kollege met CDA niet uitgesloten Goed zicht icidócsomcmt^ stap qmgeving/rtv EEK •INDE Bewoners voeren eigen parkeerbeleid Een boortoestel valt minder op dan slecht horen. lijdragen van: Erik Huis- Loman Leefmans, Ellen lar en Joep van Zeijl. hter istiek verrassende winst van het zo mogelijk nog ver- naafider verlies van de en de zeer lage op- t. Hoe konden de raads- ezingen in Leiden zo af- 9 Een onderzoek van cij- in percentages biedt eni- rklaring. lechte opkomst in heel week met iets meer >5 procent nauwelijks af iet landelijk gemiddelde, per stadsdeel zijn er wel rote verschillen. Zo ging gebied tussen Burggra- n, Zoeterwoudsesingel fan der Brandelerkade nog tachtig procent van iezers naar de stembus, staat tegenover dat de Iiers van de flats tussen n de Zwijgerlaan en uinen in Leiden Noord 5 een derde de moeite len stem uit te brengen, dit deel van de stad en tlein vlekje in de Ste- of zijn de enige plekken de PvdA zich op een ab- meerderheid kan be- "nde listiek (2) ook in andere traditio- PvdA-wijken was de op- st laag. Neem nu de Kooi. PvdA is daar normaal voor meer stemmen dan indere partijen bij elkaar erven. Afgelopen woens- werden daar bijna 2.000 men minder op lijst 1 uit- icht dan bij de raadsver- ngen in 1986. In de bin- lad waren' dat er 1.300 Ier, in het Morsdistrict Ijke minder en in Zuidwest elijk I De uitbreiding van de pnshof betekende drie keer zoveel mensen i) mochten gaan stem- Daar wist de PvdA 'ts 200 stemmen meer te 1- In totaal stemden 'ners van de nieuwe wijk partij van Henriëtte van |en D66 daarentegen zag aanhang in de Stevens- vertienvoudigen. VVD, In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de (alarm)lamp naar: Naam: j Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidsc Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. Ccklóe Sou/umt ZATERDAG 24 MAART 1990 PAGINA 13 uw directeur igingsdienst De gemeente heeft een enoemd als hoofd van de direc ting. havens en warenmarkten, er ook de vuilverbranding valt. we directeur heet A. van Gorsel, ir oud en is thans hoofd van de ersoneel en organisatie van de e Vlaardingen. Van Gorsel stu- jedrijfssociologie en bedrijfskun de Erasmusuniversiteit in Rot- Ze treedt per 1 juli in dienst. 5el volgt M. Logtenborg op die gaat. De eerste sollicitatieronde geen geschikte vrouwen op de gemeente een headhunters- inschakelde. De nieuwe direc- het vierde vrouwelijke hoofd de gemeente Leiden. Matilo wil snel beslissing over subsidiegeld LEIDEN De stichting Meerburg, be heerder van buurthuis Matilo, wil snel een beslissing van de commissie voor beroep en bezwaarschriften over toekenning van subsidie. Meerburg wil op basis van deze beslissing en aan de hand van de argumen ten die de Raad van State eerder gebruikte om een schorsingsverzoek af te wijzen, be sluiten of alsnog wordt toegetreden tot de Stichting Kultureel Werk In Leiden (SKIL). Omdat Meerburg dat tot nog toe heeft geweigerd, geeft de gemeente sinds 1 januari geen subsidie meer. Meerburg pro beert nog tot eind april door te draaien op de eigen reserves. De stichting eiste giste ren bij de commissie voor beroep- en be zwaarschriften een kleine 30.000 gulden aan subsidie voor de maand januari, omdat het besluit van het college tot instelling van de SKIL pas eind januari werd geno men. Verder werd nog eens gemeld dat de stichting „alle autonomie" kwijtraakt bij het opgaan in de SKIL. Tal van cursuslei ders gaan dan weg, zo werd gezegd. Meer burg vindt verder dat de SKIL overhaast is opgezet en slecht draait. De directeur zou de hoeveelheid door te sluizen geld naar de buurthuizen te beperkt houden en het dagelijks bestuur zou geen onafhanke lijke leden tellen. E. Ploeg van de directie welzijn slaagde er niet in aan te geven hoe de beloofde auto nomie van de buurt- en clubhuizen vorm gaat krijgen. Ze gaf ook grond aan de angst van Meerburg dat de zelfstandigheid helemaal verloren gaat: „Doel van de ge meente is het beheersbaar maken van de organisaties. We willen in de toekomst