Koos Postema minder op de televisie longaren tonen weinig enthousiasme yoor hun eerste vrije verkiezingen Opruiende journalistiek van Geraldo Rivera Muis Jerry jaagt op kater Tom ^ÜJNST CeidaeSouocmt ZATERDAG 24 MAART 1990 PAGINA 19 raldo Rivera. Dertiendelig praat- gramma van Geraldo Rivera. Ve- lique om 23.15 uur. Zondag. JLVERSUM Geraldo vera hoort in Amerika de bestbetaalde sterren n het kleine scherm, jn praatshow, die sinds 87 over het Amerikaan televisie-scherm davert, as in 1988 ook nieuws in iderland toen Geraldo [i programma niet in de nd kon houden en een ntal rassenhaters er nk op lossloeg. De uit- imst voor Geraldo, die n stoel op zijn hoofd was behalve een ntal snijwonden een ge- oken neus. ren bijkomen van het tumult is er voor Geraldo niet bij. nerikaanse televisie is, op kele uitzonderingen na, oral lopende band werk, zo k de praatshow van Geraldo vera. Na het zwaar uit de nd gelopen incident nam hij dag nog twee shows op on- de noemer: „dat racistische g moet weten dat ze ons et klein krijgen. Het zijn kkerlakken, die de benen men zodra het licht aan- ïeuwsgieng incident heeft de carrière de zoon van een Joodse moeder en Puerto Ricaanse vader geen kwaad gedaan. Sinds het gevecht met de skin heads het internationale nieuws haalde, werden televi sie-makers nieuwsgierig. Wie is die Geraldo? Te oordelen naar zijn programma's vooral een opruiende programma maker, die met alle winden meewaait. Als hij vindt dat er door zijn gasten niet genoeg vuurwerk wordt geleverd, fokt hij ze op, huilt met ze mee, waardoor zijn gasten uit spraken doen, die ze anders nooit in de mond zouden ne men, om vervolgens honderdt achtig graden om te zwaaien als hij de andere partij aan het woord laat. Geraldo huilt dus met alle wolven in het bos. De praatshow-maker is boven dien gek op emotie. Huilende mensen vindt hij prachtig en de verhalen kunnen hem nooit sappig genoeg zijn. Hij brengt deze roddelbladen-techniek onder de noemer 'vechter te gen onrecht en misstanden' op het scherm, maar denkt voor lopig alleen aan zijn kijkcij fers, de daaraan verbonden hoeveelheid reclame en dus zijn salaris. Geraldo Rivera's uiteindelijk doel is om burgemeester van New York te worden. Hij stu deerde rechten, werkte aan vankelijk als advocaat, maar stapte al snel over naar de journalistiek. Voor hij in 1987 met zijn eigen praatprogram ma begon, deed hij ervaring op in verschillende landelijke nieuwsprogramma's. „Ik wil een zaterdagkrant maken", is zijn motivatie om steeds weer met zijn praatshow voor de ca mera te kiezen. „Ik wil het harde nieuws, de actualiteit af wisselen met achtergrondver halen, emoties en fantasieën. Het zijn zaken die ook in de zaterdagkrant zijn terug te vinden. Daarom ook is de ene show wat serieuzer dan de an dere". Oprah Winfrey Veronique brengt Geraldo dertien keer op het scherm. „Het is een probeersel", laat een woordvoerder van de commerciële satellietzender weten. „In Amerika is hij heel geliefd en eigenlijk de tegen hanger van de eerder door de de VARA uitgezonden Oprah Winfrey Show (de veel leuke re gastvrouw die al jaren pu bliekelijk vecht tegen haar ge wicht)". Veel zeggenschap over de uit te zenden programma's heeft Veronique overigens niet. „Je krijgt een programmapakket aangeboden dat zij geschikt achten voor het buitenland. Dat kun je nemen of niet. Ge raldo Rivera is overigens een van de programma's die Vero nique van TV 10 heeft overge nomen. We hebben er daarbij voor gekozen om de door de Amerikanen aangegeven volg orde aan te houden". En dus krijgt de kijker zon dagavond een hoop gebakkelei te zien over 911, het centrale alarmnummer in de Verenig de Staten. Het is een onder werp dat een