y v lovjetunie erkent moord op 'ooi sc officieren in Katyn F itouwen vormt ilemma voor herenigde Staten Laatste Indiase soldaten met stille trom uit Sri Lanka AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kohl wil Europese politieke unie 3 IITENLAND ZeidwQowianl ZATERDAG 24 MAART 1990 PAGINA 7 i-codenaam voor De Maizière H|N De leider van de Oostduitse partij Christen- BBjocratische Unie komt in dossiers van de vroegere I >ime dienst Stasi voor onder de codenaam 'Scerny'. heeft een lid van de commissie die belast is met de linding van de gehate veiligheidsdienst gezegd in interview dat vandaag in de Keulse krant Express epubliceerd. Maizière ontkende gisteren weer alle verdachtma- ;en en zei bereid te zijn regeringsleider van de DDR morden. De partij van Lothar de Mazière boekte af- ipen zondag een grote overwinning tijdens de voor eerst in de DDR gehouden democratische parle- itsverkiezingen. De Oostduitse procureur-generaal ikte bekend dat zijn departement niet zal meewer- aan een onderzoek naar eventuele banden van par- ïntsleden met de vroegere geheime politie. Hans gen Joseph noemde het doorzoeken van Stasi-ar- iven voordat het nieuwe parlement (Volkskammer) is geweest, „ongrondwettig". Thatcher weet van geen wijken na nederlaag LONDEN Premier Margaret Thachter van Groot-Brittannië heeft gisteren in een brief aan partijvoorzitter Kenneth Baker laten we,ten dat zij haar econo misch beleid ongewijzigd zal voortzetten. Dit ondanks het feit dat haar Conservatieve Partij donderdag een smadelij ke nederlaag leed bij tussentijd se verkiezingen in het Engelse kiesdistrict Mid-Staffordshire. „We zijn geen mooi-weerpartij, we zullen niet overstag gaan", aldus de premier. Vrede Suriname bijna getekend PARAMARIBO Een commissie van de Surinaamse regering, binnenlandse gezagsdragers en het Jungle commando bestuderen momenteel in Suriname het concept 'nationale vredesovereenkomst'. Het ligt in de bedoeling deze overeenkomst maandag te onderteke nen op het presidentieel paleis in Paramaribo, aldus een regeringswoordvoerster. Het concept schrijft voor dat alle ongrondwettelijke gewapende groepen zullen worden ontbonden met ge lijktijdige inlevering van hun wapens. Dit zal moeten gebeuren onder toezicht van internationale organisa ties, met name de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS). Een tijdslimiet voor ontbinding en ontwa pening van die gewapende groepen wordt niet aange geven. Volgens de woordvoerder van president Shan- kar waren alle deelnemers „heel optimistisch" over „zaken doen op maandag". De Tucayana-indianen na men niet aan het overleg deel. Roemenen en Hongaren kiezen eikaars vertegenwoordigers BUKAREST In de Roemeense provincie Mures (Transsylvanië) is het voltallige uitvoerende comité van de regionale Voorlopige Raad van Nationale Eenheid afgetreden. Voor het het nieuwe comité kozen de Hongaren en Roemenen eikaars vertegenwoordigers. Het oude comi té was afgetreden in verband met de bloedige rellen tussen etnische Hon garen en Roemenen in de stad Tirgu Murès, waarbij zes doden en meer dan 300 gewonden zijn gevallen. Bayrut: brand in Sovjet-ambassade BAYRUT In de ambassa de van de Sovjetunie in Bay rut heeft gisteren brand ge woed. Daarbij is zeker één diplomaat om het leven ge komen en zijn verscheidene andere mensen gewond ge raakt. De brandweer had vier uur nodig om het vuur op de tweede verdieping in de oostelijke vleugel van het gebouw te blussen. De am bassade ligt in het overwe gend islamitische