pedriegeli jke stilte n straten van Vilnius Verrassend hoge opkomst verkiezingen Hongarije SPD verdringt CDU in Schleswig-Holstein AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Stasi-verleden zet politiek overleg in DDR op laag pitje ïin lENLAND CeidaeSouiont MAANDAG 26 MAART 1990 PAGINA 5' hitein moet olie paska opruimen IRAGE Kapitein Joseph >od van de olietanker Exxon die vorig jaar in Alaska enor- eveelheden olie verloor en voor de grootste milieuramp Verenigde Staten, heeft een jekregen van 50.000 dollar en ior straf duizend uur besteden meehelpen schoonmaken van uilde stranden in Alaska, was Hazelwood groten- nnschuldig bevonden. Zo achtte htbank het niet bewezen dat hij ;n aan het roer stond. Wel be- igde de rechtbank de kapitein ïachtzaamheid door niet op te n dat zijn schip 42 miljoen liter irloor nadat die was gestrand. Ontzag Vol ontzag staren de Franse bezoekers naar hun wetboek van strafrecht dat het middelpunt vormde van de eenmalige tentoonstelling die gisteren in het Franse ministerie van defen sie in Parijs werd ge houden. Ter gelegen heid van de open dag was een gigantische uitgave van het wet boek van stal ge haald. In plaats van de verwachte 10.000 bezoekers trok de expositie ruim 30.000 mensen. foto: ap Premier Hawke met hakken over sloot SYDNEY De Australische Labour- partij van premier Bob Hawke lijkt de parlementsverkiezingen van zaterdag te hebben gewonnen, maar met de hakken over de sloot. Het zag er gisteren naar uit dat Labour de absolute meerderheid kwijtraakt in het parlement, maar deson danks de grootste partij blijft. Zoals was voorspeld werd het een nek-aan-nek race met de liberalen van Andrew Peacock. Peacock erkende dat Labour,, ondanks het nodige stemmenverlies, er het beste voor staat om voor een vierde achtereen volgende termijn de touwtjes in handen te nemen. Na het tellen van tachtig pro cent van\de stemmen bleek Labour krap aan veertig procent te komen, de Libera len hadden 34,7 procent. De definitieve uitslag wordt pas donderdag verwacht. Miljoenen-buit bij bankoverval in Genève GENÈVE Vier gewapende mannen zijn er gisteren in Zwitserland met 46 miljoen gulden (35 miljoen Zwitserse francs) vandoor gegaan na de grootste bankoverval die ooit in het land gepleegd werd. De dieven vielen even voor acht uur 's ochtends via de perso neelsingang het kantoor van de „Union des Banques Suisses" in Genève binnen. Zij bon den twee bewakers, een portier en een on derhoudsmonteur vast en maakten met de sleutels van de bewakers tien kluizen open waaruit zij 200 kilogram aan buitenlandse bankbiljetten meenamen. Italiaanse lires lie ten zij liggen en ook de kluizen van particu lieren lieten zij ongemoeid. Omdat het alarm niet afging neemt de politie aan dat de ro vers op de hoogte waren van de werking van het veiligheidssysteem. Computergigant Wang overleden BOSTON An Wang, de oprichter van het computerconcern Wang Laboratories, is zaterdag op 70-jarige leeftijd overleden aan slokdarmkanker. Wang realiseerde de Amerikaanse droom door een eenmanswerkplaats uit te breiden tot een van de be langrijkste computerconcerns ter wereld. Hij werd geboren in Shanghai en kwam in 1945 naar de Verenigde Staten om daar natuurkunde te studeren aan Harvard. In 1951 zette Wang met een beginkapitaal van 600 dollar een werkplaats op voor de re-, paratie van elektrische apparaten. In 1964 begon hij Wang Labo ratories met de introductie van een rekenmachine en de ontwik keling van computers. Het concern raakte enkele jaren geleden in de versukkeling. In het boekjaar 1988/89 werd een verlies ge leden van 424 miljoen dollar. Het aantal werknemers is met 7000 verminderd tot 25.000. Formeel was Wang tot zijn dood de top man van Wang Laboratories, maar de dagelijkse supervisie had hij al lang geleden overgedragen. Zijn grootste bijdrage aan de wetenschap leverde Wang door de uitvinding van het kernge heugen van de computer eind jaren veertig. Dit was tot de uit vinding van de microchip eind jaren zestig een fundamenteel onderdeel van elk computergeheugen. n onze correspondent xander Münninghoff) •A COU De situatie >en. J touwen is rustig. Na r »rote machtsvertoon vroege uren van za- ?de |morgen, vijde toen een van ongeveer enspJerd Sovjettanks door ijn i raten van de hoofd- Vilnius reed, op weg het legerkamp Sau- .