)ostduitse nazi-archieven ekken Nederlandse interesse an pluimveehouder tot palingboer Recreatiebad Oegstgeest weer stap dichterbij Sociale partners willen geld kinderopvang zelf besteden Specialisten waarschuwen voor groeiende wachtlijsten PA( INENLAND Qeidó&Qounant WOENSDAG 14 MAART 1990 PAGINA 3 14 .si: ister Maij t vogelhut •eek en verrekijker tuurt Maij-Weggen verkeer en water- vanuit de nieuwe hut 'de Grauwe naar de vogels in €and. De Oostvaar- orde issen zijn een na- onument dat het an dankt aan de ganzen. Die heb- door het eten van voor hebben ge- at het moerasge- drooglegging niet jroeide. In het na- servaat 'wonen' nu Beeld crimineel gedrag drugsverslaafden overdreven GRONINGEN Het beeld dat de overheid, de pers en het publiek hebben van de criminaliteit onder heroïne- verslaafden is overdreven. Het geld dat deze mensen voor de aankoop van verdo vende middelen nodig heb ben, komt voor een groot deel uit legale bronnen. Dat is de mening van de Gro-» ningse onderzoeker K. Swier- stra die morgen op dit onder werp promoveert tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Uit een steekproef in Amsterdam is bij voorbeeld gebleken dat ge bruikers van zware verdoven de middelen voor de benodig de contanten in beperkte mate afhankelijk zijn van criminele activiteiten. Diefstal, inbraken, zakkenrollen en het vervalsen van cheques vormen hun kleinste inkomstenbron. Naast werk, een uitkering; dienst verlening en prostitutie leunen zij op het inkomen van hun ouders of levensgezel. De criminoloog zet voorts een groot vraagteken achter de al gemene opvatting dat de cri minaliteit onder heroïnever- slaafden voortkomt uit de ver slaving zelf, waarvoor dikwijls meer geld nodig is dan een normaal inkomen toelaat. Vol gens de onderzoeker maakte ongeveer de helft van de ver slaafden zich al schuldig aan diefstal en andere min of meer ernstige delicten voordat ze zich aan heroïne overgaven. Overigens komt er in de mees te gevallen na enige tijd een einde aan het leven als drugs verslaafde. Het is volgens de deskundige geen „onuitroei baar bestaan". Na vijf jaar houdt ongeveer 20 procent er mee op, uit zichzelf of door hulpverlening van anderen. Na tien jaar is dat 30 procent en na vijftien jaar 35 procent. De meeste anderen stoppen er na twintig jaar mee, aldus de onderzoeker. Twee verdachten lugubere moord vrijgelaten BUSSUM Twee verdachten van de moord op een man uit Al- mere zijn gisteravond vrijgelaten. Het gaat om het echtpaar dat be vriend was met de vrouw van het slachtoffer. De vrouw van het slachtoffer zit nog steeds vast. Zij heeft geen bekentenis afge legd en uit de verhoren is geble ken dat het bevriende echtpaar niets met de zaak uitstaande heeft. Het slachtoffer werd twee weken geleden, in stukken ge sneden en in huisvuilzakken ver pakt, gevonden op een dagcam ping op de Bussumse hei. Patiënt AMC krijgt kleinste pacemaker AMSTERDAM In het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam is gisteren bij een hartpatiënt de klein ste pacemaker ter wereld ingebracht. Het apparaatje is ovaal met maximale afmetingen van 40 bij 32 millimeter en het weegt maar twaalf gram. Het gaat om het eerste exemplaar van een nieuwe serie pacemakers die op de hartafdeling van het AMC voor het Europese vasteland zal worden beproefd. Pacemakers geven de hart spier een elektrische prikkel waar door het hart regelmatiger pompt. Deze superkleine uitvoering biedt grote voordelen bij kleine kinderen en mensen met een tere huid. Boven dien is er minder kans op infecties. obee TERDAM Ook Nederland bestaat belangstelling voor •chieven uit de nazi- n de DDR. Volgens Brilman, landelijk er van justitie belast le opsporing van