)e £eicbche Sou, taut assenheim wil meer afval heiden gaan inzamelen „Fina moet vier ton voor bodemsanering betalen" Slakken oorzaak van melksloot Nieuw veen Onder redactie van Ton Pieters. jaar geleden kon dit zo. n Albanië. De Leidsche w®rk int berichtte op 22 maart „Te Tirana in Albanië 21 een schitterende Sacra- Isprocessie plaats gehad, ir het Kruis trok het ko- j Pa' ijk muziekkorps van den •l® 15 mmedaanschen koning ^ondt1 I- Hierachter kwam compagnie soldaten in De Ap.Delegaat droeg innpr Oerheiligste. Hierachter ,an ei1 de Italiaansche en in ef5che gezanten. Een i te schare volk trok mee. e hooimmedanen en Ortho- nder!1 waren V°1 eerbied en "-ht 7.00, cho de Paris debiteerde voigejTiezelige grap. „Enkele 5l®e9' n hadden het doodsbe- opgei gepubliceerd van Félix ver ut. oud-afgevaardigde I iet departement Seine et ne e. Als dag van begrafe- 'as, volgens het officieele 5-15. de 19e Maart vastge- zieke De vrienden en kennis- en van den sympathieken had edene werden verzocht 19^30 z'ch Woensdagmorgen 15.30 Père-Lachaise, het be- Parijsche kerkhof, te rsHU Ver> om de teraardebe- alden ng bij te wonen. Op het ;estelde uur was officieel vo|9e'jS, met name de parle- artérs, op het kerkhof ing 'ezig. Doch plotseling tot aller ontstelte- f 'dene dames waren de (kam lacht nabij.' Félix Gabout di. llaarde allen nog springle vend te zijn; hij was enkel het slachtoffer geworden van een grap van twijfelachtig kaliber. „Maar het doet er niet toe", zei de oolijkerd, „ik zal in elk geval de namen onthouden van hen, die niet op mijn be grafenis zijn gekomen". Wel dra waren de kerkhofbezoe kers in een koffiehuis gezeten om op een vermakelijken af loop dezer griezelige grap te drinken. „En dan te denken, dat ik mijn mooie lijkrede voor niets heb ingestudeerd", verklaarde één der aanwezi gen". Op 24 maart '30: Het Leid sche Brokkenhuis. Hebt u iets op te ruimen? Door de slechte economische omstan digheden der laatste jaren, ge paard gaande met groote werkloosheid, is in vele gezin nen een groote achterstand ontstaan. Dit heeft tengevol ge, dat de nood dermate is ge stegen, dat hulp dringend noodig is. Wij herinneren daarom nog eens aan het be staan van- de commissie tot oprichting van een Brokken huis te Leiden, die gaarne goederen in ontvangst neemt ten bate van behoeftige gezin nen". „Afstanden bestaan niet meer", verzuchtte de L.C. op woensdag 26 maart, zestig jaar dio-verbinding op korte golf met Australië, een afstand van 11.000 mijlen, was tot stand gekomen, nam Marconi de microphoon en las een boodschap voor. Hij zette uit een, wat hij voornemens was te doen, nl. door toepassing van zijn nieuwe uitvinding het licht op de tentoonstelling in Sydney te ontsteken. Voor deze proef bestaat groote be langstelling". „Door den burgemeester van Leimuiden is aan het Comité ter verbreiding van Evangelie en veredeling van den Volkszang door middel van een orchestrion, voor Kora len, Vaderlandsche en andere den volksgeest verheffende liederen toestemming gege ven tot het maken van mu ziek in deze gemeente en wel eenmaal per maand". Gevonden in Voorschoten. „Drie melkbussen, een stuk lood, een hond (kwam aan- loopen)". Aan B en W van Leiden werd door de heer C.H.de Jong, Donkersteeg 9, volgend schrij ven gericht: „Beleefd wensch ik het volgende onder uwe aandacht te brengen. Vrijdag 21 Maart j.l. werd des mor gens in de Donkersteeg een handwagen door een vracht wagen aangereden, waardoor voor de veertiende keer een geleden. „Hedenmorgen heeft groote spiegelruit van mijn markies Marconi vanaf zijn winkel werd vernield. Bij in- jacht Electra bij