'faire-Schnur brengt jonge emocratie in DDR slag toe Gorbatsjov: nog meer haast met hervormen 'PS slaat lente over: winter in woestijn, hitte aan oostkust Florence verboden gebied voor zwarte handelaren Leipzig juicht voor 'Der Macher' «%ENLAND CeidócSouomxt DONDERDAG 15 MAART 1990 PAGINA 5 th moest liegen 11 $r hulp contra's flNGTON Voormalig Witte Huis kerker Oliver North heeft verklaard I in opdracht van zijn vroegere supe- Jjohn Poindexter, en diens voorganger, T McFarlane, heeft gelogen tegen het Jkaanse Congres over de hulpverlening ^Nicaraguaanse contra's. North getuig- |r de derde dag in de rechtszaak tegen 'fcrmalige veiligheidsadviseur Poindex- Jj verscheen voor de onderzoekscom- jen loog, loog en loog?", wilde de aan- Dan Webb, weten. „Is dat niet een jtd?" ^antwoordde daarop dat hij nooit onder llogen had omdat zijn verschijnen voor Iderzoekscommissie een informeel ka il droeg. Russen in Estland massaal tegen onafhankelijkheid MOSKOU In de hoofdstad Tallin van de Sovjetrepubliek Estland heb ben gisteravond tienduizenden mensen van Russische origine een demonstra tie gehouden. Zij eisten dat deze Balti- sche republiek afziet van haar streven zich af te scheiden van de Sovjetunie. Verscheidene sprekers zeiden de toe komst met vrees tegemoet te zien. Ra dio Moskou heeft gemeld dat er ook in andere steden in Estland, kleinere, de monstraties zijn gehouden. De aanzien lijke Russische bevolkingsgroep in Est land stelt zich teweer tegen de onaf hankelijkheidsbeweging. Roemenen stromen Oostenrijk binnen WENEN Duizenden Roemenen zijn gisteren Oostenrijk binnengetrokken om te ontkomen aan de visumplicht die middernacht ingaat. In een laatste po ging om de vluchtelingenstroom in te dammen besloot de Oostenrijkse rege ring maandag een visumplicht in te voeren voor Roemenen. Oostenrijk heeft jarenlang Oosteuropeanen opge vangen, maar de laatste vluchtelingen stroom uit Roemenië is het land klaar blijkelijk teveel geworden. Sinds decem ber hebben meer dan 150 Roemenen per dag hun toevlucht gezocht in Oosten rijk. Verwacht wordt dat in totaal 35.000 Roemenen zullen proberen het land voor middernacht binnen te komen. FLORENCE Met zijn jacht op de zwarten lijkt Florence een Ita liaanse versie van de apartheid te hebben geschapen. Onlangs heeft het gemeentebestuur van Florence het centrum van de stad tot verboden gebied verklaard voor de Afrikaanse handelaren, de zoge naamde vu'compra. Om de maatregel kracht bij te zetten is de politie ver sterkt met 240 man. Op iedere straat hoek wordt gepatrouilleerd. Ruim een derde van de inwoners van Florence vindt dat de zwarte handelaren, die gewoon zijn op een doek of krant hun prullaria te koop aan te bieden, moeten worden teruggestuurd naar hun land van herkomst. Door deze ra cistische affaire is de burgemeester van Florence inmiddels ten val ge bracht. Volgens de zwarten, die sinds maandag in hongerstaking zijn, koe len de autoriteiten hun tegen de drugscriminelen gerichte agressie ten onrechte op de vu'compra. Europees Parlement wil verbod op tabaksreclame STRAATSBURG Een meerderheid in het Europees parlement wil een absoluut verbod op reclame voor tabaksprodukten, zo bleek gisteren in Straatsburg bij de stemming over een voorstel van de Europese Commissie. EG-commissaris Vassou Papandreou wil voorlopig alleen de regels voor reclame voor tabaksprodukten in de EG-landen gelijktrek ken. Dat betekent onder meer een duidelijke waarschuwing voor de gezondheid bij elke reclame-uiting en een verbod op indirecte re clame en reclame in jeugdtijdschriften. Een algemeen reclameverbod, zoals dat nu al van kracht is in Italië en Portugal acht Papan