oor- n lisdadigers, is het uitgesloten dat zich gegevens bevinden etrekking hebben op land gepleegde oor- lisdrijven. Mochten ewuste DDR-archie- Dinnenkort inderdaad en opengesteld voor igjduitse onderzoekers, Brilman terstond opnemen met zijn [a's in de Bondsrepu- met het verzoek op de hoogte te hou- ran de resultaten van inderzoek. lan veertig jaar lang zijn se onderzoekers op een "j uddelijk 'nein' gestuit zoeken aan de Oostduit- iriteiten om inzage in de ven uit de nazi-periode, nu zelfs de Berlijnse is geopend, lijkt er geen meer om die archie- langer gesloten te e zi(t eind 'beu opl pari lijkl voet vamp' :iek iifak :C' "S bond afgelo- [laandag de kat de bel aan door een beroep te doen op de DDR de archieven open te stellen voor Westduitse onder zoekers. Wiesenthal, die in Wenen 'Het Documentatiecen trum voor Joodse Vervolgden door het nazi-regime' leidt, riep de Oostduitsers op de ar chieven in Leipzig en Potsdam aan het Bondsarchief in Ko blenz over te dragen. Of de Oostduitse autoriteiten gehoor zullen geven aan dit verzoek, moet worden afge wacht. Maar mr. Brilman zit al op het vinketouw. Hij is bij zonder nieuwsgierig naar de inhoud van de archieven: „Je weet immers nooit of er iets ligt dat voor ons van belang zou kunnen zijn. Concreet zijn er geen oorlogsmisdadigers in de DDR gesignaleerd. Maar het is best mogelijk dat tot nu toe onbekende informatie ons op het een of andere spoor zet. Ik ben met name geïnteres seerd in de vraag of er zich irï die archieven Nederlandse na men staan die we nog niet kennen". In het verleden heeft Brilman incidenteel wel eens contact gehad met de Oostduitse auto riteiten. In tegenstelling tot andere onderzoekers had hij daarbij over gebrek aan mede werking niet te klagen. „Die contacten verliepen altijd goed. Al heeft dat nooit tot concreet resultaat geleid". Brilman tekent daarbij onmid dellijk aan dat het in die enke le gevallen slechts ging om verzoeken om informatie over de verblijfplaats van deze of gene. Niet om toegang tot de archieven. Alle verzoeken in die richting wer.den tot nu toe consequent afgewimpeld, weet ook Bril man. Naar de reden van die geheimhouding kan hij slechts gissen. Hij vermoedt dat daar aan politieke motieven ten grondslag lagen. De Oostduitse machthebbers wilden op die manier hun anti-fascistisch imago hoog houden: in tegen stelling tot de Bondsrepubliek had de DDR wel afgerekend met het 'bruine' verleden. Diepgaand onderzoek in de Oostduitse archieven zou dat zorgvuldig in stand gehouden imago echter wel eens hebben kunnen schaden en werd der halve niet toegestaan. Een andere theorie is dat de inmiddels zo goed als ontbon den Oostduitse geheime dienst, de beruchte Stasi, er alle be lang bij had de archieven ge sloten te houden. Veel Stasi medewerkers zouden namelijk zelf geen brandschoon oorlogs verleden hebben. Brilman: „Dat is niet onwaarschijnlijk. Het is zeker voorstelbaar dat mensen uit de inlichtingen dienst van Hitier na de oorlog hun carrière in de DDR heb ben voortgezèt". Volgens deze theorie zou de Stasi bovendien gretig gebruik hebben ge maakt van de gegevens uit de archieven uit de nazi-periode, teneinde bepaalde mensen te chanteren. Brilman: „Ook dat behoort zeker tot de mogelijk heden". Terecht staan Welk motief er ook achter heeft gezeten, als Simon Wie senthal zijn zin krijgt, behoort die Oostduitse geslotenheid binnenkort tot het verleden. En toch hebben eventuele oor logsmisdadigers in de DDR naar het zich laat aanzien wei nig te vrezen. Want zelfs wan neer nieuwe informatie uit de DDR zou leiden tot hun opspo ring, is het nog maar zeer de vraag of ze ooit in Nederland terecht zullen staan. Dat moet ook Brilman tot