Oog in oog met Grieken, Etrusken en Romeinen 11, Kleine partijen rekenen op zetels ALLER STEM LOKAAL „Spreekuur voor minvermogende loopt geweldig" LEIDEN OMGEVING CcidócSouocuxt DONDERDAG 15 MAART 1990 PAGfl Politiehonden wijken uit naar Vlietlanden LEIDEN Bij de evaluatie van de nota Schone Stad wordt bekeken of de „drafruimte" voor honden in Lei den wel groot genoeg is. Tijdens een vergadering van de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenhe den bleek deze week dat zelfs de Leidse politiehonden moeten uitwijken naar de Vlietlanden om los te lopen. Commissielid P. Kranenburg (CDA) wees hoofdcommis saris H. Mostert er op dat ook in de Vlietlanden honden niet los mogen lopen. „Het is weliswaar een andere ge meente, maar de Vlietlanden gelden als aanlijngebied en daar moet ook de Leidse politie zich aan houden", zei hij. Burgemeester C. Goekoop keek daarop „bestraffend naar de heer Mostert" en beloofde bij de behandeling van de nota er op terug te komen. De burgemeester vertelde dat er ook al een brief vanuit de „Leidse Houtgelederen" af komstig was met het verzoek de aanlijngebieden te her zien. „Ik denk dat er na de verkiezingen wel iets geregeld kan worden", aldus een optimistische Goekoop. Activiteiten rond thema wonen in Stevenshof LEIDEN In de Stevenshof worden een aantal activiteiten ge houden rond het thema „wonen". Dat houdt verband met de aanleg van een klein woonwagencentrum in de nieuwbouwwijk. Behalve eengezinswoningen en flats zijn in deze wijk ook woon boten en een project voor Centraal Wonen te vinden. De activiteiten beginnen dinsdag*27 en woensdag 28 maart. Kin deren van 8 tot 12 jaar kunnen dan na schooltijd meedoen aan foto-speurtochten op het Trekvaartplein en in de Stevenshof. Aanmelden kan tot en met vrijdag 23 maart bij het buurthuis Winnie Mandela, tel. 312651. Over de verschillende woonvormen maakte de Leidse fotograaf Mare de Haan in opdracht van de gemeente een serie. Die wordt, net als een videoproduktie, vertoond tijdens een bijeen komst op woensdag 29 maart in buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat. Dan worden ook gesprekken gevoerd met bewoners over de verschillende woonvormen. De zaal is open om 20.00 uur en de bijeenkomst begint om 20.30 uur. De foto's en de video zijn de hele maand april nog te zien in de bibliotheek in de Stevenshof. De activiteiten worden georgani seerd door het Wijkwelzijnsoverleg Stevenshof. SP wil duidelijkheid over betaling huismeesters LEIDEN Raadslid C. Vergeer (So- cialistiese Partij) heeft andermaal ge vraagd of de gemeente wil bijdragen in de kosten van de sociaal huismees ters in Slaaghwijk. Al tijdens de ver gadering van de commissie volkshuis vesting op 25 januari had hij gevraagd of de gemeente daartoe bereid was. Aanleiding voor de vragen van Ver geer is, dat hij nog niets heeft gehoord van wethouder D. Tesselaar. De SP'er liet op 25 januari weten dat hij het niet eens is met de financiële bijdrage van twintig gulden die de bewoners van de flats aan Woningbouwvereni ging Leiden moeten betalen. Daarop meldde Tesselaar dat er nog geen col legestandpunt was. Persoonlijk voelt Tesselaar niets voor het plan van Ver geer. Hij zei dat meebetalen door de gemeente onterecht zou zijn omdat dan bewoners van flats als Parkzicht, die zelf huismeesters betalen, ook geld zouden moeten krijgen. Vergeer meent dat de door de WVL gevraagde bijdrage „onjuist en onge wenst" is. Hij wil weten of het college het met hem eens is dat de huismees ters bij de complexen