Voorzitter Lundqvist Vil rust rond Feyenoord echniek belangrijker dan snelheid voor Hans Spaan I voetballerlei Thijs ORT EcidócSoivumt ZATERDAG 17 MAART 1990 PAGINAJi iscarino aanvaardt miljoenen- nbod van Aston Villa I0EN De Ierse international Tony Cascarino heeft een lenenaanbod van de Engelse league-aanvoerder Aston Villa ■aard. De club, die in de competitie twee punten voorsprong /l| I op Liverpool, had bijna vijf miljoen gulden over voor de rige aanvaller van Millwall. Achttienvoudig international trino komt de selectie van Aston Villa versterken omdat de voor het eerst in bijna tien jaar weer eens landskampioen ,.j rorden. n valler Neal Quinn verruilt landskampioen Arsenal voor vai chester City. Manchester moest voor de dertien-voudige Ier- \ternational 2,4 miljoen gulden betalen. Amandus Lundqvist: „Ik vind het niet spannend, wat ze vroeger wel en niet hebben gedaan". stapje voor stapje te verbete ren, of moeten we proberen het in één keer te doen. Nu brainstormen we daarover". „Ik denk dat de structuur goed is, met een duidelijke schei ding. Het is duidelijk wie waarvoor verantwoordelijk is. De Stichting Feyenoord zorgt voor de organisatie van het be taalde voetbal. Daarna krijg je het Stadion, een aparte NV waar het kapitaal in is onder gebracht. Daarna krijg je de FIM, de Feyenoord Investe- rings Maatschappij. We zijn bezig die op te richten, daarin woeden de transferbedragen ondergebracht die nodig zijn om nieuwe spelers te kopen. De FIM zorgt voor de finan ciering. Uiteindelijk krijg je de Beheerstichting, die de taak heeft commissarissen en be stuursleden aan te stellen. Daarna is men er voor ander half jaar". Leuk vak Lundqvist kan nog niet bogen op ruime ervaring, maar stelt voorlopig vast dat hij zich bij Feyenoord uitstekend amu seert. „Besturen is een ontzet tend leuk vak. Het is veel leu ker dan ik oorspronkelijk FOTO: PERS UNIE dacht. Het is boeiend, het leeft, het is grappig. Het is lachen, maar ook puur serieus. En het heeft alle tussenliggende emo ties". „Het is iets wat je naast'je werk doet. Waarbij emoties een grotere rol spelen. Toch moet je er heel zakelijk tegen aan kijken. Je moet even af stand nemen voor je een be slissing neemt. Ik denk dat een faak als bij Feyenoord, ge combineerd met werk, je uit stekend in evenwicht houdt. Ik ben dan ook bereid lang door te gaan". BAS KUIT Lev Yashin, de voormalige doelman van het nationale elf tal van de Sovjet-Unie, ontving deze week als eerste sportman de gouden medaille die hoort bij de onderscheiding „Held van de Sovjet-Unie". FOTO: AP Meerderheid Duitsers voor gezamenlijke voetbalcompeti tie HAMBURG Een enquete van het Ham- burgse blad „Sports" heeft uitgewezen dat een royale meerderheid van de Duitsers voor een gemeenschapplijke voetbalcompe titie is. Van de 1036 ondervraagde burgers in de DDR en de Bondsrepubliek tussen zestien en zestig jaar toonde 67 procent zich voorstander van een gemeenschappelijke Bundesliga. De Bondsrepubliek zou daarin vertegenwoordigd moeten zijn met elf clubs, de DDR met zeven. De belangstelling voor een gezamenlijke competitie was ove rigens het grootst bij de supporters woon achtig tussen Rostock en Dresden. In Oost- Duitsland sprak 76 procent die wens uit, in het westen was dat percentage 59. Kritiek op Haan neemt toe STUTTGART Het heeft er alle schijn van dat Arie Haan zijn langste tijd in Stutt gart heeft gehad. De relatie tussen de voor malige Groninger en de Bundesliga-club was lange tijd innig, maar lijkt de laatste tijd ernstig gestoord. De laatste weken neemt de kritiek bij Stuttgart op de oud-in ternational hand over hand toe. Na de win terstop ging Stuttgart al in de eerste de