et Oude Dijkhuijs is 15 jaar en plaats van veel voldoening Nog vier jaar zou me t even te veel zijn STEM ALLER LEI(DS) LOKAAL SteidwQowuvnt EEST AAN DE LISSERDIJK IN LISSERBROEK INEEN OUDE STAL Ie: 1'«_ I DEN OMGEVING DINSDAG 20 MAART 1990 PAGINA 11 01 Slee )0, 2 NGE we het maar eens dó.' eren, zeiden mijn vrouw en ik tegen elkaar; een zullen we er niet aan n. In 1974 kregen we de gemeente Haarlem- foineer vergunning om in C< lithoek van de Meer aan .isserdijk in Lisserbroek oude veestal te verbou- tot café-restaurant. Op 4 ïot ijuari '75 konden we de e gasten in Het Oude G huijs ontvangen. We zou- 0 het rustig en eenvoudig °»nl we hadden maar ig pretenties. M'n groot- r knipte een lint door en erste pilsjes werden ge- Het liep anders. Na drie 'ril iden stopten we al met :afé en legden ons toe op restaurantbedrijf. Al ook was het „eenvoudi- r vanaf: we hadden A d en vanzelf zeiden we B. We konden alleen vooruit gaan". Joop 'lasmeijer en vrouw ïebben het wel geweten. Ha|& jaar hebben zij nu een 1 Val i hoog te houden die tot in wijde omtrek en „weg van de snelweg" z'n echo laat ho ren. Het Oude Dijkhuiis is een synoniem voor kwaliteit in optima forma. Joop Plasmeijer is inmiddels 41 geworden, maar als u het mij vraagt wil hij er de ko mende 15 jaar nog wel een paar schepjes energie boven op gooien. Succes stimuleert de geslaagde ondernemer. Plasmeijer is al zover gevor derd, dat hij een formidabele staf en een paar uitnemende vervangers heeft, zodat hij zelf niet constant aanwezig hoeft te zijn. Hij kan delege ren aan vaklui. En Elly heeft zich opgeworpen tot het fi nanciële brein; dat is haar privilége: „Zij gaat over de papieren rompslomp", zou haar Joop zeggen, die zich zelf geen „koopman" vindt, maar eerder een gedreven doe-er met wat artistieke fantasie. „Ik kom van Oud Ade. Mijn vader hij is er helaas niet meer had daar een taxibe drijf. Die reed Jan en Alle man naar de stad of naar het ziekenhuis, of vervoerde da metjes die in de buurt moes ten zijn. „Joop", zei ie eens, „Joop, ik zou een boek kun nen schrijven; zoveel heb ik meegemaakt met m'n taxi. Als er maar iemand was die het allemaal op kon schrij ven". Daar is het dus niet van gekomen. Maar er zat wel iets horeca-achtigs in de familie als ik 't zo eens naga. 's Winters trof je drie genera ties Plasmeijer aan op het ijs in en rond Oud Ade, de ring vaart of de Kaag. Die waren er dan met koek en zopie, en zo verdienden ze een paar stuivers extra. Vader ook en ik deed ook mee. Daar zat business in. Ik was net 20 toen ik bij een seizoen-res taurantbedrijf de echte hore ca binnenstapte. Trouwens, ik heb zes broers van wie er vijf een eigen horecabedrijf hebben. Ik mag wel zeggen, dat ik met Het Oude Dijk- huijs de kroon span; we zijn in elk geval de duurste!" In Lisserbroek, door de ring vaart gescheiden van Lisse (als je een „historische" pa rallel met Berlijn mag trek ken, zou je Lisserbroek „Lis- se Oost" kunnen noemen, maar daar zal burgemeester Van Duist van de Meer be zwaar tegen hebben), werd in 15 jaar iets groots verricht. En er zijn inmiddels alweer een paar rigoureuze verbou wingen en aanpassingen ach ter de rug die je bij een be drijf als Het Oude Dijkhuijs mag verwachten en die er mede voor gezorgd hebben dat dit etablissement thans nummer 50 is van de 100 bes te restaurants van Neder land. Maar vooral is deze rang door de kieskeurige Michelingids gehonoreerd met liefst drie „Bestekjes" bereikt door een creatieve kookwijze, vakbekwame en geestdriftige medewerkers, door een magnifieke ambian ce en een uitzonderlijke (open) wijnkelder Uitgekookte gastheren Joop Plasmeijer heeft weinig 3en Elly Plasmeijer temidden van de 18-koppige staf en witte en zwarte brigade die al 15 jaar aan de Lisserdijk van rbroek als kampioenen der goede smaak Het Oude Dijkhuijs in stand houden. moeite met het „verkopen" van zijn gastronomisch res taurant. En ik