Dames Foreholte komen in slotfase naast SEW IVO blijft hekkesluiter in eerste divisie basketbal Aart Bakker wint Zilveren Molenloop Leython nadert tot op een punt «ORT CeidaeSommvt MAANDAG 26 MAART 1990 PAGINA 17 Zei DEN BVO blijft na de wedstrijd van rdag tegen Leiderdorp (mede-)hekkesluiter e eerste divisie A (77- De heren van Lisse oren in Utrecht ge- eerd van koploper (84-78). Leiden ver in Werkendam van kei laag geklasseerde Vir- i 91-87). wil koste wat het kost tomen, dat het als laatste in 61 *n 8e competitie. De "heeft het aantal trainin gen daarom van twee tot drie en soms tot vier oefendagen per week uitgebreid. En zie de resultaten liegen er niet om. Winst op Festo en RZ brach ten de Alphenaren naast'Ele- mentum en ASVU. Het leek erop, dat zaterdag via Leider dorp de rode lantaarn defini tief over zou worden gedaan aan Elementum, dat van RZ verloor. Zaterdag bleek weinig van een surplus aan kwaliteit bij Lei derdorp. Wel verschilt heel duidelijk de speelstijl. BVO houdt ervan tempoloos en lang te spelen, terwijl de kracht van Leiderdorp juist in de fast-break ligt. De opdracht van coach Ponsioen was daar om eenvoudig: „Het tempo uit de wedstrijd houden en via een gedegen aanvalsopzet de puntjes pakken." De opzet ge lukte in de eerste speelhelft goed (rust 38-35), maar kort na de pauze speelde BVO zelf iets te haastig. Leiderdorp profi teerde, het holde naar een voorsprong van vijftien pun ten, hetgeen uiteindelijk vol doende was voor de winst. Daarvoor mag het ook Raoel Oudejans van BVO bedanken, die de gelijkmaker verzuimde in te leggen. Eindstand 77-79. BVO blijft met dit resultaat op een gedeelde laatste plaats In de eerste divisie B hebben de heren van Lisse wel hard willen werken. De beloning was er dan ook naar. De ploeg vervulde tot zaterdag een out- sidersrol voor het kampioen schap en kwam slechts net dat beetje kwaliteit tekort om die titel daadwerkelijk te kunnen pakken. Zaterdag was het kop loper OSG, die de Lissese droom definitief in rook deed opgaan (84-78). Coach Johan Koster was in dat resultaat duidelijk teleurgesteld, maar over het spel van zijn ploeg kon hij alleen maar tevreden zijn: „We deden niets onder voor OSG en dat is prettig om te weten". Koster weet nog niet of hij in Lisse blijft. In de promotiedivisie is Lei den weer eens totaal onnodig onderuit gegaan. In Werken dam was het Virtus, dat Lei den voornamelijk onder de borden op inzet wist af te troe ven. Maar' liefst 26 aanvalsre- bounds pakte Virtus, dat mede door die kansen uitkwam op 91 punten. Leiden had als enig excuus, dat Ben de Jong ver stek moest laten gaan. Coach Rudi van Eyck schorste hem voor een wedstrijd, omdat de Katwijker kwaad van een trai ning was weggelopen. Zonder De Jong en met in fouten grossierende spelers als Min derhout en Ter Haak verloor Leiden onnodig maar ver diend met 91-87. In de damespromotiedivisie won Lisse, nauwelijks geïnspi reerd, van hekkesluiter BOB. Lisse opende nog wel fanatiek (21-7), maar zakte terug tot een twijfelachtig niveau (rust 38-36). Na de pauze kwam BOB zelfs nog op voorsprong (51-54). Een klein slotoffensief van Lisse was voldoende om via 70-54 alsnog gemakkelijk te gaan winnen (74-63). De dames van MSV hielden het tot 8-6 goed vol tegen kop loper Akrides. Bij de stand 44- 6 was er van volhouden geen sprake meer. MSV verloor kansloos met 100-44, via een 55-14 tussenstand