Er is geen reden meer om angst te hebben" 90 raël kan zich opmaken voor nieuwe verkiezingen China haalt held uit 1962 van stal MMonetp DDR compenseert joden verlies van bezittingen ®tenland CeidócSomant WOENSDAG 14 MAART 1990 PAGINA 7 Barry niet terug als burgemeester WASHINGTON De burgemeester van Washington, Marion Barry, die ver dacht wordt van cocaïnegebruik en meineed, heeft gisteren verklaard niet te willen terugtreden. „Ik leg mijn lot in handen van God, mijr^ advocaat, de rechter en de jury", aldus Barry. Barry werd 18 januari in een hotel in de Ame rikaanse hoofdstad gearresteerd bij een actie van de federale politie, de FBI, waarbij een vrouwelijke kennis als 'lo kaas' werd ingezet. Met een verborgen camera werd gefilmd hoe Barry het co- caïne-derivaat crack kocht en gebruik te. Barry heeft sindsdien een ontwen ningskuur ondergaan. Frankrijk wil Litouwen 2 ton goud terug geven PARIJS De Franse centrale bank is bereid 2,2 ton goud terug te sturen naar Litouwen, als de on afhankelijkheid-die het Litouwse parlement zon dag proclameerde, wordt erkend door de Franse regering. Het goud, dat nu ongeveer 55 miljoen gulden waard is, werd voor de Tweede Wereld oorlog uit voorzorg naar Frankrijk overgebracht. Litouwen werd met de andere twee Baltische Re publieken Letland en Estland in 1940 bezet door het Sovjetleger. De landen werden later bij de Sovjetunie ingelijfd. Een woordvoerder van de Franse centrale bank vertelde dat de Sovjetunie na de oorlog enkele malen heeft geprobeerd het Litouwse goud in handen ie krijgen. De bank heeft ook nog een ton goud van Letland in de kluizen liggen. Servië wil Albanezen uit Kosovo verjagen BELGRADO Servië heeft het plan opgevat alle Albanezen uit de provincie Kosovo te ver drijven die niet instemmen met de Servische plannen voor deze regio. Dat meldde het in Belgrado verschijnende blad 'Politika Expres' gisteren, onder verwijzing naar het desbetref fende programma van de Servische regering. „Op degene die achteruitgang en onrust wil len, wacht straf, ontslag en verjaging", zo om schrijft het tijdschrift het programma. Daar naast zullen de Serven die de afgelopen jaren uit Kosovo zijn weggetrokken, een woning en werk in de provincie worden aangeboden om hen te bewegen terug te keren. De meest pro gressieve republiek in Joegoslavië, Slovenië, heeft inmiddels protest aangetekend tegen de verdrijving van Albanezen. LMUT SCHMIDT OP VERKIEZINGSTOERNEE IN LEIPZIG (Van onze peciale verslaggever Hans Gulpen) 'ZIG Met nog vijf te gaan loopt de ezingscampagne in ~)R naar zijn eind. Op lreep presenteren de dels moegesteden partijen nog enkele ukken uit de Bonds- liek. Vandaag staat ;ipzig de Westduitse en-democratische lier Helmut Kohl op odium. Gisteren leg- Oostduitse sociaal democraten in deze stad hun troef op tafel: oud bondskanselier Helmut- Schmidt. Het optreden van de beide Helmuts is exemplarisch voor het karakter van de verkie zingsstrijd. Het zijn niet de Oostduitse, maar de Westduit se partijen die hier om de kie zersgunst dingen. Zij zijn het die het kapitaal verschaffen waarmee campagne wordt ge voerd. Zij leveren het druk werk en de prominente spre kers. De campagnes zijn bikkblhard, niets en niemand ontziend. Over en weer beschuldigen de sociaal-democraten (SPD) en de christen-democraten (Die Allianz) elkaar van heulen met de vijand. Die vijand zijn de communisten, de vroegere SED nu herdoopt in PDS. Met name de Allianz ondersteund, door de Westduitse CDU en CSU, speelt maar al te graag in op de angst onder de kiezers voor nieuwe communistische zeggenschap in dit bankroete land. Stemmen op de sociaal democraten is, zo beweert de Allianz, ongeveer hetzelfde als kiezen voor het herstel van de oude SED-dictatuur en voort schrijdende verpaupering. Afgerekend Schmidt, met