,Braakleggen is dood in de pot" Prehistorische akkers in Voorburg aangetroffen alOERENLOBBY IN EUROPEES PARLEMENT iurocommissaris: verhoging graanprijs misplaatst Kok wil compensatie van bedrijven voor wir-strop Von Weizsacker: „Duitsers moeten rekening houden met buurlanden Veel zwart- wit bij Frans Molenaar 3 [NNENLAND/BUITENLAND ËeiddcSou/umt woensdag u maart 1990 pagina s >lgische douane ■roorzaakt files tASMECHELEN Belgi- ,e douaniers bij de grens- ergang Maasmechelen heb- n vanaf elf uur gisteravond ie gevoerd voor betere ar- dsvoorwaarden. Het iChtverkeer wordt als ge- g hiervan niet afgehandeld dit leidt tot een fikse opont- ud. rsonenauto's worden met t gelaten, maar ondervin- 1 toch hinder. Het is nog luidelijk tot hoelang de ac- bel duurt. Belgisch douane-per uur. ieel heeft de- laatste tijd al er actie gevoerd voor on- g 47 meer een betere beloning. Soldaat op oefening verongelukt BERGEN De 22-jarige soldaat- motorordonnans W.J. de Visser (22) uit Westkapelle is tijdens een oefening in Duitsland overleden na te zijn aangereden door een Brits truck. Het ongeval gebeurde' toen zijn eenheid, 12 pantser genie compagnie uit Nunspeet, maandag in colonne de poort van de leger plaats Sennelager verliet. De sol daat raakte het voor hem uit rij dende voertuig, viel en werd aan gereden. Het slachtoffer werd door een helikopter overgebracht naar het ziekenhuis in Bochum waar hij aan zijn verwondingen overleed. Tien jaar voor Waalkade-moord ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 32-jarige Nijmegenaar een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd. De man schoot in juli vorig jaar op de Waal kade in Nijmegen een com pagnon in drugszaken dood. Op het moment van de schietpartij zaten honderden terrasbezoekers op de Waal kade. Zij dachten dat ze naar straattheater keken. Zij barstten in luid applaus los en kregen pas later in de ga ten dat er echt een man doodgeschoten was. CDA-kamerlid op vingers getikt DEN HAAG CDA-fractievoorzitter Brinkman is niet ingenomen met schrif telijke vragen die zijn fractielid Van Vlijmen aan minister Maij-Weggen heeft gesteld over de slechte toestand van de Nederlandse wegen. De vragen gaan over de 'erbarmelijke staat' van de we gen en over levensgevaarlijke situaties door spoorvorming. Van Vlijmen wil weten welke maatregelen de minister daartegen denkt te nemen. Vooral dit laatste bevalt Brinkman niet. Op het vragenformulier schrijft hij: „Hr v. Vlij men. Is de actualiteitswaarde van deze vraag niet te zeer gedevalueerd en voorts: roepen we hiermee niet onnodig budgettaire claims op die u en ik toch (nog) niet kunnen inwilligen?" Belangstelling TNO voor idee beveiligde fornuizen DELFT Het Produktcentrum van TNO in Delft acht het idee haalbaar van de 17-jarige Saskia Huiten in Le lystad voor de beveiliging van gasfor nuizen. Zij sleepte daarmee onlangs een eerste prijs in de wacht. Samen met de Faculteit Elektrotechniek van de Technische Universiteit in Delft gaat het onderzoekinstituut bekijken hoe het systeem kan worden uitge voerd. Saskia kwam met de suggestie een beveiligingsysteem te ontwikke len dat het gas automatisch afsluit, als er geen pan op het vuur staat. Een dergelijk systeem bestaat nog niet. Er is daar geen apparaat voor in de han del. Lente in aantocht Een innige omhelzing van twee klepperende ooievaars op hun nest-in-aanbouw. Zij lijken zich niets aan te trekken van de nieuwsgierige fotograaf. Op het