Thuiszorg is fijn, maar niet goedkoop" Kok: geen extra bezuinigingen aagse politie vrijuit j aanslagen ambassade o-overleg NS opgeschort 30.000 nieuwe maar onofficiële woorden JENLAND CeidócSouAcuit WOENSDAG 21 MAART 1990 PAGINA 3 VAN DER STEUR VAN ZIEKENFONDSRAAD: CL VEEN „Tot is niet gebleken dat rg goedkoper is rg in de gevestigde Niettemin zijn nenten met thuis- moeite waard, ïensen worden lie- %s verpleegd dan in ^kenhuis of in een •ghuis", aldus J.B. r Steur, beleidsme- [er van de nationa- ;enfondsraad. cenfondsraad is van naf 1 mei dit jaar in land intensieve 'thuis- te voeren. Dit gebeurt a lging van experimen tje regio's Amsterdam, en, West-Brabant en Pjïh Vlaanderen, die >1 zijn verlopen. Het ministerie van WVC heeft 40 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het plan: 18 mil joen voor continuering van het werk in de proefregio's en 22 miljoen voor de rest van het land. Het geld komt in eerste aanleg terecht bij de zieken fondsen. Die kunnen het ver volgens beschikbaar stellen voor professionele hulp door kruiswerk, gezinszorg of parti culiere organisaties en voor eventuele onkosten van vrij willigers en familieleden. Van der Steur: „Er zal per pa tiënt een 'zorgplan' moeten komen, waaruit conclusies worden getrokken voor beno digde hulp. Als iemand 15 tot 20 uur hulp nodig heeft per dag en je weet dat het kruis werk normaal gesproken maar één tot anderhalf uur beschik baar heeft, dan moet er aan vullende zorg komen. Dan zou geregeld kunnen worden via pools van verpleegkundigen of via medische uitzendbureaus. Ook particuliere bureaus kun nen eventueeel extra hulp le veren. We stellen daarbij wel de eis dat de continuïteit en kwaliteit van de zorg gewaar borgd moet zijn". Drie maanden Thuiszorg is bedoeld voor zie kenhuis-patiënten die na een ingreep thuis mogen genezen, voor terminale patiënten die thuis willen sterven of voor mensen die wachten op opna me in een verpleegtehuis. De zorg mag vooralsnog een ter mijn van drie maanden niet overschrijden. „Die termijn van drie maanden hebben we afgegrendeld, omdat anders de financiële gevolgen niet zijn te overzien", zegt Van der Steur. Hij kan zich echter voorstellen dat thuiszorg in de toekomst ook mogelijk moet worden voor chronisch zieken en chronisch gehandicapten. Een voorwaarde voor hulp in huis is dat er een zekere „mantelzorg" aanwezig is. Dat wil zeggen: hulp van familiele den of vrijwilligers. Professio nele hulp wordt gezien als een aanvulling. Wat de kosten van thuiszorg betreft heeft de raad van zie kenfondsen bepaald dat ver zorging binnen een regio niet meer dan gemiddeld ƒ200 per dag mag kosten. Per patiënt mag niet meer worden uitge geven dan ƒ350 per dag. Als een behandeling meer kost is een patiënt aangewezen op een gevestigd instituut. „We moeten voorkomen dat een woning een klein ziekenhuis wordt", aldus Van der Steur. Overigens is tot nu toe niet ge bleken dat thuisverpleging kan leiden tot een bezuiniging in de gezondheidszorg. „Bij de experimenten in de vier re gio's hebben we 55.000 ver- pleegdagen geteld en die heb ben vooralsnog niet geleid tot minder kosten. Weliswaar ble ven er heel direct bedden over in ziekenhuizen en verpleeg huizen, maar die werden opge vuld met mensen die op de wachtlijst stonden". Welzijn Volgens de beleidsmedewer ker van de Ziekenfondsraad levert thuiszorg vooral 'wel zijn' op voor de betrokken pa tiënten. „Ze beantwoordt aan hun behoefte thuis te zijn, in plaats van in een clean zieken huis. Doordat ze in hun eigen omgeving zijn ervaren ze vaak meer kwaliteit. Het kan ook zijn dat ze in een ziekenhuis meer zorg krijgen dan nodig is. Thuis kun je misschien toch nog wat doen, met een beetje hulp van de familie". Hij benadrukt dat een goede zorg vereist dat gezinszorg, kruiswerk en huisartsen de geboden hulp op elkaar af stemmen. „In de proefregio's is dat gebeurd, met positief re sultaat. Gelukkig werken ge zinsverzorging en kruiswerk nationaal al samen. Ook op re gionaal niveau wordt gewerkt aan fusies". Thuisverpleging heeft in de visie van de Ziekenfondsraad behalve met direct persoonlij ke welzijn te maken met het creëren van een 'keuzemoge lijkheid' - naar het ziekenhuis gaan of thuisblijven - en met het leveren van 'zorg op maat'. Van der Steur: „Er was altijd kritiek op ziekenfondsen dat ze te weinig flexibel