bes te wedstrijd hardhandig onderuit in en te gen Frankfurt (5-1) en liet die partij volgen door een grauwe en weinig overtuigende 1- 0 triomf in eigen huis op VfL Bochum. Die allerminst sterke partijen hebben de kritiek op Haan doen toenemen. Zelfs de spelers, die zich in het verleden altijd zeer lovend over de Nederlander hebben uitgelaten, lij ken het niet langer in hun trainer te zien zitten. Voorzitter Olympiakos mag stadion niet meer in ATHENE De voorzitter van de Griekse voetbalclub Olympiakos mag drie maanden het stadion van zijn club niet betreden. Hij werd gestraft omdat hij de regels van de sportivi teit had overtreden. Voorzitter Argy- ris Saliarelis was bij wedstrijd de wedstrijd van zijn club tegen Pana- thinaikos een camara-man te lijf ge gaan. Het incident, vastgelegd door een ander televisie-station, werd la ter uitgezonden. De doelman van Pa- nathinaikos werd tijdens het duel ge troffen door .een ^voorwerp, gegooid door aanhangers van Olympiakos. De voorzitter probeerde te verhinderen dat de betreffende camera-man opna mes van het incident maakte. „Ik denk dat ik net zo veel verstand van voetbal heb als de gemiddelde toeschouwer. Op het ogenblik ben ik een frequent toeschouwer. Toen ik jong was, heb ik gevoetbald, zoals iedereen heeft gevoet bald. Op straat, maar ook in een club, VOC. Maar dat was in de pupillen. Daarna heb ik meer getennist en gehockey- ed". „Vroeger ging ik van tijd tot tijd naar een voetbalwedstrijd. Toen ik in Rotterdam woonde, waren dat wel wedstrijden van Feyenoord. Maar als je in Soest woont, ben je eerder ge neigd naar Ajax te gaan. Iede re Nederlander is, denk ik, voor Feyenoord of voor Ajax, hoewel PSV er tegenwoordig ook bij is. Ben je eenmaal voor Feyenoord, dan ben je altijd voor Feyenoord. En ik ben al tijd voor Feyenoord geweest. Ook als ik naar Sparta ging, waar ik vroeger dichter bij woonde". „Sinds januari ben ik aanwe zig bij elke thuis- en uitwed strijd van Feyenoord. Als ik naar de wedstrijd kijk, zit ik op het puntje van mijn stoel. Ik ben er voor honderd pro cent bij betrokken. Dat is een automatisme. Dat hoort het ook te zijn". Toen de nood bij Feyenoord steeg, voelde Lundqvist zich weer Rotterdammer. „Eind vorig jaar. Dan lees je wat er allemaal aan de hand is. Dan denk je: dit kan niet en dit mag ook niet, bij een club met zó'n naam. Dan voel je je Rot terdammer, dan zeg je tegen een aantal mensen: joh, zou ik niet kunnen helpen? Ik heb er met verschillende mensen over gepraat. Zo is de bal gaan rollen". „Ik had niet het plan om in het bestuur te komen. Ik wilde alleen helpen, met hetgeen ik in te brengen had. Ik heb geen specifieke diensten aangebo den. Ik wist niet eens hoe de organisatie in elkaar stak, zo ver stond ik er van af. Op een gegeven moment heeft Van der Reijden me gebeld. Toen ontstond er een discussie: be stuurslid of voorzitter, in welk theater?". Schoon „Voordat ik er in stapte, heb ik wel degelijk bekeken: zijn we schoon wat de belastingen betreft? Dat hebben we laten nagaan. Dat is gedaan door Henk Koning (ex-staatssecre taris, in de nieuwe constellatie president-commissaris van de NV Stadion, red.). En we ble ken schoon te zijn. Ook bepa lend was wie de mede-be stuursleden zouden worden. Daar heb ik met Joop over ge sproken. Een voorwaarde was voor mij dat er bekwame men sen kwamen te zitten, met wie ik dacht het karwei te kunnen klaren". Het negatieve beeld dat be staat van de voetbalbestuurder (populair: bobo) heeft Lundq vist naar zijn zeggen niet beïn vloed. „Ik heb daar niet over nagedacht. Een aantal mensen moet het gewoon doen. Ik vind alleen dat we, als we ge wonnen hebben, onszelf niet op de borst