ieidae Sou/temt PvdA: vierde parkeergarage is niet nodig STEM LOKAAL Aanval op plan van D66 voor bezuinigingen gemeente scordpoging inzenborden Eetsmakeliik STAD OMGEVING/RTV uwe tingen melkvet vuil- branding Nog geen geld voor personeelsuitbreiding bij Leidse cultuursector STEM MORGEN 00 PvdA Lijst 1: vdA Als Leiden u lief is J Postcode/Plaats: I Telefoon: Ccidóc SouAO/nt DINSDAG 20 MAART 1990 PAGINA 9 •l *1 Het RIVM houdt neuwe melkvetmetin- |e Leidse vuilverbran- t naar aanleiding van taten van de nieuwe n van TNO. Dat wethouder M. van der isteravond bekend tij raadscommissie voor ondheid. lt nog geen zinnig iver te zeggen", rea- rethouder D. Tesselaar vele vragen die de en op hem afvuurden vuilverbranding en de i van de sluiting en e oplossingen voor het bleem. C. de Boer vroeg zich bijvoor- of het mogelijk is het r spoor te vervoeren, r vertelde wel dat in een werkgroep is ge- im te onderzoeken of loten Leidse vuilver- als overslagstation !en, of dat een andere ïoet worden gezocht. tig ;te sluitingsdatum van iie milieuminister Al- mde voor de vuilver- vond de wethouder chtig". Hij hoopte dan medewerking te krij- ant er moet veel ge worden met het af- wethouder wil zo snel een informatie-avond voor omwonenden vuilverbranding. „Ik er geen termijn noe- nt dan zou ik op de lijken", sneerde Tes- imissieleden drongen et gescheiden inzame- 'roente-, fruit- en tui- TFT) in Leiden. Van in wilde hieraan best komen en de proef, ins de SA VA in maart start moet gaan, ver- Dat kan echter pas als n hiervan zijn bere- verwerkingscapaciteit len voor het afval en en invoeringsplan is „We moeten-zo gaan n dat mensen ook en nemen. De dicht- binnenstad levert betreft problemen op, moeten als gemeente ,d optreden", vond e Vaart mag w uitbreiden Scholengemeen- Nieuwe Vaart heeft ing gekregen van het van onderwijs om w aan het Lammen- uit te breiden, wadding wordt nog bouwvakvakantie be- ,RSpnet de werkzaamhe- gebouw kan dan op 1 gereed zijn voor ge- Nieuwe Vaart is een imeenschap voor lager Sjj! huishoudelijk en ad- ^uef onderwijs. Tegelijk litbreiding wordt het gebouw aangepast iervaliden. De depen- 1 de Sumatrastraat ig voor leerlingen uit loord, de Merenwijk, en Alkemade rigens gehandhaafd. LEIDEN De raadsleden van de commissie cul tuur hielden gisteravond nog even de hand op de knip wat betreft de personeelsuitbreiding voor de nieuwe gemeentelijke directie kunst en cultuur. Het voorstel van B en W, waarin 240.000 gulden wordt uitgetrokken voor extra formatieplaatsen, wordt aangehouden. Volgens de projectleiding die het formatieplan en eerder de cultuurnota heeft opgesteld is het „bitter noodzakelijk" om de personele maatregelen te ne men. „Eigenlijk is dit nog te weinig. Wij blijven van mening dat er minimaal een half miljoen gul den nodig is om de directie kunst en cultuur van de grond te tillen", aldus het hoofd van de project leiding J. Kleijne. Leiden verkeert in een achter standsituatie wat de cultuursector betreft. Daar waren alle raadsleden het wel over eens. „De beslissing over de formatieplaatsen willen we nog even aanhouden. We kunnen niet twee dagen voor de verkiezingen akkoord gaan. Bovendien zijn we nog niet helemaal overtuigd van de onont koombaarheid van deze maatregelen", verwoord de PvdA'er H. Koek het standpunt van haar frac tie. CDA'er C. Kramp had het formatieplan nog niet besproken binnen haar fractie en wilde nog geen beslissing nemen. „De stukken geven niet aan hoe die twee en halve ton gefinancierd wordt. Dat betekent dat dit geld wordt opgenomen in het meeijarenbeeld. Wij zijn tegen een soort cultuurbelasting", zei VVD'er A. Geertsema. Ook Geertsema wilde wachten totdat hij de financiële onderbouwing onder ogen heeft gehad. D66 en "Groen Links steunden het voorstel van B en W wel. De afdeling financieel economische zaken (FEZ) krijgt een belangrijke taak binnen de nieuwe di rectie. FEZ is onder meer verantwoordelijk voor de administratieve organisatie van de hele direc tie. „De verschillende directies moeten goed toe gerust worden op financieel-economisch gebied. Dat is absoluut ondenkbaar zonder een hoofd FEZ. De administratieve toerusting van de schouwburg en De Lakenhal is nu