Goed schaker met een sterk geheugen 45: Ccidóc Qowumt Litouwen tart Moskou met een eigen grenswacht Perestrojka in de mode MARCA-CLUBLEDEN-10% KOLBERT 46-56 KOLBERT 46-56 KOLBERT 46-56 KOSTUUM 48-56 KOSTUUM 46-54 OVERHEMD 37-44 STROPDASSENi PANTALON 46-56 PANTALON 48-56 BUITENLAND WOENSDAG 21 MAART 1990 PAGINA „Groot-Brittannie niet beleefd genoeg" PARIJS Het leven van de journalist Far- zad Bazoft zou mogelijk zijn gespaard als Groot-Brittannie Irak op een beleefdere ma nier om clementie had gevraagd, aldus de Iraakse ambassadeur in Frankrijk, Abdul Razzak El-Hashimi. „Als je om clementie vraagt, dan zeg je „alstublieft", maar in plaats daarvan heeft Groot-Brittannie zich bediend van dreigementen, chantage en het uitoefe nen van druk", aldus de ambassadeur. Vol gens hem heeft de Iraakse president Saddam Hussein zich in het verleden in vergelijkbare gevallen wel clement getoond. Bazoft, die was verbonden aan het Britse weekblad The Ob server, werd afgelopen donderdag in Irak ge ëxecuteerd nadat hij was veroordeeld wegens spionage. (vervolg van de voorpagina) MOSKOU De Baltische republiek Litou wen, die zich wil afscheiden van de Sovjet unie, heeft gisteren plannen ontvouwd voor de vorming van een eigen grenswacht, on danks het feit dat Moskou met klem heeft gewaarschuwd geen eigen diensten in het leven te roepen ter vervanging van de door de centrale regering van de Sovjetunie ge leide instellingen. De Litouwse autoriteiten hebben sinds drie dagen vrijwilligers geworven voor de vor ming van wat door hen wordt omschreven als „eenheden voor regionale zelfverdedi ging". Premier Kazimera Prunskiene ver klaarde dinsdag dat Litouwen binnen tien dagen 37 grensposten hoopt te installeren aan zowel de grens met de Sovjetunie, waar nu de Sovjet-politie de douanefaciliteiten beheert, als aan de grens met Polen, waar het grensverkeer wordt gecontroleerd door personeel van de KGB. Sovjetminister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze, op bezoek in Nami bia, herhaalde daar tegenover VS-ambtge- noot James Baker dat Moskou geen geweld zal gebruiken om onafhankelijkheidsbewe gingen in de Baltische republieken te on derdrukken. VS-president George Bush zei blij te zijn dat Sovjetleider Gorbatsjov blijft streven naar „vreedzame veranderingen" in Litou wen ondanks zijn meningsverschil met Vil nius. De president wees erop dat Moskou vreed zame veranderingen in Oost-Europa heeft ondersteund. „Dat is ook essentieel in het geval van Litouwen, dat is wat iedereen wil, democratie en vrijheid zelfbeschik kingsrecht en ook een vreedzame ontwik keling". De Amerikaanse regering sprak eerder de hoop uit dat de Sovjetunie en Li touwen er in zouden slagen hun menings verschillen uit de weg te ruimen. Witte- Huiswoordvoerder Marlin Fitzwater riep de regering in Moskou op „de wil van de Litouwse burgers te respecteren". „Was hington erkent de Baltische republiek niet als onafhankelijke staat, maar wij houden de situatie nauwlettend in de gaten....wij hebben ons standpunt al kenbaar ge maakt". De Nederlandse regering volgt de ontwik kelingen in Litouwen na de uitroeping van de onafhankelijkheid niet zonder zorg, maar vertrouwt erop dat de politieke pro blemen ,via een dialoog tussen Moskou en Litouwen zijn op te lossen. Volgens het mi nisterie van buitenlandse zaken is een Ne derlandse erkenning van een onafhankelijk Litouwen op dit moment niet aan de orde. Het ministerie vindt het tevens voorbarig in navolging van Canada de Sovjet-ambas sadeur te ontbieden nadat militaire Sovjet vliegtuigen zondag niet-aangekondigde vluchten uitvoerden boven de Litouwse hoofdstad Vilnius. Moskou zei dat het om normale oefenvluchten ging en weersprak suggesties dat het ging om militair