van de WVL voor de gemeente kostenbesparingen opleveren door vermindering van vandalisme. Verder wil Vergeer van het college een overzicht van de kos tenbesparingen voor de gemeente sinds de aanstelling van de vier huis meesters. Tenslotte wil Vergeer weten of het college bereid is te overleggen met de WVL over de bekostiging van de huismeesters. Die bekostiging zou van de kant van de gemeente moeten komen uit de besparingen die de huis meesters zouden opleveren. Kritiek bewoners op plannen Slaaghwijk LEIDEN Bewoners van de Slaaghwijk wilioor hun wijk voor sociale volkshuisvesting wordt den. Verder wijzen zij huurverhoging voor opg te woningen af omdat dit leegstand in de hand Dat schrijven de bewoners in een reactie op joenenplannen voor de wijk zoals die morgen gemeentelijke commissie voor volkshuisvestii r F de orde komen. In een raadsvoorstel over de plannen voor de wijk staat dat de Woningbouwvereniging Leii leen investeringen wil doen indien er uiteindel in prijsklasse uiteenlopend woonaanbod oi Hierdoor komt volgens de bewoners de sociale huisvesting zwaar onder druk te staan. De be 1 zijn het hier niet mee eens en vinden dat zijl8:. inspraakprocedure te weinig gehoord zijn op di "0ruJ De huidige bewoners zijn ook bevreesd voor hu rwei hogingen als er miljoenen in het opknappen vj ïidt wijk worden ogestoken. MOZAÏEK DER ANTIEKEN IN RIJKSMUSEUM VOOR OUDHEDEN LEIDEN De Japanners hebben al oog in oog met Grieken, Etrusken en Ro meinen gestaan, nu is het de beurt aan de bezoekers van het Leidse Rijksmu seum van Oudheden (RMO). „Mozaïek der An tieken, Oog in oog met Grieken, Etrusken en Ro meinen" is de naam van de tentoonstelling die gis teren is geopend door mi nister d'Ancona. De expositie was voor de Ja panners een eerste kennisma king met de grondleggers van de Europese beschaving. Het contact beviel uitstekend, zo'n kwart miljoen Japanners be zocht in 1989 de verbeelding van de culturele reis die een Griek of Romein in de late keizertijd door het Middel landse zeegebied zou kunnen maken. Dit bonte mozaïek van de oudheid werd tussen de vierde en zesde eeuw na Christus verbrijzeld. De gren zen van het Romeinse Rijk stortten ineen, een nieuwe staatsgodsdienst, het Christen dom werd geïntroduceerd, standbeelden werden neerge haald en vermalen tot kalk. Diverse voorwerpen uit vele cultuurperioden van de oud heid zijn echter in het RMO samengebracht rond een vier tal thema's: de godenwereld, het leven van alledag .van Grieken en Romeinen, het do denrijk en de Etrusken. „Het Japanse publiek is ver wend met verfijnde kunst. Een simpele schattententoon- stelling is daarom niets voor Japanners, de tentoonstelling moest ook inhoudelijk wat te bieden hebben", vindt conser vator R. Halbertsma. Daarom dus een thematische opzet, maar bijvoorbeeld ook kleine gedichtjes die als illustratie bij de voorwerpen dienen. De ge dichten zijn gekozen uit een verzameling van 3700 Griekse epigrammen, die bekend staat als de Anthologia Palatina. Volgens Halbertsma sloegen de gedichten erg aan in Japan, „maar wat wil je ook in het land van de haiku". Rubens „Godin van Cyprus, gij die zeevaarders weet te redden, red ook mij, vriendin, een schipbreukeling op land", zijn de begeleidende versregels bij het kalkstenen beeld van de godin Aphrodite. Het beeld, met spitse kin, licht getuite lippen en mooie, amandelvor- mige ogen, staart de bezoeker bij het betreden van de ten toonstelling aan. In deze go dengalerij valt onder meer de zuil met drie vrouwenfiguren op, gewijd