vaticaan niet verslechteren. De Vati caanse diplomatie moet dus uiterst behoedzaam manoeu vreren om zowel de kool als de geit te sparen. Zij mag de Litouwse gelovigen niet open lijk afvallen, maar evenmin de pas twee weken geleden aangehaalde en nog fragiele diplomatieke betrekkingen met de Russen in de waag- schal stellen. Ramadan vandaag begonnen Ramadan In de islamiti sche wereld is vandaag de ra madan, de islamitische vas tentijd, begonnen, nadat gis teravond in Noord-Jemen de nieuwe maan aan de hemel was gezien. Ook in Saudi- Arabie deelde de staatsradio mee dat de sikkel van de nieuwe maan door twee men sen was gezien. Koning Fahd en kroonprins Abdullah wen sten de moslims in de wereld in de komende maand „zegen, genade en goedheid" toe. beroepingen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Vriezenveen M. Zoete- wey te Berkel en Rodenrijs. Aange nomen naar Arnhem H.J. Ruis te Utrecht; naar Arnhem mw.B.J. La- zonder te Utrecht; naar Raalte H. Bousema te Bargum. Beroepen te Linschoten R.H. Kieskamp te Leer dam Gereformeerde Kerken Beroepen te Culemborg dr. K. Sprönk te Monnickendam, die dit beroep heeft aangenomen; te Doe- tinchem drs.D.A. Bos te Bennebroek Aangenomen naar 's-Gravenhage- Oost als geestelijk verzorger van de St. Bronovo/Nebo mw.drs.T. Koop man, geestelijk verzorger van het Beatrixverpleeghuls te Culemborg. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Gouda en voor Zuidla ren (tweede pred.plaats) H. Drost te Rotterdam-Oost; voor Meppel J.J. Poutsma te Hardenberg. Bedankt voor Meppel J.J. Poutsma te Har denberg. Beroepen te Wlnsum- Obergum A.L.Th, de Bruijne te Nij- verdal; te Zeist voor de geestelijke verzorging in De Wijngaard J.C. Post te Spakenburg-Zuid. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Baarn C. Westerink te Den Helder. Bedankt voor Rotter dam-West R. van Beek te Veenen- daqj (Pnielkerk). TEGEN DE TREND VAN INDIVIDUALISERING EN SCHAALVERGROTING AMERSFOORT Con fessionele scholen die het minst ernst maken met de identiteit, krijgen het in allerlei opzichten het moeilijkst om te blijven voorbestaan als confessio nele school. Die voorspelling deed drs. K. de Jong Ózn., voorzitter van de'Unie School en Evangelie, tijdens een werkvergadering van de Unie in Amersfoort. De eigenheid van confessio nele scholen is te vinden in allerlei aspecten van het schoolleven, aldus De Jong. Bijvoorbeeld in het gods dienstonderwijs, de leerstof en in het gemeenschapskarakter van de schoolgemeenschap. De hedendaagse mens heeft volgens onderzoek het meest behoefte aan 'ergens bij ho ren' en aan 'van betekenis zijn'. Deze verlangens zouden volgens De Jong weieens te maken kunnen hebben met het individualisme en bij het in toenemende mate vragen hebben bij de zin van het be staan. „Hier kom je een be langrijke opdracht tegen voor de confessionele school: de leerlingen deel laten uitma ken van een gemeenschap waar ze bij horen, waarin ze zich gekend weten. En ook: de leerlingen laten zien dat een leven vanuit de bijbel, met God, de moeite waard is". Deze opdracht plaatste De Jong in felle woorden tegen over 'de trend van vandaag,' namelijk het streven van ae overheid om een school die naarmate ze meer gediplo meerde leerlingen en meer leerlingen aflevert die op de arbeidsmarkt passen, beter te bekostigen (meer geld geeft). „En dat dan op scholen die steeds groter moeten worden, steeds meer en beter bedrijfs matig moeten worden geleid, die zelf ook de markt op moeten alsof ze zeeppoeder verkopen. Straks krijgen we nog in de