Schaken is net als het oversteken van de straat )amestrio De Hofstede vindt bowling topsport voetballerlei CONCLUSIE NA ZOEKTOCHT PSYCHE VAN DE SPELER s E Co na ORT CcidócSotnotit ZATERDAG 24 MAART 1990 PAGINA 11 bat-liefde van Pierre Littbarshi JLEN Pierre Littbarski heeft een soort haat-liefde ver fing met Franz Beckenbauer. De aanvoerder van FC Köln, ich deze week via Antwerp FC voor de halve finales van WSMyEFA Cuptoernooi plaatste, is van oordeel dat de Teamchef bet Westduitse voetbalelftal hem nog nooit een eerlijke WÊ s heeft gegeven om te laten zien wat hij allemaal kan. „Ik Mj!i toch de beste middenvelder in heel Duitsland", brengt Litt- ski zonder een zweem van bescheidenheid te berde, daarbij \akshalve voorbijgaand aan ploegmakker Thomas Hëssler. M sier is wel gekozen tot Duits voetballer van het jaar. „Het w rdt zo zoetjes aan tijd dat ik eens voor mijn rechten opkom", mm- .Litti". Rutjes is weer bij Feyenoord in beeld Bayern denkt nu beker te winnen MECHELEN De grote vraag is of Graeme Rutjes ook na deze voetbaljaargang nog de rood-gele kleuren van KV Mechelen draagt. De geruchten dat hij binnen afzienbare tijd een meerja rig contract ondertekent bij Feyenoord worden steeds sterker. AI in '89, toen Rutjes meer niet dan wel in het veld stond („Ik moest bij wijze van spreken 's zondags aan Ruud Krol vragen waarom ik de vorige avond njet opgesteld werd"), stond de Rot terdamse brigade bij hem op de stoep met een concreet voorstel. Mijn contract bij Mechelen loopt af en ik sta in principe open voor elk aanbod. Ja, ook het buitenland trekt me, te meer omdat ik geen rekening hoef te houden met kinderen en zo. Volgend seizoen ben ik, zoals dat heet, voetbal-Belg, dus wie weet blijf ik in België voetballen". Sch uhmacher blijft bij Fenerbahce INSTANBUL - Toni Schuhmacher heeft zijn contract bij Fe nerbahce met een jaar verlengd. De 36-jarige oud- international FOTO: SP staat al sinds. 1988 onder contract bij de Turkse topclub. EINHOVEN Bayern Milnchen heeft de laatste tijd zelfs voor Westduitse begrippen veel voetbalgeluk. Zo veel, dat de Beieren geloven in meer dan plaatsing voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. „Als we zo veel geluk hebben als afgelopen zaterdag tegen Frankfurt, winnen we de Europa Cup", aldus manager Uli Hoeness. Russische arbiters ruiken grote geld MOSKOU De Sovjetrussische voetbalscheidsrechters hebben een eerste stap gezet op weg naar professionalisme. Deze week werd in Moskou bekend, dat de arbiters een onafhankelijke bond hebben opgericht, die de belangen van scheidsrechters uit het hele land gaat behartigen. Eduard Schklowski, voorkomend op de FIFA-lijst, is de eerste voorzitter. De bond wil zakelijke betrekkingen opbouwen met de Sovjetrussische voetbalbond. De scheidsrechters verlangen een honorarium, dat dan voor een groot gedeelte zal worden aangewend voor een scheidsrechters- opleiding. ;N HAAG Dammer Sijbrands verbeterde jaar geleden zijn ei- wereldrecord. Hij elde simultaan veer- partijen tegen sterke ifdklasse-spelers, zon de borden te zien of jé zetten te noteren. Re- ^Jaat na elf uur denk- twaalf gewonnen tijen, één remise, één Joren partij én een te portie hoofdpijn. kwestie van concentra- legde de voormalige we- ;ampioen later uit. „Het ite struikelblok blijft de :1de zetten en de voor de berekeningen [ik"gemaakt heb, te schei- Wel heb je tijd nodig om ïrstellen, ik ben na