aan de goding He- kate. De vrouwen staan met de ruggen tegen elkaar, twee vrouwen houden een granaat appel in de linker en een fak kel in de rechterhand. Het beeld heeft deel uitgemaakt van de verzameling van de Antwerpse schilder-diplomaat Peter Paul Rubens. Het staat afgebeeld op een portret van Rubens, dat zich nu bevindt in de collectie van de Hermitage in Leningrad. Zowel goden als taferelen uit het dagelijks leven zijn te be wonderen op het aanwezige Attisch aardewerk. Zo is een geheel gave wijnkan in de vorm van een vrouwenhoofd bewaard gebleven, een drink schaal met sportlieden erop of een amfoortje in de vorm van een amandel. De olie die werd gewonnen uit amandelen werd in dit soort flacons verhan deld. Terracotta beeldjes dien den onder meer ter verfraai ing van het interieur in het binnenhuis. Op sommige beeldjes zijn nog resten van de eens zo felle kleuren te zien. Beeldjes van een vrouw met waaier, van een elegante vrouw met hoed en van een vrouw met een spiegel, vertel len iets over de kleding en de kapsels van de vrouwen. Ge bruiksvoorwerpen van glas en versierde olielampjes maken het beeld van het leven uit al ledag bijna compleet. Roerend Dwergen en mismaakten wer den veelvuldig uitgebeeld in de terracotta beeldjes van de Romeinse keizertijd. Ook het RMO kon er niet omheen. Dus zijn een beeldje van een dwerg met waterhoofd en een bron zen parfumflesje in de vorm van een dwerg geëxposeerd. Let wel, alles is afkomstig uit de collectie van RMO. Het mu seum heeft ook een soort port rettengalerij opgesteld. Het marmeren hoofd van Gaius Iulius Caesar ontbreekt hierin niet, evenals een Romeins vrouwenportret en jongens- Roerend in de afdaling naar het dodenrijk is het tafereel van een grafreliëf. Een oudere man schudt de hand van een jonge man (vader en zoon?), volgens de conservator geen teken van begroeting of af scheid, maar een teken van verbondenheid, over de gren zen van de dood heen. Het derde gedeelte van de exposi tie toont naast grafstenen, ce ramiek en gouden sieraden. De reis door de oudheid wordt besloten met een bezoek aan Etrurië, het land der Etrusken, een volk dat ook in de oudheid al apart stond door zijn afwij kende taal en cultuur. Tot slot nog even een tip voor Japanners dje de tentoonstel ling in 'Nederland over willen doen, of die in Japan nog niet de kans gehad hebben: De voorwerpen zijn voorzien van de originele Japanse uitleg. KARIN SWIERS De expositie is tot en met 9 september te bezichtigen. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend, op zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 Peru De achtergronden van Zuida- merikaanse muziek staan centraal in een dia-lezing over vrouwen en muziek in Peru. De lezing wordt zondag gehouden bij INTI, Hoge Woerd 75. De toegang is gra tis. Voor meer informatie: 071-122297. Literatuur Over literatuur in de jaren zestig houdt schrijfster Han- neke Eggels zondag een le zing in stedelijk museum De Lakenhal. Dat gebeurt in het kader van de tentoonstelling over de jaren zestig in Lei den, die op dit moment is te zien in het museum aan de Oude Singel. De lezing begint om 15.00 uur. Bezoekers beta len een rijksdaalder boven de normale entreeprijs. Willibrord De persoon Willibrord staat centraal in een kerkdienst en in andere bijeenkomsten die op drie zondagen worden ge houden in De Regenboog, Watermolen 1 in Leiden. P. Readts, docent kerkgeschie- iai denis aan de universiteit bri Utrecht geeft aansla als zondag een lezing ove onderwerp. Zondag 25 doet