Ster-reclame naast aandacht voor 'verbeterde Dreft', die voor 'verbeterde mavo!' aldus De Jong. De trend van de verzakelij king in het onderwijs kan door het confessioneel onder wijs niet genoeg worden ge wantrouwd, aldus De Jong. De Unie-voorzitter hekelde in dit verband het CDA dat naar zijn oordeer niet kritisch ge noeg is op de extreme schaal vergroting, die in het onder wijs dreigt plaats te vinden. Pluriformiteit De werkvergadering van de Unie ging over pluriformiteit in het protestants-christelijk onderwijs. Er is sprake van een nieuwe verzuiling van dat onderwijs en wel in de rech terflank. Zo ontstaan er evan gelische scholen, die het net weer anders doen dan refor matorische scholen en die zijn op hun beurt weer anders dan de 'gewone' protestants-chris telijke scholen. Dat beeld steekt schril af te gen de secularisatie-ontwik keling van de laatste tiental len jaren in de Nederlandse samenleving als geheel, zo liet de Amsterdamse godsdiens tsocioloog prof. dr. G. Dekker (VU) zien. Hij herinnerde er aan hoe de godsdienstigheid in ons land vermindert; hoe de godsdienst steeds meer wordt teruggedrongen in het privé-domein en dat de gods dienst steeds meer wordt aan gepast aan de samenleving. De veranderingen zijn enorm snel gegaan. Nog in de jaren vijftig bestond er bij protes tanten vrees voor rooms-ka- tholieke 'overheersing'; de hervormde theoloog Van Niftrik had bij wijze van spre ken visioenen van de brand stapel en voorspelde massale emigratie van protestanten wanneer 'Rome' de meerder heid in Nederland zou wor den. Nu is het niet meer de twee deling: rooms-katholiek en protestant die geldt in ons land, maar die van kerkelijk of onkerkelijk. Consensus Tegenover de individualise rende tendensen in onze sa menleving blijkt de behoefte naar consensus; naar een hou ding waarin mensen het over dingen eens kunnen zijn. Steeds meer mensen beseffen Prof. dr. g. Dekker FOTO: PERS UNIE dat er grenzen zijn aan de in dividualisering. Ze zien dat ondanks dereguleringsproces sen de overheid voor steeds meer wetgeving zorgt omdat er steeds minder gemeen schappelijke vanzelfsprekend heden zijn in onze samenle ving voor het doen of laten. Temidden van allerlei groepe ringen, is de christelijke le vensbeschouwing eigenlijk de enige die een totaal-concept geeft voor het totale leven, een samenhangende visie kan bieden voor het leven van mensen en voor een samenle ving. In die zin zou je kunnen spreken van een crisis in de seculariteit en ligt er volgens prof. Dekker een nieuwe kans voor confessionele organisa ties. LÜTSEN KOOISTRA BRNO De orde van de hos pitaalbroeders van St. Johan nes de Deo in Tsjechoslowa kije staat na meer dan veertig jaar vervolging onder het communistische regime voor een bijna onmogelijke taak. „Het wordt bijzonder moeilijk de orde opnieuw op te bou wen - al betekent dat niet dat we daarvoor niet erg ons best gaan doen", aldus de prior-ge neraal van de orde, Brian O'Donnell, na een bezoek van drie dagen aan Tsjechoslowa kije. Toen de communisten in 1948 de macht grepen, waren er ongeveer vijftig religieuze or den en congregaties in Tsjechoslowakije. Twee jaar later werden ze op last van de regering opgeheven en wer den hun bezittingen geconfis queerd. De meeste religieuzen werden gevangen genomen, naar werkkampen gezonden of gedwongen slavenarbeid te verrichten. Slechts enkele communiteiten overleefden de vervolging, waaraan eind vorig jaar een einde kwam. Volgens waarnemers zijn van de duizenden religieuzen in 1948 nog slechts 1.000 paters