„Eén keer per jaar wil ik kijken wat er inzit" "finali BV Frits Don drijft op „killers-instinct" WERELDKAMPIOENE LENIE VAN DER HOORN: Spelletje Vraagtekens Eigen boontjes Zilveren Molen klimt uit dal Brullen Muzikant ZATERDAG 24 MAART 1990 PAGINA 31 Sell s bi ER AAR - Alle schaatskenners ie Lenie van der Hoorn inmiddels hadden afgeschreven kwamen vori ge week bedrogen uit. Vol trots toont de zondag uit het Finse Kuo- pio teruggekeerde Ter Aarse de gouden plak, behorend bij de we reldtitel 100 kilometer marathon- schaatsen. Met de zege in de Friese Elfstedentocht van 1985 één van haar mooiste overwinningen, weet ze. De beslissing viel namelijk in de spurt. Normaliter een discipline waar Van der Hoorn niet in uit blinkt. „Het was geen gemakkelijke wedstrijd", 'blikt de 41-jarige marathonschaatsster op de titelstrijd terug. „Vooral omdat de dames gelijktijdig met de heren van start gingen". Finse A-rijders, die het tempo van de nationale cracks niet konden bij benen, waren Lenie van der Hoorn nu eerder tot last. „Als je weg probeerde te rijden, hadden zij telkens de kracht om het gaatje dicht te krabbelen". Tot de laatste bocht, enkele honderden meters voor de finish, bleef deze situatie onge wijzigd. „Tilly Bakker ging toen over een Fin heen, die eerder had aangezet". Normaliter zou de Ter Aarse haar pas na de finish weer terugzien, „omdat ze me op de baan altijd verslaat in de spurt". Hoe anders was de realiteit dit maal. Op overtuigende wijze stevende Van der Hoorn op de meet af. Een blakende vorm waar zij al eerder in de race blijk van had gegeven. „Ik heb duidelijk een spelletje gespeeld", om- Ie n schrijft zij haar tactiek. Terwijl de con currentie de indruk had dat Lenie van der Hoorn een zwakke periode door maakte, omdat zij met haar handen op de rug weer aansluiting met de groep zocht, verborg zij haar kracht. „Bij de achtste doorkomst, na tachtig kilometer, had ik voor het laatst gedronken. Kort ervoor had ik nog mijn schaatsen vastge bonden. Ik voelde me sterk. Er werd al geroepen 'rijden Tilly, ze zit erdoor', maar later kon ik gewoon weer overne men. Ik wilde Tilly even uittesten". Van een gedevalueerd toernooi wenst Lenie van der Hoorn niets te weten. „Ik kan er toch niets aan doen dat de ande ren niet deelnamen". Daarmee doelt zij op de geblesseerde Boukje Keulen, Alida Pasveer en Lilian van Tol. Dat deze en nog enkele geselecteerde rijdsters niet aan de start verschenen betekende voor Van der Hoorn aan de andere kant een geluk. In tegenstelling tot vorig jaar, toen twee rijdsters op kosten van de KNSB deelnamen, konden nu tien schaatssters zich voor eigen rekening voor de WK inschrijven. Selectie vond plaats op grond van de eindnotering in de strijd om de Aegon cup. Daarbij viel Lenie van der Hoorn in eerste instantie buiten de boot. In geen van de mara thons meetellend voor het eindklasse ment kon zij zich namelijk in de punten rijden. „In die wedstrijden werd erg zui nig gereden. Tot de laatste ronde zat ik er dan meestal wel bij, maar in de sprint werd ik helemaal zoek gereden. Ik kom nooit over die jonge meiden heen". De gehele selectieprocedure van de KNSB riep bij haar dan ook de nodige vraagtekens op. Een uitverkiezing naar aanleiding van de verrichtingen op na tuurijs had Van der Hoorn rechtvaardi ger („Ik vind zelf dat ik volgend jaar ook een kans moet krijgen om de titel te ver dedigen") gevonden. Niet ten onrechte want in de periode van 1975 tot 1985 legde de Ter Aarse haar wil aan het pelo ton op, terwijl zij in de periode daarna goud behaalde in de 220 kilometer lange Veluwemeertocht en een derde plaats in de alternatieve Elfstedentocht van Kuo- pio. Plotseling invallende dooi had tot gevolg dat laatsgenoemd evenement voor het tweede achtereenvolgende jaar niet doorging. „Ze moeten er misschien eens aan gaan denken om het een week vroe ger te organiseren". En terugblikkend zegt Van der Hoorn: „In de loop van de vrijdag steeg de temperatuur tot acht graden boven nul. De beslissing over het doorgaan van de wedstrijd werd daarom uitgesteld van tien uur tot vier uur. Toen kregen we te horen dat we de vol gende ochtend om zes uur zouden star ten. De schaafmachines zouden een nieuwe baan aanleggen, die schuin moest komen te liggen, zodat het water eraf liep. Iedereen dus vroeg naar bed. 