bij de rust. In de finalepoule van de eredi visie won Grasshoppers met 69-64 van Manudax Flash Voor de rangschikking heeft deze score weinig betekenis. Grasshoppers staat hierin kansloos onderaan. Moraal troeft De Graaf af LEIDEN Mart Moraal schreef gisteren voor de eerste maal de Wintertri- athlon op zijn naam. In het door de IJssport Vere- ninging Leiden georgani seerde evenement bleef de Oegstgeestenaar Ro nald de Graaf een kleine drie minuten voor. De Graaf, winnaar van de twee voorgaande edities, sloot nog wel met een ruime voor sprong het 9,6 kilometer lange looponderdeel af. De 42 secon den achterstand reduceerde Moraal tijdens het fietsen (43,3 kilometer) tot één tel. Het ver ruilen van de fiets voor de gladde ijzers bleek vervolgens van doorslaggevende beteke nis. De Graaf verloor kostbare seconden, omdat hij bevangen door de kou zijn schaatsen maar moeilijk kon onderbin- 'den. Toen Mart Moraal er al vier ronden op had zitten, be trad de Alphenaar pas het ijs. Een achterstand die hij tijdens zijn twintig kilometer lange tocht op de Leidse ijsbaan niet meer kon inhalen. Derde ein digde Oegstgeestenaar Tom Weiter. Bij de veteranen ging de zege naar Theo van Klink, voor Jan en Henk Versteegen, terwijl Petra Grimbergen bij de dames de eerste plaats voor zich opeiste. Schikhof lid van verdienste LEIDEN In de Unieraads vergadering van de KNAU in Nieuwegein is Voorschotenaar Jan Schikhof benoemd tot lid van verdienste van diezelfde KNAU. Schikhof, in de Leidse atletiek actief als voorzitter van de SALAG, kreeg de on derscheiding mede op grond van zijn werk als penning meester van het district West 2 en als lid van de landelijke fi nanciële comissie. Bert Paauw was de tweede Leidenaar in de schijnwerper; hij nam tusen- tijds afscheid van het KNAU bestuur waarin hij twee jaar actief was. Ook onderscheiden werd het jurycorps van het NK en EK indoor in Den Haag. Een fors aantal niet met name genoemde Leidenaars mag zich dan ook gevleid voe len met de toekenning van de Frans Jutte trofee. Tweede plek Blommendaal TILBURG/LEIDEN Ro nald Blommendaal is bij de nationale tenniskampioen schappen indoor in de catego rie 55 tot en met 64 jaar op de tweede plaats geëindigd. De" Noordwijker moest in de fina le in twee sets zijn meerdere erkennen in Guus Groen, die hiermee zijn titel prolongeer de. Jacqueline van Wijk heeft de eerste ronde van de kwali- fikatie voor het 25.000 dollar toernooi in Limoges overleefd. De Unicumspeelster klopte de Frangaise De Genty met 7-6 en 6-4. Martijn van den Berg is door de Commissie Geselecteerd Jeugdtennis van het tennisdis- trict Leiden onderscheiden met het zogenaamde 'ladder tje'. Deze aanmoedigingsprijs kreeg hij voor zijn voortreffe lijke resultaat (vierde plaats) bij de Nederlandse titelstrijd tot en met 12 jaar. Bij de finales van de interdis- trictswedstrijden bereikte An gelina Rammers, samen met haar Haagse partner Suzanne Esser de finale. FOTO: TEJO RINGERS leger. Bataafs veteraan Mar- tien Hoogenboom moest zater dag de Zilveren Molen laten schieten, hoewel hij er wel naar toe geléefd had. Gisteren waren zijn bloemen echter verwerkt en etaleerde de Ve- ner zijn goede vorm door in Nieuwkoop in de halve mara thon zijn persoonlijk record naar 1.13.08 uur te brengen, waarmee hij eerste veteraan werd en vijfde in totaal. en )EN HVS heeft het 1 eizoen bij de hand- n^s. ers afgesloten