Roemeense regering doet concessies aan Hongaren Toekomst voor minderheden blijft onzeker Het is nog Rustig in itouwen ,l-> Wapenstilstand tussen Franse socialisten 1ITENLAND £ekUe Somarit DONDERDAG 22 MAART 1990 PAGINA 5 jiongarije staakt vluchten J ussische joden naar Israel DAPEST De Hongaarse staatsluchtvaart- atschappij Malev heeft besloten geen Sovjet- meer naar Israel te vervoeren. Het be- ingegeven door dreigementen van Pale- Clnse extremisten. Gisteren werd bekend dat de luchthaven Ferihegy van Budapest onge- 1 do waarde veiligheidsmaatregelen waren ge- ceui ffen nadat dreigementen waren ontvangen Jdii t betrekking tot het vervoer van Sovjet-jo- Mavia Hongarije. Het Centrum Informatie en n zj cumentatie Israël (CIDI) en het Solidariteits- 11 nité voor Joden in de Sovjetunie hebben in telegram aan de Hongaarse regering hun steltenis uitgesproken over het besluit van luchtvaarmaatschappij Malev om de vluch- te staken. Deportaties in Burma veroordeeld WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren de massale gedwongen deportaties in Myan mar (het voormalige Burma) ver oordeeld. Het militaire bewind in Rangoon heeft honderdduizenden mensen uit de steden overgebracht naar afgelegen streken, klaarblij kelijk om anti-regeringsgezinde sentimenten de kop in te drukken. Volgens de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington, Richard Boucher, dwingen militairen al maanden de inwoners in verschillende steden en met name in de hoofdstad hun woningen te verlaten en zich te vestigen op het platteland. Voedselkonvooi bij hongerende Etiopiërs ADDIS ABEBA Het eerste konvooi vrachtwagens met voedsel voor de met de honger dood bedreigde bevolking in het noorden van Etiopië heeft zijn doel bereikt. Twaalf vrachtwa gens met 120 ton graan, melk poeder en spijsolie zijn in Kobbo in de provincie Wollo aangeko men, zo heeft John Wiater van de katholieke hulporganisatie CRS gisteren meegedeeld. In de toekomst zal op deze manier elke maand 14.500 ton voedsel naar het noorden van Wollo en Tigray vervoerd worden. Aanslag op ex-lid Chileense junta SANTIAGO Een voormalig lid van de Chileense militaire junta, generaal Gustavo Leigh, is giste ren in zijn makelaarskantoor in Santiago neergeschoten en ernstig gewond in een ziekenhuis opge nomen. De zakelijk partner van Leigh, luchtmachtgeneraal-bui- ten-dienst Enrique Ruiz, werd eveneens neergeschoten. Over zijn toestand is niets bekend. De aanslag is opgeëist door de linkse guerrillabeweging Front Manuel Rodriguez. Leigh was bevelheb ber van de luchtmacht toen het leger onder leiding van' generaal Pinochet in 1973 het bewind van Salvador Allende omverwierp. Ruim 150 indianen vermoord in Peru LIMA Meer dan 150 indianen van de Ashaninkas stam in Peru zijn de afgelopen maand ver moord door de guerillabeweging 'Lichtend Pad'. Dit hebben leden van de stam gisteren bekendge maakt. De massamoord vond plaats in het woongebied van de indianen op 700 kilometer van de hoofdstad Lima. Volgens de indi anen werden de stamleden met geweld weggevoerd naar een concentratiekamp van de gueril labeweging. In de strijd tussen de linkse guerrillastrijders van Lichtend Pad en het Peruaanse leger zijn in tien jaar meer dan 17.000 doden gevallen ICRETEN [OVOCEREND >q !t o!ktSKOU De sfeer juwen is rustig. Be- hol iten uit de hoofdstad lagf nius zeggen, dat het zo'n vaart loopt met extra bescherming van onder Moskou ressorte- 'chr de bedrijven die de ;s gemaakte Litouwers hun eigendom be bouwen. Er zijn wat fi- en in burger aangetre- alsmede enkele civie- jjbewakingsgroepen. Het ude jet-leger laat zich en iirlopig nog niet zien. i de Ik h heeft president Gorbats- 1 bi gisteren weer een paar de- en uitgevaardigd die be- 1 zijn om de Litouwers te houden. Nogmaals wil dat de rechten van.alle bed jet-burgers in de afvallige ^ulejjbiiek beschermd worden, bijeenkomst in Vilnius, n deze week, van anti- /êasitandigheidsburgers trok laffi j JOO 000 mensen, i D' zo'n bescherming. ktri tra- Nijr n Kir zegt Gorbatsjov dat de R-grenzen die langs het luwse grondgebied lopen r de grenstroepen en de araijB bewaakt moeten worden. Litouwers zijn bezig om een stuk of dertig grens- adu en op te richten, daarvoor ien al nieuwe slagbomen hilderd en vrijwilligers eworven, die eigen Li- uniformen zullen krij- (de particuliere confectie- rijfjes in het land hebben er druk mee). Moskou wil zijn eigen vertrouwde fac iswachten handhaven. 