"ÜeidóeSou/ia/nt ampagne voor verkoop jlaatsen dagverblijven Klassiek cadeau lorecabond vindt veel misstanden in Leiden STAD OMGEVING/KUNST/RTV aand uitstel voor iligheidsdienst ïarlemmerstraat Regeling op komst voor klachten over gemeente DINSDAG 27 MAART 1990 PAGINA 13 •j *1 treiking Comeniusprijs Academiegebouw Rapenburg lEN De Duitse pedagoog J. Zielinski (76) krijgt nde week vrijdag in Leiden de Comenius-prijs eikt. Dat gebeurt in het Academiegebouw aan het ïburg. Zielinski krijgt de prijs, ingesteld door het f Scheidegger, wegens zijn verdiensten op het ge- nan de pedagogiek. De prijs wordt uitgereikt door meester C. Goekoop en directeur E. Heinen van degger Nederland. ski was oprichter van de Aachener Schule der Pa- ik. Dat instituut was betrokken bij hervormingen net name het technisch onderwijs in de Bondsre ek. Hij integreerde daarbij beroep, werk en scho- een onlosmakelijk geheel. Ook verrichte Zielins- nbrekend werk op het gebied van door de compu- dersteund onderwijs en de schooltelevisie. Veroorzaker botsing kiest het hazepad LISSE De politie van Lisse is op zoek naar de veroorzaker van een aanrijding die gistermiddag om kwart voor drie plaats had op de kruising Heereweg/Zwanendreef in Lisse. Een lichtblauwe personenauto reed van de Zwanendreef de Heereweg op en verleende daarbij geen voorrang aan een personenauto die werd be stuurd door een 70-jarige man uit Lisse. Na de aanrijding, die veel ma teriële schade veroorzaakte, reed de lichtblauwe wagen met gillende ban den weg in de richting van Sassen- heim. De bejaarde bestuurder van de andere personenauto was door de klap zo geschrokken dat hij de het kenteken te noteren. Rode lijst met bedreigde planten LEIDEN De voorzitter van de natuurbescher- mingsraad en commissaris van de koningin van Gro ningen H. Vonhoff komt donderdag 5 april naar Leiden om in het Rijks herbarium het eerste exemplaar van de „rode" lijst van bedreigde plan tensoorten in Nederland in ontvangst te nemen. De lijst die is opgesteld door een onderzoeksteam van de Hortus is opgenomen in de 21e editie van Heukels' Flora van Nederland die eveneens aan Vonhoff wordt aangeboden. Bonnen voor hardrijders LEIDEN/VOORSCHOTEN Een sub regionale verkeerscontrole van de poli tie op diverse plaatsen in Leiden en Voorschoten heeft gistermiddag 65 pro- cesse-verbaal opgeleverd. In 61 van de gevallen werden bonnen uitgedeeld we gens te hard rijden. Drie automobilisten hadden geen gordel om en één reed on der invloed. Eerste paal kruisgebouw LEIDEN De eerste paal voor het nieuwe kruisgebouw aan de Van Vol- lenhovenkade wordt morgen geslagen om 14.00 uur. Het centrum wordt ge bruikt door de Basiseenheid Midden en het Centraal Uitleen Magazijn Verplee- gartikelen van de Kruisvereniging Lei den. Grote buit bij inbraak LEIDEN De buit van een inbraak in een wo ning aan de Teunis bloem heeft de daders een bedrag van 55.000 gulden opgeleverd. De daders kwamen in de nacht van zaterdag op zondag de woning in de Merenwijk binnen door de achterdeur te force ren. Een kluis bleek makkelijk te kraken omdat de sleutel in de buurt lag. Naast het grote geldbedrag wer den nog enkele siera den en waardepapieren meegenomen. Meer gebruik van rood lichtcamera's bepleit LEIDEN R. van Lint (Groen Links) pleitte gisteravond tij dens de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangele genheden voor het intensiveren van het gebruik van de rood- lichtcamera's. „Er gebeurt vrij weinig in Leiden op dat gebied", motiveerde hij. Hij kreeg hierin bijval van A. Hugens (CDA), die het jammer vond dat de „roodlichtambtenaar" was wegbezui- nigd. Hoofdcommissaris van politie, H. Mostert, sloeg die hoop echter meteen de bodem in. „Het is niet zo dat één persoon de