Feministe verkiezings naie oorzitster van commissie DDR Onfrisse verkiezingsstrijd „En ik dacht nog wel dat ze me hier niet nodig hadden" Partij voor bierdrinkers kleurrijkste deelnemer dócSouta/nt' lleisw 3n eike Een grapje over Duitsers: wat is het dunste boekwerk ooit verschenen? Honderd jaar Duitse humor! Als zo'n boekje ooit verschijnt, mag er toch echt een blad zijde worden besteed aan de kleurrijkste deelnemer aan de verkiezing van zondag: De Duitse Bierdrinkers Unie (DBU). Deze vereniging voldoet aan alle eisen die de DDR- kieswet stelt en dus heeft de verkiezingscommissie haar moeten toelaten. De plaats op het stembiljet had niet mooier kunnen zijn: nummer 11 „De DBU ziet zich als belangenvertegenwoordiger van alle bierdrinkers in Duitsland", zo meldt het par tijprogramma. Wat de DBU precies wil is voor ieder een gemakkelijk te begrijpen: door de staat gesubsi dieerde bierprijzen; een betere kroegcultuur (netheid, ventilatie e.d.); behoud van het Duitse 'reinheidsge bod' bij het bierbrouwen; opkrikken van de nul-pro- millegrens voor automobilisten naar 0,6 promille; meer kroegen en restaurants; langere openingstijden en aantrekkelijke gastronomische verzorging in cafés en restaurants. De DBU verklaart zich in één adem tegen drugs, alco holmisbruik en 'buitenlands dunbier'. Om ook aan trekkelijk te zijn voor de minder notoire bierdrinkers heeft de DBU alle politieke doelstellingen overgeno men die bij de serieuze partijen te vinden zijn, zoals een economische en monetaire unie met de Bondsre publiek, de Duitse eenheid in een Europees kader en de invoering van de vrije-markteconomie met een so ciaal gezicht. Aow, invaliditeitsrenten en uitkeringen voor sociaal zwakken moeten ook omhoog, 'opdat ook zij zich vaker een glas bier kunnen veroorloven'. Zij draagt de eindverantwoordelijkheid voor het correcte verloop van de eerste werkelijk vrije verkiezingen in het be staan van haar land. Op haar zijn hon derden miljoenen ogen in de gehele we reld gericht als zij om nul-uur-nul (hoopt ze) in de nacht van zondag op maandag het voorlopige eindresultaat bekend maakt. Inmiddels is ze helemaal aan dat idee gewend. „Er is te veel werk aan de win kel om me daar nog druk over te ma ken", zegt ze. „Ik ben niet bang uitgeval len en ik heb geen cameravrees. Belang rijk is dat de verkiezing van het nieuwe parlement, de Volkskammer, correct verloopt. En het lijkt er heel erg op dat dat zal lukken". In haar zwarte kunstleren broek en pas- telkleurige trui, het weerspannige blonde haar strak in een staartje gebonden, wars van elke vorm van poeha of maniertjes, voldoet ze volstrekt niet aan het cliché van de vrouwelijke manager. Ze heeft een dienstwagen met chauffeur toegewe zen gekregen. „Af en toe moet ik die omwille van de tijd wel gebruiken", zegt ze. „Maar ik ga duizend keer liever met de bus of de ondergrondse". Ze verdrinkt een beetje in de enorme, sfeerloze kantoorkamer in het Haus der Ministerien in Oost-Berlijn. Een gebouw trouwens met een belast verleden. In de nazitijd was het ministerie van lucht vaart erin gevestigd, waarover de welge vulde rijksmaarschalk Hermann Goe- ring de scepter zwaaide. Het contrast kon nauwelijks groter zijn. De klok boven de deur is ooit op vijf over twaalf blijven staan. Petra Blass let er niet op. Haar werktijd houdt pas op als het werk van die dag erop zit. Dat kan diep in de nacht zijn. Het behang is stellig naoorlogs, maar niettemin hoogbejaard. Witte rechthoe ken laten zien waar tot vopr kort de por tretten hingen van socialistische groot heden en SED-partijbonzeiï. Honecker hing daar vermoedelijk niet tussen; daarvoor zijn alle rechthoeken te klein. „Het zal me een zorg zijn wat hier aan de