Ad Visser dirigeert computers eclame in sportwedstrijden een beletsel voor uitzending Teletekst begint met jeugdpagina's AMSTERDAM COMPUTER ENSEMBLE TILT KLASSIEK WERK NEGENTIGER JAREN IN Ik zou mijn jeugd over willen doen ierman Brood beschildert Arnhemse stadsbus In Delft klopt het hart van de fluwelen revolutie pac UNST/RTV QeidócQowumt WOENSDAG 14 MAART 1990 PAGINA 17 eel jVERSUM Televisie-uitzendingen van sportwedstrijden len niet meer verhinderd kunnen worden omdat reclamere- worden overschreden. Alle aanwezige reclame mag zo lang j) breed in beeld komen als nodig is voor het verslag. Dat is feitelijke uitkomst van het besluit van het Commissariaat orde Media om een reclamebesluit uit 1981 ter zijde te leggen, n woordvoerster van het commissariaat heeft dat bevestigd. ,ewel zelden uitzendingen op televisie van sportwedstrijden it doorgaan omdat er een teveel aan reclame is aangebracht, tot voor kort nog altijd het reclamebesluit, dat voorschrif- inhoudt over zaken als de toegestane hoogte van reclame ren. Het commissariaat heeft vorig jaar de NOS en de NCRV llen beboeten wegens een teveel aan reclame in sportversla- r n, maar dat besluit is vernietigd door de Raad van State. Het nmissariaat zal die uitspraak voortaan als richtlijn aanhou- i. Heel veel zullen televisiekijkers niet merken van de nieu- lijn. Er zit al zoveel reclame in sportwedstrijden, aldus de Dordvoerster van het commissariaat. HILVERSUM NOS Teletekst start vanaf 1 april met het uitzenden van jeugdpaginas in het weekeinde. Van zaterdagochtend vroeg tot zondaga vond zullen vijf paginas gereserveerd zijn voor kinderen vanaf de leeftijd dat ze kunnen lezen tot een jaar of twaalf. De kinderen kunnen dan op Teletekst verhaaltjes lezen, puzzeltjes zien en dergelijke: Het wordt een beetje spelen met taal, aldus Tele- tekst-hoofdredacteur Frans Collig- non. Een titel voor deze jeugdpaginas van NOS-Teletekst is nog niet be kend. Door de week zal één pagina gereserveerd worden waarop naar de jeugdpaginas van het weekeinde wordt verwezen. Werken Picasso gestolen uit museum Toronto TORONTO Uit een museum in de Canadese stad Toronto zijn kunstwer ken ter waarde van bijna 1,7 miljoen gulden gestolen. De twee kostbaarste stukken waren een potloodtekening en een originele kleurendruk van Pablo Picasso, die ieder ruim 140.000 duizend gulden waard waren. Onder de meer dan 60 gestolen werken bevonden zich schilderijen, etsen, lithografieën, houts neden en zeefdrukken van Francis Ba con, Sam Francis, David Hockney, Roy Lichtenstein, Joan Miro, Victor Vasere- ly en anderen. De dieven sloegen vanuit de gang een gat in een muur en hengel den vanaf een opbergkast alle werken omhoog. Op die manier raakten ze de vloer niet en werd het alarm niet in werking gezet. SCHENKING KUNSTWERKEN RIJKSDIENST VAN DE BAAN DEN HAAG De 30.000 a 40.000 kunstwerken van de Rijksdienst Beel dende Kunst (RBK) in Den Haag kun nen nog niet worden geschonken aan de instanties die er nu al jarenlang hun gebouwen mee verfraaien. Minister D'Ancona van cultuur wil eerst nagaan of schenking rechtmatig is, wat de au teursrechtelijke aspecten zijn en of de kunstenaars er over kunnen worden geïnformeerd. De Kunstenbond FNV had zich eerder tegenstander ver klaard van de schenking van de kunst werken, een overigefis geheel papieren operatie. Het rijk verwierf de betref fende kunstwerken destijds als contra prestatie, vervat in de tonemalige aan vullende sociale voorziening voor beel dende kunstenaars, de BKR. De rijks dienst beheert de rijkscollectie beel dende kunst: 120.000 voorwepren van bijzondere culturele waarde en on- gveer 180.000 van culturele waarde. Van de laatste categorie kwamen er dertig- a veertigduizend terecht bij overheidsinstellingen en openbare niet-rijksinstanties. Met de schenking wil men recht doen aan deze