Gereformeerde moeite met opleidingen £aidte.Qowuvn Joods-sovjet vaderland werd mislukking Protest tegen voorstellen tot reorganisatie Wereldraad kerk wereld SYNODE: GESPREK VU-KAMPEN GAAT VOOR SAMEN OP WEG Openbare universiteiten tevreden met bedenktijd beroepingen Nieuwe bijbelvertalingen op komst in Sovjet-Unie brieven van lezei CcidócSommvt C GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ccidóc Qowumt DINSDAG 20 MAART 1990 pAGI ff; AMSTERDAM Vijf (oud)leden van commissies van de Wereldraad van Ker ken roepen de Nederlandse leden van het Centraal Comité op niet akkoord te gaan met voorstellen tot herstructure ring van de Wereldraad. Het Centraal Comité houdt zich volgende week in Ge- nève bezig met deze voorstellen, die de communicatie tussen de lidkerken en de Wereldraad en tussen de verschillende commissies van de Wereldraad moeten verbeteren. De vijf erkennen, dat een reorganisatie gewenst is. Zij vragen zich echter af, of de voorstellen effectief zijn. De vijf sluiten zich aan bij de kritiek die de commissie Internationale Zaken van de Wereldraad (CCIA) naar voren heeft gebacht. Volgens de CCIA, die wordt ge leid door de Nederlander prof.dr. Th. van Boven, ontbreekt in de voorstellen een grondige analyse van de oorzaken van de tekortkomingen van de huidige structuur en is er geen behoorlijke in houdelijke discussie geweest met de lid kerken, de Wereldraad-commissies en de oecumenische partners die een wezenlij ke bijdrage leveren aan de programma's van de Wereldraad. Ook had er eerst een grondige bezinning moeten plaats hebben op de rol en functie van de We reldraad binnen de oecumenische bewe ging. De vijf Nederlanders vrezen bo vendien, dat de herstructurering het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping zal schaden. De vijf (oud)leden van Wereld raadcommissies zijn naast Van Boven DISK-directeur dr. C.H. Koetsier, prof.dr. H.M. de Lange, mevr.dr. M. Laeyendecker-Thung en dr. G. Boer. Hij, die velen vrezen, moet velen vrezen ERMELO De synode van de Gereformeerde Kerken heeft het maar moeilijk met de opleidin gen voor haar predikan ten. Een hele, speciaal in gelaste vergaderdag - gis teren in Ermelo - heeft maar heel weinig con creets opgeleverd: er komt een werkgroep die moet rapporteren over het toekomstig beleid en de syhode komt daar voor weer een keer spe ciaal bijeen en wel op 23 mei. De predikanten in de Gere formeerde Kerken kunnen hun opleiding op twee plaat sen krijgen: in Kampen, aan de gereformeerde Theologi sche Universiteit en aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit in Amster dam. De kwestie van de opleidin gen is actueel om diverse re denen: De minister wil het aantal theologische opleidin gen inkrimpen en heeft de in stellingen om een plan ge vraagd; samenwerking tussen 'Kampen' en de VU lijkt daarbij een logische ontwik keling. Een andere reden is de samenspreking met de Ne derlandse Hervormde Kerk in het kader van Samen op Weg. Een werkgroep maakte een gedetailleerd rapport over de opleidingen ('IWOOT') waarin sprake is van erken ning van eikaars opleidingen, die althans op papier in Utrecht gevestigd zouden moeten worden. Afgelopen vrijdag koos de hervormde synode voor het IWOOT-mo- del. Een van de argumenten daarvoor was dat in dat model de kerk meer invloed kan krijgen op haar predikantsop leiding. Vrije Universiteit Al een aantal jaren staat de samenwerking tussen de VU en Kampen op de synodale agenda. Tot voor heel kort ge leden stelde de VU zich afwij zend op tegenover samenwer king of éénwording. Door de kerkelijke invloed op 'Kam pen' zou de 'academische vrij heid en kwaliteit' van de VU onder druk komen te staan (voor 'Kampen' vormen de Gereformeerde Kerken zowel bestuur als toezicht; voor de faculteit van de VU alleen maar het toezicht; het bestuur berust (uiteraard) bij het