moeten kloppen. Niet moeten zeggén: jongens, wij hebben het weer gedaan. De club moet winnen en wij moeten een omgeving schep pen waarin de ploeg optimaal functioneert. Ik heb nog geen verloren wedstrijd meege maakt, maar ik zal niet zeggen dat ik succesvol ben". Rust Lundqvist vervolgt: „We stre ven naar rust. We willen op het moment eigenlijk zo min mogelijk publiciteit om het voetbal heen. We moeten pun ten verzamelen, en daar zijn we op het moment mee bezig. We moeten boven de midden moot komen, en dat lukt lang zaam maar zeker. Als bestuur richten we ons voorlopig op de korte termijn. In het volgende seizoen moeten we bij de eer ste vier staan. Nu zijn we er nog te kort voor bezig, maar in mei ongeveer moeten we be kijken of we in staat zijn ons ook volkomen onacceptabel. Ik denk dat die twee dingen samengaan. Het één heeft met het ander te maken". „Ik denk dat het is begonnen bij de bestuurlijke problemen. Maar ik wil niet al te veel pra ten over wat er in het verle den is gebeurd. Ik heb dat op een afstand gevolgd. Niet in de vorm van: ik weet precies wat er nu weer door wie is gezegd. Dat vind ik ook niet span nend. Er moet worden gepraat over voetballen, over wat er op het veld gebeurt". Aanbeveling Bij de presentatie van het nieuwe Feyenoord-bestuur in troduceerde interim-manager Joop van der Reijden Lundq vist met de verzekering dat „hij absoluut geen verstand van voetbal heeft". Het klonk als een'aanbeveling. „Ik denk dat het een voordeel is", zegt Lundqvist over zijn gebrek aan ervaring in het voetbalmi lieu. „Ik denk dat ik heel nuchter, zakelijk tegen de din gen aan kan kijken. Als je be slissingen neemt, speelt daarbij het gevoel mee. Maar zakelijk heid ook. En dat willen we nu juist hebben". „In het stichtingsbestuur zitten ook mensen die wél veel ver stand van voetbal hebben. Ik ben niet als bestuurder betrok ken geweest bij de voetballerij en heb ook geen lange carrière als speler gehad. Martin Snoeck is de voetbalkenner, is ook heel ervaren. En George de Jong heeft bestuurlijke er varing opgedaan bij FC Den Haag. We zitten er met een groep mensep'die zakelijkheid en voetbalkennis samenbren gen. We hebben een verschil lende denktrant en van daar uit gaan we discussiëren". „Ik houd van kleine groepen. Drie leden is voor een bestuur ideaal. Je kunt het met elkaar eens worden. En wordt je dat niet, dan kun je met z'n drieën gemakkelijk respect hebben voor eikaars mening". ITERDAM „Met 60 der Bengtsson spreek Ingels. Dat gaat pri- Mr. A.H. (Amandus) dqvist is Nederlander, vel zijn naam anders vermoeden. „Mijn tvader is uit Zweden kant opgekomen en lier blijven hangen", directeur marketing de Nederlandse tak het computerconcern heeft enige tijd in den doorgebracht, gen maanden, tijdens studie". 1 uluari werd de 44-jarige er van Soest gepresen- als voorzitter van het 3jten üngsbestuur van Feye- i Na roerige tijden moet lotterdamse club nu een iqq je periode beleven, vindt aeses. Onder zijn bewind Feyenoord nog niet ver- Maar daarop zal hij zich «roepen. „Ik zal niet zeg- dat ik succesvol ben", sti- ;rt Lundqvist, tot het be- >an dit jaar een volslagen kende in het voetbalmi- ien in wrok doet Lundq- iiot Hij wenst zelfs in het niet om te zien. „Ik heb commentaar", klinkt het vraag of hij een mening over de recente strubbe- Feyenoord. „Ik vind spannend, wat ze wel en niet hebben Het enige wat ik heb bestuurlijk rumoer en positie op de ranglijst, ik: ja jongens, sorry, niet". «rieden is wat de nieuw en voorzitter betreft niet dan het verleden. Toch: fas zó veel bestuurlijk ge- eel. Ik kan geen oordeel over de oorzaken, maar nd dat dat gekrakeel niet De stand op de ranglijst is [tj )E