Adjunct-directeur Leidse Schouwburg vecht ontslag aan Sou/iaut 'Er mag geen rimpeltje in de koffie verschijnen' STAD OMGEVING/SPORT/RTV IN(?* Li Kamer van Koophandel: Maatregel vuilverbranding is overval Bewoners Rosenburch ongerust over flat Slimme EHBO-kit CcidocSoutemt DONDERDAG 15 MAART 1990 PAGINA 9 Ie Ja rtrouwen x\ iurt nog een dag jf de gemeenteraad komt om het rapport b commissie voor de VN iigen te bespreken e gang van zaken rond e Schouwburg. Het >k van deze ie richtte zich op het eren van de Iers Fred Kuijers 'cultuur) en Paul wijk PvdA /finan ciën )et morgen leiden tot olitiek oordeel, ns dat Kuijers, die door idiofóniss/e als ?ran twoordelijke aangemerkt, vertrekt groot. En Bordewijk J| al helemaal niet er te liggen, zo lijkt het. nclusies van de issie hebben tot nu toe releid tot openbare mten van Groen D66, Leiden Weer 20(fe (LWG) en de istiese Partij (SP). De Itwee partijen vinden lijers moet aftreden, de kleinere fracties willen 'mm at Bordewijk vertrekt. ie grootste partijen CDA en VVD), i hun standpunten nog ekend maken. rtussen wordt er flink <gd tussen de lillende fracties en iuders. Of de grote >n zich bij het vellen un oordeel over de luders laten leiden door derzoeksresultaten van nmissie valt te fel en. meer zullen lolitieke overwegingen aanstaande vingen een rol spelen. VD wil om niet nog schade op te lopen de wethouder niet laten en eist van alle A]> deden loyaliteit. -A. acht wordt dat ook de de VVD-wethouder \_J 'unen. Niet alleen ook de zetel van wijk in het geding is, vooral omdat de \-democraten zo vlak ie verkiezingen geen 0||l ebreuk willen. Dat zou ipr. rs betekenen dat ook verkiezingen niet met kan worden 'handeld over vorming 1 et nieuwe college. En ogelijkheid moet )lijven voor het geval trekken met overige 1 mislukken. neemt een chtende houding in en It pas morgen zijn )unt. De christen- craten willen eindelijk ins deel uit maken van allege en zullen er dus passen om tegen de en van vooral de PvdA appen. (leen de positie van de ouders staat deze week iscussie. Ook over de 1mst van de nvburgdirectie bestond ige tijd onduidelijkheid, college heeft gisteren ten adjunct-directeur Kagie te ontslaan en teur Frans Boelen een waardelijk ontslag op te 'n met een proeftijd van jaar. De laatste heeft nd een bedrag van duizend gulden foutief 'bben gedeclareerd en mee hebben ambtenaren gemeente Leiden een vrijbrief jen om minimaal één met gemeentegeld te leren. Beterschap ven en het gestolen ag terugstorten, dat is mige dat de ambtenaar jp len staat op het moment in de kraag wordt t. Een merkwaardig (it van het college. Ook ^1adat in de regel een nde ambtenaar twijfeld op staande voet It ontslagen, r ie is on tslagen wegens beid in geschrifte, |Bta/ en misbruik van IMeentegeldStuk voor Bi zaken die nog door 61 tie worden onderzocht, 3' vaarvan het bewijs f.13 alsnog niet is geleverd, 'e overwegingen heeft een rol gespeeld dat de nct-directeur al eerder fout zou zijn gegaan. In ten onrechte werkuren zou hebben f.21 igeven. In een verslag uit f 27 periode van een gesprek over met nog hogere tenaren staat echter rt op wit dat de adjunct t te kwader trouw heeft undeld". 1 lijkt erop dat Kagie C4* ft heeft als hij zegt dat gemeentebestuur meet twee maten. De indruk f.5* ook hier, net als bij het ipunt over de 1 ouders, persoonlijke en 'ijpolitieke overwegingen grotere rol spelen dan eerlijke beoordeling is in geval gewekt. De l'enteraad heeft nog een om die indruk weg te n. NET van dijk I ,g' Vuilverbranding moet snel dicht OEGSTGEEST „De Leidse vuilverbranding kan beter van daag dan morgen sluiten", aldus PvdA-wethouder A. Kohlbeck gisteren tijdens een politiek fo rum in Oegstgeest. Hij reageer de op een opmerking van CDA- lijsttrekker J. van der Reijden die zei dat de afvalverwerking op de rand van een faillisse ment staat nu de afvalverbran ding moet sluiten. Alle partijen waren het er gisteren in het multifunctioneel centrum over eens dat stijging van de reini gingsrechten onvermijdelijk