'szins provocerend klonk iluri batsjovs besluit, dat ieder- zijn jachtbuks vrijwillig ;t inleveren,- anders komt leger die ophalen. Geweld- a z< beid is nu juist een van de n. I angspunten van de nieuwe is luwse regering op haar pad ikkr onafhankelijkheid. En par lotte zegt Gorbatsjov dat. Jm enlanders die Litouwen reld en bezoeken, daar, net als d, toestemming van Mos voor moeten hebben. Naar luidt, zijn er, met name uit Scandinavische landen, journalisten en politieke visten op eigen initiatief Litouwen getrokken, Vlaafr ze met open armen wer- ontvangen en dat wil Mos- nu afstoppen. tijd ten k t< steeds is het niet duidelijk tus Istland en Letland het Li- alsprse voorbeeld net zo dras gaan volgen. In beide ische staten hebben de ementsverkiezingen van lopen weekeinde geen Kiderde meerderheid voor ifscheiding-gerichte natio- itische volksfronten 'ht, al kan dat nog wel ko- Gro want er moet in beide 3on< en nog in tientallen dis- w< en worden overgekozen ot K en de twee hoogst geëin- e kandidaten. Dat zal over weken gebeuren; zowel erb 'allin als in Riga is }f 1 die onafhankelijkheid k d iblikkelijk zal worden uit- ovei iepen als die tweederde wan st, nodig voor grondwets- nlev iging, is gerealiseerd, iflic SITUATIE IN TIRGU MURES BLIJFT GESPANNEN TIRGU MURES De voorlopige regering van Roemenië heeft gisteren ingestemd met een aantal eisen van de Hongaarse minderheid in een poging het etnische geweld in de stad Tirgu Mures te stop pen. Inwoners van de Transsyl- vaanse stad zeiden echter nieuwe ongeregeldheden te vrezen, omdat de toezeggingen de woede zouden kunnen op wekken van Roemeense natio nalistische heethoofden. Vice- premier Gelu Voican sprak gisteravond met een groep van 1000 etnische Hongaren en be loofde hen aparte scholen voor de Hongaarse minderheid en straatnamen en dagbladen in de Hongaarse taal. In Trans- sylvanië wonen twee miljoen Hongaren. Dinsdag waren bij etnische rellen tussen de twee bevol kingsgroepen zes doden en meer dan 300 gewonden geval len. De Roemeense vice-president Cazimir Ionescu heeft de bloe dige confrontaties in Transsyl- vanie geweten aan een hero pleving van de fascistische IJ zeren Garde, een invloedrijke volksbeweging in de jaren der tig en veertig in Roemenie. De rellen vinden hun oorsprong in de traditionele rivaliteit tus sen Roemenen en etnische Hongaren in Transsylvanie. Onder het regime van Ceau- sescu werden de ongeveer 1,7 miljoen Hongaren in Roeme nië onderdrukt, maar sinds de val van de dictator komen zij op voor hun eigen culturele en politieke rechten. De etnische Hongaren eisen onder meer onderwijs in hun eigen taal en een Hongaarstalig televisies- tion. Ionescu zei dat er pam fletten waren verspreid van de IJzeren Garde met teksten als „het tijdstip is aangebroken". De vice-president zei dat de Garde kennelijk verdeeldheid en chaos wil 'creëeren. Hij zei niet te weten wat het uiteinde lijke doel van de Gardisten is. Onder de gisterochtend uitge roepen staat van beleg in Tir gu Mures patrouilleren politie en leger door de stad. De stra ten zijn bezaaid met een dikke laag glassplinters temidden van uitgebrande bussen en vrachtwagens. Eenheden parachutisten en een twaalftal tanks hielden overdag Roemenen en etni sche Hongaren uiteen. Voor alle openbare gebouwen ston den gepantserde wagens opge steld, terwijl helikopters boven de stad cirkelden. De stad zou geheel door het leger zijn om singeld. De toestand in Tirgu Mures heeft veel weg van een bur geroorlog en dreigt het hele land te destabiliseren, waar