Geinig kinderen kunnen tekst leugd journaal navertellen „Het wapen van de bruid" Onderzoek naar het heilzame spruitje federlands drugsbeleid feeds meer gewaardeerd' -[NENLAND Ccidóc6otwant VRIJDAG 23 MAART 1990 PAGINA 3 ins kwijtschelding r minima verhoogd HAAG De grens voor kwijtschel- an onroerendgoedbelasting en andere ntelijke heffingen zal binnenkort n opgetrokken. De regeling geldt voor n met een minimumuitkering die als van schulden niet in staat zijn de be en te betalen. Staatssecretaris Van iroort (financiën) deed deze toezeg- jsteren in de Tweede Kamer. Een fracties had op spoedoverleg aange- jg< n omdat gebleken was dat nogal wat ■t ngsgerechtigden nauwelijks profite- n het herstel van de koppeling tussen en uitkeringen. De verhoging van de ng heeft soms tot gevolg dat mensen ter in aanmerking komen voor kwijt- n6- Heertje in beroep tegen verplichte zes DEN HAAG Prof.dr. A. Heertje van de Universiteit van Amsterdam (UvA) gaat in hoger beroep tegen de ver plichte zes die hij zijn rechten student R.J. Lambach heeft moeten geven. De president van de rechtbank in Amster dam bepaalde een week gele den in een uitspraak in kort geding dat Heertje het cijfer van de student moest verho gen van een vijf naar een zes. De student had het kort ge ding aangespannen nadat hij tot twee keer toe in het gelijk was gesteld door het college vén beroep voor de examens. Milieuwethouder overtreedt milieuwet EIBERGEN De Eibergse wethou der E. Hungerink, die onder meer milieuzaken behartigt, is geverbali seerd wegens het niet naleven van de meststoffenwet. Een controleur van de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw constateer de deze week dat Hungerink, die in het dagelijks leven boer is, vrijdag op zijn akker opgebrachte mest nog steeds niet had ondergewerkt. De wet schrijft voor dat opgebrachte mest in de loop van de eerstvolgende dag moet worden ondergewerkt. De wet houder kwam een jaar geleden onder soortgelijke omstandigheden in op spraak. Toen had Hungerink, die ook over de uitgifte van kapvergunnin- gen gaat, zelf illegaal bomen gekapt. UTRECHT Wie regelmatig spruitjes eet, loopt minder kans op kanker. Dat is al langer be kend, maar de oorzaak daarvan verdient nog nader onderzoek. Vanaf vandaag kan dat onder zoek plaatsvinden in een nieuwe omgeving: het Research Instituut Toxicologie (Ritox) van de Rijks universiteit in Utrecht. Daar probeert prof. B. Blaauboer, van de vakgroep Biochemische Toxicologie, de bouwstenen te le veren voor fundamenteel onder zoek naar de werking van stoffen die in ons voedsel voorkomen. „Die basiskennis is hard nodig als je van deze stoffen een betrouw bare risico-evaluatie wilt ma ken", zegt Blaauboer. Dat aan dergelijke kennis veel behoefte bestaat, blijkt vcdgens de initiatiefnemers van het Ritox wel uit de dagelijkse stroom nieuws over de milieuproblema tiek. „Er gaat geen dag voorbij zonder nieuws waar de toxicolo gie mee te maken heeft", stellen zij. De overheid is dan ook een belangrijk financier voor de nieuwe instelling. Het nieuwe in stituut is een samenwerkingsver band van de Rijksuniversiteit Utrecht, het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne (RIVM) en TNO- Zeist. Het Ritox, waar behalve Blaauboers spruitjesonderzoek nog tal van andere toxicologische projecten lopen, is vooral bedoeld als „kweekplaats voor jong ta lent". Een belangrijk aspect van Blaau boers onderzoek zit volgens de biochemicus in een nieuwe me