West-Bay- rut. Over de oorzaak van de brand is niets-bekend. Argentinië levert nazi-misdadiger uit aan West-Duitsland BUENOS AIRES Argentinië zal eeii van oorlogsmisdaden verdachte Duitser aan de Bondsrepubliek uitleveren. Vol gens een Westduits hof in Stuttgart heeft de 78-jarige Josef Franz Leo Schwamm- burger als commandant van de concen tratiekampen Przemysl en Mielec in Po len eigenhandig gevangenen vermoord. De Franse politie arresteerde Schwamm- berger in 1945, maar hij slaagde erin naar Argentinië te vluchten. De verdachte was het land illegaal binnengekomen; hij had niet gemeld dat hij door de Fransen werd gezocht. Schwammberger werd pas in 1987 in Argentinië opgepakt. 'an onze correspondent Llexander Mtlnninghoff) SKOU Volgende and, vijftig jaar na i, zal de Sovjetunie lelijk officieel erken- dat het massagraf van ilse officieren, dat nog ;ns de Tweede We ioorlog in West-Rus- nabij het spoorweg- loppunt Katyn werd lekt, door de geheime 1st van de Sovjets is gericht, zo meldt het ilse partijblad Trybuna lu. speciale commissie van Centraal Comité van de iU zal, volgens het dag- de desbetreffende resul- van haar onderzoek in schau komen overhandi- Maar in de Sovjetunie zelf men sinds gisteren al van hoed en de rand in deze elijke zaak. Het progres- weekblad Nieuws van kou publiceerde namelijk paginagroot verhaal waar- Ie historica Natalja Lebed- haar bevindingen uiteen- Op betrekkelijk eenvoudi- fijze heeft zij een sluitend ijs gevonden dat het inder- de INKVD (voorloper e huidige KGB) was die iordpartij op haar gewe- ïeeft, en niet de Duitsers, zoals de Sovjets steeds beweer den. Die laatste versie is overi gens ook niet op het proces van Neurenberg aanvaard. Lebedjeva begint met vast te stellen, dat na de Sovjetinval in Polen op 16 september 1939 uiteindelijk ruim 130.000 Pool se manschappen op een of an dere manier in de Sovjetunie verbleven. Hun status was niet duidelijk, omdat Polen vrijwel onmiddellijk het verzet had gestaakt en de Sovjetunie offi cieel niet als vijand had ge kwalificeerd. De internerings kampen rond Katyn waren niet uitgerust om zoveel men sen te herbergen en dus werd een deel van de manschappen naar huis gestuurd en werd een deel een paar maanden la ter uitgewisseld met de Duit sers. Een groep van ongeveer 15.000 man, meest officieren, werd uiteindelijk in de kam pen Ostasjkovski, Starobjelski en Kozeljski nabij Katyn ge stopt. Opspelen Na enkele maanden begonnen de Polen op te spelen. Hun ge neraal Sikorski schreef een brief aan zijn Sovjetcollega Ti- mosjenko, dat er tussen beide landen geen oorlog was ge weest en dat de 15.000 dus niet als krijgsgevangenen konden worden beschouwd. De officie ren deden op 13 januari 1940 ook een duit in het zakje door op te merken, dat zij zich op Pools grondgebied bevonden en dus niet geïnterneerd kon den worden. Als de Sovjets vonden, dat zij iets misdaan hadden, dan hoorden ze graag de beschuldiging, zodat ze zich konden verdedigen. Er kwam geen antwoord. Lebedjeva zegt in haar com mentaar, dat Stalin zich in zijn eer gekwetst had gevoeld door de nederlaag tegen de Polen in 1920 en dat hij zon op een mid del om de leiding van het Poolse leger, die hij nu immers in handen had, uit te schake len. Daar bestaan vanzelfspre kend geen documenten van, maar het lijkt een aannemelijk standpunt van de Sovjetdicta tor. Hierna pakten zich zeer sombere wolken boven de ge vangen Polen samen. Moskou gaf het bevel de kampen in het grensgebied te ontlasten. Lebedjeva meent, dat