bekende pet, begroet de leider van de [uitse sociaal-democraten, Ibrahim Böhme. De voormalig Juitse kanselier is door de Oostduitse SPD gevraagd als ur op te treden als die partij na de verkiezingen een plaats in de nieuwe regering. FOTO: EPA Helmut Schmidt deed er giste ren in Leipzig alles aan om die angst weg te nemen. Zijn rede voor het pompeuze Georgi Di- mitroff Museum had alles van een peptalk. Zeker tiendui zend mensen waren op het plein voor het museum samen gestroomd om van Schmidt een hart onder de riem gesto ken te krijgen. De voormalige kanselier, die tegenwoordig le zingen gevend de wereld rondtrekt en zich uitgever van een krant mag noemen, had een heldere boodschap. „Er is geen reden meer om bang te zijn. Niet voor oorlog, niet voor raketten, niet voor Staatssicherheitsdienst, ook niet voor de gevangenis. Met dat alles is afgerekend. Wat anderen ons ook willen doen geloven. Zolang de SED, of hoe ze tegenwoordig ook heet, de macht niet meer terug krijgt, hoeft niemand zich zor gen te maken". Schmidt voorspelde een nieuw Wirtschaftswunder. „Ik reis veel en waar ik ook kom, in de Verenigde Staten, in Enge land, Nederland of België, overal denken de mensen dat de hereniging binnen nu en tien jaar een ongewoon econo misch succes zal worden. Daarin hebben ze gelijk. De huidige DDR wordt een land waarin iedereen kan onderne men die moed en ideeën heeft". Zijn voorstel om nog voor de zomer de D-mark en de Ost- mark gelijk te schakelen mag rekenen op algehgle instem ming. Als Schmidt echter daarop stelt dat het voor de hervorming van het geldstelsel niet nodig is spoedig tot een staatkundige eenheid te ko men, wordt het op het plein opvallend stil. Een zo snel mo gelijke hereniging gaat de Leipziger, die in oktober vorig het voortouw namen in de strijd tegen het SED-bewind, blijkbaar voor alles. Opmerkelijk is dat op het plein nauwelijks wordt ge vlagd. Dat is bij manifestaties van de christen-democraten wel anders. Een vlaggenver- koper ziet het met lede ogen aan. „SPD-kiezers zijn erg ge reserveerd", zegt hij. Hij ver heugt zich op de dag van van daag. „Helmut Kohl, dat is kassa". Tot zover onze verslag gever. Gregor Gysi, de leider van de Oostduitse PDS (de vroegere SED), is nog wel in voor een grapje, ook al gaat zijn partij af op een grote nederlaag bij de komende verkiezingen. Stopzetten De Westduitse .regering is van plan na de verkiezingen van zondag in de DDR de financië le steun aan Oostduitse vluch telingen stop te zetten. De hulpverlening tast het budget van de sociale voorzieningen -te zeer aan. Dat heeft een be trouwbare bron binnen de christen-democratische CDU meegedeeld. De zegsman zei dat de Oostduitse vluchtelin gen na de verkiezingen alleen nog de werkloosheids- en pen sioenuitkering ontvangen die zij normaliter in de DDR zou den krijgen. De Westduitse re gering wil met deze maatrege len de aanhoudende stroom vluchtelingen indammen. Het staken van de financiële steun staat volgende week (na de verkiezingen in de DDR) op de vergaderagenda van het kabinet-Kohl. De premier van Saarland en de gedoodverfde lijsttrekker.voor de SPD bij de verkiezingen voor de Bonds dag in december, Oskar La- fontaine, sprak zich al eerder uit voor het stopzetten van de financiële steun aan DDR- vluchtelingen. In 1989 zochten in totaal 344.000 Oostduitsers hun toevlucht in de Bondsre publiek. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben al 35.000 Oostduitsers de over stap gewaagd. Inwisselen De Oostduitsers hoeven zich geen zorgen te maken over waardeverlies van hun spaar gelden, nu de Westduitse rege ring heeft besloten dat de Oostduitse marken in een ver houding van één op één tegen de Westduitse D-mark kunnen worden gewisseld. Die belofte deed bondskanselier Kohl op een verkiezingsbijeenkomst in het Oostduitse Cottbuss. Wel zal er een regeling komen om het wisselen geleidelijk te la ten verlopen, waarbij steeds in een bepaalde periode een be paald maximum bedrag aan Oostduitse marken mag wor den ingewisseld. m onze correspondente Willy Werkman) [JZALEM Het Is- r sche volk gaat zeer schijnlijk vervroegde iezingen tegemoet nu eruzalem een zware :ingscrisis is uitgebro- over de Palestijnse itie. Dat er verkiezin- tomen lijkt geen punt discussie, maar welke ring het land tot de iezingsdag zal leiden hankelijk van een uit- ak van het Hoogge- tshof. raëlische Arbeiderspartij leiding van Simon Peres gisteren een motie van rouwen ingediend tegen gering van nationale een- waarvan de partij zelf uitmaakt. De socialisten ten tot deze uitzonderlijke nadat premier Yitschak pir vice-premier Peres fcntslagen. Alle ministers Ide Arbeiderspartij dien der volgens gezamenlijk intslag in. jeringscrisis ontstond als van ernstige menings- iillen tussen de beide politieke blokken, de Ar- tij en de Likudpartij van premier Shamir, over Amerikaanse bemiddelings- voortellen tot het op gang brengen van Israëlisch-Pale- stijnse onderhandelingen. De eerste ontmoeting tussen een Israëlische en een Palestijnse delegatie had, volgens de plan nen van Washington, al op 3 april moeten plaatsvinden in de Egyptische hoofdstad Cairo. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, had daartoe Jeruzalem onder zware druk gezet zo snel mogelijk over zijn bemidde lingsvoorstellen te beslissen. Wekenlange emotionele kabi netsdebatten hadden echter niets opgeleverd, omdat de Li kudpartij van premier Shamir zich verzette tegen het opne men van twee gedeporteerde Palestijnen en een of twee in woners van Oost-Jeruzalem in de Palestijnse delegatie. De Arbeiderspartij stond erop de voorstellen te aanvaarden. Na dat het begin deze week dui delijk was geworden dat de so cialisten serieus van plan wa ren de regeringscoalitie op te breken en een nieuwe rege ring te vormen onder leiding van Simon Peres, besloot pre mier Shamir de socialistenlei der zelf te ontslaan. Hij deed dit met het oog op de gerede mogelijkheid dat mor gen de regering ten val kan De Israëlische minister van defensie Rabin (rechts) licht toe waarom het mis is gegaan in de rege- rinq van nationale eenheid. Vice-premier Peres hoort de uitleg gelaten aan. FOTO: AP worden gebracht, wanneer een partij. Volgens de Israëlische aantal oppositiepartijen in het wet blijft een in het parlement parlement moties van wan- weggestemde regering als trouwen tegen de regering van overgangsregering aan. Pre- nationale eenheid zullen indie- mier Shamir ging er gisteren nen en daar zullen worden ge- van uit dat na de zeer waar- steund door de Arbeiders- schijnlijke val van de regering zijn Likudpartij - zonder de socialisten - kan aanblijven. Gisteravond wendde de Arbei derspartij zich samen met de linkse Burgerrechtenpartij tot het Hooggerechtshof met het verzoek te bepalen dat de mo ties van wantrouwen al van daag in het parlement in stem ming komen. Als de drie rech ters in Jeruzalem daartoe be slissen kan er al vandaag aan de regering van nationale een heid een formeel einde komen en vormt de Likudpartij niet zonder meer de overgangsre gering. Als inderdaad deze week de regering van nationale een heid valt en een nieuwe coali tie zal worden gevormd onder leiding van de Arbeiderspartij, dan wel de Likudpartij, zal Is raël toch spoedig opnieuw naar de stembus moeten. De politieke beslissingen over het vredesproces waarvoor Jeru zalem staat, gaan met zoveel emoties gepaard dat een rege ring, die op slechts een kleine parlementsmeerderheid steunt, niet lang kan overle ven. De Palestijnse bevolking in de bezette gebieden heeft intus sen bezorgd en verward op de dramatische ontwikkelingen in Jeruzalem gereageerd. Hoe wel gematigde Palestijnse lei ders gisteren hoopten dat nu eindelijk de lang verwachte Is- raëlisch-Palestijnse onderhan delingen op gang kunnen ko men, bestaat ook de vrees dat Palestijnse extremisten nu zul len overgaan tot gewelddaden tegen de Isrëlische bezetting. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES |785 Na middernacht geeft Van Noort zijn mannen bevel 1 enkele uren te gaan rusten. Zij moeten fris en uitgerust zijn, 'Oneer de dag aanbreekt, want er zal veel van hun krachten Wen gevergd. Wanneer het daarna aan boord stil is gewor- 1 kruipt de Spanjaard uiterst voorzichtig uit de kajuit, waar hij ^gesloten geweest, sluipt over het donkere dek en laat zich dan geluidloos langs de scheepswand in de boot zakken. Het is gelukkig een donkere nacht en hij waakt er wel voor geen onno dig lawaai te maken. Wanneer hij ver genoeg uit de buurt is, roeit hij met krachtige slagen naar de Spaanse schepen en alarmeert de bevelhebbers. Direct nemen deze alle maatregelen om de Hollanders warm te ontvangen! OOST-BERLIJN De Oostduitse premier Hans Modrow heeft de Israëli sche regering laten weten dat hij bereid is te praten over het teruggeven van bezittingen die in de Tweede Wereldoorlog aan slachtoffers van de Duitse jodenvervolging zijn ont- Modrow maakte dit bekend in het kader van de Oostduitse- Israëlische besprekingen in Kopenhagen over het aankno pen van diplomatieke betrek kingen tussen beide landen. Verschillende Israëlische bur gers hebben financiële aan spraken op de DDR gedaan ter compensatie van verloren ge- gane bezittingen. De Oostduitse premier liet echter niets los over de veel meer omstreden kwestie van de herstelbetalingen, een zaak die voor het herstel van de be trekkingen een obstakel kan vormen. De DDR had altijd geweigerd enige herstelbeta lingen te doen en heeft pas on langs medeverantwoordelijk heid aanvaard voor de schade en het leed dat in de Tweede Wereldoorlog door Duitsland werd aangericht. De Bondsre publiek daarentegen betaalde ruim 80 miljard mark aan slachtoffers van de jodenver volging of hun nabestaanden- PEKING China heeft de afgelopen weken de semi-religieuze herle ving gezien van een hel denverering uit de jaren zestig. Het regime heeft Lei Feng weer van stal gehaald, een jonge sol daat die in 1962 stierf in opperste toewijding aan de communistische par tij. De Chinese leiders willen hiermee het ont stane geloofsvacuüm op vullen. Wie door de straten van Pe king loopt krijgt de indruk dat hij een "kwart eeuw is af gedaald in het verleden, naar de dagen van voor de Culturele Revolutie. Lei Fengs jongensachtige, knappe gezicht straalt je toe bij iedere bushalte. Rode spandoeken verkondigen dat de geest van Lei Feng de Aziatische spelen - die in september in Peking gehou den zullen worden - ver welkomt. Aan tafeltjes langs de weg worden in nagedach tenis van Lei Feng gratis knipbeurten of fietsrepara- ties aangeboden. Weinig mensen maken er gebruik van, de tafels zijn verlaten altaars. De Chinezen hebben dit allemaal al eerder gezien. Goedheid Het komt regelmatig voor dat het radiojournaal niets anders is dan een twintig minuten lange preek over Lei Fengs daden. Op eerbie dige of gloedvolle toon wordt Lei Fengs goedheid bezongen: „Waar dörst is, brengt Lei Feng water; waar honger is, brengt hij voedsel; waar koude is, brengt hij warmte... Lei Fengs geest zal eeuwig leven". Lei Feng heeft echter nooit aan de strijd deelgenomen. Hij kwam uit de perfecte klasse, onderdrukt en uitge buit. Al op jonge leeftijd hielp hij hij de armen en be- hoeftigen. Op mysterieuze wijze was er altijd een foto graaf in de buurt wanneer hij een goede daad verrichte, en Lei Feng hield een dag boek bij van zijn liefdadige activiteiten. Lei Feng werd op zijn 22e gedood door