Genua de formatie bij mijne buren werd electriciteitstentoonstellïng te medegedeeld, dat bij de firma Sydney in Australië draad- Biesiot in een groot jaar drie loos geopend. Nadat de ra- ruiten werden ingereden, bij EN OMGEVING £«iclóC<3owuvnt zaterdag 24 maart 1990 pagina 15 Rhijndael officieel geopend Het nieuwe bejaarden centrum Rhijndael aan de Europasingel in Koude kerk is gistermorgen offi cieel geopend door gede puteerde G. Brouwer (ou derenbeleid) van de pro vincie Zuid-Holland. Brouwer deed dat samen met voorziter J. Kraan van de bewonerscommis sie door het hijsen van een vlag bij de oprit naar het bejaardencentrum. De heer Colijn van de bouwcommissie overhan digde daarna plechtig de symbolische sleutel aan de tweede voorzitter van de Stichting Bejaarden- zorg Koudekerk en Ha- zerswoude, D. van der Neut, waarmee Rhijndael officieel overging in han den van het bestuur. Het gebouw was al op 19 de cember vorig jaar door de bewoners betrokken. In zijn toespraak pro beerde Van der Neut nog extra geld bij de provin cie los te krijgen voor Rhijndael. Volgens hem moet het bejaardencen trum elk dubbeltje drie keer omdraaien voor het wordt uitgegeven. Brou wer ging er echter niet op in. FOTO: WIM VAN NOORT EIGÊNAREN GROND IN KORT GEDING: H AZERSWOUDE DEN HAAG Het kost onge veer 400.000 gulden om de bodemverontreiniging bij het voormalig pompsta tion aan de Rijndijk in Hazerswoude op te rui men. Om de vraag wie er in de geldbuidel zal moeten tasten draaide gisteren een kort ge ding. De huidige eigenaar vindt dat Fina voor de kosten moet opdraaien. De oliemaat schappij is het daar niet mee eens. Het pompstation was van 1954 tot 1978 eigendom van de oliemaatschappij Fina Neder land BV. Fina verpachtte het station aan diverse exploitan ten en leverde de olieproduk- ten. In 1978 verkocht de maat schappij het pompstation aan een handelaar en nadat het nog enkele keren in ander handen overging, kocht uitein delijk W. van der Vos de pomp en belendënde percelen. Hij exploiteerde het pompstation korte tijd, maar ontmantelde de zaak al spoedig. Twee jaar geleden kwam aan het licht dat de bodem onder de pomp ernstig verontreinigd is met benzeen. Volgens Van der Vos is de verontreiniging, die ook het grondwater heeft bereikt, ver oorzaakt door een lekkende opslagtank. Fina zou als voor malig eigenaar van de tank verantwoordelijk zijn voor de lekkage. Daarom eiste Van der Vos vrijdag in het kort geding dat Fina zorgt dat zijn eigen dommen gesaneerd worden. Hij werd gesteund door vlees- fabrikant Scholtes Hazerswou de. Scholtes heeft van Van der Vos een belendend perceel ge kocht en daar is ook verontrei niging geconstateerd. Alle acti viteiten van de vleesfabrikant vinden weliswaar een eind verderop plaats, op het perceel Rijndijk 132, maar Scholtes vreest „dat er moeilijkheden ontstaan als de warenwet er achter komt dat er in de buurt van de vleesfabriek grond met benzeen is verontreinigd". Bo vendien wil Scholtes de moge lijkheid hebben om in de toe komst veilig zijn activiteiten te kunnen uitbreiden naar het perceel 138. Fina wijst alle verantwoorde lijkheid voor de verontreini ging van de hand. Niet de voormalig eigenaar van de pomp, maar de voormalige ex ploitanten van het bedrijf zou den aangesproken moeten worden, zo vindt de maat schappij. Fina vermoedt dat zij in het verleden olieprodukten hebben gemorst en dat daar door de verontreiniging is ont staan. Compromis Tijdens de zitting is nog ge sproken over een compromis voorstel. Alle partijen zouden samen het saneringsproject kunnen betalen om vervolgens in andere rechtszaken te