dreou pas na 1992 haalbaar, gezien de tegen wind die onder meer uit Nederland en het Verenigd Koninkrijk is te verwachten. vine w'*' l d"' '-BERLIJN De En ierang heeft zijn doel teli it en is keihard te- sev »komen op de gooier: gang Schnur. Groter ''zijn afgang niet kun- j ijn. In zijn val sleept rt~t iet alleen zijn partij jkratischer Aufbruch maar ook de twee •e partijen in het on- ddJilijke verbond onder aam 'Alliantie voor land'. Dai het '-D. 1 t l laat LIANTIE VOOR DUITSLAND' NIET LANGER GELOOFWAARDIG houdt het lawine-ef- ho 'et °P' Westduit- IU en de 'architect' van lianz, bondskanselier en 'oorzitter Helmut Kohl, irnstig in verlegenheid ;ht. Het ergste is echter :hnur met zijn optreden itijl van wijlen Uwe Bar- de nog niet eens geves democratie in de DDR •are slag heeft toege- Welke politicus mag je land nog geloven nu le voorzitter van de par- i zich van het begin af gekeerd tegen de com- tische SED en haar op- PDS, deel heeft uitge- van de Stasi het ver- ke bespioneringssysteem itgerekend die partij? idvanen ikratischer Aufbruch in de Allianz de enige emer met een schoon Partner CDU was aar de trouwe water van de almachtige De DSU, de Oostduitse van de oerconservatieve duitse CSU, is een verza- ekken gebleken van Ivanen'. Meer dan veertig int van de leden blijken tunisten, die tot voor nog lid waren van de Bovendien heeft de itter van de DSU, domi- Hans-Wilhelm Ebeling, verstrikt in leugens over optreden voor en tijdens mwenteling in de DDR. is bij de politiek overge- jj. ge DDR-burgers niet on- nerkt gebleven. erste onvergefelijke fout y Schnur heeft gemaakt is mij met zijn belaste Stasi den plaats heeft genomen het hoofd van de partij okratischer Aufbruch. )teJ] olgens heeft hij niet de 1 gehad ruiterlijk toe te n wat leden van het bur gercomité in de archieven van de Staatsveiligheidsdienst over hem hadden aangetroffen. In tegendeel, net als in 1988 de toenmalige ministerpresident van de Westduitse deelstaat Schleswig-Holstein Uwe Bar- schel deed, kwam hij met ont kenningen onder ede en met een tegenoffensief tegen de mensen die zijn laakbare op treden hadden ontdekt. Dat had na Barschels afgang toch vrijwel niemand nog voor mo gelijk gehouden. Net als toen trapte nu zowel de nabije als de wijde omgeving erin. Zelfs Unions-politici in Bonn en Muenchen spraken van een infame zwartmakerij-campag- ne tegen die integere politicus Schnur, zijn partij en de Alli antie. Averechts Schnur heeft uiteraard vanaf het begin geweten dat hij loog. Hij beweert dat te hebben ge daan om zijn partij zo vlak voor de verkiezing geen scha de toe te brengen. Nu de zaak is uitgekomen, is het resultaat averechts gebleken. Het bestuur van Demokrati- scher Aufbruch wist uiterlijk maandag van Schnurs schan dalige leugens. Het maakte zich prompt medeplichtig. Dinsdag nog eiste DA-be- stuurslid Kuelze van PDS- voorzitter Gysi en PDS-minis- terpresident Modrow excuses voor de moddercampagne die zij tegen Schnur zouden heb ben opgezet Maandag was ook Kohls West duitse CDU op de hoogte. Aanvankelijk zweeg ook zij. Totdat gisteren het - CDU-ge- zinde(!) - dagblad Die Welt in een voorpublikatie de 'affaire- Schnur' wereldkundig maakte. Wat sindsdien gebeurde, be wijst hoezeer de Allianz-partij- en op afstand worden bestuurd door de Unions-partijen in de Bondsrepubliek. Nota bene op een persconferentie van de Westduitse CDU in West-Ber- lijn kwam DA-bestuurslid Bri gitte Koegler met Schnurs schriftelijke erkenning van zijn Stasi-verleden en de aan kondiging van zijn onmiddel lijke aftreden. In Leipzig had Kohl gisteren de ondankbare taak om de scherven die Schnur heeft veroorzaakt te lijmen. Uitgere kend in Leipzig heeft Kohl een groot krediet. Dankzij de verenigings-euforie die daar nog volop heerst, bleven de mensen hem toejuichen. Maar het beeld in het uiterst Kohl- gezinde zuiden kan bedriegen. Zondag zal blijken of de affaG re-Schnur beperkt is gebleven tot een 'arbeidsongeval'. 