thode met behulp van celkwe- ken. Naar wens van WVC legt Blaauboer zich toe op deze zoge naamde „in-vitro methode", waarvoor aanmerkelijk minder proefdieren nodig zijn „Als wij ertoe kunnen bijdragen goede ri sico-evaluaties te maken met weinig dierproeven, dan is ons dat veel waard". Bezuiniging mariniers mogelijk van de baan DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie gaat zijn plan om het Korps Mariniers met driehonderd man in te krimpen opnieuw bezien. Ter Beek deed die toezegging gisteren in de Tweede Kamer, nadat de grote meerderheid van de kamer dit bezuinigingsplan had afgewezen. De inkrimping zou deel uitma ken van in totaal 2,2 miljard aan bezuinigingen voor de periode 1991-1995. In grote lijnen kon de kamer zich vinden in deze bezui nigingsplannen. Het gaat hierbij om beleidsvoornemens die in de voor het najaar aangekondigde Defensienota definitief vorm zul len krijgen. SULTATEN TAALONDERWIJS VALLEN TEGEN id (SFOORT De rè- :ht n van het taalon- [k s op de basisscholen Du land vallen tegen. Ittangen in groep acht >n oegere zesde klas) liè( sen vaardigheden itg(en en luisteren vol- 0ïe, maar spreken en a 0 en gaat hen veel lie ;r af. De leerlingen r o i daarmee ver ach- ;or wat ouders en leer- ,ev en van ze verwach- fkt uit een onderzoek Instituut voor Toets- eling Cito vorig jaar op 225 scholen onder 4800 leerlingen heeft gehouden. De uitslag hiervan werd gisteren in Amersfoort, aan de voora vond van een tweedaagse con ferentie over de balans van het taalonderwijs, bekend ge1 maakt. Staatssecretaris drs. J. Wallage opende de conferentie met een bezorgde reactie op het onder zoeksrapport. Volgens hem zijn Cito-peilingen wel nodig, al was het alleen maar om in zicht te krijgen in wat het on derwijs kinderen hier eigenlijk leert. Maar hij waarschuwde er voor dat de onderzoeksre sultaten niet gebruikt mogen worden voor een eenzijdige expeditie voor kwaliteitsver hoging ten koste van de kind vriendelijke, stimulerende sfeer op de scholen. Uit het onderzoek blijkt dat taal het belangrijkste vak is op de basisschool. In de drie hoogste groepen wordt er bijna zeven uur per week, en dat is een kwart van alle schooltijd, voor uitgetrokken. Nagenoeg alle schoolverlaters kunnen dan ook redelijk technisch le zen en luisteren. Met het be grijpend en studerend lezen zijn de resultaten minder, zo constateert het Cito. Beschou wende teksten kunnen de leerlingen wel aan, evenals het lezen van tabellen en het hanteren van naslagwerken. Maar argumenterende en rap porterende teksten blijken te moeilijk. Communiceren Veel slechter scoren de kinde ren op gebied van spreken en schrijven. Het aantal dat effec tief kan communiceren is vol gens het onderzoek iets meer dan de helft (52 tot 55 pro cent). Zo levert het schrijven van een briefje grote proble men op en amper tien procent is in staat om de tekst van het Jeugdjournaal na te vertellen. Vooral deze uitkomsten vor men een tegenvaller voor ou ders en leraren, die percenta ges tussen de zestig en tachtig hebben verwacht, terwijl hun eisen éigenlijk nog hoger lig gen. Opmerkelijk is dat de resulta ten bij diverse taaionderdelen erg wisselend zijn. Zo kunnen leerlingen slecht woord benoe men en zinsontleden. Met het gebruik van leestekens en hoofdletters is het al helemaal droevig gesteld (gemiddeld veertig fouten in honderd zin nen). Daarentegen blijken kin deren over het algemeen wel goed te kunnen spellen. Voor al de werkwoorden