met 15-9 zege op Quintus. een kampioenschap dat niet genoeg, om- ;fee Westlandia „gewoon" van EMM (17-7), en t^file twee punten voor- voo ig op HVS behield, erti heren van Saturnus eden aan hun sportie- plicht door Groene .g j met 14-16 te verslaan. ames van HVS moesten j j ampioenschap aan West- 'r se i laten, ondanks de over- Q( 'de winst op Quintus (15- estlandia won daar waar vorige week de punten Qgjjeelde: bij EMM. Tjits de die haar laatste wed- bij HVS coachte, erken- Pn it de beste ploeg kam- was geworden. „HVS is ïog niet rijp voor", aldus (fenvrouwe. De Stomp- ;n gingen goed van start, ïen agressieve verdedi- in goed uitgevoerde bre- ts liepen ze uit naar een iststand. In de tweede kwamen de dames van jyja; us door afspeelfouten in Kisnval van HVS en twee t0{ kige strafworpen terug 8. De thuisploeg brak de diging daarop open met udeerde patronen. Mede :es doelpunten van Irma r van Ank van de Bosch [VS met 15-9. [«■loop in de tweede divi- heren) was een waar roor de rekenmeesters. Joegen konden uitko- p 16 punten uit 18 wed- lank ni en een yan die vier loeten degraderen. De man van Saturnus, zelf al deden hun sportieve door Groene Ster met te verslaan. Saturnus de eerste helft op een achterstand gekomen, - het hield na rust de ver- ng gesloten. Met name [evaarlijke cirkelloper door Wim van Leeuwen de tang gehou- Saturnus kwam terug, le stand tien minuten op en keek bij 14-13 nog tegen een doelpunt ach- id aan. Dan Olsen scoor- gelijkmaker. Het steeds uzer spelende Groene verprutste daarop een ut en een penalty. An- Leeuwen voltrok van zeven meter-streep het ieve vonnis over Groe- r: 14-16. Animo en Ta- speelden zich wel veilig, Groene Ster en Hellas 2 uitvechten wie er de- t. En Saturnus? Het ich na een abominabel begonnen seizoen kam- van de tweede competi- t noemen, derde divisie, 2 een promotiewed- n de wacht sleepte, ver- de dames van Olympia 2-16 van Verburch. De plaagde ploeg uit Wasse- on tot de rust de schade ;t houden tot 12-7. In de helft kwam Olympia irug tot 16-14, maar het het defensief niet vol. rch liep weer uit tot een indstand. De dames van sloten hun verblijf in de divisie af met een 5-9 partij tegen Vires. Bij is er nog geen licht tus- ploegen: 3-3. dwijl en van Rijnstreek ver- I van het Schiedamse li net 20-19. Speler/Coach schol Rijn vond dit geen on- Lan ïstelijk resultaat, aange- ;en. zijn ogen DWS „de bes- Wl g' in de klasse is". De n uit Alphe'n, spelend echts één wissel, ver in het spel en konden /zj gelijke tred houden IC/jet voor een kampioen- strijdende DWS. Pas in ?N R ite hen minuten nam de - an Peter van Haasteren f,e\ (20-17). Maar het lijdzaam toekijken hoe eek in de laatste secon- Ugkwam tot 20-19. d "twereld k ec t do NAPOLIS Bij de aard taanse universiteits- kwijt lenschappen zwemmen isi'evi ^pohs heeft Erik Ran Iwijk 8elegd op de derde nj~t van de 100 yards vrije in nl ent Lang won dit num- 42,62 vóór Shaun Jor- ,84) en Ran (42,98). Anja van der Ploeg, hier op archief, tekende voor Foreholte in duel tegen SEW voor de laatste gelijkmakende treffer. FOTO: HENK SNATERSE VOORHOUT De dames van Fo reholte hebben in de laatste minu ten een 13-13 gelijkspel behaald bij regerend landskampioen SEW. De ploeg uit Wognum is nog altijd in de race voor de titel, terwijl T-.n Kecs- keméthy een plaats bij o top drie nog altijd voor mogelijk houdt. Foreholte kwam góed uit de startblokken