Geen opzet bij onwettig afvoeren chemisch afval Katwijkse politie wil meer hulp voor gebruikers drugs Bezwaren tegen terrei voor vrachtauto's zijn ten onrechte verworpe College zonder CDA niet bespreekbaar Scholen krijgen lesmateriaal van Oranjevereniging LEIDEN OMGEVING CfiidaeSotvumt DINSDAG 27 MAART 1990 PAGI1 yj Zilveren Kruis en PWZ gaan nauwer samenwerken NOORDWIJK Particuliere verzekeraar Zilveren Kruis in Noordwijk en ziekenfonds PWZ (Purmerend, Wormer, Zaan land) gaan de bestaande samenwerking uitbreiden. De direc ties hebben daarover deze week overeenstemming bereikt. Met de nieuwe vorm van samenwerking zeggen Zilveren Kruis en PWZ „een voorschot te nemen op het mogelijk ver dwijnen van het onderscheid tussen particuliere verzekering en ziekenfondsverzekering". Plannen van het kabinet geven aan dat er in de toekomst geen onderscheid meer zal zijn. Als het zover is willen PWZ en Zilveren Kruis als één ziektekos tenverzekeraar gaan opereren. PWZ telt op dit moment onge veer 175.000 ziekenfondsverzekerden en 15.000 Zilveren Kruis-verzekerden. Als gevolg van de nieuwe samenwerking wordt een groei va >t aantal verzekerden verwacht. Er zal een nieuwe PWZ-z ^.lekostenverzekering tot stand komen waarvoor Zilveren Kruis als verzekeraar optreedt. Deze polis wordt speciaal voor de PWZ-regio ontwikkeld. Antisemitische leuzen op muren in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Op diverse muren, garagedeuren en vuilnisbakken zijn zondaga vond antisemitische en fascisti sche leuzen en hakenkruizen ge klad. De daders zijn bezig ge weest in de Julianastraat, de Prins Hendrikstraat, de Wilhel- minastraat, de Emmalaan en de Jan Nieuwenhuizenstraat. Omdat onder de leuzen een aantal malen de letters RD zijn aangebracht, gaat de politie ervan uit dat de daders komen uit het zogeheten Rooie Dorp, de Tolstraat en om geving. Schakelfout oorzaak van aanrijding VOORSCHOTEN Een 34-jarige Leidenaar heeft gistermiddag een aanrijding veroorzaakt op de Veurse- weg in Voorschoten. De man reed in de richting van de Leidseweg. Ter hoogte van manege Vreehorst wilde hij terugschakelen, maar hij vergat dat hij toevallig in een auto met auto matische versnellingsbak reed. De automaat werd abrupt in de achter uitstand gezet, waardoor de wagen dwars over de weg kwam te staan. Twee achteropkomende auto's, be stuurd door een 76-jarige man uit Voorschoten en een 30-jarige man uit Nunspeet reden vervolgens op de Leidenaar en elkaar in. Er was alleen materiële schade. Het verkeer werd enige tijd opgehouden. NOORD WIJKS BELANG EN PVDA: NOORDWIJK Noord- wijks Belang en de PvdA vinden dat het CDA niet buitenspel gezet mag worden bij de vorming van een nieuw college van burgemeester en wethouders. Een op de avond van de ge meenteraadsverkiezingen ge dane suggestie om door een samengaan van VVD, Noord- wijks Belang en de Partij van de Arbeid (tezamen 12 ze tels), eventueel aangevuld met de beide zetels van Groen Links, het CDA met haar zeven zetels buitenspel te zetten, blijkt bij de beide fracties geen gehoor te vin den. „Dit is voor ons niet be spreekbaar", verklaarde P.J. Barnhoorn, fractievoorzitter van Noordwijks Belang gis teravond. Naar zijn mening zou het uitsluiten van het CDA* bij de collegevorming geen recht doen aan de uit slag van de verkiezingen. Bij het bekijken van de ver- kiezigsuitslag per stembureau wordt overigens duidelijk dat puur plaatselijke omstandig heden de zetelwinst van de VVD, die het landelijk zo slecht heeft