Uitgebrande Newyorkse nachtclub was illegaal Brunswijk onderschept grote cocaïnezending Mongolen betogen opnieuw voor meer democratie CAFE [li BINNENLAND/BUITENLAND CsidócScHwant MAANDAG 26 MAART 1990 PAGIN4 JE Bouwvallige toren noopt tot evacuatie Pavianen PAVIA Een deel van de inwoners van de Italiaanse stad Pavia is zater dag geëvacueerd, omdat een middel eeuwse toren in het centrum ieder mo ment kan instorten. Meer dan 170 ménsen moesten hun woningen verla ten, terwijl de brandweer het centrum van de stad afsloot. Winkels en kanto ren moesten hun deuren sluiten. De order tot evacuatie komt ongeveer een jaar nadat een andere oude toren in het stadcentrum plotseling bezweek. Daarbij vielen vier doden en raakten vijftien mensen gewond. Inwoners van Pavia zeiden dat het hun was opgeval len dat vogels niet langer op de toren op het Leonardo da Vinei-plein neer strijken. „Dat is geen goed teken", zo werd gezegd. Hongaars kantoor in Bukarest uitgebrand BUKAREST Onbekenden hebben giste ren brand gesticht in de vestiging van de Hongaarse staatsluchtvaartmaatschappij Ma le v in de Roemeense hoofdstad Bukarest. Volgens de Hongaarse radio is er een ver band met de etnische onlusten tussen Roe menen en Hongaren in de provincie Trans- sylvanië. De Hongaarse ambassadeur in Roemenië heeft de Roemeense autoriteiten een onmiddelijk onderzoek gevraagd en verscherpte bewaking geëist bij andere offi ciële Hongaarse vertegenwoordigingen in Bukarest. De Roemeense premier Petre Ro man heeft intussen zijn beschuldiging terug genomen dat de Hongaarse minderheid in Transsylvanie de provincie los wil weken uit het Roemeense staatsverband en aanslui ting zoekt bij Hongarije. Oud-SS'er Schwammberger uitgeleverd aan Bonn BUENOS AIRES Het Hooggerechtshof van Argentinië heeft vrijdag bevestigd dat de oorlogsmisdadiger Josef Schwammber ger mag worden uitgeleverd aan West- Duitsland. De nu 78-jarige Schwammberger diende bij de SS en wordt er door de justitie in Stutt gart onder meer van beschuldigd dat hij van 1942 tot 1944 verantwoordelijk was voor de moord op zeker duizend joden in de omgeving van Krakow. Ook zou hij heb ben hebben meegewerkt aan de deportatie van duizenden joden naar het vernieti gingskamp Belzec. Schwammberger, die van geboorte Oostenrijker is, vluchtte in 1949 naar Argentinië en werd in 1965 Ar gentijns staatsburger. Hij werd in novem ber 1987 in Argentinië aangehouden op grond van een Westduitse arrestatiebevel. Labour neemt grotere voorsprong op Thatcher LONDEN De Britse Labour Partij heeft in de opiniepeilingen de tot dusver grootste voor sprong genomen op de conservatieven van pre mier Thatcher. Volgens een recente peiling kon Labour op 59 procent van de stemmen rekenen en de conservatieven op slechts 29 procent. De meeste ondervraagden waren van mening dat Labour-leider Neil Kinnock een betere premier zou zijn dan Thatcher. Donderdag boekte La bour zijn grootste overwinning in een tussen tijdse verkiezing, toen het een zetel verwierf in Mid-Staffordshire, een district dat van oudsher in handen was van de conservatieven. De kie zers in Mid-Staffordshire waren vooral onte vreden over de hoge rentevoet waardoor de hy potheekrente tot een recordhoogte is opgedre ven en over de nieuwe personele belasting, de zogenaamde poll tax. Christenen weer slaags in Bayrut BAYRUT De christelijke broederstrijd in Libanon is in het weekeinde weer opge laaid. Zaterdag bestookten de troepen van generaal Michel Aoun en de Libanese Strijdkrachten van Samir Geagea elkaar zestien uur -lang met artillerie in de berg achtige provincie Kesrouan, ten noordoos ten van Bayrut. Bij deze ernstigste schen ding van het bestand in drie weken vielen drie doden. Gisteren hervatten de twee christelijke groeperingen bij het aanbreken van de dag hun beschietingen. Gevreesd wordt dat de strijd om de macht in de chris telijke enclave nu weer in volle hevigheid zal losbarsten. De maronitische patriarch Nasrallah Sfeir deed een dringend beroep op de