UNIEK Uur der waarheid breekt aan voor Opera Bastille Indringend spel Duijne en Prenen anita Tikaram en rivier zonder troom versnelling Yeronique stopt met erotisch programma Befaamd psycholoog Bettelheim overleden oncert Tanita Tikaram. Vreden- ur9. Utrecht. Gisteravond. Herha- Vanavond. DONDERDAG 15 MAART 1990 PAGINA 7 Concert door Roeland Duijne (cello) en Paul Prenen (piano) met werk van Van Beethoven, Schumann, Cas8adó, Fauré en Prokofiev. Ge hoord in de Kapelzaal van K&O op 14 maart. De uitvoering van enkele hoogtepunten uit de literatuur voor cello en piano, vertolkt door een muzikaal door en door bezield duo, ondervond gisteravond in de Kapelzaal een ruime belangstelling. Niet verwonderlijk, want pianist Paul Prenen en Roeland Duij ne, die zijn succesvolle televi siedebuut al achter de rug heeft, zijn beide uitnemende musici die de kunst verstaan om de muziek op zo'n manier te laten spreken dat die voor de luisteraar werkelijk inzich telijk wordt. Indrukwekkend in dit opzicht waren vooral Robert Schu- manns 'Phantasiestücke', opus 73, en Gabriel Fauré's 'Elégie, opus 24. De uitvoering van Schumanns werk werd volle dig gedragen door een tech nisch feilloze en prachtig be vlogen musiceertrant, die zijn waarde bovenal in het slotdeel 'Rasch und mit feuer' bewees. Behalve de genoemde - fraai breed gespeelde - 'Elégie' van Fauré trok Van Beethovens grote sonate in g, opus 5-2, met zulke spelers natuurlijk niet minder de volle aandacht. Dit in opzet sober en indringend uitgevoerde werk boeide even wel wat minder doordat het door de cello wat ver doorge voerde contrast tussen piano en forte soms een bestudeerde indruk maakte. Deze nog maar nauwelijks vroegromantisch te noemen muziek leek zich te gen een dergelijke benadering van hoogromantische snit te verzetten; de toch tamelijk complexe partituur verdroeg het slecht wanneer zeer zacht gespeelde passages vrijwel wegvielen bij de toch nog al tijd vollere pianoklanken. De opmerkelijke suite voor cello solo van Gaspard Cassadó (1897-1966) eiste van Roeland Duijne het uiterste aan tech niek? inventiviteit en vermo gen tot muzikale expressie. De combinatie van springerige ritmiek, afgewisseld met rusti ger en langere noten wordt ge makkelijk een hindernis om tot een samenhangende inter pretatie van zo'n 'sardana' of 'intermezzo e danza finale' te komen. Voor Van Duijne ble ken deze moeilijkheden echter evenzovele goed benutte kan sen om de spanning op te voe ren. Het spel van beide musici ken merkte zich door een grote mate van verstaanbaarheid die met name de melodieuze sona te, opus 119, van Serge Proko- viev een spits en gaaf karakter verleende. TOM STRENGERS Frankrijk krijgt Picasso-collectie PARIJS Frankrijk komt in het bezit van een aanzienlijke collectie werken van wijlen Pablo Picasso na een akkoord over de successierechten met de dochter van Picasso's in 1986 overle den weduwe Jacqueline. Het ministerie van cultuur deelde woensdag mee dat de collectie 49 schilderijen, 38 tekeningen, 24 schetsboeken, twee beeldhouwwerken, 19 keramieken, zeven li thografieën en 240 prenten omvat. De waarde van de collectie wordt geschat op meer dan honderd vijf tig miljoen gulden. Fa. M. W. Hazeveld Westvest 17, Tel. 015-123656 DELFT C. van Kapel Hugo de Grootstraat 122, Tel 015-120817 DELFT Camée Bang&Olufsen Center Van Hoytemastraat 53. Tel 070-3249400 DEN HAAG Praalder b.v. Bang&Olufsen Center Theresiastraat 153, Tel. 070-3474259 DEN HAAG Studio 25 Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers Plaats 25. Tel. 070-3609900 DEN HAAG Stuut Bruin Bang&Olufsen Center Prmsegracht 40, Tel 070-3604506 DEN HAAG Fred Jasper hlfi-video-tv Lei,weg 924 a en b. Tel 070-3299891 DEN HAAG Radio Krenning Appelstraat 143, Tel 070-3684710 DEN HAAG Bouwman Van Hogendorpplein 29. Tel 01820-17990 GOUDA Expert Willemsen b.v. Keizerstraat 76, Tel. 01820-15248 GOUDA Radio Koenen b.v. Langestraat 253-255, Tel. 01748-13136 's GRAVENZANDE Glasbergen audio-video Leidsekade 1Tel 070-3201303 LEIDSCHENDAM