gedaan, hjëbben opgeleverd. Duidelijk is dat de verkoopkwestie van huur woningen in Boerenburg stemmenwinst heeft opgele verd. In het stembureau V (Gebouw Interkruis) werden 196 stemmen op de liberalen uitgebracht tegen 89 bij de verkiezingen in 1986. Ook bij het stembureau in het Buurt huis (455 tegen 392) en de school in het Vinkenveld (163 tegen 98) boekte de VVD winst. Vrouw gewoy. est LEIDERDORP jarige Leiderdorpse 1ST. termiddag gewond bij een aanrijc" kruising Engelenda pri tenhoflaan. fietste op de Buitenl [elof en wilde de Enge rdar richting Schansen o ken. Zij zag een nad auto over het hoo rard stuurd door een 3 st i man uit Rijnsburg de richting van de ciale weg vijf rei ge vrouw werd aang hun en kwam te vallen [ht met spierkneuzinge gebracht naar het misch Ziekenhuis I er d Politie dregt lijk op uit Zegerplas ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gis teren een lijk opgedregd uit de Zegerplas. Werknemers van een baggerbedrijf ontdekten de ledematen gisterochtend vroeg en waarschuwden de politie. Het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk doet on derzoek. De Alphense politie vermoedt dat het gaat om de vrouw en de man uit Alphen die sinds 1982 zijn vermist. Een getuige zag de vrouw in het water vallen en haar vriend erachter aan springen. Beide personen zijn nooit ge vonden, ook al werd destijds veel onderzoek gedaan. „De plas is veertig meter diep en de bodem zit vol sleuven. Kennelijk is er door het zuigen wat omgewoeld", verklaart politiewoordvoerder H. Schim mel de vondst. Aan de hand van onder meer gegevens over de kleding wordt mogelijk be kend of het inderdaad om een van deze twee mensen gaat. SDB OVER STEEKPROEF ONDER BEDRIJVEN: BOLLENSTREEK Dat, zoals vorige week bekend werd, op grote schaal che mische afvalstoffen door bedrijven in de Duin- en Bollenstreek onwettig wordt afgevoerd, is eerder het gevolg van slordigheid dan van een moedwillige overtreding van de wet. Dat zei C. Saris, portefeuille houder milieu in het Samen werkingsorgaan Duin- en Bol lenstreek (SDB), gisteren bij de presentatie van een tweetal nota's over het milieusamen werkingsproject van de SDB. Onderzoek van de SDB bij 388 bedrijven in de aangesloten gemeenten Hillegom, Kat wijk, Lisse, Noordwijk, Noord wijkerhout, Riinsburg, Sassen- heim, Valkenburg, Voorhout en Warmond heeft uitgewe zen dat bijna de helft van die bedrijven (46 procent) milieu onvriendelijke afvalstoffen onwettig afvoert. Vaak was gewoon onduidelijk wat er met de stoffen was gebeurd. Volgens Saris betekent dit niet dat de bedrijven willens en wetens de wet overtreden. „Er is door de gemeenten, bij ge brek aan financiële middelen, gewoon niet gecontroleerd en dat heeft slordigheid in de hand gewerkt. Bij deze steek proef zijn we op geen enkele tegenwerking van de bedrij ven gestuit. Ook zij zien het nut van een goede regelgeving en controle op de naleving wel Controle De portefeuillehouder milieu in de SDB is voorts van me ning dat een conclusie van dit onderzoek is dat het de hoog ste tijd is alle bedrijven in het gebied aan een controle te on derwerpen. „De helft over treedt, al dan niet bewust, de regels en dus moet er nu snel iets gebeuren", aldus Saris. Zij pleitte voor de snelle aanstel ling van een aantal deskundi gen die zoals reeds is afge sproken vanuit Katwijk de gemeenten terzijde staan bij de controles. „Er is nog veel werk te ver richten, maar dat is onvermij delijk als we willen komen tot een een schoon milieu