zo'n nning heel onrustig in hoofd". het schaken gaat Sij- nds niet slecht af. In zijn nplaats Voorst mag hij clubkampioen noemen, stelt dat in de praktijk niet eel voor". De overleden aakgrootmeester Jan Hein iner mag het dammen dan ,vele malen kinderachtiger schaken" hebben be- luwd, qua denken mag de 'elijking met de schaak- rt volgens Jan Timman worden gemaakt. Een heeft hij niet meer, iai len met 64 ka 'en> ma31" dat is geen enkel itzich bleem: „In mijn geest kan die iet bord tot honderd velden •3864 lengen. Wanneer ik een di- ipam zie met een combinatie, l beer ik die wel eens uit hoofd op te lossen. Als niet te moeilijk is, wil dat \N op ai /1PER FOTO: DIJKSTRA is best lukken", zo zei scha- Timman onlangs in een zijn dergelijke hoogstand- 45( /an van wat eiêenhjk: ïllect, talent?die de top ers in de denksporten tot ndere mensen maken. De dringt zich op wat zich f?£/ pfèlt in de diepste krochten ~^\j hun geest. Wat is het dat mensen in staat stelt iikprocessen te ontwikkelen zelfs door de meest ceerde computers niet rden geëvenaard en, vol- s sommigen, nooit zullen rden geëvenaard? Al meni- theorie is daarover ont- wd, maar eensluidend zijn ;een van alle, laat staan be- digend. J ^vangene de intellectuele prestaties de denksporters in elk ge niet geheel zonder gevaren heeft vooral de schaakhis- bewezen. Voormalig erikaans wereldkampioen f aken Robert James „Bob- Fischer geldt als „het klas- re voorbeeld van iemand mentaal in het spel is ver- kt geraakt, een gevangene het schaken, die in de pten van het spel ver- aald is en niet meer weet hij is in de werkelijke we- daarbuiten; een slachtof- van zijn obsessie", zoals de dige wereldkampioen Gary sparov het uitdrukt. Over rmatie 99 21. Fischer is na zijn intrede bij een Amerikaanse sekte nooit meer iets vernomen. Elk con tact met de buitenwereld houdt hij af, zijn vroegere vrienden heeft hij zelfs verbo den nog in het openbaar over hem te spreken. Ook Paul Morphy, het negentiende- eeuwse Amerikaanse schaak- wonder, is op latere leeftijd krankzinnig geworden. Schaken is in tegenstelling tot wat velen denken geen godde lijke gave, zegt Kasparov in zijn auto-biografie Hoog Spel, „men wordt er eenvoudig door in bezit genomen". „Wanneer dat gebeurt", vervolgt het Rus sische wonderkind, „is het als of men bedwelmd raakt door een zeer krachtig verdovend middel, waaraan men hopeloos verslaafd is. Je raakt er zo ein deloos door gebiologeerd en betoverd dat je geest er zelfs door uit balans kan raken". Methodoloog en schaker A.D. de Groot deed in 1946 al on derzoek naar het denken van schakers. Hij vond vijf groot meesters bereid plaats te ne men iri hokken en tijdens het spelen van'een partij hardop te denken. Uit zijn studie bleek vooral dat schakers helemaal niet zoveel zetten vooruit den ken als werd verondersteld. Regelmatig maakten de groot meesters opmerkingen als „Die zet bevalt me niet", of „Ik sta goed...maar ik vind het toch een vervelende stand". Het zijn die opmerkingen die leidden tot De Groots conclu sie dat gevoel en intuïtie een grote rol spelen in het denken van de schaker. Schakers zelf hebben die veronderstelling inmiddels regelmatig beves tigd. De indruk dat goed schaken niet zozeer een kwestie is van haast bovenmenselijke gaven, maar meer van veel spelen, analyseren en theorie-studie, lijkt tegenwoordig weer actu eel. Wanneer de drie Hongaar se zusjes Polgar, die momen teel