wand heeft gehangen", zegt Petra. „Ik kan hier mijn werk doen en daar gaat het om". Grijns In haar functie van opper-verkiezings controleur is Petra Blass de opvolgster van niemand minder dan Egon Krenz. Dat idee belast haar allerminst. Nog grijnst ze als ze vertelt hoe ze aan deze unieke functie is gekomen. „Ik was ac tief lid van het Onafhankelijke Vrou- wenverband, een van de organisaties die meededen aan het overleg aan de Ronde Tafel. Dat is een overkoepelende organi satie van ^ie meest uiteenlopende vrou wenverenigingen, die de koppen bij el kaar hadden gestoken uit bezorgdheid dat alle bevochten vernieuwingen aan de vrouwen voorbij zouden gaan". De ruim twaalf miljoen DDR-bur- gers, die morgen ter stembus mo gen, hebben niet minder dan 24 keuzemogelijkheden. Het aantal partijen dat meedoet is ongeveer dubbel zo groot, maar vele hebben zich verenigd in lijstverbindingen. In sommige gevallen zijn partijen bij el kaar gestapt die op grond van hun doel stellingen nauwelijks bij elkaar horen. Het meest in het oog springende voor beeld is de 'Alliantie voor Duitsland', ontstaan onder regie van de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl persoon lijk. Sterkste kracht daarin is de voorma lige zogenaamde blokpartij CDU, die in de afgelopen veertig jaar de trouwe bondgenoot was van de allesoverheer sende communistische partij SED. Zij verschafte de SED, samen met drie an dere meelopers, een schijn van democra tie. Alleen al vanwege de naam was er de grote christelijke regeringspartij CDU in de Bondsrepubliek veel aan gelegen de DDR-CDU in haar vaarwater te krijgen. In een straks verenigd Duitsland kunnen toch niet twee haaks op elkaar staande partijen met dezelfde naam bestaan? Met een soort tanggeboorte is het Kohl uiteindelijk gelukt de DDR-CDU een lijstverbinding te doen aangaan met twee - naar het leek - onbelaste partij en: de Deutsche Soziale Union (een exacte kopie van de Beierse CSU) en de uit de oppositiebeweging ontstane partij Demokratischer Aufbruch. Inmiddels zijn die beide partijen voor de CDU eerder een blok aan het been gebleken dan een alibi om het belaste blok-verle den kwijt te raken. Dank zij de wel zeer massieve steun aan materiaal en mankracht uit de Bondsre publiek is de Alliantie in een rap tempo de enige serieuze tegenstander geworden van de grote linkse kracht SPD, die zich vroegtijdig heeft weten los te maken uit de wurggreep van de SED. De kloof in kiezersgunst tussen de Alliantie en de SPD is in een snel tempo aanzienlijk ge krompen. Door hun verregaande be moeienis met de gang van zaken in de DDR hebben de politici uit de Bondsre publiek de aanvankelijk elegant gevoer de verkiezingsstrijd doen ontaarden in een moddergevecht. Zij strijden op het grondgebied van de DDR niet alleen om de kiezersgunst in dat land, maar ook om die in eigen land. Een reeks verkie zingen culmineert daar eind dit jaar in de strijd om de macht in Bonn. Martin Gutzeit, bestuurslid van de DDR-SPD, trekt zich de manier waarop de Alliantie ten strijde trekt aan. „Toen het er heet aan toe ging hebben noch de CDU noch de DSU kleur bekend. En nu komen ze met het parool: 'Vrijheid in plaats van socialisme'. Waarmee socia lisme maar even gelijkgesteld wordt met onvrijheid. Maar de onvrijheid die hier veertig jaar heeft geheerst, had met soci alisme niets te maken. Wij waren als sa menzweerders al actief voordat het be kende Neue Forum zich aandiende. Al lemaal zijn we door de Stasi bespioneerd en vervolgd. Menigeen heeft vastgeze ten. Onze gróte tegenstander was de SED. Nu gooit de Alliantie ons met die SED op een hoop. Dat maakt de cam pagne van de CDU en haar alliantiege noten nog infamer". Welk antwoord geeft de SPD op de druk van de Alliantie c.q. de christelijke par tijen uit de Bondsrepubliek? Gutzeit: „Wij proberen de verwijten te ontkrachten zonder zelf met modder te gooien. 