Omstreden wandelroute langs Wijde Aa is open QeidwOowumt L j. Holland op zn smalst leiden omgeving lei: Werk aan rioolwaterzuivering ligt op schema Milieuproject op school Zevenhove VRIJDAG 23 MAART 1990 PAGINj Zoeterwoudse braderie wijkt voor WK voetbal ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse bra derie, een tweejaarlijks evenement aan het Watertje, wordt dit jaar gehouden op dins dag 10 en woensdag 11 juli. Voorheen was de braderie altijd medio juni maar vanwege het wereldkampioenschap voetbal heeft het organisatiecomité besloten ditmaal de maand juli te kiezen. Het organisatiecomité, bestaande uit Koos van der Geest (voorzit ter), Theo van Steijn (secretaris) en Bert van Bemmelen (penningmeester) is inmid dels volop bezig met de voorbereidingen. De muzikale inbreng tijdens de braderie is traditiegetrouw weer groot. Het comité be raadt zich nog over een passende opening op dinsdagavond 10 juli. Aanmelden voor de braderie kan bij het secretariaat aan het Watertje 8. Yan de Yeldeweg krijgt nog geen verkeersremmers LEIMUIDEN Op de Willem van de Veldeweg worden nog geen verkeersremmende maatregelen genomen. De gemeen teraad van Leimuiden besloot gisteren dat de plannen op nieuw in de commissie ruimtelijke ordening moeten worden besproken. Het CDA-raadslid Straathof zette gisteren vraag tekens bij de plannen om de Willem van de Veldeweg van verkeersremmers te voorzien. Hij zei dat de maatregelen niet voldoende effect zullen sorteren en vond de uitgave van 26.000 gulden dan ook niet nodig. Hij pleitte voor in het oog springende verkeersborden en „visuele vernauwing". Wet houder Van Dam benadrukte dat de bewoners van de Willem van de Veldeweg het eens zijn met het plan van het college. In het plaatsen van borden en een visuele vernauwing heb ben het college en de bewoners weinig vertrouwen. „De be woners hebben al jaren overlast van het verkeer en daar moet toch eens wat aan worden gedaan", aldus Van Dam. De raad steunde het voorstel echter niet. Leimuiden verkoopt plantsoen LEIMUIDEN De gemeenteraad van Leimuiden heeft gis teren besloten een stuk grond te verko pen aan C.P. Schwab in de Meerewijck. Het betreft hier stuk tuin en bosplantsoen. De koopsom is 30.000 gulden. Tevens wordt aan de coöpe ratieve vereniging Meerewijck een stuk frond verkocht voor .000 gulden. Raad Leimuiden verbiedt bouw van twee woningen LEIMUIDEN R.L. Bolhuis mag nabij de Meerewijck geen woningen bouwen. De gemeenteraad van Leimuiden be sloot gisteren geen ontheffing te verle nen voor de bouw van twee huizen. In de commissie was al gebleken dat er geen meerderheid voor medewerking bestaat. A. Kea (CDA) zei dat het wo ningcontingent van Leimuiden zo klein is dat men op dit verzoek afwijzend moet beslissen. Volgens hem moet socia le woningbouw voorrang hebben op vrije sectorbouw. Ook Brambacht (Leimuiden 2000) is van mening dat, gezien het negatieve effect deze woningbouw op het woningcontin gent zou hebben, afwijzend moet wor den besloten. Alphen krijgt mogelijk fietspad over Hoge Dijk ALPHEN AAN DEN RIJN Het fietspad over de Hoge Dijk in Alphen aan den Rijn komt er waarschijnlijk toch. B en W beschikten al eerder positief, maar wachten nog op de fi nanciële uitwerking. Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land zouden bereid zijn subsi die te verlenen. Het fietspad over De Hoge Dijk past in het verkeerscirculatieplan dat de gemeenteraad al in 1980 aan- De Hoge Dijk zal, als de plan nen doorgaan, worden gerang schikt in de categorie landelij ke en eenvoudige fietspaden. Akerboomseweg in Zwammerda wordt veiliger voor fietsers ZWAMMERDAM De Akerjtoomseweg in Zv merdam wordt nog dit jaar rersmald om de keersveiligheid te vergroten. Vooral het doorga vrachtverkeer zorgt voor gevaarlijke situaties met name de schoolgaande jeugd. Langs som gedeelten is geen fietspad of trottoir aanwezig gemeente Alphen wil nog dit jaar een aanvang ken met de reconstructie van de straat. Er kom nieuw asfaltdek, een betonnen rand versmalt di strook en er komt een trottoir van 90 centin breed. De gemeente komt daarmee tegemoet aa wensen van bewoners van de Akerboomsewej bewoners stuurden onlangs, een brief naar dt L meente. Daarin werd gevraagd om een trottoir en fie en om snelheidsbeperkende maatregelen, drempels, invoering van een 30 kilometerzone, [ami zagstroken of alternatieve wegversmallingen, j WOUBRUGGE/ALKE- MADE De omstreden Wijde Aa-wandelroute werd gistermiddag geo pend door gedeputeerde P. van Heemst en de bur gemeesters van Woubrug- ge en Alkemade, D. Brou wer de Koning en A.H. Meerburg. Zij plaatsten in aanwezigheid van een groot aantal genodigden op de kade van Polder Oudendijk een zitbank met de tekst „Wijde Aa wandelroute" alsmede een paal die de route aangeeft en een bordje „honden niet gewenst". De vriendin van veerbaas Eddy Rietveld, Suzy Szayner, doopte het spiksplin ternieuwe fiets- en voetveer dat de verbinding gaat onder- Holland op z'n smalst". Zo omschreven gisteravond de eerste wandelaars hun er varingen tijdens hun tocht langs de nieuwe wandelrou te over de boezemkade van de Veenderpolder. We hebben al veel meege maakt. maar in de Veender polder hebben we oorlog servaring opgedaanaldus de heren Stadhouders en Zwang van de Ollandse Lange Afstand Tippelaars). Hun twee kilometer lange tocht vanaf het Paddegat tot aan Huis De Banken aan het einde van het Veender- polderkadepad, duurde in totaal vier uur. Hun eerste hindernis was bij de Veendermolen, waar medewerkers van zeilschool De Wijde Aa hen de toegang tot de kade ontzeg den. Na een hooglopende discussie van een uur kon den de beide Ollandse Lan ge Afstand Tippelaars hun weg ongehinderd vervol gen. „Bij de nadering van het terrein van boer Moor- en merkten we dat we in oorlogsgebied waren te- rech tge kom en", m eldde Stadhouders gisteravond aan onze krant. „Het toe gangshek was met prikkel draad vastgemaakt. Boven op moesten dikke rollen prikkeldraad van anderhal ve meter hoog kennelijk verhinderen dat mensen over het hek zouden klim men Stadhouders en Zwang maakten het prikkeldraad los en betraden het vers ge gierde terrein van Mooren. Het voetpad werd versperd door een mest- en een gier- kar. De veehouder snelde het tweetal tegemoet en verbood hen door te lopen. Na heftige discussies en het dreigement van de wande laars om de burgemeester erbij te halen, kwam uitein delijk de politie ter plaatse. Die besloot de gebeurtenis sen te rapporteren, aldus Stadhouders. Omdat het uit eindelijk over half negen in de avond was geworden, waren de politieagenten zo vriendelijk het tweetal naar een bushalte in Roelof- arendsveen te brengen. De politie bekijkt vandaag of het Veenderpolderkadepad nu wel of niet een-openbare weg is. De wandelaars gaan vandaag naar het provincie huis om de gebeurtenissen te betrekken in de procedu re van de boeren tegen openstelling van de wandel- houden tussen Polder Ouden dijk en de Zwetpolder in Wou- brugge. De voet- en fietsveren over het Paddegat en de Wijde Aa vormen belangrijke scha kels in de 18 kilometer lange wandelroute. Het veer over het Paddegat blijft dagelijks op afroep varen. Het veer over de Wijde Aa vaart dagelijks be halve op zondag