pro cederen over de vraag wie uit eindelijk voor alles moet op draaien. Fina wil hieraan niet meewerken omdat van Van der Vos verwacht wordt dat hij nooit in zijn eentje het ge hele saneringsproject kan be kostigen. De oliemaatschappij vreest dan het voorgeschoten geld zondermeer kwijt te zijn. Vice-president van de Haagse rechtbank mr R.R. Portheine laat over twee weken weten of Fina verplicht wordt te beta len voor de schoonmaakactie. hi,i, )UX Lekkage in een gasleiding ,o laslokaal van de KTS, met als gevolg ets iloffing waarbij verschillende gewon- 30. »n. Dat was de melding die de brand- isen van Voorhout en Sassenheim gis- om half acht kregen. Eenmaal bij de tse school gearriveerd, bleek het om mistische oefening te gaan. In totaal 46 a namen er aan deel. Brandweerlieden, 'JNE k mensen van de Voorhoutse EHBO J itusgroep Leiden. De oefening was tot te moment voor vrijwel iedereen ge- iouden. Ook voor de politie die even- r de school toog omdat door de komst irandWeer het inbraakalarm was afge- Ie betrokkenen waren het er na afloop is dat het een geslaagde oefening be- ploffing KTS t oefening Lard Koeken snelste van Zoeterwoude ZOETERWOUDE Lard Koeken is de nieuwe Zoeterwoudse kampioen schaatsen. Hij noteerde de snelste tijd over vier ronden (1.05.32.min) en ook op de marathon over twintig ronden liet hij iedereen achter zich. Bij de dames ging de zege over vier ronden naar Ellen van der Geest, terwijl de mara thon een nipte zege werd voor Astrid van Leeuwen. De jeugdtitels gingen naar Irene Hilgerson, Marieke van Leeuwen, Jeroen Straathof en Wouter Berk. Bij de Zoeter woudse schaatskampioenschappen, die giste ren werden gehouden, kwamen zo'n zeven tig sportievelingen in actie. Iedreen kon deelnemen aan de rondewedstrijd én de ma rathon. Er waren bijzonder spannende ritten bij. Vooral de marathon was, zowel bij de da mes als de heren, een nek-aan-nek-race. Prince treedt op in Sjelter LEIDERDORP De Ne- derlandse Prince treedt vanmiddag op in de Sjelter aan de Heemraadlaan in Leiderdorp. De imitator van het Amerikaanse pop fenomeen brengt de nieuwste en beste num mers van Prince in een show die ook in het bui tenland een succes is. Als opwarmer treden ini het voorprogramma de Lei- derdorpse bands Pissing Backwards en Funk You op. De aanvang is om half drie, de entree bedraagt 2,50 gulden. GS akkoord met plannen voor gemeentehuis ZOETERWOUDE De ver- en nieuwbouw van het Zoeterwoudse gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg is weer een stap dichterbij ge komen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een verklaring van geen bezwaar ver leend ten aanzien van de wijziging van het be stemmingsplan die noodzakelijk was voor de uitbreiding van het gemeentehuis. De provincie heeft verder de bezwaren tegen de plannen van enkele omwonenden afgewezen. Eerder had het gemeentebestuur dat al gedaan. Het Zoeter woudse college kan nu verder op de ingeslagen weg. Het kan een bouwvergunning verlenen. Zoals bekend heeft Progressief Zoeterwoude, de winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen, zich fel verzet tegen het raadhuisplan, omdat de progressieven de prijs (drie miljoen gulden) te hoog vinden. Weer illegale stort afval Leiderdorp LEIDERDORP Op de puinstort- plaats in het Leiderdorpse Doesge- bied is weer illegaal gestort. Verte genwoordigers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp en het Zuid hollands Landschap hebben gecon stateerd dat afgelopen woensdag twaalf vrachtwagens grote brokken beton met ijzer op de stortplaats hebben achtergelaten. De stortplaats van de gemeenschappelijke