wereldwijd opzien baren met hun grootse prestaties op jeugdige leeftijd, ook op lange re termijn topspelers blijken, zou dat voeding geven aan de theorie dat topschaken te leren valt. Immers, de zusjes komen niet uit een familie van hoog begaafde schakers, maar zijn louter exponent van de experi menteer-drift van vader Pol gar. Onder het motto „Talent is niet aangeboren, maar valt aan te leren wanneer ie maar vroeg genoeg begintbedacht de man een strak schema waarin zijn eerste dochter als kleuter al les kreeg in wiskun de en vanaf haar vierde al aan intensieve schaaktraining werd onderworpen. In talloze interviews en boek werkjes hebben schakers zelf nogal eens inzicht gegeven in hun eigen psyche of die van hun rivalen. De vraag is na tuurlijk of schakers zelf de eerst aangewezenen zijn iets te verklaren van hun geest. De auto-biografie van wereld kampioen Kasparov, „Hoog Spel", is vooral een egostrelen- de ode aan zichzelf en wellicht niet het meest betrouwbaar voor wie objectieve gegevens zoekt over 's mans psyche. Wanneer we dat aspect buiten beschouwing laten, levert der gelijk materiaal toch vaak even wonderlijke als onthul lende kijkjes in de ziel van de schaker op. In tijden dat het Kasparov bij voorbeeld tegenzit, neemt hij zijn toevlucht tot een medicijn „dat altijd werkt": „Thuis naar een video-opname kijken waarop ik, tijdens een trai ningskamp in Bakoe, met vrienden een balletje trap en met links een Maradona- achtig doelpunt scoor". Het geeft volgens de schaker aan dat hij in zijn hart nog steeds een kind is en dat hij een ge zond evenwicht heeft weten te behouden in de hectische we reld waarin hij thans verkeert. Muziek, wiskunde en schaken horen volgens Kasparov tot het hoogste goed dat ooit uit de menselijke geest is ontsproten. Die drie treden dan ook vaak gezamenlijk aan de dag, con stateert hij. Voorstellingsver mogen, creativiteit en fantasie acht hij voor alle drie onont beerlijk. Toch zou hij, wanneer hij niet wereldkampioen scha ken was geworden, zich heb ben bekwaamd als literator. „In mijn hart ben ik een dich ter, een gevoelsmens al thans, zo zie ik mijzelf het liefst", schrijft hij in „Hoog Spel". Na observatie van de even le gendarische als zonderlinge Amerikaan Bobby Fischer kwam een Amerikaanse taalfi losoof met de theorie dat aan leg voor schaken, net als voor muziek en wiskunde, verband houdt met een hoog ontwik keld maar zeer gespecialiseerd deel van de hersenen. Volgens de filosoof kan dit al op zeer jeugdige leeftijd worden geac tiveerd, waardoor het zich gaat afzonderen van de rest van de psyche. Deze theorie zou volgens Kasparov tevens verklaren waarom een muzi kaal wonderkind of een schaakmeester van onder de tien later soms sociaal en sek sueel onvolwassen blijft. Schaker Jan Timman denkt over dat laatste duidelijk an ders, getuige zijn uitspraken in interviews. „Schakers zijn vrouwenjagers", zo zei hij ooit. „Er bestaat een stevige ambitie tot seksuele toenadering onder topschakers. Bij een toernooi op de Fillipijnen zaten daar bijvoorbeeld gewoon prosti- tué's voor ons klaar. Dat was geregeld door de organisato ren. Er werd regelmatig ge bruik van gemaakt, ook door mij, want ik was toen nog niet getrouwd". Timman zegt overigens weinig te voelen voor een plaats op de divan: „Een schaker die naar de psychiater gaat, dat is in te genspraak met wat hij doet. Een levensinzicht wil ik niet van anderen