^cicUc (Bowicunt -Pentagon: overbodig in Europa Weer wereldwijd totaal van slag 2 3 5 6 7 9 10 11 12 Aftrekbaar 8 KMXm MUSEUM LAATSTE LIJMPOGING ISRAËLISCH KABINET Reiskosten openbaar vervoer blijven aftrekbaar Leiden m 14 Dagen Gratis £cldóc6otiAOiit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. land Holst-prijs or Wim de Bie Donderdag 15 maart 1990 81ste jaargang no. 24674 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Zonnig, minimumtemperatuur van 6 graden aan zee tot 2 gra den in het binnenland. In het binnenland vannacht plaatse lijk vorst aan de grond. Mid- dagtemperatuur omstreeks 16 graden, in het weekeinde oplo pend tot ongeveer 20. Matige zuidenwind. XI met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage De Maatschappij der Neder- Letterkunde heeft de Henriette Ro- olst-prijs van 3000 gulden toegekend im de Bie voor zijn boek „Schoften- je onderscheiding wordt op 9 juni in uitgereikt. De prijs is er voor letter werk dat uitmunt zowel door socia- rogenheid als door literair niveau, is de commissie van voordracht is lentuig" een niet aflatende aan tegen het onheil van vandaag de dag tegenwoordigt het een nieuw literair Het is proza, maar het zijn niet echt <n, evenmin essays. Er is geen spra- een roman of novelle, ook niet van utelroman of -novelle, zelfs niet zon- ier van een satire. Irak executeert Britse journalist BAGHDAD In Irak is vanmorgen de Britse journalist Farzad Bazoft (31) terechtgesteld. Bazoft, die werkte voor het Britse zondagsblad The Observer, was ter dood veroordeeld we gens spionage. In Londen is uiterst veront waardigd op „deze barbaarse misdaad" gerea geerd. Het stoffelijk overschot is inmiddels overgedragen aan de Britse ambassade in Baghdad. „Mevrouw Thatcher wilde hem le vend. We hebben haar het lijk gegeven", aldus de Iraakse minister van voorlichting. Bazoft van oorsprong een Iraniër, nu statenloos maar met Britse papieren werd in septem ber vorig jaar aangehouden. Hij was tijdens een bezoek aan Irak op onderzoek uitgegaan na berichten over een ontploffing in een mili tair complex. Jan Timman verliest afgebroken partij KUALA LUMPUR Jan Tim man heeft vanochtend de afge broken vierde partij in de schaaktweekamp tegen Anatoli Karpov verloren op de 75ste zet. Dinsdag was de partij na de 61ste zet van wit afgebroken. De stand in de uit twaalf partij en bestaande tweekamp is na de nederlaag van Timman 3 1/2-1 1/2 in het voordeel van Karpov. JERUZALEM Premier Sha mir van Israël en minister van defensie Rabin hebben van morgen in Jeruzalem getracht de coalitie van Likud en Arbei derspartij te redden. Het resul taat van de lijmpoging was bij het sluiten van de krant nog niet bekend. Als de poging faalt, zoals wordt verwacht, zal het parlement stemmen over een motie van wantrouwen. Die stemming in de Knesset wordt gezien als een persoonlij ke krachtmeting tussen Likud- leider Shamir en de leider van de Arbeiderspartij, Peres. De Israëlische tv meldde vanmor gen dat de Arbeiderspartij in middels vrijwel zeker is van de steun van 60 van de in totaal 120 parlementsleden. Likud zou kunnen rekenen op 58 zetels. Daarmee wordt een mogelijk beslissende stem toegekend aan de twee leden van de ultra-or thodoxe Torah Vlag-partij. Overigens zijn er in totaal ne gen moties van wantrouwen bij het presidium van de Knesset ingediend; het debat zal naar verwachting zeker zes uur du- (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Nu de Sovjetu nie niet meer in staat moet worden geacht tot een succesvolle aanval met conventionele