'Waar waren jullie veertig jaar lang?', vragen we steeds. Wij proberen de kiezers ervan te overtuigen dat je met ons niet kunt spreken van een socialis tisch experiment, zoals de Alliantie op last van Kohl verkondigt. Een poging om de democratie op de Europese stan daard te brengen kun je toch geen expe riment noemen?". Gutzeit is er vast van overtuigd dat zijn SPD ondanks de tegendruk vanuit de Bondsrepubliek de grootste politieke kracht in de DDR wordt. Hoe groot? „Prognoses zijn bij gebrek aan eerdere cijfers en vanwege het feit dat vijftig procent van de kiezers het nog niet weet, moeilijk te geven. Als wij van nul op dertig procent komen mogen we objec tief gezien de handen al dichtknijpen". Olifantenshow Duidelijk teleurgesteld over het verloop van de campagne is Marianne Tietze, kansloze kandidate van de burgerbewe ging Neues Forum in de lijstverbinding Bündnis 90. „Het is allemaal ontaard in een olifantenshow van Westduitse politi ci. Het politieke fatsoen,is ver te zoeken. Niet partijen, maar personen worden op unfaire wijze aangevallen". Neues Forum, oppositiekracht van het eerste uur, heeft zijn aanhang op slag zien verdwijnen toen op 9 november de Muur en het IJzeren Gordijn werden ge opend. „De consumptiebehoefte heeft het gewonnen van de idealen. En toen het er vervolgens om ging of we een par tij moesten worden, dan wel een burger beweging met waakhondfunctie moesten blijven, kregen we een nieuwe scheuring. De Forumpartij ontstond. Zelfs onze naam hebben ze gejat". In Bundnis 90 gaat Neues Forum samen met Democratie Nu en Initiatief voor Vrede en Mensenrechten. Zo'n vijf pro cent hoopt het verbond te halen. „We voelen ons verwant met het bondgenoot schap van Groenen en het Onatnanke- lijk Vrouwen verbond. Mogelijk kunnen we straks samen een vuist maken. Slechts twee groepen sluiten wij voor sa menwerking uit: de PDS als opvolger van de SED en de Alliantie voor Duits land". OOST-BERLIJN - Nee, dat had haar vriendin nooit gedacht toen ze op de te levisie de beelden zag van de voor zittersbenoeming van de verkie zingscommissie van de DDR. Stomverbaasd belde ze op: „Pe tra, ben jij dat? Dat kan niet!". Op dat moment was de Oostber- lijnse doctoran dus in de Germa nistiek Petra Blass ook wat be duusd. Met haar 25 jaren en een volstrekt gebrek aan bestuurlijke ervaring was zij kort tevoren be noemd tot voor zitster van de ver kiezingscommis sie van de DDR. Als ware het West- Duitsland: een CDU- campagne op een Oostduitse markt. Door hun verregaande bemoeienissen hebben de politici uit de Bondsrepubliek de verkiezingen in de DDR trouwens doen ontaarden in een moddergevecht. FOTO: ANP ZATERDAG 17 MAART 1990 Petra Bldss: als zij de uitslag van de ver kiezingen bekend maakt zijn honderden miljoenen ogen op haar gericht. FOTO: DP A „In het Onafhankelijke Vrouwenver- band vind je bijvoorbeeld de lesbische vrouwen, de christelijke kerkvrouwen, de plattelandsvrouwen en noem maar op. De wet die de Volkskammer speciaal voor deze verkiezingen heeft aangeno men schrijft voor dat elke organisatie van het Ronde-tafeloverleg twee leden afvaardigt in de officiële Verkiezings commissie. De Volkskammer koos op 20 februari mij en 29 anderen". Op 17 februari was het Vrouwen verband officieel opgericht. Vijf dagen later al werd de Verkiezingscommissie officieel* geconstitueerd. Agendapunt 1de benoe ming van een voorzitter. Aanvankelijk meldde zich niemand als kandidaat. Uit eindelijk was er de keus tussen twee mannen en een vrouw. De SPD vond dat te mager en stelde