Scholen moeten meer aan begeleiding doen Ze kunnen toch naar een tehuis i Hongaarse verkiezingen hebben ook internationaal betekenis BINNENLAND £etdóc0ouocmt DINSDAG 20 MAART 1990 PAGI1 j'pj: Bos wijkt voor zandverstuiving 'S-GRAVELAND De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten gaat in het najaar 50 hectare bos kappen om van het Hulshorsterzand op de Veluwe weer een echte zandverstuiving te maken. Door het kappen van de bosrand krijgt de wind weer grip op het zand, zodat de laatste restjes stuifzand en de bijbehoren de natuur kunnen worden gered, aldus de vereniging. In het verleden zijn stuif zanden bestreden met snelgroeiende bo men en planten. Daarmee zijn volgens de vereniging ook de broed- en voedsel plaatsen van verschillende soorten vo gels verdwenen. Ook voor stuifzanden specifieke planten en korstmossen moes ten het onderspit delven. MINISTER MAIJ: WEGENNET DEUGT DEN HAAG Er is geen sprake van dat de Nederlandse wegen in erbarme lijke staat verkeren. De staat van onder houd van het hoofdwegennet is over het algemeen juist goed te noemen. Minister Maij van verkeer en waterstaat haalt met deze opmerking in antwoord op schriftelijke vragen de vrees weg van het CD A-kamerlid Van Vlijmen. Hij veronderstelde dat er er op de wegen sprake was van enorme spoorvorming waardoor bij regen levensgevaarlijke si tuaties kunnen ontstaan. Onzin, zegt Maij. De afgelopen zomer is door de hoge temperaturen meer spoorvorming ontstaan dan normaal het geval is. De rijsporen zo snel mogelijk aangevuld. Levensgevaarlijke situaties zijn er vol strekt niet geweest. Nieuwe ambassadeur De nieuwe ambas sadeur van de Volksrepubliek Chi na, Wang Quing Yu, is gisteren met zijn echtgenote op Schiphol gearri veerd. Een klein groepje enthousias te landgenoten kwam bloemen overhandigen. De vorige ambassadeur in Nederland werd enkele maanden ge leden teruggeroe pen. FOTO: ANP Fabriek Rabta onbeschadigd Simons: meen]^ TOULOUSE De Libische chemische fabriek in Rabta heeft geen enkele schade opgelopen ten ge volge van een eventuele brand. Dit valt op te ma ken uit de foto's die zondag werden gemaakt door de Franse observatiesatelliet Spot 1 en getoond werden door Spot Image in Toulouse. Er waren slechts enkele zwartachtige verkleuringen zicht baar op bijgebouwen die mogelijk in gebruik zijn als opslagplaatsen. Libië heeft inmiddels enicele mensen aangehouden in verband met de brand. De schuldigen' zullen, ter plaatse worden terechtgesteld, aldus de Libische ambassadeur in Rome. Het complex in Rabta, 80 kilometer ten zuidwesten van Tripoli, zou vorige week woensdag buiten werking zijn gesteld door een uitslaande brand. Volgens Washington worden in de fabriek chemi sche wapens gemaakt, wat door Libië wordt ont- sti Universiteiten willen stop Oost-Europakunde UTRECHT De univer siteiten adviseren minister Ritzen van onderwijs om voor het studiejaar 1990- 1991 tien studentenstops in te stellen. Nieuw ten op zichte van het lopende stu diejaar is het voorstel voor een stop bij Oost-Europa kunde, een bovenbouwstu die die aan Rijksuniversi teit Groningen kan wor den gevolgd. De universi teiten adviseren voor deze studierichting een in stroom van maximaal veertig studenten. De overige studentenstops zouden (opnieuw) moeten gaan gelden voor voor ge neeskunde, diergenees kunde, bedrijfskunde, in dustrieel ontwerpen, be leid en management ge zondheidszorg, gezond heidswetenschappen, me dische biologie, Japankun- de en Romaanse talen. Bij bedrijfskunde is overigens sprake van uitbreiding. De universiteiten adviseren om bij deze studierichting 1735 studenten toe te la ten, 255 meer dan vorig Voor de studierichtingen rechten en economie stel len de universiteiten plaatsingscommissies voor. Zo'n commissie bepaalt op welke universiteit de stu dent de betrokken studie moet gaan volgen. Het komend jaar mogen de universiteiten van mi nister Ritzen 150 eerste jaars studenten toelaten tot de studie tandheelkunde. Dat zijn er dertig meer dan de afgelopen jaren. De extra stuxenten worden verdeeld over Nijmegen, Vrije Universiteit