vuilverwerking Leiden en omstreken (Ge- ■vulei) is wel bedoeld voor dit soort bouw en sloopafval, maar op dit moment mag er nog niet worden gestort. Wel mag er puin worden aangevoerd ten behoeve van de aanleg van de vloer van de stortplaats. Begin dit jaar was ook al sprake van een illegale storting van grote stukken puin. Die waren toen per ongeluk op de stort plaats terechtgekomen. In de gemeente raad zijn daarover vragen gesteld. De activiteiten op de stort worden door vertegenwoordigers van de Stichting Leef baar Leiderdorp en sympathisanten nauw lettend in de gaten gehouden. Momenteel worden de bouwvergunningen voor de puin- en sorteerinrichting door de Stich ting aangevochten. De bezwaren tegen de goedkeuring van het bestemmingsplan en de vergunning op grond van de afvalstof fenwet lopen nog. Bij de gemeente Leiderdorp was gisteren niemand in staat om commentaar te geven. NIEUWVEEN De veront reiniging van de sloot ter hoogte van de Oude Nieuw- veenseweg 6 in Nieuw veen is het gevolg van het uitspoelen van slakken uit het wegdek De slakken zijn gebruikt als ondergrond bij de Oude Nieuw veense weg. Onderzoek door het bureau Tukkers uit Woerden en door het hoog heemraadschap, onder wiens verantwoordelijkheid de kwa liteit van het slootwater valt, heeft dit uitgewezen. Gemeentesecretaris J. Hospes blijft het vreemd vinden dat alleen die sloot de kleur van melk heeft, terwijl dit bij alle andere sloten aan dezelfde weg niet is waargenomen. Hij vermoedt dat er sprake is van extra waterafvoer van het wegdek door de daar aange legde verkeersdrempel. Vol gens Hospes is er geen gevaar voor het milieu. Flinke schade na voorrangsfout Veel materiële schade maar geen gewonden. Dat waren gisteren de gevolgen van een aanrij ding die plaats had op provinciale weg 5 ter hoogte van de oprit naar de A4 in Roelof- arendsveen. Een 37-jarige Voorschotenaar wil de met zijn bestelauto van de Ripseweg de pro vinciale weg oversteken om de A4 op te rijden, maar zag een op de Provincialeweg rijdende personenauto over het hoofd. Door de klap sloeg de bestelauto over de kop en raakte de personenauto, die werd bestuurd door een 19- jarige vrouw uit Leimuiden, zwaar beschadigd. De voertuigen zijn weggesleept. FOTO: WIM VAN NOORT MARCONI was er al vroeg bij met z'n „telegrafie zonder draden". Hier in 1896. FOTO: SP de firm§i Simon de Wit bra ken in een niet te ruim tijd vak zes winkelruiten, en de firma Feld wist het juiste aan tal gebroken winkelruiten niet meer, maar toen binnen twee jaar vier ruiten waren ingereden, werd de verzeke ring door de assurantie-Mij. opgezegd. Bij al deze ongelukken heb ben zich geen ernstige per soonlijke ongevallen voorge daan, maar het steeds toene mend verkeer doet het gevaar ernstig vergrooten. Op de veel breedere Haarlemmerstraat werd eenige jaren geleden bij een aanrijding van een hand wagen een knaapje doodge drukt, en dat een dergelijk ongeval in de Donkersteeg nog niet heeft plaats gevon den, kan slechts verwonde ring wekken. De oorzaak van deze aanrijdingen zit in de breedte van het rijvlak, die 't aan ongeduldige koetsiers mo gelijk maakt een stilstaanden wagen met kunst- en vlieg werk te passeeren. Wordt de passeerende wagen even ge raakt, dan zit deze „goed ge doeld" in een ruit. Een m.i. goede oplossing van dit veiligheidsvraagstuk is, versmalling van het rijvlak, waardoor wagen-passeering onmogelijk wordt gemaakt en tevens de te smalle trottoirs op bruikbare breedte worden gebracht. Ik vertrouw, dat uwe heeren aandacht aan de zen onhoudbaren toestand zullen willen schenken, en voor de in de Donkersteeg