en broeders en ongeveer 4.000 zusters in leven. O'Donnell, die in Rome woont, werd in Brno verwel komd door een kleine groep ordeleden in versleten bruine habijten. Hun stemmen tril den van ouderdom en ontroe ring, toen zij bij de ingang van hun klooster de hymne van de broeders ten gehore brachten. De jongste broeder is de zeventig al gepasseerd, de oudste is bijna negentig. De meesten was het sinds 1950 verboden hun werk in het naast het klooster gelegen zie kenhuis voort te zetten, maar ze mochten wel in het kloos ter blijven wonen. Het zie kenhuis werd door de staat Panorama van Brno de broeders waren getekend door de ontberingen die zij de afgelopen 40 jaar hebben moeten ondergaan, maar hun geloof en loyaliteit aan hun orde hadden zij weten te be waren. Allen maakten en thousiast plannen voor de toe- FOTO: CTK komst. „Allereerst willen wij het klooster en de kerk van Brno overnemen en ze tot een bejaardenhuis verbouwen", aldus broeder Ladislav, die acht jaar geleden in het ge heim tot overste werd be noemd. „Daarna willen wij graag onze bezittingen in Val- tice terugkrijgen". Volgens een nieuwe wet heb ben religieuze orden en con gregaties vijf jaar de tijd om in beslag genomen bezittingen op te eisen. Het klooster en het ziekenhuis in Valtice bij de grens met Oostenrijk wer den in het begin van de ze ventiende eeuw gesticht. Van- daaruit bouwden de broeders kloosters en ziekenhuizen in Oostenrijk, Bohemen, Mora- vië, Slowakije en Hongarije, gebieden die toen deel uit maakten van het Habsburgse keizerrijk. O'Donnell deelt het enthou siasme van broeder Ladislav, maar ziet nog veel problemen. „Onze belangrijkste probleem is nieuwe leden te winnen. Alle orden in de wereld kam pen daarmee, maar het is een bijzonder nijpende kwestie in een land waar elke vorm van godsdienstonderwijs meer dan 40 jaar verboden is geweest". DEN HAAG Premier Lubbers reageert vandaag in inter pellatie, aangevraagd door het Kamerlid Andrée van Groen Links, nader op zijn uitlatingen voor de IKON-radio over een minder softe" aanpak van werkloze minderheden. Van Es stoort zich vooral aan de uitlating van de premier dat bepaalde minderheden de sociale verzorgingsstaat -buiten hun schuld- verkeerd zijn gaan vertalen. Ze denken dat ze niet hoeven te werken als ze hun boterham van een ander krijgen, aldus Lubbers. De Groen Links-afgevaardige vindt dat „tamelijk boude beweringen", omdat hij daarmee de sug gestie wekt „alsof culturele minderheden alhier het iyel pret tig vinden dat zij niet hoeven te werken Hieronder volgt de letterlijke tekst uit het interview dat als aanleiding had de winst van de Centrumpartij en Centrumde mocraten bij de gemeenteraadsverkiezingen. Vraag: De Centrum-Democra ten hebben in zekere zin hun macht versterkt. Als u dat eens in aanmerking neemt en dat afzet tegen het beleid van sociale vernieuwing. Heeft dat invloed op elkaar? Lubbers: „Jazeker. Dat heeft invloed. Allereerst dit: men spreekt over de versterking van de Centrumpartij. Als ik Nederland op dit punt verge lijk met andere landen mogen we best zeggen dat we goed scoren. Het valt nog wel mee in Nederland. Dat is één. Ten tweede, moeten we dan maar achterover gaan zitten? Nee, ik vond het rapport van de WRR (Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid, red.), met als centrale in valshoek: ook daar sociale vernieuwing, gericht beleid, evenwicht tussen rechten en plichten, een prima stuk". „En ik vind dat we dat dat ook zo in de sociale vernieu wing moeten gaan doen. Dat betekent heel