Van mij nag VVD ■tnet D66 fuseren" Vim Kok zal een list moeten verzinnen Politiek Partij Parlement ÏÏD NIJPELS: dl ÏNENLAND CcidócSoivUMlt zaterdag 24 maart 1990 pagina 5 zijn vruchten af toen in mei vorig jaar het CDA/VVD-ka- binet uiteenspatte. Ruud Lub bers, die witheet was over het 'verraad' van WD-fractielei- der Voorhoeve, wendde on middellijk de steven naar de PvdA. En op 7 november stond het kabinet-Lubbers- /Kok op het bordes van Huis ten Bosch. Het gejuich in de PvdA voor Wim Kok nam ovationele vormen aan. Afbrokkeling Bijna niemand had in de gaten dat het electoraat van de partij intussen langzaam maar gesta dig afbrokkelde. Het begon met de statenverkiezingen van 1987, waarbij de PvdA 0,3 pro cent verloor. De Europese ver kiezingen van 1989 bezorgden de partij een verlies van bijna drie procent. Bij de kamerver kiezingen van vorig jaar her stelde de PvdA zich enigszins, maar dook toch weer onder de magische grens van vijftig ze tels. Toen de opiniepeilers terug waren van vakantie, bleek dat de terugkeer van de PvdA in de regering het afnemen van haar populariteit niet kon stui ten. Integendeel, de vele con cessies die Kok bij de formatie aan Lubbers had gedaan, en de eerste daden van de nieuw bakken minister van financiën (halvering van het zogeheten 'nieuwe beleid') bracht een aantal partijgenoten in de aan- valshouding. Oud-partijbëstuurder Felix Rottenberg verrichtte de af trap. „Kok laat de PvdA als een ongeïnspireerde club aan modderen". Paul Scheffer, we tenschappelijk medewerker van de partij, plaatste een ge vaarlijke voorzet: „Men wrijft zich tevreden over de buik, zo van: we hebben ons doel be reikt, we zitten in de rege ring". Het scheidende kamer lid Jan Schaefer scoorde kei hard in de linker hoek: „In de politiek is het niet ongebruike lijk dat na vier verloren ver kiezingen de hele partijtop wordt weggesmeten". De oud-banketbakker was er van overtuigd dat de PvdA door het „tandeloze" gedrag van Wim Kok bij de gemeen teraadsverkiezingen de ver nieling zou ingaan. Hij kreeg nog meer gelijk dan hijzelf vermoedelijk voor mogelijk had gehouden. Nog geen 28 procent van de kiezers koos afgelopen woensdag voor de partij van Kok. Als er kamer verkiezingen waren geweest, zou de PvdA elf zetels zijn kwijt geraakt. Daarmee zijn de sociaal-democraten zelfs nog iets beneden het niveau geko men van de jaren zestig, toen zij werden aangevoerd door tamelijk bleke figuren als Ne- derhorst en Vondeling. Roemloos Is daarmee gezegd dat ook Wim Kok een kleur- en roem loos einde wacht? Dat zal er vanaf hangen. Er zijn twee mogelijkheden. Kok kan zich de nederlaag zo aantrekken dat hij krampachtig gaat pro beren zijn imago te verande ren. Dat zou hem weliswaar wat roder maken, maar het zou tevens het risico doen ont staan van een kabinetscrisis. Het zelfbewuste CDA is be paald niet in de stemming om akkoord te gaan met een aan tal geforceerd linkse planne tjes. Kok kan er echter ook voor kiezen door te gaan op de in geslagen weg. Het lijkt erop dat hij dat zelf ook wil. „Ik laat me niet zenuwachtig ma ken door welke gemeente raadsverkiezingen dan ook. Mijn lijsttrekkerschap was deze keer niet aan de orde", bitste Kok tegen een in zijn ogen brutale televisieverslag- ger van NOS-laat. Hij kondig de aan dat de PvdA-ministers zich in het kabinet keurig aan het regeerakkoord zouden blij ven houden. „Het is een goed en evenwichtig stuk". Dat voornemen lijkt