„Denk eraan jongens, nu begint mijn toekomst!!" GELD GOED LAGERE WINST GIST-BROCADES NKF Kabel weg uit Waddinxveen JAAP VAN DE SCHEUR NEEMT AFSCHEID VAN DE ABVAKABO Vastgoed geen eenvoudige belegging 7 Beurs van Amsterdam S'a ECONOMIE SefcUeSouttrnt ZATERDAG 24 MAART 1990 PAGINA i Meer winst IBB-Kondor LEIDEN De nettowinst van aannemer IBB-Kon dor is vorig jaar gestegen van 2,48 miljoen naar 2,65 miljoen. De directie verwacht voor 1990 een ongeveer gelijk resultaat als in 1989. De orderporte feuille bedraagt op dit mo ment ongeveer tien maan den van de omzet van 1989. De omzet van IBB- Kondor steeg vorig jaar van 107,7 miljoen naar ƒ116,7 miljoen. Het resul taat voor belastingen ging van 3,8 miljoen naar 3,9 miljoen. DELFT Over het afgelppen jaar heeft Gist- brocades een nettowinst geboekt van 91,3 mil joen tegen ƒ96,1 miljoen over 1988. Per aandeel zakte de winst van 2,82 tot/" 2,68. Aandeelhou ders wordt voorgesteld het dividend te handha ven op 1,30 in contanten. De omzet daalde ver leden jaar een kleine twee procent van 1,88 miljard tot 1,85 miljard. Een belangrijk gege ven daarbij was de verkoop van het belang van 50 procent in de farmaceutische groothandel Brocacef per 1 juli. Indien voor 1988 en 1989 de omzet van Brocacef buiten beschouwing wordt gelaten, is er sprake geweest van een stijging van de omzet met bijna 15 procent van 1,38 miljard tot 1,59 miljard. Het biotechnologisch bedrijf verwacht voor 1990 een omzetstijging van ruim 10 procent. Rechter stopt staking Campina DEN BOSCH De sta- king in de ijsfabriek van Campina-Melkunie in Roermond is beëindigd. Maandag gaat het perso neel weer aan het werk. Dat is de uitkomst van het kort geding dat gisteren diende voor rechter mr. J. Hermans in Den Bosch. De onenigheid over de toeslag die Campina niet wil uitbetalen moet bin nen drie weken aan een geschillencommissie wor den voorgelegd. Intussen moet Campina wel beta len. WADDINXVEEN NKF Kabel gaat ondanks de recente staking door met het concentreren van de produktie van telecom-kabel in de vestiging in Delf zijl. De NKF-fabriek in Waddinxveen (140 produk- tiemedewerkers) kan niet blijven voortbestaan. NKF Kabel is wel in gesprek met enkele Nederlandse be drijven over het verkopen van het pakket speciali teiten, waarschijnlijk nog vóór de zomer. De directie van NKF verwacht echter geen werknemers te hoe ven ontslaan.,Het concentreren van de produktie in Delfzijl zal nog zo'n twee jaar vergen. Die tijd wil NKF benutten voor het in- en extern herplaatsen van werknemers en het treffen van een afvloeiings regeling voor oudere werknemers. Bovendien be staat de mogelijkheid mee te verhuizen naar Delfzijl. De bonden hebben ingestemd met het sociaal plan. Volker Stevin: ruim 50 procent winststijging ROTTERDAM De netto- winst van het aannemingscon cern Volker Stevin is vorig jaar met meer dan 50 procent toegenomen van 17,8 miljoen tot 27 miljoen. De produktie- omzet nam vorig jaar toe met 15 procent van 1873 miljoen tot 2152 miljoen. Het bedrijfs resultaat voor financieringslas ten steeg fors van ƒ27 miljoen naar f 42 miljoen. De order portefeuille per ultimo 1989 bedroeg 1524 miljoen en was daarmee 25% groter dan de werkvoorraad van eind 1988. ZOETERMEER Op de verlaten parkeerplaats voor het monstrueuze hoofdkwartier van de FNV-ambtenarenbond AbvaKabo in Zoetermeer zeult een rijzige figuur