waren. Als iemand zei: geef maar geld, we verzorgen een fami lielid wel thuis, dan kon dat niet. Het systeem was zo dat uitgebalanceerde zorg alleen in instellingen kon worden ge geven". Hij voegt er aan toe: „Zorg in huis zal in de toe komst steeds belangrijker wor den, maar dat betekent niet dat iedereen het wil. Je hebt mensen die zeggen: laat mij maar naar een ziekenhuis gaan, ik wil die sores thuis niet". Buitenlandredactrice Joos Persoon overleden LEIDEN/DEN HAAG Na een ziekbed van bijna een jaar is afgelopen nacht in het Academisch Ziekenhuis Lei den op 28-jarige leeftijd Joos Persoon overleden,-redactri ce van deze krant. Joos Persoon trad na haar opleiding aan de School voor de Journalistiek in 1982 bij onze krant in dienst. Tot halverwege de jaren tachtig was zij werkzaam op de re gio-redactie, daarna op de redactie buitenland, waar ze zich ontwikkelde tot een specialiste op het gebied van de Derde-Wereldproblema tiek. Eind 1988 begin 1989 maakte Joos Persoon in haar eentje een maandenlange, avon tuurlijke reis door de bin nenlanden van Afrika, een opmerkelijke onderneming. Uit Afrika' stuurde ze de krant tal van indringende reportages die de zaterdag- bijlage Finale kleurrijk sier den. Al snel na haar terug komst op de redactie open baarde zich een, naar uitein delijk bleek, fatale bind weefselziekte. De familie en onze redactie blijven in ver slagenheid achter. .V «u HT Er is nog geen zicht op joord in het cao-overleg tus- Nederlandse Spoorwegen en /oersbonden CNV en FNV. irond werden de besprekingen ort. Vandaag zou de NS de laten weten of het bedrijf i beter bod komt. De bonden jan bekijken of dat bod aan- if geeft verder te onderhande- i niet, dan dreigen er acties. De dt een totale loonsverhoging procent in twee jaar, waarvan cent als eenmalige uitkering. ekent voor 1990 een verho- 1,25 procent structureel en llicent eenmalig. De vakorgani- e sen vier procent meer loon in een cao van vijftien maanden. Drie kwart daarvan moet gaan naar een loonsverhoging per 1 januari van dit jaar. Ook zou de NS het invaliditeit spensioen niet willen verbeteren en niets willen doen aan meer compen satie in vrije tijd voor onregelmatige diensten. De 2350 hoofdconducteurs eisen snel maatregelen van de NS om de agressie in de treinen in te dam men. De conducteurs willen dat er op alle beruchte lijnen (vooral in het westen van het land) een tweede con ducteur wordt geplaatst. Daarnaast willen ze onder meer terugdringing van de kaartverkoop in de trein, meer ondersteuning van de spoor wegpolitie en een betere bereikbaar heid middels portofoons. Vrouw in rolstoel verkracht HULSBERG Een invalide vrouw, die in haar rolstoel op weg was naar haar woning in Hulsberg is gisteravond op brute wijze door twee mannen -ver kracht. Voglens de politie is het voorval dermate ernstig dat de Maastrichtse offi cier van justitie sterk overweegt het re gionale recherche bijstandsteam met het onderzoek te belasten. De dertigjarige vrouw, die bij haar moeder op bezoek was geweest en zich met haar rolstoel naar haar eigen woning begaf, werd ge volgd door twee mannen in een busje. In een onbebouwde omgeving reden zij de rolstoel klem. De invalide vrouw sloeg om en werd door de twee mannen in het busje gesleurd. Na de verkrachting zag het slachtoffer kans kruipend haar rol stoel te bereiken. Toevallige voorbijgan gers brachten de vrouw naar de politie. De daders zijn in het busje ontkomen. Politiepetten voor Roemenië DEN HAAG Een ludieke actie met een ironisch tintje: B. Koers, wachtmees ter eerste klas van de Apeldoornse rijks politie, biedt vier originele politiepetten van Oosteuropese origine aan. Koers reed begin dit jaar mee in een hulpkon vooi naar Roemenië. Tijdens zijn reis door Hongarije en Roemenië wist hij voor een habbekrats de hand te leggen op twee Hongaarse politiepetten, een pet van een Roemeense verkeersagent en - na het drinken van 'een' glaasje cog nac - zelfs een pet van een Roemeense politieofficier. Koers biedt de petten mo menteel in verscheidene Nederlandse po litievakbladen aan. Hïj hoopt dat de pet ten - symbool van communistische on derdrukking - als verzamelobject een flink bedrag zullen opbrengen. Met het geld van de openbare verkoop wil Koers ;de Roemeense bevolking steunen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks te verwachten zware te genvallers zijn geen extra bezuinigingen nodig. Dat zei minister Kok (finan ciën) gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de rijksbegroting over dit jaar. Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht voor 1991 te genvallers ter waarde van drie miljard gulden. Daardoor zou het financieringstekort veel hoger uitkomen dan de bedoe ling is. Door de hoge rente en de verminderde belastingin komsten krijgt de staatskas forse klappen. Daarnaast is het kabinet meer geld kwijt omdat de uitkeringen en ambtena rensalarissen hoger worden dan verwacht. Gezien de sombere vooruit zichten maakten alle senaats fracties zich ernstige zorgen over de financiële huishouding van de rijksoverheid in het al gemeen en de hoogte van de staatsschuld in het bijzonder. De PvdA-fractie wilde zelfs dat Kok meer bevoegdheden krijgt binnen het kabinet om zo de uitgaven in de hand te kunnen "houden. Maar dat ging Kok te ver. „We kunnen op een verstandige manier beleid ontwikkelen zonder dat de fi nanciële randvoorwaarden op zij moeten worden gezet", al dus Kok. „We moeten zuinig en doelmatig met het geld om gaan. Ik zie het als mijn per- sonlijke opdracht om de uitga vendiscipline in de hand te houden". Het kabinet houdt vast aan zijn streven het financierings tekort in 1994 terug te hebben gebracht tot 3,25 procent van het nationaal inkomen. Ook de verlaging van de staatsschuld blijft voor het kabinet een zaak van hoge prioriteit, aldus Kok. Hij gaf hierin CDA-sena- tor Boorsma gelijk. Hoogleraar wil meer privacy in ziekenzaal AMSTERDAM Het meubi lair in ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen is voorna melijk ontwikkeld vanuit het handelen van artsen en ver pleegsters. Een voorbeeld is het bed waarvan het verstel bare mechaniek gemakkelij ker door de verpleegkundige dan door cje patiënt zelf te hanteren is. Prof. ir. A.J.H. Haak, hoogleraar ontwerpen en inrichting van gebouwen in Delft, kwam vanmiddag met dit voorbeeld op een congres .van de Stichting Sympoz in Amsterdam over privacy in de gezondheidszorg. Zelf sugge reerde hij de al tientallen jaren gangbare nachtkastjes op zie kenzalen te vervangen door andere kasten. Op het ogen blik kunnen om een bed wel gordijnen worden dichtgetrok ken, maar een gesprek met de dokter is voor alle andere pa tiënten woordelijk te volgen. En als de patiënt uit een be hoefte aan privacy de gordij nen ook tussen de visites door sluit, voelen de overige patiën ten zich duidelijk buitengeslo ten. Haak denkt aan hangende, scharnierende kasten aan weerszijden van het bed, „een soort boekenkasten met ach terwanden". Op de planken kunnen allerlei spullen wor den neergezet en een deel er van kan met deurtjes worden afgesloten. De patiënten kun nen de kasten zelf naar zich toe draaien. De normale stand zou de „privacy-stand" moeten zijn, zei Haak. „De patiënt kan dan zelf beslissen deze visuele privacy op te heffen om te voorkomen dat de groep hem als a-sociaal beschouwt". KLM verhoogt schadevergoeding bij overboeking AMSTERDAM De KLM gaat per 1 mei een hogere schadevergoeding geven aan passagiers die de dupe zijn van overboeking. De passagiers krijgen niet alleen meer geld, ook wordt een systeem inge voerd waarbij vrijwilligers ge vraagd wordt hun plaats af te staan aan passagiers met meer haast. Overboeking van vluch ten vindt in de regel plaats voor zo'n tien procent. De nieuwe regeling geldt, in te genstelling tot de huidige, voor passagiers over de hele wereld, behalve in de Verenigde Sta ten en Canada. Double-breasted kostuums van wolmenging In uni en subtiele streepdessins 325,- Uniek pretpark in Nijmegen NIJMEGEN Als de finan ciering ter grootte van tien miljoen gulden rond komt ver schijnt er op de Nijmeegse Waalkade een uniek pretpark: Noviomagie. In de middel eeuwse Stratemakerstoren wordt dan middels computera nimaties en hologrammen een rondreis door het Nijmeegse verleden uitgebeeld. Dat idee is ontwikkeld door het bureau Archeoplan uit Leiden en het Nijmeegse architectenbureau Kraaijvanger. I Per jaar licht twee van de studenten het ie van onderwijs voor joen gulden op. Minis- sch Ballin van justitie iteren in een rede voor iritudenten van de Rijks- teit Leiden bekendge- iat deze groep de aan- mulieren voor een stu- willens en wetens on- vult. De bewindsman de resultaten bekend onderzoek in Zwolle Jtuderende kamerbewo- ar het misbruik van de 'jkiefinanciering. Het on- is verricht in samen- tussen gemeente en ^inspectie. Studenten [op te geven dat zij op zitten, terwijl zij nog men of een studiebeurs ;n terwijl zij al zijn g |et studeren, aldus de Hij voegde er aan toe jloor de studenten inge- ïgevens tot nu toe niet gecontroleerd. Samen collega Ritzen van on- beziet hij nu de moge- n om de wet te verbe- )verigens blijken veel m moeilijkheden te met hun administratie. 