camera's plaatst. Er zijn meer mensen mee bezig. De camera registreert alleen de overtreding. Dan moet de naam nog bij het kenteken worden gezocht, de persoon moet soms gehoord worden. Dat is allemaal veel werk en de capaciteit van politie en justitie is nu eenmaal beperkt. We kunnen niet datgene doen wat we zouden willen doen". Hugens bekende „tot haar schande dat zij wel eens door rood licht was gereden en dat zij de bon thuis had gekre gen". Mostert reageerde hierop met het laconieke ja, de camera doet het nog wel". PBRENGST GERAAMD OP HALF MILJOEN ;:r< DEN De gemeente WEu|den wü de komende jaar aan bedrijven 75 ledige plaatsen verko- in gesubsidieerde in- lingen voor kinder ang. Tot nu toe zijn tig plaatsen door het rijfsleven gekocht, kinderen die op deze lier zijn geplaatst den opgevangen in nieuwe kinderdag- alijf Compagnon in Merenwijk. daag is het officiële start- gegeven voor een nieu- ivervingscampagne waar- bedrijven plaatsen kun- kopen in alle gesubsi- rde instellingen in Lei- Ze betalen voor een vol te plaats 8500 gulden (op moment 7500 gulden, er geldt een korting duizend gulden) en de ouders betalen de gebruike lijke bijdrage. „Voor bedrijven is het heel moeilijk om zelf iets te begin nen. In Leiden zie je dat al leen de heel grote werkge vers, de universiteit en het AZL, dat kunnen doen", ver klaart C. Driessen van de Centrale Organisatie Kinder opvang Leiden (COKL). De plaatsen die de bedrijven huren gaan volgens haar niet ten koste van de normale plaatsen. „Het geld van be drijven gebruiken we juist om op andere plekken in de stad nieuwe plaatsen te reali seren". Verwacht wordt dat de verkoop van plaatsen aan het bedrijfsleven ongeveer een half miljoen gulden ople vert. Daarnaast krijgt Leiden 1,3 miljoen gulden uit de zo geheten Oort-pot van het Rijk en bovendien is de ver wachting dat de rijksover heid hog eens 1,6 miljoen voor uitbreiding van de kin deropvang overmaakt naar de rekening van de gemeente Leiden. Uitbreiding De 3,5 miljoen die extra bin nenkomt wordt gebruikt voor de realisatie van 250 volledige plaatsen. Omdat niet alle ouders hun kinde ren vijf hele dagen in een in stelling willen plaatsen, zou den daar zo'n 450 kinderen van gebruik kunnen maken, aldus Driessen. De eerste uit breiding wordt deze zomer gerealiseerd in Leiden- Noord. Een leeg schoolge bouw aan de Sumatrastraat wordt geschikt gemaakt voor de opvang van 25 kinderen. Volgend jaar wordt een nieuw kinderdagverblijf ge bouwd in de Stevenshof en het is de bedoeling dat er een grote nieuwe instelling met honderd plaatsen komt in de binnenstad. Verder gaan vol gens Driessen bestaande in stellingen „waar mogelijk in tern uitbreiden". De nieuwe plannen, die nog niet helemaal zijn uitge werkt, zullen niet tot gevolg hebben dat de wachtlijsten in Leiden verdwijnen. De wachtlijst voor een kinder dagverblijf telt momenteel zo'n achthonderd namen. „Het wordt steeds meer. En nu zie je dat de behoefte aan buitenschoolse opvang voor kinderen van 4 tot 12 jaar toeneemt", schetst Driessen de situatie. Voor een plaats in een peuterspeelzaal staan zelfs 2000 kinderen inge schreven. „Ik ben bang dat er nog een grote latente be hoefte is. Dat er veel mensen zijn die worden afgeschrikt door die lange wachtlijsten en hun kind daarom niet eens laten inschrijven", merkt Driessen daarbij op. Vrouwelijke burgemeesters openen loods brandweer De drie vrouwelijke burgemeesters uit de Leidse regio werden gistermiddag door de oudq spuitwagen uit Ter Aar vervoerd naar de nieuwe opslagloods van de Regionale Brandweer Rijnland. Burgemeester G. van Montfrans van Katwijk, burgemeester W. de Vrey-Vringer van Nieuwkoop en burgemeester G. van der Wei-Markerink van Warmond openden vervolgens onder