geloof hem op z'n woord, terwijl een van de jonge, welopgevoede, gasthe ren der zwarte brigade een salade van Italiaanse Coppa ham met roomaardappel en (zomer)truffel serveert, waarna een Sancerre 1988, Domaine de Montigny, met zorg wordt uitgeschonken. En de zwarte brigadier weet er zoveel van te vertellen, dat het lijkt alsof hij deze vrucht van de wijnstok zelf verbouwd heeft. Kijk, dat soort mensen heb je nodig in een eet- en drinkhuis van ni veau. Het gaat om de entou rage in woord en beeld. „Je kunt doen wat je wilt, maar als je er in een hoog ge noteerd restaurant een beetje met de pet naar gooit, kun je het wel vergeten", licht Plas meijer zijn opzet toe. „Het gaat er allereerst om, dat je je in een restaurant kunt ont spannen. Je moet kunnen ge nieten op de manier die je als gast zelf prefereert. Je plezie rig voelen in een fijne ambi ance. Daar gaat het om. En als de gast te kennen geeft dat hij zich hier happy voelt, dan geeft dit ons een enorme kick van zelfvertrouwen. Dan weet je dat je op de goe de weg zit". In de hele afgelopen periode van 15 jaar heeft Het Oude Dijkhuijs slechts twee chefs gehad. Dit tekent de waarde van een ontwikkelde, succes volle formule. De huidige chefkok is een jonge meester lijke specialist, de 27-jarige Henny Philipse, die zich be kwaamd heeft in „het lek ker", ja tot in het exotische. Als je kennismaakt met zijn uitgebalanceerde, artistieke vinding van een onnozele kwartel, gevuld met ganzele- ver op spitskool in Balsami- cosaus met bieslook, dan word je als aanzitter aan de jubileum-lunch een ogenblik stil van ontroering. Dan schieten er tranen in je ogen waardoor je de kaart niet he lemaal helder in je op kunt nemen. Bij zo'n kunststukje past weloverwogen een Ge- vrey-Chambertin 1986, Clos de la Justice. Dan voel je je weldra, in een opwelling van opperste lust, een gevangene in deze tempel der kostelijke ervaring. Enfin, Joop Plasmeijer en chef Henny hebben van hun samengaan „nog geen Ogen blik spijt gehad". Plasmeijer: „We zijn in de loop der jaren eigentijdser gaan koken, be wuster met kwaliteit gaan omspringen". En als je chef LANGS OMWEGEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Henny hoort getuigen van zijn geloof in en betrokken heid bij de genietingen van Het Oude Dijkhuijs, weet je gelijk dat hij op het goede spoor zit: „Het produkt moet goed herkenbaar zijn, ook na z'n bereiding, en de sauzen dienen licht verteerbaar te wezen. De uiteindelijke pre sentatie van een gerecht moet zoveel mogelijk een verrassing zijn, maar koken doe je natuurlijk op de eerste plaats voor „het lekker". Ze ven dagen in de week". Licht klassiek De achtergrondmuziek in de sfeerrijke opstallen komt van cd's die door stafleden zelf zijn uitgekozen. „Licht klas siek", vindt Plasmeijer, die zegt daarvan te houden. In de bar klinkt ze wat sterker door dan in de eetzaal, maar de „music by candlelight" soezelt ook tot in het marme ren sanitaire wereldje, zodat het daar eveneens aange naam toeven en bijkomen is. De dames kunnen er zelfs zich een welriekend spray-tje toedienen. En „doortrekken" doe je daar door je voet op een pedaal te drukken. De „zuivering" geschiedt dan nagenoeg geluidloos. En Lau rens van Rooyen, pianist, zal zich er niet aan storen. In Het Oude Dijkhuijs, met z'n uitgedokterde ambiance, is werkelijk met alles rekening gehouden. De bediening, zo moet ge zegd, is voorbeeldig. Ze is niet alleen paraat en toege wijd, maar ook bijna encyclo pedisch onderlegd. Joop Plas meijer mag dan, in zijn lu xueuze Dijkhuijs, veel aan zijn medewerkers en plaats bekleders kunnen overlaten, maar slippertjes van welke aard ook zal hij nooit accep teren. „Je moet hier iets zien waar te maken. En dat doen wij met mensen die verant- woordlijkheid voelen voor de gasten die hier een aantal uurtjes doorbrengen en die wij graag in de watten willen leggen. Verder zijn wij ge woon een