zijn spijt erkennen. Zoals hij in het verleden keer op keer tot zijn diepe teleurstelling heeft moeten ervaren, is niet het verzamelen van bewijsmateri aal het probleem, maar de uit levering van verdachten aan Nederland. Verschillende oor logsmisdadigers wisten de af gelopen jaren de dans te ont springen, omdat het land waar ze woonden weigerde hen uit te leveren. Openstelling van de Oostduitse archieven zal in die frustrerende situatie wei nig verandering brengen. JAN ANKONÉ if, di elk ?c/ ai rika lEL/WAGENIN- Negen jaar gele- ersleten al zijn colle- pluimveehouder J. uit Bladel nog voor Een deel van je leg- •ij afstoten om paling jjan kweken, wie doet ou? Maar Duis heeft ijn gedeeltelijke om- eling nog geen mo- spijt gehad. Als het hem ligt, heeft hij >n enkele jaren de van zijn bijna der- sïiizend legkippen op- 'irnd ten gunste van bakken" paling. acties van de graanboe- afgelopen weken iets ti duidelijk gemaakt, is il de overtollige produk- in onze huidige land- De gevolgen voor de n het milieu, of het nu m melk, eieren of vlees, voor de hand. Condu it moet anders. Dat be- pluimveehouder Duis jaar geleden al. „De voor eieren schommel- n al. Eén van mijn leg- ijen was aan vervanging i dat kostte me te veel Iet rapport van de Club ome voorspelde voor de nst een tekort aan vis in >a. Ik besloot er handig te spelen". gangen waar normaal de mest werd opgevangen te Duis voor twaalfdui- gulden plastic bakken een pompsysteem. Met en opstaan ontpopte hij tot viskweker: „Ik liet izend palinkjes in de m zwemmen, drie weken waren er nog maar hon- vijftig in leven", zo zegt 'uis leerde veel van de inde forellenkwekerijen an bedrijven in Japan, de palingkwekerij al het begin van deze eeuw at, Vier jaar duurde het Pluimveehouder J. Duis bezig met zijn paling in de kwekerij in Bladel. voor hij het vak onder de knie had, maar .nu kan hij goedko pere en bovendien schonere paling leveren dan menig im porteur. Geen mestprobleem Een mestprobleem heeft Duis ook al niet, zegt hij. „Paling- mest bevat v^el ammoniak. Via een pompsysteem zet ik die met bacteriën om in ni- triet. Dat verandert van ni traat tot een gasvormig stik stof. Ik voeg daar weer zuur stof aan toe en breng dat weer terug naar de vissen. Het slib dat overblijft strooi ik uit over het land. Het bevat ook bacte riën die zeer nuttig zijn voor de waterzuivering. Wanneer je het in het riool zou storten zou het water al gezuiverd zijn voor het bij een zuiveringsin stallatie aankomt". Dat de Nederlandse landbou wer wel eens wat flexibeler zou mogen worden, is ook de overtuiging van prof. drs. J.D. van Mansveldt, hoogleraar Al ternatieve Land- en Tuinbouw in Wageningen. „Landbouw is de laatste halve eeuw steeds meer een industrie geworden waarbij het er niet meer toe doet wat de gevolgen Van de produktie zijn voor het milieu en het landschap", zo zegt hij. Van Mansveldt predikt al ja- FOTO: JOHN CLAESSENS ren omschakeling van inten sieve landbouw naar biologi sche landbouw. „Het is een hardnekkige mythe dat onze voedingsbehoeften de huidige landbouw noodzakelijk ma ken", aldus Van Mansveldt. Omschakelen op paling, hazel noten, vlas of scharrelvlees, om maar enkele reeds bestaan de alternatieven te noemen, ziet hij als dé oplossing voor de landbouwproblematiek. Het terugverdienen van investe ringen staat snelle veranderin gen echter in de weg. Familietradities Pluimveehouder en paling kweker Duis ziet nog andere oorzaken van het achterblij ven van zijn collega's. „Die graanboeren bijvoorbeeld hou den veel te veel vast aan fami lietradities. Het graanbedrijf is vaak generaties lang van va der op zoon gegaan. De boeren weten niet beter dan dat ze graan moeten verbouwen. Een