Mandela wil snel resultaten De Pol Pot van de Arabische wereld opman Ost-CDU geeft met Stasi toe Estland en Letland kiezen parlementen Republikaner willen in Beieren revanche - rTENLAND QtidóaQowumt ZATERDAG 17 MAART 1990 PAGINA 7 enslang bij verstek or Argentijnse officier JS Een gerechtshof in Parijs heeft gisteren de Argen- kü marine officier Alfredo Astiz bij verstek tot levenslange Ïinisstraf veroordeeld. Astiz is schuldig bevonden aan de ing en het martelen van twee Franse nonnen. In de zaal d applaus uit toen de rëchtfer zijn oordeel uitsprak. Ali- on en Leonie Duquer werden in 1979 ontvoerd toen zij waren naar de Plaza de Mayo, waar met de 'Dwaze >rs' geprotesteerd werd tegen de verdwijning van gevan- iindsdien is niets meer van beide nonnen vernomen. Al- Astiz, destijds 27 jaar, was infiltrant in de beweging van ivaze Moeders'. Later hebben gevangenen gezien hoe hij rteling van beide nonnen persoonlijk ter hand nam. Astiz ig steeds een belangrijke functie bekleedt in de Argentijn- rine, werd in 1987 in Argentinië vrijgesproken van de ering van het Zweeds meisje Dagmar Hagelin. Traditioneel cadeau Prinses Diana neemt een ca deau in ont vangst van twee Nigeriaanse vrou wen, die in de traditionele kle ding gehuld zijn. Samen met haar man Charles brengt ze een bezoek aan dit Afrikaanse land. FOTO: AFP Europa wil verbod op tabaksreclame BRUSSEL De Europese Com missie zal aan de EG-landen voor stellen om met ingang van 1992 alle reclame voor tabaksprodukten te verbieden. De commissie volgt hiermee het Europees Parlement die daarom had gevraagd. Als het aan de commissie ligt wordt recla me voor tabaksprodukten via kranten, radio, televisie, aanplak biljetten verboden. Het indirect aanprijzen van rookwaren op bij voorbeeld aanstekers is dan ook niet meer toegestaan. In Italië en Spanje geldt al een algeheel recla meverbod. Jaarlijks worden in de twaalf landen van de Gemeen schap meer dan 500 miljard siga retten verkocht. Nederlandse hoogleraar vervoert valse dollars GENEVE Een 43-jarige Nederlandse pro fessor, die op 21 februari met anderhalf mil joen dollar uit Belgrado naar Zwitserland reisde, wordt voorlopig in Genève in hech tenis gehouden. De Nederlander wordt er van beschuldigd vals geld te hebben inge voerd. Ongeveer tien procent van de ander half miljoen dollar die hij bij twee banken had gedeponeerd, bleek vals. De stapeltjes bankbiljetten waren verpakt in wikkels van de Republic National Bank die een vestiging heeft in New York. De hoogleraar heeft ie dere betrokkenheid bij de vervalsing ont kend. Hij heeft alleen gemeld dat hij sinds enkele jaren geldtransacties verzorgt voor Derde-Wereldlanden. Over zijn opdrachtge vers, die hem meestal grote sommen geld toevertrouwen, heeft hij tot nu toe niets los gelaten. Westduitse boeren blokkeren steden KIEL Ruim 11.000 boeren uit de noordelijke Westduitse deelstaat Sles- wig-Holstein hebben gisteren, net als hun Nederlandse collega's, hun on vrede geuit over de Europese land bouwpolitiek. Met 4500 voertuigen blokkeerden zij de wegen in vijftien steden uit protest tegen de lage graanprijzen en de groeiende concur rentie van landbouwprodukten uit niet-EG-landen. Karl Eigen, voorzit ter van de boerenbond in Sleswig- Holstein, riep in een toespraak in Lü- beck de regering in Bonn op zich te verzetten tegen de voorgenomen ver laging van de EG-graanprijzen. Het is de bedoeling dat op 26 maart in tal van EG-landen de boeren de straat op gaan. itin/P' -BERLIJN Opnieuw Oostduitse politicus aan oravond van de verkie- in opspraak gekomen ge contacten met de De partijscretaris van l-CDU, Martin Kirchner, nde gisteren dat hij voor ehate veiligheidsdienst [ewerkt. 