in de Duin en Bollenstreek", aldus Saris, die het een „historisch moment" noemde nu er in de Duin- en Bollenstreek een sa menwerking op milieugebied van de grond komt. Modeshow in De Wasbeek Ruim 500 mensen bezochten gisteren een showfestijn in sporthal De Wasbeek in Sassen- heim. Het spektakel was georganiseerd door veertien Sassenheimse winkeliers. Hoogtepunt van de avond was een modeshow. Daarnaast waren er kraampjes met informatie en v den van wat Sassenheim op culinair"^ heeft te bieden. FOTO: HENK VAN C KATWIJK Huisartsen gaan in Katwijk mogelijk gerichte hulp bieden aan gebruikers van verdoven de middelen. H. Roele- vink, korpschef van dë Katwijkse politie, maakte dit gisteren bekend bij de presentatie van het jaar verslag van de politie over 1989. Volgens Roelevink .neemt het gebruik van hard- en soft drugs nog steeds toe in Kat wijk en vraagt dit probleem dan ook meer aandacht. De Herindeling van sportpark Duinwetering start in april NOORDWIJK Met de renovatie en herindeling van sportpark Duinwete ring in Noordwijk wordt begin april begonnen. In september, bij aanvang van de competitie '90-'91, moet het karwei zijn vol tooid. De herindeling van het Noord- wijkse sportpark is nodig in verband met de bouw van het nieuwe politiebureau. Op de plaats van het huidige trai ningsveld wordt het nieuwe onderkomen neergezet. Voor de Noordwijkse sporters wor den in Duinwetering twee nieuwe trainingsvelden aange legd met een gezamenlijke op pervlakte 6920 vierkante me ter. Verder komt er een nieuw, verhard handbalveld nabij de sporthal van voetbal vereniging Noordwijk en schuiven het tweede en het derde voetbalveld circa twin tig meter op in de richting van de Panhuysstraat. De totale kosten van de herin deling van de sportvelden worden door het bedrijf dat het werk gaat uitvoeren op 750.000 gulden geschat. In de gemeenteraadsvergadering van vanavond staat de recon structie van de velden op de agenda. Het is de bedoeling dat in de zomerstop het huidi ge trainingsveld bouwrijp wordt gemaakt, zodat in okto ber met de bouw van het nieu we politiebureau kan worden begonnen. Bouwmateriaal gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben het af gelopen weekeinde een enor me hoeveelheid materiaal gestolen in Alphen. Uit een loods van een houtbedrijf aan de Hoorn verdween 3.000 kilo hout ter waarde van 11.000 gulden. Vanaf het bouwterrein in de nieuw bouwwijk Kerk en Zanen werd voor 18.000 gulden aan diverse materialen zoals ko zijnen en gevelstenen gesto len. korpschef vindt dat juist de gebruikers moeten worden be naderd om het circuit van vraag en aanbod van drugs te doorbreken. Over de hulp aan de gebruikers wordt gespro ken met de Katwijkse huisart sen, maar volgens Roelevink zijn deze contacten nog te pril om er nadere mededelingen over te doen. Hoofdinspecteur P. Tak zei gisteren dat er ook in de gezin nen meer initiatief zou moeten worden genomen om gezinsle den die verdovende middelen gebruiken te helpen. Roele vink benadrukte dat de politie er in de eerste plaats is voor het opsporen var\de drugshan del. Hulpverlening aan drugs gebruikers is een taak van an dere instanties, zo meent hij. Hoewel de Katwijkse politie vorig jaar geen drugshandela ren heeft aangehouden, staat het volgens Roelevink zonder meer vast dat in de vissers plaats in deze middelen wordt gehandeld. Het gaat om kleine dealers, die voornamelijk soft drugs, maar ook hard drugs aan de man brengen. Momen teel is het snuiven van cocaine