'Der Macher' groet zijn aanhangers in Leipzig. LEIPZIG Helmut Kohl heeft duidelijk het lek kerste tot het einde be waard. Meer dan een kwart miljoen mensen wachtte gisteren op het Karl Marxplein in het hart van Leipzig op zijn laatste campagne-optre den. Leipzig, motor van het verzet tegen het bewind van Erich Honec- ker, haalde juichend een held binnen. De Allianz van samenwerken de Oostduitse christen-demo craten heeft voor de gelegen heid alle registers opengetrok ken. Voordat de Westduitse bondskanselier zijn opwach ting mag maken, jodelt een Ti- roler orkest op de trappen van het Operagebouw de menigte warm. Als het bloed eenmaal sneller stroomt wordt het lied 'God zij met jou, mijn Saksen- land' aangeheven. Even na vijven verschijnt Kohl. Niet van achter de coulissen, neen, omgeven door partijvrienden en nerveus spiedende veilig heids-functionarissen baant hij zich een weg door het uitzinni ge publiek naar het spreekge stoelte. Onderwijl schakelt het orkest naadloos over op mars muziek. Als het aan Leipzig ligt, zoveel wordt duidelijk, wint de Alli anz zondag met glans de parle mentsverkiezingen. Uiteraard hebben zich op het plein niet alleen supporters van Kohl verzameld. Naar schatting en kele tienduizenden progressie ve kiezers doen veilig in de achterste rijen alle moeite om de feestvreugde met gefluit te overstemmen. Het mag niet baten. Hun spandoeken met teksten als 'bedankt, meneer Kohl, voor Pepsi en de Bild- zeitung' zijn vele malen klei ner dan de lakens met het op schrift 'Kohl, kanselier voor alle Duitsers'. Het geduld van de toeschou wers wordt danig op de proef gesteld. De Allianz bestaat uit drie partijen, en namens elk van hen wil iemand het woord voeren. Het vervelende is dat alle sprekers ongeveer hetzelf de zeggen. Zo snel mogelijk hereniging van de beide Duits- landen, een vrije marktecono mie, vrede en voorspoed. Dan is de beurt aan Kohl. Hij be dankt de Amerikanen, de Po len en de Hongaren, hij be dankt Gorbatsjov. Allen heb ben hun aandeel geleverd aan de totstandkoming van deze historische verkiezingen. Kohl geen begaafd redenaar is speelt in deze ambiance geen enkele rol. Hier gaat het om steekwoorden, om sleutelbe grippen als 'eenheid', 'vrij heid', 'D-mark' en 'nooit meer oorlog'. Als die vallen gaan de vlag omhoog en de handen op elkaar. Voor Leipzig is Kohl 'Der Macher'. Na drie kwar tier spreken neemt de bonds kanselier afscheid met de be lofte over vier jaar bij de vol gende verkiezingen terug te komen, maar dan als kanselier van héél Duitsland. Een somber kijkende pre mier Ryzjkov in het Russische parlement. Hij werd er giste ren van be schuldigd be trokken te zijn geweest bij de duistere ver koop van Sov jettanks naar het buitenland. Ryzjkov ont kende bijkans stikkend van woede de aan tijging en maakte van de gelegenheid gebruik om zijn gal te spuien. ,,De laatste tijd wordt alles wat de regering doet zo zwaar bekritiseerd en gehekeld dat het voor ons onmogelijk wordt om te werken. Als die sfeer niet ver betert treden wij af". FOTO: TASS MOSKOU ,,Ik zweer plechtig dat ik de bevol king en het land waarach tig zal dienen, de grond wet van de Sovjetunie strikt in acht zal nemen, om de rechten en de vrij heden van de burgers te garanderen en naar eer en geweten de zware taak van het presidentsschap die mij is opgelegd te ver vullen". Met deze woorden aanvaardde