Sportief en financieel fiasco Timman Stemmen tellen in Hongarije kost veel tijd en moeite De Mazière wil voor Pasen een nieuwe regering vormen SVY benadert Willem Boere Draf baan Nootdorp besluit winterseizoen Kallouh stuit op „muur Charles Yan Wageningei BUITENLAND £etd6C@ou/Lcmt (Door onze correspondent' Wera de Lange) BOEDAPEST Honga rije heeft nog geen verkie zingsuitslag, maar heeft er wel een schandaal bij. De verwerking van de stem men wilde maar niet op gang komen. Gisteravond, 24 uiir na het sluiten van de stembureaus, lagen er nog steeds geen betrouw bare gegevens op tafel. Waar het precies aan heeft ge legen, durft nog niemand te zeggen. Alleen aan rommelig heid en gebrek aan ervaring of ook aan tegenwerking, bij voorbeeld door mensen van het 'oude apparaat', gewezen communisten in de wijk-, de stads- en de provincieraden, die de verkiezingen moesten helpen organiseren? Of aan slechte voorbereiding door ge harrewar tussen de (ex-com munistische) regering en de oppositiepartijen? Een beetje van allebei, naar het zich nu laat aanzien. Er waren in ieder geval ge noeg praktische problemen te overkomen. In de stembureaus en de provincie moesten de stemmen geteld en verwerkt worden met veel te weinig mensen en vooral met gebrek aan computerdeskundigheid. Dodelijk vermoeid hielden veel provinciale stem-contro- leurs het gisteren voor gezien en gingen eten en slapen, voordat ze de protocollen had den afgestempeld. Daardoor gingen de gegevens te laat naar de centrale computer in Boedapest en daardoor bleef het hele land verstoken van betrouwbare uitslagen. Vermoeidheid en/of laksheid is slechts een van de oorzaken. In de provincie Szabolcs-Szat- mar kon de provinciale stem- telcommissie doodeenvoudig geen telefoonverbinding met Boedapest krijgen. Pas rond zes uur 's avonds konden de gegevens uit dit afgelegen landbouwdistrict naar Boeda pest worden verzonden, niet met de computer, maar een voudig met de facs. Het telefoonnet van Hongarije een van de slechtste van Europa is bovendien vol strekt niet berekend op het verwerken van zoveel tele foontjes 'en computerlijnen. Zodat de lijnen, als het ware, verstopt raakten. Zelfs in de hoofdstad Boeda pest waar de verbindingen toch moeilijk de schuld gege ven kan worden wilde het werk helemaal niet vlotten. Halverwege de middag (bijna 20 uur na het sluiten van de stembureaus) was nog maar zeventien procent van de hoofdstedelijke stemmen ge teld. Het duurde enige tijd voordat de stemtelcommissies in de wijken \vas duidelijk ge maakt dat voor voorlopige uit slagen niet alles met de hand hoefde te worden geteld en dat de centrale in het parlement op snelle computergegevens zat te wachten. Pas gisterochtend begonnen de gegevens uit Boedapest los te komen en toen opeens in zo'n tempo dat de centrale nationa le computer een breakdown had, vertelde de voorzitter van de nationale kiescommissie. Wat weer voor enige uren ver traging zorgde. Vanaf dat mo ment komen de Boedapester commissies hun informatie op floppy-disk langsbrengen in het parlementsgebouw. Het geheel wijst toch eerder op ge brek aan ervaring met zo'n grootschalig computerproject dan op sabotage of onwil. De Hongaarse firma Controll, die de computerdeskundigheid moest inbrengen, had van te voren al gewaarschuwd: het Instituut voor Demografie dat het stemmen tellen moest coördineren, nam