Ans van den Nieuwendijk schitterde 125 jaar bij toneelgroep LANGS OMWEGEN „Jeu de boules is geschikt voor alle leeftijden" - j-IDEN OMGEVING Ni. £eidóaQowia/nl VRIJDAG 23 MAART 1990 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. la MIJN DA GEN ZIJN NIET VERVELEND, KAN IK WEL ZEGGEN Finale Communication Concours in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De finale van het derde Communication Ta lentenconcours voor jonge amateurmusici wordt zon dagmiddag vanaf twee uur gehiuden in de Ouds- hoornse Kerk in Alphen aan den Rijn. Deze finale vormt het feeste lijk slot van een concours dat ten doel heeft jong muzikaal talent als zodanig te herken nen en te stimuleren. Om die reden is dit jaar gekozen voor echte amateurtechnici, jonge ren die nog niet bezig zijn met een muzikale studie op conser vatoria of vooropleiding. De deelnemers zijn verdeeld in twee leeftijdscategoriën, van elf tot en met 15 jaar en van 16 tot en met 20 jaar. Tijdens de voorronden van dit concours zijn tien deelnemers uitgekozen om op te treden in de finale. In de jongste leef tijdscategorie is dat het fluit- kwartet van de 12-jarige Kir- sten Schoenmaker, de 11-jari- ge Rineke Fruman, de 11-jari- ge Sannie de Jongh en de 12- jarige Sandra Vendel. Zii wo nen in Alphen. In dezelfde ca tegorie treedt ook op Birgitta van Santen met haar dwars fluit. Zij is veertien jaar en komt uit Leimuiden. Uit Al phen komt de 14-jarige Sonja van Stek eveneens met een dwarsfluit. Uit Nieuwveen tenslotte komt de 12-jarige Bi- anca Egberts met bugel. In de andere leeftijdscategorie speelt de 15-iarige Mark Busscher uit Woerden trompet. De 17-jarige Patricia Proper uit Ter Aar dwarsfluit en de 16-iarige Da nielle Egberts uit Nieuwveen met cornet. Jury Zij spelen zondag voor een jury onder voorzitterschap van Gerard Akkerhuis, dirigent en organist van de Kloosterkerk in Den Haag, Jo Hagen, solof luitist van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en do cent en Willem van Vliet, so lotrompettist van het Radio Philharmonisch Orkest en do cent. Tijdens het juryberaad wordt opgetreden door de winnaars van het tweede Communication Concours in 1988, de violiste Maile Stam en de pianiste Edith Woudstra. lezof de 'elingsvoetbal be' heren: Sleutels - Woubrug- :t vl !ws - ZLC, Meerburg - Alphia, wel "a|k©n '68, Lugdunum - Ab- c KRV - SVOW, MVKV - LSVV Interregionaal: Valken '68 - HBSS, Ter Leede - Stedoco. HK: Ber- kel - Oegstgeest. 1: Lyra - Leiden. Zondag: heren: Oranje Groen - Leid- sche Boys, Warmunda - Alkmanla, Teylingen - VTL, VNL - ZLC. MMO - Bernardus, VNA - ASC, Randstad Sport - Unitas Leiden. Dames: interregionaal: Bloemhof - Iduna. HK: Stolwijk - UDO, SJC - Sleutels, Leonidas - Nieuwkoop, SJZ - NSV '46. 1: Iduna 2 - Meerburg. FC Lisse - VVSB, Foreholte - UVS, Kic kers '69 - Randstad Sport, Altior - Alkmania. PETANQUEVERENIGING OPGERICHT IN LEIDERDORP hij naar het ziekenhuis werd afgevoerd fluisterde hij z'n cast nog flauwtjes toe: „The show must go on, jullie moeten doorgaan". „Dat heb ben we gedaan, op zijn uit drukkelijk verzoek. Maar Henk is niet uit onze gedach ten geweest". „Ik blijf het gezellig en leuk vinden, dat toneelleven in Sassem. Ik mis dan ook nooit een repetitieavond. Het is al- brug, buurtschap Ofwegen. Vertrek om acht uur 's mor gens. Aanmelden bij Ton Renniers, telefoon 071- 411315 op vrijdag tussen half acht en negen uur. Polderloop >De atletiek- en voetbalver eniging