schuwde de Hongaars-Roe meense leider Karoly Kiraly voor de Hongaarse radio. In drie districten van Transsylva nie hebben de Hongaren een algemene staking gehouden ter nagedachtenis van de slachtoffers van het geweld. Tienduizenden mensen zijn Etnische Hongaren lopen gewapend met stokken en knuppels door de straten van Tirgu Mures in Roemenië. Bij onlusten tussen de Hongaren en Roemenen werden dinsdag zes mensen gedood en raakten honderden gewond. FOTO: AP daarbij de straat opgegaan. De betrekkingen tussen de twee landen zijn verder ver slechterd na de beschuldiging van Budapest dat in Roemenië een pogrom plaatsvindt tegen fend om dit probleem op te de Hongaren. „We zullen geen lossen", aldus Joszef Antall, de oorlog beginnen, maar we zul- leider van het Hongaarse De len ervoor zorgen dat er inter- mocratische Forum, de groot- nationale druk wordt uitgeoe- ste oppositiepartij. Vrachtvliegtuig neergestort Brandweerlieden staan bij het wrak van een vrachtvliegtuig dat is neerge stort in de buurt van Tegucigalpa in Honduras. De drié beman ningsleden van het toestel, dat opgestegen was in Miami, kwa men bij de ramp om. Nog geen kilometer van de plek verwijderd stortte een half jaar geleden een vliegtuig neer, waarbij 131 do delijke slachtof fers te betreuren waren. FOTO: AP Honduras wil VN bij demobilisatie contra's TEGUCIGALPA Honduras heeft gisteren de Verenigde Naties opgeroepen VN-troepen in te zetten om toezicht te hou den op vreedzame repatriëring van de Nicaraguaanse Contra rebellen. „Vanuit Hondurees gezichts punt moeten de VN zo snel mogelijk troepen inzetten in Nicaragua", aldus de Hondure- se minister Mario Carias van buitenlandse zaken. De VN- troepen zouden de confronta ties tussen de contra's en aan hangers van de sandinistische regering moeten voorkomen. De ongeveer 12.000 contra's die met Amerikaanse hulp acht jaar lang tegen de Sandi nistische regering vochten, hebben een oproep van de on langs gekozen Nicaraguaanse president Violeta Chamorro genegereerd om zich te ont binden. Volgens de Nicaraguaanse re gering zijn dinsdag tien con tra's zijn gedood bij een treffen met het sandinistische leger. Managua zei dat 200 Contra's het leger aanvielen nabij het dorpje Ubu Norte in het noor den. De Sandinisten stelden na de recente verkiezingen een eenzijdig bestand in. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB traadsel van straat magelhaes 791 Thijs van Noort, die van dergelijke wrede strafmaat- -'en niet veel goeds verwacht, geeft op de platvoetwacht de Hermeester opdracht de messentrekker wat water te bren- »En als je kans ziet dat mes een beetje los te maken, zon der dat iemand het merkt, zal ik je dat niet kwalijk nemen", voegt hij er fluisterend aan toe. De kwartiermeester begrijpt zijn opdracht maar al te goed en haast zich die uit te voeren. Maar juist wanneer de man voorzichtig het mes uit de mast probeert te trekken, verschijnt kapitein Harder op de campagne. Woedend keert hij zich tot de kwartiermeester. „Je schijnt behoefte te heb ben om mijn vonnis te corrigeren!" zegt hij. „Dat zul je betreu ren, vriend!" Volkskammer-leden DDR verdacht van Stasi-verleden OOST-BERLIJN Het verleden blijft de DDR achtervolgen. En telkens is het de tot voor kort alomtegenwoordige staats- veiligheidssdienst Stasi die daarbij op de voorgrond staat. Ten minste tien procent van de vierhonderd leden van de nieuwe Volkskammer, het af gelopen zondag gekozen parle ment van de DDR, wordt er van verdacht verplichtingen te hebben gehad aan de Stasi. Zeker na het schandaal van Wolfgang Schnur, de afgetre den voorzitter van de partij Demokratischer Aufbruch, die zichzelf al als ministerpresi dent had aanbevolen, lijkt wantrouwen gerechtvaardigd. Harde feiten liggen nog niet op tafel omdat de honderddui zenden persoonsdossiers over Stasi-medewerkers, in beslag genomen door het Openbaar Ministerie, nog door vrijwel niemand mogen worden inge zien. De onafhankelijke com missie die op grond van een besluit