wapens op West- Europa, kunnen in West-Europa alle nucleaire NAVO-wapens voör "e korte en midden-afstand ver dwijnen. [Die conclusie kan volgens het invloedrij ke Amerikaanse Congreslid Les Aspin ge trokken worden uit de jongste evaluatie die het Pentagon (het Amerikaanse minis terie van defensie) heeft gemaakt van de militaire slagkracht van het Warschau Pact. Aspin is lid van de Democratische Partij en voorzitter van de vaste defensie commissie van het Huis van Afgevaardig den. Woordvoerders van het Pentagon en van het Witte Huis hebben ontkend dat kernwapens in Europa overbodig zouden zijn. Maar feit is dat de officiële NAVO- strategie er tot nog toe van uitgaat dat kernwapens in Europa nodig zijn om een conventionele aanval van het Warschau Pact dat een groot overwicht heeft in tanks en manschappen te kunnen af slaan. De jongste Pentagon-analyse spreekt niet over de nucleaire wapens, maar komt tot de conclusie dat de NAVO met zijn conventionele strijdkrachten in middels een conventionele aanval van een verregaand verzwakt Warschau Pact zou kunnen afslaan „zonder territorium kwijt te raken". Ze baseert zich op zowel de verminderde kracht van het Sovjet-leger als het feit dat andere Oosteuropese lan den niet meer zouden meedoen aan een aanval op West-Europa. De NAVO is er nooit vanuit gegaan dat de Sovjets een nu cleaire aanval op West-Europa zouden be ginnen. Dat immers zou hen te staan kun nen komen op en vergeldingsaanval met strategische lange afstandsraketten vanuit de VS of vanaf Amerikaanse onderzeeërs. Volgens Les Aspin is de conclusie dan ook onvermijdelijk dat kernwapens in West- Europa overbodig zijn geworden. De nog altijd geplande vervanging van het verou derende nucleaire NAVO-Lance systeem, mag van Aspin in geen geval meer door gaan. President Gorbatsjov beëdigd Michaïl Gorbats jov is vanmor gen in Moskou beëdigd als pre- sident-nieuwe- stijl van de Sov jetunie. Hij kreeg bij de gisteren gehouden stem ming, waarvan de uitslag van morgen pas werd bekendge maakt, voldoen de stemmen. Als president be schikt Gorbats jov nu over ver gaande be voegdheden om de politieke, economische en etnische proble men in het land aan te pakken. foto: ap Pagina 5: Gor batsjov: nog meer haast met hervormen Zonnebloemolie ook goed voor cholesterol WAGENINGEN Ook en kelvoudig onverzadigde vetzu ren (in koolzaad-, raapzaad- en zonnebloemolie) hebben een gunstig effect op het choleste rolgehalte in het lichaam Die werking was al bekend van meervoudig onverzadigd vet zuur (linolzuur). De ontdek king biedt meer mogelijkhe den bij het samenstellen van gezonde voeding, aldus prof.dr. M. Katan vandaag op een congres in Wageningen over voeding in de jaren ne gentig. De gunstige werking van enkelvoudig onverzadigde vetzuren is aangetoond door ir. R. Mensink die volgende week in Wageningen daarop promo veert. Prof.Katan vindt dat in voorlichting en reclame gewe zen moet worden op de risico's van verzadigde vetzuren, die groter zijn dan de voordelen van linolzuur. Zuivel bevat veel verzadigde vetzuren, maar daaraan is nooit veel aandacht besteed vanwege het belang van de zuivel in econo mie en cultuur, aldus Katan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/DEVENTER Reiskosten voor woon werkverkeer met het openbaar vervoer blijven aftrekbaar voor de in komstenbelasting. De eni ge voorwaarde is dat men het gehele jaar op deze manier reist. Dat is aan te tonen door een jaarabon nement over te leggen. Minister Wim Kok van finan ciën heeft gistermiddag tot dit compromis