Col lege van Bestuur van de VU). Enkele weken geleden liet de VU weten bereid te zijn tot overleg. Het hoe en wat van de samenwerking met Kam pen werd toen niet duidelijk en ook vandaag kon dekaan Leene niets concreets zeggen. Het grote knelpunt is natuur lijk de invloed van de kerken op de opleiding in combinatie met het zelfstandig bestuur van de universiteit. De discussie van gisteren be woog zich langs diverse lij nen. Aan de ene kant die van de samenwerking tussen de twee opleidingen en aan de andere kant het IWOOT-rap- port. De commissie die de vergaderstukken had voorbe reid, repte met geen woord over de samenwerking met de UTRECHT De openba re universiteiten zullen de komende twee maan den „met passende ener gie" proberen de Neder landse Hervormde Kerk alternatieven aan te rei ken voor de bijzondere theologische universiteit die zij wil instellen. „Het valt ons reuze mee dat we die twee maanden nog gekregen hebben", aldus drs. J.G.F. Veldhuis, voorzitter van het college van bestuur van de Rijks universiteit Utrecht. De hervormde synode besloot vrijdag tot instelling van de bijzondere universiteit, maar gaf de openbare universitei ten twee maanden tijd om haar alsnog op andere ge dachten te brengen. De vier openbare universiteiten die thans de opleiding van her vormde predikanten verzor gen, hadden op uitstel aange drongen om nog eens alle mo gelijkheden binnen de huidige opzet van het theologisch on derwijs (duplex ordo) te on derzoeken. Hoewel het hervormde syno- debestuur en de opleidings deskundigen niet geloven dat nieuw overleg met de openba re universiteiten nog iets zal opleveren, gaat Veldhuis er van uit dat er binnen het hui dige systeem wel degelijk iets te bereiken is. Hij neemt aan dat de bedenktijd „geen loos gebaar" van de synode is en dat zij serieus zal luisteren naar de alternatievén van de universiteiten. De kleine kerkgenootschap pen zijn tegen de instelling van een bijzondere theologi sche universiteit van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Alleen de Evangelisch-Lu- therse Kerk zal onder voor waarden medewerking verle nen aan deze universiteit, waartoe de hervormde synode vrijdag unaniem heeft beslo ten. Kleine kerken De Baptisten, Vrije Evangeli- schen, Oud-Katholieken, Re monstranten en Doopsgezin den hebben minister Ritzen van onderwijs al laten weten veel meer te voelen voor ver betering van de huidige opzet van het theologisch onderwijs (duplex ordó). De kleine kerkgenootschappen maken op dit moment voor hun pre- dikants/priesteropleiding net als de Hervormde Kerk ge bruik van de diensten van de openbare faculteiten godge leerdheid. De kerken schrijven de mi nister dat zij onvoldoende ga rantie hebben dat hun eigen identiteit wordt gewaarborgd binnen de bijzondere univer siteit. De Evangelisch-Lutherse Kerk neemt een afwijkend standpunt in, omdat haar pre dikantsopleiding op dit mo ment al geïntegreerd is in die van de Hervormde Kerk. Een defintief besluit over deelname in de hervormde universiteit hoopt de lutherse synode te nemen tijdens een extra zitting op 31 maart, één dag voordat minister Ritzen officieel van alle kerkgenoot schappen wil weten hoe zij^ hun theologie-opleidingen willen reorganiseren. hervormden in het IWOOT- model, zeer tot ongenoegen van veel synodeleden. Enkelen, onder wie de Leeu warder predikant ds. C.G. Waringa, probeerden via een voorstel alsnog het IWOOT - rapport ter sprake te brengen, maar die pogingen strandden. Sterker Duidelijk is dat wanneer de synode zou kiezen voor IWOOT, de positie van 'Kam pen' veel sterker wordt ten opzichte van de theologische faculteit van de VU. In het IWOOT-model is sprake van de oprichting van een (her vormde en) gereformeerde 'aangewezen instelling' en de VU-faculteit kan niet als zo danig fungeren. Kampen kan dat wel. Na veel, onoverzichtelijk