„Met christelijke organisatie is het nog lang niet gedaan" Vierhonderd Nederlandse bijbelvertalingen in kaart £cidóö Soman f JT fieidaeSouta/ni Ruzie om de bijbel omdat er aan te verdienen valt... brieven van lezer kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ceidóe Qowuvnt DONDERDAG 15 MAART 1990 PAG NE Boesak: Tökes was niet op de hoogte van al onze pogingen KAAPSTAD Dr. Allan Boesak, de voorzitter van de WARC (Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken), heeft de felle kritiek van de Roemeense predikant Laszlo Tö kes deels aanvaard en deels van de hand gewezen. Tökes heeft Boesak en „andere oecumenische zwaargewichten" verweten dat zij de Roemeense Hervormde Kerk lieten vallen toen „het voor ons om leven of dood ging". „Voorzover kerkpolitieke overwegingen het beleid van de WARC hebben bepaald, zijn wij met andere oecumenische or ganen medeschuldig," aldus de verklaring van Boesak als WARC-voorzitter. „Het is duidelijk dat kerkpolitieke overwe gingen boven het evangelie hebben geprevaleerd." Boesak wijst er echter ook op dat de WARC vanaf de herfst van 1987 herhaalde malen bij de Roemeense regering en ker ken heeft geprotesteerd tegen het beleid van Ceausescu. Reeds in augustus 1986 had het dagelijks bestuur van de WARC er kend dat het soms nodig is liefde en gerechtigheid aan de orde te stellen zonder de instemming van de lidkerken in de landen waar de mensenrechten ernstig worden geschonden. Ook heeft de WARC per telex bij de vorige Roemeense rege ring gepleit voor Tökes, zonder dat in de verklaring wordt aangegeven wanneer deze berichten zijn verzonden. „Dat de gelovigen van de Hervormde Kerk in Roemenië niet van onze steun hebben gehoord, geeft aan hoe erg de rampspoed in Roe menië is geweest," aldus Boesak. Pastoraal werkers eisen gesprek over Zandbelt UTRECHT Ruim tach tig pastoraal werkers in het aartsbisdom Utrecht hebben kardinaal Simo- nis dringend verzocht om „een open gesprek" voor dat de leiding van het aartsbisdom maatregelen neemt tegen hun Zwolse collega André Zandbelt. „Ons pastoraat in samenwer king met onze gewijde colle ga's is opnieuw in het ge ding", aldus 81 van de 156 pastoraal werkers in het aartsbisdom. Zij sluiten zich aan bij een oproep tot gesprek van 47 priesters die nauw sa menwerken met pastoraal werkers. „De vreugde van het ambt wordt velen van ons ontnomen", schreven zij eind februari aan Simonis. Zandbelt kreeg eind vorig jaar van kardinaal Simonis te horen dat hij niet langer mag optreden bij een kerkelijk hu welijk, een taak die is voorbe houden aan de priester. Begin deze maand werd Zandbelt door kardinaal Si monis ontboden voor een ge sprek over mogelijke beëindi ging van zijn arbeidsovereen komst. Bij die gelegenheid deed de pastor een voorstel, waarop de kardinaal binnen kort zal reageren. Beide par tijen hullen zich tot dat mo ment volhardend in een „persstilte". Bisschoppen vrezen voor hun zendtijd UTRECHT De rooms- katholieke bisschoppen conferentie heeft „vol strekt afwijzend" gerea geerd op adviezen van de Mediaraad over een an dere opzet van de NOS. Met deze adviezen wordt in feite de kerkelijke zendmachtiging opgehe ven. Dit meldt '1-2-1', het informatiebulletin van het RK Kerkgenootschap. De Mediaraad heeft minister D'Ancona van WVC vorge maand voorgesteld de zendtijd van de kleine zendgemachtig den, bijvoorbeeld de kerken, onder te brengen in een nieuw op te richten program mastichting van de NOS. Hierin komt behalve een al gemeen, een cultureel en een minderhedenprogramma ook een levensbeschouwelijk pro gramma, zoals nu verzorgd door