is. Oegstgeest is van de plaatsen die afval door de Leidse vuilver branding laat verwerken. LEIDEN Een overval en voorbarig. Die termen gebruikt secretaris C. Broeksma \san de Kamer van Koophandel voor de maatregel te om de poor ten van de Leidse vuil verbranding nu al dicht te houden voor sommige bedrijven. Directeur M. Logtenberg maakte dins dag bekend dat firma's geen plastic en kunstve zel meer bij de vuilver branding mogen aanbie den omdat deze stoffen zorgen voor een grote uit stoot van chloor. Volgens Broeksma hebben verschillende bedrijven daar over contact gezocht met de kamer. „Het is zonder overleg of toelichting gebeurd. Het bedrijfsleven kwam voor een voldongen feit te staan". Broeksma heeft direct contact gezocht met de Leidse wet houder F. Kuijers die voorzit ter is van de Gemeenschappe lijke Vuilverbranding Leiden (Gevulei) en met de provin cie. „We willen bliksemsnel met Kuijers overleggen over alternatieven", aldus Broeks ma. „Wij willen van hem we ten hoe hij hier denkt uit te komen. Met het simpelweg weigeren van rest- en afval stoffen ben je er niet. We zien het zelf als een vooruitlopen op de definitieve sluiting en daarmee vinden we het ook voorbarig. Het moet duidelijk zijn wat de consequenties en wat werkbare en betaalbare alternatieven zijn voor het bedrijfsleven". Behalve de maatregel om be drijven te weren die bepaalde stoffen afleveren, wil direc teur Logtenberg de hoeveel heid dioxine die uit de verou derde vuilverbranding komt ook verminderen door gassen nog een keer door de oven te voeren. „Dat is een oplossing die een paar miljoen gulden kost", denkt hij. Katwijk Chemie Katwijk Chemie is een van de bedrijven die geen afval meer mogen leveren aan de Leidse vuilverbranding. Directeur G. van Dorp bevestigt dat hij vo rige week per brief te horen heeft gekregen dat afval van Katwijk Chemie niet meer welkom is. De directeur noemt de handelwijze van de Leidse vuilverbranding „niet zorgvuldig". Volgens Van Dorp gaat het om kleine hoe veelheden verpakkingsmate rialen; plastic zakken ge maakt van polytheen. Van Dorp vindt dat plastic in een kade reuk komen te staan. Hij zegt dat polytheen geen pvc bevat en daarom verge lijkbaar is met gewoon huis vuil. Katwijk Chemie is nu op zoek naar andere mogelijkhe den om het plastic kwijt te ra ken. De AVR in Rotterdam wordt door Van Dorp ge noemd. Het Katwijkse bedrijf kan het plastic voorlopig op slaan want volgens Van Dorp gaat het om kleine hoeveelhe den. Wethouder Kuijers was van ochtend niet voor commen taar bereikbaar. LEIDEN Adjunct-direc teur H. Kagie van de Leidse Schouwburg, vecht zijn ont slag aan bij de ambtenaren rechter. Dat heeft hij gister middag besloten na een ge sprek met zijn advocaat. Ka gie wordt door justitie ver dacht van verduistering van 132.000 gulden. Hij hoorde gisteren van het college dat hij met ingang van vrijdag is ontslagen. Tegelijkertijd werd directeur F. Boelen van het theater aan de Oude Vest meegedeeld dat hij een voor waardelijk ontslag krijgt op gelegd met een proeftijd van twee jaar. Tevens moet hij 2000 gulden terugbetalen aan de gemeente. De Oegstgeeste- naar heeft toegegeven dat hij dat bedrag foutief heeft gede clareerd. „Dit is meten met twee ma ten", vindt de ontslagen amb tenaar zelf. „Een directeur heeft toch meer verantwoor delijkheid dan een adjunct directeur". Bovendien is het volgens hem zo dat de direc teur voor „tienduizenden" guldens via valse declaraties heeft ontvangen. „Dat feit wordt maar steeds gebagatel liseerd". „In de ontslagbrief staat dat hij wordt ontslagen vanwege valsheid in geschrifte en diefstal. Beide zaken zijn he lemaal niet vast komen te staan", constateert M. Visser, advocaat van Kagie. Volgens wethouder P. Borde wijk van personeel en orga nisatie wordt de adjunct ge straft, omdat hij onrechtma tigheden heeft gepleegd toen hij namens de gemeente lid was van de organisatie van het volksdansfestival, omdat hij recettestaten van de schouwburg heeft vervalst „en voor nog een kwestie