de aan staande annexatie van de Bal- tische landen, mogelijk gewor den door het beruchte Molo- tov-Ribbentroppakt van au gustus 1939, aan deze operatie ten grondslag lag. Stalin en diens rechterhand Beria wis ten immers, dat zij in het Bal- tikum grote aantallen politieke tegenstanders zouden moeten oppakken en wegvoeren. De kampen rond Katyn leken het meest geschikt voor de eerste opvang van deze mensen, maar dan moesten de Poolse officieren wel eerst vertrek ken. Drie UNKVD-afdelingen, van de districten Kalinin, Smo lensk en Charkov, kregen de opdracht dit karwei te klaren. De door Lebedjeva geraad pleegde archieven zeggen niiet, hoe dat moest gebeuren; hoofdzaak was, dat de Polen werden afgevoerd. Eind april, begin mei van het jaar 1940 gebeurde dat. Officiële docu menten zeggen, dat de UNKVD toen in totaal 15.131 Polen onder zijn verantwoor delijkheid had gekregen. Hoogtepunt De bewijsvoering van Lebed jeva komt nu op zijp hoogte punt. Zij heeft namelijk kun nen vaststellen, dat die 15.131 man nergens zijn afgeleverd. Niet in Kalinin, Smolensk of Charkov, en verder ook niet in welk kamp dan ook van de Goelag. Evenmin zijn de Duit sers, toen zij in 1941 binnen vielen, op geïnterneerde Polen gestuit. Ook is er nergens iets terug te vinden van een even tuele evacuatie van Poolse ge ïnterneerden. Wel maken de documenten gewag van een paar duizend Polen die, na de annexatie van Estland, Let land en Litouwen, in de eerder genoemde kampen wa ren terecht gekomen. Maar dat waren andere Polen, die in 1939 naar de Baltische landen hadden weten te ontkomen. Bovendien is hun lot bekend: zij werden naar Moermansk gedirigeerd om daar een vlieg veld te bouwen. Zo komt Lebedjeva tot de ver bijsterende conclusie dat 15.131 man als in het niets zijn ver dwenen, en ze voegt er aan toe: „Na kennisneming van de documenten kan gesteld wor den, dat de Poolse officieren in april - mei door operatieve eenheden van de NKVD zijn doodgeschoten". Zij onder bouwt haar stelling door te melden, dat oude archiefmede werkers wisten te vertellen, dat de NKVD in de jaren veertig geprobeerd heeft de hand te leggen op de betref fende documentatie, wat even wel niet gelukt is. Lebedjeva zegt, dat er weliswaar nergens op schrift een bevel tot execu tie van de 15.131 staat, maar wel zijn de marsroutes aange geven naar de plekken van de massagraven. Het bewijs lijkt dus geleverd, al is het even wachten op het materiaal dat de CPSU-com- missie in Warschau gaat afle veren. De vraag lijkt gewet tigd, waarom het allemaal zo ontzettend lang heeft moeten duren. Politieke motieven lig gen voor de hand, al zou een historicus van het doorzetter stype als Lebedjeva al eerder het bewijsmateriaal hebben kunnen rangschikken. De ar chieven zijn immers al enkele jaren vrijgegeven. Zelf zegt zij, dat zij door een brief van een vroegere kampbewaarder op het spoor is gekomen: die man noemde het nummer van zijn toenmalige onderdeel, en daarmee had Lebedjeva de draad in het onafzienbare la byrinth van de Sovjetarchie ven te pakken. Een hoopge vend teken, dat zij het resul taat van haar noeste arbeid nu ook gepubliceerd heeft gekre gen, hoe pijnlijk dat ook is voor de Sovjets. Washington Na een ek van escalerende 9( inning rond Litouwen ift de Amerikaans pre- ent George Bush pas teravond laat voor het )em st openlijk partij dur- kiezen in het conflict Mjlièsen Vilnius en Moskou. 