1 ler gaf wel toe dat hij et begin van de jaren gesprekken heeft ge- met de geheime politie kader van zijn kerkelij- ictie. Hij is Oberkirchen- de lutherse kerk en de medewerker van bis- Werner Leich van Thü- i in het zuidwesten van R. volking van Oost-Duits- eeft langzaam meer ver- 1 gekregen in het eigen land, zo blijkt u,it een opinie onderzoek dat vlak voor de verkiezingen is uitgevoerd. Een kleine driekwart van de bevolking (71 procent) ver klaarde de toekomst weer met enig vertrouwen tegemoet te zien, dat is tien procent meer dan begin februari. De Oost duitse premier Hans Modrow bleek met 75 procent duidelijk de populairste politicus te zijn. De tweede en derde plaats wa ren voor SPD-leider Ibrahim Bohme en CDU-voorzitter Lothar de Maizière, die respec tievelijk 43 en 24 procent be haalden. Van de Westduitse politici kreeg bondspresident Richard von Weizsacker met 83 pro cent de meeste instemming; op de tweede plaats kwam met 54 procent de vice-voorzitter van de SPD, Oskar Lafontaine en op de derde plaats kwam bondskanselier Helmut Kohl met 37 procent. In het centrum van Oost-Ber- lijn stonden gisteren mensen in een lange rij voor een win kel waar een speciaal boek met dienstopdrachten van de Stasi werd verkocht. In het boek is onder meer de dagor der afgedrukt waarin minister Mielke opdracht gaf tot het sluiten van de grens tussen West- en Oost-Berlijn in het weekeinde van 7 oktober, toen de DDR haar 40e verjaardag vierde. Ook bevat de bundel een verslag van de nervositeit die de Stasi ervoer rond de steeds massaler wordende maandag-demonstraties in Leipzig. STOCKHOM/JOHAN- NESBURG ANC-leider Nelson Mandela hoopt dat de onderhandelingen die op 11 april tussen de be vrijdingsbeweging ANC en de Zuidafrikaanse re gering van president De Klerk beginnen snel re sultaten zullen opleveren. ..Als de gesprekken niet spoe dig iets opleveren zijn we snel uitgepraat", zei Mandela die in Stockholm op bezoek is. „We zijn niet van plan om vele ja ren te gaan te wachten op toegang tot het landsbestuur". Voor deelname aan de officië le onderhandelingen zal de Zuidafrikaanse regering be halve het ANC ook andere or ganisaties van zwarten uitno digen. De Klerk wil praten over een nieuwe grondwet, die hét zwarten mogelijk maakt aan de regering deel te nemen. Hij is echter tegen een systeem van algemeen kiesrecht, dat het ANC en andere anti-apart heidsgroeperingen voorstaan. De Klerk wil dat de blanken bij belangrijke politieke beslis singen het vetorecht krijgen. Het ANC heeft zich bereid verklaard met de regering te praten, maar wil pas officieel onderhandelen wanneer de sinds 3,5 jaar geldende nood toestand is opgeheven en alle politieke gevangenen zijn vrij gelaten. Mandela liet in Zwe den over de ferme opstelling van het ANC geen onduide lijkheid bestaan. „De regering moet onze voorwaarden voor een gesprek serieus nemen", aldus Mandela. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker zal volgende week in Kaapstad de Zuidafrikaanse president De Klerk en in Namibia ANC-lei- der Mandela ontmoeten. Baker maakt donderdag een stop in Kaapstad om De Klerk te spreken die niet naar Namibia wil komen, waar een dag eerder de Namibische onaf hankelijkheid wordt uitgeroe pen. Baker is wel daarbij, net als Mandela die op zijn beurt weigerde de Amerikaanse mi nister op Zuidafrikaans grond gebied te ontvangen. In Zuid-Afrika zijn gisteren 70 zwarte gevangenen in honger staking gegaan die een week geleden gearresteerd werden tijdens onlusten in zwarte woonwijken. Zij eisen dat zij in staat van beschuldiging worden gesteld of worden vrij gelaten, zo heeft het hulpcen trum voor gevangenen meege deeld. Een zwarte politieagent die in de Zuidafrikaanse provincie Natal was gearresteerd op ver denking van moord op zijn blanke meerdere, is gisteren doodgeschoten toen hij pro beerde te ontsnappen. Volgens de politie probeerde Roy Ngcobo te ontsnappen toen hij naar een andere plek werd ge transporteerd. Najaarscollectie De zomer moet nog beginnen als in Parijs de najaars- en wintercollectie wordt gepresenteerd. Wie wil trouwen is geheel in stijl in de witte zijden