en Uni versiteit van Amsterdam. PCO-DECANEN IN JUBILEUMRAPPORT: UTRECHT De leer lingbegeleiding moet een structurele plaats krijgen binnen de scholen voor het voortgezet onderwijs. Dit moet wettelijk worden geregeld, want alleen dan kunnen middelbare scho lieren de meeste steun en hulp verwachten bij de keuze van een vakken pakket of toekomstig beroep, bij studiemoeilijk heden of bij problemen thuis. En alleen dan blijft de kwaliteit van het on derwijs gewaarborgd. Die aanbeveling doet een groep schooldecanen en leerlingbege leiders binnen de Protestants Christelijke Onderwijsvakorga nisatie PCO in de gisteren ver schenen nota 'Fundament voor leerlingbegeleiding/schooldeca- naat'. Het rapport, dat het tienjarig jubileum van de groep mar keert,.constateert dat er op tal van scholen succesvolle initia tieven tot stand zijn gekomen voor de begeleiding van scho lieren. Maar vaak gaat het nog om spontane vormen van bege leiding, veelal afhankelijk van toevallige omstandigheden. „Kinderen wordt op sommige scholen tekort gedaan", aldus de heer M. Koudstaal, voorzit ter van de functiegroep leer- lingbegeleiding/schooldecanaat van de PCO. „Daarmee wil ik niks zeggen over onze collega's. Maar ze zouden wel voldoende tijd en deskundigheid moeten hebben voor het begeleiden van leerlingen". In het onderwijsveld worden de termen schooldecanaat en leerlingbegeleiding niet als sy noniem gezien. Wat momenteel onder leerlingbegeleding wordt verstaan strekt verder dan al leen hulp bij bijvoorbeeld be roepskeuze. Te denken valt bij voorbeeld ook aan hulp bij so ciale en emotionele problemen, zoals het verwerken van een scheiding of incest. De school blijkt in toenemde mate de in stantie te zijn waar dergelijke problemen naar boven komen. Vaak kunnen een paar ge sprekken tussen leerling en leerlingbegeleider (een vakdo cent die bij voorkeur een speci fieke nascholing heeft gekre gen) voldoende zijn, maar soms kan het ook nodig zijn externe deskundigen in te schakelen. Dat er de laatste jaren, naar de mening van de PCO, toch te weinig aandacht voor de bege leiding van scholieren is ge weest. wijdt Koudstaal aan het regeringsbeleid in de tachtiger jaren. „Er is te veel nadruk ge legd op het rendement van het onderwijs en te weinig gekeken naar de sociaal-cultureel vor mende aspecten. Eigenlijk heeft er een soort striptease plaatsgevonden. Het onderwijs is uitgekleed". Volgens de PCO is het onder invloed van een dalend leerlingenaantal en vanuit pr-motieven vaak alleen bij mooie woorden gebleven. Folders beloofden van alles over leerlingbegeleiding, maar in de praktijk bleef het alleen bij goede voornemens. Een manier waarop een goede begeleiding voor scholieren verzekerd kan worden is vol gens de PCO een wettelijke re geling. De nog in te voeren wet op de basisvorming is daar een mooi aanknopingspunt voor, meent Koudstaal. Maar ook toekomstige veranderingen in het middelbaar beroepsonder wijs maken leerlingbegeleiding nodig. Naast de lange (vierjari ge) opleidingen zullen ook kor te (tweejarige) opleidingen ont staan. De scholier zal uit diver se trajecten kunnen kiezen „en het spreekt vanzelf dat door deze ontwikkelingen de leer lingbegeleiding een zeer be langrijke plaats zal moeten in nemen", aldus de nota. Wat een school aan begeleiding zqu moeten doen, zou moeten worden vastgelegd in een plan, vergelijkbaar met een school werkplan, waarin staat hoe leerlingen bij verschillende problemen geholpen kunnen worden. In de meest ideale vorm van begeleiding zou er voor iedere leerling een volg- plan moeten worden opgesteld. Overigens wil de onderwijsor ganisatie niet voorschrijven hoe dit alles precies georgani seerd moet worden: centraal of decentraal in kleine groepjes. „Dat behoort tot de autonomie van de school zelf", benadrukt voorzitter Koudstaal. De PCO-groep heeft nu haar hoop gevestigd op de nieuwe regering, want tot nu toe heeft de overheid een te afwachten de houding aangenomen, vindt men. De organisatie wordt in zijn streven naar een structure le plaats voor de leerlingbege leiding gesteund door de