gezond bedrijf met een gezonde sociale struc- Ik zou daar een flinke pluim op willen zetten, bij dit*derde lustrum aan de Lisserdijk 567, waar het, tegen een gese lecteerde, redelijke vergoe ding, elke dag weer feest is. Joop Plasmeijer oogt jongens achtig. Misschien is hij daar om al een bewindvoerder die nog meer in petto heeft op de consumptieve markt die in ons land aan steeds hogere eisen moet beantwoorden. Bezwaren van Pancras tegen Annie's niet ontvankelijk DEN HAAG/LEIDEN De afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State heeft de bezwaren van wijkver- eniging Pancras-West te gen het etablissement An nie's Verjaardag niet ont vankelijk verklaard. Volgens J. Vellekoop van de gemeentelijke directie milieu „stelt deze zaak niets voor" omdat ook omwonenden be zwaar hebben gemaakt tegen het restaurant aan de Hoog straat. „En die zitting moet nog komen". Het bezwaar van de wijkvere- niging is niet ontvankelijk verklaard omdat er geen be zwaar is ingediend op het mo ment dat de gemeentelijke di rectie milieu de uitbater een vergunning wilde verlenen. „Het is jammer", reageert A. Lagerweij van de wijkvereni- ging. „Je moet bijna dag en nacht de krant lezen wil je overal op tijd tegen procede ren". Zijn hoop is nu gevestigd op de politiek („Ik hoop dat alle partijen doen wat ze belo ven, dan gebeurt er de komen de vier jaar veel moois in Lei den") en op een goed overleg met de gemeente. „We hopen dat de gemeente een zodanige beperking inpast in de hinder wet dat de overlast de komen de zomer niet terugkeert". Vellekoop stelt dat inderdaad voorwaarden worden verbon den aan (le hinderwetvergun ning. Volgens hem moet de ei genaar van Annie's dit jaar voor het eerst een aanvraag indienen voor het bootterras. „Dat is nog niet eerder ge beurd omdat wat onduidelijk heid bestond over de status van het terras. Andere jaren was niet duidelijk was of het ging om een proef of tijdelijke voorziening". Marathonuitzending van Omroep Rijnland LEIDEN Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe studio houdt Rijnland Radio komend weekeinde een mara thonuitzending. Daaraan doen honderd medewerkers van de lokale omroep mee. De uitzen ding begint vrijdagmiddag om 15.00 uur en duurt tot zondag avond 24.00 uur. Behalve de normale programma's zijn on der meer verschillende mu ziekprogramma's te horen. Za terdagochtend is er van 8.00 tot 11.00 uur een ontbijtpro- gramma met bekende streek- en landgenoten. In de nacht van zaterdag- op zondag wor den reportages uitgezonden over het nachtleven in Leiden. De marathon wordt zondaga vond afgesloten met een twee uur durend programma vol klassieke muziek. HOUDER G. VAN DEN BERG NA 36 JAAR UIT LISSESE POLITIEK: 30-21. IMhL 3 U. er k, Niet veel men- ten 36 jaar onafge in de gemeente- jierrit van den Berg ;e wel. Na de ge- eraadsverkiezingen 1 stapte hij in de om er negen ver- ;eri later weer uit te De laatste twaalf as de CDA'er wet- r. In een volgende e van vier jaar had en zin meer. „Het me nog steeds hoor, vier jaar is me net e veel. Ik ben 66 in- 'j ils en ja, dan gaan de toch tellen". 10-19. jnoori l >fi )°k Bergs terugtreden uit itiek is definitief. Hij 'et overwogen er nog achteraan te plakken ïtrekkelijke luwte van CDA-fractie in de ge it raad. „Dat is niet goed, Dan zou ik me net •wethouder voelen die de raad zijn opvolger gaat zitten te bekij- )k op de kandidaten- de Lissese kiezer Van niet meer aantreffen. iige gemeente wordt met een dergelij- van dienst op een on- plaats gezet met stemmen te trekken partij. Van den Berg hier niets voor. „Ze het me nog wel ge- Maar ik vind dat als je schikbaar bent, je ook te de lijst hoort te staan. lOfPel is dat". louder heeft Van den ^aalf jaar lang sociale in zijn portefeuille ge- e eerste acht jaar deed Ifrnaast woonruimtever- In de huidige raads- heeft hij de portefeuil- M ïticus 3.! 