verstan dig. De marges in de Neder landse politiek zijn zo smal dat het niet reëel is om nu, na vier maanden regeren, al grote da den van het PvdA-smaldeel in het kabinet te verwachten. Te gen die achtergrond is het ei genlijk al heel wat dat de mensen die moeten leven van een uitkering of een ambtena rensalaris er na zoveel jaar achteruitgang en stilstand weer eens iets bij hebben ge kregen en dat er voor het eerst sinds de oprichting van de Navo (1949) flink bezuinigd wordt op Defensie. Maar daarmee hebben we nog geen antwoord op de vraag waarom zovelen de PvdA dan toch bij de eerste de beste ver kiezingen sinds haar terugkeer achter de regeringstafel in de steek hebben gelaten. Dat zou kunnen komen door de stijl van Kok en Co. In zijn streven om de Drees van de negenti ger jaren te worden heeft de huidige PvdA-leider wellicht vergeten dat een politicus al tijd herkenbaar moet blijven. Hoeveel compromissen de oude Willem ook met de KVP sloot, in de ogen van zijn ach terban bleef hij de felle bestrij der van de toenmalige katho lieke leider prof Carl Romme. Er zal echter bijna niemand zijn die de jonge Wim als zoda nig bezig ziet tegen Ruud Lub bers, de huidige aanvoerder der katholieken (en protestan ten). Op de een of andere ma nier wekt Kok de indruk dat hij heel blij is Lubbers te mo gen Assisteren bij het vervul len van diens zware ambt. Misschien heeft zijn eigen functie daar ook iets mee te maken. Een minister van fi- i nanciën is voor het grote pu bliek ëen soort penningmees ter, wiens enige taak het is de centjes van de club zorgvuldig te beheren. Dan val je natuur lijk niet zo op als je een pre mier naast je hebt die even eens wars is van potverteren. Wil Wim Kok na het gejuich ontkomen aan verguizing, dan zal hij toch snel een list moeten verzinnen. Hij zal al thans de indruk moeten wek ken dat zijn partij geen bijwa gen is van het CDA. Samen met de overige PvdA-minis ters en -staatssecretarissen zal Kok moeten overkomen als een stoere locomotief die zono dig krachtig de andere kant uit trekt RIK IN T HOUT de vraag hoe je de burgers meer bij de plaatselijke poli tiek kunt betrekken. Gerrit Brokx, die in Tilburg zit, had er zelfs Jos Brink voor inge huurd, maar ook daar was de opkomst schrikbarend laag". Orakel .Burgemeestersverkiezingen? Nee, daar ben ik tegen. Ik vind dat burgemeesters een onafhankelijke positie moeten behouden en dus benoemd moeten blijven door de Kroon. Ik ben wel een groot voorstan der van het houden van een lokaal referendum, bijvoor beeld over een groot bouw plan, maar ik denk dat je zelfs fl HAAG Vier jaar iet nog maar geleden Wim Kok in de soci- democratische gelede- werd gezien als een sia: PvdA'er richtte begin J zelfs een actiegroep op, zich ten doel stelde de Par- 1 hf tan de Arbeid de kamer- rva bezingen in te laten gaan Wim Kok als lijsttrekker plaats van de 'versleten' pden Uyl. Zelfs een nuch- tman als Wim Thomassen, bijna legendarische oud- qJ jemeester van Rotterdam, stak in laaiende geestdrift. t Kok erbij halen "rQ kucmmnirlnnlnn al ,3, jren. fanclub 'Wim Kok Voor die er dus aanzienlijk 1 e' der was dan de onlangs op- z ichte vereniging van Han- [aij-vereerders, had in zo re succes dat Den Uyl op partijraadsvergadering de -FNV-voorman op het po- m trok en hem uitriep tot enige echte opvolger. ;ia rdoor kon de oud-FNV- aali rman in mei '86 gaan fun- md :n als 'lijstduwer'. Dat leg- ice de PvdA geen windeieren: ger letels. Het was de op één na e uitslag van de partij in bestaansgeschiedenis. Luide klonk het geiuich voor Kok. Het was duidelijk dat de dagen van Den Uyl nu echt geteld waren. En inderdaad: nadat het CDA samen met de toen nog gezworen kameraden van de VVD het kabinet-Lub- bers/De Korte had gevormd, was het zover. Joop den Uyl, die 22 jaar de PvdA had ge leid, ging bescheiden op het achterste bankje in de Tweede Kamer zitten. Zijn plaats op de voorste rij werd bezet door Wim Kok. Op de lauweren rusten was er voor de nieuwe fractieleider niet bij. Kok besefte zeer wel dat hij de PvdA, die bijna twaalf jaar machteloos opposi tie had gevoerd, weer 'regie- rungsfahig' moest maken. Sa men met de nieuwe partijvoor zitter Maijanne Sint, die de 'radikalinski' Max van den Berg was opgevolgd, probeer de Kok de PvdA ervan te doordringen dat de tijd van navelstaren voorbij was en dat van nu af de luiken wijd open gegooid zouden worden. „Wie bondgenoten zoekt, moet ze eerst maken", herhaalde Kok steeds maar weer. Het duo Wim Marjanne slaagde in zijn opzet. Dankzij het nimmer aflatende gesjor en getrek aan het roer verleg de de PvdA als een mammoet tanker heel langzaam de koers naar stuurboord. Dat wierp EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Hoe win je de verkiezingen En vooral: hoe voorkom je dat je ze verliest? Twee politici hebben zich de afgelopen weken over die vraag het hoofd gebroken. PvdA-leider Wim Kok en VVD-voorman Joris Voorhoeve wilden het zó graag eens een keertje meemaken: de armen in de lucht en het gezicht op een zomerse dag. En dan roepen tot een juichende menigte: Bedankt voor de steun! We hebben ze mores geleerd!". Helaas: voor beiden blijft dat een schone droom. De VVD kon het schamele resultaat van de vorige verkiezingen maar nèt vasthouden. Dat laatste was overigens al een hele verrassing. Voorhoeve had enorm zijn best gedaan om uit te leggen dat het electoraat zijn keus vooral niet door de landelijke politiek moest laten bepalen, maar door 'het goede werk dat de liberalen in de gemeenten zélf hebben verricht'. „Stem op ons, maar niet om mij", luidde vrij vertaald de boodschap van de fractievoorzitter. En het liberale volksdeel kleurde opgelucht de juiste vakjes De nederlaag van de PvdA. de vierde op rij, deed de partij en haar leider op de grondvesten schudden. In het heetst van de verkiezingsstrijd had Kok nog een ware gedaanteverandering ondergaan. Het verruilde het imago van de sobere en deskundige schatkistbewaarder voor dat van goedheiligman. Een meesterlijke metamorfose! Het regende kadootjes in het land en de gulle gever was steeds weer Wim Kok. Alleenstaande bejaarden waren het eerst aan de beurt. Als blijkt dat hun aow-tje er dit jaar niet op vooruit gaat, dan zorgt de minister van financiën hoogstpersoonlijk dat dit nadeel weer wordt rechtgetrokken, beloofde Kok. Dat kon vergrijzend Nederland in zijn zak steken! Vervolgens ging de PvdA- bisschop op bezoek bij de trein- en busreizigers. Die mogen hun reiskosten boven de dertig kilometer van hun belasting blijven aftrekken. Kassa! Toen dat weer zure gezichten gaf bij de automobilisten streek St. Wim opnieuw over zijn hart. Welaan: wie met een collega zijn 'carpooit' mag een blije rijder blijven en ongestraft 44 cent per kilometer van zijn baas toucheren. Was de sint nog iemand vergeten? Ach. hoe had hij hèn toch over het hoofd kunnen zien: de werklozen en