Hazerswoudse Boys houdt zondag de derde van een viertal polderlopen in 1990. Het parcours loopt door het boomkwekersge- bied van Hazerswoude- Dorp. De afstanden zijn l'A, 5, 10 of 20 kilometer. Start, kleedkamers en douches bij het clubhuis aan de Sport parklaan. Inschrijving vanaf tien uur. kosten tussen f 2,50 en f5. Startschot om kwart over elf. Drive In De SA Drive In Show treedt zondagmiddag op in jonge rencentrum Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Aanvang half drie, een kaartje kost f 3,50. Sociëteit De Katholieke Bond van Ouderen houdt maandag so ciëteit in het Koetshuis in Nieuwkoop. De aanvang is om vier uur. Laura De 43e editie van de Laura Rijwiel Vierdaagse wordt dit jaar gehouden van 17 t/m 20 juli. Er is keuze uit drie af standen: 60. 100 of 150 kilo meter per dag. De kosten voor vier dagen bedragen bij voorinschrijving f 17,50 per persoon. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secreta riaat in Alphen aan den Rijn, telefoon 01720-20686. In 1989 namen 1397 mensen deel aan de Laura. Collecte De reumacollecte heeft in Zoeterwoude f5.973,65 op gebracht. Dat is ruim f450,- meer dan vorig jaar. De 36 collectanten haalden aan de Hoge Rijndijk bijna twee mille op terwijl in de dorps kern een kleine vier mille werd ingezameld. LEIDERDORP In het veld ligt een metalen ko gel, een licht kaliber waarmee in vroeger tijden kleine oorlogsschepen el kaar nog wel eens onder vuur namen. Met grote nauwkeurigheid laat Lei derdorper Frans Broeken er een identieke kogel op neerkomen, waardoor de geworpen kogel de eerste kogel wegkaatst en de plaats van de andere in neemt. Perfect getireerd, zegt men dan in het jeu de boules-jargon en in Frankrijk krijg je er de toeschouwers mee op de ban ken. In Nederland nog niet, maar dat gaat mogelijk veran deren. Morgen wordt de jeu de boules-vereniging „De Boulen- de Stier" opgericht in Leider dorp en als alles volgens plan verloopt zouden er in juni een stuk of tien buitenbanen kun nen liggen naast wijkgebouw Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. Frans Broeken, oprichter en voorlopig voorzitter raakte verknocht aan het spel met de zware ballen in, hoe kan het ook anders, de bakermat Frankrijk. „Ik heb een late roeping. Jarenlang heb ik tij dens vakanties in Frankrijk staan kijken, tot ik een keer zelf een paar geleende ballen in mijn handen nam. Vanaf dat moment was ik verkocht", vertelt Broeken. Het vaste va kantie-adres, een camping in Argentat sur Dordogne doet er ook veel aan; wekelijks is er een „toernoi de pétanque". Pé- tanque, het synoniem voor jeu de boules is een verbastering van „pieds tangé", met de voe ten gesloten, de manier waar op deze edele sport beoefend dient te worden. „Er bestaat geen grotere eer dan 's avonds de finalepartijen op de verlich te boulesbanen te mogen spe len. Goed geplaatste of wegge schoten ballen worden door de toeschouwers met enthousiast applaus gewaardeerd". Jeu de boules zou wat Frans Broeken betreft een vakantiesport zijn gebleven, als zijn vrouw hem niet een paar maanden gele den had meegetroond met de Alliance Frangaise naar de Leidschendamse petanqueve- reniging Grand Cru '82. De kennismaking met het boulo- drome viel onverdeeld gunstig uit. „Daar bleek dat ik nog heel wat te leren had. Ik hield de Frans Broeken is een tireur pur sang bal bijvoorbeeld verkeerd vast. En het is echt zinvol om een doekje te gebruiken", vertelt Broeken. Grand