IKON, RKK-KRO, Hu manistisch Verbond en de Is- lamietische Omroep. De pro grammastichting zal worden bestuurd door onafhankelijke Kroonleden. Daarnaast wordt het toezicht op het program mabeleid uitgevoerd door een beleidsorgaan met vertegen woordigers 'uit het veld'. De bisschoppen wijzen de ge dachte van de Mediaraad om de zendtijd van de kerken te reduceren tot een afdeling le vensbeschouwing, volstrekt af. In geen van de ons omrin gende landen is de kerkelijke verkondiging ondergeschikt aan door de regering aange wezen bestuurders. Het RK Kerkgenootschap heeft zijn zendtijd aan het to taal van de KRO-zendtijd toe gevoegd. Deze omroep be schikt over ruime technische en ideële kennis. Binnen het totaalaanbod van de KRO kan het tot een goede afweging komen met de levensbeschou welijke programma's die de KRO voor eigen verantwoor delijkheid maakt. Via de KRO is bovendien een goed overleg met de andere levens beschouwelijke omroepen mo gelijk. De samenwerking met de KRO biedt ook het grote voordeel dat de RKK-zendtijd wordt uitgezonden op Neder land I, dat veel meer kijkers trekt dan Nederland 3. De KRO heeft de adviezen van de Mediaraad meteen af gewezen. Ook IKON-diree- teur drs. R. Haan ziet niets in het plan. Onderschikking van de kerken binnen de voorge stelde bestuursconstructie is volgens hem in strijd met de zelfstandige zendmachtiging van de kerken. Bovendien verloopt de samenwerking tussen de kerken, IKON, Convent van kerken en de NOS zonder problemen. De mens is groot door zijn gedachten. Blaise Pascal GODSDIENSTSOCIOLOOG PROF. DEKKER: HOLLANDSCHE RA DING De leegloop van de kerken heeft zeker ook gevolgen voor de christelijke organisaties. Maar, aldus de godsdiens tsocioloog prof. dr. Ge rard Dekker (hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam), "het is nog lang niet gedaan met de christelijke organisa ties. Die zouden nog wel eens een belangrijke rol kunnen spelen". Prof. Dekker zei dit gisteren in Hollandsche Rading, waar het nieuwe Publiciteitsbureau Christelijk Nederland (PCN) en het christelijk persbureau Internieuws zichzelf presen teerden. Naar zijn mening is er sprake van een voortgaande seculari satie (ontkerkelijking). En waar de 'ontzuiling' minder is, is toch sprake van deconfes sionalisering (minder vast houden aan de christelijke be lijdenis). Met andere woorden: de christelijke organisaties zullen een veer moeten laten. Voor de kerken heeft de secu larisatie volgens Dekker bo vendien als effect dat er meer onzekerheid en twijfel is ge komen, soms aanpassing van de Boodschap. Er is een crisis in de kerken. Maar er is ook een crisis in de wereld daarbuiten. Naarmate een land moderner is, is de invloed van godsdienst op het leven van de inwoners min der. Maar individueel komen mensen nu weer tot de ont dekking dat er meer is tussen hemel en aarde en zien we een 'roep om levensbeschou wing', aldus de socioloog. Vooral psychiaters en geeste lijke verzorgers in ziekenhui zen merken dit. In dat kader, de algemene behoefte aan een 'zingevingscultuur', hebben de christelijke organisaties hun functie. Hiervoor ziet Dekker wel een toenemende belang stelling voor een 'cultureel christendom', dat min of meer los staat van de kerken. Dat bergt voor de christelijke or ganisatie het gevaar in zich dat deze geen voedingsbodem in de kerk heeft. Ze zal daar om haar eigen boodschap heb ben. Actie tegen abortus Wel veel namen, maar niet veel mensen. Deze zin met een dubbele bodem was gisteren van toepassing op de actie van 'Schreeuw om Leven' van drs. L.P. Dorenbos, op het Binnenhof in Den Haag. Dorenbos