oceaanbreedte van ons is verwijderd en dus ook geen raakvlakken ver toont. Bovendien blijft de show ergens aan de opper vlakte zweven omdat het grootste deel van de gasten, dat emotioneel mag uitpakken, nog in een of andere rechtzaak dan ook niet op. Wat dat be treft zijn Sonja of Ivo Niehe een betere keuze. HANS PIËT HILVERSUM Koos Postema zal na 1 juni min der op het televisiescherm verschijnen. Deze beslis sing heeft te maken met het beleid van Jef Rade makers' Dutch Dream Productions waaraan Koos Postema is verbonden. Jef: „We willen tweeen vijftig tv-programma's per jaar gaan maken. Wie ze gaat uitzenden, staat nog niet vast, maar Veronique is de grootste kansheb ber". „De bedoeling is om de pro gramma's steeds in series van dertien uit te zenden en in de zomer gewoon door te pro grammeren. Zo krijg je om de drie maanden een nieuwe reeks verse programma's. We willen met vier originele for mules gaan werken waarbij Koos Postema steeds de cen trale presentator is. Wat vast staat, is dat van „De Keuze van Koos" het volgend seizoen dertien nieuwe afleveringen worden gemaakt. Ook „Klas genoten" komt terug. We heb ben er dan zeventig achter de rug, terwijl er wereldwijd in middels tweehonderd zijn ge maakt. Die formule blijkt echt een succes. Central Television in Engeland zendt een eigen versie uit, Het franstalige RTL begint binnenkort met een se rie en bij VTM in België is het programma, dat inmiddels vierendertig weken achter el kaar wordt uitgezonden, niet meer uit de Top 10 te slaan. De Duitsers hebben, dankzij Rudi Carrell, ook hun eigen versie. Zij nemen bijvoorbeeld op 22 mei de klas van Hans Dietrich Genscher op, de Westduitse minister van buitenlandse za ken. Die aflevering zal Vero nique overnemen. Om dat pro gramma in Duitsland met fi guren te maken in de leeftijd van Genscher valt overigens niet mee, want ze zijn of fout geweest in de Tweede Wereld oorlog of er vallen grote gaten in zo'n klas omdat die leerlin gen de oorlog niet hebben overleefd. Ook in Israël wordt het programma met veel suc ces op het scherm gebracht. Dat land betaalt echter geen licensie. Ik moet daar binnen kort toch eens achteraan, want zelf verzonnen hebben ze het niet. Het wordt in eenzelfde decor als dat van ons gebracht. Bovendien draagt de presenta tor dezelfde kostuums als Pos tema. Hij heeft zelfs Koos' manieren overgenomen". Herkenbaar „De nieuwste programma-for mule die we hebben ontwik keld heeft de titel „Met hart en ziel" meegekregen. Koos Postema deelt daarbij de pre sentatie met de Amsterdamse psychiater Jan Schwinkels. Het is een programma met kenmerken van „Een groot uur u", maar vertoont ook overeenkomsten mei „i^e ge loof, hoop en liefde show", die ik voor de IKON heb ge maakt. We willen thema's en problemen aansnijden die her kenbaar zijn, zaken niet van uit de gekte benoemen, maar vanuit het gewone. Het moet gaan om emoties die iedereen kent. De serie moet zeker geen apenkijkerij worden, zoals zo veel medische programma's. Dat we als co-presentator voor Jan Schwinkels hebben geko zen, komt omdat ik mij aange sproken voelde over wat hij, alweer enige tijd geleden, zei in het televisie-programma van Jan Lenferink. Schwin kels is chef de clinique in het AMC en dus zowel medicus als manager en doceert boven dien". „Zeker is dat Veronique „Met hart en ziel" op het scherm zal brengen, de vraag is alleen of dat per 1 oktober of per 1 ja nuari zal zijn. Jan wil name lijk eerst nog even promove- De „Koos Postema show" op vrijdag verdwijnt. Jef: „Het is een aardig programma, maar heeft zeker geen unieke for mule. We spelen gewoon in op de actualiteit en dan zeg ik, Ivo Niehe, Dieuwertje Blok en Karei van der