Expert Koppenol Bang&Olufsen Center Herenstraat 10. Tel 01740-31141 NAALDWIJK Radio Jan de Lange Bang&Olufsen Center Molenstraat 49. Tel 01719-11500 NOORDWIJK Hoogeveen Beeld Geluid Zuidemde 16a, Tel. 01713-2891 ROELOFARENDSVEEN Duijvestein (v.h. Joh. Kroon) Huis te Landelaan 490, Tel. 070-3934411 RIJSWIJK Club Lease Kon. Julianaplein 14, Tel. 070-3866104 Kurvers HiFi Parkweg 68a, Tel. 070-3873114 VOORBURG Heemskerk b.v. Dorpsstraat 33". Tel. 01828-12218 WADDINXVEEN AVC Bang&Olufsen Center Langstraat 54, Tel 01751-16083 WASSENAAR Duynisveld Herenstraat 88. Tel 01742-2540 WATERINGEN Luik verkoopt Piacasso niet LUIK Onder druk van de publieke opinie en enkele nationale politici ziet het stadsbe stuur van de Belgische stad Luik ervan af het begrotingstekort te bestrijden met de verkoop van Picasso's 'de familie Soler'. Het Luikse gemeentebestuur wilde het werk nog deze maand verkopen, voor een verwacht bedrag van 80 miljoen gulden, overigens op een te kort van drie miljard gulden. Ook zouden an dere werken uit de nogal verwaarloosde mu sea eraan moeten geloven, volgens een plan van de schepen van cultuur, Magotte. De ver koop van de Piacasso zqu zelfs de rente van schulden niet kunnen opvangen. Hoe het bankroet moet worden afgewenteld is nog onduidelijk, maar dat de schilderijen niet worden verkocht, staat nu vast. Gepleit wordt voor een lijst van 'nationale schatten' die niet verkocht mogen worden, om de vrije markt van Europa 1992 voor te zijn. ADVERTENTIE dus van Bang&Olufsen Bang&Olufsen INST/RTVCcidócOomont Cristina Deutekom gaat weer zingen AMSTERDAM Cristina Deutekom gaat weer zingen en mogelijk zelfs weer in opera's optreden. Dit heeft de sop raan gisteren in Amsterdam bekend ge maakt na de overhandiging van een platina plaat aan de Spaanse tenor José Carreras, die gisteren een recital gaf in het Concertgebouw. La Deutekom vertelde dat zij in mei/ju ni kerstliederen gaat opnemen voor een CD die in december moet uitkomen. „Als dit zonder problemen verloopt dan ga ik waarschijnlijk weer in opera's zin gen. Ik gun natuurlijk Nederland de première van mijn rentree", aldus de zangeres die al vele jaren in Spanje woont. Zoals bekend heeft Cristina Deutekom in 1985 een zware operatie ondergaan. Ruim twee jaar geleden heeft zij „defi nitief" een punt achter haar zangcarriè re gezet. José Carreras kreeg de platina plaat voor de verkoop in Nederland van ruim 47.000 exemplaren van zijn „Misa Criolla", een populair-klassieke opname van de Argentijnse componist Ariel Ra mirez. Met Cristina Deutekom maakte de Spaanse tenor in 1975 zijn Neder landse debuut. Dat was in het Rotter damse Ahoy tijdens een belcanto-con cert met het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Roberto Benzi. Carreras, die zelf onlangs hersteld is van een ernstige ziekte, gaf gisteren een uiterst succesvol optreden in het Con gresgebouw. De tenor werd begeleid door de Italiaanse pianist Lorenzo Ba- vaj. Het was zijn derde optreden in ons land sinds 1975. 66 wil kunst - ïderwijs tzonderen in arbeidswet ff HAAG De Arbeidswet 1919 moet worden aange- t om het kinderen uit het istonderwijs mogelijk te Üen in het kader van hun eiding voor publiek op te den. D66 dringt hierop aan schriftelijke vragen aan linet. Jeiding voor de vragen is optreden van de arbeidsin- ;tie tegen Jeugdtheater ooi Hofplein in Rotterdam, inspectie maakte begin fe- ari proces-verbaal op tegen j. leiding van het theater, om- Blde bepalingen over werk- Ben van jongeren zouden overtreden. Vooral de le leerlingen, tussen 10 en jaar, worden daarvan de het theater wordt per jaar lien keer een toneelvoor- ling voor publiek gehouden iet kader van de opleiding, eerdere gelegenheden gaf arbeidsinspectie daarvoor gunning. Onlangs werd die ter geweigerd, twee weken r de première van een pro- tie, waaraan drie maanden gewerkt. Volgens D66 ge- rde dat zonder opgaaf van wijst er op dat het gaat om ctiviteiten, van commer- e exploitatie van jongeren jeen sprake. De partij vindt vreemd dat