WETERING centrisch denken, in topsport eerder ge- ngoed dan uitzonde- 's Hans Spaan imd. Sociale betrok- heid past veel beter bij 1-jarige motorcoureur een lucratief Spaans Iract weigerde om zijn riende monteurs niet keloos te maken. - „Ik daar bergen met pese- kunnen gaan verdie- ik was in één klap len geweest, maar dat ik die jongens toch aandoen?", zo ver- irt de Castricummer bijzondere beslissing. ar je hoeft geen meelij met te hebben, hoor", voegt samen met Wilco Zeel- irg de twee troeven van DC-racingteam vormend, chend aan toe. „Ik kan er lok van rond komen. Ik een basisloon en aan het van het seizoen tel ik op gemak het gewonnen prij- eld daarbij op". Toch tt Spaan nog gemiddeld twintig uur per week als rhoudsmonteur. „Het is moeilijk om in Nederland van de sport te leven, je alles met de verzekerin- an zo goed in orde hebben, 'an moet je er een baan |t hebben", aldus de vrij- 'ge parttimer. „En ach, bij Derbi spreken die gas- alleen Spaans, geen fdje Engels. Dat is toch niks, joh". endien wil Hans Spaan op manier vermijden het jaar van huis te zijn. „Al reizen, dat lijkt voor veel *re mensen misschien o zo maar ik kan je vertellen, is verre van ideaal. Altijd sten, haasten en nog maar haasten. Snel naar dit of circuit, daarna zo snel mo lk weer in de vrachtwagen Maarts, je leeft in één gro- zucht Spaan die ei- moet ik nog ten minste een jaartje wachten", zegt Spaan die de nu in zijn plaats gevier de Spanjaard Alex Criville in middels naar de 250cc zag overstappen. Kleinschaliger „Als ik die titel grijp en dat hoop ik natuurlijk van ganser harte, dan zal ik dat voorbeeld waarschijnlijk wel gaan vol gen, ja. De kwartliters zijn toch weer een stapje hoger, hè. De 125cc hangt er af en toe maar zo'n beetje bij. Wordt ook wel als ondergeschoven kindje behandeld, hoor. Je hebt eerst de 500, dan de 250 en dan ergens nog eens de 125. Het is allemaal veel kleinscha liger, ik heb bijvoorbeeld nog niet op m'n nieuwe motor, met circa vijf procent meer vermo gen dan de oude, kunnen trai nen, die staat voor me klaar in Japan. Wilco heeft wel al op zijn 250-machine gezeten, zijn monteurs zijn veertien dagen naar Japan geweest, daar blijkt al uit dat die klasse stuk ken serieuzer wordt geno- Eerst even een wereldtitel en dan hup, weg met die 125, leuk geweest, bedankt, maar nu op naar het echte werk dus? „Nee, even, nee, zo zit de wereld niet in elkaar. Je zou denken, ik hoef nog maar één plaatsje op te schuiven en na tuurlijk heb ik betere kansen dan ooit, maar ik blijf het lie ver nuchter jaar voor jaar be kijken. Dat ik win, is heus nog geen uitgemaakte zaak. In de motorsport kun je nooit iets voorspellen. Toen ik begin vo rig seizoen zei dat Criville kampioen zou worden, terwijl hij het jaar daarvoor 28e was geworden, verklaarde ieder een me voor gek. Er kan zo veel mis gaan en er kan ook plotseling een enorm talent vanuit het niets opduiken. De Spanjaard Martinez lijkt nu misschien mijn gevaarlijkste concurrent, maaf dat zal pas in de praktijk kunnen blijken". TT Assen Zijn dierbaarste herinneringen bewaart Hans Spaan aan de TT in Assen die hij vorig jaar na een memorabele race op zijn naam wist te schrijven. „Toen ben ik in één klap van één van de vele motorcoureurs een bekende persoonlijkheid geworden, ja", aldus Spaan die zichzelf bij iedere uitzending van Studio Sport kan terug zien in de „trailer", de vaste inleiding, trots zwaaiend met het rood-wit-blauw. „Ik heb alle dolle toestanden na afloop van die race helemaal niet zo bewust meegemaakt. Ik werd overal naartoe gedragen, heb echt een half uur niet op mijn eigen benen kunnen staan, had dus geen tijd om na te denken. Je wordt op zulke