Graaf doen dat goed, dat hoeven wij niet nog een keer te doen". Eigen beslissing Dat Rademakers teruggaat van vijf programma's per week naar een show. is zijn ei gen beslissing. Jef: „We halen op maandag en vrijdag cijfers waar we trots op kunnen zijn. De woensdag ligt wat moeilij ker maar dat komt door het voetbal. Ik vind het absoluut een luxe dat ik mij ook zake lijk, die vermindering kan veroorloven en er hoeft echt niemand op te stappen uit mijn bedrijf, zoals onlangs is gesuggereerd. Ik heb zelfs pas nog twee nieuwe mensen aan genomen. Wie beweert dat we stoppen omdat de kijkdicht heid tegenvalt en we dus niet kunnen voldoen aan de con tractuele eis van Veronique dat een bepaald programma een bepaalde kijkdichtheid moet halen, is gek. We halen twee keer die cijfers". Koos Postema: „Eigenlijk wor den we ondergesneeuwd door ons eigen succes, want de re clame-onderbrekingen worden steeds langer. Iedereen wil ad verteren". Jef Rademakers: „En zonder werk zal ik voorlopig niet ko men te zitten. Zo ga ik dit jaar voor de KRO weer de „Tour- kwis" doen. Het programma komt vanaf 30 juni twee maal per week op het scherm. We hebben nog een poging gedaan het horizontaal geprogram meerd te krijgen, maar de VARA en NCRV voelde er niets voor. Ook ga ik onder de titel „De Travelclub" zeven reisprogramma's produceren, dus zonder werk zit ik niet". HANS PIËT JITENLAND JDAPEST „Wat moet stemmen", vraagt de lurman aan ons, Neder- ndse buitenstaanders, e verklaren ons niet-be- „Maar", dringt hij „jullie weten beter in ik of het nu het Hon- lars Democratisch Fo- im moet worden of het •erbond van Vrije Demo- aten". ize buurman heeft blijkbaar en zin in een klein splinter- rtijtje, hij somt de twee par en op die de meeste kans aken in de regering te ko- Communisten en ex- immunisten komen niet in nmerking. Daar heeft hij n bloedhekel aan, al was het aar omdat de oude partijstaat it hem zo lastig heeft ge- aakt bij de aanbouw van zijn usachtige nieuwe dakkapel, oorzichtig en ingetogen for- uleren we onze voorkeur, egelicht met argumenten als e hebben meer economische [perts, en die heeft Hongarije komende jaren hard nodig" „ze denken minder autori- ir en ondemocratisch". Zulke herwegingen, zo blijkt, zijn tor onze buurman niet van slang. „Kijk, het goede van et HDF vind ik die markten' et goedkope groente en vlees e ze hebben opgezet. Zoiets pen de Vrije Democraten dus iet. Aan de andere kant vindt ït Verbond dat ik mijn hypo- leekschuld aan de staat niet de vorm van belasting hoef te dragen. Misschien dart ich maar de Vrije Democra- n". •wevende kiezer 'ij laten hem alleen met zijn Verpeinzingen. Ons gezeur ver programma's en brede olitieke inzichten komt hier iet van pas. Twintig tot dertig rocent van de Hongaren weet og niet of ze gaan stemmen, •at staan wat. De zwevende tozer, daar gaat het om, in 'ongarije zo goed als in de leeste landen met een veel engere democratische traditie, a de centra van de nieuwe conomische misère van Hon De lantaarnpalen in Budapest zijn deze dagen gesierd met verkiezingsposters. Zondag gaan de Hongaren naar de stembus. FOTO: AP garije, in zware-industrie-ste- den en mijnplaatsen als Mis kolc, Ozd en Tatabanya, heb ben veel kiezers het vertrou wen in de democratie al verlo ren nog voordat de eerste vrije verkiezingen (ronde nummer één aanstaande zondag) heb ben plaatsgevonden. Veel werklozen en aankomende werklozen hebben bijna heim wee naar het tijdperk van de communistische leider Kadar: je was zeker van je baan en van je loon en de televisie werd niet 'verpest' met einde loos politiek gezever. Ze deug den natuurlijk niet, die com munisten, maar je wist ten minste wel waar je aan toe was. Werkloos