en door schorsingen onderbro ken vergaderen, kwamen de stemmingen over diverse voorstellen. De synode besloot uiteindelijk zich nu nog niet uit te spreken over IWOOT en voorrang te geven aan de pogingen om te komen tot èèn gereformeerde opleiding. In zes weken moet een speciale commissie over de concrete stappen daartoe aan de syno de rapporteren. Mocht de overeenstemming er dan nog niet zijn, dan gaat de synode de IWOOT-voorstellen in be handeling, nemen. LUTSEN KOOISTRA Psalmenproject voor 'stijlvolle én waardige begeleiding' DEN HAAG Het begeleiden van de gemeentezang in (protestantse) kerkdiensten hoeft de amateur-blaasmuzi- kant niet meer zoveel bloed, zweet en tranen te kosten. Het psalmenproject van de Neder landse Federatie van Christe lijke Muziekbonden (NFCM) is namelijk afgerond en dat bete kent dat het blaadje met de handgeschreven nootjes die een toontje hoger, dan wel la ger gespeeld moesten worden, in de prullenbak gegooid kan worden. Voortaan kan. een professioneel ogend boekwerk op de lessenaar prijken als een korps een psalm in een kerk wil begeleiden. Voor de christelijke muziek- bond is de nieuwe uitgave van de 150 Psalmen van groot be lang, aldus landelijk voorzitter Durk Dam. Eén van de be langrijkste activiteiten, die voortvloeit uit de doelstelling is het leveren van een bijdrage aan het tot stand komen van een kwalitatief hoogstaand re ligieus repertoire. Volgens Dam kan de begeleiding van de eredienst nu 'stijlvol en waardig' plaatsvinden. Het huidige begeleidingsmate riaal voldoet volgens Dam niet meer aan de 'eisen des tijds'. Grootste tekortkomingen wa ren een verkeerd gebruik van de authentieke kerktoonsoor ten en het ontbreken van een voorspel. Een ander groot ge brek is dat vele zettingen 'te hoog staan' waardoor het mee zingen door de gemeente bijna niet mogelijk is. De federatie, waarbij zq'n 345 muziekverenigingen zijn aan gesloten, telde honderddui zend gulden neer voor het project. De nieuwe uitgave van de Psalmen kwam tot stand on der leiding en onder verant woordelijkheid van Jan de Haan. Hij werd daarbij geassis teerd door twaalf componisten en kerkarrangeurs uit Neder land en België. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kamerlk dr.P. Vermeer te Kesteren. Aangenomen naar Wa- geningen J. van Meerveld te Sellin- ten. Beroepen te Leiden (toez.) G.F. maling te Rijnsburg; te Polsbroek P Molenaar te Zalk en Veecaten. Aangenomen naar Wageningen J. van Meerveld te Sellingen. Bedankt .voor Bedum en Onderdendam D.D. Lucas te Enter. Gereformeerde Kerken Beroepen te Veenendaal drs. J.G. Offringa te 's-Graveland. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Kampen C.J. Mewe te Terneuzen. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Buitenpost en Veenwouden en Zwaagwesteinde J. Dijkstra te Nijmegen. HAARLEM-MOSKOU De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft zich uitgesproken voor nieuwe vertalingen van de bijbel, het liefst in alle belang rijke talen van de Sovjetunie Daartoe zal de Kerk met de veel kleinere protestantse kerken in het land samen werken. Dit moet ook leiden tot de oprichting van een overkoepelend bijbelgenoot schap in de Sovjetunie of een raad van bijbelgenootschap pen, als bijvoorbeeld de Balti- sche staten onafhankelijk worden. De bijbelvoorziening in de Sovjetunie kent vele proble men. De Sovjetkerken, waar van de Russisch-Orthodoxe Kerk over een groot vermo gen beschikt, kunnen met hun geld niets in het Westen kopen. Verder zijn er bijna geen drukkerijen die het dun ne bijbelpapier kunnen druk ken. Ook de papiervoorraad is een groot probleem. Boven dien heeft de Russisch-Ortho doxe Kerk tot dusver gewei gerd met de andere kerken samen te werken. In Moskou, zo meldt het pers bureau Tass, is het werk her vat aan een 12-delige editie van de bijbel in het