Ier pleeg kundige wil oon en waardering \llEUWO bo wil convenant voor bewaking kwaliteit Kamer houdt twijfels over reorganisatieplan politie Cursus „begrip kweken" bij delinquenten succes 11INENLAND QeidóaQowumt DINSDAG 20 MAART 1990 PAGINA 3 irechaussee zet ^ote' meisjes iten de poort De marechaussee in heeft het afgelopen [einde twee meisjes (zes- en achttien jaar) buiten de len t van de Johan Willem rdi i-kazerne gezet. Ze wer- door de officier van piket •ltelijk ontkleed aange- en in gezelschap van een a al dienstplichtige militai- fft lie met hen een aantal ge- ;e uren wilden doorbren- De soldaten hadden de ien. De meisjes staat een fsti s-verbaal te wachten. Tilburg: premie voor vinden baan TILBURG De gemeente Tilburg wil werklozen met een RWW-uitkering die erin sla gen werk te vinden en dat werk na een half jaar nog steeds hebben, gaan belonen met een premie van 2000 gul den. Daarnaast blijft de werk gever die een langdurig werk loze in dienst neemt het recht behouden op de reguliere sub sidie. Tilburg wil als onderdeel van de sociale vernieuwing de langdurige werkloosheid „op onorthodoxe wijze" aanpak ken. In de stad zijn ruim 11.700 mensen werkloos, van wie 6.700 langer dan een jaar. 'Arbeidsbureau betalen per geslaagde poging' HEERLEN CDA-fractieleider Brinkman vindt dat arbeidsbureaus alleen een vergoe ding voor hun bemiddelingspogingen zouden moeten krijgen als zij er ook in slagen een werkloze aan een baan te helpen. Brinkman noemde dit idee van het VNO gisteren tijdens het slot van de CDA-verkiezingscampagne in Heerlen „een zeer praktische suggestie". Vol gens hem kan zo'n betaling per geslaagde po ging „de ambtelijke wereld extra stimuleren". Voor die gedachte lijkt niet zoveel waardering te bestaan bij het CDA-kader op lokaal niveau. Een CDA-wethouder uit Venraij wees in een forumdiscussie op de noodzaak dat arbeidsbu reaus langdurig werklozen toerusten op de ar beidsmarkt. Daarvoor zijn vaak meerdere po gingen nodig. Ze kreeg voor die opmerking ap plaus uit de zaal. Celstraffen wegens dodelijke vechtpartij bij voetbalclub AMSTERDAM Twee 21-jarige mannen uit Diemen en Amsterdam zijn gisteren veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf voor hun aandeel in de massale vechtpartij bij de Amsterdamse voetbalclub RAP. Bij die gebeur tenis op 4 november vorig jaar kwam de 28- jarige Joop Korzelius om het leven. Er vielen ook enkele zwaargewonden. Een 17-jarige jon gen die door het openbaar ministerie als hoofdverdachte wordt gezien, werd veroor deeld tot buitengewone behandeling in een in richting. De rechtbank achtte niet bewezen dat hij Korzelius daadwerkelijk heeft doodgesto ken. Volgens de rechtbank heeft de jonge Am sterdammer wel geprobeerd een andere bij de vechtpartij betrokken man van het leven te beroven. Twee andere jongens van 14 en 16 jaar kregen voor hun aandeel ieder zes maan den tuchtschool. ARDERE ACTIES IN GEZONDHEIDSZORG I VANDAAG J INHET ffi( iTERDAM „Diep :ig, dat er nog een if josium over de ar- jomstandigheden in tsjogezondheidszorg moet Rui len gehouden". A. pendel van de Vere- ïg van Verpleegkun- aarln en verzorgenden in da and (VVIO) liet er laag in Amsterdam misverstand over be- En niemand van de 'ezige deskundigen it gebied waagde het ongelijk te geven, tegenwoordig in de dheidszorg werkt, wel heel idealistisch zo lijkt het. de onderhandelingen "de arbeidsvoorwaarden ziekenhuiswezen nog wln beginnen, is voor som- Tide maat nu al vol. De f die vorig jaar de lang- acties van verpleegkun- leidde, zal donderdag bij nvang van de cao-onder- ilingen een draaiboek nteren voor nieuwe ac- Volgens woordvoerder Holleman heeft een en- onder de 4200 leden uit ten dat de tijd van „lang- 1 e en ludieke acties" voor- >nze Over nieuwe acties 7i J lij nog