sportactivitei- waarbij kinderen voor pu it optreden, niet onder de ieidswet vallen, en kunst- idingen wel. De school ft 450 leerlingen die les jgen van 23 docenten. Van iet vierde jaar staat om het deelname aan een eigen leelproduktie op het rooster, jongsten in het vierde jaar 11. Het toneelstuk wordt jteld in het eigen theater. HILVERSUM RTL Veronique stopt met het programma Club Verotique. Op 27 maart zal het voor het laatst te zien zijn. Het besluit van Veronique is niet ingegeven door de protesten tegen het programma, maar is genomen omdat er nauwelijks adver teerders te vinden zijn die zendtijd rond Club Verotique willen kopen. Gemiddeld kijken 600.000 mensen naar Club Verotique. Het programma heeft veel weerstand opgeroepen bij vrouwen organisaties, die behalve op Club Verotique ook gebeten zijn op het soortgelijke programma Pin Up Club van Veronica. Een groep Nijmeegse vrouwen heeft zelfs de actiegroep Pin Down opgericht. Grootste bezwaar is dat vrouwen in deze program ma's tot lustobject worden gereduceerd. Ook zouden vrouwen na de uitzendingen door hun partners gedwongen worden tot sexueel contact. Het wordt tijd dat Veronica en Veronique een modernere kijk krijgen op de vrouw en haar sexualiteit, aldus de actiegroep Pin Down. Elk Bang&Olufsen TV/videosysteem is een centrale voor satellietontvangst en videobeelden in uw hele huis. 3 jaar garantie De Beolink 1000 afstandsbe diening is uw sleutel tot een bijzondere beleving. Muziek en beeld zijn overal in huis op te roepen met een enkele In een huis met een Bang&Olufsen Beolink systeem beschikt u over centrale hifi en video. Net zo vanzelfsprekend als centrale verwarming. toetsdruk. Dat kan geen ander merk u bieden. U bent bij ons welkom voor een demonstratie. Ooit kiest u voor mooist b Carreras neemt bloemen in ontvangst na zijn optreden in Concertgebouw. Eerder nam hij een gouden plaat in ont- gst uit handen van Cristina Deutekom, die daarbij bekend kte weer op de podia te zullen terugkeren. FOTO: anp I Van Gogh te koop Deze zor jt vermoedelijk in Parijs stoel geveild die veelvul- is gebruikt door Vincent Gogh toen die in 1884 en in Nuenen woonde. De il is op 31 maart 1927 'it door de vader van de lige verkoper. Deze Deur- e huisarts verkeerde des- veelvuldig in Nederland- kunstenaarskringen. Zijn praktijkwoning in ie is nu ingericht als ge- sentelijk museum. Bij de iel is een notariële acte ge legd waarin staat dat het in- rdaad de stoel is die in Nue- n veelvuldig door Van Gogh ;rd gebruikt als hij schilder- Volgens de verkoper is er nuit Japan, de Verenigde aten en Frankrijk al belang- illing getoond voor de zetel. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Na bijna negen jaar controverse en een 'valse start' ter opluiste ring van de Bicentenaire- viering slaat eindelijk het uur der waarheid voor de prestigieuze Opera-Bastil- le. Met de nog nimmer in zijn geheel uitgevoerde opera „Les Troyens" van de Franse componist Hec tor Berlioz wordt zater dagavond het eerste, hal ve, operaseizoen geopend. De twaalf voorstellingen zijn al bijna uitverkocht, evenals de reprise van Janaceks „Ka- tia Kabanova" en wat aanvul lende concerten. Eigenlijk een noodprogramma, want in mei gaat de opera alweer dicht voor revisie en allerlaatste werkzaamheden. In oktober zal dan het eerste, volledige, seizoen beginnen met als grote vedette Placido Domingo in Verdi's „Otello". Voor de almachtige opera-di recteur Pierre Bergé (tevens president-directeur van het modehuis Yves Saint-Laurent) zijn het spannende dagen. Met een daverend succes van „Les Troyens" hoopt hij de critici de mond te snoeren en een punt te zetten achter de vele personele, financiële en poli tieke stubbelingen die het ope raproject tot nu toe hebben ge kenmerkt. Een verzoening, twee weken geleden, met de ontslagen dirigent en artistiek- direkteur Daniel Barenboim mislukte. Berge's aankondi ging dat de populaire dirigent wellicht terug zou keren bleek voorbarig en werd door Ba renboim ontkend. Zijn plaats