de zaak veel te licht op en de veiligheidsga ranties die de politieke partij en van tevoren eisten, zouden voor tal van onvoorziene com plicaties zorgen. Dat is dus ge- Getob Ondanks al dit getob is inmid dels wel duidelijk geworden dat het (Christen-Democrati sche) Hongaarse Democrati sche Forum (HDF) de meeste kans maakt om de grootste partij te worden met ruwweg 24,50 procent, gevolgd door de liberale Vrije Democraten met 21 tot 23 procent. HDF-voor- zitter Jozsef Antall kondigde gistermiddag aan dat zijn partij zich voorbereidt op regeer macht. De favoriete coalitiege noten van het Hongaarse De mocratische Forum: de (con servatievere) Onafhankelijke Partij van Kleine Boeren (12 tot 13 procent) en de Christen- Democratische Volkspartij (6 procent), eventueel aan te vul len met de parlementaire steun van onafhankelijke par lementariërs. Het Verbond van Vrije Demo craten is wat het Democratisch Forum betreft geen geschikte coalitiepartner. Waarom niet? „Omdat twee hoofdrivalen be ter niet in een regering kun nen zitten", aldus HDF-voor- zitter Antall, die getipt is als premier. Hij wenste niet diep in te gaan op de verschillen tussen zijn partij en de bijna even grote rivaal. Het Verbond van Vrije Demo craten op zijn beurt, geleid door voormalige clandestiene opposanten tegen de commu nistische machthebbers, ver klaarde zich in principe te kunnen vinden in de stelling van Antall. Volgens VVD- voorzitter Janos Kis is het be ter als het land zowel een ster-, ke regering als een sterke op positie heeft. Maar mocht dat niet mogelijk blijken dan re kent Kis op het politiek ver antwoordelijkheidsgevoel van zowel zijn eigen partij als van het HDF. „We zullen het land niet in een onbeheerbare situ atie storten", aldus Kis. Overi gens hoopt het Verbond van Vrije Democraten er nog steeds op uiteindelijk als eerste partij te eindigen. Helemaal zonder grond is die hoop zeker niet. Alles wijst erop dat uiteindelijk de tweede ronde van de Hongaarse ver kiezingen, op 8 april, pas dui delijkheid zal brengen over het uiteindelijke zeteltal in het nieuwe, vrije, democratische Hongaarse parlement. Fossiel ichthyo saurus gevonden in Frankrijk BÖHME LEGT VOORZITTERSCHAP SPD NEER Ibrahim Böhme. OOST-BERLIJN De beoog de nieuwe premier van Oost- Duitsland, Lothar de Maiziere, heeft gisteren gezegd dat hij binnen twee weken een nieu we regering denkt te kunnen vormen, ondanks de hinder nissen die door het vermeende Stasi-verleden van politici en parlementariërs zijn opgewor pen. De Maizière, die er zelf van wordt verdacht met de voor malige geheime dienst te heb ben samengewerkt, vindt dat het nieuwe parlement volgen de week moet worden beëdigd. Wanneer hij vervolgens als leider van de grootste fractie de formatie-opdracht krijgt toebedeeld, kan hij een week later het nieuwe kabinet rond hebben, zo stelt de leider van de christen-democratische CDU. Op dit moment voert de CDU al besprekingen met de sociaal-democratische SPD en de liberale partij over de vor ming van een brede coalitiere gering. De vorming van de nieuwe re gering en de installatie van het nieuwe parlement, de Volkskammer, ondervindt moeilijkheden doordat veel politici ervan zijn beschuldigd onder het oude bewind contac ten te hebben gehad met de Stasi. Zo maakte de leider van de SPD, Ibrahim Böhme, gis teren bekend dat hij zijn zetel in