ooievaarsbuiten- station in Herwijnen (aan de Waal) wordt aangenomen dat met de voorspelde stijging van temperatuur dit verliefde stelletje over drie weken eieren heeft. FOTO: ANP l' Z, ERl "%AATSBURG In achteraf-zaaltje van luxueuze Palais de lurope haalt de Gro- akkerbouwer Be id Jan Westerdijk zijn 'Portefeuille uit de binnen- 1uss k. Trots laat hij een paar zien en stamelt: ijk toch eens wat een ers. ooi bedrijf ik heb. Vind het gek dat ik daarvoor :ht?" Esterdijk is samen met de ieleiders Klaas Dijkstra en aas Jan de Waard naar aatsburg gekomen om de parlementariërs duidelijk maken, hoe hoog de nood der de graanboeren is. Mor- worden zij gevolgd door r bus vol boeren die stem- ngen van het parlement Hen bijwonen. Na drie we- actievoeren is het tijd ir een uitgebreide lobby, drietal sjouwt van overleg overleg, kstra en de zijnen zijn te- eden. Eindelijk hebben zij gevoel dat ze serieus wor- genomen. Op twee fron- wordt druk gezocht naar in Nederland door Commissie De Koning, in ■verband door het Euro- Parlement. Eén ding irt hen echter grote zorgen: kans dat de regeling voor braak leggen van de grond dt uitgebreid en ver- irpt. Het druist nu eenmaal 1 de natuur van de boer in !,rond links te laten liggen, zoals De Waard het zegt, iak leggen is de dood in de 'ij telen liever", beklem- it Dijkstra met een stalen in de ogen. „Telen bete- nt werk voor de boeren en )IT JAAR FORSE OVERPRODUKTIE iAATSBURG De iropese Commissie, het gelijks bestuur van de i, ziet niets in een ver- jing van de graanprijs, ter niet nu het duide- is dat de graanpro- iktie dit jaar een fors erschot laat zien. rder zou de prijs leten dalen. jri zei EG-commissaris voor 'JUJ idbouwzaken MacSherry in het Europees Par lement tijdens het debat over de landbouwprijzen. Volgens MacSherry produceren de Eu ropese boeren dit jaar 170 mil joen ton graan, 10 miljoen meer dan de EG-norm. „Een prijsverhoging is dus ronduit misplaatstaldus MacSherry. Ook vindt hij het niet noodza kelijk allerlei steunmaatrege len in te voeren voor boeren die het financieel moeilijk hebben. Wel kan de regeling voor het braakleggen van de grond worden uitgebreid. Maar de verantwoordelijkheid hiervoor ligt bij de lidstaten zelf, aldus Ma«Sherry. De delegatie van de Neder landse landboawers laat zich door MacShery niet ontmoe digen. Gisterei voerden voor zitter G. Doornbos van het Landbouwschap en actieleider K.Dijkstra h Straatsburg overleg met ie Nederlandse Europarlemenferiërs. Deboe ren zijn volgeis Doornbos en Dijkstra bereid akkoord te gaan met een beheersing van de graanprodiiktie op natio naal niveau. „De EG moet het mogelijk maken dat de lidsta ten zelf aan pioduktiebeheer- sing gaan doen", aldus Doorn bos, die het verhaal van MacS herry als „te kil" omschreef. „In Nederland is namelijk de grens bereikt van alle maatre gelen die kunnen worden ge nomen". Morgen stemt het Europees Parlement over de plannen voor de akkerbouw. Er lijkt zich een meerderheid af te te kenen voor een pakket voor stellen dat de graanprijs moet terugbrengen naar'het niveau van 1988. Daarmee zouden de boeren tevredén zijn, aldus ac tieleider Dijkstra: „Op korte termijn is dit voor ons een re delijke oplossing". Voor de lange termijn wil Dijkstra dat elke EG-lidstaat jaarlijks een bepaalde graanproduktie krijgt toegewezen. „Elk land moet dan zelf maar uitmaken wat er gebeurt als de maximale hoe veelheid wordt overschreden". Wel is hij falikant tegen het plan van het Europese