1 var 4. bare le sport en recreatie. Echte voorkeuren voor bepaalde portefeuilles heeft Van den Berg nooit gehad. „Ik had alles wel willen doen. En in feite doe je dat ook, want je bemoeit je als lid van college eigenlijk overal mee". Sport „Die laatste vier jaar sport en recreatie zijn me wel bijzonder goed bevallen. Er is op dat ge bied veel te doen geweest in de gemeente. En nog steeds", aldus Van den Berg, die be strijdt dat - zoals wel eens wordt beweerd - Lisse te veel voor de sport doet. „Alle wen sen die ons bereikten, hebben we op hun redelijkheid beoor deeld. Waren ze haalbaar, dan probeerden we er gevolg aan te geven. Waarbij we wel altijd een eigen inbreng van de aan vrager zelf eisten". Volgens Van den Berg blijft er voor de Lissese sportbeoefe naars nog voldoende te wen sen over. „Hisalis wil kunst gras, FC Lisse andere trai ningsvelden, De Spartaan gaat zijn gebouw aanpassen, de ten nisvereniging wil verlichting, er leeft de wens voor een gro tere binnenmanege, het zwem bad behoeft een onderhouds beurt. Er is, kortom, voor mijn opvolger nog genoeg te doen". Over de al jaren geleden uitge sproken wens van FC Lisse om ooit professioneel te wor-' den, is Van den Berg minder enthousiast. „Ze hebben er nooit officieel met ons over ge sproken hoor, maar ik zit er ook eerlijk gezegd niet op te wachten. Ik hou eigenlijk he lemaal niet zo van professiona lisering in de sport. Het moet een amateurbezigheid blijven. Zeker in een plaats als Lisse", aldus de afscheid nemende wethouder. Hij verklaart dat de club er ook niet op hoeft te rekenen dat de gemeente fi nancieel bijdraagt aan de reali sering van VIP-boxen, het geen eveneens een wens van de in degradatienood verke rende zaterdag-eersteklasser Collegebeleid Wethouder Van den Berg is een bescheiden man. Ondanks zijn staat van dienst in de Lis sese politiek, zegt hij niets op te kunnen noemen dat de ge meente speciaal aan hem dankt. „Iets dat ik alleen gere aliseerd heb? Ben je mal. Het is altijd een beleid van het hele college geweest. En bij sommige zaken ben je wat dichter betrokken dan een col lega-wethouder, maar ik wil beslist niet in de. krant hebben dat ik dit of dat voor Lisse ge regeld zou hebben". Is er dan niets waar Van den Berg trots op is? „Natuurlijk wel, maar dat hebben we met z'n allen gedaan. Kijk, neem de uitbreiding van het dien stencentrum, daar ben ik nauw bij betrokken geweest en best wel trots op. Maar dat ben ik net zo goed op de Wes telijke Randweg, het bedrij venterrein, de woningen voor ouderen, enzovoort, enzo- Wethouder Van den Berg: „Ook voor de Lissese sport blijft er de komende jaren nog genoeg te wensen over". foto: henk van den ende In dat de laatste jaren gevoer de beleid is de invloed van Van den Bergs partij, het CDA, groot geweest. De laatste periode hadden de cristende- mocraten zelfs de absolute meerderheid in de raad. Twee van de drie wethouders zijn bovendien CDA'er. Volgens Van den Berg kan het hele maal geen kwaad als een partij een absolute meerderheid be zit en in feite dus zonder com promissen besluiten kan ne men. „Toen wij in '86 tien van de negentien raadszetels be haalden, hebben we afgespro ken dat als een voorstel alleen op steun van de CDA-fractie een meerderheid in de verga dering zou halen, wij dat voor stel een maand zouden uitstel len. Wel, dat is nog nooit nodig geweest. En ook de komende periode zal het CDA zichzelf deze regel opleggen", aldus Van den Berg die kennelijk opnieuw op tien zetels voor zijn partij rekent. „Inderdaad, waarom niet? Vier jaar geleden dankten wij onze tiende zetel aan een gun stige regeling met betrekking tot het vergeven van een rest zetel. D66 viel daardoor buiten de boot. Nu is die regeling weliswaar veranderd, maar het CDA doet het zoals bekend in de landelijke peilingen erg goed. En dat speelt, hoe jam mer dat misschien ook is, in de plaatselijke politiek ook een rol. D66 doet het in de opinie peilingen