concreet naar de minderheden: die groepen serieus nemen; die kunnen dezelfde bijdrage leveren aan de Nederlandse samenleving als anderen. Daar zitten na tuurlijk handicaps tussen, taal etc. Maar die zijn overwin- baar. We moeten echt in de praktijk komen tot kansen en mogelijkheden voor hen, maar het moet evenzeer in de praktijk komen tot een min der softe benadering". „Er moet meer een lijn ko men van: we spreken ook aan. Het is niet alleen het pro bleem, de wroeging en het te kort van de hier geborenen dat de werkloosheid te hoog is onder allochtonen. Omge keerd moet het ook zo zijn dat een groep van allochtonen zegt: wij aanvaarden eenvou digweg zelf niet dat zo'n groot deel van ons werkloos is; wij organiseren ons en wij gaan er iets aan doen. Er zijn ook twee mogelijkheden. Die twee bewegingen moeten elkaar ontmoeten. Maar 'minderhe denbeleid' als zorgbeleid, als alleen het voorkomen van discriminatie, als het alleen aanbieden van zaken, is on toereikend". „Minderhedenbeleid bgint met elkaar volstrekt ernstig te nemen in rechten. Degenen die hier wonen hebben de zelfde rechten, maar zij heb ben ook dezelfde plichten. En die zeer elementaire benade ring moeten we inhoud ige- ven; dat is ook een onderdeel van sociale vernieuwing. En dan voorspel ik u dat we erin zullen blijven slagen ontwik kelingen als die van de Cen trumpartij terug te dringen, klein te houden. Doen we dat niet, dan gaan we hopeloos de fout in. We zijn inderdaad kritische grenzen gaan nade ren en ik denk dat... Hoe bedoelt u dat? „We zijn kritische grenzen gaan naderen in het aanvaar den van te weinig integratie en participatie. Integratie in werken en participatie in de samenleving. Dat wordt aan vaard in de zin van: het is nu eenmaal zo. De spanningen die daaruit voortvloeien, doen zich met name voor in bepaal de wijken. Dan kregen we de neiging -gelukkig zijn we dat voorbij- om te zeggen: aan die minderheden moeten we wat doen, want dat is allemaal zie lig. En dan gaan we aparte re gelingen voor minderheden in de oude wijken maken". „Natuurlijk werden de Neder landers die daar zijn opge groeid, die daar geboren zijn, daar razend van. Die zeiden: waarom zij wel en wij niet? Dan vergroot je de spaningen. Heel goed bedoeld beleid ten gunste van minderheden komt dan precies in z'n tegen deel te verkeren. Daarom moeten we naar een volwas sen benadering toe. En als ik zeg: we naderen grenzen... Die grenzen meet je in scheld partijen, in vormen van dis criminatie, in uitingen die niet goed zijn en die ons ei genlijk niet passen als Neder landers met ons fundamenteel democratisch gevoel". -Ja, maar kennelijk ook met een racistisch gevoel. „En daarom zeg ik: we heb ben grenzen benaderd. Want het is toch onverdraaglijk dat in Nederland het racisme zou kunnen gaan woekeren?" Premier Lubbers FOTO: DIJKSTRA -Nog sterker, het woekert. „Jazeker, maar mijn stelling is dat we grenzen benaderd hadden, omdat er een foute beleidsconceptie in zat. Men sen met goede doelen, die hadden het alleen maar over: gij zult niet racistisch zijn, gij zult meer mogelijkheden bie den aan minderheden. En vervolgens zeiden ze: dat was het hele verhaal". „Nee, dat was niet het hele verhaal. Ik geloof dat we zelfs moeten stellen dat ons hele systeem van de verzorgings staat -die hier geënt is op een traditie van: je verdient als je kan je eigen boterham, maar kom je door omstandigheden in de moeilijkheden, dan is er een sociaal verzekeringssys teem- door mensen uit andere culturen vaak ook verkeerd geïnterpreteerd werd". „Dat