's Avonds kregen we echter alsnog te ho ren dat de alternatieve Elfsteden niet doorging. En daar zaten we dan allemaal in ons pyjama, slappe verhalen vertel len". Een rare gewaarwording, weet Le nie van der Hoorn. In de jaren dat de Ter Aarse nu aan de top staat heeft zij telkens haar eigen boontjes moeten doppen. En dat steekt Lenie van der Hoorn toch wel. „Toen ik in 1972 nationaal kampioen werd op de lange-baan, werd al gezegd ,je bent te oud". Sponsors hebben dan ook nooit voor haar in de rij gestaan. Ook niet na haar zege in de Elfstedentocht van 1985. „In Kuopio moest ik zelf iemand zien te vinden die mijn bidon tijdens de wed strijd kon aangeven. En ook tijdens de koers word je door niemand op de hoog te gehouden. Er is eeuwig gebruik ge maakt van mijn naam, maar ze hebben er geen dubbeltje voor over gehad. Som mige mensen dachten dat je er rijk van Lenie van der Hoorn: „Toen ik in '72 de nationale titel lange-baan won, werd al gezegd ,Je bent te oud". werd, maar je doet het toch voor jezelf'. „Wat ik er dan lollig aan vind? Dat weet ik eigenlijk niet", zegt Van der Hoorn in eerste instantie. Wanneer ze even nage- FOTO: HENK SNATERSE dacht heeft, voegt zij eraan toe: „Als ik me goed voel, wil ik één keer per jaar kijken wat er inzit". PETER VAN DER HULST LEIDEN - Na jaren van toch wel matige Zilveren Molen-edities lijkt de oudste voorjaarswedstrijd van ons land uit het dal te komen. De vertwijfelde pogingen in het verleden om de atletiekwedstrijd mee te laten groeien met evenementen als de Twintig van Alphen, Rotterdam marathon en CPC in Den Haag is de or- gansiatie bijna fataal geworden. Precies op tijd zette De Bataven het roer weer recht. Al voor de 28e keer klinkt van middag om 14.00 uur het startschot voor de Zilveren Molenloop. Een start die opnieuw gelegen is in het Hertog spark in Rijpwetering waarnaar zes jaar geleden om onder andere veiligheidsre denen werd uitgeweken. De verhuizing naar de accommodatie van ROAC viel bijna samen met de zwarte of in ieder geval grijze bladzijden uit de Zilveren Molen geschiedenis. Vertwijfeld werd ge probeerd om met sterk in opkomst zijn de lopen als de Twintig van Alphen te concurreren. Voor een dergelijk profes sioneel opgezet evenement was de uit goed bedoelende amateurs bestaande or ganisatie niet klaar. Het hinken op twee benen kostte de Zilveren Molen veel aanzien en betekende bijna zelfs het ein de. Na de 25e editie lijkt alles ten goede gekeerd en is er voor gezorgd dat de ron de door de polders van Alkemade weer op de weg terug is naar het aanzien van weleer. Ook dit jaar is weer een pittige wedstrijd in elkaar gezet met een volledig open strijd om de eerste plaatsen. Toppers ontbreken echter, omdat De Bataven nog steeds geen startgelden betaalt („De gewone atleet hoeft niet te betalen voor de komst van een topper") en omdat de nationale top aan het wereldkampioen schap veldlopen deelneemt. Veel mag er wel verwacht worden van de nationale subtop en uiteraard de regionale atleten. Al eerder hebben de lopers van De Bata ven dit winterseizoen laten zien sterk ge worden te zijn. Een winnaar zit er mis schien niet tussen, maar dat enkele Leid- se deelnemers deel uitmaken van de kopgroep is niet onmogelijk. Favorieten voor de eindzege zijn er niet aangezien het grootste deel van de lopers zich pas op de wedstrijddag zelf meldt. Bij mooi weer zouden net als in voorgaande edi ties atleten als Gerard Huynen uit Den Helder of Wim Zegers uit Apeldoorn de wedstrijd