Utrechtse professor in de on derwijskunde, Nathan Deen, ook wel de „vader van de leer lingbegeleiding in Nederland" genoemd, aldus Koudstaal. Deen nam gisteren het eerste exemplaar van de jubileumnota in ontvangst. Volgens hem is het belangrijk dat mensen we ten wat een leerlingbegeleider doet en laat het boek duidelijk zien hoe arbeidsintenstief het werk van deze functionaris is. Overigens heeft hij, met de PCO, nog wel zijn twijfels over het wetsvoorstel inzake de ba sisvorming. „In die voorstellen is namelijk geen structurele plaats ingeruimd voor de leer lingbegeleiding. De tijd moet uit de zogenaamde 'vrije ruim te' komen. Volgens Deen zal dat tot een concurrentiestrijd met andere vakken leiden. CLARISSE BUMA geld voor zwakzinnig© zorg NIEUWEGEIN Si™}' secretaris Simons 1J volksgezondheid wacht dat er de kom ïaar jaren 8.000 tot 1 plaatsen bij kunnen1! men in zwakzinnig! richtingen en verp e pa huizen. Hij zei dit gi_ avond op een verkiez bijeenkomst van de lip in Nieuwegein. Binnenkort gaat Simoni H i de organisaties in de ge heidszorg overleggen ovt n aanpakken van de wai sten en de werkdruk. I regeerakkoord is voor d tor volksgezondheid en w 2,3 miljard gulden uitgi itell ken voor reële groei. Sf wil een substantieel deel gebruiken om de wacht! te pakken. rers. Het bedrag daarvoor kaï [jjn, gelijk tot één miljard opi zei hij. Of dat lukt, hai mede van af of de nodi ie'i' vesteringen daadwerkel het de periode 1991-1994 ki leri worden uitgevoerd. Vi Simons kunnen nog plaatsen worden gecreëe k k kan worden aangehaakt t jq"Öc staande voorzieningen. jej zijn ze namelijk goedkopgaV( is er ook minder tijd vo< dig. hatt Vaak kunnen een paar gesprekken met een leerling voldoende Z'in FOTO: ARCHIEF Pvd A-fractieleider Wó^', zei gisteren in een v ngsr zingstoespraak in Gelee nke Simons „goed bezig is zen verdedigde ook de wijzij zen die de staatssecretaris i 5ge^ plan-Dekker wil aanbreng Volgens Wöltgens kom< |ge]j tegemoet aan de uitganj ten dat in de ziektekost! zekering de solidariteit oud en jong alsmede gezc ziek voorop moet staan i de kosten van de gezond zorg moeten worden beh De vakcentrale FNV ook met een positief con taar op Simons' planne de ziektekostenverzekerfjJ Ze zet wel vraagtekens gedeeltelijke financierii nominale premies (niet kelijk van het inkomen) de mogelijkheid eigen r te nemen voor delen v zorg. Over de inkomen- ten zegt de FNV dat de kracht van de laagstbeti niet mag worden aanget el ijk tm kan nJling (Van onze correspondent Wera de Lange) BOEDAPEST Het is voor de Hongaren niet zo leuk dat de rest van de wereld inmiddels al lang besloten heeft dat de DDR-verkiezingen van zondag jongsteden zoveel belangrijker zijn dan de eerste vrije verkiezingen in Hongarije op zondag aanstaande. Begrip voor de geopolitieke di mensie van wat er in hereni gend Duitsland aan de gang is, hebben ook de Hongaren wel. Toch is het zuur dat de 'eer sten' ook in dit geval de laat- sten zijn. Het zijn toch de Hon garen geweest, die in 1988 met vergaande hervormingen be gonnen zijn. Zij, de Hongaren, hebben de DDR-vluchtelin- genstroom van zomer '89 door gelaten en daarmee de Oost- duitse revolutie op gang ge bracht. Dat willen ze toch wel even gezegd hebben, van con servatief tot links, van com munist tot radicaal-liberaal. Vrije verkiezingen in de DDR en vrije verkiezingen in Hon garije, wat is buiten die ge opolitieke dimensie - het ver schil en wat zijn de overeen komsten? Een belangrijke overeenkomst tussen de DDR en Hongarije is het politieke landschap, dat niet wordt be heerst door een brede volksbe weging (zoals Solidariteit in Polen of het Burgerforum in Tsjechoslowakije). Zowel de DDR als Hongarije kennen een breed scala aan zeer uit eenlopende en elkaar bestrij dende partijen. In de DDR zijn die ontstaan in de snelkookpan van Westduitse bemoeienis, in Hongarije - vreemd genoeg - door de geleide geleidelijkheid van het hervormingsproces. De oppositie was er klein; de Hongaarse communistische machthebbers hebben als het ware hun eigen oppositie tot leven gewekt en langzaam la ten