strijdende partijen onmiddellijk het vuren te staken. VERMOEDELIJKE DADER GEARRESTEERD; 87 DODEN NEW YORK De politie van New York heeft een man gearresteerd die wordt verdacht van brandstichting in een ille gale nachtclub in New York, waar gisteren ten minste 87 mensen bij om het leven kwamen. Dit heeft de burgemeester van New York, David Dinkins, later bekendge maakt tijdens een pers conferentie. Een woordvoerder van de brandweer had het ongeluk al eerder „verdacht" genoemd. Volgens politiecommissaris Lee Brown wordt de gearres teerde verdachte in staat van beschuldiging gesteld voor brandstichting en moord. Brown zei dat de man ruZie had gehad met zijn vrouw, die werkte in de club. Hij verliet de nachtclub zaterdagavond, keerde terug met een brand bom en stichtte de brand. Van slechts één persoon, de discjockey, is bekend dat hij de brand heeft overleefd. Meer dan 150 brandweerlieden wa ren uren bezig om de vlam men onder controle te krijgen. Op het moment dat de brand uitbrak, rond vier uur 's och tends plaatselijke tijd, waren naar schatting ongeveer 100 mensen in de „Happy Land"- club aanwezig. De discotheek was op de eerste verdieping en de brandweer vond veel men sen die gestikt waren in de rook. op de trap naar de bene denverdieping, op weg naar de twee uitgangen aan de straat kant. „Niemand kon naar bui ten", zo verklaarde een getui ge later. Een onbekend aantal gewonden is overgebracht naar ziekenhuizen in Manhat tan en de Bronx. Burgemeester Dinkins bezocht gisteren de plaats van de brand. Hij verklaarde dat de club illegaal opereerde en al drie maanden geleden het be vel had gekregen om te slui ten. Omwonenden vertelden dat de club populair was onder jonge Puertoricanen, Domini canen en Hondurezen. Het is de hevigste brand in New York sinds op de dag af 79 jaar geleden de „Triangle"- hemdenfabriek afbrandde. Daarbij kwamen 145 immi granten om. Brandweerlieden en leden van een onderzoeksteam liepen gisteren langs de bedekte lichamen van slachtoffers van de brand in de sociëteit Happy Land in de Bronx in New York. FOTO: EPA Rector Barlaeus verzetzich tegen haar ontslag DEN HAAG Rector C. de Vries Lentsch van het Am sterdamse Barlaeusgymnasium legt zich niet neer bij het voor haar negatieve advies van de commissie"van goede diensten. De commissie heeft b en w van Amsterdam geadviseerd de rector uit haar functie te ontheffen omdat de situatie op de school onwerkbaar is ge worden. De Vries Lentsch is diep te leurgesteld in de rapportage van de commissie en hoopt dat een gesprek met de gemeente een lichtpuntje zal bieden. „Beste oplossing is, als er nu geen interim-manager wordt aangesteld, maar dat ik in ie dere geval tot het eind van het jaar doorga. In de tussentijd kunnen we gezamenlijk den ken en praten over de kwestie. Zolang ik hier ben, is binnen deze school nog nooit één open redelijk gesprek geweest. Er is best kans dat ik daarna zelf zeg: ik ga gewoon eens een eind verderop, buiten de poor ten van het Barlaeus", aldus De Vries Lentsch. Zij werd vorig jaar door de ge meente tot rector benoemd omdat zij een geschikte vrou welijke kandidaat was en de gemeente Amsterdam meer vrouwelijke rectoren wil. De Vries Lentsch aanvaardde de functie in de wetenschap dat conrectoren en docenten tegen haar komst waren. Na veel ge harrewar heeft een onafhan kelijke commissie geadviseerd dat het beter is dat De Vries Lentsch vertrekt. Volgens de rector heerst er op het Barlaeus een soort 'schijn- democratie', waarin een klein groepje mensen sociale druk uitoefent op anderen. „De me dezeggenschapsraad was hele maal niet in functie voor mijn komst", geeft De Vries Lentsch als voorbeeld. Bin nenkort heeft zij een gesprek met haar werkgever, de ge meente Amsterdam. „Als we niet tot een afspraak kunnen komen, neem ik juridische stappen", aldus De Vries Lentsch. ONDERTEKENING VREDESAKKOORD OPGESCHORT PARAMARIBO Het Junglecommando heeft de grootste cocaïnevangst ooit in Suriname gedaan. Vorige week nam het dui zend kilo