oecumenoloog K. S brink hetzelfde en op 1 is hoogleraar D. van Ey Amsterdam aan de 1 int lui Alle drie de zondagen begonnen om 11.15 uur. Dementie Een themabijeenkomst dementie wordt maand houden in het dienstel trum aan de Rosmolt Gastspreekster J. Verd ha vertelt een en ander ovt mentie en dementerem drag. De themamiddag b om 14.00 uur en is geoi seerd door de Stichting deren werk. Voor meer matie: tel. 071-221742. LEIDEN Het spreek uur voor minvermogen den loopt „geweldig". Dat zegt de Leidse dierenarts F. Muurling die begin fe bruari is begonnen met een speciaal spreekuur voor minima. Die kunnen op woensdagmiddag tus sen 13.00 en 15.00 uur te recht voor consulten, inentingen en behandelin gen. De dierenarts rekent dan vijftig procent van het normale tarief. Volgens Muurling bestaat veel belangstelling voor het spreek uur. De eerste keer viel het mee, de tweede keer was het vol en de derde keer was het „bomvol". „Toen waren er veertig mensen. Er was zelfs iemand uit Rotterdam, maar de meesten komen uit Leiden en omgeving". De dierenarts denkt dat het speciale spreek uur voorziet in een behoefte: „Er komen mensen met dieren die al lang hadden moeten worden ingeënt. Dat was steeds uitgesteld vanwege de hoge tarieven". Muurling zegt de indruk te hebben dat er geen mii van wordt gemaakt. „II hier al twintig jaar mee, loof niet dat er mensen die het gemakkelijk k betalen. Dat zie je, je het al gauw aan het van iemand. Ik heb keer meegemaakt dat ii het gewone tarief wilde len. Die zei: ik ben niet vermogend dus ik beta normale prijs". Of hij nog lang het spreekuur voor ra met een laag inkomen w< nog niet. „Ik vind het vroeg om daarover nu diagnose te stellen. Maar loof wel dat ik er iets mee doe". Reacties van collegae he< niet gekregen: „Die zulle denken: hoe stiller, hoe Videorecorder buit bij inbraak OUDE WETERING Bfi c inbraak in een woning a Schoener in Oude Weter s gisteravond een videorec ir gestolen. De diefstal weri v pleegd tussen half tien eie uur. De daders kwamei i a huis binnen door een op i i broken raam. ;a ,EEN STAD BESTUREN IS NIET NIKS" LEIDEN „Je krijgt een beetje het idee dat de kleintjes erbuiten gehou den worden", aldus Marg- je Vlasveld van de Groe nen. Zij en Ed van Tol vèn de Anti Afpak Partij (AAP) verwijten dit ge deeltelijk de stichting welzijn die bij de organi satie van veel van de poli tieke forums is betrokken. De kleine partijen zijn in de meeste gevallen niet uitgenodigd. Voor Ype de Dit is de zevende aflevering in de serie over de lijsttrek kers. Ditmaal staan de lijsttrekkers centraal van de vier partijen die aan de verkiezingen meedoen maar (nog) niet in de raad vertegenwoordigd zijn. Op maandagavond 19 maart komen de lijsttrekkers van de vijf grootste partijen elkaar tegen tijdens een door de Leidse Courant georganiseerd openbaar debat in De Waag aan de Aalmarkt. Dat begint om 20.00 uur. Brinkman luistert CDA-campagne op LEIDEN De verkiezings campagne van het CDA in Leiden wordt opgeluisterd door kamerlid L.C. Brinkman en door minister E. Hirsch Ballin. Brinkman, voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer is zaterdag aanwezig tijdens een verkie zingsmanifestatie in het Gul den Vlies van 16.00 tot 18.00 uur. Minister van justitie Hirsch Ballin komt dinsdag naar Leiden. Hij beantwoordt in het gebouw van de univer siteit vragen van studenten en houdt 's avonds vanaf 20.00 uur in het stadhuis een lezing over het politiebeleid. Jong van Leefbaar Leiden geldt dit in mindere mate. Hij wordt redelijk