was niet hun fout, dat was de onze. Die mensen be grepen het niet. Die zeiden: je werkt om een boterham te verdienen en als je die boter ham van een ander krijgt, dan hoef je natuurlijk niet te werken, dat is toch kennelijk de bedoeling van de Neder landse samenleving..." „Dan geloof ik echt dat daar missignalen zijn gegeven. En dat het signaal van: wij van gen jullie goed op, want we hebben toch onze bijstandswet en onze uitkeringen en dat is het verhaal.... Die aanpak heeft de problemen bepaald niet verkleind. Dat is ook niet echt sociaal. Echt sociaal is het om te zeggen: dit is'een tussenstation, het kan nu he laas niet anders, er zijn mis schien nu nog te weinig bar nen voor jou, gezien jouw ca paciteit, maar daar moeten we iets aan doen met scholing en vorming... -...en gezien je kleur....? „...en gezien je kleur -want mensen denken vaak dat ze iets niet kunnen omdat ze die kleur hebben- die handicap moeten we met elkaar over winnen. Maar het uitgangs punt moet zijn: wèl ook aan het werk. Ik durf rustig te zeggen -het gaat me er niet om het mooi te praten- dat ik één en andermaal pleidooien voor minderheden heb ge voerd en dat doe ik nog steeds. Ik voel me er zeer ver want mee, omdat ik zelf in de politiek gegroeid ben vanuit de emancipatietraditie. Men sen door laten komen die in de achterstand stonden. Maar in m'n botten zit ook dat je pas echt doorbreekt in relatie met die minderheden, als je ze ook aanspreekt en niet alleen iets biedt. De ene valkuil is: de tekortkoming bij hen te leggen, de andere is: de te kortkoming alleen bij de sa menleving te leggen. Laten we heel eerlijk zijn: we heb ben over en weer werk te doen en laten we dat met el kaar doen. Dan zeg ik: met el kaar, met de minderheden. Niet de ander, nee wij sa men". CcidócSouAOTta IB/ Het fenomeen Centrumpartij en de positie van etj3^ minderheden zijn politiek zeer gevoelige onderwerpen de twee in onderlinge samenhang ter sprake brengt b 5 ee zich op glad ijs. In elk geval moet hij z'n woorden o iet goudschaaltje wegen. Bepaalde groeperingen staan onm van lijk klaar met het beladen woord 'discriminatie' en zijn waf de kippen bij om de spreker aan de schandpaal te na Premier Lubbers kan ervan meepraten. Hij wijdde het ir lopen weekeinde in een radiointerview een bespiegelii ,ap het verkiezingsresultaat van Janmaat en diens geestve ar s ten. De groei van ultra-rechts was Lubbers eigenlij]; meegevallen. In veel grote steden, waar buitenlanders het straatbe de oude wijken beheersen, is onder de autochtone Nedk ders een eng sfeertje ontstaan. Een ongezond vruchtbar dingsbodem voor de vreemdelingenhaat die in het on ringende buitenland helaas al op vrij grote schaal hee geslagen. Het siert ons goede vaderland dat racistische misten hier tot dusver niet echt vaste voet hebben gek Maar, zei de minister-president, dat kan nog komel I de immigranten hebben het voor een deel in eigen har minderheden zullen nadrukkelijker moeten tonen dat onze samenleving willen integreren. Zij moeten elke vermijden, dat ze alleen maar zijn gekomen om te profL van onze nog altijd relatief ruim bemeten sociale voori gen. MlSSCHIEN zou de overheid iets minder voorzichti de etnische groepen moeten omspringen, aldus de suj van Lubbers. Misschien hebben we te zeer op eieren g( zijn we te 'soft' geweest en moeten we onze aanpak bijl De uitlatingen van de premier hebben een voorspelb. vlov-reactie opgeroepen bij onder meer Groen Links Nederlands Centrum Buitenlanders. Uit die kringen Lubbers voor de voeten geworpen