toe ziend oog van hun mannelijke collega's de loods aan de Gooi meerlaan in Leiden. In deze ruimte wordt het rampbestrijdings- materieel van de brandweer, de reddingsdienst en het Rode Kruis FOTO: WIM VAN NOORT ^RTWERKENDE STUDENTEN EN SLECHT NALEVEN CAO EN „Informatie- zoals deze zijn fiard omdat er juist in de en de catering wat misstanden be en de CAO slecht nageleefd", aldus tsbestuurder F. imper van de hore- l FNV gisteren tij- e informatiemiddag werknemers in de in restaurant Ei- g aan de Stations- ,Het is ongelooflijk, igen dachten dat er m zesdaagse werk- bestond", aldus K. van de FNV. lenkomst werd bezocht door dertig, voornamelijk jon gere, werknemers. Vijf leden van de bond stonden hen te woord en vertelden over werktijden, beloning en vrije dagen. Volgens Bocxe kwa men de vreemdste reacties los: „Naast dat van die zes-daagse werkweek bleek een aantal ook kleedgeld te moeten beta len, Maar over het algemeen was men blij dat we deze pre sentatie van de bond hadden georganiseerd. Nu weten ze waar ze met vragen of waar ze voor hulp terecht kunnen". De Leidse afdeling van de bond bracht woensdag en don derdag een bezoekje aan alle horecabedrijven in Leiden. Ze deelden folders uit aan het personeel met daarin enige tips en uitnodigingen. Het „kroegentochtje" had wisse lend succes. „Als je vertelde dat je van de bond was dan was opeens iedereen verdwe nen", aldus N. Vooys, die weet dan met zwartwerkers van doen te hebben. Tijdens de ronde maakte een snackbarei genaar duidelijk de aanwezig heid van de bondsleden niet wat bij willen verdienen zon der dat hun beurs in gevaar komt, maakt het de onderne mers wel erg gemakkelijk om hierop in te gaan. „Toch is dat een beetje het probleem om draaien. Ook de werkgevers zijn gebaat bij een goede nale ving van de CAO en het uit werken is een van de voor naamste redenen waarom de arbeidsomstandigheden zoveel te wensen over laten: „Daar om is er ook zo'n groot verloop onder het horecapersoneel. daar geen geld voor is terwijl die mensen zichzelf dubbel en dwars terug zullen verdienen". Hij verhaalt over een actie tij dens een feest in Groningen TT waar met fototoestellen gewa- Verder wordt er ook nog ^ende controleurs de cafés af- °P Prijs *e stellen door de fol- bannen van het zwarte circuit. der voor de ogen van de FNV'ers te verscheuren. „Toch waren er gelukkig ook positieve reacties", aldus M. van Aubel van de FNV. Zwart De situatie in Leiden wijkt niet af van het landelijke beeld maar ^cent wel eigen problemen. Het enorme aan bod van studenten die zwart Je krijgt dan beter geschoold personeel en het verloop is veel kleiner", reageert Gast- kemper. „Als je de getallen van steeds neergekeken op het werk. Een dienblad vasthou den kan iedereen, maar het is juist de manier waarop waar het uiteindelijk om gaat". Controle erbij neemt blijkt maar liefst Voorlichting is volgens de dis tachtig procent van het hore- trictsbestuurder de beste me- capersoneel zwart te werken", thode, maar een strengere con- weet Gastkemper. Hij vindt trole door middel van speciaal dit heel erg, omdat de regio daarvoor opgeleide ambtena- Leiden volgens zijn schatting ren is ook een „must". „Tel- .1. kens als we daarover in Den Haag beginnen zeggen ze dat gingen om te zien wie daar nu precies werkte: „Een jaar later was bij hetzelfde festijn het aantal zwartwerkers tot vrij wel nul afgenomen". Soortge lijke acties in Leiden sluit Gastkemper voor de toekomst niet uit: „Maar of ze er komen en wanneer dat kan ik niet zeggen want dan het heeft voor ons natuurlijk geen zin. De horeca-ondernemers wor den zo van te voren gewaar schuwd". LOMAN LEEFMANS IN De veilig- lienst die in april de ls in de Haarlem- aat zou gaan bewa- iegint pas in mei. s