is tegen de abortuswet en voert actie om die wet weg te krijgen. Daar toe had hij op enkele lakens namen geschreven, als symbolen voor de verloren gegane levens door abortus. Voor zijn namen-stunt bestond, getuige de foto, nauwelijks belangstelling, foto: MILAN KONVALINKA Kerk wil niet buitenspel staan ROME De Rooms-Katholieke Kerk wil zich bij het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Italië laten gelden. De kerk heeft geestelijke hulp voor spelers en supporters aangebo den bij elke wedstrijd. Daarnaast willen de bisschoppen bijdra gen tot het (her)opvoeden van de voetbalvandaal. De kerk wil de sport in een breder kader zien. Slechts door het versterken van het ethische bewustzijn kan de spiraal van geweld in en rond de stadions worden doorbroken, aldus een woordvoerder. De geestelijken zien het als hun taak er mede voor te zorgen, dat er in Italië sprake zal zijn van een heus sportfestijn. De priester Carlo Mazza, belast met de leiding van het project, hoopt via het WK tevens in contact te komen met lieden, die normaal buiten beeld van de kerk blijven. Pater Tardiff weer in Nederland UTRECHT Pater E. Tardiff msc uit de Dominicaanse Repu bliek komt opnieuw naar Nederland. Op 2 juni, zaterdag voor Pinksteren, spreekt hij op de dertiende Nationale Open dag van de katholieke Charismatische Vernieuwing. De bijeenkomst zal plaats vinden in de Veemarkthallen te Utrecht. Het wordt een dag van evangelisatie met als thema „Gij zult kracht ontvangen". Pater Tardiff is drie maal eerder in Nederland geweest. De eer ste was in 1985 toen hij sprak in de Rotterdamse Laurenskerk. In november 1987 waren er zeven bijeenkomsten met hem in de zeven Nederlandse bisdommen. Inlichtingen: Bouwen aan de Nieuwe Aarde. Tel. 03435 - 76946. Nieuwe overwegingen van bisschop Ernst Bij gelegenheid van de veertigdagentijd heeft bisschop H. Ernst van Brda weer een boekje met overwegingen in het licht gege ven. Deze keer gaan ze over Vergeving. In deze overwegingen over geloven merkt de bisschop r»p dat vergeving in het geeste lijk klimaat van vandaag buiten de aandacht valt. Toch is zij fundamenteel, aldus de bisschop, zowel voor het persoonlijk le ven als voor de samenleving. Vergeving is het dertigste deeltje in de serie Bisdom Breda Bouwstenen en kost f 5,50. Het is te bestellen bij de persdienst van het bisdom Breda door overmaking van 7,40 op postgiro 1066316 t.n.v. van Overweg, bisdom Breda, onder vermelding van „Overwegingen over Vergeving". HAARLEM Zo oud als het christenom is, zo oud zijn de pogingen om de boodschap van God te vertalen (in letterlijke en figuurlijke zin). Daardoor immers kunnen de woorden van eeuwigheid in de tijdelijkheid van een mensenbestaan wor den verstaan. Sinds de Statenvertaling van 1637 zijn in Nederland enkele honderden bijbel-vertaalpo- gingen gedaan en dat werk gaat nog steeds door: het Ne derlands Bijbelgenootschap (NBG) ontwikkelt plannen voor een nieuwe 'kerkbijbel'- vertaling, ter vervanging van die van 1952. Onder de titel: 'Om een ver staanbare bijbel' is gisteren ten huize van het NBG een boek gepresenteerd dat han delt over Nederlandse bijbel vertalingen sinds de Staten vertaling van 1637. Christenen zijn overigens niet de eerste bijbelvertalers, zo blijkt uit het boek. Al in de vijfde eeuw voor Christus (in de tijd van de profeet Ezra) waren de joden gedwongen hun Torah te vertalen van het hebreeuws in het aramees; de voertaal van de joden werd meer en meer het aramees. Steeds minder mensen kon den daarom de hebreeuwse Torah-lezingen in de synago ge volgen. Overigens geldt in de joodse