worden vrijwel foutloos geschreven en ook op gebied van stijl wordt een dikke voldoende gescoord. Serie Het onderzoek van het taalon derwijs vormt een onderdeel van een serie onderzoeken, de zogenaamde Periodieke Pei ling van het Onderwijsniveau, die het Cito in opdracht van het ministerie van onderwijs sinds drie jaar houdt. Alle leer- en vormingsvakken op de basis- en vervolgscholen onder de loep genomen. In 1988 publiceerde het Cito al de onderzoeksresultaten van het rekenonderwijs. In de toe komst zijn andere vakken aan de beurt, zoals wereldoriënta tie, natuuronderwijs, gezond heidseducatie, Engels en kunstzinnige vorming. Het taalonderzoek van het Cito is opgesteld aan de hand van de verwachtingen van de ouders van de leerlingen (le den van medezeggenschapsra den), van de leraren van basis scholen en van de leraren Ne derlands van de brugklassen in het voortgezet onderwijs. Uit het onderzoek komt ver der naar voren dat zittenblij- vers de opgelopen taalachter stand niet meer inhalen. Ook blijkt dat arbeiderskinderen op vrijwel alle onderdelen la ger scoren dan kinderen van ouders met een hogere sociaal- economische status. En buiten landse kinderen doen het nog slechter, hoewel deze kinde ren, opmerkelijk genoeg, in het technisch lezen weinig on derdoen voor hun overige klasgenoten. Verschillen tus sen jongens en meisjes zijn er eveneens. Het onderzoeksrap port meldt dat bij ongeveer een derde van alle toetsen meisjes beter uit de bus ko men. Alleen in kaartlezen zijn jongens beter. Compleet circus Als een circus niet èn een clown èn olifanten biedt, dan is het geen compleet circus. Daarom heeft het Engelse Gerry Cottle's Circus ze allebei mee genomen voor een tournee door ons land. De reeks optredens van.het circus begint in Helmond. foto: anp d k Goi kaï '-ge -HT Het buiten- datkrijgt steeds meer jrpring voor het Ne- gindse drugsbeleid. 1 >mt omdat het oor ver dat beleid meer jer is gebaseerd op in plaats van ge- i. Tot die constate- omt drs. Goof van ngaart in zijn proef- 'Visies op drugge- De Nederlandse :htslk', waarop hij van- ëe'; promoveerde aan ijksuniversiteit ben over het hier ge il drugsbeleid in het bui- lange tijd allerlei ver- de ronde gedaan. De zou hier bij wijze van in het winkeltje op de irkrijgbaar zijn. Daar ïu iets genuanceerder lacht", aldus de psy- liet een delegatie uit" uitse stad Hamburg r onder de indruk te de Nederlandse aan kundigen uit de Vere- aten hebben al eerder d veel heil te zien het moe 5e drugsbeleid. Specia- eers jt beide landen zijn is lende gegevens uit te )r de vooral de Nederlandse ing van het HIV, het t aids veroorzaakt, die enland op andere ge- heeft gebracht. Drugs den kunnen hier hun te spuit gratis omruilen nieuwe. Daarmee voorkomen dat ver- elkaars spuit en op die manier het "spreiden. eesvolle methode, zo is chillende onderzoeken Het aantal seroposi- nder druggebruikers is irland een stuk lager tl- dan in veel andere landen. „En men komt er in het bui tenland ook steeds meer ach ter dat het gratis verstrekken van spuiten het druggebruik niet aanmoedigt", zegt Van de Wijngaart. „Niemand denkt bij zichzelf: kom, nu zijn die spui ten gratis, ik ga eens even een shot halen". Verenigde Staten Van de Wijngaart zet in zijn dissertatie twee verschillende vormen van drugsbeleid tegen over elkaar. De ene is gericht op afschrikking en poogt de aanvoer van drugs zoveel mo gelijk te verhinderen. Een be nadering waar vooral de Ame