vervanger, de jonge Koreaan Myung-Wung Chung, mocht van dit zoveelste minidrama het zijne denken. Chung heeft overigens andere zorgen, want het opera-orkest is nog steeds onderbezet en zou met name solisten missen. Daarnaast blijkt het revolutionaire en hyper-ingenieuze systeem voor decorwisselingen onder kinderziekten te lijden en heeft het technisch personeel al met de eerste staking ge dreigd. Desondanks wil Pierre Berge alleen optimistisch zijn. „De ontmoeting tussen Chung en orkest was liefde op het eerste gezicht, fantastique", Beeld van de repetities voor „Les Troyans" in de Opera Bastille, dat zaterdagavond wordt uitgevoerd. Dan zal duidelijk worden of het miljoenenproject voldoet aan de verwachtingen. foto: epa zegt de maecenas en persoon lijke vriend van president Mit terrand. Modern en populair Het kapitale muziektheater (kosten: 900 miljoen gulden) aan de Place de la. Bastille moest de bekroning worden van de socialistische cultuur politiek onder Francois Mitter rand. De nieuwe opera zou, volgens de president, „modern en populair" zijn. Critici heb ben in de taaie (vierenhalf uur) en nagenoeg onbekende ouverture weinig populairs kunnen ontdekken. Omdat tijdgenoten 'Les Troyens' on uitvoerbaar achtten (de parti tuur weegt acht kilo!) heeft Berlioz zelf nooit de integrale uitvoering van zijn opera mo gen meemaken. Alleen de laatste drie actes werden in 1863 uitgevoerd en zonder veel succes. Berge: „Het is nooit de bedoe ling geweest alleen populaire klassiekers als 'Carmen', 'La Traviata', 'Tosca' en 'La Bohè me' op te voeren. Ik wil aanto nen dat een operahuis populair kan zijn zonder open deuren in te trappen. 'Populair' is hier in de ontvangst en de prijs van de plaatsen, want eenderde daarvan kost minder dan zes tig gulden. Het grote probleem van de oude Opera was dat het theater zich verschool achter pluche, marmer en beelden. Het grote publiek heeft dat de cor vaak afgeschrokken omdat men zich er niet op zijn gemak voelde. De Opera-Bastille wil dat soort drempels wegnemen en eigenlijk net zo toeganke lijk zijn als een bioscoop. Je moet je niet speciaal op opera hoeven te kleden". De kritiek op zijn beleid van het vaste opera-publiek „dat tussen Salzburg en Bayreuth navigeert" interesseert Berge nauwelijks. „Ze zijn welkom, maar de mensen die naar de opera gaan om vervolgens bij Maxims te eten en hopen daar dan bekende gezichten te zien laten me koud. Ik richt me meer op een nieuw publiek dat onbevooroordeeld wil ont dekken en misschien, wie weet, van een onbekend werk gaat houden". CD-kwaliteit De 2716 gelukkigen, overigens meest genodigden, die zater dagavond de première kunnen bijwonen zullen ongetwijfeld met een scherp oor luisteren naar de computergestuurde a- koestiek van de grote zaal. Tij dens het het officiële ope ningsconcert op 14 juli waren er problemen. Het koor werd op nogal pijnlijk wijze over speeld door het orkest. Achter af wijten de ingenieurs de ge luidsproblemen aan de ijdel- heid van de dirigent. Om beter op de televisie te komen had hij de orkestbak veel te hoog laten opschroeven en ontstond er als het ware een muur tus sen koor en publiek. Maar vol gens Berge is de akoestiek nu perfect. „Sergiu Celibidache heeft hier een concert gediri geerd en was razend enthou siast. „U kunt er niets aan doen, maar weet dat u een go dengeschenk heeft". Dit is de mooiste akoestiek die ik van mijn leven heb gehoord", was zijn commentaar. De volgende dag heeft hij de ingenieurs ontmoet. Leonard Bernstein zei precies hetzelfde." Over de fenomenale kosten van het totale project en het jaarlijkse budget van 165 mil joen gulden kan algemeen-di- rekteur Berge geen moment wakker liggen. „Wie daaraan tilt moet maar eens kijken naar onze defensieuitgaven. Vraag is of de Franse belas tingbetaler daar zo blij mee ter mist is een krachtige stem, die haar materiaal zou kunnen voorzien van dè nodige varia tie. Haar eerste van twee Neder landse concerten blijft dan ook steken in een ingehouden schoonheid. Nooit spettert