met het personeel kunnen schuiven. Daarvoor moeten alle club- en buurthuizen mee doen". «ET CHRISTEN-DEMOCRATEN MEER WORTELS' IIDEN Het is niet gesloten dat het CDA or het eerst sinds zes- n jaar deel gaat uit- iken van het college Leiden. Tijdens de lenvergadering van PvdA gingen gister- ond stemmen op om n coalitie te vormen et het CDA en met roen Links. En een irgrote meerderheid in de leden van Groen nks nam gisteravond n motie aan waarin lat dat wordt ge- eefd naar een college et D66 en met de VdA, maar dat een sa- enwerking tussen vdA, CDA en Groen nks niet op voorhand ordt uitgesloten. 7 rol Een aantal leden van de PvdA pleitte voor een colle ge met het CDA in plaats van met D66 omdat de christen-democraten meer „wortels" hebben in de stad, goede contacten hebben met hun partijgenoten op het Binnenhof en bovendien een „stabiele factor" vor men in de politiek. PvdA-leider H, van Dongen volgde de lijn die de fractie donderdag bepaalde en deed geen enkele uitspraak over een mogelijke coalitie, in afwachting van de „oriënterende" gesprekken die dit weekeinde en maan dag worden gevoerd met alle partijen die in de nieu we raad zijn vertegenwoor digd. Wel liet ze merken sceptisch te staan tegenover D66, die woensdag zes zetels won. „Ik weet dat er ver schillend over deze partij wordt gedacht. Voor mij is het een partij ter progressie ve zijde, maar ik vind het vlees noch vis. Het is een aardige middenpartij die er jong uitziet en zegt dat het anders moet. Maar daaraan wordt geen echte invulling gegeven. D66 moet alles eerst nog maar eens waar maken". Verder-, liet Van Dongen weten weinig te voelen voor een afspiege- lingscolege. „Hoe verkoop je dan je eigen beleid", vroeg ze zich af. Bovendien is het volgens haar „niet meer leuk" in de gemeenteraad als bijna alle partijen in het college zijn vertegenwoor digd. De ledenvergadering van de PvdA verwierp na een langdurige discussie een motie van de Jonge Socia listen, die de fractie advi seerde een college te vor men met D66 en Groen Links. Slechts vijf van de ongeveer 75 aanwezigen steunden dit voorstel. De meeste leden keurden de motie af omdat ze vinden dat de fractie ongebonden de college-onderhandelin gen moet ingaan. Donderdag schreven de fracties van D66 en Groen Links brieven aan de PvdA waarin werd gevraagd om onderhandelingen over een progressief college. Dat de ieden van Groen Links een coalitie met het CDA niet langer uitsluiten, ligt vol gens lijsttrekker H. de la Mar aan het feit dat „de le den niet overlopen van en thousiasme voor D66". Ve len vragen zich af wat pro grammatisch gezien het verschil is met het CDA en hoe zeer D66 te vertrouwen is, aldus de lijsttrekker die overigens zelf ook voor de motie stemde die door het bestuur was ingediend. „IEDEREEN PARKEERT OP KORT GALGEWATER BEHALVE WIJ LEIDEN Buurtcomité D'Oude Morsch zegt een overeenkomst met de par keerpolitie te hebben ge sloten. De bewoners maken zelf een parkeerkaart, die geldig zou zijn in de vakken bij de Stad- stimmerwerf en het Kort Gal gewater. Aan het Kort Galge water staan nu borden dat daar alleen bewoners mogen parkeren. Volgens de parkeer politie zijn die daar illegaal neergezet. Het buurtcomité heeft inmiddels een brief ver spreid onder bewoners van het Kort Galgewater en de flat aan de le Binnenvestgracht. Daarin wordt de invoering van de parkeerkaart aange kondigd, evenals de met de politie gemaakte afspraken. Hoofd-parkeerwacht W. Ar- bouw weerspreekt de inhoud van de brief. „Dat is een mis verstand". Hij is het er niet mee eens dat de bewoners het parkeerbeleid in eigen hand nemen en wil de door hen ge plaatste parkeerborden laten verwijderen. In de brief van het comité D'Oude Morsch, dat eigenlijk is vervangen door buurtvere niging De Put als officiële ver tegenwoordiger van de buurt, wordt gesproken van een on houdbare parkeertoestand voor de bewoners. „Het lijkt wel of iedereen er parkeert, behalve wij", aldus de brief waarin verder melding wordt gemaakt dat het bord „Parke ren uitsluitend voor bewo ners" niet helpt. Daarom zou er nu een afspraak met de par keerpolitie zijn. Die bekeurt alleen de niet-bewoners of sleept de auto's zonder kaart weg. Volgens Arbouw kan dit hele maal niet. „In restrictiegebie- den betalen bewoners 180 gul den voor een plaats. En dan zouden de bewoners op het Kort Galgewater voor niets kunnen parkeren? Er is ken nelijk iets verkeerd overgeko men bij de bewoners. Er zijn alleen gesprekken geweest over het vaker controleren van het stopverbod". Naar aanleiding van de brief heeft Arbouw een kijkje genomen bij de parkeerplaatsen. Vol gens hem ziet het bord waarop staat dat alleen bewoners kun nen parkeren er „echt" uit, maar is het niet door de ge meente geplaatst. Raar „Het is een rare gang van za ken. En ik weet niet of wat het comité schrijft zomaar kan", aldus J. van Gelder van de directie verkeer van de ge meente. Hij weet wel dat wat de bewoners willen, in strijd is met het gemeentelijk parkeer beleid. Volgens Van Gelder zal dit parkeerbeleid, naar aanleiding van het onlangs uitgekomen rapport van verkeersdeskun- dige Van Hesewijk, wel veran deren. Het restrictiegebied waar bewoners met een ver gunning kunnen parkeren, wordt uitgebreid, maar D'Ou de Morsch komt niet in deze uitbreidingsplannen voor. „Daar blijft het vrij parkeren voor iedereen", aldus de amb tenaar. Aanstaande dinsdag krijgen alle bewoners van Kort Galge water en omgeving een brief van de parkeerpolitie, waarin melding wordt gemaakt van het misverstand. Daarin staat verder waar bewoners het best kunnen parkeren. Bona en Stedelijk winnaars schoolturnen tiese Partij in Alphen niet worden ontzegd. Kenmerkte de vorige raadsperiode zich al door het afkraken van de meeste voorstellen van het college van B en W, de ko mende vier jaar zal dat nog erger worden. De SP van lijsttrekker Gerard Harmes won een zetel en heeft straks twee leden in de gemeente raad. „Dankzij onze frisse ideeën.. Ik weet dat de grote partijen daar niet blij mee zijn, maar dat is een goed te ken", sprak Harmes filoso fisch nadat de uitslag bekend was. De partij, die zich binnen de gemeenteraad op een grote impopulariteit mag verheu gen, is niet van zins water in de socialistiese wijn te doen. De afwijkende visie van de SP, voortaan getrompetterd door twee raadsleden, zal al leen maar nog meer weer stand oproepen binnen de ge meenteraad. Toegeeflijkheid, bereidheid tot het sluiten van compro missen en het openstaan voor eikaars standpunt om daad werkelijk een beleid te kun nen voeren waar een groot deel van de Alphense bevol king zich in zal kunnen vrin den, daar heeft de SP maar weinig kaas van gegeten. Har mes zei het woensdagavond zo mooi: „Ik hoop dat de andere partijen onze goede ideeën voortaan zullen steunen, net zoals wij dat doen met goede voorstellen van de andere partijen. Wi^ hebben zoveel frisse ideeën Voorlopig is Harmes nog niet waar hij zijn wil. Volgende week dinsdag dient een rechtszaak tegen hem en zijn compaan Elles Smit, aange spannen door WD-lijstrek- ker en wethouder Gerard van As. De verkiezingsposter van de SP wekte sterk de indruk dat Van As zich onrechtmatig een leuk stuk grond had aan geschaft voor een vrienden prijsje. Die roddel bleek al maanden geleden op niets ge baseerd. Als de SP het van dat soort 'frisse' ideeën en creatieve invallen moet heb ben helpt alleen een absolute meerderheid in de gemeente raad om serieus te worden ge nomen. Aangenaam Meer dan aangenaam had het kunnen zijn, afgelopen dins dag in de raadszaal van het stadhuis. Daar hield het CDA een verkiezingsbijeenkomst over de reorganisatie van de politie. Alle ingrediënten wa ren er om er een succesvolle avond van te maken. Interes sante forumleden zoals minis ter van justitie E. Hirsch Bal- lin, burgemeester H. van Zwieten van Woerden, poli tiecommissaris' H. Roelevink van Katwijk en voormalig CDA-raadslid H. Driessen. En een goede en dus stipt leiden de forumvoorzitter in de per soon van fractievoorzitter Joop