Cru viel in de smaak, maar Frans Broeken zocht het toch dichter bij huis. „Wat in Leidschendam kan, kan in Leiderdorp ook. En het initiatief slaat aan. Ik heb een oproep geplaatst en vijftig re acties gekregen. Een demon stratie-avond in Leidschen dam in februari is een groot succes geworden". Een voorlo pig bestuur, bestaande uit Broeken zelf, Albert van Dig- gele, Bram Houps, Gonnie en Cor Luiinenburg heeft inmid dels veel werk verzet. Een ge schikte accommodatie moet nog wel op poten worden ge zet. „De banen moeten in de nabijheid van woonbebouwing worden aangelegd. De sport moet dicht bij de mensen olij ven, dus sportpark De Bloe- merd valt dan bijvoorbeeld af. Het meest geschikt is het gras veld nabij het wijkcentrum Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. Daar kunnen we de kantine gebruiken. De grond moet worden opgevuld met puin en grint. De aanleg van acht tot tien banen van 15 bij 3 meter, afgescheiden door bielzen hoeft niet meer dan enkele duizenden guldens te kosten". Het voorlopige bestuur van de „Boulende Stier" (genoemd naar een Leiderdorps symbool, de stier van de Stierebrug) heeft inmiddels een positief gesprek met wethouder me vrouw C. Huigen van sport achter de rug. Binnenkort moet de vereniging een begro ting inleveren en als het ge meentebestuur dan verder meewerkt zouden de eerste Leiderdorpse ballen richting het doelballetje, het „but" of „cichonet" geworpen kunnen worden. Voorlopig wordt nog gebruik gemaakt van de gast vrijheid van de zustervereni gingen in Leiden, Hazerswou- de en Koudekerk. Het uitein delijke streven is een regiona le, overdekte accommodatie. Jeu de boules is niet alleen een sport voor ouderen, maar wel bij uitstek geschikt voor oude ren. „In Frankrijk beoefenen ook veel jongeren de sport. Vast staat dat het een sport is die je op hoge leeftijd kunt be oefenen Een goede conditie, zowel lichamelijk als geeste lijk, is van belang om goede resultaten te bereiken. Er zijn twee manieren van spelen: pointeren, het plaatsen van de bal bij het kleine houten balle tje, en tireren, het wegschieten van de bal van de tegenstan der. Het plaatsen van een bal bovenop het balletje is niet verstandig. Die bal wordt ge garandeerd weggeschoten. Plaats de bal op tien centime ter, dan gaat de tegenstander aarzelen tussen plaatsen en kaatsen. De spanning in een goede partij kan zo aardig op lopen aldus Frans Broeken. Pétanque is een goedkope sport. „Een paar goede ballen kosten minder dan 100 gulden. Het lidmaatschap kost 50 gul den per jaar. Daarvoor kan je spelen op dinsdagmiddag, don derdagavond en zaterdagmid dag. Boulers van alle leeftijden zijn welkom. We sluiten ons aan bij de Jeu de boulesbond, en de leden krijgen daardoor ook een licentie voor toernooi en". De oprichtingsvergadering be gint morgenmiddag om één uur in het wijkgebouw Zijl- kwartier aan de Van der Marckstraat 19 in Leiderdorp. tita leen jammer, dat de jongeren vaak zoveel om handen heb ben waardoor ze makkelijker een avond wegblijven. Ze doen van alles en nog wat en dan komt het toneel nogal eens op de tweede plaats. Maar ik val ze niet te zwaar hoor. Er is een harde kern in onze club en je hebt meelo pers. Wie het vatten kan, vat te het. Het ligt in mijn aard iets te doen, maar dan ook voor honderd procent. Een uitvoering is een climax waar je naartoe groeit. Daar moet je wel aan werken, vind ik. Je steekt elkaar aan, en zoiets zorgt voor de „blijvers". Een