groeien en uitwaaieren. Resultaat De DDR-partijen hebben dus een andere voorgeschiedenis dan de Hongaarse, maar het resultaat is vergelijkbaar en onderscheidt zich sterk van de situatie in Tsjechoslowakije en Polen. Pools en Tsjechoslo- waaks 'rechts' moeten zich nog helemaal aan de greep van So lidariteit, cq het Burgerforum ontworstelen. In de DDR is 'rechts' al een regering aan het vormen, in Hongarije staat het behoudend-nationalistische Hongaarse Democratische Fo rum - een openlijke zuster partij van de West- en Oost- duitse CDU - in de startblok ken om dat voorbeeld na te volgen. Het HDF was zo'n beetje de enige politiek kracht in Oost-Europa, die onver bloemd en zonder bijgedach ten heeft gejuicht over de christen-democratische over winning in de DDR. Boeiend De DDR-verkiezingen hebben grote gevolgen voor het hele Europese overwicht. De Hon gaarse niet meer. Toch zou de directe uitwerking van de Hongaarse verkiezingen op andere Oosteuropese landen wel eens sterker kunnen zijn. De zwakte van de Hongaarse oppositie - haar geringe om vang en haar verdeeldheid - is nu haar kracht: het zijn vol wassen politieke partijen, die elkaar in Hongarije de macht betwisten. De zwart-wittegen- stelling tussen oppositie ener zijds en communistische machthebbers anderzijds is al lang niet meer aloverheer- Dat maakt Hongarije tot een boeiend voorbeeld voor bij voorbeeld de Polen en de Tsje- choslowaken. Interessanter dan de DDR, waar de unieke kwestie van de nationale here niging nu eenmaal aloverheer- send is. Wint in Hongarije 'rechts' de verkiezingen, dan is dat voor christelijke en natio nalistische groeperingen in de buurlanden een veel duidelij ker signaal dan de CDU-over- winning van Helmut Kohl in de DDR. Overwint daarente gen het Sociaal-liberale Ver bond van Vrije Democraten, dan is dat een opsteker voor de gematigd-progressieve krachten rond president Mazo- wiecki in Polen en het Havel- bewind in Praag. Wat het zal worden, zondag aanstaande in Hongarije, laat zich nog niet makkeljk voor spellen. Maar de kansen dat het Hongaarse Democratische Forum de nieuwe regering mag gaan vormen, met hulp van de Partij van Kleine Boe ren, wordt alom vrij groot ge acht. En dan kan er pas met recht gesproken worden van 'een tendens naar rechts in heel Oost-Europa'. SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Zwitserland stelt witten van drugsgeld strafbaar BERN De Statenraad (Se naat) van het Zwitserse parle ment heeft gisteren unaniem een wetsontwerp goedgekeurd waarin het witten van drugs geld voortaan strafbaar wordt gesteld. Krachtens deze wet die op korte termijn van kracht moet worden, is ieder een strafbaar die een daad be gaat met het doel de oor sprong, ontdekking of confis catie te bemoeilijken van geld waarvan hij wist en had moeten aannemen dat het is verdiend met misdaad. De ge vangenisstraf bedraagt maxi maal vijf jaar, met een maxi male boete tot ongeveer één miljoen Zwitserse frank (ruim 1,2 miljoen gulden). ADVERTENTIE In ons land streven we ernaar ouderen zolang mogelijk thuis te laten won Met wat hulp van familie of extra gezinszorg kan dat ook vaak. Maar niet altijd. Wie echt hulpbehoevend is, zou snel onderdak moeten kunnen in een verzorgingstehuis. Helaas zijn er enorme wachtlijsten. En in de ven gingstehuizen zelf staat de hulp en de zorg onder druk. Want ofschoon Nederland vergrijst, zijn er te weinig goed opgeleide mensen om die hulp, zorg en aandacht permanent te kunnen geven. En dat kan toch nooit de bedoeling van een verzorgingstehuis in een verzorgingsstaat zijn? 'M Veel mensen die in de verzorgende sector werken zijn lid van AbvaKabo, de grootste bond in de collectieve sector. AbvaKabo is een sterke bond die veel doet en bereikt voor zijn 270.000 leden. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door het afsluiten van goede CAO's. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. r0: Naam Adres Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo, Antwoordnummer 10018, 2700 VB Zoetermeer. I AbvaKabo

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4