arbeidsongeschikten! Drie dagen voor de verkiezingen kregen ook zij een stukje marsepein in de schoen: in juli gaan de uitkeringen ifiet zeker 1,5 procent omhoog, beloofde Kok. En hij gaf een vette knipoog: wie nu nog niet op mij stemt is goed gek. Zijn heel veel Nederlanders dan woensdag inderdaad gek geworden? De goedgeefsheid van Kok werd in elk geval beloond met een dramatische nederlaag. Wat was daar in vredesnaam de oorzaak van? Misschien was Koks vermomming als Sinterklaas niet helemaal perfect en kon het volk onder het kanten ondergoed toch nog de streng gesteven broekspijpen van de schatkistbewaarder zien. Dat maakte de uitkeringsgerechtigden wat wantrouwig. En wat ontdekten zij? Die anderhalf procent hogere uitkering levert in feite niet meer dan een extraatje van netto één gulden per maand op (er zat immers al een verhoging van 1,4 procent aan te komen). Da 's dus een half zakje friet, of vier porties mayonaise. Die mocht Kok wel in zijn haar smeren. Bij de volgende verkiezingen doet de PvdA-chef er wijs aan zijn karmozijnrode mantel en mijter in de verkleedkist te laten liggen. Zolang zijn zak niet tot de rand met echte cadeautjes gevuld is, zullen eb te weinig gelovige kindertjes zijn om de PvdA aan een overwinning te helpen, is nu gebleken. Dan hanteerde Bondskanselier Helmut Kohl het Sinterklaas-effect met meer succes. Afgelopen zondag veegde hij de communisten en socialisten in de DDR in één klap van tafel. Zijn simpele recept: 'Stem op ons en voor je het weet rijd je in een Mercedes'. Naar verluidt zingt men bij de Oostduitse bruinkoolhaarden nu nóg liedjes voor Sin te Kohl. TRUBBELS gemaakt. Ik vond het langza merhand tijd worden voor iets anders. Een heel belangrijk ar gument was ook dat ik, als oud-fractieleider en oud-mi- nister, een bijzondere positie in de VVD-fractie innam. Ik wilde Joris Voorhoeve op geen enkele wijze voor de voeten lopen, maar de consequentie daarvan was wèl dat ik erg op m'n tellen moest passen en me vrij rustig moest houden, want alles wat ik zei zou op een goudschaaltje worden gewo gen. Dat maakt het werken op het Binnenhof natuurlijk min der aantrekkelijk. Als ik was blijven zitten had ik nog vier jaar gemuilkorfd door het le ven moeten gaan". „En tenslotte telde ook m'n leeftijd mee. Ik word nu veer tig en heb dus bij wijze van spreken nog een heel leven voor me. Als ik zo'n acht a tien jaar burgemeester blijf, heb ik daarna misschien weer zin in een terugkeer naar de landspolitiek. Daar ben ik dan ook nog niet te oud voor, want er zijn zat mensen die pas op hun vijftigste aan een kamer lidmaatschap of een ministers post beginnen". In Breda is er voor Ed Nijpels heel wat zendingswerk te ver richten, want de belangstelling voor de lokale politiek is daar, zoals bij de raadsverkiezingen bleek, bedroevend gering. Slechts 49 procent van de kie zers ging er op de eerste lente dag naar de stembussen. Nij pels: „Die desinteresse heeft mij ook verbijsterd, maar tege lijkertijd pieker ik me suf over het verlossende antwoord op gehandhaafd blijft, ook als Lubbers weg is en Brinkman de nieuwe leider wordt". „Het slinken van de aanhang van de VVD is ook aan mijzelf te wijten geweest. Het interne gedonder in de partij rond mijn persoon als fractieleider heeft ons geen goed gedaan. Ik heb fouten gemaakt, dat geef ik grif toe, maar dat kwam voor een deel door onervaren heid. Kort nadat ik 1982 frac tieleider was geworden, viel het