~.'.d[ estalis' is er een be- ës'e/i olijke stilte in de stad chteifeden. Ook uit de grote stad, Kau- kwamen geen mel- n van ongeregeldhe- t Va ia bel 'ns Sl Dorbijrollen van de Sov- cs en vrachtwagens, die 1.500 tot 2.000 man bewapende Sovjettroe- de stad brachten, heeft frvo/jjaj r op eedt nt vl tbeslotenheid van de Li- melne „vrijwilligers" in Vil- 'r ta chter versterkt. De „ge- registratie ging dit linde onverdroten door. aat de vrijwilligers niet „vorming van militaire den", zei Landsbergis za- in een boodschap aan leider Michaïl Gorbats- ra 2<Zij zullen uitsluitend in De van nood helpen de tdoe are orde te handhaven ze djegen te bewaken. Hun ipge/jjs dan allereerst om te •men dat Litouwse be- e repul:>liek uit- et oiibldus de verklaring van anghjbergis. Daarin staat ver- •elt c ffjissagraf ftchtoffers ged( nne' ilin in der dat de hulp van de vrijwil ligers „in de toekomst nuttig kan zijn", zonder dat hij daar bij ingaat op de aard van deze hulp. Sinds Litouwen zich op 11 maart onafhankelijk verklaar de van de Sovjetunie stromen vrijwilligers toe, jong en oud. Zij laten zich registreren bij de nationalistische volksfrontbe weging Sajudis, die als grote overwinnaar tevoorschijn kwam uit de parlementsver kiezingen in het land. De re gistratie geschiedt in klein kantoortjes. Het hoofd van het 'Bureau voor de registratie van vrijwilligers' in Vilnius, Giedrus Papinigis, wilde zater dag niet zeggen hoeveel men sen er intussen in Litouwen zijn geregistreerd. „Wij houden onze cijfers ge heim en wij verbergen onze documenten op verschillende plaatsen opdat niemand er in zicht in kan krijgen". De vrijwilligers melden zich ingevolge oproepen van de Li touwse autoriteiten in de kranten om „samen met func tionarissen aan de grens te ko men werken". De autoriteiten hoeden zich ervoor van een Litouws leger te spreken, maar de term „vrijwilligers", in het Litouws „savanoris", zegt genoeg, daar deze elke Litouwer herinnert aan de mannen die in 1919 de jonge republiek verdedigden tegen de Poolse invasie. Dat is de reden waarom Sov jetpresident Gorbatsjóv zo hef tig reageert en „binnen twee dagen" ontbinding eiste van „deze kennelijke nationale de fensie-organisatie". „Maar daarom juist meld ik mij aan. Dat is mijn antwoord aan Gorbatsjov", zegt de 41-ja- rige bulldozerbestuurder Jonas Palionis, gehuwd en vader van twee dochters van twaalf en veertien jaar. Ik 'oen bereid om voor Litouwen te sterven". „Ik ben het zat om bang te moeten zijn", zegt de 20-jarige Arturas Kuodys, die van beroep toneelspeler is en de tanks 's nachts voorbij zag rol len. „Als het een militaire cri sis wordt, zal ik mijn land po gen te verdedigen". Volgens het hoofd van het re gistratiebureau is het niet vreemd dat de mannen allen zo vastberaden zijn: „Ons volk heeft generatie na generatie geleerd dat Litouwers altijd voor Litouwen hebben moeten vechten". Er zijn in Litouwen ook men sen die kritiek hebben op de mogelijke vorming van bur gerwachten. Het onafhankelij ke Litouwse dagblad Respubli- ka noemde het een „stommi teit". Dienstweigeraars Daarnaast doken na het bin nenrollen van de tanks hon derden jonge Litouwers die weigeren dienst te doen in het Sovjetleger, in vele steden van Litouwen onder. Vooral in zie kenhuizen. President Vytautas Landsbergis had dienstweige raars en deserteurs uit het Sovjetleger zaterdag aangera den zich in kerken te ver schuilen. Allen hadden bevel gekregen zich uiterlijk zater dag aan te melden. Sovjetgeneraal Valentin Va- rennikov, de commandant van de landstrijdkrachten van de USSR, heeft al gezegd dat hij de dienstplichtigen zal gaan ophalen. Een tweede punt van mogelij ke confrontatie in de nabije toekomst betreft het bevel van president Gorbatsjov dat ie dereen in Litouwen die een wapen heeft dat moet inleve ren. Er zijn vele jagersvereni- ging^n in het land en officieel staan er dertigduizend gewe ren geregistreerd. Daarvan zijn