en nam de leiding met 4-2. Maar mede door de angst voor keepster Laura Rob ben (nog altijd in de picture bij Foreholte) werden er door de Voorhoutsen veel kan sen verprutst. SEW profiteerde van die onzekerheid door met een 7-4 voorsprong de rust in te gaan. In de tweede helft gin gen de dames van SEW door, en ondanks de agressievere dekking van Foreholte kon SEW uitlopen naar 10-5. Door twee blunders van keepster Karina Teuben, die tot dat moment goed had gekeept kwam SEW op 13-9. Bij die stand besloot coach Kecskeméthy haar te wisselen. Dit bleek achteraf een gouden greep. Haar vervang ster, Diana van Dam, stond geen doelpunt meer toe, terwijl Foreholte kracht putte om er nog feller tegen aan te gaan. De Voorhoutsen slopen naderbij. Ellen War merdam scoorde. Claudia de Jong scoorde en met Anja van der Ploeg maakte na een bekeken aanspeelbal vanaf de cirkel de gelijkmaker (13-13). In de met veel tumult gepaard gaande slotfase kreeg Ellen War merdam haar derde twee minutenstraf. Met vijf speelsters hield Foreholte in de laatste 35 seconden stand. LEIDEN De herenvol leyballers van Leython wonnen vrij gemakkelijk van VCW met 1-3. Concurrent Sliedrecht Sport liet twee punten liggen in Vo- lendam, zodat de achterstand nog slechts één punt bedraagt. De ploegen van Gemini /Kan goeroes en NOVO verspeelden de kans op directe promotie. Gemini/Kangoeroes moest in koploper Thornax met 1-3 de meerdere erkennen. De Noordwijkse volleyballers van NOVO lieten kansen op winst liggen en verloren met 3-2 van US 2. De mannen van Leython startten moeizaam in de wed strijd tegen VCW. De eerste set hielden de Wormerveerse volleyballers nog gelijke tred met de Leiderdorpers tot 8-8, waarna Leython demarreerde (15-8). In de tweede set speel den de mannen van John Groen een sloom spelletje en verloren met 14-16. Na een donderspeech van de coach overdonderde Leython de op ponent. Met Paul-Jacques Ver hoeven en Hans Broere op de buitenaanval pakten de Lei derdorpers de derde en vierde set met 15-4 en 15-0 (3-1). Over drie weken wacht de beslis sende wedstrijd tegen koplo per Sliedrecht Sport. Gemini- Kangoeroes verspeelde de tweede plaats. De Voorschote naren speelden niet goed ge noeg om het koploper Thor nax moeilijk te maken. De eerste set wonnen de mannen van Kees de Ridder nog moei zaam. Daarna kwam de Gemi- ni-aanval niet meer door de hechte Woerdense blokkering. Met uitzondering van Menno Kielman speelde Gemini- Kangoeroes te bang om tot winst te komen (1-3). Leython 2 doet alles om degradatie te voorkomen. Met elf spelers werd het Haagse Inter Amicos verslagen. Met een uitblinken de Mark Schrijvers en een ou derwets in vorm zijnde 'Bobo' van de Bosch pakten de Lei derdorpers drie belangrijke punten (3-0). NOVO speelde slechts twee goede sets tegen het fel spelende US 2. Na ver lies in de eerste set, wonnen de Noordwijkers overtuigend de tweede en derde set. Een achterstand in de vierde set werd rechtgetrokken, maar enkele persoonlijke fouten sta ken een stokje voor een 1-3 winst. In de vijfde set was US na een 0-5 achterstand de meest fortuinlijke (3-2). Door verlies van concurrent Dinto stijgt NOVO wel naar een ge deelde tweede plaats. De streekderby tussen de routine van Graficon/Donar en de aanvalskracht van VCS ging met 3-2 naar de Merenwijkers. De eerste twee sets waren de Sassemers teveel gefixeerd op de aanval en te weinig