leren. Ik wil zelf mijn problemen oplossen, zelf FOTO: DIJKSTRA levensinzicht verwerven". De ironie wil dat de topspeler in middels getrouwd is met een psychiater die „zeer bedreven is in het mentaal voorbereiden op mijn komende tegenstan der". Oedipous - complex Volgens Jan Timman valt de psyche van de schaker niet te verklaren uit agressieve eigen schappen. „Men heeft wel eens gesteld dat schakers zouden lijden aan een Oedipous-com- plex. Schaken is dan een typi sche Oedipous-situatie: de schaker vermoordt de vijande lijke koning-vader met behulp van zijn dame-moeder. Dat is flauwekul. Goedkoop en mak kelijk om de stukken op die manier te interpreteren", al dus Timman. Een andere psychologische analyse gaat volgens hem wel op: „De schaker lijdt over het algemeen aan het onvermogen het leven serieus te nemen". Concentratie daarentegen is onontbeerlijk: „Tijdens een toernooi in Spanje speelde ik tegen, een Spanjaard; de af scherming met het publiek was slecht geregeld, zijn vrouw stond afwisselend ach ter mij en achter mijn tegen stander. Mijn vrouw dacht dat dat storend was voor mij. Maar ik had helemaal niets opge merkt van de vrouw. Dat is een teken van de bewustzijns vernauwing die je ondergaat door de enorme concentratie". Eigenzinnigheid is een eigen schap die Timman bij meer schakers bespeurt: „Ik heb moeite met het aanvaarden van gezag, reden waarom ik niet in dienst ben geweest. Schakers horen niet in dienst te zitten, want ze kennen an deren niet graag gezag toe. Ik ga ook nooit naar een dokter; ik trek me toch niets aan van zijn diagnoses". Hoe sterk het schaakspel, dat mysterieuze spel „met meer mogelijkheden dan het aantal atomen in het universum", zijn greep kan krijgen op de psyche van de mens, illus treert Kasparov in zijn auto biografie: „Vaak houden spe lers er vreemde gewoonten op na om hun zenuwen tijdens een partij in bedwang te hou den. Steinitz, de eerste wereld kampioen, neuriede melodieën van Wagner. Aljechin draaide met de vinger in het haar, Bot- winnik rolde zijn das op, Las- ker rookte sigaren. Morphy keek zijn tegenstander nooit aan, totdat hij zijn beslissende zet had gedaan. Tal had van begin tot eind een uiterst inti miderende, hypnotische blik, waarmee hij zijn tegenstanders op de zenuwen werkte. Dat had soms zo'n uitwerking dat de Hongaarse grootmeester Paul Benko eens aan het bord verscheen met een zonnebril (waarop Tal onmiddelijk rea geerde met een nog grotere zonnebril). Frisse wind Zelf houdt Kasparov zich nog altijd aan het advies van zijn leermeester Botwinnik: „Voor elk toernooi een wandeling maken om de frisse wind door je hoofd te laten waaien". Het was Botwinnik ook, die Kas parov de essentie van het schaken uitlegde: „Schaken is een typisch niet-exact pro bleem en heeft alles weg van de problemen waarvoor men sen in het dagelijks leven wor den gesteld, zoals het overste ken van een straat, een rechts zaak, de orkestratie van een melodie, het besturen van een bedrijf. Waar het orn, gaat is dit: wil je dergelijke niet-exac- te problemen oplossen, dan is het absoluut noodzakelijk eerst de omvang van het probleem af te bakenen (anders kom je er in om), alleen dan bestaat de kans dat je een meer exacte oplossing vindt. Het is dus een vergissing te denken dat scha ken de objectieve werkelijk heid niet weerspiegelt. Het weerspiegelt het denken van de mens". In zijn zoeken naar de essentie staat