uitermate be perkt. Het is onverantwoord om dit door te laten draaien", pleitte Kleijne, echter tevergeefs. Als locatie voor FEZ wordt gedacht aan Oude Sin gel 26. In samenwerking met de directie huisves ting is een plan ontwikkeld om het pand te reno veren. De directie hoopt in het najaar van 1990 in het gebouw te trekken. De opstellers van de nota willen de „procedures rond het B W-circuit" versimpelen. Zo willen ze de algemeen directeur tot een bepaald niveau mandateren om subsidiezaken zelfstandig af te doen. Dat bespaart correspondentie met het colle ge, vinden ze. De commissie ging hiermee ak koord. Een projectgroep gaat de positie van De Lakenhal ten opzichte ven een nieuw op te richten Centrum voor Beeldende Kunst onderzoeken. „De verhou ding tussen het CBK en een moderne vleugel van De Lakenhal is nog een vraag. Het gaat erom die verhouding te vinden", aldus Y. van Baarle, sinds 1 maart hoofd van de directie cultuur van de ge meente Leiden. De benoeming van de directeur van het museum wordt deze week verwacht. Over de Stadsgehoorzaal wordt nog volop onder handeld tussen directeur A. de Jong en Van Baar le. De stadsgehoorzaal verdwijnt uit de portefeuil le van De Jong en gaat over naar de nieuwe di rectie. De algemeen directeur heeft toestemming van B en W om een plan voor de Stadsgehoorzaal op te stellen. „Zelfs de Jong moet doen wat het college vindt. Ik vind het jammer dat ik nooit met hem heb mogen samenwerken", stelde wethouder D. Tesselaar, die de commissie voorzat. Hij wenste Van Baarle veel succes met het vinden van een harmonieuze oplossing voor deze kwestie. Forum over Nicaragua LEIDEN Nicara- gua na de verkie zingen is het onder werp van het forum van de Werkgroep Stedenband Leiden- Juigalpa en het Ni caragua Komitee Leiden. Het forum wordt vanavond gehouden in het Centrale Fa ciliteitengebouw aan de Cleveringa- plaats 1. De bijeen komst begint om acht uur. LEIDEN Vooralsnog lijkt in Leiden geen be hoefte bestaan aan een vierde parkeergarage. Dat zei PvdA-lijsttrekker H. van Dongen gister avond tijdens een door de Leidse Courant geor ganiseerd lijstrekkersde bat in De Waag. „In ons programma staat dat er een vierde parkeergarage moet komen bij gebleken be hoefte. Uit het rapport van bureau Van Heesewijk naar het Leidse parkeersysteem blijkt dat zelfs op piekdagen de huidige garages slechts voor dertig procent zijn be zet. Daaruit leid ik af dat er geen vierde parkeergarage nodig is. We moeten eerst maar eens beginnen met een betere bewegwijzering naar de huidige garages", zo zei Van Dongen. VVD-lijsttrekk;er T. van der Nat was het absoluut niet met haar eens: „De auto is niet weg te denken uit de sa menleving en de stad moet bereikbaar blijven. Daarom moet er binnen afzienbare Mar van Groen Links vond dat niet stroken met andere uitspraken van de liberalen: „Ik wind me er steeds meer over op. De VVD is voor ver betering van het milieu en voor een vierde parkeergara ge. Bovendien wil de VVD nauwelijks geld besteden aan nieuw beleid", zei hij. „Het is beter voor het milieu als een auto in een parkeergarage staat dan daarbuiten", rea geerde Van der Nat. Ook J. Walenkamp van het CDA staat sceptisch tegen over een vierde parkeergara ge. „Als het rapport over de evaluatie van het parkeersys teem in Leiden gelijk heeft, dan is er waarschijnlijk min der haast bij de bouw Als er nog een garage wordt ge bouwd, moet het bedrijfs leven meebetalen, zei hij ver der. Sluitingstijden De la Mar benadrukte zijn afkeer van een vierde par- door te stellen dat De lijsttrekkers van de vijf grote partijen voor het laatst voor de verkiezingen met elkaar in debat in De Waag. Van Links naar rechts: De la Mar, Van der Nat, Van Dongen, forumvoorzitter Leune, Walenkamp en Langenberg. foto: tejo ringers onderhandelingen het stand punt van Groen Links om de sluitingstijden van de horeca niet helemaal vrij te geven wil wijzigen op voorwaarde dat er geen vierde parkeer garage komt. Overigens hekelde hij de op vatting van met name de PvdA die bij de samenstel ling van het verkiezingspro gramma van koers wijzigde op het gebied van horecabe- leid: „Na acht jaar praten is iedereen er doodziek van en zegt