hoofdcommissaris H. was dat te wijten aan ïtal „spijtoptanten" on- winkeliers. Dat bleek tand tijdens de raads- isie voor algemene en lijke aangelegenheden. keliersvereniging hoopt twee weken zeventig ers bijeen te hebben len deelnemen aan een te richten stichting. In hting werken de win- samen met de gemeen- e politie. Deze stichting stelt een particuliere beveili gingsdienst aan. De startsubsi die van 10.000 gulden voor dit project is inmiddels verstrekt door WODC, zodat de aanloop kosten niet via de gemeente hoeven te gaan, vertelde Mos tert. JVC heeft bij de Leidse politie een aanvraag ingediend voor een dergelijk beveiligingspro ject op het bedrijventerrein Koomburgh. Het bedrijf wil een zelfde structuur als dat van de huidige vestigings plaats, het industrieterrein in Zoeterwoude, realiseren. Daar werken bedrijven samen in een stichting met de politie en de gemeente. Mostert liet we ten dat de Leidse politie hier positief tegenover staat. A-fractie overlegt r vorming college !N De PvdA- bespreekt van- de resultaten van ormatieve gésprek- iie met de overige irtijen in de Leidse nteraad zijn gehou- ver de collegevor- Met CDA, D66, VVD, Groen Links en Socialistiese Partij is onder meer gesproken over de gewenste collegesamenstelling, de bestuurscultuur en de las tenverzwaring. H. van Dongen van de PvdA wilde vanoch tend niet ingaan op de ge sprekken: „We gaan eerst rap porteren aan de fractie". Leidse scholier valt in de prijzen met Fietsplan Minister Maij-Weggen reikte gistermiddag op haar ministerie de van het Stedelijk Gymnasium te Leiden. De negen winnaars haal- eerste negen prijzen uit van de landelijke computercompetitie den van de circa 2000 deelnemers aan het verkeersspel, de „Fietsplan Een van de winnaars was Kyrill Poelmans, leerling hoogste scores. foto peter van mulken LEIDEN „Binnen het stadhuis wordt bekeken of de klachtenregeling die voor de Leidse politie geldt ook voor gewone ambtenaren kan worden ingesteld. Daar is behoefte aan", zo zei burgemeester C. Goekoop gisteravond tijdens de raadscommissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenhe den. Een klacht moet bij de Leid se politie binnen dertig da gen worden ingediend bij de korpschef. De indiener krijgt een schriftelijke bevestiging van de klacht en er wordt meegedeeld wie de klacht in behandeling heeft. Tijdens het onderzoek worden alle betrokkenen gehoord. Bin nen dertig dagen moet de korpschef een beslissing ne men. Deze termijn kan ten hoogste met dertig dagen worden verlengd. Tegen deze beslissing kan binnen dertig dagen bezwaar wor den aangetekend. Met betrekking tot de klach tenregeling bij de Leidse po litie merkte Goekoop op dat hij wel eens een enquête \yil- de houden onder de Leidse bevolking, waarin de klach ten over de politie in het al gemeen konden worden ge spuit. „Je hebt gewoon wel eens behoefte om te weten, waarover het publiek klaagt waar het de politie aangaat. Tot nu toe was daar geen geld voor, maar zodra we de middelen ervoor hebben, wordt een enquête gehou den", beloofde hij. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eerste twee weken gratis krijgt, kunt u f een keuze maken uit de lp's of cd's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (lp) op. 71 uit de Notenkrakersuite Roméo et Juliette B Beethoven (lp) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (cd) Symfonie nr. 5 op.64 Roméo et Juliette D Beethoven (lp) Symfonie nr.3 Eroica' Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: 11 1 Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank cadeau Naam: (betreffende letter) naar: li I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. \JNZ j I1 11 CcicLcSoutcmt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13