Parle ment voor een al dan niet ver plichte braakleg-regeling. Vol gens de boeren is het onbenut laten van het land slecht voor de werkgelegenheid. ROB SEBES w inel begin met sanering van Koningspark wijs, ISSENHEIM Er zal zo stud oedig mogelijk een begin ge bakt worden met de bodem- ïering in het Koningspark. Ie partijen drongen gisteren dfiens de raadsvergadering totale verwijdering van me|l verontreinigde grond. De Br sten daarvan zijn 2,3 miljoen den. Grontmij heeft drie oplos aangedragen om de aan te pakken. De was totale verwijdering, de tweede een isolatie van de verontreiniging hetgeen 260 duizend gulden duurder zou worden en de laatste oplossing isolatie voor middel van een A. Olthof PvdA stelde met voldoening vast: „De goed koopste oplossing is bovendien vanuit milieu oogpunt de bes te". Op de vraag of er al een stortplaats voor de verontrei nigde grond is gevonden kre gen antwoordd? wethouder H. Drenth dat daa- twee plaatsen voor in aanmeiking komen. Raadslid Kuyken (D66) die opheldering vilde over de aanvang van de afgraving van het Koningspa-k kreeg van Drenth het an:woord: „In ie der geval vooi de bouw van het nieuwe gemeentehuis". Vervolgens verklaarde hij dat dit over een jaar dagen be kend zal zijn. ÖSKE EN WISKE - SUSKE EN WISKE TEGEN DE Z.Z.Z. (Van onze parlementaire redactie) WASSENAAR Het bedrijfs leven zal op één of andere ma nier financiële compensatie moeten bieden voor de strop die het Rijk heeft geleden door de afschaffing van de investe ringspremies (WIR) in 1988. Minister Kok van Financiën wil hierover op korte termijn afspraken maken met VNO en NCW. Dit heeft hij gisteren aangekondigd tijdens een dis cussiebijeenkomst met onder nemers in kasteel Oud-Wasse naar. De waarschuwing van Kok kwam voor de aanwezige 'cap tains of industry' als een vol slagen verrassing. Kok had immers nog geen maand gele den te kennen gegeven dat het Rijk geen greep zal doen in de winstpotten van het bedrijfs leven. De bijzonder ongunstige ontwikkeling van 's Rijks fi nanciën in de afgelopen we ken heeft hem echter 180 gra den laten draaien. PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens kaartte de wir-te genvaller begin deze maand voor het eerst aan. „De arme overheid raakt onverwacht een fors bedrag kwijt aan het rijke bedrijfsleven. Er zijn goe de redenen om hier niet in te berusten", aldus Wöltgens tij dens een partijbijeenkomst in Bussum. Hij raamde de wir- strop die de schatkist dit jaar lijdt op zeker 1,1 miljard gul den. Kok nam de suggestie van Wöltgens gisteren over. De be lastingbetalers hebben indirect veel geld naar het bedrijfs leven zien gaan, zo zette hij uiteen. Het Rijk heeft het weg vallen van de wir-premies im mers gecompenseerd door een verlaging van de vennoot schapsbelasting en het overne men van het werkgeversdeel van de kinderbijslagpremies. Kok: „De Nederlandse belas tingbetaler is gerechtigd hier wat van terug te zien". Naar verluidt denkt Kok er aan de kinderbijslagpremies tijdelijk weer bij het bedrijfs leven in rekening te brengen of de vennootschapsbelasting iets op te schroeven. Volgens een nog niet gepubli ceerd rapport van het Centraal Planbureau zal het financie ringstekort zonder aanvullen de maatregelen dit jaar stijgen tot zes procent. Met name de hoge rente betekent een flinke tegenvaller voor Kok. „De uit gavenruimte voor het Rijk is zeker niet riant te noemen", erkende hij gisteren. Kok deed een klemmend beroep op het