machts vertoon om Litouwen weer in het gareel te krijgen. Gaddafi wil boyco Bondsrepubliek ROME De Libische le Gaddafi heeft de islamil wereld opgeroepen een e mische boycot in te stellenjd- gen de Bondsrepubliek, contacten met de VS en Brittannie, landen die de plomatieke betrekkingen Libië hebben verbroken, nen te worden gemeden, Gaddafi in een rede in Tri) Aangenomen wordt dat oproep verband houdt me recente brand in de omstrei, gifwapenfabriek in Ri waarvoor Libië de VS, Bondsrepubliek en Israel antwoordelijk acht. oorjc lanta 100 i LITOUWSE LEIDER LANDSBERGIS VILNIUS t)e strijd van Litouwen voor onafhan kelijkheid wordt aange voerd door een vriendelij ke, pretentieloze musico loog, professor Vytautas Landsbergis. Kan de lei der van de nationale be weging nu de angst voor een Sovjet-interventie groeit zijn tot dusver be toonde koelbloedigheid bewaren? Het lijdt geen twijfel dat pro fessor Landsbergis' bedaarde persoonlijke stijl en zijn grote diplomatieke talenten bijge dragen hebben tot zijn leider schap van Sajudis, de Litouwse nationale beweging. De over koepelende organisatie omvat de meest uiteenlopende poli tieke stromingen - hoewel zij op dit moment vereend zijn in de strijd voor onafhankelijk heid. Ook heeft Sajudis men sen die, tenminste oppervlak kig bezien, krachtigere per soonlijkheden zijn en meer po litieke vaardigheden hebben dan Landsbergis. Toen Landsbergis in 1988 lei der werd van Sajudis, was dit een voornamelijk symbolische functie. Niemand kon toen vermoeden dat binnen twee jaar Landsbergis president zou zijn en de vergadering van de Opperste Sovjet zou voorzitten die - in theorie - de onafhan kelijkheid van Litouwen zou herstellen. Nu die onafhankelijkheid be reikt, krijgen sommige Litou wers echter last van „koudwa tervrees". Landsbergis' leider schap zal dan ook in de ko mende weken zwaar op de proef worden gesteld. Aristocratie Niet alleen zijn talent, maar ook zijn naam heeft Landsber gis aan het leiderschap gehol pen. De naam Landsbergis is in Litouwen vrijwel synoniem voor aristocratie. Naar de fa milieoverlevering was de stamvader van het geslacht een heer uit Duits Saxen die dienst nam in het leger van het Russische Keizerrijk onder Katharina de Grote. Hij werd beloond met een landgoed in de buurt van de Litouwse stad Paneziris. Dat professor Landsbergis niet van Litouwse afkomst is, is iets dat de Sajudisleiders nu liever zouden willen verbloe men. Dat de familie besloot in plaats van de Duitse de Li touwse nationaliteit aan te ne men is echter een groot com pliment voor de natie: er wa ren minstens twee andere mo gelijkheden. Die twee mogelijkheden wor den gesymboliseerd door de twee kerken aan de Gedymin- laan in Vilnius, waar Lands bergis' kantoor zich bevindt. Aan de ene kant, tegenover het kantoor van Sajudis, staat de rooms-katholieke kathe draal, die in de negentiende eeuw in een neo-classicistische stijl is herbouwd door de Po len. Aan de andere kant, aan de overzijde van de rivier, staat de Orthodoxe kerk, die in de negentiende eeuw is ge bouwd door de Russische heer sers van Litouwen als een symbool van hun gezag. De groei van de Poolse domi nantie over Litouwen was in veel opzichten paradoxaal, want toen de twee staten in de middeleeuwen een unie vorm den, was Litouwen - nog maar net bekeerd van het hei dendom - veel groter dan Po len. Het Litouwse grondgebied strekte zich uit van de Balti sche tot de Zwarte zee en om vatte grote gebieden van de Oekraine en Witrusland. Meer extreme nationalisten kijken nog steeds met weemoed naar deze oude, „echte" grejizen van Litouwen. Landclaims en verzoeken aan de nieuwe regering om het op te nemen voor de „rechten" van Litouwers die buiten de huidige grenzen wonen, wor