traditie dat de ver taling nooit de plaats van de grondtekst mag innemen. Daarom wordt steeds eerst de hebreeuwse tekst gelezen en pas dan mag de vertaling vol gen. Overzicht Veel van de honderden Ne derlandse vertalingen van de bijbel (of van bijbelgedeelten) zijn sinds het midden van de zeventiende eeuw in de ver getelheid geraakt. Voor het èerst in de geschiedenis zijn al die vertalingen geinventari- seerd en beschreven. Het overzicht daarvan geeft bijna vierhonderd vertalingen: joodse, protestantse, lutherse, katholieke en oud-katholieke. Het was onmogelijk al die vertalingen te beschrijven; daarom is gekozen voor een verzameling opstellen over een zeker aantal. Zo schreef dr. F.G.M. Broeyer over de uitgaven van de Statenverta ling en de wijzigingen die in deze standaard-vertaling wer den aangebracht en prof. dr. N. Tromp beschreef de rooms- katholieke vertalingen. Voor de joodse bijdrage zorgde R.C. Musaph-Andriesse. De Friese bijbelvertaling en die in dia lecten worden in het boek niet behandeld; die uitgaven vielen 'buiten de formule van het boek', aldus dr. E. W. Tuinstra, hoofd Vertaalafde- ling van het NBG. Ruim honderd bladzijden van het boek (met in totaal 403 bladzijden) worden in beslag genomen door de bibliografie van vrijwel alle Nederlandse vertalingen van na 1637. Het boek, gesubsidieerd door ZWO, is een vervolg op het handboek van dr. C.C. de Bruin uit 1937: 'De Statenbij bel en zijn voorgangers'. Een tweede, herziene druk van dit standaardwerk is in voorbe reiding en komt naar ver wachting eind 1990 uit. Het initiatief tot het uitbren gen van een vervolg op De Bruins werk kwam in 1974. Aan de oud-adjunct algemeen secretaris J.J. Kijne werd op dracht gegeven het onderzoek voor het boek te starten. Dr. Kijne heeft zijn werk niet kunnen afmaken wegens ziekte. Hij overleed in 1983. Medewerkers van het Neder lands Bijbelgenootschap heb ben het werk overgenomen. Het eerste exemplaar van het boek werd gisteren in Haar lem aan de weduwe van Kij ne overhandigd. 'Om een verstaanbare bijbel' (A.W.G. Jaakke en W.W. Tuinstra, red.) is een uitgave van het NBG en kost f 59,50. De Statenvertaling heeft veel bijgedragen aan de Neder landse cultuur, zo is algemeen bekend. Wellicht minder be kend is dat de uitgave ervan in 1637 en in de jaren daarna ook voor fikse economische en politieke ruzies zorgde, met rechtsgedingen en illega le bijbeldrukken. Inzet van de onenigheid was het privilege aan een Leidse uitgeversweduwe, Machtelt Aelbrechtsdr. van Leuningen. Zij had voorzien dat de Sta tenbijbel een groot (kas)succes zou worden en met veel inzet had ze van de hoogmogende heren der Staten-Generaal gedaan gekregen dat zij het octrooi zou krijgen voor de eerste druk. Bovendien kreeg ze het alleenrecht voor alle uitgaven in de eerste vijftien jaar. Een en ander leidde tot grote woede bij andere uitgevers: aan de bijbel was geld te ver dienen en dus wilde iedereen er bij zijn. Al in het jaar van verschijnen (1637) kwamen er twee clan destiene uitgaven op .de markt, een in Amsterdam en een in Gouda. De Amster damse overheid stond pal ach ter haar woedende uitgevers. De stad had nota bene veel geld moeten stoppen in het bijbel-vertaalproject (via het heersende belastingstelsel in de Republiek) en dus hadden Amsterdamse uitgevers en drukkers ook recht op een aandeel in het profijt van de Statenvertaling, vond de stadsregering. Amsterdamse drukkers be stookten de markt met illega le uitgaven; weduwe Machtelt spande een proces aan de Sta ten-Generaal gaven haar ge lijk. Om Amsterdam te dwin gen de illegale bijbeldrukkerij binnen