tweede kabinet-van Agt. Toen moest ik gelijk de ver kiezingen in en bij de kabi netsformatie optreden als on derhandelaar. Dat viel me al lemaal vrij rauw op m'n dak. Achteraf gezien zou ik een he leboel dingen anders hebben gedaan, maar ja, daar is nu niets meer aan te doen. Dan is er nog een vierde oorzaak waardoor de partij in het dal terechtkwam, maar die kun je zo wel raden: het feit dat het tweede kabinet-Lubbers door de VVD-fractie ten val is ge bracht". Joop den Uyl „Nee, slapeloze nachten heb ik er nooit van gehad. Ondanks alle tegenslagen, hoe groot ook, heb ik altijd een prima nachtrust genoten. Maar som mige dingen vreten wel aan je. Gebrek aan loyaliteit bijvoor beeld. Dat vind ik het meest vervelende in de politiek. Mensen die je denkt te ver trouwen en waar je opeens niet meer van op aan kunt, dat soort dingen. Men laat je zo makkelijk vallen, men ver guist je zo snel, ook als je par tijgenoten van elkaar bent. Het heeft me heel wat moeite gekost daarmee te leren le ven". „Joop den Uyl heeft me daar erg bij geholpen. In 1984 was FOTO: CEES VERKERK ik met een delegatie van frac tieleiders in Moskou. Tijdens die reis heb ik een uitstekend contact met Den Uyl gehad. Op een nacht maakten we sa men een wandeling over het Rode Plein en toen klaagde ik over dat gebrek aan loyaliteit. Hij heeft mij toen heel vriend schappelijk, bijna vaderlijk toegesproken en gezegd dat hij daar ook last van had en dat er helaas geen kruid tegen ge wassen is. De politiek brengt dat nu eenrqaal met zich mee, dat moet je aanvaarden. Je moet gehard worden. Dat ge sprek heeft me toen bijzonder goed gedaan". Heeft Ed Nijpels zich nooit ge stoord aan het stempel van 'de jonge hond met z'n boekenkast vol Donald Duck, Asterix en Suske en Wiske', dat hem van af zijn intrede in de politiek alom werd opgedrukt en dat hij nooit meer is kwijtgeraakt? „Ach, ik heb zoveel etiketten opgeplakt gekregen. In de eer ste vijf jaar was ik het links- liberale kamerlid dat zo prach tig de discriminatie van vrou wen, homoseksuelen en min derheden bestreed en het op nam voor de rechten van min derjarigen. Als fractieleider werd ik geleidelijk aan een rechtse autoritaire bal en als milieuminister was ik ineens weer de progessieve jongen". „Het heeft me allemaal nooit" veel gedaan. Voor m'n gevoel ben ik altijd mezelf gebleven, alleen m'n rol wisselde wel eens. Langzamerhand word ik wel wat moe van dat Pietje- Bell-imago, maar gelukkig kom ik dat steeds minder te gen. Ik blijf trouwens volhou den dat ik strips leuk vind om te lezen, maar ik zeg er dan al tijd bij: ik heb nog duizend an dere boeken hoor!" DICK VAN RIETSCHOTEN PAUL KOOPMAN EN HAAG Ed Nijpels een gelukkig mens. Op april aanstaande, de dag zijn veertigste verjaar- j, gaat er opnieuw een ïgensdroom van hem in rvulling. De derde al. 1977 werd hij kamerlid, 1986 minister en straks ag hij zich burgemeester lemen. Weliswaar niet Ameland, zoals hij het :h als puber had voorge- Id, maar in Breda. OTtom: Ed Nijpels zegt 13 turbulente jaren de itionale politiek vaar- el. Iet was een buitenkansje", gt hij in zijn met kinder- eelgoed bezaaide woonka- Ge woon een kwestie in mazzel. Vorig najaar werd kend dat VVD-burgemees- Feij van Breda vervroegd >u opstappen vanwege een izie met de hoofdcommissaris Toen die vacature dacht ik: dat is wel voor mij. Er zijn maar drie boven de 100.000 die traditiegetrouw VVD-burgemeester heb- Utrecht, Arnhem