de wereldkampioen nog altijd versteld van het aantal mogelijkheden dat het spel biedt. „Er zijn miljoenen par tijen gespeeld, duizenden boe ken geschreven over schaken, maar er bestaat nog steeds geen formule of methode die een overwinning kan garande ren. Er bestaan zelfs geen deugdelijke wiskundige crite ria om ^zelfs maar een enkele zet te analyseren, laat staan een hele stelling. Geen mens is zo geniaal dat hij alle openin gen en verdedigingen kan be- 'flJSWIJK Voor Pauli- Êw van Beekhof (39) en ff ike de Koning (42) is vling meer dan zo ar tijdverdrijf. „Het be ll irst ons hele leven", [t laatst genoemde en ze ft er niet echt mee te in. „Dag en nacht ben met bowling bezig. tns wel eens tot verve el is toe, hoor, dat hoort er tuurlijk ook bij, maar er het algemeen zijn de iQi ordelen nog altijd het UL aarst blijven wegen". nen met Nancy Wesker én veelal als reserve fungé- de duo Anouschka Vande- He en Erika Vrolijk, grepen oemde dames namens het iwijks Hofstede-team afge- en weekeinde de Neder- titel iri de zogeheten i-competitie. „En mede ik zij de onvoorwaardelijke in van Tjan Thee", zo deelt uline van Beekhof terechte plimenten uit aan de 'h in wie beiden een gren- os vertrouwen uitspreken, hield zijn instructies dan niet beperkt tot louter hnische en /of taktische tips. k technische bagage heb je dit niveaau wel in huis", ar zodra bowling als top- rt wordt beleefd, wordt ook appél op de geestelijke aliteiten gedaan. Ineke de Koning neemt plaats op het 'puntje van haar stoel en ver telt verder: „Die methoden zijn ook .bij onze sport nu in opkomst. Het het gaat er voor al om dat je op de juiste mo menten de spanningen onder de knie leert te krijgen. Dat moet je even weten, dan moet je aangeleerd worden. Tjan Thee is daar een hele beste in. Hij heeft ons voor de beslis sende wedstrijden op en top voorbereid. En kijk maar naar het resultaat, het heeft duide lijk geholpen". Ademhaling Ineke de Koning legt dan, hier en daar aangevuld door haar ploeggenoot Pauline van Beekhof, uit hoe geladen ze af gelopen zondag op de bowling baan stond. „Het borrelt-over al van binnen, je moet oppas sen dat je niet gaat staan tril len. Je kunt last krijgen van hyperventilatie, dan wordt je borst ingedrukt, dan heb je het niet meer. Dat de baas te wor den, dat leer je onder meer door middel van ademhalings technieken of door positief te denken. Je moet er even de tijd voor nemen, al het is ook geen kwestie van een half uur mediteren, hoor. Nee, je ge woon even afsluiten van al het overige om je heen, zo kan het ook gebeuren. Daar heeft Tjan Thee een bandje voor opge steld. Op de moeilijke momen ten, die er altijd zullen blijven, heb je daar steun aan". Het team van De Hofstede, dat afgelopen weekeinde de Nederlandse trio-titel veroverde. Ineke de Koning toont trots de beker en wordt geflankeerd door Pauline van Beekhof, Nancy Wesker, Anouschka Vandewalle en Erika Vrolijk. FOTO: PETER VAN MULKEN „Ja", zegt Pauline van Beek hof, „dan ga je er echt voor staan, je voelt die zekerheid over je komen. Dat voelt heel prettig, dan kun je de hele we reld aan". Zo bleek alras, want het behaalde teamgemiddelde (185 pinfall) is allerminst kin derspel. -„'Zeg maar gerust heel hoog", roept Ineke de Koning in haar enthousiasme. „Al kun je altijd nog beter presteren. Daar blijven we dan ook hard aan werken, dat moet wel, wil je meedraaien aan de top. Dat is ook het