met drie blauwe vuilnis zakken. De argeloze voor bijganger vermoedt een schoonmaker aan het werk te zien. Wie dichter bij komt ontwaart echter ambtenarenleider Jaap van de Scheur. Nog enkele luttele dagen en het werk bij de bond zit er voor de 63-jarige Rotterdam mer op. In de zakken torst hij ,,een stukje verleden" mee: brieven, rapporten en andere wetenswaardigheden. „Kan ik straks mooi weer eens alle maal nalezen", klinkt ziin so nore stem in de avondsche mer. Jaap van de Scheur, vele jaren lang hèt gezicht van de Abva Kabo, gaat met de""vut. Jam mer, oordelen zowel vriend als vijand, want met zijn vertrek sterft een ras van straatvech ters en barricadebestormers binnen 'de vakbeweging uit. Jammer, vindt hij ook zelf. „Ik had nog zoveel willen doen". Volgende week, op het jaar lijkse congres van de bond, neemt hij definitief afscheid. Maar lekker uitrusten en zich vol overgave storten op zijn hobby - het lezen van geschie denisboeken - is er niet bij. Van de Scheur gaat de politiek in. De Rotterdamse politiek wel te verstaan want afgelo pen woensdag werd hij geko zen tot PvdA-raadslid in de Maasstad. ,,Ik heb de afgelo pen maanden de mensen om me heen steeds voorgehouden: houdt er rekening mee, ik ga nu aan mijn toekomst den ken". Het is een vorm van af kicken, of, zoals hij het zelf zegt, „als Rotterdams raadslid kan ik een stukje van het werk wat ik de afgelopen der tig jaar voor de bond heb ge daan voortzetten". De uitdaging die zijn werk zaamheden in de raad extra cachet zal geven is het gevleu gelde begrip sociale vernieu wing. Hoewel Van de Scheur weigert de zoveelste definitie aan het begrip te hangen wordt wel duidelijk dat hij op dit terrein wilde plannen heeft. „Voor mij is het als het even kan een nieuw stukje elan. Als ik mensen denigre rend hoor praten over sociale vernieuwing dan breekt er iets in me. Waarom nou toch? Kri tiek is prima, Ms maar tegelij kertijd de schouders er onder gaan. Laten we gewoon eens proberen het wat anders te doen. Heel bescheiden, mis schien met geringe middelen, proberen al die negatieve uit wassen van de jaren tachtig aan te pakken. Loop maar eens door een grote stad. Als sociale vernieuwing betekent de stad leefbaarder te maken dan doe ik mee". „Er heerst in Nederland, voor al onder de groepen die in een achterstandssituatie verkeren,- alom apathie. Al die honderd duizenden die zich hebben af gekeerd van de democratie, er in feite niet meer in geloven. Dat moet worden hersteld. Mensen moeten weer het ge voel krijgen dat ze er bij ho- Kritisch Hij noemt zichzelf een kri tisch, opbouwend lid van de PvdA. „Doelloos en zonder na denken achter de leiding aan lopen, dat verwacht ik ook niet van de leden van de Ab vaKabo, laat staan dat ik er zelf aan meedoe. Ik ben al sinds mijn jeugd lid van die partij. Kritiek heb ik nooit on der stoelen of banken gesto ken, maar steeds weer alles te gen elkaar afwegend ben ik toch lid gebleven omdat het ondanks alles de partij is die mij het meeste zint. En nu zit ten ze in het kabinet. Sommi gen beweren dat deze rege ringsploeg een verlengstuk is van Lubbers-II, maar dan zeg ik: ach, laten we het beleid over een tijdje maar eens on der de loupe nemen. Het kabi net moet de kans krijgen zich zelf te bewijzen". „Tuurlijk hebben we kritiek gehad op Dales en Kok omdat ze voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel onvol doende geld beschikbaar stel den. Die kritiek handhaaf ik, omdat wij het vermoeden had den dat het kabinet in het licht van de gemaakte afspra ken met de sociale partners met wat meer over de brug zou komen. Dat mag toch? Elke politieke partij wordt ge wogen op haar daden, zeg ik als vakbondsbestuurder. Mi nisters heb ik altijd, ongeacht hun politieke signatuur, op hun daden beoordeeld. Ik ver diep me altijd in de psyche van degene die tegenover me zit. Met oud-minister Rietkerk heb ik doorlopend zitten stoei en. Hij heeft veel kapot ge maakt, maar desondanks was het een waardig liberaal". „Een man als Ed van Thijn, dat was een uitstekende. Kwam op voor onze belangen. Wij hebben het sterke vermoe den dat hij op een gegeven moment in dat tweede kabi net-Van Agt gewoon heeft ge zegd: 'het is mijn personeel, tot hier en niet verder anders stap ik eruit'. En dan hadden we ook nog de CDA-minister Van Dijk. Een man die bij alles het financieringstekort betrok. Toch heeft hij één groot ding op zijn naam staan. Wat alle ministers voor hem stelselma tig weigerden deed hij wél: een brokje van zijn macht af staan. Onder hem werden we gelijkwaardige partners in het onderhandelingsproces. Maar hij ging bij wijze van spreken over zijn nek als we het over uitbreiding van de collectieve sector hadden. De huidige mi nister van binnenlandse za ken, Ien Dales, is een hele ver ademing. In het begin was ze een beetje zenuwachtig. Ze had natuurlijk de nodige ver halen over ons gehoord. We zijn met gemakkelijk en zeg gen alles tegen de ministers". Utopi ie „Werkloosheidsbestrijding is altijd mijn hoogste doel ge weest. Jaren geleden rekende ik al uit dat in de collectieve sector 100.000 banen voor het oprapen liggen. Op allerlei ni veaus, maar vooral in de di recte hulpverlening in de rich ting van de burger. Ik erger me wezenloos aan het feit dat, wanneer ik gasten heb, ik ze na elven thuis moet brengen omdat het niet verantwoord is om zo laat nog op de fiets te stappen. Ook ik voel me 's avonds laat op straat wel eens onbehaaglijk. Je kunt op tal van terreinen werklozen tegen een echte beloning inzetten. Waar je dat extra geld van daan haalt? Ach, dat is toch een schijntje, vooral als je het afzet tegen een belastingverla ging van vier miljard gulden". „Een land met nauwelijks werkloosheid: dat is geen uto pie, ik droom er van, het kèn. Tot vervelens toe heb ik ge pleit voor de oprichting van een fonds. Daar stop je belas tinggeld in, ten eerste geld van de overheid en ten tweede, wat mijn bond me niet in dank afneemt, ook een gedeelte uit onze eigen arbeidsvoorwaar den. In overleg met afzonder lijke gemeenten zou je vervol gens moeten kijken waar je de nieuwe werkgelegenheid creëert. Maar de overheid durft dit soort maatregelen niet aan te pakken. Het kabi net zou wat harder moeten zijn, ook wat betreft de de aanpak van milieuproblemen. Men moet gewoon zeggen: moet u luisteren, u mag nog maar vier van de zeven dagen in uw auto rijden. Jarenlang campagne voeren om het auto gebruik terug te dringen helpt niet. Je moet gewoon iets doordrukken, anders stikken we straks echt in ons eigen vuil". Kleine jongen Van de Scheur is geboren in Limburg. Zijn vader stierf toen Jaap nog een kleine jon gen was. Het gezin keerde te rug naar de geboorteplaats van moeder: Den Haag. „Een mooi dorp", noemt Van de Scheur