9 I uitwijzing van ook Ameri- inse diplomaten uit Litou- was er voor nodig om eindelijk wat krachtiger te laten spreken tegen jet-president Gorbatsjov. Amerikaanse president Ka klaarde gisteravond dat Li- tot wen recht heeft op onaf- ikelijkheid en dat de VS ouwen daarin steunt. Tevo- had Bush wel steeds Gor- gewaarschuwd geen 'eld te gebruiken, maar hij een neutraal standpunt liet conflict ingenomen en Litouwers zelfs kening te houden met be- alde realiteiten'. Zulks ter- yl de VS toch nooit de inlij- g van Litouwen in de Sov- inie hebben erkend. Dezelf- 'realiteiten' waarover Bush ak, zullen de VS ook ver aderen om Litouwen con té hulp te komen, als de Cd- Sovjettroepen er met geweld zouden ingrijpen. De kwestie Litouwen betekent een zwaar dilemma voor Ame rika, dat in Gorbatsjov tot dus verre de beste denkbare Sov jetleider ziet. President Bush zou ook graag samen met Gor batsjov de geschiedenis ingaan als architect van een episode van wereldvrede en verdwe nen ideologische Oost-Westte- genstellingen. Meer in de hoop dan in de zekerheid dat Gor batsjov van geweld zal blijven afzien, hielden woordvoerders van het Witte Huis en het mi nisterie van buitenlandse za ken het er gisteravond in Was hington nog op dat 'de zenu wenoorlog in Litouwen ver moedelijk een voorspel is voor onderhandelingen'. Intussen zijn er in Washington nog veel krachten voor wie een ouder wets stalinistisch optreden van Moskou in Litouwen niet on welkom zou zijn. Een grimmi ger ogend Sovjetunie zal on middellijk de aandrang vanuit het Amerikaanse Congres op president Bush verminderen om Amerikaanse troepen ver sneld uit Europa terug te trek ken. De ontspanning in de we reld heeft de VS overrompeld met problemen, zoals de af slanking van het reusachtig Amerikaanse militair-indus triële apparaat en een geringe re relevantie van Amerika als supermogendheid. De vrijgesproken kapitein Hazelwood van de ramptanker Exxon-Valdex staat lachend de pers te woord. FOTO: EPA Vrijgesproken kapitein wacht nog jaren rechtszaal (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Dat kapi tein Hazelwood van de Exxon- Valdex gisteren is vrijgespro ken van de belangrijkste aan tijgingen in de zaak van de ko lossale olieramp, nu precies een jaar geleden, in Alaska, is in Amerika niet als een ver rassing gekomen. Het viel ge woon niet te bewijzen dat Ha zelwood dronken was op het moment dat de mammoettan ker op de klippen liep en het was evenmin bewijsbaar dat hij 'op misdadige wijze' het stuur van het schip had over gegeven aan een niet-bevoeg- de derde stuurman. Dat de ka pitein ten slotte alleen maar schuldig werd bevonden aan 'onachtzaamheid' - een over treding en geen misdrijf - is kenmerkend voor het Ameri kaanse juridische systeem, waarin individuele verdachten in strafzaken grote bescher ming genieten. Als het gaat om misdrijven als moord en verkrachting, dan kan de emotionele lading van het mis drijf de twaalf gezworen bur gers ten nadele van de ver dachte beïnvloeden. Maar als het gaat om een ongeval, hoe ernstig ook, waarbij geen opzet in het spel is, dan zal een jury niet gauw de verdachte 'schul dig' noemen en daarmee tot misdadiger bestempelen. Dronkenschap was niet te be wijzen, omdat de kapitein pas elf uur na het ongeval bloed is afgenomen. Hij had toen een alcoholpromillage van 'slechts' 0,61. Hazelwood zal, net als de directie van Exxon, trouwens nog jarenlang talloze uren in rechtszalen moeten doorbren gen, want 'de grootste olie ramp uit de geschiedenis' heeft in totaal 150 civiele rechtsza ken op gang gebracht. Met name Exxon hangen honder den miljoenen dollars aan