zijn in Miskolc of Ozd is werkelijke armoede. Na een paar maanden valt de werkloze terug op een inko men dat ver onder het be staansminimum ligt. Nu gaat het nog om een beperkte groep, enkele tienduizenden. Maar de verwachting is dat het 't komend jaar hard zal gaan met de uitbreiding van de werkloosheid, nu het harde bezuinigingsrecept van het In ternationale Monetaire Fonds is uitgeschreven en door Hon garije geaccepteerd. Ook ve len, die nog werk hebben, zijn intens somber over de nabije toekomst vrije verkiezingen of niet. Onze buurman hoeft niet bang te zijn. Hij werkt als compag non in een klein prive-bedrijf, dat televisies repareert, scho tel-antennes verkoopt, enzo voort. Hij boert goed, ook al moet hij er hard voor buffelen. Voor hem is er hoogstwaar schijnlijk toekomst in het ka- pitalistiche Hongarije van straks. Hij gaat dus wel stem men. Maïs Een oud boerenvrouwtje in het oostelijke-dorpje Lövöpetri heeft zojuist een paar hectare eigen grond gekregen. In dat dorp is, op initiatief van de conservatief-Christendemocra- tische partij HDF, de coöpera tieve landbouwgrond terugge geven aan de gewezen eige naars van 1947. Een pracht van een verkiezingsstunt: offi cieel vindt het HDF dat terug gave van landbouwgronden geen verstandige politiek is. Veel voormalige eigenaars zijn immers niet meer te vinden; er zal een enorm aantal onren dabele, zeer kleine landbouw- bedrijfjes ontstaan; de admini stratieve ellende en de einde loze reeks gerechtelijke proce dures zal niet te overzien zijn. Toch suggereert het - toeval lig - geslaagde experiment in Lövöpetri dat het HDF vindt dat het wel kan. Zo slaat de HDF twee vliegen in een klap: tegenover bezorg de agrarische experts kan het HDF wijzen op het verstandi ge partij-standpunt. Maar de boeren - gelokt door de tv- beelden van Lövöpetri - gelo ven nu, dat een HDF-regering in het hele land de grond zal teruggeven. Wat gaat het boerenvrouwtje doen met haar paar hectares? Mais verbouwen, zegt ze, zon der het besef dat een paar hec tares mais geen geld opbren gen. Wat zal ze gaan stemmen? HDF waarschijnlijk. Intellectuelen Lövöpetri lijkt ver weg als we ons naar het prachtig opge knapte, negentiende eeuwse Pushkin-theater in Boedapest begeven. Op een zonnige zon dagochtend houdt het Ver bond van Vrije Democraten hier een bijeenkomst. Beroem de acteurs dragen gedichten voor van de joods-Hongaarse dichter Radnoti, die in 1945 door de nazi's werd vermoord. Een operazangeres van Trans- sylvaanse afkomst (een Roe meense Hongaarse dus) zingt met overslaande stem die ene prachtige aria uit Tosca, een beschaafd publiek luistert naar de scherpzinnige en geesige speech van Tamas Gaspar Miklós, een van die grote groep briljante intellectuelen, die de Vrije Democraten rijk zijn. De speeches van HDF-lei- ders, voorzitter Jozsef Antall voorop, klinken een Nederlan der zwaar, humorloos en lang dradig in de oren. De Hon gaarse Natie voor, de Volk seenheid na. Die van de Vrije Democraten praten kort, spits vondig en concreet. HDF-leider Antall, de meest kansrijke kandidaat voor het premierschap, houdt een pers conferentie. Hij is in Londen geweest en heeft gesprekken gehad met Margaret Thatcher en andere leiders van de Con servatieven. Trots somt hij al zijn beroemde gesprekspart ners op. Het HJDF heeft het meeste succes in het vinden van partners in West-Europa. Weliswaar had CDU-bonds- BUDAPEST Bij de eerste vrije verkiezingen in Honga rije in veertig jaar lijkt de kleine held uit de Ameri kaanse tekenfilmserie „Tom en Jerry" definitief te win nen van zijn grote plaaggeest. De muis en de kater zijn in de Hongaarse hoofdstad Bu dapest overal te zien op affi ches. Kater