psychologisch en emotioneel argument. Ook de. overheid heeft jarenlang specialisatie gepropageerd. Dat is fout ge weest. We moeten toe naar be drijven waarin steeds meer neventakken ontstaan. Ook de banken zouden minder huive rig moeten staan tegenover le ningen voor die nieuwe be drijfsvoering". Professor Van Mansveldt denkt dat de overheid en de consument een doorslaggeven de rol spelen in het stimuleren van de landbouwers. „Pro- duktgebonden subsidies, zoals op graan, zouden plaats moeten maken voor inko menssubsidies, afhankelijk van bijvoorbeeld de omzet en het aantal hectaren grond dat een boer bezit. Banken zou den, net zoals we nu al doen met de Derde Wereld, zoge naamde besmette schulden kunnen kwijtschelden aan boeren. Die krijgen dan een reële kans over te schakelen op andere bedrijfstakken. De keuze voor paling als alter natieve teelt was voor pluim veehouder Duis betrekkelijk willekeurig. „Ik ben niet ver knocht aan mijn kippen of pa ling", merkt hij op. Voor de protesterende graanboeren heeft hij nog wel een gouden tip: „Hier in mijn tuin staat een acacia. In vier jaar tijd werd hij, zonder mest, zo'n vijf meter hoog. Het hout is harder dan eiken. Wanneer je be denkt dat over tien jaar het tropisch hardhout taboe is ge worden, zou het slim zijn een deel van je akker te bezaaien met acacia's. Wie dat op een goede manier doet, zal op lan gere termijn grote winsten kunnen maken..." JEAN-PIERRE GEELEN Ongeluk na ongeluk Brandweerlieden verwijderen hier een gebroken ruit uit een gekantelde vrachtwagen. Gisteren ont stond een enorme chaos op de snelweg ter hoogte van Duiven (bij Arnhem) toen een vrachtwagen en een personenauto in de mist met elkaar in botsing kwamen, waarna ook vijf andere, afgeleide auto's aan de overzijde van de weg elkaar raakten. FOTO: ANP FIKSE RUZIE MET MINISTER D'ANCONA DEN HAAG Werkge vers en werknemers ru ziën met het kabinet over kinderopvang. Kort nadat zij gisteravond in een ge zamenlijke nota het kabi net hadden laten weten dat kinderopvang het bes te middel is om de combi natie ouderschap-betaalde arbeid mogelijk te maken, kregen ze van minister D'Ancona (WVC) te horen dat extra geld hiervoor via de gemeenten gaat lo pen. Dat is volgens sociale partners in strijd met de afspraken. Het gaat om tientallen miljoe nen guldens per jaar, oplopend tot 160 miljoen in 1994. Dat geld komt bovenop de 130 mil joen gulden per jaar die in elk geval via de gemeenten gaat lopen. Werkgevers en werkne mers rekenden erop dat zij de extra middelen, die in het re geerakkoord waren aangekon digd, zouden kunnen gebrui ken als „smeermiddel" voor afspraken over kinderopvang in cao's. Tot dusver zijn er over 4.000 plaatsen afspraken gemaakt tussen werkgevers en werknemers. Tot hun verbijstering moesten sociale partners vorige week in de nota over sociale ver nieuwing lezen dat ook de ex tra miljoenen via de gemeen ten in kinderopvang moet worden gestoken. „In elk ge val de komende twee jaar", al dus minister D'Ancona na af loop van het overleg met werkgevers en werknemers in Den Haag. Het kabinet vraagt sociale partners op gemeentelijk ni veau met de overheid te wil len bekijken hoe het geld het beste kan worden besteed en na twee jaar eens te bezien of dit werkt. Daar voelen zij niets voor zo, bleek uit woorden van drs. J. Dortlanfi (VNO) en drs. K. Adelmund (FNV) na afloop van het overleg. Hun idee was de vorming van een rijksbijdrageregeling waaruit cao-partijen zouden kunnen putten. De gemeente lijke omweg is volgens hen on werkbaar. „Ik heb een cao af gesloten met een afspraak over kinderopvang, vooruitlo pend op geld uit het extra pot je. Moet ik dan per gemeente gaan onderhandelen hoe