op de pass, zodat Graficon/Donar deze sets gemakkelijk kon winnen Daarna ging de ploeg van Rob Meijer beter spelen en pakte de derde en vierde set In een spannende vijfde set gaf de routine van Donar uiteindelijk de doorslag (3-2). NOVO 2 behaalde drie be langrijke punten ten koste van het derde team van Leython. In een spannende wedstrijd maakten de Noordwijkers over het algemeen iets minder fou ten (1-3). De 'jonge honden' van Gemini/Kangoeroes be ten zich stuk op het gerouti neerde GSC. De Voorschote naren probeerden van alles te gen de sterk verdedigende Leidschendammers, maar kwamen niet verder dan winst in de tweede set (1-3). Met LUSV gaat het de verkeerde kant op. Na de ruime 3-0 ne derlaag bij het Ouderkerkse VOY zullen de Leidse studen ten moeten knokken om de gradatie te voorkomen. De dames van Gemini/Kan goeroes hebben na het ver trek van trainer Ronald van Nierop nog geen wedstrijd verloren. In de uitwedstrijd te gen Brother/Martinus 3 had den de Voorschotense dames aanvankelijk enige moeite met de ruime Bankrashal. In de loop van de eerste set raakten ze daaraan gewend en wonnen nipt met 14-16 de eerste Set. In de tweede set lieten de dames van coach Casper Brussee kansen liggen en pakte de Amstelveense 'opponent de set. Via een ijzersterke service pakten de Vlietschanse dames de derde en vierde set (1-3). Leython speelde niet onver dienstelijk tegen kampioen Rentokil/ZVH. De Leider- dorpse dames konden niet op tegen de serveerkracht van de Zevenhuizense dames. Onder aanvoering van de goed spe lende invalster Saskia Koenen gingen de dames van Willem Spierdijk eervol ten onder (3- 0). De topper tussen Ridder- veld en Gemini/Kangoeroes 2 was na een spannende strijd voor de dames uit Voorscho ten. Een onnodig verloren eer ste set werkte mentaal door in de tweede set, zodat Gemini- Kangoeroes op een 2-0 ach terstand kwam. Na enkele spe lerswisselingen aan Voorscho tense kant ging het beter draaien. Na winst in derde en vierde set serveerde Gemini- speelster Astrid de Graaf Ge mini/Kangoeroes naar een 2-3 winst. NOVO won gemakke lijk van PVC/Blokkeer 2. In het begin hadden de Noord- wijkse volleybalsters moeite met de rommelig spelende Haagse dames. Daarna stoom de NOVO door naar een snelle 3-0 winst. Gemini/Kangoe roes 3 speelde een gezapig spelletje tegen AV'40. De Voorschotense dames verloren dan ook met i-3 van de Delft- se dames. Voor WW was er geen eer te behalen tegen kop loper PVC/Blokkeer. In een leuke wedstrijd konden de Wassenaarse dames alleen in de eerste set bijblijven (3-0). WW incasseert wel drie pun ten na een gewonnen protest- LEIDEN Aart Bakker heeft zaterdag de Zilveren Molenloop gewonnen, zo als Marti ten Kate de Twintig van Alphen won. Net als twee weken geleden streden heel lang veel atleten om de tweede plaats. Verder hield elke vergelijking tussen het bijna commerciële evene ment en de gezellige maar pit tige strijd door de polders op. Zelden zal de Zilveren Molen zo bepaald zijn door de wind als zaterdag. Toch was nie mand daar echt rauwig om. Zoals vooraf werd verwacht, bleek de wedstrijd helemaal open en zorgden vooral de in groten getale aanwezige Bata ven voor een heerlijke wed strijd. Aart Bakker van het Haagse V&LTC zag de bui al vroeg hangen en versnelde a la Marti ten Kate al na zo'n acht kilometer. Hij liet daar mee een groepje van zeven man achter zich dat op dat moment