categorie kunstwerken. Gelukkigen zouden zijn: de overheden en rechtspersonen die ze eerder leenden. Ze moeten onder meer verklaren de werken niet te verkopen en ze goed te beheren. De Kunsten bond FNV protesteerde tegen dit plan. De bond vroeg de minister de schen king tegen te gaan. Deze is nu geblok keerd tenminste tot het toegezegd on derzoek is verricht. De bond stemt hier mee in en verwacht dat er overleg komt over een oplossing die voor alle partijen aanvaardbaar is. McCartney schenkt geld aan goede doel TOKYO Ex-Beatle Paul McCartney heeft gisteren het Amerikaanse centrum voor kankeronderzoek Sloan-Kette- ring in New York en de Ja panse afdeling van de milieu organisatie Vrienden van de Aarde ieder 125.000 dollar ge schonken. De schenkingen werden bekend gemaakt tegen het einde van' McCartney's eerste serie optredens in Japan sinds 24 jaar. De 47-jarige mu sicus gebruikt zijn huidige we reldtournee, die in september in Noorwegen begon, om de activiteiten van Vrienden van de Aarde onder de aandacht te brengen. RIJZEN VOOR UNSTKRITIEK OEGEKEND JTTERDAM De kunstcri- :i Elmer Schönberger (mu- »k), Hana Bobkova (toneel) Anna Tilroe (beeldende inst) is een Pierre Bayle •ijs van 5.000 gulden toege- ;nd. De onderscheidingen orden op 2 april in hét Histo- ch Museum Schielandshuis Rotterdam uitgereikt. Rotterdamse Kunststich- heeft dit woensdag be id gemaakt. De prijs is ge ïnd naar de filosoof Pierre •Ie die in Rotterdam woon- en werkte en er zijn Nou- "es de la République des tres uitgaf. ineens op 2 april onderte- ien de burgemeesters van ;efdam en het plaatsje Le Bayle een vriendschaps dag. In dit Franse plaatsje »rd Bayle in 1647 geboren •n het nog Le Carla heette, i naam waaraan die van de ternationaal gerespecteerde irpsgenoot later werd toege- beginsel wordt de Pierre iyle Prijs elk jaar toegekend, wisselend voor een van de ven terreinen van de kunst- ritiek. De toekenning betreft ze keer de periode 1987 tot met 1989. J_ hönberger is volgens jury i criticus bemiddelaar bij uit ik, door zijn begaafdheid om h k ingewikkelde zaken voor n groot lezerspubliek duide- 'i en helder te verwoorden. :t zijn bekroning wil de jury m ook aanmoedigen toch oral tijd en energie te blij- inuc n steken in de essayistische pziekkritiek. bkova werkt voor het Fi- vin<fncieele Dagblad. Zij is onder naa dere wars van gemakkelijke -leei odieuze reacties, merkt de •^■y op. Deze concludeert dat ;t het vermaak van de ond, maar de diepere cultu- lint e context haar oordeel ,secfc aakt tot wat het is. t J. Iroe schrijft in de Volks zede IE1 l he^ ispl ant een geëngageerde kri- 'k, aldus de jury. Deze stelt ist dat Tilroe door het inne- :n van duidelijke standpun- vooral ook waar het om :t kunstbeleid ging, de pu- p ieke meningsvorming heeft stimuleerd. he Golden iarring wereldwijd _j Meilij CBS otitis k d ect« EN HAAG De bijna twin- 1 ^"jaar aan de weg timmeren- Golden Earring heeft giste- een nieuw platencontract -idertekend. a een felle strijd, waarbij zo ïgeveer alle platenmaat- ee Ve is. Zij bood de groep een we- ildwijd contract aan voor vijf ar, waardoor ook flink aan e weg zal worden getimmerd i bijvoorbeeld Amerika. Met eze verbintenis kwam een nde aan de jarenlange inkomst met Polydor. De be nding is dat in het najaar de erste elpee bij de nieuwe pla- mmaatschappij verschijnt. De i pnamen hiervoor verkeren iomenteel in de beginfase, tasl AMSTERDAM De meeste mensen kennen Ad Visser als televisie presentator. Zo herinne ren oudere jongeren zich Visser bijvoorbeeld als de gebrilde hitvreter uit AVRO's „Toppop". Dat hij zelf ook instrumenten be speelt, is minder bekend evenals het feit dat Ad de dirigent is van Het Am sterdam Computer En semble, een gezelschap apparaten met multi-func- tionele mogelijkheden, dankzij technische hoog standjes als wordperfect en