Walenkamp. En in feite liep het allemaal ook lekker. Joop had de zaak goed in de hand en het werd een mooie avond. Het enige minpunt in de twee uur dat het forum duurde, was de bij drage van zijn partijgenoot H. Driessen. Die hoorde zichzelf wel erg graag praten. Hij sleepte er het politiebeleid van bijkans de middeleeuwen tot nu bij en kwam niet eens aan de stellingen toe. Walen kamp bleef beleefd en was onverbiddelijk met de klok, zodat de schade beperkt bleef. Klokslag tien greep Driessen echter alsnog zijn kans tien hij de andere forumleden een flesje wijn mocht aanbieden. Iedereen graaide naar tas en jas. Maar daarmee was buiten waard Driessen gerekend. Waar een ander binnen een paar minuten de gasten een flesje in de handen duwt, hield Driessen zijn dorstig ge hoor een kwartier aan het lijntje met zijn welsprekend heid. Zijn vertrek uit de ge meenteraad moet wat dat be treft een hele opluchting zijn geweest voor de rest van de raad. Onthullingen Het Alkemadese CDA-leden- blad Info kwam dëze week met onthullingen over de om streden kandidaatstelling tij dens de in december gehou den ledenvergadering. Wie smakelijke details verwachtte over het niet op de kandida tenlijst voorkomen van het kritische raadslid J. Kret kwam echter bedrogen uit. „De kwestie van het zittende raadslid J. Kret is ingewik keld. Hierbij is de onverenig baarheid van functies aan de orde", meldt L. van der Meer gewichtig namens het be stuur. Hij doelt daarmee op het feit dat Kret ook directeur is van de woningbouwvereniging. Hierna wijst hij er op dat in de fractie ook al de voorzitter van de woningbouwvereni ging, Paul van der Meer, zit ting heeft. „Van dit fractielid vragen wij ook dan ook terug houdendheid bij de behande ling van zaken betreffende de woningbouwvereniging". De man moet dus na 19 jaar raadslid te zijn geweest ineens terughoudend zijn bij de be handeling van zaken, waarbij hij juist deskundig is. Vreemd genoeg wordt hetzelfde nooit gevraagd van kwekers en boeren in de raad, wanneer het gaat om landbouw- en tuinbouwperikelen. De lastpost Kret heeft in ieder geval plaats moeten maken voor de volledig onbekende Jac. Verweij, de broer van een bestuurslid. Wat voor be denkelijke nevenfuncties deze man mogelijk vervult wordt niet onthuld. Maar zolang hij zich koest houdt en aardig doet tegen het bestuur zal dat wel geen problemen opleve- De jaarlijkse schoolturnwedstrijden in de Vijf Meihal hebben een grote overwinning opgeleverd voor het Stedelijk Gymnasium en het Bonaventura. De twee scholen verdeelden tien van de in to taal dertien prijzen onderling. Bij de kast met mini-trampoline stonden zelfs drie teams van het gymnasium op het ereschavot. Volgens organisator P. Eduard was de achttiende uitvoering van de turnwedstrijden met 200 deelnemers een succes al moest hij tot zijn spijt constateren dat het aantal deelnemers in de jongste categorie afneemt. „Maar volgend jaar gaan we gewoon weer door", aldus Eduard. foto: wim van noort Onderzoek naar Medipark AZL LEIDEN Bureau B.M. Bouwkostenmanagement in Hoofddorp onderzoekt of een Medipark haalbaar is op het terrein van het AZL. Het rap port van het bureau komt half mei beschikbaar en is tevens uitganspunt voor het verdere overleg met de gemeente Lei den, de Nederlandse Spoorwe gen en de NZH over de ont wikkeling van het stationsge bied. Het bureau heeft op dracht gekregen een zogehe ten businessplan op te stellen voor de inrichting van het huidige ziekenhuisterrein, dat vrijkomt als de tweede fase van de nieuwbouw van het AZL in gebruik kan worden genomen. Een nadere toelich ting op de plannen wordt dins dag gegeven door J. Peters, voorzitter van de raad van be- stuur van het AZL. audio boortoestellen Steenstraat 22, 2312 BW Leiden, 071-141538. Groen Links en de SP ver dubbelden hun stemaantal Grote verschillen waren er ook binnen de wijken. Rond uit frappant is de tweedeling tussen de Slaaghwijk en de rest van de Merenwijk. De Slaaghwijk had een opkomst van iets meer dan 40 