die als plichtsverzuim kan wor den aangemerkt". Daarop wil Bordewijk niet verder in- „Het totaal van zaken die je als plichtsverzuim kunt aan merken is bij de adjunct-di recteur veel groter dan bij de directeur", verklaart Borde wijk. „Daarbij komt nog dat bij de adjunct-directeur al eerder zoiets aan de hand is geweest: hij heeft ook al eer. keer overwerk teveel gede clareerd, een paar jaar gele den". Destijds zijn volgens Bordewijk „interne maatre gelen" genomen. „Op zich wordt hij hier nu niet voor gestraft, maar bij de opleg ging van de straf hebben we wel rekening gehouden met de voorgeschiedenis", aldus dè wethouder. In tegenstelling tot Boelen heeft Kagie tot nu toe alles ontkend. „Het is niet zo datje door alles te ontkennen je straf ontloopt", zegt Borde wijk daarover. „Er is nu een maal sprake van plichtsver zuim en ik denk dat er een heel evenwichtig oordeel is teur verantwoordelijk is voor de daden van de adjunct is volgens Bordewijk „een ar gument om dat wat er ge beurd is de directeur zwaar aan te rekenen. Maar als je kijkt naar wat er is gebeurd dan heeft de adjunct meer gedaan". Zondebok „Het personeel is behoorlijk aangeslagen door deze be richten", meldt een van de medewerkers van de schouwburg. Volgens hem en een andere woordvoerder vindt zeker de helft van de mensen het ontslag van de adjunct een „heel rare zaak". „Het is vreemd dat iemand wordt ontslagen zonder dat is aangetoond dat hij strafbare feiten heeft gepleegd". Volgens het personeelslid leeft binnen de schouwburg de gedachte dat de gemeente „een zondebok" heeft willen vinden. „En dat is Kagie ge worden. Ze zeggen dat hij niet goed heeft gefunctio neerd. Maar de man was van negen uur 's ochtends tot twaalf uur 's avonds op de schouwburg. Hij was altijd en eeuwig aan het werk". De stemming is „heel bedrukt", zegt hij. „Het rare is", zegt de andere medewerker, „dat het politie onderzoek rond Kagie nog niet is afgerond. Terwijl dat van Boelen wel is afgerond. geveld". Het feit dat de direc- Hij heeft bekend. Wij zeggen: Als Kagie wordt vrijgespro ken, dan zijn de feiten van Boelen toch ernstiger?". Een van de personeelsleden be vestigt het verhaal van Kagie dat het nieuwe hoofd van de directie cultuur anderhalve week geleden al heeft laten doorschemeren dat Kagie niet meer bij de schouwburg terug zou keren. Precedent Wethouder Bordewijk denkt niet det er een precedent voor andere ambtenaren is geschapen nu een topambte naar niet is ontslagen on danks het feit dat hij heeft toegegeven foutief te hebben gedeclareerd: „Ik denk niet dat dit voor anderen een aan sporing is. Boelen is niet al leen gestraft door ons. Hij heeft al in de gevangenis ge zeten en bovendien is er veel publiciteit geweest rond zijn persoon. Bovendien is een voorwaardelijk ontslag ook niet niks, het is de op één na zwaarste straf die het ambte narenreglement kent". Volgens de wethouder is er in het college langdurig over de maatregelen gesproken, „maar uiteindelijk is er nie mand geweest die gevraagd heeft om de aantekening dat hij tegen het besluit was". B en W hebben, zegt hij, de be voegdheid om maatregelen te nemen tegen ambtenaren zonder de raad daarover ad vies te vragen. Van der Nat opent contactdagen voor bedrijven LEIDEN Leiden en omgeving moeten ervoor zorgen niet in de schaduw zaken) gistermiddag bij de te geraken van Schiphol opening_van de zesde editie en van de regio Den Haag/Rotterdam. De ge meenten kunnen daar wat aan doen door bijvoor beeld het opzetten van een regionaal bureau werkgelegenheid. Maar de- ondernemers uit de re gio zullen zelf ook aan de slag moeten De Bedrijven- contactdagen zijn daar een uitgelezen mogelijkheid voor. van de Bedrijven Kontakt Da gen. De openingshandeling be stond uit het met een pompje ontsteken van een papier, waarachter het vignet van de contactdagen zat. Van der Nat vindt dat per soonlijk contact, zoals dat bij een beurs mogelijk is, een zin volle manier is om als bedrijf zakelijke contacten te leggen. Verder lichtte hij