besloten in een overleg met de fiscale specia listen in de Tweede Kamer en vertegenwoordigers van werk nemers- en werkgeversorgani saties. De fracties van PvdA en CDA hadden ernstig bezwaar ge maakt tegen het oorspronkelij ke plan van Kok voor 'aftop ping' van alle kosten van het woonwerkverkeer. Boven de dertig kilometer zou niets meer aftrekbaar zijn. Het PvdA-kamerlid Willem Ver meend maakte zich toen, met steun van het CDA, sterk voor de trein- en busforenzen. Na zich nog enkele maanden te hebben verzet, is minister Kok de beide regeringsfracties nu een heel eind tegemoet geko- VVD-fractieleider Voorhoeve reageerde gisteren verbaasd op het compromis. Hij betitelde het als „politiek gedraai" en „merkwaardig gemanoeu vreer". Volgens hem was ach teraf gezien de kabinetscrisis van vorig jaar mei helemaal niet nodig geweest. „Oorspron kelijk ging het om een totale afschaffing van het reiskosten forfait. De VVD verzette zich daartegen en vroeg om ver zachting van de maatregel. Toen het tweede kabinet-Lub- bers dat na herhaalde verzoe ken weigerde, heeft de VVD- fractie het vertrouwen in het kabinet opgezegd. Maar nu blijkt opeens dat de maatregel wel degelijk beperkt kan wor den, mèt steun van het CDA. Ik verwijt Kok niets, maar Lubbers des te meer", aldus Voorhoeve. Pagina 3: Kok: gewijzigde plan reiskosten rechtvaardi ger bië sluit enzen ;gens brand Rabta ME Libië heeft van gen zijn grenzen ge en vanwege een onge in de chemische fa- k in Rabta. Dat meld- 'anmorgen de Italiaan- televisie op gezag van officiële Libische irdvoerder. fabriek in Rabta is omstrë- omdat er volgens de VS mische wapens worden ge- ikt. Een Libische woord- rder zei dat de brand „om- grijk" was, maar kon geen lils geven over de schade, sloot niet uit „dat er sprake 'an sabotage door Israël of VS". De VS hebben vorige ik gezegd dat een militaire val op de fabriek niet tot onmogelijkheden behoort, ar president Bush ontkende nacht elke Amerikaanse okkenheid bij de brand, t Israël zei niets met de nd te maken te hebben. De zeiden vorige week over 'ijzen te beschikken dat in bewuste fabriek chemische lens worden gemaakt, zoals •terd- en zenuwgassen. Li- houdt vol dat er in Rabta en farmaceutische produk- worden vervaardigd. PCA/12SL, AT met 40 MB, k>s en Windows, 1,2 N en monitor. U ƒ3995,- ERSYSTEMS' at 39-Den Haag-Tel.070-3639686 Zelfs voor deze walrus in de dierentuin van het Amerikaanse Cincinnati is het te warm. Met een verbluffende handigheid (of is het vinnigheid?) richt hij de slang met koud water. foto: ap DE BILT/WASHINGTON Terwijl het op de kalender nog altijd winter is, waant heel Eu ropa zich al in de zortier. In alle landen stijgt het kwik reeds ruim boven de 10 gra den, met - uitschieters in Frankrijk (22 graden) en Spanje (28 graden), waarbij ons land met zijn bijna 20 gra den normaal om deze tijd is Niet alleen Europa, ook Ame rika beleeft een uitzonderlijke winter. In het westen van de Verenigde Staten is het al we kenlang ongemeen koud, ter wijl de Amerikaanse oostkust thans absolute hitterecords vestigt. In steden als Washing ton, Baltimore, Philadelphia en New York werden gisteren voor de derde dag achtereen temperaturen gemeten van rond de 30 graden celsius. Zul ke maartse uitschieters zijn in de anderhalve eeuw dat statis tieken worden bijgehouden nog nimmer genoteerd. In New York, waar de mensen vorige week nog met parka's, handschoenen en wollen mut sen de bittere vrieskou bestre den, zorgt de warmte voor een algehele feeststemming. De gi taristen zijn uit hun winter