den door Landsbergis niet aangemoedigd. De Litouwse identiteit lijkt verwaterd te zijn door de ver overing van grote Slavische gebieden. In de middeleeuwen werden veel officiële Litouwse documenten in Slavisch dia lect opgesteld. Het Litouws, een van de oudste Indo-Euro- pese talen en nauw verwant aan het Sanskriet, was de taal van de boeren. De boeren benadrukten hun nationaliteit ook door middel van hun godsdienst. De Litou wers zijn rooms-katholiek, in tegenstelling tot de Duitse pro testanten in het noordwesten en de Russisch orthodoxen in het oosten. „Litouwer worden" in de ne gentiende eeuw was meer dan een paspoort kiezen (die wa ren er ook niet). Voor de ont wikkelde bourgeoisie beteken de dit het opbouwen van de natie waartoe men wilde beho ren. In deze zin kunnen men sen als Landsbergis' voorvade ren de „vaderen van hun land" genoemd worden. Dit geldt vooral voor Lansber- gis' grootvader van moeders zijde, Jonas Jablonskis, die door de eerste moderne Li touwse grammatica te schrij ven bijdroeg tot een modern „ontwikkeld" Litouws. Een van de redenen waarom Li touwse intellectuelen Lands bergis als leider accepteren is dat hij „zo'n zuiver Litouws spreekt". Landsbergis'grootvader van vaderszijde maakte deel uit van de eerste generatie van schrijvers in deze taal, en werd verbannen naar de Rus sische provincie Tambov we gens zijn verzet tegen het tsa ristische bewind. Landsbergis' vader vocht in de Eerste Wereldoorlog voor een onafhankelijk Litouwen. Ook in de Tweede Wereldoorlog streed hij voor de onafhanke lijkheid van het in 1940 door de Sovjetunie geannexeerde Litouwen. In 1944 vluchtte hij voor de naderende Sovjettrepen naar Oorstenrijk. Enkele jaren later keerde hij naar Litouwen te rug. Hij leeft nog steeds en werd tijdens de onafhankelijk heidsdebatten „de patriarch van de nationale wedergeboor te" genoemd. Tijdens de Sovjetbezetting heeft Stalin de Litouwers nooit enige clementie betoond. Een op de vier Litouwers is tijdens zijn bewind „verdwe nen". Lokale etnische bewe gingen kregen slechts zijn toe stemming omdat zij een mid del waren om meer substantië le bedreigingen voor de Sov jetmacht te verdelen. Toen Stalin de drie Baltische republieken inpikte als deel van zijn buit van het Molotov- Von Ribbentrop pact, was hij meer geïnteresseerd in het breken van Polen dan in de onbeduidende etnische identi teit van de Balten. Toen Vytautas senior vluchtte voor het Rode Leger, nam ju nior zijn oorspronkelijke Duit se naam weer aan. Zijn vader had die ooit gewijzigd in de Litouwse naam Zemkalnis. Gezien zijn ballingschap en politiek was het voor de fami lie thuis verstandiger een an dere naam te dragen. Professor Landsbergis en zijn moeder werden onder het Sovjetbewind beschermd om dat zijn moeder tijdens .de Duitse bezetting joden en com munisten had helpen ontsnap pen, zodat Landsbergis zelf nooit aan vervolging blootge staan heeft. Zijn uiteindelijke beroepskeu ze werd sterk beïnvloed door de trotse nationale traditie van zijn familie. Hij werd musico loog. Volgens zijn vrouw Gra- zina was zijn besluit musicolo gie te gaan studeren „deel van het algemene doel in zijn le ven het bewustzijn van de mensen op een positieve ma nier te vormen". Radicalisme Het object van Landsbergis' muziekstudie was de compo nist Mikolujas Ciurlionis (ge storven in 1911), een van de leidende figuren gedurende Litouwens „eerste nationale wedergeboorte". Ciurlionis kreeg wegens zijn religieuze mystiek en nationalisme van de Sovjetautoriteiten in Litou wen het stempel opgedrukt van „decadent en irrelevant". Landsbergis' studie over hem was dus in zekere zin een poli tieke daad. geloven dat Landsbergis achter zijn be- ruggetrokken een dissident voor Gorbatsjov