niets kwijt, maar staat dat we een stap gaan dan vorig jaar", nee hij vooral blijkt te n op 'hardere acties „We ons niet meer met een in het riet sturen", al- En bij wijze ,,De dienstroosters in ziekenhuizen treden de in de wet aangegeven rusttijden met voeten waarvoor de schoenenindustrie nog geen maat heeft kunnen bedenken". foto- dijkstra ürg ipwarmertje zal donder- elk geval in Delft wor- gepost bij het psychia- centrum St. Joris Gast in zal het gebouw van het ïeen ziekenfonds Mid- Irabant in Den Bosch sn z en bezet. a nsverhoging van de acties wordt, net orig jaar, loonsverhoging. HEN MET OVERHEID EN SOCIALE PARTNERS Holleman en de zijnen bere kenden dat de verpleegkundi ge in Nederland wat loon be treft zo'n twaalf procent ach terloopt op het bedrijfsleven. Vorig jaar eiste de VVIO vijf procent verhoging; men kreeg er na drie maanden onderhan delen slechts drie. Dit jaar vraagt de vereniging, overi gens nog niet onvoorwaarde lijk gesteund door andere vak bonden, een verhoging van acht procent. Wat er zoal schort aan de situ atie van de verpleegkundigen werd vandaag wel duidelijk op het symposium dat de stichting Sympoz organiseerde op de Vrije Universiteit in Amster dam. Ir. A. de Roos, directeur- generaal van de Arbeid van het ministerie van sociale za ken, somde het leed van de verzorgers op. Te lange dien sten en te korte rustperiodes leiden maar al te vaak tot te grote drukte op het werk, wakker worden met een moe gevoel en een verstoord privé- leven, zo concludeerde hij. Een gevolg van onder meer perso neelstekorten in de ziekenhui- Onderzoek toonde voorts aan dat sinds enkele jaren sprake is van een toenemend ziekte verzuim in de gezondheids zorg, terwijl in andere be roepsgroepen juist een daling optreedt. Mevrouw J. Giebing van het Centraal Begeleidingsorgaan voor Intercollegiale Toetsing vatte de omstandigheden waaronder de verpleegkundi gen hun werk moeten doen „eufemistisch" samea als „niet geheel optimaal". „De dien stroosters in ziekenhuizen tre den de in de wet aangegeven rusttijden met voeten waar voor de schoenenindustrie nog geen maat heeft kunnen be denken", aldus Giebing. Vol gens haar komen werkdagen van dertien uur en nachtdien sten van vijftien dagen achter een regelmatig voor. Waardering Volgens VVIO-medewerkster Slappendel gaat de reputatie van de verpleegkundigen ge bukt onder het Florence Nigh- tingale-syndroom: „Het is een groep die eerder voor de be langen van anderen zal opko men dan voor zichzelf. We worden teruggeworpen in de rol van de altijd dravende zus ter. Het principe dat de zorg door vrouwen niet betaald hoeft te worden omdat die toch erfelijk is bepaald, lijkt nog steeds hoogtij te vieren". Maar volgens haar collega Holleman ontbreekt het de verpleegkundige niet alleen aan geld: „Wij willen ook waardering. Nog te weinig mensen beseffen wat ons beroep in de praktijk betekent en hoe groot de werkdruk is". De onderhandelaars in de cao besprekingen kregen op het symposium een duidelijke op dracht. „Het kan niet zo zijn dat het nagestreefde kwali teitsniveau in de gezondheids zorg ongedaan dan wel onmo gelijk wordt gemaakt door het ontbreken van de daaraan verbonden financiële midde len", stelde prof. dr. G. van Veldhoven van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR). Dat de kwaliteit van onze gezond heidszorg in het geding is zo lang er geen geld op tafel komt, lijkt dus wel duidelijk. Prof. mr. J. Gevers, hoogle raar gezondheidsrecht aan de Universiteit van Amsterdam, voegde er nog een tweede op dracht aan toe: volledige in voering van de Arbeidsom standighedenwet in de gezond heidszorg. „Het is hoog tijd dat in die lacune wordt voorzien" stelde hij. Want hoe is het bij voorbeeld mogelijk dat voor de gezondheidszorg nog steeds niet