Tom symboli seert het tanende communis me dat na veertig jaar verre van populair is. Het muisje Jerry staat voor de ontlui kende democratie. Op de aanplakbiljetten staat hij dan ook afgebeeld als een flink uit de kluiten gewassen muis. De boodschap is niet mis te verstaan: De democratie gaat winnnen in Hongarije. Ook de rolverdeling is anders dan in de film. Nu is het de muis die de kat achterna zit die niet weet waar hij zich moet verstoppen. De affiches hebben als onderschrift: „Wij kunnen het, wij wagen het, wij doen het!". Overal in Hongarije hangen verkiezingsaffiches van in to naal 50 partijen die meedoen aan de stemmenslag van ko mende zondag. Op sommige muren zijn de biljetten bijna centimeters dik op de muren over elkaar heen aange bracht. Sinds enkele dagen kent nu ook Hongarije het beeld van een lachende poli ticus die met een brede glim lach gouden bergen beloofd. Een voorheen onbekend ver schijnsel in de Hongaarse straten. Volgens opiniepeilingen gaan de communisten verliezen. De verwachting is dat de Hongaarse Socialistische Par tij, die bestaat uit ex-commu nisten 10 procent van de stemmen zullen bemachtigen. De strijd gaat zondag tussen de nieuwe democratische partijen: de pro-westerse Al liantie van Vrije Democraten of het centrum-rechtse Hon gaarse Democratisch Forum. Volgens het opinie-onder zoek wordt het een nek-aan- nekrace tussen deze partijen die op respectievelijk 21,4 en 20,9 procent van de stemmen zullen uitkomen. kanselier de handen te vol aan de DDR-verkiezingscampagne om persoonlijk de HDF-cam- pagne in Boedapest luister bij te zetten. Maar hij stuurde toch mooi Lothar Spath, presi dent van de deelstaat Baden- Württemberg, en een van de hoogste ondergoden van de CDU. En nu weer dit bezoek aan Thatcher. 'Derde weg' Meer dan vroeger benadrukt het HDF een 'gewone' conser- vatief-christendemocratische partij te zijn. De vroegere ver halen over een speciale Hon gaarse 'derde weg' tussen ka pitalisme en socialisme, tussen parlementaire democratie en partijstaat, zijn ondergeschof- feld. Het HDF vaart onder lei ding van Antall een gematig der, minder ouderwets-Hon gaarse koers. En dat wordt door Westeuropese zusterpar tijen rijkelijk beloond. Zo maakt het HDF duidelijk dat een regering, geleid door het HDF, Hongarije niet zal afslui ten van West-Europa, maar de deur wijdopen zal zetten, wat de Vrije Democraten ook mo gen beweren over het obscu rantisme van het HDF. Een bezoekje bij de verliezers: Rezsö Nyers van de Socialisti sche (vroeger: communisti sche) Partij geeft onder matige belangstelling een persconfe rentie: „We zullen zeker meer dan tien procent van de stem men halen", zegt de oude her vormer Nyers. „En ook als we deze keer niet in de regering komen, zal in de toekomst blij ken, dat de Socialistische Par tij als vertolker van het linkse gedachtengoed de toekomst heeft". Een optimistisch ge luid. Toch ziet het er voorlopig niet naar uit, dat Nyers gelijk krijgt. De kiezers associëren de Socialistische Partij zowel met alle fouten van het oude Ka- dar-stelsel, als met alle leed van de overgang naar een an der systeem. 'Links' is een im populair woord in Hongarije. De Vrije Democraten, bijvoor beeld, werden er in de HDF- propaganda zwaar voor ge straft dat hun voorzitter Janos Kis de Vrije Democraten op een onbewaakt moment als 'centrum-linkse' partij aan duidde. „Wij zijn centrum rechts, en daar zijn we trots op", aldus Jozsef Antall. Zodat 'links' in deze Hongaarse ver kiezingscampagne eigenlijk niet meedoet. Zondag gaan de Hongaren naar de stembus; de tweede ronde van de verkie zingen wordt twee weken la ter gehouden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19