vaak gevraagd. GPV, SGP en RPF hebben het probleem opgelost door zelf een fo rum te houden. Drie van de vier „nieuwe" partijen rekenen op één zetel, en De Jong gaat zelfs zover dat hij maar liefst vier ze tels mogelijk acht. De manier van campagne voe ren is voor alle partijen nage noeg hetzelfde. De Leidse markt op zaterdag, de Haar lemmerstraat en andere win kelcentra zijn ook voor deze deelnemers aan de verkiezin gen de plaatsen bij uitstek om het grote publiek te bereiken. Verder zijn folders het favo riete middel om de uiteenlo pende politiek boodschappen aan de kiezers duidelijk te ma ken. Fietsen De Leidse afdeling van de Groenen heeft als voornaam ste actie het bevestigen van briefjes aan fietsen. „We doen ons best. We organiseren geen feest net als Groen Links maar richten ons op het fietsend pu bliek", aldus de 31-jarige Vlas veld. Zij is voedingsdeskundi ge bij de alternatieve consu mentenbond in Amsterdam. Als lid van de landelijke Groe nen was zij een van de oprich ters van de partij-afdeling in haar woonplaats Leiden. „De groene beweging groeit. Dat hebben we bij de verkie zingen voor het Europeese parlement kunnen zien. Bij Tweede Kamerverkiezingen was dat wat minder maar haalden we nog meer stem men dan bijvoorbeeld de Soci- alistiese Partij die veel meer aan de campagne heeft ge daan", weet Vlasveld die nog steeds stemmen verloren ziet gaan door toevoeging van het woord groen aan Groen Links en de daarme samenhangende verwarring: „Dat komt zelfs bij journalisten nog voor". Na het behalen van een zetel wil Vlasveld in de raad de an dere raadsleden wijzen op de rol van het milieu: „In alle be slissingen speelt het milieu een rol. Je kan wel roepen dat er meer huizen moeten komen maar Leiden moet wel leef baar blijven. Dus niet altijd kiezen voor economisch be lang". Op zeker Met een graafmachine en een lichtbak was AAP en haar voorman, de 43-jarige garage houder Ed van Tol, nadrukke lijke -op de Haarlemmerstraat aanwezig afgelopen zaterdag. Hij weet „op zeker" dat hij een zetel gaat halen. Dit baseert hij op een grote vriendenkring en de hoeveelheid positieve reac ties die hij heeft gehad. Over de rol die hij met zijn ene zetel moet gaan spelen bestaat nog onduidelijkheid: „Daar moeten we nog goed over na gaan denken. Een stad besturen is niet niks. Ik kan niet overal Bernhard Stöxen (LWG). FOTO: WIM VAN NOORT verstand van hebben, dus pro beer ik mij te omringen met techneuten", aldus Van Tol die daarmee doelt op een goede fractie-assistent. De 56-jarige H. van der Meij van GPV/SGP/RPF hoopt na 12 jaar weer te kunnen terug keren in de Leidse raad. Im mers Van der Meij zat van 1976 tot 1978 in de raad na mens de drie religieuze partij en die sindsdien van het to neel zijn verdwenen. Ook zij hebben het milieu tot hoofd punt van de lokale politiek verheven. Folders worden niet huis-aan-huis verspreid maar zeer gericht gepost in de wij ken waar de stemmen van daan moeten komen: „Mensen zitten niet te wachten op een bende papier", aldus Van der Meij die na tien jaar in de in dustrie te hebben gewerkt, dertig jaar lang werkzaam was bij de universiteit. Vrouw „Wij beloven niks maar we willen na het behalen van een zetel wel serieus meedenken over zaken als milieu, de Slaaghwijk en huisvestings problemen". Volgens Van der Meij, die zelf uit de GPV komt, is het essentieel dat de drie rechtse partijen het imago van een vrouw-onvriendelijke groep, kwijtraken: Schutte is landelijk gezien onze beste kandidaat maar voor mij zou dat ook een