jurk van Anne Marie Beretta (links). Voor de wat warmere herfstdagen lijkt de zachtpaarse korte jurk met jasje en hoed met sluier een aantrekkelijk alternatief. De laatste creatie is ontworpen door de Westduitser Karl Lagerfeld. FOTO'S: AP (Van onze correspondent Alexander Miinninghoff) MOSKOU In de Balti- sche republieken Estland en Letland worden mor gen voor de eerste keer parlementsverkiezingen gehouden. Vooral in Est land speelt de mogelijk heid dat het land zich bin nenkort naar Litouws voorbeeld onafhankelijk zal verklaren een belang rijke rol in de campagnes. In Estland doen zestien partij en mee, waaronder de Mos- kougetrouwe CPSU, het Est- landse Volksfront, de bewe ging Interdvizjenije die voor de Russische minderheid in het land opkomt, de Groenen en de Demokraten. Anders dan in Litouwen hebben de Estlandse communisten geen poging gedaan om een eigen Estlandse CP te stichten die, losgemaakt van Moskou, voor de plaatselijke bevolking aan aantrekkingskracht zou win nen. Het lijkt zeer waarschijn lijk dat de CPSU in Estland een fikse nederlaag gaat lijden. In totaal gaat het om 105 par lementszetels, waarvoor zich 392 kandidaten hebben ge- In Letland liggen de zaken voor het Volksfront, dat naar zelfstandigheid streeft, nog in gewikkelder omdat daar in de loop der jaren de immigratie van ethnische Russen zulke grote vormen heeft aangeno men dat de Letse bevolking in de minderheid is geraakt. Voor de 201 parlementszetels staan hier 388 inwoners kandi daat. In de Russische republiek, de Oekraïne en Witrusland word morgen de tweede stemmings ronde gehouden voor de parle menten. De tweede ronde is nodig omdat er in de eerste ronde, die op 4 maart plaats vond, zoveel kandidaten met vrijwel identieke programma's meedongen naar de zetels dat de kiezers er onmogelijk een duidelijke keus uit konden maken. Nu gaat het tussen de twee hoogst geëindigden van twee weken geleden. In de Russische republiek werden van de 1068 parle mentszetels er maar 113 met een bezet op 4 maart. Onder de gelukkigen bevonden zich veel vertegenwoordigers van het partij-apparaat in de pro vincie en de kleinere steden. Daar hebben de bonzen nog steeds de touwtjes in handen. Maar in de grotere centra lij-, ken de progressieve kandida ten de beste kansen te hebben. Voor alle verkiezingen geldt, dat er onder de kandidaten maar bitter weinig vertegen woordigers van de arbeiders klasse zitten. Hun aantal komt nergens boven de tien procent. Het zijn vooral de vertegen woordigers van de intellectue le beroepen en het partij-appa raat die belangstelling voor deelname aan de politiek to nen. Het aantal vrouwen dat meedingt is helemaal bedroe vend laag: gemiddeld nog geen acht procent. am Hoessein, in gebed iet pistool op de heup. FOTO: AP LONDEN De Mesopo tamische heersers zijn al tijd scheutig geweest met doodvonnissen. Hammoe- rabi, koning van Babyion van 1792 -1750 v. C. en de eerste wetmaker onder hen, decreteerde dat ie mand voor het bouwen van een onveilig huis op gehangen kon worden. President Saddam Hoes sein van Irak verkondigde eerder deze week dat fa milieleden van overspeli ge vrouwen hen of hun minnaars kunnen ver moorden zonder voor ver volging te hoeven vrezen. Maar Hammoerabi schreef zijn wetten tenminste nog in steen, te kostbaar om iedere keer naar de grillen en grollen van de heerser te veranderen. Vandaag de dag is een wet „een stukje papier", volgens president Saddam op de televi Irak executeerde deze week de Britse journalist Farzad Ba- zoft, oorspronkelijk een Iraniër. Het vonnis werd uitgespro ken door president Saddam Hoessein. Wie is deze man, wiens weg naar en aan de top bezaaid is met lijken? sie in Bagdad, „waar ik één of twee zinnen opschrijf en die onderteken met 'Saddam Hoessein'". Te oordelen naar zijn besluit om de ruïnes van Babyion neer te halen om ze in Disney- landstijl te herbouwen, met zijn beeltenis ingelegd in de