Kerksla- visch. Hiermee is 75 jaar gele den, dus nog voor de Russisch Revolutie, in het toenmalige Sint Petersburg een begin ge maakt. De Revolutie maakte een eind aan de werkzaamhe den. De verwachting is dat deze bijbel in het Kerksla- visch over een jaar of drie zal verschijnen, aldus Tass. Het Britse Bijbelgenootschap heeft een dezer dagen volko men onverwacht een cheque ter waarde van ruim 20.000 gulden ontvangen van de Sovjet-regering. Het geld is een eerste deel van de com pensatie die de Sovjetunie wil betalen voor goederen die tij dens de Revolutue in beslag worden genomen. In totaal kan het Briste Bijbelgenoot schap, het oudste van alle ge nootschappen, ruim 70.000 gulden tegemoet zien. Het Britse Bijbelgenootschap was sinds het midden van de vorige eeuw in Leningrad ge vestigd om de protestantse kerken bij te staan. Tijdens de Revolutie werden het bijbel huis aldaar en alle goederen door de staat in beslag geno men. Bezoek aan Olivetti Paus Johannes Paulus II bracht gisteren een bezoek aan de Olivetti-fabriek in Ivrea in Noord- Italië. Rechts van de paus de directeur van Olivetti, Carlo de Benedetti. Achter de paus staat bisschop Luigi Bettazzi van Ivrea. foto- ap BIROBIDZJAN In een kleine blokhut, die als syna goge fungeert in het ijzige ge bied aan de Chinese grens dat eens als het beloofde land voor Sovjet-joden gold, leidt Boris Kaufman met behulp van het Nieuwe Testament een dienst. Hij verklaarde in Jezus Chris tus te geloven, dat maakt hem tot een christen, maar dat zou niemand in het joods autono me gebied Borobidzjan mer ken want er is weinig wat aan joods leven of cultuur doet denken. Het gebied, dat op meer dan 8.000 kilometer van Moskou ligt, is in 1934 opge richt als buffer tegen Mands- joerije en als tegenwicht tegen het zionisme, dat de joden op roept om zich in Palestina te vestigen. Sovjet-premier Michail Kali nin verklaarde na oprichting van het autonome gebied dat Borobidzjan „binnen tien jaar het belangrijkste centrum van joodse cultuur zou worden", maar het gebied is altijd een kunstmatige constructie ge bleven en het huidige aantal joden bedraagt 8.887, minder dan vier procent van de be volking van het gebied en minder dan een half procent van het totaal aantal joden in de Sovjetunie, dat 1,4 miljoen De 40-jarige Kaufman ver- Leo Trotzki. klaarde dat hij zijn huidige beroep door toeval gekregen heeft. Nadat hij zich eerst bij de baptisten en de pinksterge meente had aangesloten be sloot hij uiteindelijk het jood se geloof te volgen. Na het overlijden van de enige rabbi van Birobizjan verviel de joods gemeenschap en werd naarstig naar een vervanger gezocht en zo kwam Kaufman aan zijn huidige baan. Hij gaf toe het geloof ruim te inter preteren en slecht op de hoog te te zijn van het Hebreeuws en het Oude Testament. Tijdens Chanoekah, het joodse lichtfeest waarop joden tradi tioneel kaarsen branden en gebeden zeggen, was in Biro- bidzjan, waar wel enkele hoofdstraten jiddische naam borden hebben, geen bran dende kaars te zien en hingen FOTO: SP in de straten borden met daarop seculiere nieuwjaars wensen. In de stad is ook geen kosher voedsel te krijgen. Omdat de Sovjet-overheid jo den niet als een religeuze minderheid beschouwt, maar als een nationaliteit, is er een theater, een radio-programma in het jiddisch, scholen waar jiddisch onderwezen wordt na een verbod van 42 jaar, een culturele club en een restau rant met een pseudo-joodse keuken. Religie was in de Sovjetunie lange tijd taboe en religieuze instellingen en ker ken werden gesloten en kerk leiders vervolgd. Na de Oktoberrevolutie van 1917 braken de nieuwe com munistische leiders met ge woonte van de tsaren om de joden in het zuiden en zuid westen van Rusland te con centreren in het gebied van de zogenaamde „pale" en stonden vrije vestiging toe in het hele land. De