in Katwijk erg populair. Het gebruik van drugs komt in het dorp in alle lagen van de bevolking voor. „Er is geen vaste groep, je komt het overal tegen", aldus Roelevink. De politie wordt in toenemende mate geconfontreerd met agressief gedrag van personen die verdovende middelen heb ben gebruikt. Kampvuren De korpschef zei voorts dat hij voorstander is van een alge heel verbod op kampvuren op het strand. Kampvuren zijn verboden, maar men kan ont heffing aanvragen. In 1989 werd 19 keer van deze moge lijkheid gebruik gemaakt te gen ID Keer in 1988. Roelevink pleitte gisteren voor het ver scherpen van het vergunnin genbeleid. „Geef bijvoorbeeld alleen Katwijkers ontheffing". De Katwijkse politie is niet ge lukkig met de kampvuren we gens het vandalisme in de nachtelijke uren en de rommel die achterblijft. Men kan de veroorzaker wel aansprakelijk stellen voor de opruimkosten, maar volgens Roelevink is dat een tijdrovende zaak. De politiechef wil ook dat zui niger wordt omgesprongen met het verlenen van afvaart- vergunningen. In 1989 werden 44 vergunningen verleend aan watersporters die vanaf het strand met hun boot de zee op gingen, in 1988 waren dat er 39. Roelevink vindt het spele varen voor de kust te gevaar lijk wanneer op topdagen zo'n 50.000 badgasten naar Katwijk komen. Zowel over de afvaart- als de kampvuurvergunningen zouden afspraken met buurge meenten moeten worden ge maakt. In Katwijk bestaat de indruk dat Wassenaar en Noordwijk strengere regels hanteren en dat daarom wordt uitgeweken naar Katwijk. Roelevink vestigde *ook de aandacht op de personele pro blemen in zijn korps. De Kat wijkse politie, nu nog 57,1 for matieplaatsen sterk, moet nog inkrimpen naar 55,7, terwijl er steeds meer werk komt. De politie moet daarom steeds meer prioriteiten stellen en op regionaal gebied gaan samen werken. In het gebied van het Samenwerkingsorgaan voor de Duin- en Bollenstreek wordt al samengewerkt en dat levert 'volgens Roelevink goede re sultaten op. Zo is er op het ge bied van de drugshandel al verregaande samenwerking. Vrouw gewonfe bij aanrijding^ ina J kr ALPHEN AAN DEN fe Een 56-jarige vrouw |m phen is gisterochtend gewond geraakt bij ean 0 luk op de kruising ve Prins Bernhardlaan ejaar senhowerlaan in AlpLerg vrouw reed sloeg vL Bernhardlaan linksaf Lsv de Hoorn en botste t|en auto van een 41-jarigCjgj genoot die in de rich^ ze de Prins Bernhardlaujen Beiden zeggen dat k groen licht zijn gered» De vrouw raakte belf haar auto en moest f brandweer worden bei! is overgebracht naar Lfe; huis Rijnoord. Ruud van de Wouw, organisator van de herdenkingstentoonstelling op 4 mei, overhandigde het lesmateriaal aan de schooldirecteuren. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT Een commissie van de Oranjevereniging Voor hout heeft gistermiddag lesmateriaal overhandigd aan de direc teuren van de Voorhoutse basisscholen. Het is bestemd voor de hoogste groepen van de basisscholen en bevat een videoband, boeken, affiches, geluidsbanden en postertentoonstellingen over de Tweede Wereldoorlog en de daaropvolgende bevrijding. De overhandiging had plaats in het kader van de viering van 45 jaar bevrijding. Op 4 mei is er in de raadszaal van het gemeente huis een grote tentoonstelling zijn van foto's, documentatie en attributen van in en om de Tweede Wereldoorlog. Het lesmate riaal voor de schoolgaande jeugd sluit daar op aan. Het materiaal is afkomstig van de Stichting Vredesopbouw (het project „Tom my en de oorlog"), van