kwart eeuw amateurto neel betekent voor Ans niet het einde van alles. Ze blijft betrokken bij de dagelijkse business van haar man. Thuis is het ook praktisch: „We heb ben nooit een salontafel ge had, want mijn man en onze zoon zijn zo vreselijk lang dat ze de ruimte moeten hebben". En daar spelen ook twee peki- nesen (één verblijft doorgaans in een kinderbox) een rol in, en twee poezen, van wie de oudste poes ergens boven „op kamers" woont en vrijwel nooit naar beneden komt en die je dus zelden ontmoet. Verder zul je Ans van den Nieuwendijk-Van der Maat nooit in ledigheid aantreffen. De televisie is er voor „nood gevallen" en de gezinsleden. Ma verruimt op een andere manier haar gretige blik. Ze is nu bezig met een driejarige cursus Frans op mavo-niveau; „een prachtige taal, waarmee ik niet van alles wil doen, maar ik zou kunnen opklim men naar de havo-laag. C'est comme ga, n'est ce pas. Ver der ben ik volop in training voor de strandzesdaagse van 140 kilometer. Geweldig is dat, een winderige belevenis van Hoek van Holland tot Den Helder. Ik kan alles heerlijk inpassen met elkaar. Mijn dagen zijn niet verve lend, kan ik wel zeggen". Straattoneel van de bovenste plank, daar is Elckerlyc in gespecialieerd. Hier Ans v.d.Nieuwendijk in een scène uit „Bedrog in het maanlicht" het maansikkeltje staat boven haar hoofd. Het was een voorstelling, vorig jaar gegeven in Wassenaar. heb 't genoteerd", zei ze dan: „twee stuks. Het komt in orde. Tot zondag". Want Ans van den Nieuwendijk-Vap der Maat speelt niet alleen to neel, ze fungeert ook als be spreekbureau waar je als the- aterganger je plaats kunt re serveren. Ze doet trouwens nog veel meer bij Elckerlyc en daarbuiten, zoals in de loop van ons gesprek duidelijk zou worden. „Grimeuse,, Een van Ans' verworvenhe den is bijvoorbeeld, dat ze zich ontwikkeld heeft tot gri meur die de puntjes op de dramatische i zet. „Ik grimeer ook wel bij TIG (Tot Ieders Genoegen, T.P.) in Leiden. Dat gebeurt dan in die knusse schouwburg waar ze op het ogenblik nogal wat andere dingen aan het hoofd hebben. Steeds als ik daar kom, loop ik even het grote toneel op, en dan denk ik altijd: het lijkt me heerlijk spelen in die ruimte. Ik kijk dan graag vanaf het toneel de zaal in. Je moet daar als speler erg nauw met het publiek verbonden zijn; je zit er zowat bovenop. Het is een intiem theater; dat geeft een zalig gevoel. Toch er heel anders dan Kasano- va, zal ik maar zeggen". Ans van der Maat was een veelbelovende 17-jarige Voor- houtse, toen ze door een vriendin werd meegelokt naar Sassem. Naar een repeti tie van Elckerlyc, waar ze nieuwe leden nodig hadden. Dat is nu 25 jaar geleden, maar ze bleef bij Elckerlyc hangen. „Dat toneel gaat je toch boeien, het heeft iets uit dagends. Nou, er hing toen ook al een gezellige sfeer, ik speelde als het uitkwam een rolletje mee, viel in of zo. Ik ben in Elckerlyc dat na de oprichting overigens St.Ceci- lia heette verder opge groeid. Het meedoen, mee werken, meespelen, werd steeds leuker. Het is vandaag wel anders dan 25 jaar gele den. Destijds had je nog de al leenspraak van de regisseur, tegenwoordig is het meer in spraak der spelers geworden, bijvoorbeeld als het gaat om de typeringen van de rollen. We tellen nu 24 leden, van wie vier ere-leden die dus minder actief hoeven te zijn". Inmiddels is huismoeder Ans (die voor de woninginrich tingzaak van haar man bo vendien de boekhouding voert) op de