tussen negen en vier uur eenmaal per uur. Gedeputeerde Van Heemst ging in een toespraak in op de totstandkoming van deze acht ste provinciale wandelroute. „Wij kwamen niet als een dief in de nacht met onze route", zo zei hij doelend op de bezwa ren van de bewoners van de Veenderpolder. Zoals bekend zijn die er nog steeds niet van te overtuigen dat de boezem kade langs de Wijde Aa al eeu wenlang een openbaar pad is. De gedeputeerde liet weten dat met betrekkelijk weinig kosten, 22.000 gulden, er een unieke recreatiemogelijkheid in Zuid-Holland is bijgekomen. Subsidie De route is tot stand gekomen mede door een subsidie van 75 procent van de kosten van het ministerie van landbouw en visserij. De gemeenten Wou- brugge en Alkemade, een sponsor en veerman Rietveld bekostigden gezamenlijk het veer en de steigers. Het was de bedoeling dat op de wandel route in totaal vijf borden met de tekst „Honden niet ge- Burgemeester D. Brouwer de Koning, gedeputeerde P. van Heemst en burgemeester A. Meerburg wenst" zouden worden ge plaatst. Slechts voor drie bor den kreeg de provincie de me dewerking van de boeren in het gebied. Van Heemst; „Wij dachten dat de boeren geen honden in hun weiland wil den. Daarom hebben wij blik semsnel van de week die bord- jes'laten maken". Hij deed nog de suggestie dat de gemeente Alkemade de Veenderpolder „hond-vrij" maakt middels een bepaling in de APV. „Ik hoop dat de boeren in de Veenderpolder snel tot de ont dekking komen dat onze wan delroute een ander soort recre anten trekt, dan de waterre creanten, waarmee zij kenne lijk zulke slechte ervaringen opdoen". De gedeputeerde be sloot zijn betoog met het mot to: „Dit is een oerhollandse route, met oerhollandse klach- De burgemeester van Alkema de, A.H. Meerburg veronder stelde dat de vooroordelen van de Veenderpolderbewoners binnenkort zullen blijken te zijn achterhaald. Veerbaas Eddy Rietveld benaderde de zaak heel anders. Hij bedankte de bezwaarmakers uit de Veenderpolder. „Dank zij hun bezwaren heeft de nieuwe wandelroute al ongekend veel publiciteit gekregen", zo zei hij. Burgemeester Brouwer de Ko ning van Woubrugge noemde de nieuwe route een verrijking voor zijn dorp. „De veerver- binding zal blijken ook van lo kaal belang te zijn voor men sen die Woubrugge in de rond- passanten. Ik voorspel aantal dank zij de Veerverbinding over de 1 Aa binnen vijf a tien ja honderdduizend pass komt. De wandelroute doeld voor rustige ree j|iaï Dat is Woubrugge op hc geschreven. Wij willenn. juist hebben van natuur den"', aldus Brouwer daar Tennisclub Leimuiden koopt banen LEIMUIDEN De ten nisvereniging wordt eige naar van het tenniscom- plex in Leimuiden. De ge meenteraad gaf gisteren toestemming voor privati sering. Alleen het CDA stemde tegen. De vereniging moet ruim 125.000 gulden betalen. De grond wordt niet verkocht, maar voor vijftig cent per vierkante meter per jaar in erfpacht gegeven. Zo wil de gemeente invloed blijven hou den op de ontwikkelingen in het gebied. CDA'er Straathof zei dat de invloed van de gemeente op de tennisvereniging en de ont wikkelingen in het gebied ver dwijnt. Voorts zei hij verkoop een verschraling van gemeen te-eigendommen te vinden. Het CDA vreest dat door pri vatisering de tennisvereniging voor hoge kosten komt te staan en de contributie moet verhogen. „Ik ben bang dat tennis dan niet meer voor alle burgers toegankelijk zal zijn", aldus Straathof. Brambacht (Leimuiden 2000) zei verkoop een prima zaak te vinden. De gemeente hoeft het complex nu niet meer te on derhouden. Olieslagers (VVD) acht privatisering een stimule ring voor een goed vereni- gingsbeleid. Burgemeester Boelen stelde dat de tennisver eniging zelf heeft gevraagd om verkoop. Volgens hem zou de femeente binnen drie jaar 0.000 gulden in het complex moeten investeren. Dit zal dan leiden tot een huurverhoging. Boelen zei niet bang te zijn voor hogere contributies. N atuurmonumenten koopt polder rond Nieuwkoopse Plassen NIEUWKOOP De provin- cie Zuid-Holland trekt 325.000 gulden uit voor de aankoop van een stuk grasland, bos en water in de Nieuwkoopse Pol der. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland koopt het gebied met een totale oppervlakte van ruim 27,5 hectare. De bij drage van de provincie beloopt de helft van het totale aan koopbedrag. Door de aankoop krijgt de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten een aan eengesloten gebied rond de Niewkoopse Plassen in beheer. De zuiveringsinstallatie in Nieuwe Wetering FOTO: WIM VAN NOORT ALKEMADE Aan de grootscheepse verontreini ging van het water van de Ringvaart en van de Gog- herpolder door het lozen van ongezuiverd rioolwa ter komt in de loop van deze zomer een einde. Dan is de in aanbouw zijn de, twintig miljoen gulden kostende rioolwaterzuive ringsinstallatie in Polder 't Noord veen bij Nieuwe Wetering gereed. Volgens hoofdaannemer J. Hogeboom en L. Hoogenboom en uitvoerder H. Perdok ligt het werk redelijk op schema. Door regen en storm liep men enige vertraging op. Bouwvak kers konden tijdelijk geen schotten hijsen en moesten noodgedwongen tijdelijk stop pen met het storten van beton. „De mensen zouden anders van de steigers afgewaaid zijn" verklaren ze. Omdat in het tijdschema enkele onwerkbare dagen waren voorzien, ver trouwen de drie erop dat het Hoogheemraadschap van Rijn land half mei geleidelijk kan starten met proefdraaien. De zuiveringsinstallatie is een omvangrijk complex van be tonnen constructies, waarvan onder meer een kantoor en werkplaats voor de bedrijfs voerders die in Nieuwe Wete ring zullen worden gestatio neerd, deel uitmaken. Het complex is onderheid met in totaal zo'n 6.000 betonnen en houten palen van 12 tot 18 meter lengte. De bouwvakkers ontgroeven dertienduizend kuub grond en storten 2500 kuub beton. In dat beton ging 160 ton ijzer, vergelijkbaar met een staaf van meer dan drie honderd kilometer lengte. Ze ventienhonderd meter draina ge werd gelegd en 780 meter beschoeiing werd geslagen. Het leidingnet is in totaal achthonderd meter lang. De bouw van het rioolwater zuiveringscomplex startte vo rig jaar februari. Medio mei zal het bouwkundig gedeelte gereed zijn en in de loop van juli moet de installatie op volle kracht draaien. Volgens toe zichthouder H. van Leeuwen kan de nieuwe installatie straks het afvalwater van 22.000 mensen verwerken. Al kemade heeft in totaal een kleine veertienduizend inwo ners. De Kaag wordt niet op de nieuwe installatie aangeslo ten. De zuiveringsinstallatie krijgt bovendien een forse reserve capaciteit. Alle noviteiten ten spijt zal de zuiveringsinstalla tie bij het Conservenbedrijf Ruiten Troef echter in bedrijf moeten blijven als voorzuive ring. Biologisch Met betrekking tot de zuive ringsmethode is in Nieuwe Wetering een biologische zui vering in aanbouw. Uit het rioolwater wordt straks eerst het grove afval gezeefd. Daar na stroomt het water door naar een beluchtingscircuit, waar micro-organismen het vuil „opeten". Voor dat af braakproces is veel zuurstof nodig, die wordt ingebracht met behulp van speciale be- luchters. Die beluchters zorgen er tegelijkertijd voor dat het bacteriënmengsel goed door het afvalwater wordt ge mengd. Het