verblijven in de metrostations naar de oppervlakte gekropen en in Central Park doet zich filevorming voor in de massa bijna blote joggers tussen de nog naakte bomen en struiken. Pagina 5: Winter in woes tijn, hitte aan oostkust (ADVERTENTIE) Zaterdag 17 maart, 18 uur, op Rijnland TV: film uit 1929 over de brand in het stadhuis Trampassagiers helpen politie bij arrestatie AMSTERDAM Een tiental trampassagiers is een recher cheur van de Amsterdamse politie te hulp geschoten bij de arrestatie van twee man nen die een koffer hadden gestolen op het Centraal Sta tion. De rechercheur zag de diefstal en achtervolgde de mannen tot in de tram. Daar verzetten de twee zich tegen arrestatie en probeerden te ontsnappen door een tram ruit kapot te trappen. De pas sagiers hielden de twee in be dwang tot de opgeroepen po litie-assistentie hen overnam Campinghouder handelt in melkoverschotten DEN HAAG Bij een campingbedrijf in het Noordholland se Schellinkhout is gisteren de boekhouding in beslag geno men, omdat de eigenaar wordt verdacht van illegale melk handel. De campingeigenaar zou overschotten van melkvee houders opkopen en doorverkopen aan een melkinkoopbe- drijf in België. Over de omvang van de fraude is niets be kend. Bisschoppep oneens met nieuw voorstel voor indeling zendtijd Vooral vrouwen de dupe van gemeentelijk ouderenbeleid Leipzig juicht voor 'Der Macher' Tegenwind voor economie Uur der waarheid breekt aan voor Opera Bastille Adjunct-directeur schouwburg vecht ontslag aan Waterschap moet tientallen kilometers oever verbeteren Kerkstraat moet winkelcentrum worden van Noordwijk Binnen Oog in oog met Grieken, Romeinen en Etrusken BINNENLAND BUITENLAND 3/4 5 LEIDEN/REGIO 9/10/11/12 RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU 15 15 Meerderheid Britten wil vertrek Thatcher LONDEN De Conservatie ve partij van de Britse premier Margaret Thatcher heeft een achterstand van 21 procent op de Labourpartij. Dit blijkt uit een opiniepeiling, waarvan de uitslag vandaag is gepubli ceerd in het dagblad The Gu ardian. Volgens de peiling steunt 52-procent van de be volking de Labour-partij, en is 31 procent voor de Conserva tieven. Dit zijn de slechtste cij fers die deze partij ooit heeft behaald sinds Thatcher in 1979 premier werd. Voorts blijkt dat 51 procent van de onder vraagden wil dat Thatcher on middellijk aftreedt als pre mier. (ADVERTENTIE) Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke prijsklasse Heereweg 350 (N208) Lisse Tel. 02521-19037. voor de deur stoppen de bussen 50. 51. 92 en 94. De kosten voor het heen en weer reizen tussen de werk- en woonplek blijven voor de inkomstenbelas ting aftrekbaar. Zij het dan alleen voor degenen, die per trein of bus reizen. Het is daarbij wel no dig om als bewijsstuk bij de belastingaangifte het jaarabonnement over te leggen. Dat levert dan wel een aardig voordeeltje op. Want wie volgens minis ter Kok dagelijks tussen bijvoorbeeld Amsterdam en Den Haag reist, die krijgt in de toekomst een belastingaftrek van 1520 gulden, hetgeen 830 gul den schoon in het handje zou zijn. De meesten die dit lezen, reizen echter zo ver niet. Zij kunnen be ter hun voordeel halen in een abonnement op de Leidse Courant. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 17,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zónder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag j OF BEL: 071 -122 244 (L0) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. II MiiwmiiB

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1