iedereen: Gooi de cafés maar open". „We hebben er uitgebreid over gediscus sieerd", zei Van Dongen daarover. „Deze keer is voor het eerst de balans de andere kant opgeslagen. Spreiding van sluitingstijden moet be wijzen dat de overlast ver mindert. Als dat niet gebeurt, sluiten we niet uit dat we die beslissing terugdraaien". „Ik ben nog niet zover dat ik zeg: Alles mag helemaal open", zei Walenkamp. De la Mar constateerde een ver schuiving van het CDA- standpunt: „U bent verhuisd, u woont nu dichter bij een kroeg en hoe dichterbij je woont hoe vervelender het is". P. Langenberg van D66 schoot Walenkamp te hulp met de opmerking dat De la Mar „een selectief geheugen heeft of te veel biertjes op". B. Stöxen van Leiden Weer Gezellig kaatste de bal terug naar de lijsttrekker van Groen Links. „U bent tegen vrije sluitingstijden, want u woont tegenover de Drie Ha ringen". „Dat heet allang niet meer zo en bovendien heb ik geen last van de vier mensen die er om half e^f 's avonds liggen te slapen aan de bar", reageerde De la Mar. LEIDEN D66 kreeg gister avond van de vier grotere partijen een felle aanval te verduren op het plan om twee miljoen te bezuinigen op het gemeentelijke apparaat. „Tegelijkertijd wil D66 het contact met de burgers verbe teren, dat lijkt me redelijk te genstrijdig", zei Van Dongen van de PvdA, die stelde dat het voor het huidige college een erg moeilijke taak was om de eerdere bezuinigingen te halen. Zij vroeg of D66-lij'sttrekker Langenberg „concreet" kon aangeven hoe hij een nieuwe bezuingingsronde van twee miljoen denkt te kunnen rea liseren. „Het zou gaan om 35 formatieplaatsen, maar er hoeft niet alleen te worden bezuinigd op het personeel", antwoordde Langenberg. „We moeten kijken of de ge meente efficiënter kan wer ken en hoe dat precies alle maal moet, dat kan ik nu niet aangeven. Daarnaar moet een onderzoek worden verricht". „Niet erg realistisch", noemde VVD-lijsttrekker Van der Nat de plannen van D66. „Ik sluit me aan bij de VVD en de PvdA die de plannen van Langenberg naar de prullen bak verwijzen", voegde De la Mar van Groen Links daar aan toe. „Ik zie niet in hoe we nog een keer twee miljoen kunnen bezuinigen. Van de eerdere plannen om dat be- i is nog maar de helft gerealiseerd". CDA'er Walenkamp stelde dat de bezuinigen van de rijksoverheid „onevenredig zwaar" op de gemeentebegro ting drukken. „Maar ik heb niet de indruk dat de ge meente Leiden erg ruim in zijn jasje zit". Bel Walenkamp merkte verder op dat de gemeente moet pro beren geld los te krijgen om de kosten te drukken die de sluiting van de vuilverbran ding met zich meebrengt. „Het gaat om een dermate groot bedrag dat je dit pro bleem kunt rangschikken on der de grote problemen die je als gemeente Leiden niet zelf kunt oplossen. We moeten aan de bel van het Rijk trek ken. Als er in Zeeland een dijk doorbreekt wordt ook een beroep op de rijksover heid gedaan. Als wij dat nu niet doen dan komt Leiden weer in een achterstandsposi tie voor een aantal jaren". „We moeten kijken of Leiden niet met andere gemeenten waar een vuilverbranding dicht moet kan zoeken naar een nationale oplossing. We moeten uitzoeken of er geen financiële steun bij het minis terie van vrom is te krijgen", sloot Langenberg zich daarbij aan. Alle lijsttrekkers waren het erover eens dat er zo snel mo gelijk maatregelen moeten worden genomen om de hoe veelheid afval te verminde ren. Maar het is onvermijde lijk dat de burgers moeten meebetalen aan de kosten die worden veroorzaakt door de sluiting van de Leidse vuil verbranding, vinden alle par tijen. „Alle inwoners en be drijven moeten eraan meebe talen", zei Van der Nat, die toegaf dat een lastenverho ging onontkoombaar is. „Ver hoging van het reinigings recht lijkt me het meest logi sche". Van Dongen, De la Mar en Langenberg stelden vast dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Van Dongen merkte nog op dat „er ook voor de PvdA grenzen zijn" als het gaat om lastenverhoging. Het nieuwe beleid dat de PvdA wil realiseren kost geld, dat voornamelijk moet worden opgebracht door de burgers. „In verband met de sluiting van de vuilverbranding is er nog meer geld nodig. Mis schien moeten