een omvallende telegraafpaal. Zijn dagboek werd „ontdekt" en Mao ver kondigde op 5 maart 1963 dat iedereen moest „leren van Lei Feng". De Lei Feng campagne werd deel van de Culturele Revolutie. In de jaren na de val van de Bende van Vier in 1976 werd Lei Feng echter opzij gezet en zijn naam zelden of nooit meer genoemd. Zijn onvoorwaardelijk geloof in de communistische partij en zijn kennelijke gebrek aan zelfstandig denken ging niet samen met de hang naar modernisering en pragmatis- Bloedbad De redenen voor de come back van Lei Feng zijn dui delijk. Het prestige van de partij werd ernstig onder mijnd na het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede vorig jaar juni. Het regime1 probeert nu de ge loofwaardigheid van de par tij te redden door terug te grijpen naar de kern van het socialisme - het dienen van je medemens. Lei Fengs image is niet aan getast door het bloedbad. Hij is echter sindsdien gecom promitteerd door sommige leiders, die verklaard heb ben dat zijn geest geholpen "heeft de „contra-revolutio naire rebellie" te verplette ren. Een soldaat die in juni ge dood werd is onlangs post- huum geëerd als een „ande re Lei Feng". De Lei Feng- cultus blijft echter niet be perkt tot de doden. Deze da gen wordt Zhang Zixiang, een verlegen jonge soldaat, aan het Chinese volk voor gesteld als „de levende Lei Feng". Wanneer de jonge soldaat onbeholpen op een groep ar beiders toeloopt brult Zhangs luitenant-kolonel met exercitiestem: „Dit is jullie voorbeeld. Dit is de man over wie julie in de krant gelezen hebben". De arbeiders hebben nog nooit van hem gehoord en staan er wat beduusd bij wanneer Zhang probeert een gesprek met hen aan te kno pen en een fotogaaf zijn rol letje volschiet met de leven de Lei Feng die zich mengt onder de massa. Gewoon soldaat Zhang is dertig, getrouwd en "heeft een zoon. Zijn korte haar is strak naar achteren geborsteld en de pijpen van zijn groene uniformbroek zijn extreem wijd. Hij heeft een vriendelijk, benig ge zicht en een verlegen maar uitnodigende lach. Hij is zichtbaar nerveus bij zijn eerste interview door bui tenlandse journalisten. Hij zegt met nadruk dat hij „een gewoon soldaat is", dat zijn vader „een gewoon bur ger" was. Zhangs kolonel acht terughoudendheid in dit opzicht niet noodzakelijk is en vult aan dat Zhang ei genlijk een sergeant is en zijn vader boer was. „Ik ben lid van de commu nistische partij, en daar ben ik trots op", zegt Zhang, en verdedigt Lei Fengs onvoor waardelijke geloof in de par tij. „Er zijn inderdaad men sen geweest die zeiden dat Lei Feng een dwaas was. Er zijn ook mensen die zeggen dat ik een dwaas ben. Maar als ik dingen kan doen voor de mensen, ben ik er blij om een dwaas te zijn als Lei Feng". Zang heeft zelf nooit hoeven vechten. Gevraagd naar het bloedbad in Peking schuift hij wat ongemakkelijk heen en weer in zijn stoel. Zou Lei Feng die vierde juni op de vreedzame demonstran ten hebben ingeschoten, of zou hij geholpen hebben om de mensen naar het zieken huis te brengen? Zhang lijkt verscheurd tussen het poli tiek correcte antwoord dat hij de bevelen opgevolgd zou hebben en zijn menselijk in stinct. Tenslotte zegt hij wanhopig: „Er werd alleen geschoten op een paar misdadigers. Het was zelfverdediging". CATHERINE SAMPSON (c) The Times, Londen (ADVERTENTIE) Op woensdag 28 maart verschijnt deze krant met de bijlage Gezelligheid wordt steeds meer binnenshuis gezocht. De nieuwe trends in de interieurverzorging zijn gericht op warmte, weelde, comfort en decoratie. WONEN-voorjaar'90 brengt deze trends in beeld. Ook uw nieuwe collectie? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071-122 244, informeert u graag over de adverteermogelijkheden in deze I I I I CeicbcGowuvnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7