muren, zijn Hammourabi en Nebukadnezar Saddams grote inspiratiebronnen. Hij wil de geschiedenis ingaan als een heerser van hun formaat. Of deze droom te realiseren is, valt nog te bezien. Maar Sad dam heeft, nu al twee grote misdaden op zijn naam staan: de invasie van Iran die het be gin was van de Golfoorlog in 1979, een oorlog die, waar schijnlijk meer dan een mil joen levens gekost heeft; en de zenuwgasbombardementen op Halabja twee jaar geleden, Bewapend In 1937 als wees geboren in de stad Takrit in centraal Irak, werd Saddam Takriti door een oom opgevoed. Hij ging op ze venjarige leeftijd naar school, bewapend met een pistool dat hij van familie had gekregen. Een jaar later ging hij naar Bagdad voor de rest van zijn opleiding. In 1958, na de omverwerping van de monarchie, heeft hij korte tijd gevangen gezeten voor de moord op een commu nistische onderwijzer in Tak rit, een tegenstander van zijn oom in de parlementsverkie zingen. Hij had de reputatie van een nauwgezet en brutaal moordenaar, en daarom kozen de leiders van de Socialistische Baathpartij hem om een aan slag te doen op het leven van Iraks militaire dictator gene raal Qasim. Volgens Saddams geautoriseerde biografie be schouwde hij de opdracht als een grote eer. De aanslag mis lukte echter en Saddam vluchtte, gewond aan zijn been, naar Syrië. Zes maanden later vertrok hij naar Cairo om rechten te stu deren. Minder dan drie jaar la ter was hij alweer terug in Irak na de val van Gasim en raakte daar onmiddellijk ver wikkeld in een aantal samen zweringen tegen de partners van de Baathpartij in de rege ring en zijn persoonlijke riva len binnen de partij. Volgens de geautoriseerde bio grafie was Saddam op een ze ker moment in 1964, toen het leger de Baathpartij uit de re gering had gezet, van plan de kamer van het kabinet en het presidentiele paleis binnen te vallen en „iedereen, militair of burger, neer te knallen". Het plan mislukte echter doordat een mede-samenzweerder bin nen het paleis overgeplaats werd. Onderwereld De daaropvolgende vier jaar maakte hij deel uit van de on derwereld en leverde hij de wapens voor de straatgevech ten van zijn partij met tegen standers. Hij klom snel op bin nen de partij doordat hij zijn rivalen intimideerde of elimi neerde. Zijn uiteindelijk suc cesvolle machtsovername in 1968, toen hij de feitelijk ster ke man werd van het regime, had al lang in zijn bedoelingen Een kenmerkend „stukje pa pier" dat hij in deze periode uitvaardigde, was een decreet waarin hij het gebruik van achternamen door burgers verbood. Zo .werd Saddam Takriti bekend als Saddam Hoessein (naar zijn vaders voornaam) en werd de compu terisering van het archief van de geheime politie bijna onmo gelijk vanwege de grote aan tallen mensen met dezelfde naam. Een interpretatie van de wet was dat president Sad dam niet wilde laten zien zien hoeveel leden van het kabinet familie van hem waren. In juli 1979 werd Saddam for meel president en zette al snel een invasie van Iran op touw. Met de brandende ambitie de oude Perziche vijand van de Arabieren te vernederen, maakte Sadam één van de kostbaarste fouten in de ge schiedenis. De aanvankelijk snelle opmars in Iran kwam binnen een paar weken tot staan en het getij keerde ten gunste van de Iraniërs. De volgende acht jaar stierven waarschijnlijk meer dan een miljoen mensen aan beide zij den en werden ongeveer vijf tig steden verwoest. Het is een graadmeter voor zijn overlevingsnstincten dat hij erin slaagde aan de macht te blijven zelfs toen het erop leek dat de Iraanse troepen de overwinning zouden behalen. Voor de Golfoorlog waren de ongeveer drie miljoen Koer den in de noordelijke hooglan den van Iran in opstand. Na de oorlog kregen zij militaire steun van Iran, waardoor zij zich de toorn van Saddam op de hals haalden - hoewel hij zelf de rebellerende Koerden in Iran geholpen heeft. Op 16 maart 1988 gaf hij de lucht