we keuzes ma ken", aldus Van Dongen. Kritiek Kritiek kwam er vanuit de zaal op het feit dat in Leiden huishoudelijk afval nog niet gescheiden wordt opgehaald. Alle lijsttrekkers zijn het er over eens dat dat zo snel mo gelijk moet gebeuren maar de opmerking van M. Vlasveld van De Groenen dat het „huidige bestuur dus-gefaald" heeft, ging De la Mar te ver. „Ja, déég", zei hij. „Dat heb ben we heleméél niet toege geven. We zijn met z'n allen te beroerd geweest om iets voor het milieu te doen. We hebben allemaal onze auto nog want de trein is zo lastig en niemand van ons bracht zijn koelkast naar Enschede waar ze al zeven jaar cfk's af tappen". „U moet zich toch wat anders tegenover burgers opstellen", wees een man uit het publiek hem terecht. „Het gemeentebestuur produceert geen honderdduizend ton af val per jaar", wees De la Mar nog eens op de verantwoor delijkheid van alle burgers. Vier leden dispuut Domo van ;n vereniging zijn gistermiddag uur begonnen poging het we- Drd ganzenborden ur te brengen. dpoging was het offi- legin van een actie- in de disputen Domo stra voor de kinderaf- van het Academisch lis Leiden. iële startsein voor de rd enkele uren later, ;egeven door bur- Goekoop. De ester loste ook het voor een estafette- Die gesponsorde marathon moet eveneens geld in het laatje brengen. Domo en II Lustra hebben onder andere nog een marathon op het pro gramma staan. Verder is er vanavond nog een symposium „Kind speelbal van de weten schap" en is er donderdag een kluunwedstrijd (lopen op schaatsen) waaraan ook de schaatsers Ben van den Burg en Bart Veldkamp meedoen. Bij het begin van de. actie was gisteren al 11.349 gulden bin nen. Een woordvoerder van Domo sprak gisteren de hoop uit dat er uiteindelijk 25- tot 30 duizend gulden wordt binnen gehaald. „Met dat geld willen we onder andere speelgoed en videorecorders kopen om het leven van de kinderen in het ziekenhuis draaglijker te ma ken. De start van de wereldrecordpoging ganzenborden in het Quintusgebouw aan de Lange Mare. Gehoopt wordt dat donderdag ochtend om half tien het oude record van 66,5 uur sneuvelt. foto: tejo ringers Henriette van Dongen (ADVERTENTIE) Heeft u belangstelling voor de geschiedenis en de monumenten van Leiden en omgeving meldt u dan als lid van de VERENIGING OUD LEIDEN U kunt lid worden door 27.50 te storten op postgiro 175228 t.n.v. Vereniging Oud Leiden onder vermel ding van „nieuw lid". U ontvangt gratis het Leids Jaarboekje en het mededelingenblad. Bovendien heeft u toegang tot de lezingen in De Lakenhal en kunt u deelnemen aan excursies. Defensie moet pijpleidingen in Zuid-Holland controleren LEIDEN Het ministerie van defensie moet in Zuid-Holland vijf pijpleidingen, in gebruik om brandstof te transporteren naar vliegvelden en andere strategische punten, controleren. In een gisteren bekend gemaakte uitspraak noemt de Raad van State het terecht om dergelijke extra controles op te nemen in de vergun ningen. Het onderzoek is bedoeld om te controleren of deze pijp leidingen onder dijken of wegen nog wel deugdelijk zijn en geen verzakkingen kunnen veroorzaken. Een soortgelijk onderzoek naar de 20 pijpleidingen van de Gasunie in Zuid-Holland heeft geleid tot vele reparaties of de totale vervanging van deze leidin gen. Volgens de Raad van State ligt de verantwoordelijkheid voor een leidingnet bij de aanlegger/gebruiker en is het goed functio neren samen met het opsporen van gebreken mede in zijn belang. PvdA houdt ledenvergadering LEIDEN De Leidse afdeling van de PvdA houdt een leden vergadering op vrijdag 23 maart. In buurthuis Aktief aan de Berlagestraat wordt vanaf acht uur onder andere gesproken over het thema sociale vernieuwing. Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen schort met bijbehorende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken en pijnlijke brandblaren. De set wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer mij als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl.: Straat: (voor controle op bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f 75,1,0 Stuur als dank de keukenkleding naar: Naam: Adres: TTT

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9