planken geklom men tot een staat die ons be kende, welingelichte kringen beschrijven als „subliem". „Ze speelt briljant!", zeggen die kringen met enige omhaal. Ans wuift die lof weg: „Ik speel graag en misschien ook wel aardig. Ik weet het niet. Ik weet wel, dat ik steeds weer de zenuwen heb vlak FOTO'S: PR voor een voorstelling. Dat is waarschijnlijk wel nodig ook; je moet onder een zekere spanning verkeren om iets goeds van je rol te kunnen maken". „Deze zomer vieren we 40 jaar Elckerlyc met een straat toneel-festival op verschillen de speelplaatsen in het dorp. Dat herinnert aan onze instel ling ten opzichte van die Commedia dell'Arte waaraan we veel energie en tijd beste den als we eenmaal „de straat" opmoeten. Wagenspe len, prachtig! Voor 23 juni hebben we artiesten en groe pen uitgenodigd om te komen optreden. Voor kinderen ook. We weten wat dat betekent, ze spelen -zelf al een jaar of tien straattoneel. Een kunst apart. Straattoneel gaat „over- drevener", je moet meer char geren dan op de bühne in een zaal. De mensen zitten er met de neus bovenop.'Het is mo biel theater zeg maar. Op ons feest op 23 juni a.s. doen we zelf ook aan dat festival mee". Straattoneel Ans van den Nieuwendijk is geschoold in het dramatise ren. Als invalster op repeti ties, „dan word je getest en beoordeeld. Toneelspelen is ook een goede opleiding als je op je houding moet letten. Je gaat wat aan je stem doen. Dat is vooral bij straattoneel van belang. Enfin, ik ben gaandeweg enthousiast ge worden. Vanaf m'n eerste rol letje in De sloep zonder visser. Ik was toen vreselijk nerveus ben ik nog steeds hoor, het lijkt of het alleen maar erger wordt. Echt wennen doet het nooit, je blijft je inspannen. Doodsbenauwd voor een black-out (die ik een keer ge had heb). Dat gaat dan twee keer per jaar met een avond vullend stuk. Of liever twee maal twee keer, want telkens speel je dat stuk de zaterdag en de zondagavond. En volle zalen. Dat is pas prettig spe len". Ik maak uit het programma van Elckerlyc van dit jaar op, dat de toneelgroep speciaal voor Ans het stuk „Vier ka mers met tuin" heeft gekozen, omdat haar veelzijdigheid daarin goed naar voren komt. Ze is daarin zowel de mooie, zelfbewuste Charlotte als de steenrijke Georgette, „die neemt wat ze wil en daarbij over lijken gaat". Laat Ans maar schuiven. Ze kan het al lemaal vakbekwaam aan. De 200 donateurs zullen er met gekromde tenen bijzitten van wege de spanning. Zilveren actrice Ans heeft een jaar of 15 als tweede en eerste secretaresse ook in het be stuur van Elckerlyc gezeten. „Daar ben ik mee gestopt, maar ik zit nu weer in allerlei commissies (kleding, grime ren, alles in eigen beheer), en dat geeft ook veel werk. En dat plaatsbespreken hè, ja ja, dat komt er ook bij. Grime ren, daar hadden we een be roeps voor, maar als je moet uitspelen, ergens in het land, wordt het te duur om een in gehuurde grimeur mee te ne men. Daarom zijn we het zelf gaan doen, nou ja, ik dan. Ik volgde een paar grimeercur sussen in Haarlem om besla gen ten ijs te komen. Het is toch al vreselijk duur alle maal. Denk maar eens aan die kostbare kostumering bij som mige stukken". Val van een regisseur Zo gaat Ans van den Nieu wendijk als dilettante „te keer" met toneel. In haar zil veren loopbaan als zodanig f C «gelexcursie 1 vogel werkgroep Koude- jeze rk/Hazerswoude houdt S dag een vogelexcursie in w# i gebied rond de Wijde Aa lilve Hoogmade/Woubrugge. konj 