de poorten te laten stoppen, vaardigden de Staten op 21 december 1639 een reso lutie uit waarin werd aange kondigd dat alleen bijbels die voorzien waren van de hand tekening van de kamerbe waarder van de Generaliteits rekenkamer Barent Langenes als waarborg, authentieke bij bels waren. De stad Amster dam trok zich er niets van aan en gaf in 1641 zelfs na drukkelijk toestemming aan Amsterdamse uitgevers op de markt te brengen. En zo kre gen Amsterdamse uitgevers een rechtvaardiging om hun Leidse collega flink te 'pla gen': in de Leidse, dus de 'echte', Statenvertaling stQnd op de titelpagina een fraai Leids stadsgezicht; drie Am sterdamse uitgevers plaatsten in hun uitgaven een fier Am sterdams stadsgezicht- Toen ook het octrooi van de Leidse uitgeefster was verlo pen, werd overal in het land de Statenbijbel gedrukt. Voor iedere nieuwe uitgave moest de hele bijbel opnieuw gezet worden en het is te begrijpen dat er heel wat fouten in di verse uitgaven kwamen. De Staten van Holland bepaalden daarom in 1655 dat het druk ken van een bijbel moest ge schieden aan de hand van de eerste, 'echte' Statenbijbel (de Leidse), plus het register van drukfouten dat in 1654 was vastgesteld. In 1657 verscheen in Amsterdam een Staten bijbel waarin de het register van drukfouten was ver werkt. Die bijbel heeft in het vervolg steeds als 'corrigeer- bijbel' gefunctioneerd om nieuwe drukken op de aan wezigheid van fouten na te zien. In dit opzicht heeft de 'Am sterdamse Statenvertaling' het toch nog 'gewonnen' van de eerste, officiële, Leidse uit gave. Bittere bijsmaak De bitterheid van VVD-leider Joris Voorhoeve was pelijk. Triomfantelijk kon zijn PvdA-collega Wim Kol ren in Deventer, precies een week voor de raadsver gen, iets aankondigen waar vorig jaar mei de coalit CDA en VVD op brak. De aftopping van het reiskos elijk fait zal uiteindelijk slechts gelden voor een beperkte forenzen. Mensen die per openbaar vervoer naar hui 7^{ reizen blijven buiten schot. jse Turk „HET lijkt erop alsof Lubbers vorig jaar alleen md"erP' manier zocht om van de VVD af te komen", zei Voor^ Hij had in zoverre gelijk dat premier Lubbers een jaa aag den het reiskostenforfait compleet wilde afschaffen en k toen met hem niet te praten viel over compromissei nu hij met de PvdA regeert, is dezelfde Lubbers plo een en al inschikkelijkheid. De totale afschaffing was spoedig van de baan, doordat werkgevers en werki zich daar fel tegen verzetten. En nu wordt er dus, drang van de PvdA-fractie, ook nog eens een uitzon gemaakt voor forenzen die een jaarabonnement hebl bus of trein. ALLEEN mensen die met eigen vervoer en over stand van meer dan 30 kilometer naar hun werk reize liezen een deel van hun belastingaftrek. Van de oorsj lijke geraamde opbrengst van één miljard gulden nog geen tweehonderd miljoen over. Dat bedrag zal bijdragen aan de beloofde verbetering van het openbai voer. DaT maakt het wetsvoorstel zoals het er nu ligt j moeilijk verteerbaar voor die mensen die helemaal i trein of bus naar hun werk kunnen gaan, domweg on| in hun woonplaats geen stations of haltes zijn. Deze foi hebben niet de kans zichzelf het belastingvoordeel"v gulden per jaar te bezorgen, dat volgens Kok is weJ voor werknemers die dagelijks zo'n 120 kilometer (hf terug) afleggen. Je zult maar van de stad naar het platP verhuisd zijn, omdat alleen daar door toedoen van I kabinetten betaalbare woningen werden gebouwd. Maar jammer genoeg voor Voorhoeve is het verhaa mee niet af. Politiek is meestal ingewikkelder dan de willen doen geloven. Ook de VVD-fractieleider zelf rig jaar belang bij een kabinetscrisis, omdat hij allèenj' door zijn rivaal Rudolf de Korte definitief aan de kan schuiven en omdat hij alleen zo de rebellie van Neeliei Kroes en Ed Nijpels kon neerslaan. Daarna zou Vooij graag hebben doorgeregeerd met het CDA. Maar toe Lubbers geen zin meer. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezor| stukken te bekorten. Aan trekkingskrach t kerk Met verbazing heb ik de inge zonden brief gelezen over de aantrekkingskracht van de kerk. De briefschrijver spreekt over twee brieven: de vastenbrief van de bisschop pen en een zogenaamde anti- Drief van pastor Van der Berg zoals die op pagina 2 van deze krant in diens wekelijkse co lumn werd gepubliceerd. Ik voel me aangesproken door zijn (weliswaar ironisch be doelde) stelling als zouden kerkverlaters aan een folter kamer ontsnapt zijn. Wie is hij om te oordelen welke pijn mensen voelen ten opzichte van de kerk? Kan hij beoorde len wat een mens voelt? Ik ben amper drie jaar geleden op 36-jarige leeftijd bewust R.K. geworden, gedoopt en ge vormd. Zowaar zou ik zeggen dat men dan zeer zeker een bewuste keus maakt. Ik ga geen vuile was buitenhangen want daar is niemand mee ge baat, alleen kan ik u wel ver tellen dat ik alweer ruim an derhalf jaar buiten diezelfde kerk sta. Niet omdat alles aan die kerk fout is, maar hij moet niet de ogen sluiten om voor de fouten die de kerk ook te zien geeft. En daarmee bedoel ik dan een muur van machte loosheid die opgebouwd wordt. Ik zou niet in die kerk passen! Wie o wie mag daarover be slissen. Gaf niet uitgerekend Jezus het goede voorbeeld door naar iedereen om te kij ken? Aan die goede voorbeel den ontbreekt het en dat doet pijn. Mensen die uitgestoten worden, niet eens een kans krijgen hun geloof te belijden. Een troost is er voor mij dat er eens gerechtigheid zal zijn en dan zal Jezus vragen wie naar de ander heeft omgezien. Dat zullen dan niet de mensen zijn die anderen afwijzen, maar de genen die naar hen omzien in liefde. Ik wou dat ik het hem kon laten voelen, de pierg er is als op zondag depe klokken luiden en te pog dat je er niet heen kunjen, Ieder mens weet hoe ha voelt van iets of iem houden en er niet bij t nen komen. Dat is lijd de kerk. En dan met zing omzien hoe de 'ke gers' al snel vergeten zi toch die volwassene wi-| met haar gezin zo graag I kerk wilde horen. Uit h I uit het hart. Nee de kerk geen folterkamer, maar f wel geestelijke folterka En ik kan u vertellen d daar niet goed toeven is. lichaam en geest. M. Vellinger LEIDSCHEN1 Operatie-Manna T: •'g rki 'Piloten vliegen operatie-fc na voor laatste keer' sto it in onze krant en daarb: foto geplaatst met h in derschrift: 'Een vliegen! boven het vliegveld burg'. Dit laatste is onjuis 15-jarige maakte ik c selvluchten mee. Op 1945 na de mis van lfld. hoorden we de vliegtuige lor men en we gingen staa het kruispunt Haagweg oir renstraat, Geestbrugwe 1' Rijswijk om ze te zien. Eifk kwamen ze. Heel door doelmarkee grote groen-bruine Lanca schommelend, wiegend linker- en rechtervle Mannen zwaaiden in _d schutskoepels, op weg Ypenburg. We renden, huis (aan de Geestbrugwa op het dak daar zagen v w' zilverkeleurige vliegende ten, op weg naar Duindig vlogen weer mee met de lijn. was 2 J. ten Berge, POELDIJK. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaal per maand f. 24,85 per maand 25(90 per kwartaal 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en taneven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijs wijl 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 15. A

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2