schadeclaims van de Ameri kaanse regering, van vissers en van andere particulieren boven het hoofd. Baker in Soweto De Ameri kaanse minis ter van bui tenlandse za ken James Baker heeft gisteren tij dens een be zoek aan de zwarte woon stad Soweto een blik kun nen werpen op het brute gezicht van de apartheid. Hij noemde het „afschu welijk". In Soweto be zocht Baker in diens be scheiden huis de 77-jarige Walter Sisulu, een vertrou weling van ANC-leider Nelson Man dela. FOTO: AP ISLAMABAD Met stil le trom verlaten de laatste 4000 Indiase soldaten dit weekeinde Sri Lanka, na een twee en een half jaar durende vredesmissie die door de eilandbewoners als een bezetting is erva ren. Sinds de Indiërs in juni 1987 de 40 km korte oversteek maakten van de zuidelijke Indiase deelstaat Tamil Nadu naar het noorden van Sri Lan ka, is er weinig gewonnen. In dia heeft de Tamils niet die vrede kunnen brengen die New Delhi gunstig gezind is. De Tamil-minderheid is ster ker verdeeld dan toen de Indiase troepen arriveerden om de Singhalese meerderheid van de Tamils te scheiden. De roemloze aftocht dit week einde wordt het best geïllu streerd door het feit dat Indi a's protégé, de eerste minister van de onder Indiase dwang in 1988 gecreëerde semi-autono- me noordelijke en oostelijke provincie, V. Perumal, vorige week Sri Lanka ontvluchtte. Voor de meeste Tamils is Pe rumal een verrader. Waarne mers plegen deze pro-Indiase Tamil-politicus het liefst te omschrijven als een opportu nist. Talloze aanhangers van zijn Revolutionaire Bevrijdings front Ellam (ERPLF) hebben inmiddels zijn voorbeeld ge volgd. In de Indiase deelstaat Orissa zijn inmiddels ten min ste 1600 Tamils ondergebracht in een provisorisch vluchtelin genkamp. Verwacht wordt dat er nog velen in de komende weken zullen proberen naar Zuid-India uit te wijken, hoe wel India deze Tamils het liefst per kerende post zou wil len terugzenden. Reden tot een overhaaste af tocht hebben deze Tamils ze ker. Tijdens de bezettingspe riode heeft de ERPLF een pact gesloten met India, dat slechts resulteerde in nieuwe bloedbaden. Het andere bevrij dingsfront, de Bevrijdingstij gers van Tamil Ellam (LTTE), dat aanvankelijk aan .de kant van India stond maar door de zwakke autonomie teleurge steld raakte, heeft inmiddels in het gehele Tamilgebied fei telijk de macht overgenomen. Tamils die sympathiseerden met India, hebben alle reden om voor hun leven te vrezen. Zin Na 17 jaar oorlog tegen de Singhalese meerderheid heeft de LTTE haar zin gekregen. Zwaar bewapend heeft zij be zit genomen van het Tamilge bied, en de regering in de hoofdstad Colombo maakt de éne buiging na de andere om een herleving van de burger oorlog te voorkomen. Velen in Sri Lanka vragen zich af, of de Tijgers vanuit hun nieuwe machtsbasis en zonder verdere concurrentie niet alsnog hun voornaamste doel zullen proberen te berei ken. En dat is: onafhankelijk heid voor de Tamils, terwijl de regering in Colombo hooguit een federatieve staat in ge dachten heeft. Colombo heeft duidelijk geko zen voor de Tijgers om het Indiase leger, dat feitelijk een bezettingsmacht was, naar huis te krijgen. Als bijkomend voordeel is daarmee ook de angel uit de tegenstand onder de communistisch getinte Singhalese jeugd gehaald. Maar zolang de Tijgers zwaar bewapend blijven, is het lont niet uit het kruitvat getrok ken, concluderen veel waarne mers. Met achterlating van 1500 do den in eigen gelederen en een veelvoud daarvan onder de Srilankaanse bevolking tekent India