kunnen gaan 'opfleuren. Of zorgen Leidenaars in Haagse atletiek- dienst Huub Pragt en Jan Dirk Hazele- ger voor een mooie en boeiende strijd tegen de Leidse toppers? GERT VELTHUIZEN GEDREVEN EX-TENNISSER OOK GEBOEID DOOR HUISVROUWEN WATERINGEN - Frits Don neemt nog steeds dagelijks zijn ei- ;en pakje boterhammen mee als lij zich begeeft naar het Watering- tenniscentrum De Rhyenhof. En een gebakje als hij gasten verwacht. „Ik ben niet zakelijk", meldt de 33-jarige ex-tennisser en huidige privé-coach van onder anderen Mark Koevermans ten overvloede. Frits Don stamt uit de tijd dat toptennissers door hun bond nog met de nek werden aangekeken en moest daarom als speler elke vorm van begelei ding ontberen. De jeugdkampioen van 1976 reisde in zijn eentje de wereld rond en werd door schade en schande wijs. Veel meer dan een aantal sportiviteits- prijzen, een verloren nationale finale in 1979 en een plaats rond nummer 280 van de wereldranglijst heeft hem dat niet opgeleverd. Maar het sterkte de Naald- wijker in de overtuiging dat het leven als tennisprof „keihard" is. Die wetenschap brengt hij nu, vol elan, over op zijn cliënten. Naast Koever mans (door Don voorzien van het koos naampje „Koef') maken bijvoorbeeld ook nationaal kampioene Nicole Jager man, Rijnsburger Jan Siemerink en de subtoppers Peter Nyborg, Daniël Orsa- nic, Jacco van Duyn, Jos Koemans, Ton van der Pieterman, Carolien Vis, Linda Niemantsverdriet en Bettina Sonneveld deel uit van de „school" van Don. Mijn ideaal is dat ik met ze weg kan naar het buitenland wanneer ik dat wil. Maar daarvoor heb ik het hier nu nog te druk". In het fraaie Wateringse tenniscentrum De Rhyenhof mocht Don tweeëneenhalf jaar geleden van eigenaar Swinkels pro beren een eigen tennisschool op poten te zetten. „Dat gaf aanvankelijk nogal eens conflicten met de recreanten als ik op de baan stond te brullen en te gillen", her innert Don zich. „Er is een nieuwe hal bijgebouwd en inmiddels werk ik met vier mensen onder me. Vooral 's winters komen we banen te kort. Eigenlijk gaat het bij het toptennis nu wat te hard. Waardoor het fundament niet genoeg aan bod komt. Een brede basis is heel erg belangrijk. Daarom volg ik bijvoor beeld ook altijd onze eigen damescom petitie. Het is heel erg boeiend om te zien hoe die huisvrouwen punten lopen te pikken. Zó fantatiek". Arthur Tjin-Asjoe, een broer van voet baller Rick (FC Den Haag, red.) en bad mintonner Dennis (VELO, red.), is twee de man in de „BV Frits Don" die offi cieel „nog" niet zo heet. „Verder werk ik met Cees Heemskerk, Cock Snoei en Vincent van Leuken, de zoon van Jos, die Mark Koevermans in zijn beginfase altijd financieel heeft bijgestaan. En ik ben ook nieuwe tennissleraren aan het opleiden. Zodat ze les kunnen gaan ge ven volgens mijn visie. Nu investeren ze en de beloning is dat ze later bij mij les kunnen gaan geven", aldus Don, die van de mensen met wie hij werkt verlangt dat ze „terriërs" zijn. „Ik vergelijk mezelf wel eens met die muzikant op het Leidseplein die bijna voor nop prachtige stukken componeert. Terwijl je makkelijk heel rijk kunt wor den als je een meidengroepje zoals Luv opricht. Maar ik stuur liever iemand weg, als ik zie dat het niks kan worden. Voor toptennis moet je een „killer" zijn", meldt Don, voor wie de omschrij ving „gedreven" eigenlijk nog niet eens de lading dekt. Dat ondervond onlangs Ralph Kok die in de ogen van Don niet de echte „winnaar" is die je moet zijn om in het proftennis te kunnen overle ven. En dus scheidden hun wegen. „Ook Gaby Coorengel heb ik geadviseerd te stoppen als full-prof', vertelt Don over de Haagse speelster. „Ik hoop voor bei den dat ik hartstikke ongelijk heb". Don, geboren op Sumatra en via Nigeria („Daar zijn we letterlijk gevlucht voor de oorlog") en Engeland verhuisd naar het Westland, had destijds ook kunnen kiezen voor een baan als voetbalprof. „Ik kon bij Ipswich