ze er muzikaal eens lekker op los, nooit probeert ze vocaal eens echt te glunderen. Wat dat be treft is ze zo Engels als de hete aardappels waarmee ze praat. Maar op die stem is alles terug te voeren. Doordat Tanita's stembereik slechts zeer be perkt is, kan ze muzikaal niet experimenteren. Daardoor moet ze steeds weer terugval len op meer romantisch mate riaal, dat niet al te dik in de instrumenten is gezet, anders komt haar stem er niet over heen. Het gevolg is dat haar concerten aan een zekere mate van eentonigheid lijden. Het getuigt van durf (of heet dat overmoed) om ondanks deze beperkingen alle aan dacht voor jezelf op te eisen. Ook voor de vijf musici zijn geen sterrollen weggelegd. Ze zijn aangenomen in een bege- leidersrol en vervullen die naar behoren. En als ze even mogen schitteren zijn het ei genlijk alleen gitarist Bob Chismore met zijn sfeervolle partijen en violiste Helen O'Hara die roem oogsten. Maar over de rest van de groep valt ook weinig goeds te anneer het publiek na an- "half uur in wild enthou- ,asme een tweede toegift I't weten af te dwingen bij ita Tikaram, kan de Engel- jmgeres niets anders doen in herhaling treden, ar zingen jullie nu wel ■ee", vraagt ze verlegen glim- chend wanneer de eerste ak- oorden van „World Outside op our Window" in een bomvol esu hechts Vredenburg opnieuw en de geluidsboxen komen, w its veranderen aan de opge- ert ane indruk doet het niet. Ta- 15,6 ita Tikaram is een kabbelen- Bn s rivier zonder stroomvers- i i eUingen. id lis Tanita aan het begin van jet concert wordt gevangen '°°r het licht van de schijn- J? 'erpers oogt ze zo mogelijk jog exotischer dan de indruk !n die is achtergebleven door g® naar clips, platenhoezen en fo- 10s' schaar is namelijk in det haar van dé zangeres ge- kt. Hierdoor kan ze haar pu- b"ek nu traktéren op een «ge-koppie, die haar een yd -ouise Brooks-achtige uitstra- or ing geeft. Toch blijft ze tege- ns jjkertijd ook het schoolmeisje, tot flat haar romantische gevoe- 'n-' e"s vastlegt in soms aansteke- rt «jke composities. Wat ze ech- universiteit van Chicago, waar hij professor was in de psycho logie en psychiatrie. Volgens Bettelheim moesten geestelijk gestoorde kinderen voortdu rend aandacht krijgen van deskundigen en niet na een paar uur therapie worden overgelaten aan verplegend personeel. Bettelheim zelf werkte dan ook dagelijks van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op zijn school. Bettelheim, een jood, kwam na zijn studie bij Freud terecht in Dauchau en Buchenwald waaruit hij in 1939 werd vrijgelaten. Hij emi greerde naar de VS. In 1944 nam hij de Orthogenic School over en bezorgde haar wereld faam. Ook elders werden scho len gesticht op basis van Bet- telheims opvattingen. Tanita Tikaram, met nieuw kapsel, tijdens haar concert gister avond in Vredenburg Utrecht. foto: ANP melden, vooral de drummer is heel zwak. Toch levert het concert soms wonderschone momenten op. „Twist In My Sobriety", „Con sider The Rain" en het slechts door Helen O'Hara onder steunde „Valentine's Heart", waarbij de tekst uit de grond van haar hart kwam, zijn een paar voorbeelden. Maar zelden zit er tempo in.het concert en bijna voelbaar is hoe het pu bliek zich inhoudt om vervol gens waar het wel kan, mee te klappen. Wanneer Tanita Tikaram vol gend jaar terugkeert, zal dat gepaard moeten gaan van een muzikale koerswijziging. Ge beurt dat niet, dan zal haar ster net zo snel dalen als hij CHICAGO Bruno Bet telheim, psycholoog en schrijver die nog onder Sigmund Freud studeerde en bekend werd door zijn werk met geestelijk ge stoorde kinderen, heeft in een verpleeghuis in de Amerikaanse staat Mary land, zelfmoord gepleegd. Volgens vrienden was Bettelheim onlangs ge troffen door een beroerte. Bettelheim, die ook bekend heid verwierf met zijn Freudi aanse interpretaties van volks sprookjes, leidde van 1944 tot 1973 de Sonia Shankman Or thogenic School voor geestelijk gestoorde kinderen aan de

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7