de Volkskammer pas zal in nemen als ondubbelzinnig is aangetoond dat de beschuldi gingen tegen hem ongegrond zijn. Ook zijn functie als voor zitter van de SPD heeft Böh me voorlopig neergelegd. Böh me werd ervan beschuldigd vroeger met de Stasi te hebben samengewerkt, maar ontkent ten stelligste iets met de gehei me dienst te maken te hebben gehad. De Maizière stelde zich giste ren op het standpunt dat al leen het nieuwe parlement kan beslissen over eventuele onderzoeken naar het Stasi verleden van politici. Voorzitter Gregor Gysi van de PDS, de partij die ontstond uit de communistische SED, wil spoedig overleg tussen de par tijen over de vraag of en hoe parlementsleden op hun verle den moeten worden onder zocht. Hij heeft de 66 parle mentariërs van zijn partij op geroepen vrijwillig een moge lijk belastend verleden bekend te maken. Verder waarschuw de Gysi voor een stemming van „vergelding" in de DDR. Ook de voorzitter van Demo cratisch Ontwaken waar schuwde voor een nationale „hysterie en lynch-stemming". Plaatsvervangend voorzitter van de SPD, Markus Meckel, zei te vermoeden dat de ver denkingen tegen politici wor den verspreid door ex-Stasi-le- den en bedoeld zijn om het land te destabiliseren. De Stasi had 85.000 mensen in dienst en had onder de bevolking nog eens ruim 100.000 informan ten. Geen hoogverraad De positie van de voormalige partijleider Erich Honecker, die al geruime tijd zucht onder verwijten over zijn orthodox communistische optreden, is wat minder benard geworden. Het hoofd van het openbaar ministerie maakte gisteren be kend dat de voormalige leider niet zal worden beschuldigd van hoogverraad. Ook tegen drie andere hoge functionaris sen van het oude bewind werd de aanklacht van hoogverraad ingetrokken. Volgens procu reur-generaal Hans-Jürgen Jo seph zijn er onvoldoende wet telijke gronden voor een pro ces vanwege hoogverraad te gen de afgezette topfunctiona rissen. Wel wordt het onder zoek voortgezet naar corruptie en machtsmisbruik waaraan de 77-jarige Honecker, het voormalig hoofd van de veilig heidsdienst Erich Mielke en de vooraanstaande econoom Gün- r c ther Mittag zich schuldig znan> den hebben gemaakt. De autoriteiten in de DDR inmiddels op zoek naar geschikte verblijfplaats Honecker. Hij is herstelle van een operatie ren. Een woordvoerder varjrdaa regering in Oost-Berlijn gisteren dat Honecker en vrouw Margot waarschiji i naar een sanatorium van c Sovjetleger in de DDR om daar op krachten te men. De Sovjetunie, 380.000 militairen in de I heeft, beschikt er over z< twee militaire sanatoria het publiek geen toegang heeft. SPORT DEN HAAG Trainer Willem Boere van BTC is door het Schiedamse SVV benaderd om komend voetbalseizoen de amateurafde ling te gaan leiden. Probleem is dat Boere nog een contract heeft van een seizoen bij de Haagse derdeklasser. Het bestuur van BTC zal zich vanavond beraden over de po sitie van Boere die zelf denkt dat men hem wel het groene licht zal geven. „Het is toch een positie-verbetering", aldus Boere, die eerder trainer was van TEDO. „Weliswaar speelt SVV in de vierde klasse, maar de hele organisatie is zo professioneel, dat je een kans om daar te gaan werken eigenlijk niet mag laten schieten. Als BTC toestem ming weigert, zal dat even slikken zijn voor me, maar ik zal eventueel zonder wroeging verder gaan". NOOTDORP Omdat groet broer