aan de macht kwam. Hij was een van de oprichters van Sa judis in 1988 en werd als voor zitter van het bestuur gekozen voor de schrijver Vytautas Petkavicius en communistisch partijlid en jurist Romualdas Ozalas. Petkavicius raakte uit de race door zijn excessieve ra dicalisme en zijn te duidelijke ambitie de beweging te leiden. Landsbergis werd binnen Sa judis echter gezien als een compromis. Veel Litouwers geloven dat Landsbergis achter zijn be scheiden en teruggetrokken voorkomen zowel erg ambi tieus als erg slim is. Dit gevoel heeft ertoe bijgedragen dat het verzet tegen Landsbergis in de week na de onafhankelijk heidsverklaring gegroeid is. Nerveus geworden door de snelheid van de veranderin gen hebben veel Litouwers steunbetuigingen gezonden aan Landsbergis rivaal voor het presidentschap, voormalig president en leider van de communistische partij Algirdas Brazauskas. Deze laatste heeft zijn image geen goed gedaan door schijn baar zijn eigen positie te wil len verbeteren door persoon lijk met Gorbatsjov te onder handelen. Liever dan beschul digd te worden van het verde len van de natie op een kritiek moment, heeft hij er nu in toe gestemd als vice-premier bij de ontwikkelingen betrokken te zijn. Velen denken echter dat een man van zijn formaat en ervaring het de Sajudisre- gering erg moeilijk kan ma ken. Landsbergis lijkt niet de man die een dergelijke rege ring bijeen kan houden. Een van Landsbergis' Sajudis- collega's geeft echter een an der beeld. Hij vertelt hoe Landsbergis, rustig voet bij stuk houdend tegenover een ziedende minister van defensie van de Sovjetunie, deze uitein delijk dwong op zijn voor waarden te onderhandelen. Lawaai Mevrouw Landsbergis zeg over het karakter van haar man: „Vyautas denkt op een strategische manier. Hij is een erg goede schaker met een erg goed geheugen, en kan zich zelf afsluiten van lawaai en druk van buitenaf. Hij maakt nu gebruik van eigenschappen die hij eerst alleen maar voor abstracte zaken gebruikte". Zij beschrijft de oorspronkelij ke leidere van Sajudis als „een initiatiefgroep van de Acade mie van Wetenschappen, be staande uit mensen die bezig zijn op het gebied van de Li touwse kunst, literatuur en wetenschappen en de bescher ming van het milieu". Het meest treffende van de meeste nieuwe nationale be wegingen, en zeker ook van Sajudis, is dat ze eigenlijk be staan uit de oude, uit de bour geoisie afkomstige intellectue le leiders van hun land, die enigszins gehavend uit de af gelopen decennia gekomen zijn maar nog steeds meetel len. Ze waren sterker dan het communisme. Er zijn duidelijke parallellen te trekken tussen de familiege schiedenis van Landsbergis en die van president Havel van Tsjechoslovakije. Havel heeft echter een veel hardere leer school doorgemaakt - de ge vangenis. Ook geniet Havel een onbetwistbaar prestige in zijn eigen land. Ondanks zijn afkomst, zijn talent en het suc ces van zijn beweging tot dus ver, is dat iets wat Landsbergis nog niet bereikt heeft - en hij heeft daar nog maar erg wei- nig tijd voor. ANATOL LIEVEN (c) The Times, Londen Ook in lengte-en/of breedtematen! B PANTALON 44-54| Leiden: Hooigracht 89 ;eh[t M De presentatie van de herfst- en wintercreaties van Emai Ungaro in Parijs werd gisteren door de kenners gekenscl als de beste in jaren. De ontwerper brengt oost en west t en maakt er met zijn Parijse inzicht een aantrekkelijk, geheel van zoals alleen een meester dat kan. Onder meer werden lange fluwelen rokken met bloem tief getoond waarboven glimmende, goudkleurige bh met rijkelijk doorgestikte fluwelen jasjes werden gedn De 'perestrojka' werd ingebracht door hoofddeksels vai Russische leger. FOTO! Vaa 15. 1.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8