't startpunt is de parkeer- n iats nabij de witte boog- aj veg afgelopen zondagavond di - het doek in gebouw f. Casanova in Sassenheim 'e nas net gevallen na „Vier >ne amers met tuin" i peldde Kees van Seelen Is voorzitter van het iuidhollands Centrum noor Amateurtoneel met ien dankbaar gemoed ins van den Nieuwendijk iet zilveren ZHCA-insig- ie op en prikte zich daar- lij bijna in z'n vinger. Iet uitverkochte Kasano- ia (dat een Nieuw Huis s) dreunde op z'n grond- esten onder het enthou- Uasme van het erkente- jk, toneellievend pu- iek. ;t insigne was dan ook wel verdiend en sierde de nieuwe aagster ervan volkomen, imers, deze rijzige, bekoor- ce, jonge vrouw was even t middelpunt van een vie- ig: 25 jaar wijdde zij haar jte krachten en talent aan 40-jarige toneelgroep Elc- rlyc in Sassenheim (twee q haar tonelisten vieren inenkort hun 40-jarige ver- itenis met deze groep) en ze s een toonbeeld van een ^lateurspeelster pur sa imende zondagavond is in isanova nogmaals een op- van „Vier kamers van Grédy, en Ans dan weer een ogenblik zilveren medewerking en naar waarde ge worden, mocht van de week even [se[ ar het insigne kijken. „Mooi al zei ze. Ans speldde het ri 5 van haar trui en gaf met j rede trots een toelichting op gepoetste afbeeldingen die de onderscheiding klein 1 j3 aar fijn te zien waren: twee askertjes in het teken van te Commedia dell'Arte, de rec iliaanse, zuidelijke stijl van volkstoneel. „Bij Elcker- hebben wij daarvan ook kunst gemaakt. Straatto- is moeilijk te realiseren, het ligt ons erg goed, steeds weer blijkt". Een keer ging de telefoon bij thuis, in Voorhout. vertolkte ze zowat 35 rollen. Nu, met die „Vier kamers met tuin", heeft ze zelfs twee hoofdrollen te vervullen. Het gaat haar prima af. Alleen die zenuwen hè. „U wilt mis schien wel iets buitensporigs horen? Nou, dat was een keer in Haarlem, bij een wagen spel. Het zal op de Grote Markt zijn geweest hier heeft u overigens foto's van een optreden op de Groen plaats in Antwerpen, en bij het Steen langs de Schelde dat onze regisseur Henk Berg ruggelings van de kar duvel de en nagenoeg buiten kennis bleef liggen". Toneel kan tot rauwe werke lijkheid ontaarden. Voordat Actrice Ans ten voeten uit in een voorstelling van „Ik wil Mjoes- sof spreken". Zij speelde daarin dr.Kirilow, „Een heerlijke rol; heel streng, doortastend, verwaand; ik was een autoritaire dok ter, jawel". Studio 17 is vanavond int in de Westender van Zoeterwoudse jongeren- reniging Utopia. Aanvang 11 negen. Zondagmiddag is van twee tot vijf uur soos, eneens in de Westender. talvoetbal pei >'n veertig bekende Zoe- vai woudenaren spelen mor- navond een zaalvoetbal- hu irnooi in de Klaverhal in oid tterwoude. Er zijn acht 3ms geformeerd die be- uit onder anderen: ge meentesecretarie Bert Kruit- te ii t de raadsledenRob Ho- in i nelst, Peter Mulder en Wil Evei tijend ijk, tandarts Kowals- u« i dominee Wolthaus, poli- ai functionaris Rozenboom, anne 'mie bakker John Tijssen dl i huisarts Bernard Kort- zo enn. Aanvang kwart voor Stii ht. Rond de klok van half rdoi f vindt de prijsuitreiking lingi 'ate. »n yarmarkt pent - R. m w°rdt morgen van tien steli v'Jf uur een jaarmarkt n n0 houden. De baten zijn -je >°r het bouwen van een /anj erdekt terras met eetgele- inn "heid voor het gebouw 3ar ook andere Leidschen- fin: mse ouderen een maaltijd tonen nuttigen. (gang is gratis.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13