mooie van bowling, hè, je raakt nooit uitgeleerd", weten beide dames uit eigen ervaring na week in, week uit toernooi na toernooi te hebben bezocht. Uniek groepje Die prestatiedrang staat overi gens in directe verbinding met het gezelligheids-aspect. „We hebben een uniek groepje bij elkaar. Zowel binnen als bui ten de baan. We komen bij el kaar over de vloer, de sfeer is perfect. Nancy Wesker is er dit seizoen bij gekomen en het klikte meteen. Dat is ook onze kracht, die hechtheid. Andere teams zeggen wel eens jaloers op ons te zijn. „Goh, jullie heb ben het altijd zo goed naar jul lie zin". Ja, dat klopt. We pas sen goed bij elkaar, qua karak ter, qua mentaliteit, qua alles eigenlijk. En daarnaast hebben we de geweldige steun van onze sponsor, het huis hier zelf. Als er banen vrij zijn, kunnen wij altijd gratis trai nen. We hebben dus alles bij de hand. Was dat niet het ge val geweest, dan zou het waar schijnlijk allerpaal heel wat moeilijker op te brengen zijn". De ontelbare trainings-uurtjes mogen niet ten koste gaan van het gezinsleven. Gelukkig ko men Pauline van Beekhof en Ineke de Koning beiden uit (dezelfde) bowling-familie. „Bij ons thuis wordt er haast over niets anders gepraat. Welk thema er ook aan de orde is, uiteindelijk kom je toch vaak weer op bowling te recht", aldus Ineke de Koning. „Onze kinderen spelen ook al fanatiek mee. Ze zijn dan ook opgevoed op de bowlingbaan. Moesten wij spelen, dan par keerden we de wiegjes ergens onder een tafel en ach, on danks alle herrie sliepen ze best, hoor. Later pasten de opa's en oma's wel op, zo raak te iedereen wel op de één of andere manier bij het bowling- gebeuren betrokken". Recreanten Met even veel plezier als ze zelf zo veel mogelijk pins om werpen, kijken Pauline van Beekhof en Ineke de Koning ook naar de vele recreanten die voor een avondje uit naar het Rijswijkse bowlingcentrum („Het bruist er van de activi teiten") komen. „Een enig ge zicht. Vijftig-plussers, huis vrouwen, iedereen heeft de grootst mogelijke lol. En het leuke is, als ze ons dan bezig zien, dan willen ze wat meer weten, hè. Want wie wil er nou niet, al is het maar voor één keertje, alle pins wegve gen of alleen maar de bal op die baan houden". Tijdens de finale van de strijd om de Binnenhof Cup, die morgen vanaf 13.00 uur plaats vindt, zullen de succesvolle dames ook gaarne bereid zijn voor de nodige tips te zorgen. „En als je dan ziet dat zo'n tip meteen in de praktijk wordt gebracht. Ja, dat geeft echt voldoening", aldus Pauline van Beekhof die vroeger ook op redelijk niveau aan tennis en badminton heeft gedaan. „Maar bowling kun je langer volhouden, dat is één van de mooie kanten aan deze sport. En er zijn er nog veel meer, DICK KIERS door Frank Werkman De eerste kennismaking met Co Adriaanse kan ik me nog haarscherp herinneren. Het was op een nazomerse middag. In Leeuwarden. FC Den Haag had net, meen ik gelijkgespeeld, tegen SC Cam buur. Met lokale persjongens stond ik zoals gebruikelijk in een gangetje bij de kleedkamer te wachten tot de toen net nieuwe trainer van FC Den Haag zijn nababbel zou komen afsteken. Tot dat moment meende ik dat Adriaanse een weliswaar modebewuste (zijn coiffure), maar vooral redelijk bedachtzame figuur was in het toch al zo vaak overspannen voetbalwereldje. Dat bleek mis. Zodra Co had ontdekt welk medium ik vertegenwoordigde, ontstak hij in een soort woede, waarvan ooit