Duindigt al op volle toeren draait, zijn de laatste schermutselingen in Noot dorp wat naar de achtergrond verdreven. Noodgedwon gen moesten de laaste meetings op de maandagavond worden afgewerkt. Een dag - dat bleek eerder - die dui delijk minder In trek is bij trainers en publiek. Opval lende feiten gisteravond waren er niet. Duindigt-trainer Willem van der Pijl scoorde onverwacht over 2750 me- der met Boy B, een draver die doorgaans over de sprint zijn beste resultaten boekte. Zijn collega Robert Van Toor sinds kort zelfstandig werkzaam op Duindigt stuurde Wise Impulse naar zijn derde overwinning op rij. De Westlander Gerard van Eijkelenborg won op de valreep met Eldert Norton. De laatste winnaar op Noot dorp heette Arno Oostland die de toepasselijk genaamde Sluitingsprijs domineerde. Tot begin november houdt het Nootdorpse drafcentrum de poorten gesloten. Ardon kampioen in hoofdklasse LEIDSCHENDAM Ardon is kampioen in de hoofdklas se van het zaalvoetbal. In een rechtstreeks duel werd giste ren in sporthal De Fluit naaste concurrent De Halve Maan met 2-1 verslagen. Met nog een wedstrijd te spelen heeft Ardon nu drie pun ten voorsprong op De Halve Maan en is derhalve onbe reikbaar geworden. Ardon begint op maandag 23 april aan de reeks promotiewedstrijden die moet leiden tot een over gang naar de 2e divisie, de huidige interregionale klasse. In de wedstrijd van gisteravond was doelman Dennis Bergers van De Halve Maan de grote uitblinker. Hij behoedde zijn ploeg voor een zware nederlaag met een grote reeks schit terende reddingen. Toch kon Bergers niet voorkomen dat Ardon in de vijfde minuut van de eerste helft een voor sprong nam van 1-0 door een doelpunt van Jan van Rijn. Dat was tevens de ruststand. Twee minuten voor het einde maakte De Halve Maan via Hans Jerphanion gelijk, maar vanaf de aansluitende aftrap was het Hans Kwetters die het kampioenschap voor Ardon zeker stelde. Jan Timman drukt de hand van Karpov na de laatste partij in de tweekamp. FOTO: AP KUALA LUMPUR Om negen minuten voor tien plaatselijke tijd kwam gis teren in Kuala Lumpur een definitief einde aan de- droom van Jan Tim man. Hij zette zijn klok stil en drukte Anatoli Karpov de hand. De twee kamp was voorbij. Karpov behaalde in de negende partij zijn vierde overwin ning. Timman gaf na 56 zetten op. Moegestreden, ontgoocheld. Andermaal had hij een prachtige stel ling door een foutieve taxatie om zeep geholpen. De eindcijfers (61/4-2V4) zijn vernietigend voor Timman, de nummer drie van de wereld. De score is flatteus voor Kar pov, de nummer twee van de wereld. „Karpov heeft niet van mij gewonnen", stelde Timman na afloop vast. „Ik heb mezelf verslagen". De droom op het uitdagerschap van wereldkampioen Kaspa rov ging voor drie jaar de kast in. „Natuurlijk probeer ik het in de volgende cyclus weer. Als de stijgende lijn zich door trekt, ben ik over drie jaar de uitdager". Met zijn nederlaag verspeelde Timman veel. Twintig Elo- punten, een kleine drie mil joen gulden. Dat zat hem min der dwars dan het sportieve fi asco. „Ik heb vrij ongelukkig verloren. Er zijn in de hele match momenten aan te wij zen waar het mij gewoon heeft tegengezeten. Ik heb Karpov een paar keer overspeeld, maar door een onfortuinlijke finesse niet kunnen winnen". De negende partij was daarvan wederom een interessant voor beeld. In Timmans