de Anne Frankstichting („Kind in de oorlog") en van de NBLC komt de postertentoonstelling „illusie en werkelijkheid". Ook de gemeente Voorhout heeft reeds ma teriaal beschikbaar gesteld voor de projekten. Videofilm De afdeling Noordwijk- Noordwijkerhout van de FNV houdt morgen een bijeen komst in café De Wels aan de Abraham van Royenstraat in Noordwijk. Er wordt een videofilm vertoond over „Het beeld van een bond", toege licht door districtssecretaris Jan Guijt. De vergadering be gint om acht uur. Prestatielopen Evenals in voorgaande jaren worden ook dit jaar weer acht prestatielopen gehouden bij voetbalvereniging Valken '68 in Valkenburg. De eerste loop staat morgen op het pro gramma. De andere lopen zijn ook op woensdag en beginnen om zeven uur. De afstanden variëren van 2'/i tot 12 kilo meter. Het inschrijfgeld be draagt 3,50de jeugd tot 14 jaar moet 2,50 betalen. In schrijven kan vanaf zes op sportcomplex van Valken '68 aan de Duyfraklaan. Daar kan ook worden gedouchd. Berend Een poppenspel waarin bijen de hoofdrol spelen is morgen middag te zien Tripodia in Katwijk. Het verhaal gaat over Berend die als hij zijn oma bezoekt in een bijenkorf belandt en daar spannende avonturen beleeft. De voor stelling is speciaal bedoeld voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Aanvang twee uur, toegang f4. Paasbloemstukje Wie bloemstukjes in paasstijl wil leren maken, kan woens dag 11 april terecht bij volks universiteit K&O in Kat wijk. Onder leiding van do cente Verdoes-Hood worden van acht tot tien uur bloem- sierkunstwerkjes gemaakt. De deelnemers moeten zelf tien verpakte chocolade-eitjes, een schaar en een mesje meene men. Opgeven kan tot eind maart bij K&O, Sluisweg 16, Katwijk. Tuinaarde Scouting Zoeterwoude heeft zaterdag vele honderden zak ken tuinaarde verkocht. De belangstelling was zo groot dat enkele bestellingen pas in de loop van deze week kun nen worden uitgevoerd. De opbrengst van de actie is be stemd voor de aanschaf van tenten, spelmateriaal en de viering van de 45ste verjaar dag van Scouting Zoeterwou de. Dat lustrum wordt gevierd in oktober. Siertuin Buitenhof, de siertuin van bolgewassen van Hobaho aan de Westelijke Randweg in Lisse staat door de hoge tem peraturen van de afgelopen weken al volop in bloei. Niet alleen handelaren, maar ook andere belangstellenden zijn welkom in deze siertuin. Van maandag tot en met vrijdag is de tuin van negen tot vijf uur open en in de weekeinden van tien tot vier uur. DEN HAAG/NOORD- WIJKERHOUT De ge meente Noord wijkerhout heeft op grond van onjuis te informatie de bezwaren tegen de aanleg van een parkeerterrein voor vrachtwagens aan de Van der Weijdenlaan verwor pen. Tot dat oordeel komt de Raad van State in het geschil tussen enkele bewoners van de Van der Weijdenlaan en burge meester en wethouders van Noordwijkerhout. Het par keerterrein is inmiddels al en kele jaren in gebruik. Een kleine vier jaar geleden, in juli 1986, besloot de gemeente Noordwijkerhout dat op de hoek van de Van der Weijden laan en de Ambachtsweg een parkeerterein voor 27 vracht wagens moest worden aange legd. Een aantal bewoners van de Van der Weijdenlaan te kende hier bezwaar tegen aan. De bewoners vreesden geluid hinder, luchtverontreiniging en het in gevaar komen van de verkeersveiligheid, vooral voor de leerlingen van basis school De Regenboog. Hoorzitting De commissie beroep- en be zwaarschriften van de ge meente Noordwijkerhout ver wierp, op een hoorzitting in november 