van het inmiddels niet meer bestaande Ronde-Tafel- overleg de antecedenten van de nieuwgekozen parlementa riërs zou onderzoeken is nog niet geformeerd, laat staan geïnstalleerd. SPD misschien in regering OOST-BERLIJN Voor zitter van de Oostduitse sociaal-democraten, Ibra him Böhme, sluit niet uit dat zijn partij toch een coalitieregering zal vor men met de conservatie ven. „Het is denkbaar dat de fractie de aanbeveling van het partijbestuur om in de oppositie te gaan, naast zich neerlegt", zei Böhme gisteren in Oost- Berlijn, waar de 87 SPD- parlementsleden voor het eerst bijeen zijn. De voorzitter van het 'College van Drie' dat erop toeziet dat de ontbinding van de staats veiligheidsdienst inderdaad plaatsvindt, de Oostberlijnse bisschop Forck, heeft nu voor gesteld nog dit weekeinde te beginnen met het anteceden tenonderzoek van de volks vertegenwoordigers. Het on derzoek kan volgens hem af gerond zijn op het moment dat het nieuwe parlement voor het eerst bijeenkomt: volgende week vrijdag. PARIJS Na heftige ru zies, met name op het par tijcongres in Rennes dit weekeinde, hebben de ri valiserende stromingen binnen de Franse socialis tische partij gisteren hun geschillen bijgelegd. Een nieuwe nacht touwtrek ken tussen de diverse clanlei ders en mogelijke presidents kandidaten voor 1995 leverde tenslotte een, voorlopige, wa penstilstand op. Partijleider Pierre Mauroy werd herkozen en de andere socialistische 'tempelbewaarders', verenigd rond onderwijsminister en oud-partijleider Lionel Jospin, kregen vier sleutelposten, in clusief die van Mauroy. De vrienden van de ambitieuze Kamervoorzitter en oud-pre mier Laurent Fabius konden hun gezicht redden met even veel zetels. De 'neutrale' stro ming van premier Rocard kreeg drie posten; de clans van de ministers Chevènement en Poperen elk een. De socialisti sche broederstrijd zal het tot nu toe gunstige imago van de PS een flinke knauw geven. Voor de Fransen zijn de socia listen onderling net zo egoïs tisch gebleken als liberalen en neo-gaullisten. Bij tussentijdse verkiezingen in gemeenten leiden de socialisten de laatste tijd gevoelige verliezen. POSITIE RUSSEN IN BALTISCHE STATEN VILNIUS Als de Est- landers en Letten het voorbeeld van Litouwen volgen en de onafhanke lijkheid uitroepen - het geen in de lijn der ver wachtingen ligt na het succes van de separatisti sche groepen bij de ver kiezingen van afgelopen zondag - krijgen zij het nog veel zwaarder te ver duren dan de Litouwers. De reden hiervoor ligt in de etnische samenstelling van Estland en Letland. In de ja ren van het Sovjetbewind zijn honderdduizenden Russen de republieken binnengestroomd om te werken in de enorme industriecomplexen van Riga, Tallinn en Daugavpils, als plaatsvervangers voor de grote aantallen plaatselijke bewo ners die gedood werden, naar Siberië gedeporteerd werden of naar het Westen wisten te ontkomen. Litouwen, minder ontwikkeld en met een grotere reserve aan arbeidskrachten, heeft deze immigratie in veel min dere mate gekend. Ook heeft katholiek Litouwen een hoger geboortecijfer dan het prote stantse Estland en Letland. Daarbij komt nog dat de Li touwse partijleiders zich met redelijk succes verzet hebben tegen de industrialisatieplan nen van Moskou in de jaren vijftig. Ruim 39 procent van de bevol king van Estland bestaat uit niet-Estlanders, waarvan 31 procent Russisch is. In Letland is zelfs 48 procent van de be volking niet-Lets. Evenals in Litouwen behoren deze min derheden overwegend tot de lagere arbeidersklassen. Bij de grote protestdemonstratie te gen onafhankelijkheid in Vil nius afgelopen zondag - waar aan vooral Russen deelnamen en een kleiner aantal Polen - viel op hoe arm, slecht gekleed en slecht gevoed deze leden van de heersende natie eruit zagen, zelfs in vergelijking met vele Litouwers. Sociale ladder Juist omdat zij onderaan de so ciale ladder staan is in alle drie de Baltische staten een aantal gewone Russen bereid de onafhankelijkheid te steu nen in