Michail Gorbatsjov vanmor gen in Moskou het president schap van de Sovjetunie. De plechtigheid vond plaats in de zaal van het Congres van Volksafgevaardigden, het par lement; dat met een stemmen verhouding van 495 tegen en 1.329 voor Gorbatsjov heeft aangewezen als eerste presi- dent-nieuwe-stijl. Dat aantal tegenstemmers was verrassend hoog. Van de afgevaardigden onthielden 350 zich van stem ming. Nadat de uitslag van de stem ming bekend was gemaakt en hem een ovationeel applaus ten deel was gevallen, legde Gorbatsjov, met zijn hand op de in rood gebonden editie van de grondwet, voor het eerst in de geschiedenis van de Sovjet unie de presidentiële eed af. De* uitslag van de stemming was bekendgemaakt door po- litburolid Jegor Ligatsjov. Gorbatsjov was de enige kan didaat voor het presidentschap en is gekozen voor een ambts periode van vijf jaar. Vanaf 1995 zal de president door de bevolking van de Sovjetunie worden gekozen. Dat Ligatsjov, de leider van de conservatieve stroming onder de parlementariërs, het besluit van het Volkscongres wereld kundig mocht maken, wordt door waarnemers gezien als een manier van de Sovjetlei ding om de eenheid binnen de hoogste gelederen te tonen. In een toespraak beloofde Gor batsjov zijn nieuwe, vergaande bevoegdheden te zullen ge bruiken om meer vaart te zet ten achter de hervormingen. Debatten Eigenlijk had Gorbatsjov gis teravond, direct na de stem ming, al beëdigd kunnen wor den. Maar kennelijk wilde men de plechtigheid op een wat gepaster uur laten plaats vinden. Daarom werd de uit slag van de stemming geheim gehouden tot vanochtend. Een principiëel punt dat giste ren tot hevige debatten leidde, betrof het al dan niet scheiden van de presidentiële en partij macht. Gorbatsjov is immers ook nog steeds partijsecretaris. Sommigen waarschuwden dat die scheiding „een kunstmati ge oppositie veroorzaakt tegen de regeringsmacht. En die kan tot burgeroorlog leiden". An deren zagen de kwestie wat' simpeler. „Zolang er geen meerpartijenstelsel in dit land' bestaat, is het normaal dat Gorbatsjov partijleider blijft",- meende de bekende oogarts Fjodorov. Het Academie-lid Boenitsj stel de, dat de president tot het ko-' mende 28e partijcongres ook gewoon de andere functie kan^ behouden. Na dit partijcongres verandert de situatie in de partij dermate, dat Gorbatsjov de functie van partijleider niet meer nodig zal hebben, voor spelde hij. De communistische partij, die op dit congres officieel haar machtsmonopolie kwijtraakte doordat het betreffende artikel in de grondwet werd ge schrapt, zal naar alle waar schijnlijkheid de komende maanden sterk aan invloed in boeten. Een opiniepeiling gaf gisteren aan dat nog maar vier procent van de bevolking ge looft dat de partij in het belang van het volk werkt. Deze verkiezing van een presi dent met uitvoerende macht is met recht een historisch mo ment genoemd in de geschie denis van de Sovjetunie. Zoals het Politburolid Jakovlev op merkte: „we markeren nu de overgang van collectieve ver watering naar persoonlijke verantwoordelijkheid". chri «J ;erï hn onze correspondent 5 Mare de Koninck) ISHINGTON Down- tieifn Baltimore was deze :k met 33 graden Celsi- de heetste plek in de elijke Verenigde Sta- en het wat zuidelijker fJegen Washington deed daar maar een 1 I voor onder. De beroemde Japanse kersebomen in de Amerikaanse hoofdstad zullen morgen het hoogte punt van hun bloesem pracht bereiken, iets wat de jaarlijkse cherry-blos- som-parade over twee weken tot een ana chronisme zal maken. „Het is alsof we in een magne tron wonen. Alles bolt uit als popcofn," zegt directeur Mare Cathy van het National Arbo retum in