1986, deze bezwa ren. De realisering van het parkeerterrein zou de ver keersveiligheid van de scholie ren niet in gevaar brengen, vooral omdat de vertrek- en aankomsttijden van de vracht auto's in de regel niet samen vallen met de tijden dat de schooljeugd op de weg is, zo oordeelde de commissie. Ook het argument dat de vrachtwagens op het terrein ernstige luchtverontreiniging zouden veroorzaken, werd verworpen. Een onderzoek van Provinciale Waterstaat wees uit dat de grenswaarden van luchtverontreiniging niet of slechts zeer incidenteel zou den worden overschreden. Het derde bezwaar, geluidhin der voor de bewoners van de Van der Weijdenlaan, ver wierp de commissie ook, maar naar later bleek op grond van onjuiste informatie. Burge meester en wethouders ver klaarden tijdens de hoorzitting in 1986 te verwachten dat de vrachtwagens het parkeerter*- rein vooral via de Ambacht sweg zouden verlaten. Mocht dat in de praktijk niet het ge val zijn en zou de Van der Weijdelaan toch last van ge luidhinder hebben, dan zou den maatregelen getroffen worden om het vrachtverkeer te dwingen de Ambachtsweg te nemen, zo verklaarden bur gemeester en wethouders des tijds. Deze toezegging van burge meester en wethouders waren van essentieel belang voor de beslissing van de commissie beroep- en bezwaarschriften om de angst voor geluidhinder van de omwonenden onge grond te verklaren. Maar later verklaarden burgemeester en wethouders voor de Raad van State dat ontsluiting van het parkeerterrein via de Am bachtsweg nooit tot de moge lijkheden had behoord. De commissie beroep- en be zwaarschriften heeft zich dus, zo oordeelt de Raad van State, laten leiden door onjuiste in formatie. De ongegrondver- klaring van de bezwaren is daarom vernietigd. Of dit be tekent dat het parkeerterrein, dat inmiddels al een paar jaar functioneert, weg moet, is on duidelijk. Volgens w P. Heemskerk van I kerhout niet. Hij tek wel bij aan dat hij de i yv van de Raad van S niet heeft bestudeerd sproken in de B en re dering. I Ontsluiting van het NDI terrein via de AmbacLen volgens Heemskerk iter weldegelijk mogelijk, eer daarvoor hebben weiter stemming van de pen nodig, want die heeftlr hi bachtsweg in beheerpem vendien gaat het e(odui geld kosten omdat eifien dere uitgang moet wiptre maakt. En het extijrtoi houd dat de Ambfhtb moet krijgen als fiing vrachtwagens overheen stuurd worden zal pchi feld ook voor rekenirpe c gemeente komen"pfi« Heemskerk. en Be. Pet Overtrokken f De wethouder zegt Mro maal een beetje ovejjd zaak te vinden. „Het terrein ligt daar al eetna; drie en in de praktijkH 0 ken dat er geen overl bes' twee scholen die da|n hebben bijvoorbeeld klacht laten horen. hrop< dat niet hard kan] denk ik dat de bewoj zaak alleen uit presii wegingen hebben qK€ Dus niet omdat er -> sprake van geluidhul J Jammer, want als wel Ambachtsweg als onttyE: route geschikt moefc p maken, moet de genwj voor de kosten opdrat dus Heemskerk die uhe lijk stelt niet namensLen' maar op persoonlijk de spreken. Ln Fr Katwijk heeft over twee maanden 40.000 inwonerwo' KATWIJK Het inwonertal van Katwijk be reikt binnen afzienbare tijd de grens van 40.000. Verwacht wordt dat over twee maanden de 40.000ste Katwijker kan worden verwel komd. Het overschrijden van deze grens heeft voor Katwijk de nodige consequentie^ aanspraak worden gemaakt op meerit het Rijk en kan de gemeenteraad worfi breid van 25 naar 27 zetels. lr

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16