ruwe cocaïne in beslag in de buurt van Moengo in Oost-Suriname. Volgens Junglecommando-lei der Ronnie Brunswijk werd de partij met een vliegtuig aange voerd uit Cali in Colombia, en was het de bedoeling haar in Apoera in West-Suriname af te leveren. De vier inzittenden zijn door het Junglecommando aange houden en zullen binnenkort aan Paramaribo worden over gedragen. Zij zeiden dat zii in januari dit jaar al ruwe cocaïne in ApoiéWftad- den afgeleverd Het Jungle commando zal in overleg met de justitiële autoriteiten beslis sen wat ër met de enorme par tij ruwe cocaïne zal gebeuren. „De regering is blij met de in zet van het Junglecommando bij de bestrijding van drugs", zei gisteravond minister Jules Ajodhia van justitie en politie. Volgens Ajodhia was de Suri naamse justitie op de hoogte van de cocaïne-vangst van het Junglecommando. Maar in verband met het gerechtelijk onderzoek wilde de justitie er geen ruchtbaarheid aan geven. Gisteren liet Ronnie Bruns wijk weten dat het Junglecom mando niet van plan is een vredesovereenkomst met de regering te ondertekenen als er geen grondige wijzigingen in het concept worden aange bracht. Het lag in de bedoeling het akkoord vandaag te onder tekenen op het presidentieel paleis in Paramaribo maar in de studiecommissie is volgens Brunswijk nog steeds geen overeenstemming bereikt over de punten die het Junglecom mando in het concept opgeno men wil zien. Kwesties die zeker in een ak koord moeten worden opgeno men zijn volgens Brunswijk schadeloosstelling aan familie leden van oorlogsslachtoffers, de positie van het Junglecom mando, garanties voor de vei ligheid van vluchtelingen die uit Frans-Guyana naar Oost- Suriname moeten terugkeren en grondrechten van de bin nenlandbewoners. Brunswijk wees erop dat de Tucayana-indianen nauwelijks hebben deelgenomen aan het vredesoverleg dat de afgelo pen weken onder leiding van president Shankar werd ge voerd. „Nu zouden we weer een akkoord moeten sluiten, terwijl de indianen er niet bij zijn. Op zo'n manier blijven we aan de gang", aldus Bruns wijk. Colombiaanse minister afgetreden na geschil over drugsbestrijding BOGOTA De minister van binnenlandse zaken van Co lombia, Carlos Lemos Sim- monds, heeft gisteren zijn ont slag ingediend en geklaagd over het gebrek aan steun bij de strijd tegen de drugsmaffia en de linkse guerrillabeweging in het land. Lemos, die wordt beschouwd als de felste anti-drugsminister in Colombia, zei dat de Colom biaanse regering steeds zwak ker komt te staan in> de nu ze ven maanden durende cam pagne tegen de machtige co- caine-baronnen. De minister vond met name dat president Barco hem niet heeft verde digd tegen beschuldigingen dat uitlatingen van zijn kant mede hebben geleid tot de moord op de linkse presidentskandidaat Bernardo Jaramillo. Deze lei der van de Patriottische unie (UP) werd donderdag op het vliegveld van Bogota ver moord. Het cocaïne-kartel van Medellin is ervan beschuldigd opdracht te hebben gegeven tot de moord. Minister Lemos had eerder gezegd dat de UP nauwe banden onderhoudt met de guerrillabeweging Fare, een van de drie belang rijkste opstandelingengroepen in het land. Volgens de UP waren Lemos' uitlatingen aan leiding tot de moord op Jara millo. President Barco zei daarop dat geen enkele Co lombiaan het recht heeft de UP te beschuldigen van ban den met de guerrilla. Barco heeft de senator en voormalige Colombiaanse procureur-gene raal Horacio Serpa tot nieuwe minister van binnenlandse za ken benoemd. Dreiging geweld neemt toe na Vergiftiging' Kosovo BELGRADO PRISTIN A De Joegoslavische deelstaat Servië heeft gis teren praktisch de macht overgenomen in de pro vincie Kosovo waar Alba nezen donderdag Serviërs te lijf gingen na, wat ge noemd wordt, éen massale vergiftiging van Albanese kinderen. In het weekeinde heeft Servië 2.500 man zwaarbewapende politie, voorzien van pantser wagens met roterende machi negeweren, naar Kosovo ge stuurd om het Albanese perso neel op politiebureaus in Koso