Washington. Winke liers maken melding van een plotseling tekort aan barbe- ques en de apothekers kunnen de vraag niet aan naar medi cijnen tegen hooikoorts. Hoe anders ziet het eruit in het westen van de Verenigde Staten. Daar zorgen extreem koude luchtmassa's voor hevi ge sneeuwval tot in Nevada en New Mexico toe. Doorgaans is de woestijn daar medio maart al gloeiend heet. Salt Lake City is nu echter lamgelegd door 20 centimeter sneeuw. In het centrale deel van de Verenigde Staten ligt het 'slag veld' tussen de koude en de warme lucht en daar doen zich de verwoestingen voor van talrijke tornado's. Van Illinois in de Midwest tot Kansas in de Great Plains hebben de wer velwinden voor tientallen do den gezorgd en voor de ver nieling van honderden huizen. Doorgaans is de late zomer het tornado-seizoen en doen de 'twisters' zich vooral voor in het diepe zuiden van de VS. Dat moeder natuur in Ameri ka blijkbaar de lente overslaat en van geen compromis tussen winter of zomer wil weten, heeft volgens de weerkundi gen in de VS niets te maken met het milieu of meer in het bijzonder het broeikaseffect. „Er ligt toevallig een hardnek kig hoge-druk-gebied boven de Bermudas en dat pompt de hete vochtige lucht uit de Golf van Mexico naar. het noordoos ten van het continent. In Ne vada zitten ze nu in een ijskast en geloven ze niets van het broeiskasverhaal. En gelijk hebben ze", zegt Washingtons weerman Bob Ryan. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES 3 De dag breekt aan en Van Noort geeft bevel het an- op te halen en tot de aanval over te gaan. Maar op dat mo- t komt de bootsman, Wouter Sybrandi, hijgend aangesneld, igneurl", roept hij; „de Spanjaard is er van door.... en met boot. Hij moet de Spaanse schepen hebben gewaar- Dat ziet er bedenkelijk uit. Want wat kan Van Noort i tegen de overmacht van drie schepen? Dan maar alle zeilen bijgezet en de vlucht genomen. Bevelen klinken, zeilen worden gehesen, alles is in rep en roer, maar vóór het schip zich kreunend en krakend op een nieuwe koers heeft gelegd, verschij nen de drie Spaanse schepen om de bocht en openen het vuur. Weliswaar verdedigt Van Noort zich zo goed en zo kwaad als hij kan, maar zijn. schip is verloren. Bovendien steekt de wind op, die binnen een uur tot stormkracht aanwakkert. Patrouille Een eenheid van het (christelijke) Libanese leger op patrouille in een van de straten van Bayrut. Maar er wordt niet alleen gestreden tussen de christelijke legers van Aoun en Geagea. In islami tisch Zuid-Bayrut woeden gevechten tussen de pro-Syrische Amal-militie en de pro-lraanse Hezbol- lah-beweging. De fundamentalistische Hezbollah (Partij van God) strijdt al ruim drie jaar met met de meer seculiere Amal-militie om de heerschappij over de 1,3 miljoen sji'iten in Libanon. Daarbij zijn al meer dan 950 mensen gedood. FOTO: AFP Syriërs verscherpen bewaking Zuid-Bayrut BAYRUT Syrische troepen bewaken de toe gangswegen tot twee shi'i- tische sloppenwijken irf het zuiden van de Libane se hoofdstad Bayrut, om dat ze er rekening mee houden dat de westerse gijzelaars de stad uit wor den gesmokkeld. Iedereen die de sloppenwij ken verlaat, wordt grondig gefouilleerd. Zelfs begrafe nisstoeten worden staande gehouden om de kisten te kunnen nakijken. Volgens sjeik Mohammed Mehdi Shamseddin, de geestelijk leider van de shi'itische ge meenschap in Libanon, zou den alle westerse gijzelaars nog in leven zijn. Voor zover bekend worden achttien westerse gijzelaars in Liba non vastgehouden. Van hen zit AP-correspondent Terry Anderson, die op 16 maart 1985 werd ontvoerd, het langst vast.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5