op die manier ge zuiverde water stroomt ver volgens door naar een nabe- zinktank. Daar wordt het slib met toegevoegde slibruimers uit het water verwijderd. Het grootste deel van de micro-or ganismen komt via de retours- libpompen weer terug in het beluchtingscircuit om het werk opnieuw te doen. Het zo voor 98% gereinigde water wordt ter hoogte van de zuive ringsinstallatie direct in de Ringvaart geloosd. De reste rende twee procent afval breekt verder vanzelf af. Het overblijvende slib uit de waterzuivering wordt ingedikt en naar een kostbare, één mil joen gulden kostende, zeef- bandpers gevoerd. Daar wordt met behulp van een polymeer oplossing het slib verder ont waterd. De nieuwe waterzui vering zal voldoen aan de nieuwste milieu-eisen om overlast van geluid, stank en kiemverspreiding tegen te gaan. Zowel de motoren en de beluchtingskap, als de slib- droogruimte zijn in afgesloten kamers. Een noodaggregaat zorgt voor eigen elektriciteit in geval van stroomstoringen. Hierdoor zal vervuiling van het oppervlaktewater, zelfs in noodgevallen, niet meer hoe ven voor te komen. De installatie zal aan het oog worden onttrokken door een brede groenvoorziening aan de rand van het bijna twee voet balvelden grote terrein in Pol der 't Noordveen. Voor het transport van het afvalwater uit Alkemade naar de zuive ringsinrichting toe, heeft de gemeente het rioolgemaal in de Gogherpolder laten vergro ten. Ook waren nieuwe trans portleidingen noodzakelijk. Nieuwe persgemalen worden gebouwd in Nieuwe Wetering en Rijpwetering. Het terrein van de zuiveringsinstallatie is inmiddels ontsloten via een brug over de Mopsloot en ver bindingswegen naar de Ach terweg, die Korte Oostweg en Bovenweg zijn genoemd. Yan Wingerden doorbreekt impasse Vierambachtsweg WOUBRUGGE Zand en grindbedrijf Van Win gerden aan de Vieram bachtsweg is bereid te verhuizen. Als het bedrijf wordt verplaatst, dan kunnen de verkeerspro blemen op de Vieram- bachtweg worden opge lost. Dit werd gisteren be kend in een vergadering van de commissie ruimte lijke ordening. In de oplossing van de ver keersproblemen op de Vie rambachtsweg vormt de zand en grindhandel een groot pro bleem. De weg vormt de aan- en afvoerroute van het bedrijf. Een groot aantal grote vracht wagens maakt dagelijks ge bruik van de weg en dat maakt een „langzaamverkeer- vriendelijke aanpassing" van de weg nagenoeg onmogelijk, omdat de ruimte op de op een dijk gelegen weg zeer beperkt is. Nu Van Wingerden te kennen heeft gegeven wel te willen vertrekken naar een locatie buiten de gemeente is er een opening in de impasse. De commissie wil graag meewer ken. Er schuilt echter wel een addertje onder het gras. Om de verhuizing te bekostigen, dient de bestemming van het huidi ge bedrijfsterrein te worden veranderd in „woongebied". De huidige eigenaar wil deze plek een vijftiental woningen bouwen. Daar toonde de com missie zich niet zo'n voorstan der van. Vijftien vond men veel te veel. Met een stuk of zes kan men zich wel vereni gen. Of Van Wingerden voor de verplaatsing van zijn be drijf in aanmerking zal komen voor provinciale subsidie werd betwijfeld. Wethouder Haas broek vond in de unanieme mening van de commissie vol doende grond om het overleg met het bedrijf voort te zetten. The Outsiders kunnen bouwen LEIMUIDEN Jonge- renvereniging The Outsi ders kan een clubhuis bouwen aan de Kerklaan. De gemeenteraad gaf hiervoor gisteren toestem ming. Het terreintje ligt bij de keerlus voor vracht wagens. Kea (CDA) zei dat deze groep jongeren een positieve benade ring verdienen omdat zij initi atief tonen. Wethouder