bedrijfsleven de winsten te gebruiken voor in vesteringen en het geld niet 'op te potten' in bedrijfsreser- ves en beleggingen. „Stel u minder risicomijdend op en verhoog het peil van de pro- duktieve investeringen. Met andere woorden: word niet slapend rijk, beleg minder maar investeer in de toekomst van ons land". Voorzitter Minco van de stichting Geuzenverzet (r) overhandigt aan president Richard von Weizsac- ker de oorkonde die bij de Geuzenpenning behoort. DUITSE BONDSPRESIDENT KRUGT GEUZENPENNING VLAARDINGEN De Duit sers moeten rekening houden met de bezorgdheid die onder de buurlanden over de Duitse eenwording leeft. Dit heeft de Westduitse president, Richard von Weizsacker, gisteren in Vlaardingen gezegd, waar hij In de Grote Kerk de Geuzen penning 1990 in ontvangst nam. Von WeizsScker zei in zijn dankwoord dat de Duitsers er kennen dat bij de buurlanden niet alleen vreugde, maar ook bezorgdheid bestaat over het samengaan van de twee Duits- landen. „Ik geloof dat het eerder zal lukken zulke zorgen weg te nemen als iedereen de gevoelens van anderen werke lijk serieus neemt en deze ge voeligheid uitgangspunt van zijn daden en ook zijn woorden maakt", aldus de Westduitse president. Volgens Von Weizsacker we ten de Duitsers heel goed wat hun geschiedenis en geografi sche positie betekent. „Al te lang in de geschiedenis was onze middenpositie met zijn mogelijkheden een bron van spanningen". Een verenigd Duitsland wil volgens hem noch de ontwikkeling van de Europese Gemeenschap veran deren, noch een herleving van de continentale politiek van vroeger. Naar zijn zeggen moet de Duitse eenwording juist een meetbaar resultaat voor de Eu ropese eenwording opleveren. Voor de toekomst ziet de pre sident als voornaamste opgave een versterking van de Euro pese Gemeenschap en een ont wikkeling van het hele Euro pese continent. Een verenigd Europa is nodig om het hoofd te bieden aan enorme mondia le problemen, zoals overbevol king, het vluchtelingenpro bleem en ongerechtigheid. Ruimhartig „In de toekomst moeten wij de ervaringen uit het belaste ver leden, uit de tijd van het ver zet, begrijpen, doorgeven en bewaren. Daaruit komt de ruimhartigheid voort, die mij vandaag ten deel is gevallen" zei Von Weizsacker bij de aan vaarding van de Geuzenpen ning. „Als Duitser is deze plechtigheid een aangrijpende ervaring. Ik ben dankbaar voor Uw vertrouwen en mij bewust van de verantwoorde lijkheid die dit symbool bete kent". De president van'de Bondsre publiek ontving de penning uit handen van de voorzitter van de Stichting Geuzenverzet 1940-1945 in aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus. Het bestuur van de stichting heeft Von Weizsacker de pen ning toegekend wegens zijn inspanningen om de tegenstel lingen tussen volken weg te nemen. Met name door zijn stellingname en uitspraken over het nazi-verleden, heeft hij in zeer belangrijke mate bijgedragen aan de voorwaar den voor een betere wereld. Von Weizsacker heeft de na oorlogse Duitse generaties voorgehouden dat, ook al zijn zij niet direct verantwoordelijk voor de misdaden van de na zi's, het noodzakelijk is het hoe en waarom van die onmense lijke periode te blijven bestu deren en te herinneren, omdat zo alleen verzoening mogelijk is, aldus de Stichting Geuzen verzet. Dit jaar is het 50 jaar geleden dat Bernhard IJzerdraat de eerste Geuzenbrief schreef en daarmee de aanzet gaf voor het verzet van „de Geuzen", welke groep door verraad in 