dacht de versnelling later wel te kunnen opvangen. Net als Ten Kate in Alphen aan den Rijn bleef Bakker echter weg. Het achtervolgen de groepje van zeven man bleef gedurende de rest van de wedstrijd nagenoeg kompleet. Vooral tegen de straffe wind in (over de Achterweg en langs de snelweg richting Lei derdorp) werkten de mannen van de per fiets begeleidende Bataven trainer Bram Wasse naar behoorlijk samen. Wind mee ging het, zeker ook omdat in die laatste vijf kilometer de beslissing moest vallen, toch niet zo gesmeerd. Sjaak van Schie: „Als we beter hadden samengewerkt hadden we Aart nog wel in kunnen lopen, maar dat is achteraf praten". Van Schie verraste met nog drie kilometer te gaan Theo van der Veer door hem voorbij te gaan om daarna de wach tenden op het Hertogspark te verrassen met zijn tweede plaats. In rap tempo volgden de overige Bataven. Kees van Klink, Henk Ravensbergen, Jaap Duivenvoorden, Paul Barnhoorn en John de Boer lieten al dan niet in een rood hemd, slechts John Buskermo- len (AVA'64 en achtste) en Charles Timmermans (RRA en tiende) nog in de top tien toe. Bij de rolstoelatleten werd thuisrijder Michel Jonkman fraai eerste. Het voordeel van bekendheid met het door de werkzaamheden aan de Leidse weg wel erg geaccidenteerde terrein bleek mede uit de ruim drie minuten voorsprong op de nummer twee John van Bu- Met De Bataven waren ook de andere regioclubs vertegen woordigd. Holland was uiter aard met Theo van der Veer, die nog steeds kampt met de naweëen van de Kerst halve marathon, hoog in het klasse ment aanwezig. Tim Brouwer de Koning werd de tweede Hollander en kwam tot zijn ei gen verbazing slechts een mi nuut en twee plaatsen eerder dan Willem Ravensbergen binnen. De Bataafse veteraan 3 (60 jaar en ouder) was zo sterk dat hij zelfs de winnaar van de veteranen 2 klasse (50- 59 jaar) ruim twee minuten voorbleef. Ravensbergen werd in het totaal klassement 35e en had liefst 14 veel jongere club genoten voor zich. Van De Spartaan kwam Piet van der Poel als eerste binnen, nog net bij de eerste twintig. Direct na hem kwam de beste Rijnsoever atleet binnen: Er- win Jonker.'Van de NSL was Een langgerekt lint van lopers baant zich een weg door Rijpwetering. dit jaar nauwelijks een afvaar diging aan de start te vinden. Niet verwonderlijk na de door hen zelf georganiserde halve marathon vorige week. Jan van der Berg hield de NSL eer nog het best hoog met een 42e plaats op zo'n tien minuten van de winnaar. Het Alphense AAV'36 is traditiegetrouw slecht vertegenwoordigd in Rijpwetering, zo ook nu. Eef van der Brink kwam als snel ste Alphenaar over de streep. De uit Amsterdam Noord af komstige atlete Philomen Vranken werd in het laatste deel van de wedstrijd begeleid door haar zo ervaren clubge noot Louis Vink. Aan de fi nish liet de veteraan Vink haar galant voorgaan om alle aandacht aan de winnende dame te kunnen geven. De ga lantheid werd door de jury echter „bestraft" met een vijf seconden langer wedstrijdre sultaat. Janny Vissers van de NSL werd tweede dame en te vens de snelste veterane in het opnieuw nog geen 200 wed strijdlopers tellende peleton. Grote afwezigen in dat gezel schap waren Aart Stigter (die in het Franse Aix les Baines aan het voor hem tragisch ver lopen WK veldloop meedeed) en de beide Leidse Hagenaars Huub Pragt en Jan Dirk Haze-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17