intussen voor een deba cle in haar buitenlandse poli tiek. De vrede die nu mogelijk in Sri Lanka uit de bus komt rollen, is bepaald niet door In dia gewild. Onder premier Ra jiv Gandhi had India de inten tie om een regionale super macht te worden, ook op mili tair gebied. Sri Lanka had daarvoor model moeten staan, maar het debacle is zo com pleet, dat'het India van Gand hi's opvolger G.T. Singh nu vele toontjes lager zingt. Intus sen is de bewapeningsspiraal in de regio drastisch opge schroefd en zijn de verhoudin gen tussen India en de buur landen tot ver onder het vries punt gedaald. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES N1793 Wat Van Noort heeft zien aankomen, voltrekt zich en- 5 dagen later. Het schip vaart tussen Ascunsion en St. Helena 1 dan breekt een zorgvuldig voorbereide muiterij los. De con- abel en de bootsman hebben de leiding. Uit de ruimen hebben ^matrozen voldoende wapens kunnen halen om zich te weer te tegen de weinige officieren, die de zijde van de kapitein kiezen. Het gevecht duurt maar kort en dan is de „Surprise" in handen van de muiters. Kapitein Harder wordt uit zijn bed ge haald en onder arrest gesteld. Met hem en zijn getrouwen wor den korte metten gemaakt: de muiters veroordelen hen tot de doodstraf. Beneden in het ruim hoort Van Noort het lawaai aan dek en angstig wacht hij af, wat er met hem zal gebeuren. BRUSSEL 1 Bondskanselier Kohl heeft gisteren als tegen wicht voor de Duitse eenwor ding een Europese politieke unie in het vooruitzicht ge steld. Na een bezoek aan de Europese Commissie in Brus sel liet Kohl doorschemeren dat de regeringsconferentie over een Economische en Mo netaire Unie (EMU), die eind volgend jaar in Rome begint, zich tevens met de vorpiing van een politieke unie kan gaan bezighouden. Kohl zei te verwachten dat de extra Euro pese Top die eind april in Dublin wordt gehouden reeds een belangrijk signaal zal afge ven voor de verdere ontwik keling van de EG. „Ik kan me voorstellen dat mijn EG-collega's zullen plei ten voor een snellere ontwik keling van een politieke unie, omdat ze vinden dat de Duitse eenwording een sterker Euro pees dak noodzakelijk maakt. We moeten ons beraden over de vraag of het zinvol is de ge dachte aan een politieke unie in Rome concreter te maken", aldus Kohl. In kringen rond de Europese Commissie toonde men zich voldaan over het be zoek van de Bondskanselier, aan wie eerder was verweten dat hij Brussel links liet liggen. FOTO: EPA „Het was een zeer openhartige discussie, maar van kritiek was geen sprake". Kohl heeft toegezegd dat de Commissie volledig wordt be trokken bij het Duitse eenwor dingsproces, dat grote gevol gen heeft voor bijna alle as pecten van het EG-beleid. Politie grijpt in Kosovo in BELGRADO De regering van de Joegoslavische provin cie Kosovo heeft de politie gis teren bevel gegeven in te grij pen nadat gevechten waren uitgebroken wegens een ver meende vergiftigingsaffaire. Volgens Radio Belgrado zijn gisteren zeker tien mensen ge wond geraakt. Het aantal ge wonden na twee dagen van strijd is opgelopen tot zeker 40. Honderden etnische Albane zen meldden zich opnieuw ziek met een mysterieuze kwaal. Etnische Albanezen gingen in zes steden leden van de Servische en Montegrijnse minderheid te lijf. Twee men sen werden met messen aange vallen. één van hen is in kri tieke toestand in een zieken huis opgenomen. Medische ex perts hebben geen sporen van vergiftigingen aangetroffen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7