1940 grotendeels werd opge rold door de Duitsers. VOORBURG In het bin nenkort met villa's te bebou- n Park Leeuwensteijn in Voorburg zijn archeologen bij toeval gestuit op een 2700 jaar oud akkerland en een kuil waarin een eeuwenoude ha mer lag. Het onderzoek werd uitge voerd door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) uit Amersfoort in samenwerking met de Archeo logische Werkgroep Voorburg (AWV). De prehistorische akkers wer den gevonden toen de AWR uit pure nieuwsgierigheid sleuven ging graven op het perceel grond van circa 1000 vierkante meter vlak bij het NS-sprinterstation. Tijdens de werkzaamheden vonden de archeologen een aantal ploeg- sporen. „Daarop hebben we onmiddellijk de hulp van de Rijksdiens voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek inge schakeld", zegt mr. R.L. Hir- schel, AWV-voorzitter. Uit de vondsten blijkt dat de vroegere bewoners open plek ken maakten in de bossen om er huizen neer te zetten en om akkers aan te leggen. Het kap pen van de vegetatie was uit eindelijk niet zo gunstig. De wind kreeg vrij spel waardoor de akkers regelmatig onder dikke lagen duinzand verdwe nen. Ook de stijging van het grondwater maakte het de mensen moeilijk. De mensen leefden 2700 jaar geleden' in Voorburg niet uit sluitend van de akkerbouw, maar ze hielden ook vee, aldus de onderzoekers. Op het vroe gere land werden kiezen en botten van runderen, schapen, geiten en varkens gevonden. Uit de vondsten blijkt ook dat de toenmalige bevolking con tacten onderhield met andere volken. In zijn zilvergrijze Amster damse salon toont Frans Mole naar een couture-collectie voor het voorjaar waarin veel zwart en wit voorkomen. Een be langrijk thema vormt een van- 3de schoudertop golvend wijdvallend en kraagloos shirt. Bij deze tuniek, zo noemt Frans Molenaar dat, wordt een sjaal van dezelfde stof in de nek gestrikt. Daar wordt dan vaak een rechte rok bij gedra gen. De roklengte is steeds 60 centimeter. Een comfortabele combinatie vormt verder ook het tuniek met de slank om het been slui tende broek, die van de taille band af ruim aangerimpeld is. De bekende katoenen gerste korrel pullovers met de witte linnen bandplooipan talon kunnen lekker mee in de va kantiekoffer. En de pakken met zevenachtste jas van een stevige kwaliteit gebloemd da mast zullen het goed doen bij een cruise. Bij veel ensembles zijn de jasjes ook kort en voor zien van een a-symmetriscb gesneden voorpand dat uitda gend uitsteekt. Dunne wollen zomermantels in tere pastel tinten zijn gecompliceerd maar mooi gesneden. Ze zijn voor zien van cirkelvormige voor panden en overpanden, die zeer intrigeren en meestal over de schouder worden ge slagen. Een zwarte organza cocktail- jurk met overweldigende ge- plisseerde mouwen is heel ge schikt om angstaanjagend mee te fladderen als men zich aan iemand ergert. Ook een die- prose japon, gedecoreerd met groen fluwelen banden, bezit van die ongelooflijk brede mouwen. Hoe kan daar in vre desnaam een jas over gedragen worden. Misschien een cape, maar die werd dus niet ge toond. Vermoedelijk heeft de in blue denim overhemd ge stoken ontwerper zich reeds in oostelijke sferen gestort, nu hij zoveel zakelijke contacten met Japan heeft gelegd. Ook de punthoeden, waarop een doosje is bevestigd (wat enigszins kan draaien), wijzen in die oosterse richting, even als de kolossale bijoux. Bij veel stijlvolle zwarte cocktailjurkjes worden reusachtige kettingen en oogverblindende