de activitei ten van de gemeente Leiden toe om Leiden voor bedrijven aantrekkelijk te maken. De tweedaagse beurs in de Groenoordhallen is bedoeld voor regionale bedrijven. Aan de dagen nemen 120 bedrijven deel. Er worden ongeveer tweeduizend bezoekers ver wacht. Vandaag is een sympo sium gehouden onder de titel Bedrijvig in Europees Kon- takt. Verder is er voor het eerst een prijs voor het bedrijf dat zich op de meest creatieve wijze presenteert. De prijs, een afgietsel van een sculptuur, is ingesteld door het ministerie van economische zaken. Leidenaar van ontucht verdacht LEIDEN Een 15-jarige meisje heeft met haar 20-jarige zus en 19-jarige broer aangifte gedaan van ontucht en incest tegen hun 47-jarige stiefvader. De man zou de kinderen heb ben mishandeld in de periode tussen 1980 en 1989. De man heeft tegen de politie steeds ontkend, maar werd vanoch tend toch voorgeleid voor de officier van justitie. LEIDEN Liefde en angst voor vliegen staan heel dicht bij elkaar, weet Lucas van Gerwen. „Sommige mensen mijden het vliegen als de pest, maar gaan wel vliegtuigen be kijken op Schiphol", zo geeft de directeur van de Stichting Vliegangst bestrijding Leidse Universiteit KLM (VALK) een voorbeeld. De „kersverse" stichting bestrijdt dus vlie gangst, en soms lukt het zelfs om een beetje liefde voor het vliegen bij te brengen. Naar schatting lijden 2,5 mil joen Nederlanders in meer of mindere mate aan vliegangst. Daarnaast maken ongeveer 1 miljoen mensen weliswaar ge bruik van het vliegtuig, maar zij stappen met klamme han den het toestel in. Vliegangst is er in vele soorten en maten, op maat gesneden behandelin gen zijn er echter weinig. VALK, ondergebracht in een universiteitsgebouw aan de Wassenaarseweg in Leiden is •een samenwerkingsverband tussen universiteit en de KLM, wil een persoonlijke aanpak bieden. „Dat moet ook wel", vindt de 38-jarige Van Gerwen, „De mate van vliegangst varieert heel erg, een extreem voor beeld is bijvoorbeeld dat men sen weigeren omhoog te kij ken als een vliegtuig over komt. Er is ook een groep die alleen vliegt als het absoluut noodzakelijk is. Die mensen gedragen zich angstig. Sommi gen durven niet te eten, of te drinken of naar het toilet te gaan. Anderen zijn weer over dreven druk, of drinken een stevige borrel. Dan is er nog een grpep die ooit gevlogen heeft, maar dat gewoon niet meer doet". Smoezen Van Gerwen bewondert- de creativiteit van mensen die al lerlei smoezen verzinnen om niet te hoeven vliegen. „Ik ken bijvoorbeeld iemand die geen promotie wilde maken, omdat hij in zijn nieuwe baan zou moeten vliegen. Of de veelgehoorde kreet dat het zo veel gezelliger is om met de auto naar Spanje te gaan. Maar dat is juist veel gevaarlijker. Auto-ongelukken gebeuren ie dere dag. Alleen al in het Ne derlandse verkeer vallen 1500 doden per jaar. In het vlieg verkeer zijn dat er over de hele wereld gezien 1000. Al- NIEUWE STICHTING VALK BESTRIJDT VLIEGANGST VALK-directeur Lucas van Gerwen zit zonder angst in een vliegtuigstoel. foto: tejo ringers leen is het voor journalisten veel spectaculairder om over een vliegramp te schrijven. Veel mensen zijn dan ook bang om neer te storten". „Meestal loop je vliegangst op als je ook op een 'andere ma nier onder druk staat, je bent dan bevattelijker voor een fo bie. Er zijn mensen die last hebben van claustrofobie, hoogtevrees, of mensen die bang zijn voor controleverlies. Maar ook sociale angst, bij voorbeeld dat er een vreemde naast je komt te zitten, komt voor. Zo zie je dat vliegangst vaak een combinatie is van factoren", legt de klinisch psy choloog, zelf in het bezit van een vliegbrevet, uit. Een kleine groep heeft volgens hem echt een traumatische er varing meegemaakt, bijvoor beeld een „voorzorgslanding", of het wegvallen van de druk uit de cabine. „Toch is het krijgen van een lekke band tij dens het autorijden vervelen der", vindt Van Gerwen. „Mensen hebben vaak een verkeerde verwachting van het vliegen. Er hangt een schijn van glamour over, ze