vrouw mogen zijn. In Leeuwarden komt er trou wens een vrouw voor ons in de raad". De leraar Grieks en Latijn op het Stedelijk Gymnasium en lijstrekker van Leefbaar Lei den Ype de Jong blaakt van het zelfvertrouwen. De partij die is geboren uit pure erger nis over de manier waarop door de stadsbestuurders met de Leidenaars wordt omge sprongen, gokt op maar liefst vier zetels. Leefbaar Leiden denkt onder andere hoog te scoren onder ouderen. Tweede op de lijst staat namelijk A. Abcouwer die voorzitter is van een ouderbond (ANBO) en in het verkiezingsprogramma is een speciaal ouderenkatern opgenomen. „Er staan nog kleine stuntjes op het programma maar ik vertel niet wat. Afgelopen za terdag hebben we veel reacties gehad op de zogeheten sand wichman. Zo'n kerel die met een bord met tekst aan twee kanten over zijn schouders door de straat loopt", aldus de 40-jarige De Jong die van de vier „nieuwe" partijen het leeuwendeel van de aandacht krijgt in de pers, op forums en bij andere activiteiten. „Het wordt tijd dat de PvdA uit het college gaat. Wij heb ben gemerkt dat er grote be hoefte bestaat om te stemmen tegen deze arrogantie van de macht", aldus De Jong bij wiens partij vooral volkshuis vestingswethouder D. Tesse laar de boosdoener is: „Je moet niet eerst plannen ontwikke len en ze dan, als ze vrijwel niet meer veranderd kunnen worden aan de betrokkenen voorleggen. Al tijdens het plannen maken moeten er in spraakmogelijkheden zijn". LOMAN LEEFMANS LEIDEN Gehuwd: L. Fridsms M. A. L. J. Nijhuis; E. H. A. Hou en E. Fasel; I. R. van Weerlee e Overduin; M. Durivou en I. R. J. Mortel; P. J. van Putten en C. van Paridon; M. J. H. van den A W. K. M. Kempers; J. Aalbersbei Leeflang. Ondertrouwd: S. A. en H. E. Arbouw; H. J. de Bruin Weller; A. J. M. Schorder en E. nega; B. J. Blankenberg en 5 Sprenkels; R. J. A. Kortink en A. man; E. A. Schornagel en P. Vei Kloos en N. G. C. Crab; S. Durr Cavè; O. R. K. Ganga en A. M. kei; D. W. Earning en M. M. C. C. F. E. Hoffmann en M. Cosljn; dijn en S. E. Bergman; R. W. Lak n M. J. Zwetsloot; R. V. van Elk en J Maaren; S. H. Barto en J. L. For?ae Rietberg en H. M. Bronder; H Arcken en J. M. van Haarlem; B.i B. J. M. Rimmelzwaan. Overleden: J H. Remeijsen geb 1915 man; D. W. Knaap geb. 1900 man; A. F. Verhoosel geb 1922 man; M. van der Zwam man, m. van uer ^.wam y n 1987 dochter; A. C. Verme 18 dec. 1909 gehuwd geweest n£ Hes; C. van der Klaauw geb. 113nc man; W. Hagoort geb. 10 ma» ral man; A. L. Sommeling geb. 2 J 1897 gehuwd geweest met: J. vi frc wegen; M. T. Le Rutte geb. 21 o» vrouw; A. Berger geb. 31 jan. 192 n' genote van: J. Faas; C. W. Smelt' -6 14 april 1922 man; J. P. Bos 5 X)i dec. 1919 man; C. J. de Croon uv mei 1911 man; M. L. Meijer maart 1916 gehuwd geweest m< Herst; F. P. Hop geb. 15 dec. 191 A. M. de Vos geb. 26 nov. 1922 note van: P. J. van der Tol; A i ;ha geb. 4 juli 1910 man; W. de Roe* 1(j( 17 april 1913 gehuwd geweest m< Diersman; E. A. T. Sliggers geb. 1915 man; J. C. de Bolster geb 1985 gehuwd geweest met: J man; C. van Strater geb. 19 apl vrouw; H. Hoekstra geb. 17 aj* 'El echtgenote van: D. Wobbes; C uit man geb. 15 april 1925 man; Wouw geb. 18 dec. 1934 man; Winkel geb. 6 okt. 1935 man; P.' Reijuden geb. 15 juni 1915 man Roode geb. 16 nov. 1913 gehu weest met: A. Korenhof; C. Vetv 11 dec. 1902 man; S. Hartevell feb. 1920 echtgenote van: P. boom; P. van Diggelen geb I' 1918 man; M. C. F. Trel geb. 5 o* gehuwd geweest met: B. J. Dolf KM

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12