Town terecht, maar heb gekozen voor tennis. Dat betekent dagelijks hard werken. Daar denk je niet over na, dat dóe je gewoon", aldus de vader van twee zoons. „Je móet voor dit vak energie teveel hebben. Net als CruijfT en Aad de Mos. Alleen verdienen voetbaltrainers een vermogen, terecht. Ook wij zouden daarnaar betaald moeten worden. Daar moet de bond maar eens iets aan doen". „Gelukkig hebben ze een goede keus ge daan met Stapley Franker als directeur- sportief. Hij dekt de privé-trainers, die in feite de grondwerkers zijn. Ik zie me zelf als een middel tot het oplossen van problemen van spelers. Maar uiteinde lijk moeten ze het allemaal zelf doen. Een tennisser moet ook onafhankelijk blijven. Michiel Schapers kan zelf uit de moeilijkheden komen en ik hoop echt dat hem dat lukt. Want op de achter grond staan nu alweer legio mensen te wachten die hem zogenaamd kunnen helpen". „Ik zal mezelf in ieder geval nooit op dringen bij spelers. Alleen Paultje Dog ger houd ik wat dat betreft nauwlettend in de gaten. Als hij écht in het slop komt, bel ik hem op en bied ik hem aan te helpen. Wie ik het liefst bij mijn groep zou willen hebben? Dat kan ik ei genlijk beter niet vertellen. Maar dat is Richard Krajicek. Op hem moeten we heel zuinig zijn, maar er zwermen een hoop parasieten om hem heen. Hij is ge lukkig zelf slim genoeg om zijn keuze te bepalen. En wat anderen betreft, selec teer ik zelf. Niet zozeer op de spelertjes, maar vooral op hun ouwelui". ROB LANGEVELD Onder redactie van Peter van der Hulst. VALK ..Ik wil het betaalde voetbal dolgraag in. A Is ik de kans krijg dan wil ik hem ook met beide handen pakken". Woorden die UVS'er Marcel Valk uitsprak, nadat be kend was geworden dat hij in de belang stelling stond van Roda JC en FC Den Haag. Deze week liet Valk weten het vol gendiaar zijn kunsten bij de club uit de Residentie te zullen vertonen. Trainer Ruud de Groot ondertussen met gemende gevoelens achterlatend. Teleur stelling enerzijds, omdat de meest kleur rijke speler van de Leidse ploeg de Kik kerpolder verlaat. Opluchting anderzijds ook, omdat de rust in de gelederen nu weer kan terugkeren. Belangrijk in de be slissende fase van de competitie, waarin UVS lonkt naar de titel. En dan te bedenken dat Valk in de vori ge voetbaljaargang het plan had om te stoppen met voetballen. „Ik was II van de 26 wedstrijden geschorst en daar baal de ik flink van". Voor Valk te hopen dat hij zich in het betaalde voetbal een beetje rustig kan houden. VREUGDE Voor de waterpoloploeg van De Zijl/LGB was het afgelopen weekeinde erop of eronder. Wenste de formatie van coach Albert Spijker zich te verzekeren van een plaats in de nacompetitie dan moest er gewonnen worden van het in punten ge lijkstaande AZ&PC. Zeker na het dra matisch verlopen dubbelprogramma van de week ervoor, vreesde iedereen in het Leidse kamp eigenlijk het ergste. Na een voortvarende openingsfase dreigde het ook nu weer mis te gaan. Routinier Alex van Belkum hield net hoofd echter koel en leidde de equipe naar een nipte 7-6 zege. En dan is slechts één vreugdeuiting op zijn plaats. Je klimt uit het bad en valt de eoach om de nek. SHIRTJES Frans van der Veen stond als voetballer niet echt als een lieverdje bekend. Regel matig liep de oud-speler van Noordwijk 1 tegen een boeking op. Sinds een aantal jaren is Frans door een rugblessure niet meer op de velden te bewonderen. Met al zijn energie richt hij zich nu op de poli tiek. Als pr-man van Noordwijks Belang tracht hij de ene na de andere publiciteit trekkende stunt voor zijn partij op touw te zetten. Zo ook a fgelopen zondag. oonlijk SJC de wedstrijd het veld betrad in shirtjes van 'zijn' Noordwijks Belang. Dit later tol ergenis van SJC-voorzitter Ottevan- ger. Zo te zien is Frans zijn streken nog steeds niet verleerd. FOTO: HENK SNATERSE £eidóc@outtMit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31