er, aldus het Volksfront Sajudis, tot dusver ongeveer honderd vrijwillig ingeleverd. De Sovjetautoriteiten zelf noe men een getal van ruim vijf duizend, maar geven toe dat het bevel op grote schaal wordt genegeerd. Dezelfde ge- rjeraal Varennikov zei in een interview met het dagblad Sovjetskaja Rossija veront waardigd dat Litouwse parle mentsleden hadden voorge steld speelgoedgeweren te ko pen en die aan de Sovjets te geven om ze tevreden te stel len. Hij sprak van een dicta tuur door Sajudis en zei dat grote groepen van de Litouwse bevolking het helemaal niet eens zijn met de eenzijdige on afhankelijkheidsverklaring van 11 maart. Daarop werd in Vilnius schamper gereageerd. Terecht wijst mien erop dat de grote verkiezingswinst van Sa judis te maken had met het programma van de beweging, dat duidelijk op directe af scheiding was gericht. Provoceren Moskou heeft inmiddels de toegang tot Litouwen voor Een groot konvooi Sovjet-tanks arriveerde dit weekeinde in de kazerne in Vilnius, de hoofdstad van Litouwen. buitenlandse correspondenten geblokkeerd, een maatregel die over het algemeen slechts genomen wordt als ergens sprake is van een noodtoe stand. De berichten uit Litou wen wijzen daar niet op, maar het ministerie van buitenland se zaken wilde verder geen toelichting op het besluit ge ven. President Landsbergis noemde deze en andere maat regelen van Moskou onderdeel van de psychologische oorlogs voering, en riep zijn bevolking op om zich niet te laten provo ceren tot gewelddadigheden. reldopinie deed en om interna tionale hulp voor Litouwen vroeg, kan de republiek wel vernietigd worden, maar dan explodeert de hele Sovjetunie. Uit de Baltische republiek Est land kwam gisteren het be richt, dat de Estlandse commu nistische partij zich heeft afge scheiden van Moskou en dus geen deel meer uitmaakt van de CPSU. Een soortgelijke stap namen de Litouwse kamera den al enkele maanden gele den en dat was tevens de voor bode -da onafhankelijk- heidsverfflai*mg van de repu bliek. Maar zo snel willen de bedachtzame Estlanders hun vertrek uit de USSR niet door zetten. Men kondigde in één moeite door een overgangspe riode aan die tot oktober van dit jaar zal duren en die ge kenmerkt zal worden door ge sprekken met Moskou. Intus sen kijkt men waakzaam toe hoe de ontwikkelingen in Li touwen, dat als een soort proefkonijn fungeert, verlo pen. In Georgië hebben demon stranten dit weekeinde geëist dat de Georgische regering de republiek Litouwen erkent. In de hoofdstad Tbilisi vinden voortdurend kleine manifesta ties plaats, zoals hongerstakin gen en sit downs, die ook de foto. ap wens tot afscheiding van Ge orgië uitspreken. De verkie zingen in de republiek, die dit weekeinde gehouden hadden moeten worden, zijn uitgesteld tot het najaar. Ook in Azerbajdzjan heeft Moskou weer problemen ge kregen. Volgens het staat- spersbureau Tass vielen gewa pende Armeniërs zaterdag en kele Azerbajdzjaanse dorpen aan, waarbij een gezin om-, kwam toen hun huis in brand werd gestoken en bij schiet partijen ook enkele doden vie len. In totaal kwamen negen mensen bij deze raid om het leven. Voor wraakacties wordt gevreesd. )R ontdekt nertjé \ar oj zij b t hij zich zich. gehe^t ;t en de ra n slai ngele hem Zei 3-laïa y kijk rs het rt h{ lefeni drink te Bi lat de chzel \[r ls er ggelt Zarmi ïstei kro ikere IJN In Oost-Duitsland kele massagraven ont- let de stoffelijke resten lizenden slachtoffers van ,e issisch interneringskamp "tijd van Stalin, imp bij Fünfeichen, niet van Neubrandenburg, u onder bevel van de Sov- ische geheime politie V de voorloper van de KGB. Onder de men- e er gevangen werden len, bevonden zich oud oud-nazi's, politiemen- militairen uit de Twee- 'ereldoorlog en andere !ichte personen", zo be de Berliner Zeitung za- Een van de slachtoffers lar verluidt een man die yoren was vrijgelatèn uit uits concentratiekamp en 'jj steerd werd omdat hij erzette tégen de onteige- 'an zijn huis. De jongste neerde was twaalf jaar o verklaarde een oud-ge ne tegenover de Oostber- krant. Fünfeichen was 145 tot 1948 in gebruik als aal kamp nummer ne- In de Sovjetbezettingszo- Duitsland