de stad waar hij tot zijn dertig ste woonde. Z'n eerste woon huis stond in de Haagse volks buurt de Schilderswijk. Bij tijd en wijle bezoekt hij die oude stek nog. „Je ziet veel nieuwe Jaap van de Scheur: „Ach, onze beschaving is vaak niet meer dan een vernisje. Tien procent van de mensen is echt innerlijk beschaafd". foto: corné sparidaens woningen maar in een groot aantal straten zie je nog steeds dezelfde oude rottroep. Je wordt in de oude wijken met veel problemen geconfron teerd. Discriminatie bijvoor beeld. Niet zozeer omdat men sen een andere huidskleur hebben maar omdat hun cul tuur verschilt met die van ons. En dan de achterstandssituatie waarin veel migranten verke ren. Daar moet wat aan wor den gedaan. De meeste buiten landers wonen bij elkaar in de oudste en meest overbevolkte wijken van de grote steden, waar de problemen het grootst zijn. In de dure wijken van bij voorbeeld Rotterdam, waar de burgemeester en bewindslie den als Lubbers wonen, zie je ze niet. Enkele jaren geleden hebben we in Rotterdam een discussie gehad over gedwon gen spreiding van migranten, zeg maar vijf procent per wijk, inclusief de buurt waar Lub bers woont. Dat werd door de toenmalige regering verboden. Ieder moet de vrijheid hebben te wonen waar hij wil. Met als resultaat: straks doet de laatste Nederlander in de Schilders wijk het licht uit en heb je een getto". „Tuurlijk denk ik iets daaraan te kunnen veranderen als raadslid. Door te zorgen dat ze werk krijgen en betere leef omstandigheden. Je zult Den Haag er steeds van moeten overtuigen:, hé meneer Kok, sociale vernieuwing hè, waar blijft het?".' Kort na de Tweede Wereld oorlog wordt Van de Scheur opgeroepen voor militaire dienst. Daarna volgen, zoals hij het zelf uitdrukt: „twaalf beroepen, vijftien ambachten". In die tijd is hij al onbezoldigd vakbondslid. Studeert econo mie en krijgt op een gegeven moment twee banen aangebo den: leraar economie en be stuurder bij de ambtenaren bond Abva van het toenmalige NVV. Hij kiest voor het laat ste. „Een goede keus, zo is wel gebleken, vooral omdat lera ren tegenwoordig al tussen hun 50e en 55e moeten afnok- In 1982 wordt hij voorzitter van de AbvaKabo. „Het klinkt misschien gek, maar dat voor zitterschap heb ik altijd gewild en ik heb er altijd naartoe ge werkt. Vroeger zou men ge zegd hebben: 'wat verbeeld je je wel', maar het is toch ge beurd en wel met instemming van vrijwel iedereen". Van de Scheur vestigt voor altijd zijn naam met zijn schilderachtige optreden tijdens de ambtena- renprotesten van eind 1983. De stakingen en acties blijken echter vergeefs te zijn: het ka binet kort drie procent op alle ambtenarensalarissen. Terug blikkend op die periode zegt Van de Scheur: „In dat jaar ben ik me bewust geworden van mijn eigen invloed en kracht. Oké, we verloren. Op een gegeven moment werd niet meer naar onze argumen ten geluisterd en bovendien verbood de rechter verdere stakingen. Jankend zijn we toen uit elkaar gegaan. Na elke verloren staking wordt de leider weggestuurd, maar de achterban bleef in mij gelo- Emotioneel „Ja ik ben emotioneel. In mijn ogen zijn mijn emotionele ge dachten niet altijd de slechtste geweest. Ik voel me verbon den met mensen, alleen, ik weet donders goed dat je op een gegeven moment emoties rationeel moet maken. Maar je moet openstaan voor de noden van de mensen. Je afvragen: hoe haal ik ze uit de put? Een beetje hoop en steun geven en probereji de zaak op te lossen. Neem bijvoorbeeld mensen die werkloos worden, die raken een deel van hun waardigheid kwijt. Ze horen er niet meer bij, denken dat ze niet meer nodig zijn.... verschrikkelijk. Als je dan niet inspringt als vakbondsbestuurder, maar ook als minister in het kader van de sociale vernieuwing, dan ben je je salaris niet waard. Als ik mensen heb kunnen helpen, dan ga ik met heel wat meer vreugde 's avonds naar huis dan wanneer ik een kwart procent heb gewonnen tijdens het ambtenarenoverleg. Want achter een kwart pro cent zit niemand. Tot mijn laatste avond zal ik blijven roepen dat mensen die werken willen aan werk worden ge holpen. Werken voor geld, want geld is vrijheid". De spaarzame vrije tijd die de vut hem straks oplevert zal worden gevuld met het lezen van geschiedenisboeken. „Daaraan lees ik me lam. Alles over onze koloniale verleden. Onze rijkdom is over de rug gen van de Javanen tot stand gekomen. En natuurlijk de ge schiedenis van het koninklijk huis". Om zijn kennis te tonen noemt hij achter elkaar de na men van de vier vrouwen van Willem van Oranje. „En weet u wie van de vier prins Mau-. rits heeft gebaard? Nee? Dat was Anna van Saksen", klinkt het voldaan. Vertelt dat hij best stadhouder of Hunnenko ning had willen zijn. Maar deze tijd is toch veel beschaaf der? „Ach, onze beschaving is vaak niet meer dan een ver nisje. Tien procent van 'de mensen is echt innerlijk be schaafd. Beschaafdheid is hoe je met elkaar omgaat en voor elkaar opkomt. Idealist zijn tot aan je dood. Ik ben nu 63. Erg hè. Ik heb nog zoveel te doen. Hoeveel tijd heb ik eigenlijk nog?". MARGA RIJERSE De belangstelling voor com mercieel onroerend goed is groot. Beleggingen in dit soort onroerend goed kunnen beter aan specialisten worden over gelaten. Rond de jaarwisseling kreeg ik een gedetailleerd rap port van Van Gooi en Part ners, vastgoedadviseurs. Uit dat rapport bleek bijvoorbeeld dat alleen al in Amsterdam en omgeving de prijzen van kan toorruimte van wijk tot wijk verschillen'. Amsterdam Noord speelt geen enkele rol, terwijl Zuidoost de afgelopen jaren het meest in trek was. Voorts komt naar voren, dat Amstelveen meer opname kende dan bijvoor beeld het centrum van Am sterdam. Een bedreiging dus voor het centrum. En dan zegt Van Gooi onder meer: „Wil Amsterdam in het Europa na 1992 nog meedoen, dan dient er een internatio naal zakencentrum van allure ontwikkeld te worden, alsme de aanzienlijke infrastructure le voorzieningen in met name het IJ-boulevardproject dat op zich voldoende potentie heeft". Deelneming in binnen- en bui tenlandse commerciële onroe- rend-goedprojecten is het een voudigst door een belang te nemen in één van de onroe- rend-goedbedrijven waarvan de aandplen op de Amster damse effectenbeurs worden verhandeld. Dat zijn er nogal wat. Zonder naar volledigheid te willen streven noem ik: Ro- gamij, Nevas, NMB Vastgoed Fonds, Rabo Onroerend Goed Fonds, Rodamco, Sarakreek, VastNed, Vaste Waarden Ne derland, VIB, Wereldhave en West Invest. Dit zijn zuivere onroerend-goedfondsen van verschillende aard; sommige hebben vooral kleinschalig be zit binnen de landsgrenzen, andere beleggen bij voorkeur in binnen- en buitenlandse kantoorcomplexen. Indirect Direct participeren in onroe rend goed doet de belegger met