ook erg goed, maar daar staat weer tegenover dat die in Lisse samen met de PvdA aan de verkiezingen meedoet. En die partij doet het weer wat minder. Al met al heb ik dus voor het CDA goe de hoop". Maar tien zetels of minder; Van den Berg is er binnenkort in de politiek niet meer bij. „Ik zal het uiteraard blijven volgen, maar ik heb eigenlijk geen idee hoe intensief", aldus de geboren en getogen Lisser die getrouwd is en vader van drie inmiddels „uitgevlogen" kinderen. „Ik zie er langza merhand met plezier naar uit dat ik meer vrije tijd krijg. Want ook al geniet je als wet houder een zekere vrijheid. Het is wel een vrijheid mèt een volle agenda. En ik vind het echt niet vervelend dat ik daar binnenkort vanaf ben". PAUL DE VLIEGER Computers Vrouwen die nog nooit met een computer hebben ge werkt, kunnen vrijdag te recht bij het Leidse Volks huis voor een computercur sus. Tevens wordt ingegaan op de invloed van informati ca op het dagelijks leven. De cursus wordt 's ochtends van 9.30 tot 11.30 uur gehouden in de Suze Baartschool aan de 3 Oktoberstraat. De kos ten bedragen voor tien lessen inclusief materiaal ongeveer 80 gulden. Inlichtingen en opgave: 071-149180. Expositie Dick Donker exposeert met recente werken in de galerie in gebouw 1 van het AZL. De opening van de tentoonstel ling is vrijdag 'om 16.30 uur. De werken van Donker zijn tot 29 april dagelijks te zien van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijwilligers Bij de Leidse Vrijwilligers- centrale aan de Oude Rijn 44b is een boekje verkrijg baar over het werk dat vrij willigers in de vakantieperio de kunnen doen. De brochu re kost1,25. Het kan ook te lefonisch (071-149064) wor den besteld. Wie het opge stuurd wil hebben, betaalt 1,75 portokosten extra. Open podium Folkclub Horus organiseert vrijdag een open podium in het Waaggebouw aan de Aal markt. Solisten en groepen die volksmuziek maken, kunnen drie nummers op het podium laten horen. In ver band met de indeling is van te voren opgeven gewenst: 01717-2726 of voor de aanvang om 21.00 uur in De Waag. De toegang is gratis en publiek is uiteraard welkom. Speeltuin Speeltuinvereniging Ooster kwartier aan de Borneostraat zoekt foto's die zijn gemaakt tijdens de zestig jaar dat de speeltuin bestaat. Het is de bedoeling om de foto 's te ex poseren op Koninginnedag. Wie materiaal heeft wordt verzocht zich voor 15 april te melden bij buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat. Bingo (1) Een grootse bingo. Die houdt speeltuinvereniging Wester kwartier donderdag Er zijn leuke prijzen te winnen. De zaal gaat open om 19.00 uur. De bingo wordt gehouden in de Ten Katestraat 10a. Bingo (2) Buurthuis Groenoord houdt donderdag een bingo-avond annex loterij. Liefhebbers kunnen vanaf 20.00 uur te recht in het buurthuis aan de Pasteurstraat 23. Verkeersdrempels in Burgemeesterswijk LEIDEN Diverse straten in de Burgemeesterswijk in Leiden worden voorzien van verkeersdrempels. Dit gebeurt in het ka der van het programma groot onderhoud aan straten en wegen 1990. Ouders van schoolgaande kinderen uit de wijk en leer krachten drongen al geruime tijd aan op maatregelen om de verkeersveiligheid te bevorderen Nu krijgt de Asserstraat twee verkeersdrempels, bij een van de drempels wordt het trottoir verbreed en bij de kruising met de Burggravenlaan wordt een verhoging aangebracht. In de Schol- tenstraat worden drie verkeersdrempels aangelegd, bij de drem pels worden paaltjes geplaatst om parkeren tegen te gaan De Oppenheimstraat krijgt eveneens drie verkeersdrempels, bij de kruising met de Van Vollenhovekade wordt een verhoging aan gebracht. Bij de uitgang van de Josephschool komt een zogehe ten uitlooprek, zodat schoolkinderen niet onmiddellijk de straat op kunnen rennen. In de toekomst wordt in deze wijk mogelijk een 30-kilometer zone ingevoerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11