macht orders voor een enorme zenuwgasaanval op de stad Halabja. De wereld kreeg beelden te zien van dode kinderen, oude mensen en huisdieren, ver spreid over de straten van de stad. Gorbatsjov en Mitterrand gingen echter gewoon door met de verkoop van oorlogs vliegtuigen en de Britse rege ring verdubbelde Iraks han delskredieten, een vorm van subsidie. In de loop van de tijd gingen echter steeds meer stemmen op tegen de steun die de Wes terse leiders de „Pol Pot van de Arabische wereld" geven. Misschien dat door de executie van de Britse journalist Farzad Bazoft die stemmen nu ook een gehoor vinden. HAZHIR TEIMOURIAN (c) The Times, Londen AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES 788 Als in een droom strompelt Van Noort in de richting gele licht. Verbaasd blijft hij staan, wanneer hij het reus je afgodsbeeld aanschouwt. Én het is alsof hij boven het n van de gasvlam een vreemde stem zijn naam hoort uit ten. Hij gaat terug naar het wrak, sleept de kist van de "iaard er uit en neemt ook zijn journaal mee. Bij het licht van de vlam schrijft hij dan zijn wonderlijke belevenissen op.... - „Wat een vreemd verhaal, vind je niet, Rob?" zegt Olivier van Noort, wanneer hij het boek dicht slaat. „Ja, maar het klopt wél met de rare geschiedenis die aan deze grot is verbonden", antwoordt Rob, die nog steeds met de radio bezig is. „En wat staat er nu in die andere boeken?", vraagt hij. (Van onze correspondent Rink Drost) MÜNCHEN In het geweld van de verkiezingsstrijd in Oost-Duitsland wordt de aan dacht morgen wel erg sterk af geleid van de gelijktijdig te houden gemeenteraadsverkie zingen in de Westduitse deel staat Beieren. Toch stijgen ook die verkiezin gen ver boven het lokale en regionale belang uit. Interes sant is namelijk de vraag hoe de rechtsradicale Republika ner uit de stembusstrijd te voorschijn zullen komen. Par tijvoorzitter Franz Schönhuber zint op revanche na de vernie tigende nederlaag in de deel staat Saarland, vorige maand. De uitgangspositie van de Re publikaner is gunstig. Zij spe len een thuiswedstrijd, want Beieren is de bakermat van deze partij. Bij de laatste ver kiezing die in deze deelstaat werd gehouden, die voor het Europese parlement, behaal den de Republikaner een klin kend succes. In de gehele deel staat kwamen zij op 14,6 pro cent. In een aantal steden schoten ze ver boven dit per centage uit. In Rosenheim bij voorbeeld kwamen ze op bijna 25 procent. Voor het eerst deden de Repu blikaner-in Beieren mee bij de Landdagverkiezing in oktober 1986. Zij kwamen toen op 3 procent, nog duidelijk onder de kiesdrempel van 5 procent. Niettemin was dit percentage goed voor een flinke uitkering uit de verkiezingskostenpot van de staat. De zegetocht van de rechtsra- dicalen begon vorig jaar in West-Berlijn en zette zich voort in verkiezingen in Hes sen, Nord-Rhein-Westfalen en Baden-Würtemberg. Onge kend was het Republikaner- succes in heel Duitsland bij de Europese verkiezingen in mei vorig jaar. Schönhubers op mars leek onstuitbaar. Maar vorige maand kwam in het Saarland, waar de Republika ner bij de Europese verkiezin gen nog hoog hadden gescoord in de kiezersgunst, een abrupt einde aan de zegereeks. De Republikaner bleven ver on der de kiesdrempel. Bij vriend en vijand werd de schitterende verkiezingscampagne van de sociaal-democraten onder de ministerpresident en vermoe delijke kanselierskandidaat Oskar Lafontaine als de oor zaak gezien. Schönhuber hield het op een 'bedrijfsongeval'. Hij zwoer, morgen in Beieren sterk terug te komen. In zoverre heeft hij deze keer de wind tegen dat hij in de meeste gemeenten zware con currentie ondervindt van lo kale partijen. Dat zet zich voort tot in de grootste steden. In de hoofdstad München bij voorbeeld doen zo veel partij en mee dat het stembiljet meer dan één meter breed en 63 centimeter hoog is geworden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7