drawperfect. Het Amsterdam Computer En semble bestaat uit drie compu ters, die doof Ad Visser vooral worden gedirigeerd in het spe len van klassieke werken. Gis teren presenteerde het kwar tet zich in de nieuwe vleugel van het Concertgebouw in Amsterdam en werd het on derscheid tussen mens en com puter nog eens duidelijk toen een van de computers het na liet om het woord 'proost' te zeggen toen Ad Visser daar om vroeg. Klein foutje, de stekker was uit het stopcontact gevallen. Hart Uit handen van meester-diri- gent Jaap van Zweden kreeg Visser in het gebouw, dat veel strijk- en symfonie orkesten een akoestisch uitgebalanceerd onderdak bood, de eerst com pact disc van Het Amsterdam Computer Ensemble uitge reikt. Jaap van Zweden: „Wat mij betreft begint muziek, waar woorden ophouden. Mu ziek is emotie en ik heb mij dan ook afgevraagd wat com puters bij mensen kunnen los maken. Sinds gisteravond weet ik het antwoord. Ad, je laat op deze compact disc veel werelden bij elkaar komen en je hebt er mijn hart mee ge wonnen". Zoals de titel „Hi-Tec Classics" van deze compact disc al aan geeft, gaat het om klassieke werken als „Gymnopédie" van Satie, het „Allegro" van Vival di en „Bourée" van Bach, die dankzij het ensemble een wel heel modern jasje krijgen. Ad: „Ik heb de partituren van deze stukken-met-eeuwigheids- waarde als uitgangspunt geno men en heb daar, dankzij de instrumentatie van het Am sterdam Computer Ensemble, composities van kunnen ma ken, die in deze tijd passen. Het is een experiment met de technologie waarmee we in 2012 omringd zullen zijn en waarvan nu nog slechts een derde bekend is. Ik geloof niet dat je als een bangerik om die technologie moet heenlopen, maar dat mens en machine moeten samenwerken. Dat doe ik dus met Het Amsterdam Computer Ensemble. En dit is slechts een eerste stap want ik wil het ontwikkelep tot een multi-mediaal project, dus niet Nieuwe geluiden „Voor dit eerste project heb ik, dankzij de technologie die tot mijn beschikking stond, nieu we geluiden kunnen ontwik kelen en daardoor instrumen ten kunnen creeëren waar Bach, Vivaldi en Satie alleen maar van konden dromen. Het zijn natuurlijk machines, die ondanks dat er weinig mense lijks aan te ontdekken valt, warmte en emotie kunnen overdragen. Als dirigent speel ik namelijk de hoofdrol. Ik moet de partituur en de muzi kale interpretatie daarvan in de computers invoeren. Het voordeel voor mij, boven an dere dirigenten, is dat als dat eenmaal is gebeurd, de drie computers mijn interpretatie keer op keer perfect uitvoe ren. Maar ik hou nog altijd de mogelijkheid van een mense lijk (emotioneel) element. Zo speel ik zelf gitaar, soms zelfs een speciale digitale gitaar waardoor ik eindeloos veel klankmogelijkheden heb, maar is het ook denkbaar dat als wij het werk in een con certhal uitvoeren, enkele mu sici aan het ensemble worden toegevoegd. Hierdoor is de menselijke inbreng en daar mee de emotie gewaarborgd". En zo is Het Amsterdam Com- Ad Visser voor zijn computers, die hij dirigeert in Het Amsterdam Computer Ensemble. FOTO: PR puter Ensemble het eerste me chanische muziekgezelschap, dat ongetwijfeld navolging zal vinden in Nederland en de rest van de wereld. Wie dacht dat de door o.a. Kate Bush en Peter Gabriel gebruikte Fair- light al te ver ging, zal even moeten slikken. Straks is de aanblik die een concert biedt geen orkestbak met violen, maar een podium vol compu ters. HANS PIËT VERONICA-DOCUMENTAIRE OVER KINDERMISHANDELING De Tweede Lijn, Veronica, Neder land 2, 23.05 uur. De theaterproduk- tie Nestgeur gaat op 22 maart in première in het Akademietheater in Utrecht. HILVERSUM „Ik zou 'mijn jeugd over willen doen. Maar wel ergens anders. Ik zie soms ouders waarvan ik denk: het zou te gek zijn als zij mijn ou ders zouden zijn". De 19-jarige Thalita en de 18- jarige Rody