een deelneming in een of meer van deze fondsen. Indi rect gebeurt datzelfde door be langen in levensverzekerings maatschappijen en pensioen fondsen. Hun beleggingen in onroerend goed - waarde vast! - zijn ontelbare miljar den groot. Een aardig aspect van de be leggingen van die levensverze keringsmaatschappijen en pensioengondsen is, dat zij vaak belangen nemen in vast goedfondsen, vermoedelijk om af te zijn van alle beslomme ringen - onderhoud en ver huur - die aan dat vastgoed kleven. Belangen in VIB en Wereldhave worden daarom gretig gekocht door dit soort nationale 'spaarpotten'. Ver wacht wordt natuurlijk dat de vastgoedfondsen over kundige directies beschikken. Een ty pisch voorbeeld van een stroef draaiend vastgoedfonds is Bo- gamij. De ABN Bank heeft het management van dit 1,5 mil jard gulden grote fonds over gedragen aan de Nationale- Nederlanden die een eigen on- roerend-goedportefeuille heeft van 6,5 miljard gulden. VIB heeft een duidelijke be leggingsstrategie: 'Voor VIB is een eersteklas lokatie een lo- katie waar, over een bepaalde periode gemeten, zowel het di recte als het indirecte beleg gingsresultaat optimaal is. Hiertoe dient een lokatie aan een aantal eisen te voldoen. Een eersteklas lokatie voor een gebruiker behoeft nog niet altijd een eersteklas lokatie voor een belegger als VIB te zijn. VIB streeft naar verwer ving van objecten en projecten die zoveel mogelijk op eigen grond staan'. De nadruk wordt gelegd op nieuw vastgoed. Daarnaast kan ook in oudere projecten worden belegd die voor renovatie in aanmerking komen. Dat er heel wat bij dit alles komt kijken blijkt hieruit: 'De totalp huisvestingslasten, be staande uit huren en bijko mende kosten zoals energie- en overige servicekosten, die nen op een concurrerend ni veau te liggen. Dit betekent een reële kans op autonome .waardegroei. Bij kwaliteit dient te worden gedacht aan aspecten als architectuur en bouwkundige specificaties als mede efficiency van installa ties en goede indelingsmoge lijkheden, die objecten ge schikt maken voor diverse huurders en voor een doelma tig gebruik van de beschikbare ruimten'. En zo'n VIB verhuurt ook nog niet aan Jan en alleman: 'De financiële kracht van huur ders van objecten is van be lang alsmede een verantwoor de spreiding van huurders over verschillende bedrijfstak ken. Hierdoor wordt een over matige eenzijdige afhankelijk heid en een daarmede gepaard gaand risico vermeden'. Valuta-risico's langen valuta-risico's. VIB met zijn kantoren, winkels, be drijfsruimten en woningen ter waarde van 1,658 miljard gul den in binnen- en buitenland kan over die valutaverschillen meepraten. 'Valutakoersver schillen hadden in 1989 een negatieve invloed op het direc te en daardoor ook op het tota le beleggingsresultaat. Per aandeel bedroegen de koers verschillen en overige muta ties 2,20 (1988 2,01) gulden'. 'De positieve ontwikkeling van de herwaarderingen van het vastgoed gemeten in lokale valuta is in 1989 teniet gedaan door vooral de daling van de US dollar', aldus het verslag. U ziet dat onroerend goed een heerlijk bezit is. Je moet er echter wel een geweldig grote dosis gespecialiseerde kennis voor in huis hebben om het onderste uit de kan te halen! WIM VAN DER MEULEN )o Noteringen van vrijdag 23 maart 1990 (tot 10:45 uur) 108.00 125.00 129.00 107.70 125.50 128.70 88 4.