vijfde par tij met wit kwam voor de vier de keer het Spaans op het bord. De secondanten van Karpov hadden een nieuwe variant uitgewerkt, 17. f5. De Amsterdammer repliceerde met het kromme Pfl. Een zet die bij alle volgers grote vraag tekens opriep en waarvan nie mand de pointe begreep. Het hele Sovjetrussische kamp (Romanisjin, Goefeld, Podga- jets) liep te hoop. „Crazy", brulde Goefeld. „Absolutely crazy." In feite was het een diep uitgedachte strategische manoeuvre, waarin wit zwart dreigde te overspelen. Karpov vond achter het bord de beste zetten, pikte een pionnetje mee, maar was niet bii machte de witte aanvalsgolf af te rem men. Dat deed Timman zelf wel. „Na mijn 38e zet stond ik in hogere zin gewonnen. Met de lopermanoeuvre op zet 39 en 40 verloor ik twee tempo's. Als ik direct op e5 had geslagen, was het uit geweest voor zwart", was zijn overtuiging. Karpov ging er niet op in. Hij weigerde na afloop ook de stelling na 38 zetten te analy seren en zette alleen de stand na de veertigste zet op het bord. Daarin stond Timman geenszins verloren, maar lag het initiatief wel bij zwart. „Na de tijdcontrole kwam ik opeens tot de ontdekking, dat de stelling bijzonder gevaarlijk was voor wit". De Amsterdamse sportman van het jaar ging bewust de remisevarianten uit de weg. „Op een paar momenten kon ik remise maken. Maar daar had ik gezien de stand in de tweekamp niet veel trek in". De verliezende zet was zijn 46e Lf7. „Dat was een afschuwelij ke misgreep. Maar het was toen al mis met mijn concen tratie". Na die misser had Kar pov weinig moeite meer om het volle punt te bemachtigen en de finale van het kandida tentoernooi te beëindigen. Over zijn secondanten was Timman hij in Kuala Lumpur niet tevreden. Het verlies in de tweede zitting van de vier de partij weet hij indirect aan zijn helpers Sax en Andersson. „Achteraf bleek dat de Russen alle mogelijke wendingen twintig zetten diep geanaly seerd hadden. Daaraan waren mijn helpers niet toegekomen. Ik maak mezelf het verwijt dat ik het zelf had moeten doen". De laatste partij tussen Timman (wit) en Karpov had het volgende verloop: 1. e2-e4 e7-e5, 2. Pgl-f3 Pb8-c6, 3. Lfl-b5 a7-a6, 4. Lb5-a4 Pg8-f6, 5. 0-0 Lf8-e7, 6. Tfl-el b7-b5, 7. La4-b3 d7- d6, 8. c2-c3 0-0, 9. h2-h3 Lc8-b7, 10. d2-d4 Tf8-e8, 11. Pbl-d2 Le7-f8, 12. a2-a4 h7-h6, 13. Lb3-e2 e5xd4, 14. c3xe4 Pc6-b4, 15. Lc2-bl c7-c5, 16. d4- d5 Pf6-d7, 17. Tal-a3 f7-f5, 18. Ta3-e3 f5-f4, 19. Te3-e2 Pd7-e5, 20. Pd2-fl Pe5xf3+, 21. g2xf3 Dd8-h4, 22. Pfl- h2 Te8-e5, 23. Ddl-d2 Dh4xh3, 24. Dd2xf4 b5xa4, 25. Df4-g4 Dh3xg4, 26. Ph2xg4 Te5-e8, 27. f3-f4 a6-a5, 28. f2- f3 Lb7-a6, 29. Te2-g2 Kg8-f7, 30. Tel- dl La6-c4, 31. Pg4-e3 Lc4-b3, 32. Tdl- el c5-c4, 33. e4-e5 d6xe5, 34. Lbl-g6+ Kf7-g8, 35. Pe3-g4 Pb4-d3, 36. Pg4xh6+ g7xh6, 37. Lg6xd3 Kg8-h8, 38. Ld3-g6 Te8-d8, 39. Lcl-d2 Lf8-b4, 40. Ld2-c3 Lb4xc3, 41. b2xc3 a4-a3, 42. f4xe5 Td8xd5, 43. e5-e6 Td5-dl, 44. Telxdl Lb3xdl, 45. e6-e7 Ldl-a4, 4tf. Lg6-f7 Ta8-b8, 47. Tg2-e2 Tb8-bl, 48. Kgl-f2 Tbl-b2, 49. Lf7xc4 Kh8- g7, 50. Kf2-el Tb2xe2, 51. Kelxe2 h6- h5, 52. Lc4-b3 La4-d7, 53. Ke2-e3 Kg7-f6, 54. Ke3-f4 Ld7-c6, 55. c3-c4 K?7xe7, 56. c4-c5 Lc6-e8. Wit geeft BIJ ZUIDHOLLANDSE BOKSKAMPIOENSCHAPP ROTTERDAM Bij de voortzetting van de Zuid hollandse bokskampioen schappen heeft gister avond één Hagenaar een titel kunnen veroveren. Van het kwartet deelne