en Bre- Breda vind ik daarvan de dus ik solliciteerde, dat ik die kans de tien jaar niet meer zou er speelde nog veel mee, hoor. Kijk, na der- jaar in de landspolitiek c alles al zo'n beetje mee- daar niet alle inwoners warm voor krijgt. Maximale open heid van het gemeentebestuur is ook belangrijk, daar zal ik me in Breda beslist sterk voor maken, maar nogmaals: een pasklare formule voor het ver krijgen Van een burgerij met hart voor hun gemeente heb ik niet". Ook in Breda wil Nijpels de politieke leiding van de VVD niet voor de voeten lopen met uitspraken over het beleid of de koers van de partij. „Ik heb geen enkele ambitie om het orakel van Breda te worden. Eén orakel in Leeuwarden is wel genoeg. Maar ik blijf wel actief in de partij en als er iets is dat me echt heel erg dwars zit, dan zal ik daar zeker m'n mond over opendoen". Omdat hij nu toch bijna van het Binnenhof vertrekt, wil Nijpels op de valreep nog wel iets over de koers van zijn par tij kwijt, of er nu een goud schaaltje klaarstaat of niet. „Ik hoop dat de VVD als oppositie partij een onafhankelijke koers volgt en zich niet naar rechts laat drukken. Als de kans tot regeren weer in zicht komt, moeten alle opties open staan: regeren met het CDA maar ook met PvdA en D66. Naar mijn mening zou de VVD nu al meer samenwer king moeten zoeken met D66. Die partij staat op de keper be schouwd zeer dicht bij ons. Als ie mij met Van Mierlo in een camertje zou zetten, zouden we in enkele uren op "hoofdlij nen een gezamenlijk program ma kunnen opstellen, daar ben ik van overtuigd. Wat mij be treft mag de VVD op den duur zelfs met D66 fuseren. Ik weet wel dat dat op dit moment een utopie is en dat e*r met name tussen de achterbannen tal van barrières liggen, maar toch... de gedachte vind ik best aantrekkelijk". Fouten gemaakt De aankomende burgemeester is met zijn partij de afgelopen jaren door een grillig berg landschap getrokken. In 1977, toen hij in de Kamer kwam, telde de VVD-fractie 28 zetels. Vier jaar later werden het er 26, maar onder aanvoering van Ed Nijpels als nieuwe fractieleider en lijsttrekker klom de partij "in 1982 op tot een recordhoogte van 36 ze tels. Daarna ging het echter bergafwaarts: in 1986 bleven er nog mar 27 zetels over en op dit moment bestaat de VVD-ploeg in de Tweede Ka mer uit slechts 22 leden. Te rugblikkend heeft Ed Nijpels wel een verklaring voor dit verloop, waarbij hij zichzelf niet spaart. „Ik denk dat er vier oorzaken zijn aan te wijzen. Ten eerste de RSV-enquête. Gijs van Aardenne, die tijdens het eer ste kabinet-Lubbers vice-pre mier was en daarom als het boegbeeld van onze partij fun geerde, heeft door die enquête zo'n forse beschadiging opgelo pen dat de hele partij daardoor mede aangetast werd. Het RSV-virus heeft verwoestend gewerkt op het vertrouwen in de VVD. Een tweede oorzaak van onze neergang ligt bij het CDA. In de eerste twee kabi- netten-Lubbers had het CDA zo'n overheersende positie en was de uitstraling van de pre mier zo groot dat het CDA heel veel stemmen van ons naar zich toegetrokken heeft. Inmiddels is het CDA trou wens veel minder afhankelijk geworden van de persoon van Lubbers. De partij zélf heeft een ijzersterke plaats in het Nederlandse krachtenveld veroverd. Ik denk dat die on aantastbaarheid nog lange tijd Gezeten tussen box en kinderstoel bereidt Ed Nijpels zich voor op zijn afscheid van Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5