trekken die con clusie aan "het eind van een documentaire over mishande ling en sexueel misbruik door vaders die vanavond door Ve ronica wordt uitgezonden. Beiden maken deel uit van een groep van acht jongeren die meewerken aan de thea- terproduktie Nestgeur die vol gende week in première gaat. Alle spelers hebben een ge meenschappelijke achter grond: ze zijn hun thuissituatie op jonge leeftijd ontvlucht vanwege hun vader. In Nest geur spelen ze hun ervaringen na en worden ze weer gecon fronteerd met die momenten van geweld, vernedering en machteloosheid Programmamaker Joost Oran je laat Thalita en Rody uitge breid aan het woord. Met hun emoties, met hun angsten en vooral met hun vragen. Want nog steeds heeft de vader van Rody niet uitgelegd waarom hij hem met een stuk hout heeft geslagen. En nog steeds snapt Thalita niet dat haar omgeving die op de hoogte was, niet heeft ingegrepen. Het zijn vragen die ook direct aan de kijker worden gesteld, want de samenleving weet wat er gebeurt maar hult zich meestal in stilzwijgen. Programmamaker Oranje neemt de jongeren mee terug naar de plaatsen waar zich al les heeft afgespeeld. Niet voor een sensationeel verhaal, maar voor een eenvoudige, indrin gende registratie. Rody: „Als ik mijn vader nu tegen zou ko men, zou ik hem letsel willen aanbrengen uit wraak voor al die jaren dat hij dat bij mij heeft gedaan. Met de stukken hout die hij op mij kapot heeft geslagen, kan je een open haard een jaar lang stoken". En Thalita: „Ik durf geen kin deren te nemen, want als mijn man zou stoeien met mijn dochtertje, dan zou ik niet denken 'wat leuk', maar altijd kijken waar zijn handen zit ten". Het zijn dan ook deze registra ties die goed onderstrepen dat ze zijn weggelopen van huis, maar dat ze - zoals ze het zelf zeggen - er ook nog midden in zitten. LUCAS BOLSIUS Harry Muskee ereburger Assen ASSEN Morgenmiddag ont vangt Harry Muskee van bur gemeester J. W. Masman de Gouden Legpenning van de stad Assen. Dit gebeurt tijdens een speciale uitzending van radio Drenthe, die geheel is gewijd aan de 25-jarige carriè re van de blueszanger. Platen maatschappij Phonogram haakt in op de aandacht van de laatste maanden voor Mus kee door alle elpees van Cuby The Blizzards op cd uit te brengen. Bovendien is op cd The Singles Collection uitge bracht. Deze dubbel-cd bevat alle single-uitgaven (a b kanten); als bonus is een vier tal, in Nederland nooit eerder uitgebrachte tracks toege voegd. Die opnamen werden in 1968 in New York opnieuw gemixed en er zijn toen Ame rikaanse blazers ingedubbed. Bij de cd wordt een speciaal boekje geleverd, met foto's, historisch verslag, hit- en tip- noteringen; opname-data en bezettingen van de groep. De totale speelduur is ruim twee ilNHEM Herman ood, popzanger en te- enwoordig ook kunst- .ch childer, is gisteren be- willionnen met het beschilde- en van een Arnhmemse rolleybus. Brood ont- VAI ran8t daarvoor van de ge beente Arnhem een ho- orarium van 30.000 gul- let beschilderen van de stads- een idee van de Arn- lemse wethouder M. van i« leurs, die het openbaar ver- ~ïr in Arnhem meer onder aandacht wil brengen. Van 4eurs koos voor Brood, omdat emrtie bekende Nederlander in b en ver verleden de Arnhemse se, logeschool der Kunsten heeft •ezocht, waar hij overigens na :n oj (en korte periode vanaf werd erbl [estuurd. „Hiermee heeft hij kans die afgang goed te naaslnaken", aldus de Arnhemse Wethouder. De huidige schil drijen van Herman Brood staan nogal in de belangstel ling. De popzanger heeft bij de on dertekening van het contract laten weten fluoriserende kleuren te willen gebruiken voor de bus. In zijn contract is opgenomen dat Brood min stens twee dagen in een par keergarage in het centrum van de stad aan het werk moet blijven. Brood: „In twee dagen kan ik gemakkelijk twee bus sen volschilderen, vooral