denken aan vliegen in James Bondsfeer. Er mag geen rim peltje in het kopje koffie ver schijnen. Dat moet je eens op een boot of in de auto probe ren. Bij turbulentie blijkt vlie gen opeens niet zo comfortabel te zijn". Simulator Het aantal vliegangstigen is groot, toch heeft het ongeveer twee en half jaar geduurd, voordat de stichting een feit was. „De KLM gaat niet over één nacht ijs, alles is goed on derzocht, cliënten die belden over vliegangst zijn bijvoor beeld uitgebreid getest. Ik heb samen met professor René Diekstra onderzoek gedaan naar vliegangst en ik heb er een boekje over geschreven", legt de deskundige uit. Uit on derzoek blijkt dat 95 tot 98 procent van de cliënten daad werkelijk kan worden gehol pen. Na veel onderzoek onstond ook de persoonlijke aanpak van VALK. Na een uitgebreid gesprek wordt de beste behan delmethode gekozen. Van Gerwen wijst naar de acht vliegtuigstoelen die in de ka mer staan. „Hier wordt een vlucht nagebootst en kunnen de mensen leren wat ze moeten doen als ze angst op voelen komen. We leren de mensen hoe ze kunnen ont spannen, hoe ze op spannende momenten kunnen reageren. Er wordt hier ook geluncht", vertelt hij, terwijl hij het klap tafeltje demonstreert. „We kunnen de mensen hier con fronteren met vliegtuiggeluid, dia's en videofilms". Standaard onderdeel in de be handeling, die één of twee da gen in beslag neemt, is een be zoek aan luchthaven Schiphol. „In de hangars van KLM wordt onder meer technische informatie over vliegen gege ven, daarna worden de vlie gangstigen meegenomen in een vliegtuigsimulator. In die cabine kan alles worden nage bootst, de landing, de turbu lentie en het taxiën. Zo'n ding is nog duurder dan een vlieg tuig" meldt hij trots. Elke be handeling eindigt met een echte vuurdoop: een KLM lijnvlucht binnen Europa. KARIN SWIERS Voor inlichtingen: Stichting VALK, Postbus 110, 2300 AC Leiden. Tel. 071-273733. LEIDEN De bewoners van het bejaardenhuis Rosenburch vrezen geluidsoverlast en overlast door fietsen van de std^ntenflats die de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) aan de Rooseveltlaan wil bouwen. Ongeveer zestig bezorgde bewoners van Rosen burch lieten hun bezwaren gisteravond horen tijdens een informatieavond van de ge meente over de te bouwen flat voor 225 studenten. .De bewoners vrezen luidruch tige studenten op balkons, luidsprekerboxen in het open raam en activiteit in en rond de flats tot heel laat in de avond en 's nachts. Ook zijn de bewoners van Rosenburch bang dat het straatbeeld bij de flats een rommelig aanzien zal geven. Namens de gemeente wees E. Bunt erop dat het met de over last waarschijnlijk mee zal val len. „Er heerst een verouderd beeld van studenten. Ze zijn tegenwoordig minder losban dig dan vroeger. Studenten maken het in de regel niet zo laat meer, omdat er 's ochtends colleges en practica zijn. Ver der zullen de studenten elkaar wat het lawaai betreft in de hand houden, omdat er toch voor tentamens gestudeerd moet worden". Er werd gewe zen op voorzieningen voor fietsen en andere spullen die er komen. „Het hoeft beslist geen rommel te worden". Namens de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) werd gemeld dat er een huis meester komt die een contro lerende taak heeft en aan spreekbaar is voor eventuele klachten. Het plan voorziet in de bouw van 16 woningen en ongeveer 220 kamers. Het gebouw wordt zeven tot tien woonlagen hoog. Het is helemaal bedoeld voor studenten en wordt gebouwd voor de SLS. Het plan komt vanavond aan de orde in de commissie Volkshuisvesting. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. vu^,v*° Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: t j Postcode/plaats:. Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f 24.85 I kwartaal via acceptgiro f75.10 'oorl.: I (voor controle bezorging) Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam: I I Stuur deze bon tn een open envelop - postzegel niet nodig - na Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9