momenten geleefd. Dat is even leuk, maar het moet ook weer niet te lang duren, vind ik. Pas toen ik weer thuis was, hè, hè, lekker thuis, heb ik alles eens rustig op de video terugge zien". Ook dit jaar hoopt Spaan na tuurlijk zoveel mogelijk in liefst positieve zin in beeld te komen. Al is het alleen maar voor de hoofd-sponsors Sharp en Samson die Spaan én Zeel- enberg inclusief hun techni sche staf een budget van 1,2 miljoen gulden hebben be zorgd. „Dat hadden we twee jaar geleden ook nooit voor mogelijk gehouden", juicht te ammanager Jan Huberts na mens Spaan in het hotel in Oude Wetering, waar onlangs de teampresentatie plaats vond. Laatstgenoemde weer: „We hebben een fijn team bij elkaar. Mensen die goed kun nen samenwerken en sowieso goed met elkaar kunnen op schieten, ook buiten het cir cuit. Niets is zo belangrijk als dat, ik ben de rijder, maar mijn successen zijn te danken aan het hele team", besluit Hans Spaan die bij het af scheid nemen behalve natuur lijk succes ook „wees wel voorzichtig" wordt toegewenst. Hij draait zich nog eens om en zegt: „Ja, dat moeten we na tuurlijk altijd voorop stellen, de veiligheid". DICK KIERS ook weer niet zónder die snel heid kan. „Dat was lachen, zeg", en meteen voegt hij de daad bij het woord. „Voor een opname van „Wedden Dat" moest ik nu eens proberen juist zo langzaam mogelijk te rijden. Viel dus bar tegen. Ik deed, geloof ik, zo'n veertig se conden over die twintig meter. Zo slecht nog niet, hè, maar ik had geen schijn van kans. M'n tegenstander, iemand uit de Honda-fabriek, had er echt voor getraind. Kitty Courbois, die op mij had gewed, moet dus nu een tegenprestatie le veren", aldus Spaan die hier mee alvast de uitslag van de FOTO: SP tv-uitzending van 23 maart verklapt. „Ik zit dan allang in Japan". Daar, op het circuit van Suzu- ka om precies te zijn, staat op de 25e maart de eerste Grand Prix van het nieuwe seizoen te wachten. Een seizoen waarin wat betreft de 125cc alle ogen op Spaan zijn gericht. Vorig jaar eindigde de plots bekende Nederlander („Is best leuk") als tweede in de strijd om de mondiale titel. „Ik heb toen vooral in het begin veel met panne te kampen gehad, an ders was ik nu misschien al wereldkampioen geweest. Nu genhandig de kolossale truck over Europa's wegen stuurt. „We hebben er nu wel wat nieuwe spulletjes ingestopt, ónder meer een grotere ijskast, dat soort dingen zijn dan heel belangrijk. Des te meer kun je het waarderen wanneer je even lekker thuis bent. Lek ker onderuit voor de televi sie". Veel zitvlees heeft Spaan ech ter ook weer niet, de sport is nu eenmaal ook zijn hobby. „De technische kant van de zaak dan, ja. Ik kan hele da gen zomaar wat sleutelen, vind ik heerlijk, daar leef ik me volledig in uit. Ik ben één van de weinige motorcoureurs die zelf echt technisch is. Ik heb al voor het derde achter eenvolgende jaar een hele pro fessionele staf monteurs tot m'n beschikking. Maar zodra het effe kari, pak ik ook zelf het gereedschap. Dan weet je tijdens het rijden het precieze hoe en waarom, je bent cjirect bij die hele ontwikkeling be trokken geweest", aldus de Noordhollander, die intenser van feilloos werkende tech niek dan van de pure snelheid kan genieten. Tot z'n eigen verbazing ont dekte Spaan onlangs dat hij nu Hans Spaan sleutelt graag aan zijn machine. door Frank Werkman In de profielschets voor een voetbaltrainer staat een aantal eigenschappen, waarvan stressbestendigheid niet de meest onbelangrijke is. Tactisch vernuft, technische vaardigheid, eigen spelerservaring en communicatie-vermogen zijn andere elementen. Het spreekt voor zich dat je op zoek bent naar een schaap met vijf poten als je de ideale