als er veel publiek komt kijken". De gemeente Arnhem heeft daarom voor de zekerheid naast de trolleybus een hele oude dieselbus geparkeerd, die Brood wellicht ook nog zal op schilderen voor dezelfde prijs. Herman Brood bezig met de beschildering van een trolley bus in de garage van het Arn hems stadsvervoer. VERONIQUE OOK IN LITOUWEN? HILVERSUM Veronique noemt het bericht dat de Sovjet republiek Litouwen de programma's van de commerciële satel lietzender op zijn kabelnetten wil doorgeven, „curieus", maar zal het verzoek wel serieus overwegen. Gisteren bereikte Vero nique deze aanvraag. Volgens een woordvoerder van de zender is het nog te vroeg om een definitief ja of nee te laten horen. Algemeen directeur Freddy Thyes wil eerste de ontwikkelingen afwachten in de sinds zondag onafhankelijke republiek. TSJECHISCHE WEEK TOT EN MET 18 MAART DELFT Met de opening van een foto-tentoonstelling rond de 'fluwelen revolutie' in het gebouw van de Vrije Akademie door de burgemeester van Praag, Jaroslav Koran, en oud-minister Max van der Stoel ging in Delft gisteravond even het bevrijde hart van Tsjechoslowakije kloppen: het startsein voor een Tsje chische week die tot en met 18 maart zal duren. De Delftse Tsjechische week is een uniek en speels initiatief van een aantal Delftenaren, vaak rechtstreeks of via huwelijk met Tsjechoslowakije verwant, in samenwerking met o.m. Burgerfo rum en de gemeente Delft. Coördinator Jeroen Kistemaker, zelf getrouwd met een Tsjechische: „Het is eigenlijk vorig iaar be gonnen in Praag tijdens en na de revolutie. Daar werd door een aantal mensen keihard gewerkt en een aantal zat er bij, dronk z'n Pilsner Urquell en keek ernaar. Daar was i)c er een van. We voelden ons schuldig en vroegen ons af wat wij konden doen en toen is langzamerhand het idee voor deze Tsjechische week ont staan. Pas half januari zijn we feitelijk met ae organisatie ervan begonnen". Het resultaat is opvallend: vandaag arriveert een gezelschap van zo'n 65 Tsjechen in Delft. Muzikanten (uit de folklore, de pop en de klassieke muziek), kunstenaars (schilders, fotografen) en koks. Op een aantal plekken in Delft (Vrije Akademie, Synago ge, Stadhuis, Dish-hotel, Expreso, Jazzcafé Bebop, Grand Café Verderop) zijn exposities, concerten, discussies en tenslotte een kunstveiling (18 maart). De Tsjechische week kwam tot stand met steun van de gemeente, een aantal bedrijven en privé-spon- sors. Mede-organisator Honza Mlejnek: „We hebben zo'n acht honderd bedelbrieven de deur uit gestuurd en daar is een mooie respons op gekomen. Van een paar gulden tot een paar duizend. We kunnen alle Tsjechen in elk geval een minimale dagvergoe ding geven voor hun verblijf. En de horeca-bedrijven betalen ons een vergoeding voor de muzikanten of de koks die zij tijdens deze week in huis hebben". De muzikanten zullen zich over de diverse gelegenheden in Delft verspreiden, Hana Franzova (orgel in de Waalse kerk) en Pavel Steidl (gitaarconcert in de Synagoge) geven solo-concer ten. Om hen heen discussies, o.m. vanavond met Jan Urban van het Burgerforum, Martin van den Heuvel (ex-Oost Europa Insti tuut) en Tweede Kamerlid Hans Kombrink (PvdA). De infor mele opzet van de Tsjechische week maakt discussies en kennis makingen eigenlijk voortdurend mogelijk, want iedereen loopt er „vrij" rond. De kans dat je een Delfts etablissement binnen stapt en bij de 'chlèbicky' (hapjes), de 'knedlicky' (kneudels), de 'Kulajda' (karnemelksoep uit de bergen) of de strudel het gevoel krijgt even in een Praagse 'hospoda' (café) te zitten, is niet on denkbaar. Maar organisator Jeroen Kistemaker wil nog meer: „Eigenlijk zouden we de Tsjechen die we uitgenodigd hebben hier iets be ter willen honoreren. En we zouden ze graag een cadeau voor Burgerforum meegeven naar Praag". Vandaar dat de Vrije Aca demie. Delft