wonende winkeliers en voor het door deze steeg passeer- end publiek veilige maatrege len zullen willen nemen. Met de meeste Hoogachting, enz." „Mededeeling van „Zomer- zorg": Baradini, de buikspre ker met de Kleine August zullen wederom Zaterdag, Zondag en Maandag op aller Verzoek optreden. August weet alles; August beant woordt alles wat men hem vraagt. Het heden verleden en de toekomst. Geen entree. Gewone tarieven. De Direc tie". Met het onthullen van een plaquette opende Willem Duys gister middag de uitbreiding van motel-restaurant De Duinvos in Noordwijkerhout. Aan het bestaande restaurant is een motelge deelte gebouwd met een capaciteit van 24 twee- en drieper- soonskamers. Voor het verrichten van de openingshandeling was Willem Duys uitgenodigd omdat het motel de eerste opdracht was van zoon Malcolm Duys, die als uitvoerder bij bouwbedrijf Noorlander in dienst is. Een door Noorlander ingehuurd Harvard- vliegtuig zette de opening van het horeca-etablissement extra luister bij. Het antieke toestel vloog rond half vier over het Oos- terduinsemeer en voerde daar enkele stunts uit. De Duinvos staat aan de oever van dit meer. Het ge- .van af moet op korte worden gestimu- uitgebreid. Dat de gemeente Sas- in het concept 1990- al bestaan- inzameling van en klein che- denkt Sassen- aan groente-, lafval en aan en diepvrie- gemeentelijk milieubeleidsplan 1990-1993, dat Sassenheim deze week het licht deed zien, staat „wat de gemeente kan en wil doen om een duurzame ontwikkeling te realiseren richting een ge meente, land en wereld die leefbaar is en blijft". Het plan dient de basis te worden voor het milieubeleid van Sassen heim voor de komende jaren. Op de lange termijn is volgens de nota „brongerichte aanpak" van de milieuproblemen nood zakelijk. Hiermee wordt eerl benadering van de verschil lende doelgroepen de con sumenten, het bedrijfsleven, de verkeersdeelnemers, de landbouw, enzovoort be doeld om ook zelf maatregelen te treffen. Vooral een uitge breide voorlichting moet bij dragen tot een bewustwording, beseffen van verantwoorde lijkheden en gedragsverande ring, zo staat in de nota. Maar omdat op de korte ter mijn een brongerichte benade ring tekort schiet, moet ook een „effectgericht milieube leid" worden gevoerd. Daar mee bedoelt Sassenheim het op korte termijn nemen van technische maatregelen. Het gescheiden inzamelen van al lerlei verschillende afvalstof fen en het doen van intensie ver bodemonderzoek op plaat sen waar de grond bedreigd wordt, zijn daarvan de belang rijkste. Momenteel wordt papier (door verenigingen), glas en klein chemisch afval, zoals batterij en, verfresten en dergelijke, al gescheiden ingezameld. Dit moet volgens de nota worden gestimuleerd, bijvoorbeeld door aanpassing van een gega randeerde minimumprijs voor oud-papier en door het uitbrei den van voorlichting. Maar nog meer zaken komen vol gens Sassenheim voor geschei den inzameling in aanmer king. Dit zijn groente- fruit en tuinafval, waar compost van gemaakt wordt, maar ook koelkasten en diepvriezers die de uiterst schadelijke CFK's bevatten. Verder zou kunnen worden overwogen blik, alu minium en plastics apart in te zamelen. Ten aanzien van de milieuver ontreiniging door het bedrijfs leven wordt in het rapport de suggestie geopperd om stren ger te controleren op naleving van de voorschriften en regels. Ook wordt een adequate ver gunningverlening bepleit. Woensdag 4 april heeft in het gemeentehuis een informatie ve bijeenkomst over het ge meentelijk milieubeleidsplan Duys opent De Duinvos

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15