dat hij de aanwj Centrumdemocraten en Centrumpartij ten onrechte liseert. En erger nog, dat hij de etnische minderhet schuld in de schoenen schuift. Die verwijten komen ongetwijfeld voort uit respel betrokkenheid bij het lot van een groep die tegen dank aan de marge der samenleving bivakkeert. Maar €S| le bewogenheid betekent niet dat men elke nuance i oog moet verliezen en dat men iedere kritische kantte] |0p als perfide stemmingmakerij mag kwalificeren. L heeft in wezen namelijk helemaal niet zulke 'verschri ieid ke dingen' gezegd. Het is een feit dat gegeven de problematiek van nische minderheden Nederland gelukkig tamelijk reageert vergeleken met Duitsland, Frankrijk en Groo ig tannië. Het is tevens een feit dat, als niet snel adequate1 w regelen worden getroffen, in de grote steden in ons la degelijk eenzelfde ongewenste, explosieve situatie ka j staan als elders in de Europese Gemeenschap. Een di kan alleen betrekking hebben op de vraag welke ma h len het beste kunnen voorkomen dat etnische minde een onoverbrugbare achterstand oplopen ten opzichte Nederlandse bevolking. HET kabinet gokt wat dit aangaat op een vrijwillige ning van het bedrijfsleven en op een miraculeuze we standing van de arbeidsbureaus. Het bedrijfsleven zo verplicht moeten voelen een X-aantal buitenlanders ti len en in dienst te nemen, desnoods met een rapportag als moreel drukmiddel achter de hand. De arbeidsbi nieuwe stijl moeten hun kaartenbak-mentaliteit kwij en aan actieve arbeidsbemiddeling gaan doen, met na bate van kansarme groepen. Wil dit minderhedenbelei van slagen hebben, dan moeten de minderheden zelf les op alles zetten. Zoals dat eveneens van 'autochtone lozen' wordt verwacht. tl Die boodschap heeft Lubbers over het voetlicht brengen. En dat mag. Men kan de premier hooguit 1L nemen dat hij te vroeg is geweest met zijn verhaal. Di heid houdt voorlopig vast aan betrekkelijk milde stru maatregelen. Zolang dat het geval is, komt een 'har< stelling ten opzichte van de minderheden wat over. Laat eerst de scholingsplaatsen en banen er ma. komen. Dan zal vanzelf blijken dat het kapittelen vi tenlanders, met een appèl aan hun eigen verantwooi heidsbesef, in veel gevallen overbodig is. nai1101 bri Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezcj stukken te bekorten. Verkiezingen (2) Alle politici breken zich het hoofd over de slechte opkomst bij de gemeenteraadsverkie zingen. Maar weinig of niets hoor je over de afschaffing van de stemplicht. Want mijns inziens zou een eventuele her invoering daarvan tot een ho gere opkomst kunnen leiden. Er is nog een andere mogelijk heid om de mensen te bewe gen naar de stembus te gaan. Namelijk door een regeling, waarbij alle stemmen van Jn mensen die niet zijn e opdagen, toch worden 1 teld en over de partije den verdeeld naar rallc het door de wel-stemm e gebrachte aantal stemm !1 is democratisch, want11 een afspiegeling van M van het echte kiezeno1 Verder verhoogt zo'n re: de kiesdrempel voor k ongewenste partijen. '"e heeft wellicht tot gev nee men de volgende keer ti ver zelf gaat stemmen. W. van den Burgh, VOORBURG. £cidóe Sowuvnt*! Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. IB; Tf Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15Of^C Abonnementsprijzen (inclusief 6 BTW.) Bij automatische betaling: per maand 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsv 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050 Bij betaling per accept-gnc f V et c

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2