coach wilt hebben. Die bestaat niet. Zondebokken heb je in de voetballlerij daarentegen wel. Het wemelt er van. Het zijn de meest favoriete dieren van bestuursleden, die eigen onvermogen willen verbloemen en onvrede bij supporters wegpoetsen. Goed, het kost een paar centen om een trainer de laan uit te sturen. Maar het aanbod is groot en de spoeling dun, dus voor een habbekrats heb je weer een nieuw potentiëel zwart schaap. Terug naar de profielschets. Van de nu zwaar onder vuur liggende Thijs Libregts moet één ding worden gezegd: hij is stressbestendig. Ieder normaal mens zou de pijp al lang aan Maarten hebben gegeven onder de omstandigheden waaronder hij nu al een jaar moet werken. Thijs niet. Met de hardnekkigheid van een pittbull klampt hij zich krampachtig vast aan een contract, waarvan zo langzamerhand heel Nederland vindt dat het moet worden verscheurd. Iedereen behalve Thijs. Ik kan ver meegaan in de kritiek op de bondscoach. Tactisch is hij een kwezel, verbaal een angsthaas, qua communicatie een oester en wat uitstraling betreft een stinkdier. Maar wat er nu weer gaande is, had hem bespaard moeten blijven. HoeDoor hem om te beginnen nooit op die post neer te zetten en toen die fout eenmaal was gemaakt hem er zo snel mogelijk weer vanaf te halen. Er was tenslotte al vrij snel sprake van doorgezaagde stoelpoten. Van Marle haalde ooit de oud- coach van Excelsior, Feyenoord en PSV binnen met een contract voor twee jaar. Dat schiep verplichtingen ten opzichte van de trainer, die ook in Rotterdam en Eindhoven al stevig aan kritiek bloot had gestaan en uiteindelijk naar Griekenland vluchtte. Van Athene naar Zeist was voor Libregts de stap, die hij nooit had moeten zetten. Maar hij wilde zo graag en die blinde ambitie brak hem op. Diezelfde eerzucht hield de geplaagde bondscoach ook de laatste tijd op de been. Tegen alle stromen roeide hij op om toch straks maar op die bank te zitten in Italië. Met dank zij de televisie-camera 's miljoenen ogen op hem gericht. Thijs, de coach van de Europese kampioen, die misschien ook Italië en de wereld zou veroveren. Maar de dagdromen van Thijs werden bijna wekelijks wreed verstoord. Er behoefde geen interview met willekeurig welke Oranje-topper ergens te verschijnen of hem werd weer de mantel uitgeveegd. Gullit, ooit door Thijs zeer onheus bejegend, nam het voortouw en gaandeweg sloten meer spelers aan. Zo vernauwde het net rond de bondscoach zich. Waar haalden die voetballers overigens de euvele moed vandaan om via via het vertrek van Thijs te eisen? In rechtstreekse gesprekken hoorde je die duur betaalde, vaak ondermaats presterende kwajongens niet. Thijs reisde ze overal achterna en snoof slechts de geur van kleedkamerzweet op; geen reuk van ongenoegen, stank van onvrede. Daar klaagde Thijs weer over. Maar wat had hij dan verwachtDat figuren als Rutjes en Rijkaard hem recht in het gezicht zouden zeggen hem niet te pruimen Zo gaat dat niet. Daar dient de pers toch voor? Degenen die vooral zijn te blameren zijn de officials. Die sloten onwerkbare compromissen, met instemming van Libregts' voorganger en opvolger Rinus Michels. Die door de spelers gewenste Sfynx deed ondertussen ziin bijnaam alle eer aan. Michels dan maar met Nol de Ruiter als assistent bij het WK° Speelde Nederland onder Nol niet onlangs tegen Italië de mollen uit de grond? Communicatie, inspiratie en humor zijn de elementen die de voetballers zeiden te missen bij Libregts. Dezelfde spelers, die bijvoorbeeld Happel wel een topcoach vinden. Happel, wiens meest opzienbarende uitspraak was: Kein Geloei. Hoe zo humor en communicatie?

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11