waren in totaal zulke interneringskam- 'olgens Westerse historici' aarin 65.000 mensen om- len. Na de opheffing van np werd al het mogelij- laan om sporen uit te Veel gevangenen wer- Een stenen monument markeert het voormalige Sovjet-kamp Fünfeichen. Onlangs is in de naaste omgeving van dit door voor gangers van de KGB beheerde strafkamp een massagraf gevon den met duizenden skeletten. foto: epa den naar de Sovjetunie gede porteerd en zijn nooit meer te ruggekeerd. De overlevenden kregen een zwijgplicht opge legd. De massagraven werden eerder deze maand ontdekt door een plaatselijke geschied kundige. Het bestaan van de graven was al langer bekend bij boswachters en boeren in Fünfeichen en omstreken, maar zij durfden daar pas na de val van het bewind-Honec- ker over te vertellen. De com munistische heersers zouden iedere verwijzing naar terreur onder Stalin hebben onder drukt. (Vervolg van de voorpagina) BUDAPEST Bij de eerste vrije verkiezingen in Honga rije sinds veertig jaar is giste ren ten minste zeventig pro cent van de kiezers gaan stem men. Dat is vernomen in krin gen rond het Nationaal Kies- comité nadat de meeste stem bureaus waren gesloten. De laatste peilingen, vlak voor het sluiten van de stembu reau's gaven nog aan dat het een nek-aan-nek-race zou worden tussen Alliantie van Vrije Democraten (SzDSz) en het Hongaars Democratisch Forum (MDF). De regerende ex-communisten (MSzP) zou den op een grote nederlaag af stevenen. Wegens het gecompliceerde kiessysteem, een mengvorm van een proportioneel en een districtenstelsel, waren de eer ste uitslagen pas gisteravond laat bekend. In totaal konden zondag 7,8 miljoen Hongaren uit 1.600 kandidaten van 27 partijen 386 afgevaardigden voor het nationale parlement kiezen. Op 8. april wordt de tweede verkiezingsronde ge houden. Uit de laatste opiniepeilingen van het bureau Gallup in Bu dapest bleek dat de vijf cen trumrechtse partijen (SzDSz, MDF, de Onafhankelijke Par tij van Kleine Landeigenaren (FKqP), de Federatie van Jon ge Democraten (FIDESZ) en de christendemocraten) 75 procent van de stemmen heb ben gekregen. De regerende ex-communisten van de Hon gaarse socialistische partij (MSzP) zouden nog zo'n acht procent van de stemmen be haald hebben. Premier Miklós Nemeth, de communistische hervormer die herkozen is, verklaarde voor hij ging stemmen dat hij met „opgeheven hoofd en met een zuiver geweten" de macht zou overdragen en dat hij met tevredenheid terugkeek op de door de communisten in gang gezette veranderingen. Hij zei te hopen dat een sterke rege ring gekozen zou worden, om dat alleen een regering die niet door de oppositie wordt gehinderd erin zou slagen de De leider van de Hongaarse socialistische partij Reszo Nyers tij dens een persconferentie gisteren. foto: afp economische problemen op te lossen. Bij enkele stembureaus wer den kleine incidenten gemeld, maar over het algemeen ver liepen de verkiezingen rustig. De meeste bureau's gingen rond 18.00 uur dicht hoewel de kieslokalen twee uur langer open mochten blijven in geval van een lage opkomst. Walter Mondale, oud-president van de Verenigde Staten en de leider van een groep internationale waarnemers, prees de vreedza me sfeer. „Niemand lijkt geïn timideerd te worden of angstig te zijn". Een woordvoerder van het Forum merkte op „Dit is een revolutie zonder bloed vergieten". (Van onze correspondent Rink Drost) KIEL De sociaal-democrati sche SPD is er bij lokale ver kiezingen in de Westduitse deelstaat Schleswig-Holstein gisteren in geslaagd de chris ten-democratische CDU van de eerste plaats te verdringen. De SPD won 2,7 procent en kwam op 43 procent uit. De CDU ver loor 3 procent en eindigde op 41,2 procent. Nergens lukte het de rechts-radicale Republika- ner in de gemeenteraad door te dringen. Ondanks het magere resultaat vergeleken met de Landdag verkiezingen van elf maanden geleden bestaat er voor de SPD reden tot feestvreugde. Voor het eerst in veertig jaar is het de partij gelukt om ook op lo kaal niveau de sterkste politie ke kracht te worden. „Dit is een lichte bries in de rug van onze kanselierskandidaat