— 2'A% st.a 87/88 1.80 78 4.40+5% sl. 88 11.- 88 4.29 88/3.20 88 /350 88 /350 88/2.44 88/3.12 143.80 143.70 1«| 295.00 167.80 42.50+ 94 60 94.70 Slotkoers vrijdag 23 maart 1990 235.00L 264.00 402.00 395.00 136.00 136.00 150.00 151.00 201.00 199.50 108 50 108.50 105 80 105.50 aalberts 69.70X 70.00 acf hok) c 35.00 34.10 ahrend gr c 234.00 247.00 bam groep batenb.beh. 410.10 96.50L 88.008 90.00 hal trust hal tr u 14.90 14.90 14.90 14.90 belindo c berkel blyd will 135.50 135.00 136.50 136.50 318.00 318.00 hoek's mach 173.00 indust.mij 213.00 213.00 ind.mij d90 204.00 204.00 inlolheek c 23.90 24.20 ingbbkond 565.00 565.00 kbbc 1400.00 1400.00 68,70 69.00 69.00 69.00 kbb c.pr. c 68.00 67.90 koppelpoort 294.00 294.00 krasnapols. 195.00 195.00 landre gl c 62.00 64.50B 100.90 101.70 40.20 40.30 685.00 690.00 c d90 59.00 ia Int. 5.70 5.80 desseaux 242.00 242.00 dorp groep 34.70 34.90 'econosto 338.00 337.00 emba 125.00 125.00 enks hold c 118.00 flexovil c 95.50 96.00 fumess c 130.00 132.50 gamma hold 84 00 83.00 gamma h 5 pr 5 90 5.90 getronics 30.90 30 80 oeveke 46.60 46.60 4°Soob "SB 1215.00 1210.00 moeara cop 157000 15800.0 16850.0 16800.0 smit Int c 71.00 sphinx c 131.00 staal bank c 21.60 finse mark franse frank gnekse dr GOUD Nieuw onbewerkt 24000 - 24500 bewerkt 26100 Opgave. Drijfhout, A'dam ilal.lire (10.000) 14J5 jap.yen (10.000) 120,00 joeg.din. (100 nieuw) 13,25 noorse kroon (100) 27,50 oost.schill. (100) 15,64 port.escudo (100) 1,19 spaanse pes. (100) 1,66 turkse pond (100) 0,060 zweedse kr. (100) 29,50 zwifs.fr. (100) 124,10 121*1* t de F 50V<243950 25950 ZILVER onbewerkt bewerkt amerlcan tel asarco ine bethlehem boeing can pac chevron cor 28 5/8 29 20 193/4 71 1/4 731/8 20 1/4 203/8 67 3/8 671/4 17 5/8 173/8 23 3/4 241/8 26 1/2 261/4 44 1/4 441/4 38 1/8 381/4 46 1/8 461/4 48 1/2 483/8 63 3/8 633/4 46 1/2 463/8 43 5/8 441/8 40 403/8 37 371/2 46 5/8 465/8 59 591/4 513/8 515/8 68 3/4 61 3/8 74 5/8 19 7/8 38 7/8 58 7/8 763/8 Damrak trekt voorzichtig aan AMSTERDAM De aande- lenkoersen op Beursplein 5 gingen gisteren licht omhoog. De obligatiemarkt was vrien delijk gestemd, vooral onder invloed van de opmerking van een lid van de Westduitse Bundesbank-raad, die zei te verwachten dat de rente en in flatie ten gevolge van de Duits-Duitse toenadering niet sterk zullen stijgen. De CBS-stemmingsindex opende op 114,0 en sloot op 114,7. De CBS-koersindex steeg met 1,1 punt tot 195,5. De omzet bedroeg 1,6 miljard, waarvan slechts 415 miljoen aan aandelen. Op de hoofdmarkt maakte Gist-Brocades de relatief grootste koersstijging door. listermiddag meldde Gist dat de winst over 1989 lager uit kwam, maar dat er een onver anderd dividend zal worden voorgesteld. Het fonds kreeg er 1,20 ofwel 4,5 procent bij op 27,90. De koers van de gis teren druk verhandelde Fok ker-certificaten steeg even eens, in dit geval door de for meel afgesloten order niet McDonnell Douglas, met 1,® tot 41,20. Hoogovens steeg met 2,90 tot 79,50. Verdff deed Ahold het met een stij ging van anderhalve gulden tot 126,50 goed en pakte DSM er 1,10 bij op 118,50. Bij* internationals hielden Philip5 en Akzo zich nagenoeg roer loos op respectievelijk 42,50 en ƒ129. Koninklijke Olie klom negen dubbeltjes tot 144,70. KLM kwam per saldo uit op waar het fonds gisteren begott ƒ38,50. Unilever mocht ƒ0,20 hel

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8