procent. Elders in de Merenwijk ging 70 procent stemmen. Statistiek (3) Groen Links en de Socialistie se Partij lijken uiteindelijk juist baat te hebben gehad bij de lage opkomst. Zonder dat daar veel meer stemmen voor nodig waren dan in 1986 wer den behaald kregen beide partijen er een zetel bij. Groen Links zag zelfs op het nippertje een vijfde zetel aan haar neus voorbij gaan. Zon der deelname van De Groe nen die met 552 stemmen de kiesdrempel niet wisten te passeren, had die er vrijwel zeker ingezeten. Maar ook de lijstverbinding die de PvdA niet wilde aangaan had Groen Links hoogstwaarschijnlijk een extra zeteltje in de schoot geworpen. En dan de winst van de Socia listiese Partij. Vergeer en zijn partijgenoten hadden woens dagavond alle reden om te juichen over de verdubbeling van het zeteltal. De eigenlijke winst van 377 stemmen is toch wat schraal. In de bin nenstad, stationsbuurt en Me renwijk verloor de SP zelfs. Echte winst was er alleen in de Stevenshof. Het eindresultaat zou bij een hogere opkomst absoluut te weinig zijn geweest om een zetel meer te krijgen. Ook dit keer waren er daarvoor 1.200 nodig. De verdeling van rest zetels uiteindelijk stemden 4.000 mensen op partijen die de eindstreep niet haalden pakte gunstig uit voor Cor Vergeer en zijn nieuwe frac tiegenoot Tim van Houten. Statistiek (4) En als de SP dan met een stemmenwinst van 377 er één zetel bijkrijgt, lijkt het een re kenkundig wonder dat de VVD met een verlies van 3.177 stemmen toch „maar" twee zetels verloor. Dat ver lies was overigens gelijkelijk verdeeld over alle stadsdelen. En het CDA dan? Dat was toch stabiel. Dat houdt acht zetels maar in de Merenwijk en het noordelijk deel van de binnenstad werd flink winst geboekt. In de rest van de stad was er echter verlies van stemmen. Als er in Leiden stadsdeelraden zouden zijn, was het CDA de grootste frac tie geworden in de wijk Meer burg en de Rijndijkbuurt. In de Professoren- en Burge- meesterswijk zouden ze dat zijn gebleven. Toch heeft ook het CDA het behoud van haar zetels voor een belangrijk deel aan de lage opkomst te dan ken. Dat alle resultaten door die lage opkomst kunnen worden gerelativeerd blijkt ook uit de winst van D66. De democra ten sprongen van twee naar acht zetels. Het aantal stem men werd nog niet verdrie voudiging. Een winst die ove rigens behoQrlijk gelijk over de hele stad is verdeeld. Een uitschieter vormt het centrum (van 750 naar 2.000). In de binnenstad, de Merenwijk en het Boerhaavedistrict is D66 nu de grootste partij. Statistiek (5) Een flink aantal kiezers gaf er woensdag de voorkeur aan niet op een lijsttrekker te stemmen. Van de 48.692 geldi ge stemmen, kwamen er 13.179 niet bovenaan de lijst terecht. Niettemin kregen maar twee kandidaten alle bei vrouwen genoeg stem men om „op eigen kraóht" in de raad te komen. Patricia Verzantvoort van D66 kreeg 1.190 stemmen op haar naam en Edith Middelkoop van Groen Links 1.294. De campagne van Marijke Wijnbergen om van een on verkiesbare plek op de VVD- lijst toch in de raad te komen mislukte. Zij verwierf maar 480 stemmen maar was daar mee wel de derde VVD-er. Dick Tesselaar, de „lijstdu wer" van de PvdA kreeg 249 stemmen. Naci Demirbas (PvdA), het enige buitenland se raadslid haalde het ook niet. Hij verwierf 330 voor keurstemmen en viel door het zetelverlies van zijn partij uit de boot. En dan te bedenken dat Leiden ruim 3.000 stemge rechtigde buitenlanders telt. Als die woensdag allemaal waren gekomen, was dat goed geweest voor zeker twee ze tels. Fris Een andere kijk op de lokale politiek. Dat kan de Socialis- Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. Ruimdenkend Eerst een gigantische verkiezingsnederlaag boeken en dan toch nog sportief lachend naast een affiche van medeverliezer VVD gaan zitten. De PvdA-wethouders Dick Tesselaar en Marietje van der Molen kan in elk qeval geen gebrek aan ruimdenkendheid worden verweten. foto: tejo ringers

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13