de hoop dat, zoals een jonge arbeider in de Estlandse stad Narva het formuleerde, „we worden als Finland". De onafhankelijkheidsbewe gingen in Litouwen en Estland hebben weinig begrip getoond voor de Russen - zij worden „illegale immigranten" en „kolonisten" genoemd. Dit is niet echt verrassend, want de autochtone bevolkingen heb ben door de jaren heen ontel bare beledigingen moeten on dergaan en hun nationale identiteit ernstig bedreigd ge zien. Het Volksfront in Letland stelt echter dat de strijd gaat om „volksbestuur, economische voorspoed en sociale recht vaardigheid" voor alle natio naliteiten. Het programma v'an het Volksfront voorziet in de bescherming van diegenen voor wie de economische ver anderingen een nadelige uit werking zouden hebben en be nadrukt dat geen enkele be volkingsgroep Letland zou hoeven te verlaten. Deze benadering van het Volksfront is een triomf van realisme en redelijkheid over de zelden vriendschappelijke persoonlijke gevoelens van de leiders ten opzichte van de Russische gemeenschap. Aan gezien de Russen niet alleen in Riga, maar ook in de andere twee grote steden, Daugavpils en Liepaja, in de meerderheid zijn, is dit realisme ook maar beter. Voor het comunistische bewind was de relatie tussen de Russen en de Letten over het algemeen goed. Nog steeds zijn er veel gemengde huwelij ken. Intellectuelen geboren uit zulke huwelijken stonden bij de verkiezingen van zondag in verscheidene districten kandi daat voor het Volksfront en wonnen zetels in Riga en Lie paja. Dit is een van de redenen - regeringsknoeierij is een an dere - dat het aantal Russen in verhouding tot de Letse be volking niet weerspiegeld word door het aantal gekozen afgevaardigden dat tegen de onafhankelijkheid is. Volksleiders De Sajudisbeweging in Litou wen heeft de minderheden niet zo succesvol aan zich we ten te binden. Daar met name zijn de Russen bang dat ze hun banen en woningen zullen verliezen en gedwongen zullen worden terug te keren naar een verarmde Sovjetunie met weinig kans op werk. De angst voor werkloosheid - die overigens gedeeld wordt door veel Litouwers - en prijsstijgingen geeft een scher pe klank aan de kritiek van de nieuwe generatie Russische volksleiders in Litouwen op de „bourgeois intellectuelen" van de nationale bewegingen die hun „bourgeois republieken" willen herstellen. De economische vooruitzich ten zijn inderdaad huivering wekkend. Een halsbrekende poging wordt nu gedaan om een eigen munt in te voeren, maar omdat er niet genoeg dekking is en het bijzonder moeilijk is de huidige roebel- voorraad in te wisselen onder de ogen van Moskou, vrezen Westerse economen dat deze munt snel met inflatie te kam pen zal krijgen. Er wordt dapper gepraat over de herstructurering van de economie om de Westerse markten te bevoorraden. Ge geven de goedkope arbeids kracht - en het grote aantal mensen met een technologi sche opleiding - zijn de voor uitzichten op lange termijn hoopgevend. Maar die her structurering van de Litouwse economie, die nu voor 95 pro cent van de Sovjetunie afhan kelijk is, zal een enorm karwei worden. Als de drie Baltische staten zich snel van de Sovjetunie losmaken kan alleen hulp uit het Westen hen redden van een erg pijnlijke economische verandering en de daaruit voortvloeiende etnische con flicten. Deze hulp hoeft niet omvangrijk te zijn, per slot van rekening gaat het hier om een totale bevolking van 8 miljoen. De Westerse landen worden dan echter voor de bij zonder moeilijke vraag gesteld of zij de republieken die zich van de Sovjetunie afscheiden willen versterken en zo een deel van de morele verant woordelijkheid op zich willen nemen voor de conflicten die daarvan het gevolg kunnen zijn. ANATOL LIEVEN (c) The Times, Londen Russische demonstranten in Vilnius. Zij hielden een pro-Moskou betoging en stelden via dit bord dat het vioolspel van president Landsbergis disharmoniëert met de Sovjet-muziek. FOTO: AP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5