Bonifacius bij Dokkum het slachtoffer moet zijn geworden. Co was van oordeel dat een wedstrijd, die zijn ploeg een paar dagen eerder had gespeeld én gewonnen in onze krant wat karig was belicht. Dat eerste competitie-optreden van FC Co was inderdaad in een royale zege geëindigd, maar had zich voltrokken in een nogal tumultueuze sfeer: de over een kwalijke reputatie beschikkende supporters hadden zich weer eens nadrukkelijker buiten de lijnen gemanifesteerd dan Co 's spelers er binnen. Die zege, zo maakte Co in klare taal op die zondagmiddag duidelijk, had meer aandacht verdiend. Ik heb Co op dat moment eerst zijn gal laten spuwen en hem er vervolgens op gewezen dat ook verslaggevers van regionale kranten niet in eerste instantie supporters zijn van zijn ploeg. Ook schrijven ze niet voor een clubblad, maar dienen te berichten over wat er in totaal is voorgevallen. En een uitgebreid verhaal over negatief supportersgedrag op een eerste competitiedag ook een zekere nieuwswaarde heeft. Co toonde vervolgens begrip, maar bleef mokken. Desondanks beschouwde ik het voorval in het hoge noorden als een incident, vooral omdat ik sindsdien in mijn contacten met Co verder nauwelijks problemen kende. Co bevestigde doorgaans het aanvankelijke beeld dat ik van hem had: niet onverstandig, redelijk bedachtzaam, tamelijk realistisch, maar vooral behoorlijk ambitieus. Die laatste eigenschap lijkt inmiddels de overhand te hebben gekregen. Adriaanse wekte al verbazing met de voorwaarden, waaronder hij zijn contract bij FC Den Haag verlengde. Hij zou tussentijds slechts mogen vertrekken als hij zich aanzienlijk kan verbeteren. Dat nu is niet zo'n merkwaardige clausule; vrijwel iedereen heeft die tegenwoordig in zijn overeenkomst. Adriaanse deed het nog wat anders. Zijn ontbindende voorwaarde betrof slechts de topclubs Ajax en PSV en - een vooruitziende blik? - het Nederlands elftal. Een originele formulering, die destijds links en rechts tot opgetrokken wenkbrauwen leidde. Met de huidige perikelen in Zeist en Eindhoven (en de oplossing die daarbij uit Amsterdam kan komen) zou er zelfs sprake kunnen zijn van een toevallige samenloop van omstandigheden. Echter, de tot voor kort als één der kroonprinsen van ons nationale trainers'gilde beschouwde Co heeft zijn conduitestaat van een negatieve aantekening voorzien. Hij liet zich van zijn kinderachtigste zijde zien door een speler, die hem ego-tripper durfde te noemen,.een duel te schorsen en een boete op te leggen. De betrokkene, Harry van der Laan, had eerder verzuimd in een interview Co lof toe te zwaaien voor zijn eigen prestaties. Toen brak Van der Laans en mijn klomp. Herkende ik weer de Co van die zondagmiddag in Leeuwarden. De Co, die zich later in de Galgenwaard als een opgewonden standje het veld in spoedde om de scheidsrechter de mantel uit te vegen; de prins, die (even?) zijn kroontje kwijtraakte. Het kan soms van karakter getuigen één van je betere spelers te schofferen. Co heeft zichzelf echter een slechte dienst bewezen met zijn ondoordachte optreden rond Harry van der Laan. De voetballer toonde zich volwassener door niet meteen te roepen dat hij nu weg moet bij FC Den Haag, waartoe hij nota bene was aangespoord door Co. Die zich er op kan beroemen weer eens de media te hebben bespeeld. Of dit de goede manier is geweest, valt echter te bewijfelen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11