rikaanse regering nog steeds bij zweert. Verslaafden in de VS kunnen daarnaast rekenen op een kei harde repressie, waarbij ver volging en verplicht afkicken grote prioriteit krijgen. „Een beleid dat nergens toe leidt", meent Van de Wijgaart. „Hoe hard je ook optreedt, je krijgt het niet uitgeroeid. In Iran worden mensen opgehangen als ze voor de derde keer dronken op straat worden ge signaleerd. In het openbaar. Dat is toch wel de hardste straf die je kunt bedenken. Maar dacht je dat er in Iran niet meer wordt gedronken? Welnee. Mensen nemen thuis stiëkem een glaasje en bergen de fles dan weer goed op". Deskundigen in de Verenigde Staten raken daar ook steeds meer van doordrongen, zegt Van de Wijngaart, maar de centrale overheid houdt elke verandering in het beleid vooralsnog tegen. „Ik heb tij dens een studiereis gemerkt dat verschillende steden prachtige plannen in de la hebben liggen. Ze krijgen er echter geen toestemming voor. In San Fransisco fungeren sui kerpatiënten - die wel gratis spuiten krijgen - als lokale dealers voor de verslaafden. Toen ik er was, ging er net één patiënt verhuizen. Eén. Brak er onder de verslaafden gelijk een enorme paniek uit. Dat houdt je toch niet meer voor mogelijk". Hulpverlening Het beleid fn Nederland staat vrijwel haaks op de Ameri kaanse aanpak. Anders dan in de VS maakt de wet hier een duidelijk onderscheid tussen soft- en harddrugs. Bij de be nadering van verslaafden ligt veel nadruk op hulpverlening en gezondheidszorg. Van de Wijngaart: „Het beleid is er vooral op gericht de zaak in de hand te houden. Het voorko men van problemen bij drug gebruik is belangrijker dan het voorkomen van druggebruik zelf. Je ziet ook dat het ge bruik in Nederland zich in een vrij rustige hoek afspeelt". Methadon neemt in de Neder landse aanpak een aparte plaats in. „In de Verenigde Staten wordt het middel alleen gebruikt om verslaafden af te laten kicken", aldus de promo vendus. „In Nederland is de methadon-verstrekking daar entegen een manier om drug gebruikers in contact te bren gen met de hulpverlening en ze wat minder afhankelijk te maken van de 'scene'. Het is niet bedoeld als afkickmid- del". Hoewel Van de Wijngaart over het algemeen vol lof is over het Nederlandse drugsbe leid, wordt de plank in zijn ogen ook wel eens misgesla gen. Bijvoorbeeld bij de nieu we drug 'extacy'. „We hebben een kans laten liggen om exta cy uit de criminele sfeer te houden. Het ministerie van justitie reageerde heel simpel: het is in het buitenland verbo den, dus het moet hier ook verboden worden. Terwijl er nog niet één onderzoek naar de gevolgen was gedaan. Er was geen enkele reden om het Goof van de Wijngaart: ,„Men komt er in het buitenland ook steeds meer achter dat het gratis verstrekken van spuiten het druggebruik niet aanmoe- di9t". foto: pers unie Koffie „Kijk, mensen kunnen ook overlijden aan een overdosis keukenzout of koffie. Er zijn in de wetenschap zes gevallen bekend van personen die zijn gestorven aan te veel koffie. Maar niemand zal voorstellen om koffie te verbieden. De meeste mensen kunnen er pri ma mee omgaan. Waarom zou dat voor extacy niet kunnen Journalist pleegt op eigen houtje verkiezingsfraude ALKMAAR Een journalist man meldde zich bij het van de Verenigde Noordhol- stembureau met de strikt landse Dagbladen (VND) persoonlijke oproepingskaart heeft in Alkmaar bij wijze van een kennis. Na zijn stem van 'experiment' verkie- te hebben uitgebracht, liet