Os kar Lafontaine", meende SPD- voorzitter Gerd Walter. „Van daag is duidelijk geworden dat de klokken in de DDR en de Bondsrepubliek niet gelijk lo pen". Veel politici hadden inderdaad de lokale verkiezingen in Schleswig-Holstein ingeschat als een dubbele graadmeter. De eerste gold het herstel van de CDU na het schandaal rond haar minister-president wijlen Uwe Barschel, die zelfmoord pleegde nadat hij via een af- luistertruc tevergeefs had ge poogd de sociaal-democraten in diskrediet te brengen. De tweede gold de reactie van de kiezers op de daverende CDU- overwinning een week geleden in de DDR. Ottfried Hennig, de voorzitter van de CDU in Duitslands noordelijkste deelstaat, was blij dat het verlies beperkt was ge bleven tot 3 procent. Hij noem de de uitslag een klinkend suc ces voor zijn partij. Elf maan den geleden, bij de Landdag verkiezing ha het Barschel- schandaal, was de CDU in de deelstaat op 33,3 procent blij ven steken. De vergelijking met de Landdagverkiezing door uitgerekend de CDU- vooi'zitter is opmerkelijk. De partij had namelijk een indrin gende campagne gevoerd om de kiezers duidelijk te maken dat de politiek op deelstaatni veau met deze lokale verkie zingen niets te maken had. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES Even later wordt de deur van zijn gevangenis geo- "en de constabel en de bootsman treden binnen. „Het schip Vonder ons bevel, Sir," zeggen zij. „U hoeft niets te vrezen, if ndeel, wij verzoeken u de navigatie over te nemen." „Met rs wil ik niets te doen hebben," zegt Van Noort, „breng mij de kapitein." De mannen kijken erkaar veelbetekenend aan engen hem aan dek. „Kijk," zeggen zij, over de verschan sing in zee wijzend, „als u de kapitein wilt spreken, moet u dóór zijn." Tot zijn ontsteltenis ziet Van Noort alleen nog de slaapmuts van Harder op de golven drijven.... Aan de gezichten van de ma trozen ziet hij wel, dat zij in staat zijn ook hem overboord te gooien, ofschoon hij het destijds voor één hunner heeft opgeno men. Wat moet hij doen? Want de muiterij keurt hij streng af. OOST-BERLIJN De besprekingen over de vor ming van een regerings coalitie in de DDR zijn dit weekeinde, een week na de verkiezingen, vrijwel tot stilstand gekomen door de aanhoudende be schuldigingen dat toppoli tici samengewerkt hebben met de veiligheidsdienst Stasi van de vroegere communistische macht hebbers. De leider van de Oostduitse sociaal-democraten Ibrahim Böhme, de laatste politicus die in het groeiende schandaal is betrokken, sprak zaterdag be richten in de Westduitse pers tegen dat hij een informant van de Stasi zou zijn geweest. „Ondanks deze beweringen en beschuldigingen verklaar ik dat ik nooit gewerkt heb voor of samengewerkt heb met het ministerie van staatsveilig heid", zo schreef Böhme in een open brief. De leider van de Ost-SPD deed daarnaast een beroep op Lothar de Mazière, de leider van de christen-democratische Oostduitse CDU, om alle be sprekingen tussen de parle mentaire groepen, ook die over een regeringscoalitie, voorlopig te bevriezen tot de „Stasi-affaire is opgehelderd". De conservatieve alliantie, waarvan de CDU deel uit maakt, won de verkiezingen en De Mazière is bezig een re gering te vormen. De SPD werd de tweede partij. Ook De Mazière en CDU-se- cretaris-generaal Martin Kirc- hner zijn ervan beschuldigd dat zij banden met de Stasi on derhielden. Beiden hebben dat inmiddels ontkend. Honeckers uit woning verjaagd OOST-BERLIJN LJe afge- zette Oostduitse partijleider Erich Honecker is zaterdag door een woedende menigte gedwongen zijn nieuwe wo ning te verlaten, waar hij pas een dag eerder was inge trokken. Honecker verbleef sinds zijn ontslag uit het zie kenhuis met zijn vrouw in het huis van een Lutherse dominee, omdat niemand anders hen wilde opnemen. De Lutherse kerk kwam met de regering overeen dat Honecker vanwege zijn slechte gezondheid naar een ruimere behuizing zou gaan. Het echtpaar woonde echter nog geen dag in hun nieuwe onderkomen of er verzamel den zich demonstranten die het vertrek van de Honec kers eisten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5