1.000 studenten krijgen land geen studietoelage e niet voor de gestelde !s( 'an 7 maart hebben be- .jodat ze staan ingeschre- een erkende oriderwijs- g. De betrokken stu krijgen een maand de >ewijs alsnog te leveren. hee dat niet, dan zal het studiefinanciering met van 15 april geheel ingetrokken. De te staalde gelden moeten irden terugbetaald. De envakbond LSVB heeft gereageerd vanwege het waarmee de minister derwijs administratieve [afwentelt op studenten. Onderzoek medicijnen dreigt in verval te raken richt mede op aandringen van de VVD-fractie. De bomexplo sie bij de ambtswoning van de Spaanse ambassadeur aan het Haagse Lange Voorhout van 6 december veroorzaakte de no dige bevreemding, daar de ambtswoning in de ogen van politiek en diplomatiek Den Haag werd geacht zwaar te worden bewaakt na de aansla gen op andere Spaanse verte genwoordigingen in de Hof stad sinds 24 oktober. De aanslag werd evenwel uit gevoerd met een raketafwer- pinstallatie, die was verborgen op het dak van een auto in een tas die met plastic was afge dekt. Er gold ter plaatse geen parkeerverbod. „Het gegeven dat de afwerpinstallatie onop vallend was geplaatst op een autodak en het feit dat het af vuren van raketten op afstand een in Nederland niet vaak voorkomende werkwijze is", hebben beide bewindslieden tot de conclusie gebracht dat de door de Haagse politie ge troffen maatregelen „voldoen de en verantwoord" waren. VOORBURG Minister Ritzen van onderwijs en zijn Vlaamse collega Coens hebben gisteren niet het eerste exemplaar van een „nieuwe", uitgebreide Woordenlijst van de Nederlandse Taal (het bekende „Groene Boekje") in ontvangst genomen. De uit breiding van de Woordenlijst is een eigen initiatief van uitgever SDU die van mening is dat de uit 1947 stammende woordenlijst hard aan uitbreiding en vernieuwing toe is. In de uitgebreide lijst zijn 30.000 woorden meer opgenomen. Ze zijn verzameld door dr. P. van Sterkenburg, directeur van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie die een databank met miljoenen Ne derlandse woorden beheert. De nieuwe woorden zijn herken baar aan een ruitje. Ritzen wilde het boekje niet in ontvangst nemen omdat de discussie over de gewenste spelling nog volop in beweging is. Binnenkort zal een commissie zich gaan buigen over een officiële modernisering van de spelling. procent van de einten fraudeert Prinsen dopen Boeings Met een vlot gebaar doopt prins Constantijn op Schiphol de naam hem genoemde Boeing 767 van Martinair. Zijn broer Johan Friso, achter hem, had even eerder een fles champagne uitgego ten over de Prins Johan Friso, eveneens een Boeing van Martin air. Twee Boeings 747 van de maatschappij droegen al de namen van hun vader en hun oudste broer. De nieuwe toestellen gaan dienst doen op de transatlantische route en routes naar het Mid- dellandse-Zeegebied. FOTO: CORNÉ SPARIDAENS AMSTERDAM Tweedui zend verontruste wetenschap pelijk medewerkers in het ge neesmiddelonderzoek hebben zich gisteren in een brief tot de Tweede Kamer gewend voor verbetering van hun werk en meer steun van de overheid. Als de huidige situa tie niet verandert, verdwijnt veel van dit voor de economie belangrijk, hoogwaardig on derzoek naar andere Europese landen, zo beweren zij. Vol gens de Groningse hoogleraar dr. D. Meijer is 10 a 15 miljoen (ADVERTENTIE) gulden per jaar voldoende voor de vernieuwing en mo dernisering van onderzoekap- paratuur. Daarnaast zal de overheid nog eenzelfde bedrag moeten uittrekken voor de verbetering en v erbreding van het top-onderzoek. HAAG De Haagse treft geen enkele _4 bij de aanslagen 'orig jaar op de resi- Y van de Spaanse fcsadeur en andere se vertegenwoordi- i in Den Haag. listers Hirsch Ballin van en Dales van binnen zaken meldden dit gis- de Tweede Kamer onderzoek dat is ver-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3