vo te vervangen. Het leger trad zaterdag op om een einde te maken aan twee dagen van etnisch geweld en patrouilleert nu in de straten van Pudojevo, Titova Mitrovica, Vucitro en andere steden in Kosovo. Aanstaande woensdag wordt herdacht dat het een jaar gele den is dat Servië een einde maakte aan de betrekkelijke autonomie van Kosovo. Met het oog op dreigend geweld is een onbekend aantal mensen inmiddels uit Kosovo gevlucht. Volgens de federale regering in Belgrado is de vergiftiging verzonnen door Albanese na tionalisten in Kosovo. Er zou den geen sporen van gif zijn gevonden in de bloed- en uri nemonsters van de kinderen die in ziekenhuizen werden opgenomen met maagpijn, misselijkheid en ademhalings problemen. Volgens het dagblad Servische „Politika Ekspres" uit Belgra do hebben etnische Albanese emigranten vanuit Genève het plan voor de collectieve „ver giftiging" beraamd. De krant haalt de Albanees Sami B. aan die naar eigen zeggen het com plot onder de codenaam „Ani- mire" twee weken geleden be raamde met Albanezen in Ge nève en Joegoslavië. De actie moest, begeleid door een mediacampagne, onrust in, de provincie opstoken en als dekmantel dienen voor verde re acties, aldus Sami B. De operatie zou 60.000 gulden hebben gekost. „Alle deelne mers ziin in Amerikaanse dol lars uitbetaald", zegt Sami B. Inmiddels zijn in Pristina, de hoofdstad van Kosovo, verte genwoordigers van drie inter nationale mensenrechtenorga nisaties en artsen uit Frank rijk, Groot-Brittannië en Ier land gearriveerd om patiënten te onderzoeken. Een van de mensenrechtenorganisaties, de Internationale Helsinki Fede ratie voor Mensenrechten, be schuldigde de Servische en fe derale regering vorige week ervan mensenrechten in Koso vo te schenden. SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Ultgeverij/Wavery Productions ULAN BATOR Onge veer tienduizend mensen hebben gisteren in de Mongolische hoofdstad Ulan Bator gedemon streerd voor een beper king van de macht van de communistische partij en voor het aftreden van het parlement. De sprekers eisten de afschaf fing van de overheidssteun voor de communistische partij en de opheffing van partijcel len in bedrijven, ministeries en onderwijsinstellingen. De Mongolische Revolutionaire Volkspartij krijgt ongeveer 20 miljoen turgiks (12,5 miljoen gulden) per jaar van de rege ring. De nieuw opgerichte po litieke partijen, die het tegen de communisten willen opne men, hebben echter nauwe lijks de beschikking over ge bouwen en kantoorbenodigd heden. De deelnemers aan de beto ging droegen spandoeken met daarop teksen als: „democratie is ons pistool" en „Nationale Eenheid". Het grootste applaus kreeg de journalist Doogodorg, die de voormalige dictator Yumjaagi- yn Tsedenbal voor het eerst sinds hij in 1984 werd afgezet, heeft geinterviewd. In het in terview, dat zaterdagavond op de Mongolische televisie werd uitgezonden, hieM de 73-jarige en verzwakte Tsedenbal vol dat het autoritaire systeem ook voordelen had en dat de partij leden die in de jaren '60 zijn weggezuiverd Chinese spion nen waren. Tot grote hilariteit en vermaak van de kijkers probeerde de Russische vrouw van de dictator de journalist het werken onmogelijk te ma ken door in het beeld te gaan staan en hem tijdens het inter view toe te roepen dat hij op moest houden. Tsedenbal woont sinds zijn aftreden in Moskou. De demonstraties, die in de cember zijn begonnen, hebben reeds geleid tot een ingrij pende verandering bij de partij en de overheid. De regering heeft beloofd vrije verkiezin gen te zullen houden, maar volgens de oppositie heeft de regering tijdens de ronde tafel gesprekken de toezeggingen grotendeels ingetrokken. Op positiegroepen hebben het overleg met de overheid daar om afgebroken. Volgens I. Javchlant, een van de leiders van de Mongolische Democtratische Vereniging, gaat de oppositie pas terug als de onderhandelingen direkt op de televisie worden uitgezon den en als de ronde tafel „ech te" besluiten kan nemen. Als dat