dat tot stand moet komen?", vroeg drs. B. Vonk van het KNOV zich af. Het leiden van de geldstroom via de sociale vernieuwing is volgens Dortland» een schen ding van de afspraak in het gemeenschappelijk beleidska der. „Met Lubbers' handteke ning eronder" (aldus Dortland) verklaarde het kabinet zich daarin bereid tot overleg met sociale partners over de beste ding. Volgens minister D'Ancona is er sprake van spanning tussen de afspraken van 1 december en het regeerakkoord. In dat akkoord staat dat de de beste ding van de „krap 300 miljoen gulden" (130 plus de extra 160) plaatsvindt in en door de ge meenten en dat halfweg de kabinetsperiode zal worden bekeken of dat goed werkt. D'Ancona houdt daaraan vast, zo zei ze desgevraagd. „Blijk baar heeft het kabinet bij na der inzien gekozen voor het regeerakkoord en niet voor de later gemaakte afspraak met ons", aldus Dortland. OEGSTGEEST Ook de NV Sportfondsen schat dat de bouw van het re creatiebad in Oegstgeest ongeveer 3,2 miljoen gul den kost. Dat bleek gister avond tijdens de vergade ring van de commissie fi nanciën. De raming van Sportfondsen komt nadat de liberalen om een „se cond opinion" hadden ge vraagd. De schatting is vrijwel gelijk aan die van de gemeentelijke werk groep. De commissie heeft geen be zwaar tegen het laten ontwik kelen van drie bestektekenin gen voor het recreatiebad. B en W willen daar een ton voor uittrekken. Het door de PvdA gevraagde openlucht-trimbad is financieel niet haalbaar. Wel wordt aanbevolen het uit- zwembad (gedeeltelijk binnen en gedeeltelijk buiten) te ver groten. Voor de inrichting van het bad is een prijsvraag uitgeschre ven. Het is mogelijk dat het bekroonde ontwerp niet past bij de bestektekeningen. In dat geval komen de plannen in de lucht te hangen. CDA'er Hel- linga: „Wij gaan er in ieder ge val van uit dat Oegstgeest een zwembad nodig heeft en dat deze er blijft". Wethouder van Veen liet de radicaal Van Eisen weten dat zonder het alternatief van be bouwing van het vrijkomende gebied het plan voor de ge meente onbetaalbaar wordt. Het gedeeltelijk privatiseren van het vernieuwde bad zal straks voor het huidige perso neel geen consequenties heb ben, liet de wethouder nog we ten. tAIBAAI door WILLEM RITSTIER UTRECHT De kwali teit van de gezondheids zorg loopt gevaar. In de ziekenhuizen krijgen pa tiënten lang niet altijd de- aandacht, die zij verdie nen. Dat is de uitkomst van een enquête die de Landelijke Specialisten Vereniging vorig jaar hield onder specialisten uit verschillende soorten ziekenhuizen. De nieuwe voorzitter van de LSV, dr. A.W. Mulder, wil dat ook patiëntenorganisaties zich gaan verzetten tegen wantoes tanden. Hij wees er gisteren in Utrecht op dat hun controle steeds meer nodig zal zijn. Met name de op handen zijnde volksverzekering belooft te veel aan de burgers gelet op de beschikbare mogelijkheden, volgens de LSV-voorzitter. Mulder vindt dat er jaarlijks een miljard gulden meer be schikbaar moet komen om de grootste knelpunten weg te werken, zoals de lange wacht lijsten in poliklinieken en zie kenhuizen. Zo duurde het vijf jaar geleden 'nog maar' twee weken, voordat de patiënt op de polikliniek terecht kon, vo rig jaar was dat vier weken. Er worden zelfs wachttijden gemeld van meer dan een half jaar. Ook in de chirurgie is er een probleem; per jaar worden zo'n 30.000 operaties afgezegd. Als voornaamste oorzaken worden genoemd gebrek aan behandelruimte en aan perso neel. Dr. Mulder: „Ik voorspel dat er over vijf jaar een groot tekort is aan specialisten. Dê narigheid die we nu meema ken met de verpleegkundigen beleven we dan met de specia listen".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3