geldt wat voor de indus trie al lang verplicht is: het op richten van of aansluiten bij t? HAAG Het mid- lopt aar beroepsonderwijs, lelijk verheid en de sociale tiers moeten afspra- maken over de bewa- van de kwaliteit van opleidingen van het en het leerlingwezen. m e afspraken kunnen best worden geregeld en „centraal conve- schrijven de organisaties jn belast met de reorgani- van het middelbaarbe- onderwijs en de vernieu- van het leerlingwezen „SVM-projectcoördinatie" iet „Projectmanagement Léerlingwezen") in een plan dat zij samen hebben opge steld. De organisaties schreven het plan, „Open beroepsonder wijs, innovatie en kwaliteit", in opdracht van staatssecreta ris Wallage (onderwijs). Zij hebben het dinsdag in Den Haag gepresenteerd. Het gaat niet slecht met het mbo en het leerlingwezen, schrijven de organisaties. Maar toch is het noodzakelijk dat de kwaliteit van de opleidingen van dit „open middelbaar be roepsonderwijs" verbeterd Het mbo en het leerlingwezen kunnen er zo voor zorgen dat zij voldoende gekwalificeerde vaklieden blijven afleveren en dat die vaklieden hun goede startpositie op de arbeidsmarkt behouden. Daarnaast moet de verbetering van de kwaliteit bewerkstelligen dat minder leerlingen de opleidingen voortijdig verlaten. Óp dit mo ment kennen het mbo en het leerlingwezen een uitvalper centage van circa 40 procent. De SVM-projectcoördinatie en het Projectmanagement Leer lingwezen willen de overheid en de sociale partners „struc tureel" bij de voorgestelde kwaliteitszorg betrekken. Be halve een centraal convenant, dat nog dit jaar zou moeten worden afgesloten, suggereren de beide organisaties de instel ling van een „mbo-kamer", waarin het onderwijs, de over heid en de sociale partners in de toekomst regelmatig zullen overleggen. Er is niets te koop in de wereld, of 't komt in de krant, ■nv i i UIBAAI' door WILLEM RUSTIER Voorhoeve: kabinet moet snel snoeimes hanteren EINDHOVEN Het kabinet moet snel het snoeimes gaan hanteren. Als minister Kok van financiën zijn verstand gebruikt, voert hij forse bezui nigingen door om de begroting van volgend jaar rond te krij gen. Maar het risico van een oplopend financieringstekort ligt altijd op de loer, aldus VVD-fractieleider Joris Voor hoeve gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Eindhoven. Voorhoeve becijferde het 'te kort' op de begroting voor 1991 op zo'n vier miljard gul den. De PvdA zou die bui al zien hangen, „getuige het voorstel van fractievoorzitter Wöltgens om de wir-tegenval- ler te verhalen op het bedrijfs leven en het plan van minister Alders om milieuheffingen buiten de definitie van collec tieve lasten te plaatsen". De VVD-fractieleider ziet geen reden op te stappen als zijn partij morgen bij de ge meenteraadsverkiezingen op nieuw minder kiezers trekt. Volgens de opiniepeilingen zou de partij nog verder afkal ven na het al desastreuze ver lies bij de kamerverziezingen van september vorig jaar. Verdachte bodemvervuiling uitgeweken naar buitenland VELDHOVEN De 47-jarige eigenaar van een tankclea- ningsbedrijf annex oliehandel in het Brabantse Veldhoven, die ervan wordt verdacht op grote schaal de bodem heeft vervuild, is naar het buitenland uitgeweken. Dat bleek toen de politie hem het afgelopen weekend wilde aanhouden. De politie heeft wel de boekhouder van het bedrijf aangehouden. De afgelopen weken is ook een groot aantal werknemers en voormalige werknemers van het bedrijf verhoord. Sussende woorden van de ministers Dales en Hirsch Ballin, maar de Kamer werd niet gerustge steld. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer is nog niet ge rust op de reorganisatie van de politie die de mi nisters Dales (binnenland se zaken) en Hirsch Ballin (justitie) voor ogen staat. De vele sussende woorden van de bewindslieden ten spijt zetten alle fracties nog vraagtekens bij de praktische uitvoering van de reorganisatieplannen. Toch gaven de regeringspartij en CDA en PvdA gisteren de ministers het sein om op de in geslagen weg voort te gaan. Zonder slag of stoot deden zij dat echter niet. Het zekere voor het onzekere nemend legden zij in enkele moties de gewenste marsroute voor de bewindslieden vast. Bovendien pleitte de PvdA (samen met de VVD) voor uitbreiding van het aantal politie-agenten. In een langdurig debat spuide de Kamer gisteren grote hoe veelheden kritiek op de voor stellen van Dales en Hirsch Ballin. Over de kern van de reorganisatiegedachte (samen voeging van rijks- en gemeen tepolitie) was iedereen het roe rend eens, maar de uitwerking van het plan riep tal van vra gen op. Waarom is nog steeds niet bekend hoeveel de opera tie gaat kosten? Is het aantal van 23 politiekorpsen, ver deeld over evenzovele regio's, niet wat aan de lage kant? Wordt de korpsbeheerder (de burgemeester uit de grootste gemeente van elke regio) een soort superpolitiechef ten kos te van de burgemeesters uit de omringende gemeenten? En hebben de gemeenteraden ei genlijk straks nog wat over de politie te zeggen? Apart debat Op alle mogelijke manieren trachtte het ministersduo dui delijk te maken dat de kamer leden te veel leeuwen en be ren zagen en dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen. Me vrouw Dales beloofde dat in mei meer zekerheid kan wor den gegeven over de financië le consequenties van de reor ganisatie. Een schatting wilde zij nu nog niet geven omdat een aantal aspecten van de operatie nog nader moet wor den uitgewerkt, zoals het aan tal politieregio's waarin Ne derland wordt opgedeeld. Op 16 mei zal de Kamer daar een apart debat aan wijden. Hirsch Ballin waarschuwde alvast dat de reorganisatie duurder zal worden als de Kamer vindt dat er meer dan 23 politiere gio's moeten komen. Dat dit laatste zal gebeuren bleek gisteren overigens al zonneklaar. De overgrote meerderheid van de Kamer liet al doorschemeren dat zij in elk geval de voorgestelde om vang van de regio's Rotterdam en Amsterdam te groot vindt. De vrees van de fracties dat de gemeenteraden en de burge meesters van kleine gemeen ten nauwelijks meer iets over de politie te zeggen zullen heb ben noemde mevrouw Dales ongegrond. „Het gezag over de politie blijft berusten bij iedere burgemeester, die op zijn of haar beurt daarover verant woording dient af te leggen aan de gemeenteraad. Het op pergezag in een regio komt in handen van de burgemeester van de grootste gemeente, maar deze regionale korpsbe heerder wordt geen superge- zagsdFager bij wie de overige burgemeesters in de regio voor elke kleinigheid een verzoek moeten indienen. Dat zou te dol zijn", aldus Dales. „U moet die korpsbeheerder zien als een directeur van Albert Heijn. Die bemoeit zich ook niet met alles wat er in zijn fi lialen gebeurt". Rara eist aanslag op Een politieman bekijkt de deur van het marechaussee kantoor in Oldenzaal, waar in de nacht van zaterdag op zondag een brandbom flinke schade aanrichtte. De aanslag is inmiddels opgeëist door de actiegroep Rara „uit onvrede over het opsporen van illegalen". Proefschrift blijft geheim WAGENINGEN Slechts een kleine groep uitverkorenen zal vrijdag kennis kunnen nemen van het proefschrift van de Wa- geningse ingenieur R. Mensink. Overige geïnteresseerden zullen zich tot mei met een samenvatting moeten behelpen. Mensink schreef een proefschrift over gunstige gevolgen van enkelvou dig onverzadigde vetzuren (zoals zonnebloemolie) voor het cho lesterolgehalte en de bloeddruk van gezonde mensen. Vorige week werden de resultaten van zijn onderzoek op een symposi um bekend gemaakt door zijn promotor, prof. Katan. In de herfst stuurde de ingenieur een artikel over hetzelfde onder werp naar het prestigieuze Amerikaanse tijdschrift The New England Journal of Medicine. Onlangs werd bekend dat het tijd schrift het artikel in mei wil plaatsen, op voorwaarde dat het dan nog nergens anders is gepubliceerd. Mensink zal vrijdag zijn proefschrift overigens wel in het openbaar moeten verdedigen. 