Van Dam merkte op dat hij in overleg met de jongeren tracht te komen tot een nieuw club gebouw. Het vorige is door de wind geheel tegen de vlakte gegaan. Burgemeester Boelen wilde niet stellen dat hiermee de problemen in Leimuiden opgelost zullen zijn. Maar hij zei te hopen dat met toewijzing van deze locatie de concentra tie van jongeren in en rond het gemeenschapscentrum 't Spant zal verminderen. Op de vraag hoe de Scouting reageert op de toewijzing van de locatie aan the Outsiders zei Boelen dat Scouting in een eerder overleg te kennen had gegeven geen bezwaar te heb ben samen met The Outsiders naar de locatie aan de Kerk laan te gaan. Het college vraagt aan het Hoogheemraad schap van Rijnland contact of het mogelijk is dat de Scouting op het terrein van de rioolwa terzuivering een gebouwtje kan neerzetten. Leiderdorp g< meer geld vo< buitenschool opvang LEIDERDORP E, meer geld beschikbaar voor de buitenschoolse opvang in Leiderdoip standpunt werd gisten ingenomen door de cc"^ sport en welzijn. Voor de opvang van 1 van 4 tot 12 jaar buiten s tijd is een bedrag van gulden uitgetrokken. Hf meentebestuur wil hierin 1 spelen op de plannen v Initiatiefgroep Buitenscl Opvang (IBOL). Aanv lijkheid was er een nie<i heid te vinden voor het gevoorstel oni het expei op 1 september 1990 vai twe te laten gaan. Da' De locatie is bij voorbaa 'm* ter al een probleem, om< N* recteur Versluijs van de "nz bare basisschool De Vogjtófl aan het Heelblaadjespad verklaren grote moeite opvang van kinderen school te hebben. Eve; 'je, komt het schoolgebouw d( De Springschans in aï far. king. Er bestaan plannesrm het kinderdagverblijf dl i h vestigen. De IBOL zo win moeten gaan in de Stil fa- Kinderopvang Leiderdo; v. C. Kerner-Schelling<«3És (CDA) zette vraagtekens kwaliteit die voor een I van 20.000 gulden kon w ia/ geboden. „Het is toch r bedoeling de kinderen in een lokaal te stoppen klaarde zij. De heer R mans van de IBOL st< nimaal 42.000 gulden i hebben voor gezonde schoolse kinderopvangrc voorjaarsnota zal meer duidelijkheid i brengen over de fin on mogelijkheden. n ZEVENHOVEN Alle leerlingen van de Johan nes de Doperschool heb ben zich de afgelopen twee weken beziggehou den met het project „mi lieu". Allerlei aspecten rond dit actuele onder werp kwamen aan de orde. Gisteravond werd het project afgesloten met een tentoonstelling die door vele ouders, leerlin gen en andere belangstel lenden werd bezocht. aan de weet kon komen, er werden dia's vertoond, men kon naar interviews, door de kinderen gemaakt, luisteren en er waren vele werkstukken te bezichtigen. Bij de kleuters draaide het om „leven in sloot en plas". Zij brachten naast de vele activiteiten op school een bezoek aan de kinderboerderij in Alphen aan de Rijn. Groep drie en vier had zich geworpen op het thema „huis vuil", met name de verschil lende soorten afval. Ook zij brachten een bezoek aan een kinderboerderij. Groep vijf en zes bekeek het leven en milieu door de eeuwen heen, terwijl groep zeven en acht werkte onder het motto „Verbeter de wereld en begin bij jezejri/ De vier hoogste g 3di maakten afgelopen wet ip, excursie naar de vuilve ding in Leiden en kon- >t s zien wat er met hun hfats gebeurt. Ook zijn alle ren een middag met kern Noordeinde van zwerfvuil te ontdoen: leverde heel wat op. V; gen bracht de Zevenlx vuilniswagen een bezo de school en konden de ren deze eens wat be« tot dichtbij bekijken. Het vi val" dat de laatste we school verzameld was,j gelijkertijd in de vuilni worden gedeponeerd. Heli

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12