een gironummer heeft geopend voor giften: giro 335122 t.n.v. Tsjechische week. VARA noemt beslaglegging publiciteitsstunt HILVERSUM De VARA weet nog niet wel ke stappen zij zal onderne men tegen de beslagleg ging op de villa's van de omroep en op het huis van VARA-voorzitter Marcel van Dam. De beslagleg ging, die vandaag zou wor den uitgevoerd, is een voortvloeisel van een in middels twintig jaar oude uitzending van V ARA's Ombudsman, toen nog Marcel van Dam. Die waarschuwde in zijn uit zending voor ontploffende gazeuse-flessen en liet daarbij als voorbeeld een fles van het merk Exota zien. De fabrikant ging daarop naar de rechtbank, die bepaalde dat de Om budsman onrechtmatig te werk was gegaan. Sinds dien loopt er een eis tot schadevergoeding, die in middels inclusief rente is opgelopen tot twintig mil joen gulden. De fabrikant heeft nu beslag laten leg gen op het onroerend goed van de omroep, een overi gens papieren handeling, die voorkomt dat de ge bouwen kunnen worden verkocht. De VARA toon de zich vanmorgen ver ontwaardigd en noemde het beslag „een publici teitsstunt. Het pleit niet voor de fabrikant dat hij denkt dat wij nu zullen proberen het ontroerend goed op slinkse wijze te verkopen", aldus de VARA. „Voor de rest wachten wij rustig af". Valeri Gergjev in n uch tere Sch ubert Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Valeri Gergjev in werken van Mozart en Schubert. Solist de pianist Roland Brautigam. De Doelen, Rotterdam. Herhalingen vanavond en morgenavond, radio uitzending aanstaande zondagmid- Schuberts negende, zijn laatste symfonische compositie, is bij de Randstad- orkesten dit sei zoen favoriet. Het Concert gebouworkest gaf in november vorig jaar onder leiding van Klaus Tennstedt een uitvoe ring, bij het Residentie Orkest ging het opus in december on der leiding van Hans Vonk en deze week staat het uitvoerige werk op de lessenaars van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Voor de verklanking tekent de Russische dirigent Valeri Ger gjev die in 1988 bij de Rotter dammers debuteerde en daarbij zo'n overrompelende indruk maakte, dat hij binnen het iaar in De Doelen aan de slag kon als vaste gastdirigent. Artistie ke liefde op het eerste gezicht. Waren de verwachtingen voor de negende symfonie van Schubert te hoog gespannen of is de liefde nu al enigszins aan het bekoelen? Zijn overrompe lende debuut in 1988 maakte hij met Russische werken en in het begin van dit seizoen gaf hij een prachtige vertolking van de vierde symfonie van Beethoven. Het waren concer ten waarin dirigent en orkest musiceerden of zij elkaar al ja ren kenden, gisteravond ver liep de samenwerking wat stroef. Onmiskenbaar bezat de weergave klankrijke momen ten, maar Gergjev zette die wonderschone symfonie zo fors en onverbiddelijk neer, zo nuchter en onderkoeld dat men moeite had de romantische Schubert te herkennen. Zoals één zwaluw nog geen lente maakt, zo mag de roman tische inslag van Gergjev niet beoordeeld worden aan de hand van deze ene symfonie, maar toch gaf de vertolking een gevoel van teleurstelling. De pauze duurde tien minuten langer dan het gehele eerste concert-gedeelte, Mozart heeft niet meer dan twintig minuten nodig om met zijn KV 449 een compleet en afgerond piano concert te scheppëh. Het is één van zijn minder populaire con certen en daaraan zal de inter pretatie van gisteravond weinig veranderd hebben. Roland Brautigam is een voortreffelijk pianist maar aan verfijning kon hij nauwelijks toekomen omdat de strijkersbezetting opvallend groot was, en als er al sprake was van inspiratie bij het or kest dan was dat niet waar neembaar. Waarschijnlijk had Gergjev veel tijd gestoken in de Schubert-symfonie en moest Mozart het bij de repetitie met weinig doen. ADRIAAN HAGER

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17