niet gebeurt zal worden overgegaan tot „agressievere" plannen, die hij niet nader uit legde door Jo Wijnen r £nc hiO] jtou' ?m< irate Vilr het <d)e.sX: '4chte leid Wie tot het inwendige Brussel wil doordringen, aan de Sint Goedele, het tiepaleis, het Atomium Beurs en mogelijk zelfs aa Grote Markt en aan etti duizenden schitterende gt voorbij zien. Het is prachtig en het hoort er tuurlijk bij, maar Brusst toch vooral van de Br\ laars. Zij zijn de stad. Er is, volgens mij, dan maar één weg die naar de ten en het merg van deze vóert. Die loopt via de Brussel telt duizenden In sommige ervan zitten tegen woordigers van de bi standen die zich nog ei dame en heer voordoen, heer houdt bij voorkeur jrot kameelharen jas aan en A. me haar pothoed op. In ar cafés zit het geslaagde j volk in - overmatig wijde ren die van buitensprf rd schoudervullingen zijn zien. Er zijn cafés voor i fe des volks, voor de zake den, voor de juristen, de tenaren en de buitenlana Er zijn Art Deco-cafés en Mijl geleefde bruine kroch ter :ed( zijn moderne gevallen veel spiegels en hoge, plafonds waar het hol en god-verlaten klinkt. Op een hoek bij het Va plein staat een formidabel legenheid die eveneens is uitgeleefd, maar niettemin een ware trion|aj haar soort is. Wie er op dagmorgen binnentreedt dat zijn er velen, want vl ;tbes wordt dan de rommeln j gehouden - treft er ta groezelige Brusselaars aar het vroege uur ten spijt, fraai gek raagde potten zitten, de ene sigaret na d dere opsteken en zwijgen leen de echtparen maken op een verbeten, smondse manier en zc Zij naar elkaar te kijken. De v. wezige jongelui ontdoe ja re zich van de kater die ze dfeeei rige avond hebben opgeiij: De rommelhandelaars er hun zuurverdiende i Bij de ingang zit het oi bestaande uit twee langl personen. De een speelt deon. Hij heeft het instrul niet om zijn torso ^e/3a/bo< maar het voor zich op eerr talen standaard geplaatst.i wijl hij speelt klemt hij 0| reeds lang geleden gedt sigaret tussen zijn dunne, deloze lippen. De ander beroert het werk. daarbij van een hoog ontwikkeld maatgi blijk gevend. Zij ziet er haar sluik, donker haar,\ halverwege haar rug hang haar bleke, aan crème make-up ontwende gezich als iemand die haar dage I een tochtig zolderkamertje in gezelschap van haar oi P tig kroost. Maar als zij b te zingen - hetgeen ze matig doet - blijkt ze een y te zijn. Hij kent de teksten niet ui hoofd. Daarom heeft hij een lessenaar naast zich g Nee. niet voor zich. dwingt hem om met gehei erp gewend hoofd te zingen, door hij het zicht op zijn t stokken vaak verliest en i om zo nu en dan op de ra van zijn instrumenten slai JQr( waardoor zijn aangele zwoele vibrato iets bene iets verstikts krijgt. Zeil hij langdurig "lalala-lala lala" zingt, dan nog kijk naar de lessenaar. Is het voorbij, dan masseert hijne nek, doet enkele oefeni met zijn schouders, drink na in een teug zijn glas a i leeg en wordt weer vrou\ jn Dat moet het echte £'du,. zijn. Soms denk ik dat de n zu al veel meer van zichzel j, hebben geweten, als er een Simon Carmiggelt [en rondgelopen. Maar Carmi hoorde bij de Amsterd kroeg. Amsterdamse kro y pers praten en kankere onderwerpen het leven eindeloze bespiegelingen eeuwenlang de wind val calvinisme hebben gevani Brusselaars zwijgen lieve kijken naar buiten of luisk naar het orkest. Ze makes verstaanbare ruzies met a nen van wie ze ooit he gezegd te houden. Deze f tige, zeurderige, norse, cl nige en in zichzelf prai Brusselse kroegloper is dat iemand om naar te kijkeL niet iemand om naar te li ren. Zelfs als de Bruss vrolijk wordt - hetgeen}\ zelden gebeurt - dan nog niet geestig of de moeite het beluisteren waard Him geen uitspraken, spreekt in metaforen. Hij con vei noch ouwehoert. Een Brusselaar is eigenlij len maar een bezienswas en c heid. En wie goed naar 0n(j kijkt, ziet plotseling het b[ ,n^e dere van Brussel zelf, s w merg en de botten, ja, zeil inwendige van de stad. e IJN ,;\V

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4