bijoux ge dragen. PHI A BARUCH Beeld van een koolzaadoogst in Flevoland. Veel graanboeren zijn zaad als de overheid met subsidie over de brig zou komen. ook voor de toeleveringsbe drijven". Waaraan de op zijn stoel wippende Westerdijk snel toevoegt: „Land zonder gewassen is slecht voor de aanblik van het platteland. En wij hebben toch al met ontvol king te kampen". Imago Wat het imago van de land bouw betreft krijgen de boe ren volop steun van het Euro pees Parlement. Vrijwel ieder zichzelf respecterende afge vaardigde heeft de mond vol van het bestrijden van het verdomhoekje, waarin de agrarische sector zit. Maar ty perend voor het parlement is dat de besluitvorming op zijn zachtst gezegl op zijn jan boe- renfluitjes verloopt. Het regent zelfs wijzigingsvoorstellen. De landbouwconmissie doet hardnekkige pogingen de neu zen dezelfde kant op te krij gen, maar skagt daarin aller minst, niet ir de laatste plaats doordat de nttionale belangen de boventoor voeren. Morgen wordt over ruim 300 mini-re gelingen worien gestemd, die ervoor zorgei dat je door de bomen het bfs niet meer ziet. Wel is duideljk dat het parle ment geen direkte invloed heeft op besluitvorming door de 12 landboiwministers van de EG. Hoogiit kan het parle ment een politiek signaal afge ven. bereid over te schakelen op kool- FOTO: SP De boerenlobby ten spijt blijft de Nederlandse socialist Wolt- jer erbij, dat de EG naar een verplichte braaklegregeling moet, zodat de produktie wordt beperkt. Pas dan zal de graanprijs niet verder dalen, redeneert Woltjer. Dijkstra blijft diplomatiek, dat heeft hij wel geleerd van de afgelopen weken. Hij gooit het over een andere boeg. De boeren zijn bereid over te schakelen op nieuwe produkten. Een voor beeld hiervan is koolzaad, waarvan een milieuvriendelij ke brandstof (bio-diesel) kan worden gemaakt. „Om de een of andere reden ziet de Neder landse overheid hier weinig of niets in", meent Dijkstra. Met een jaloei&e blik kijkt hij naar West-Duitsland: „Daar geeft de regering forse subsidies voor de stimulering van scho ne brandstoffen". Rekenmeester Dijkstra is het met voorzitter Doornbos van het Landbouw schap eens, dat de graanboe ren niet meer onder een pro- duktiebeperking uit kunnen: „De EG moet Nederland de kans geven op korte térmijn aan het verminderen van de oogst te werken. Dit moet ui teraard alleen voor granen gelden. Als er één land is dat zichzelf kan beheersen, is het .Nederland wel. Dat is de beste rekenmeester van allemaal. Geef ons een maximum van ongeveer 1,6 miljoen ton, dan moet je eens zien hoe goed we het doen. Het gaat nu ook niet zo slecht, wij produceren wei nig overschotten. Maar we moeten wel opdraaien voor de fouten die in andere landen worden gemaakt. Als elk land zijn eigen plafond heeft, heb je daar geen last meer van. Dan moeten de Fransen het zelf maar weten als ze 20 procent teveel willen produceren". Bijna zou Dijkstra de tijd ver geten. Hij moet met zijn colle ga's vlug naar een extra verga dering van de landbouwcom- missie. Deze bijeenkomst le vert echter geen nieuws op. Iedere parlementariër moet in één of twee minuten zijn zegje doen. Er is nauwelijks tijd om de uitgedeelde melkkartonne tjes leeg te drinken. Ietwat verbouwereerd verlaten de Nederlandse boeren de zaal. Maar niet getreurd, in het Eu ropees Parlement is altijd wel ergens een plekje te vinden waar de lobby verder kan gaan".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5