de zingsfraude gepleegd. De hij weten zich voor een an der te hebben uitgegeven. De hoofdstembureau de officier journalist zëi daarmee de van justitie zal inschakelen, fraude-gevoeligheid van het Een woordvoerder van het Nederlandse stemsysteem te krantenconcern liet weten hebben willen aantonen. Het „niet blij" te zijn met de solo- is nog niet zeker of het actie van de journalist. TENTOONSTELLING OVER WEEFSELS VAN BATAK Bij de benadering van drugge bruik wordt nu nog veel te 'mechanisch' gedacht, vindt Van de Wijngaart. „Men denkt dat iedere verslaafde elke dag zijn shot móet hebben. Anders krijgt-ie hevige ontwennings verschijnselen. Bij een aantal mensen klopt dat ook wel, maar niet bij iedereen. „Ik ken mensen uit de 'scene' op Hoog Catharijne in Utrecht die elke dag gebruiken. Dan wordt het zomer en denken ze: 'o ja, ik moet ook nog op va kantie'. Liggen ze drie weken in de zon en gebruiken niets. Geen enkel probleem. Maar is de Domtoren weer in zicht, dan gaat er opeens door hun heen: 'verrek, ik moet m'n shot hebben'. Krijgen ze prompt ontwenningsverschijn- ERIK VAN DER STRUIJS IBAAI' rlJjBBdló££M S) tot ïsfee de KOP, Forpeï door WILLEM RITSTIER DEN HAAG Springlevend is de traditie van de weefsels, die de Batak in Noord-Suma- tra al eeuwenlang in ere hou den. Anne-Marie Boer en Jet Bakels kwamen daar tot hun verbazing achter, toen zij voor het Haagse Museon een maand in de Batakgebieden rond het Toba-meer doorbrachten. Ze verzamelden weefsels en ver halen over de symboliek van de doeken. Annemarie Boer: „De weef sters zaten zo op straat. Wij hadden foto's meegenomen van weefsels uit de collectie van het Museon. Daarover konden zij ons veel aanvullen de informatie geven". Ook woonden de twee een huwe lijksceremonie bij. Daarin spe len de doeken een belangrijke rol. Gisteren werd de tentoonstel ling „Het wapen van de bruid" geopend: de eerste in een serie van zes presentaties over weefsels uit de Indonesische archipel. Alle doeken zijn af komstig uit de eigen collectie, die vier jaar geleden voor het eerst is geïnventariseerd. Mis sionarissen, Nederlandse amb tenaren en ondernemers schonken in de loop der tijd hun collecties. Batakdichter Wie kon de tentoonstelling be ter openen dan de nu in Den Haag woonachtige Batak-ken- ner en dichter Sitor Situmo- rang. Of eigenlijk: Sitor van de clan van Situmorang. Uit ei gen ervaring sprak hij over de betekenis van de weefsels Een bruidspaar op Noord-Sumatra, omhangen met traditionele weefsels. Deze garanderen voorspoed en vruchtbaarheid. foto: museon de belangrijkste riten is even wel het huwelijk. Sitor: „Bij het huwelijk wordt er een ver bond gesloten tussen de fami lie van de bruid en die van de bruidegom. In de meest ideale situatie blijft de clan van de bruid bruiden schenken aan de clan van de bruidegom. Bij het huwelijksritueel vervullen de ouders van de bruid een soort priestersrol. Zij leggen weefsels om de schouders van het bruidspaar. De ulos is bela den met levenskracht, hij ga randeert welvaart en vrucht baarheid". De clan van de bruidegom, de bruidnemers, krijgen ook weefsels ten ge schenke. Zij symboliseren de (door de Batak „ulos" ge noemd) in zijn vaderland. De heer Sitor: „In mijn woning in de vierde Schuytstraat liggen drie soorten ulos klaar voor als ik overlijd. De clan van mijn moeder vond het nodig mij de weefsels op te sturen omdat ik toch bijna nooit in Indonesië ben. Ik heb hen testamentair moeten