Petra Blass als vierde kandidaat voor. „Ik zei niet nee en even later was ik voorzitster. Mij is niet eens gevraagd of ik de kandidatuur wilde aannemen. Ik heb een afwijzing eerlijk gezegd ook niet overwogen. .Altijd heb ik me er sterk voor gemaakt dat vrouwen meer macht kregen, dus ik vond dat ik daar nu ook voor moest staan". Ze geeft toe dat het eerst wel even een vreemd idee was. „Het was als in een film, als een andere wereld. Daar zat ik plotseling in dit enorme kantoor in dit vreselijke gebouw. Al een jaar had ik werk gezocht en telkens was ik afgewe zen. Ik was er al van overtuigd dat ze me niet nodig hadden. En toen werd ik opeens in het diepe gegooid. Afijn, ik ben maar gaan zwemmen, denkend aan het belang van de vrouwen en aan de uitspraak van feministe Ina Merkel: zon der vrouwen is hier geen staat te ma ken". Nieuwelingen En gaat dat zwemmen nu een beetje? „Een terug was niet meer mogelijk. Mijn troost is dat we in dit metier allemaal nieuwelingen zijn. Ervaren rotten in het organiseren van vrije democratische ver kiezingen hebben we niet. Er zijn maar weinig mensen om op terug te vallen. Anderzijds: niemand van ons is door het verleden belast. Dat is meteen een ga rantie dat manipulaties zijn uitgesloten. Allemaal hebben we groot belang bij sta biliteit in dit land". „Het is wel ongelofelijk zwaar werk. De verantwoordelijkheid die ik moet dragen is enorm. Ik moet belangrijke beslissin gen nemen op het moment dat ministers hier bij mij binnenvallen of opbellen. Ruggespraak houden kan ik niet. Lang nadenken helpt me ook niet verder. Ik moet uitgaan van wat in de Kieswet staat. Maar in een aantal zaken voorziet die wet niet. Hij is in alle haast uitslui tend voor deze verkiezingen in elkaar gezet. Waar de wet geen duidelijkheid verschaft moet ik aanbevelingen en aan wijzingen geven aan ministers en organi satoren van de verkiezingen in de vijf tien provincies". Reden waarom ze inmiddels veel verwij ten naar het hoofd krijgt geslingerd. „Maar tegen de meeste aanvallen ben ik goed bestand. Alleen wanneer mij artike- lenpluizerij en bureaucratie wordt ver weten trek ik me dat aan. Dan is mijn vel toch niet dik genoeg, merk ik. Maar ik moet nu eenmaal uitgaan van wat de Kieswet voorschrijft, hoezeer de beslis singen die ik op grond daarvan moet ne men ook mij tegen de borst stuiten. Zo hebben DDR-burgers in het buitenland alleen stemrecht wanneer zij daar in op dracht van de staat zijn. Vakantiegan gers vallen daar niet onder. Maar velen van hen verlangen er hevig naar om mee te mogen stemmen in de eerste verkie zingen waarvan de uitslag niet gemani puleerd wordt. En ik moet op grond van de wet nee zeggen". En de DDR-burgers die wel in opdracht van de staat in het buitenland zijn, heb ben die per brief gestemd? „Nee. Zij stemmen ook zondag. Hun biljetten worden per koerier hierheen ge bracht. Daarom verwacht ik ook dat ik pas op 23 maart de definitieve uitslag bekend kan maken". En hoe het verder zal gaan met Petra Blass na deze verkiezingen? „Waar schijnlijk gaan we naadloos verder met de organisatie van de volgende verkie zingen, op 6 mei. Dan gaat het om de gemeenteraden en waarschijnlijk ook om de opnieuw in het leven te roepen deel staten. En wat er daarna met mij ge beurt? Geen idee. Ik hoop toch weer te rug te keren naar het gewone leven. Voor de hele wereld ben ik nu die be langrijke Frau Blass. Maar voor het dochtertje van mijn vriendin, bij wie ik vaak oppas, blijf ik tante Petra. Dat vind ik heerlijk". Gelooft ze eerlijk dat ze na de verkie- zingsdrukte terug kan keren naar de ano nimiteit en de status van werkzoekende student? „Nou nee". RINK DROST Mi

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25