20 maart De prinsen Johan Friso en Con- stantijn verrichten op Schiphol de doop van twee nieuwe Boeings 767-300 ER van Martin air. De toestellen zullen hun na men dragen. 21 maart Koningin Beatrix verricht in Lely stad de opening van 't Laar, een verpleeghuis en reactiverings centrum voor psycho-gerlatri- sche patiënten en langdurig zie- Stichting wil verplicht rechts rijden afschaffen DEN HAAG De ver keersveiligheid zou ermee gediend zijn als automobi listen op snelwegen niet langer verplicht worden zoveel mogelijk rechts te rijden. Nu al houdt een groot deel van de wegge bruikers zich niet meer aan die verplichting. In het algemeen levert dat een rustiger verkeersbeeld op, concludeert de Stich ting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveilig heid (SWOV) in een ad vies aan het ministerie van verkeer en waterstaat. gel 'rechts rijden' nog uit de tijd dat alle snelwegen in Nederland slechts twee maal twee rijstroken had den. „Maar er zijn steeds meer rijkswegen met to taal zes of acht rijstroken bijgekomen. Dat laat een ander verkeersgedrag toe". De SWOV is geen voorstander van het Ame rikaanse 'keep your lane'- firincipe: het zoveel moge- ijk op één rijstrook blij ven rijden en waarbij zo wel rechts als links inha len geoorloofd is. De Ne derlandse automobilist is daarvoor niet gediscipli neerd genoeg, meent de stichting. UTRECHT De experimentele cursus voor alternatief gestraf te jongeren, die beoogt begrip voor het slachtoffer te kweken, is een succes gebleken: maar een op de vier vervalt in strafrechte lijke problemen. In vier plaatsen is anderhalf jaar lang geëxperi menteerd met deze bewustwordingscursus. Deze experimenten in Leeuwarden, Arnhem, Dordrecht en Utrecht hadden resul taat: de meeste cursisten weten na afloop meer van de gevolgen van hun daden voor slachtoffers en denken ernstiger over delic ten. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten waarop gepraat wordt met slachtoffers en politie en waar de jongeren ook zelf opdrachten moeten doen. Een video laat slachtoffers vertellen hoe zij een delict hebben ervaren. Boete 750 gulden voor beledigen gynaecoloog DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een zich satirisch schrijver noemende man uit Nieuwe Tonge veroordeeld tot 750 gulden boete wegens smaad. De 43-jarige man had vier jaar geleden met een com pagnon brieven verstuurd naar diverse instanties en personen, onder wie pre mier 'Lubbers. Hierin voerden beiden een stich ting op, die het opnam voor een Haagse gynaeco loog die gemeenschap zou hebben gehad met patiën ten. De gynaecoloog, toen verbonden aan het Haagse Bronovo-ziekenhuis, werd door de briefschrijver tot ere-voorzitter van de Stichting Internationaal Emancipatiebeleid Gynae cologen benoemd. De gy naecoloog vond dit, alsme de enkele passages uit de brief, lasterlijk en diende een aanklacht in. De boete is overeenkoms tig de eis van de procu reur-generaal. De oprich ters van de stichting wa ren vorig jaar door de poli tierechter veroordeeld tot het betalen van 750 gulden boete. Eén van hen was daartegen in beroep ge gaan. Overigens is tegen de betreffende gynaeco loog afgelopen vrijdag bij het Hof in Amsterdam een gevangenisstraf van vier maanden geëist en een verbod om zijn ambt uit te oefenen gedurende vier jaar. De uitspraak hiervan is op 30 maart.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3