grootste groep joden woont nu in Mos kou. Farce Het Birobidzjan-experiment werd door de revolutionare leider Leo Trotski, die joods was, een bureaucratische „far ce" genoemd; de latere Sovjet leider Nikita Chroetsjov ver klaarde Birobidzjan voor mis lukt. Het kleine aantal joden dat nu nog in het gebied woont lijkt zich helemaal aan gepast te hebben aan het offi ciële atheïsme van de Sovjet maatschappij. De bloedige zuiveringen van 1937 van Josef Stalin en diens anti-joodse campagne in 1948 hebben het autonome gebied ook geen goed gedaan zoals een nieuwe „g!asnost"-afde- ling van het lokale museum duidelijk maakt. In de jaren '30 werden vele joden, ook Amerikaanse joden, die geko men waren om te helpen bij de opbouw van het gebied vermoord of afgevoerd naar gevangenissen of werkkam pen. Van de oude joodse sfeer is niet veel over; Kaufman ver klaarde dat hij moeite had om het minimum aantal van 10 leden in zijn synagoge te krij gen en ook de jeugd had vol gens hem geen interesse in het geloof. De religie-verslag gever van de lokale krant de „Birobidzjaner Ster", ver klaarde dat hij niets onge woons vond aan het gebrek aan religieuze belangstelling, „wij zijn gewoon atheïsten, wij gaan ons leven zonder God en daar heb ik helemaal geen last van" Aan het Birobidzjaner oplei dingsinstituut voor leraren wordt sinds oktober jiddish onderwezen, maar religieuze instructie wordt niet gegeven. Er zijn bijna geen gelovigen onder de jongere generatie, klaagde Larisa Tsilman, een van de twee jonge leraressen aan de opleiding. De lokale bestuurders zien hun gebied als een alternatieve bestem ming voor de joden uit het westen van de Sovjetunie die nu overwegen om die gebie den te verlaten omdat zij anti semitische uitbarstingen vre zen. De meeste joden gaan echter naar Israel en andere westerse landen. Zelfs uit Birobidzjan, dat zo ver weg staat van de rest van het joodse leven in de Sovjeu- nie, zijn vorig jaar vier fami lies naar Israel verhuisd. Vol gens Vladimir Okun, die de schaakclub leidt, zullen er over vijf jaar geen joden meer in Birobidzjan zijn. ANDREW KATELL (API Litouwen Gorbatsjov mag vorige week dan wel president 1 vergaande volmachten van de Sovjetunie zijn gewordi >-k; ontwikkelingen in de Baltische staten en met name in wen wijzen er op dat de gebeurtenissen de Sovjetleu baas dreigen te worden. Zijn opdracht gisteravond a ij" Sovjet-regering alle noodzakelijke maatregelen te trefff |je het „ongrondwettelijke besluit" van Litouwen tot ona je i kelijkheid terug te draaien, leidde onmiddellijk tot eei J" scherptè controle op het openbare leven in deze Bal es staat en alles waarmee de overheid daar bemoeienis Maar dat houdt geenszins in dat het proces naar zelfst s"v heid is gestopt, laat staan gekeerd. De Litouwse president Landsbergis reageerde gelukki beheerst op de vanuit Moskou gedicteerde maatregele zag er een aanwijzing in dat de Sovjettop bereid is tot handelingen. Eerder had Gorbatsjov weliswaar geze§ derhandelingen met de separatisten uit te sluiten, zei ook „wel iets te zien in een dialoog op basis van zijds respect", een opening dus. Om het klimaat da niet te bederven riep Landsbergis zijn landgenoten op <T te bewaren en vooral het Sovjet-leger, dat momenteel touwen oefent, op geen enkele manier te provoceren. gezeg n, mj van I it Ha De heftige reacties in de Opperste Sovjet, waarin touwse delegatie werd weggehoond, zullen Landsberj delijk hebben gemaakt dat in een groot deel van de nie grote angst bestaat voor afscheidingen. Officieel gé daarbij om een afkeer van de politieke gevolgen, mé achterliggende vrees geldt vooral de economische ervan. Naarmate de economie van de federatie me« •wricht raakt, wordt de kans op geweldsuitbarstingen met alle niet te voorziene gevolgen van dien. DaT is ook de reden waarom het Westen, met de Verj Staten