mers uit de residentie kon Hamdi Kilic (Houwaart) in het Rotterdamse ge bouw Palace zich tot kam pioen zwaarwelter in de C-klasse laten kronen. Het resterende trio boksers doorstond de drie ronden niet zonder kleerscheuren. In de hoofdpartij van de avond ver loor A-klasser Achmet Kal louh in het zwaargewicht van de Rotterdamse „branieschop per" Charles van Wageningen. Ook Jhmet Louati (Kristalijn) en Erik Keus (tegen Kilic) moesten het doen met een tweede plaats in de districtsti telstrijd. Van Wageningen gaf de Haag se bokser van Houwaart eigen lijk geen schijn van kans. De favoriet van Boxing'82, die twee jaar geleden na een lange afwezigheid onverwacht zijn rentree in de ring maakte, liet niets van de illusies van Kal louh - zo die er al waren - heel. Met zijn indrukwekken de postuur verleidde hij Kal louh in de tweede ronde tot laag inkomen, wat de Hage naar, die wel degelijk het beste van zichzelf gaf, kwam te staan op een openbare waar schuwing. In de derde ronde dwong een flitsende combina tie van „muur" Van Wagenin gen Kallouh tot acht tellen rust. Een klap die hij letterlijk en figuurlijk niet meer te bo ven kwam. Dat kwam ook tot uitdrukking in de jury-waar dering. Tot enthousiasme van de afgeladen zaal was die met 59-56, 60-57 en 59-56 drie keer in het voordeel van de Rotter dammer. Surprise De zege van Hamdi Kilic op Erik Keus (Houtzagerij/Te Pas) was op z'n zachtst gezegd verrassend. Twee ronden lang dwong de aanmerkelijk lange re Keus met regelmatige sco res Kilic in de verdediging en niets leek een overwinning op punten in de weg te staan. Totdat een directe stoot van Kilic in de derde en laatste ronde de surprise van de avond inluidde. De kennelijk verslapte concentratie bij Keus werd zodoende gevolgd tien tellen rust en dus een glementaire knock out. Nif de laatste plaats tot groot thousiasmë van Harry waart die de onnavolgbari uiterst verrassende stoot zijn pupil onder wooi bracht met „de game was niet over dus". In de finale in de n gen klasse zwaarwelter m Jhmet Louati, de jongere gave van zijn bekendere b Mourad, veel stoten incassi van opponent Hans Sch man van de organises vereniging Hoboken. THB Boys oc langs FC Torn LEIDEN De lande zaalvoetballers van THB boekten gisteravond opni kostbare puntenwinst. Torna werd in eigen huis 1-2 geklopt. De eerste helft was bij 1 een uiterst saaie vertoning slechts een hoogtepunt: openingstreffer van de tl club. De na de winterstop geslagen Lissese forn (veertien winstpunten uil gen wedstrijden) kwam d na de doelwisseling in de terug door een treffer Frans Bouckaert. Broer bepaalde zeven minuten tijd de eindstand op 1-2, score die overigens veel had kunnen zijn, als THB wat zorgvuldiger met de f den kansen was omgesp gen. Zo miste Wim Boucl in dat tweede deel nog strafschop. Bert Samson w< bij Leiderdorp LEIDERDORP Bert son stopt aan het eind va seizoen als trainer/coach het herenteam van BV Le dorp. De Haarlemmer is twee jaar aan de Leiderdi eerste divisionist verbo geweest. Samson maakte teravond aan de spelersj bekend te zullen stoppen dat hij zich niet meer kar tiveren. „Ik ben nu vee jaar achtereen als tra /coach actief, het word dat ik er een jaartje tuss ga". Samson, eerder meer werkzaam bij MS DSS, verwacht na dat „ev tiejaar" in de basketball terug te zullen komen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10