beloven, dat ik niet zonder ulos begraven zal wor den". Niet alleen bij de dood, ook bij geboorte, ziekte, en huwelijk spelen de doeken een belang rijke rituele rol. Als een kind ziek wordt krijgt het een doek om ter bescherming. Een van Mes Als tegenprestatie schonken de bruidsnemers vroeger een mes, symbool voor het werk dat de man voor zijn schoonfa milie zou verrichten. Tegen over het mes van de man staan dus de doeken van de vrouw: „Weefsels zijn het wa pen van de bruid" Tegen woordig wordt veeleer geld gegeven. Aan de oorsprong van het huwelijksritueel ligt de mythe van het ontstaan van de aarde. De eerste mens was een vrouw, een weefster die de hemel was ontvlucht. De mythe is op de tentoonstel ling in de diaserie verwerkt. De weefsels zelf staan uiter aard centraal. Via borden wordt duidelijk uitgelegd wat de betekenis van kleuren en patronen is. Een Bataks echt paar schittert in het centrum. Prachtige foto's illustreren het gebruik van weefsels in het dagelijks leven. Ook fabriekjes die werken voor de toeristen industrie (allé batak-motieven worden hier door elkaar ge husseld tot één geheel, waarin de betekenis ervan geen rol meer speelt) worden getoond. Een catalogus gaat diep in op achtergronden en weeftech- nieken. CHRIST A VAN DER HOFF De tentoonstelling „Het wapen van de bruid" is tot en met 24 juni 1990 te bezichtigen in het Museon, Stadhouderslaan 41 in Den Haag (tel. 070-514181). De catalogus kost 12,50. Kruiswerk in Zuid-Holland gaat nauwer samenwerken ZOETERMEER De erkende kruisverenigingen in Zuid- Holland werken voortaan nauw samen in de onlangs op gerichte stichting Interzorg Holland. De commissaris van de koningin mr. Patijn opende vanmiddag het kantoor van de nieuwe stichting in Zoeter- meer. Patijn stelde ook een nieuwe alarmcentrale in ge bruik, die direct het contact verzorgt tussen thuiswonende bejaarden, zieken en gehandi capten en hulpverleners. Interzorg Holland is een ver volg op de fusies van kruisver enigingen in Zuid-Holland sinds 1985. In dat jaar telde de provincie nog 37 organisaties, nu zijn het er nog 12. De nieu we stichting verricht allerlei werkzaamheden voor de aan gesloten organisaties voor kruiswerk. Onder meer wordt samengewerkt op het gebied van automatisering en training van het personeel. Dit werkt veel efficiënter en is boven dien kostenbesparend, omdat niet elke organisatie afzonder lijk zich met dit soort zaken hoeft bezig te houden. vereniging (PKV), waarbij de kruisverenigingen zijn aange sloten. Een deel van het ta kenpakket van de PKV is ech ter overgedragen aan de even eens door de leden opgerichte stichting Brederaad. Brede- raad gaat functioneren als een zelfstandig bureau. Het bureau verschaft tegen betaling een aantal diensten aan de kruis verenigingen en andere thuis zorginstellingen. Het gaat dan onder meer om organisatie-ad viezen. Het Zuidhollandse kruiswerk hoopt met de bedrijfsmatige aanpak de thuiszorgorganisa ties te stimuleren selectief en kostenbewust van de diensten gebruik te maken. Brederaad is eveneens gehuisvest in het gebouw van Interzorg Hol land. De kruisorganisaties behouden overigens hun eigen lokale kantoren voor de hulp aan de cliënten. Wat dat betreft ver andert er dus niets. Wie in aanmerking wil komen voor een aansluiting op de alarm centrale kan contact opnemen met Interzorg Holland, tele foon 079-514021, of met de lo kale kruisvereniging.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3