voorop, zich zo rustig houdt en zich nauwelijl moeit met de binnenlandse aangelegenheden van de S nie. President Bush heeft zijn Sovjetcollega weliswaail roepen de uitslag van de verkiezingen in Litouwen te i teren, maar hij piekert er nog,niet over Litouwen officii erkennen. Het motief dat hij daarvoor opgeeft is dat "ig, de inlijving van de Baltische staten door de Sovjetunii ?os heeft aanvaard. Maar de echte reden is natuurlijk, dat sor er geen enkel belang bij heeft de positie van Gorbatsjo [ez< der te ondergraven en daarmee stabiliteit van de Ru len grootmacht. Geen misverstand: de afbraak van de c( per nistische heilstaat is zeer verheugend, maar de al te ig veranderingen verhogen de kans op brokken en daar A uiteraard niemand gediend. Het is daarom te hopen da^m batsjov de gebeurtenissen de baas blijft en niet anden 'aai m I Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezc stukken te bekorten. Pastoraal werkers (2) Eind jaren zestig vooral verlie ten veel religieuzen en pries ters het klooster of het ambt. Hun motieven waren verschil lend. Van de 570 pastorale werkers en werksters in Ne derland zijn de meesten (uitge treden) religieuzen en (voor malige) priesters. Ze zijn in de kerk weer aan de slag gegaan, al dan niet getrouwd en met kinderen, tegen een salaris van (maximaal) 4600 gulden per maand. Dat komt met werkgeverslasten neer op tachtigduizend gulden per jaar. De hele kerkprovincie kost dit in totaal rond de 45 miljoen. In tegenstelling tot wat in het ar tikel 'Leken onmisbaar in de kerk' werd gesuggereerd, lijkt mij dat de omvang, maar voor al de aard van het pastorale werk in Nederland een uitwas is binnen de wereldkerk. In België bijvoorbeeld heeft men slechts een twintigtal pastoraal werkenden, in deeltijd. En voor het salaris van één Ne derlandse pastoraal werkende arbeidt in de Derde Wereld een veelvoud aan katechisten, die zich niet zonder toestem- ming-uit-noodzaak buiten hun oorspronkelijke zendingsop dracht zullen begeven. In ons land heeft het er alles van dat een pressiegroep, door auto noom grenzen te verleggen, via het verschijnsel pastoraal werkende het gehuwde pries terschap en de vrouw in het ambt er door wil frommelen. Grootste vlieger De vlieger die vorige week in Alphen aan den Rijn als de .grootste vlieger van Europa cn waarschijnlijk ook van de n t no] wereld" werd opgelate doet bij lange na niet metingen. Sinds 1978 in Scheveningen al feesten gehouden, v ?chte grootste vlieger reld, met een oppervla] 550 vierkante meter, m len met succes werd getrokken, van Hans van Klink phen besloeg een oppein!j van ruim 72 vierkante Ook niet weinig natt maar het betrof zeker g cord. Het bericht over phense vlieger heeft vei ties opgeleverd bij onze ting Nederlandse Vliej motie in Den Haag. He wat misschien van de van Alphen aan den E nee zegd kan worden is n n' waarschijnlijk wel de vlieger was die op dat n in Europa of elders in d stond. Meer niet. Gerard van der Loo DEN HAAG Manna (2) Jrat De katholieke bladen qen 1 na allemaal ter ziele, lukkig is er nu Manna ns\ richt door de heer Deze doorgewinterde man weet dat zijn bla< zal blijven, vanwege dt sende mentaliteit. De JT Derksen doet veel go< dat doen zijn lezers o vele manieren, door hei gespoord. Overal, ook 1 beeld in Etiopië, in stil opgemerkt. De rechter- linkerhand. Zijn blad curreert niemand. De Derksen is ook geen ro J zich op de borst klopt aar men doet het kennelijk ver! Ople Tig Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15.C Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) 18.30 tot 17.00 u. AAII Jfcr Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giro! !M), per maand f. 24,85 per maand per kwartaal 74,10 per kwartaal per jaar 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsw 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2